dalyan gezilecek yerler

Ortaca Gezilecek Yerler | Dalyan Gezi Rehberi

Muğla’nın her ilçesi cennet ve bu ilçeler birbirinden güzel gezilecek yerlere sahip. Ortaca da bu güzel ilçelerden biri. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçeleri arasında kalıyor. Bu ilçeler sınır olarak birbirine çok yakın konumda. Bu bölgeye gelirseniz bu 3 ilçeyi, gezilecek yerlerinin birbirine yakın olmasından dolayı aynı zaman dilimine sığdırırsanız artı zaman kazanırsınız. Dalaman Gezilecek Yerler ve Köyceğiz Gezilecek Yerler yazılarım burada sizi bekler. Şimdi gelelim Ortaca Gezilecek Yerler listesine.

Ortaca gezilecek yerler listesinin başında Ortaca’ya bağlı Dalyan Mahallesi geliyor. Dalyan oldukça turistik bir yer. Burada kendinizi yurt dışında sanabilirsiniz. Bol bol UK vatandaşı görürsünüz. Muğla’yı anlatan broşür, dergi ve yazılarda gördüğünüz Kaunos Kral Mezarları var ya ha işte orası Dalyan’da.

Ben bu yazımı Ortaca Gezilecek Yerler ve Dalyan Gezilecek Yerler diye iki kısıma ayırdım. Gezilecek yerleri size kolay olsun diye konum açısından yakınlık durumuna göre sınıflandıracağım.

ORTACA GEZİLECEK YERLER

Ortaca gezilecek yerler listesinde bol bol plaj ve koy var. Denizin, güneşin, kumun tadını dibine kadar çıkaracaksınız. Havlunuzu, güneş kreminizi, şortunuzu, mayonuzu getirmeyi kesinlikle unutmayın. Ortaca gezilecek yerlerimize caretta caretta’larıyla meşhur İztuzu Plajı ile başlıyoruz.

İZTUZU PLAJI
ortaca gezilecek yerler iztuzu plajı
köyceğiz gezilecek yerler

Muğla’nın en uzun ve en güzel plajlarından biri olan İztuzu Plajı eşsiz bir güzelliğe sahip. Dünyada eşine az rastlanır olan İztuzu Plajı’nın sahilinin bir tarafı tuzlu su iken diğer tarafı tatlı su gölü. İztuzu plajının uzunluğu 5400 metre. The Time Gazetesi’ne göre Avrupa’nın en iyi açık alanı olarak kabul edilen İztuzu Plajı caretta carettaların da yumurtalarını bıraktığı yer. Hatta burada yaralı kaplumbağaların tedavisi için bir Caretta caretta tedavi merkezi bulunuyor. Ayrıca Mayıs ve Eylül ayları arasında kaplumbağalar yumurtalarını bıraktığı için akşam 20.00 den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanılamıyor. Bu güzel ve özel plajı muhakkak görün.

Not: İztuzu Plajını kuş bakışı görmek isterseniz plajın giriş sol tarafındaki tepeye çıkmanız gerekiyor. Buradan manzara gerçekten çok güzel. Doğa ise tamamen huzur verici.

dalyan gezi rehberi iztuzu plajı
Ortaca Gezilecek Yerler – İztuzu Plajı

İztuzu Plajındaki bonus tavsiyemiz Radar Tepesi. İztuzu plajının şahane manzarasını en tepeden görmek isterseniz burayı da rotanıza ekleyin. Ancak yolun epeyce bozuk olduğunu ve önden çekişli bir araçla çıkabileceğinizi de belirtelim. İztuzu Radar Tepesi’nin konumu ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

İZTUZU PLAJINA NASIL GİDİLİR ?

İztuzu Plajı Dalyan Merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor. Plaja tekne turları ile de ulaşabilirsiniz. Dalyan Merkezden dolmuş teknelerle 20 TL’ye İztuzu’na gidebilirsiniz. Teknelerle ulaşabildiğiniz alan yani Dalyan ağzı plajın batı kısmı oluyor. Dalyan İztuzu Plajı dolmuş tekneleri ile ilgili bilgiyi Dalyan Tekne Kooperatifin’den alabilirsiniz. Kooperatifin telefon numarası: (0252) 284 32 54
İztuzu Plajına kara yolu ile ulaşım da var. Kara yolu ile geldiğinizde araç park yeri mevcut. İztuzu otopark ücreti 10 TL. İztuzu Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İZTUZU PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ 2020

İztuzu Plajına araç ile giriş ücreti 10 TL. Tekneyle ve kara yoluyla ulaşılan İztuzu Plajını belediye işletiyor. Fiyatlar oldukça makul. İşletmede soyunma kabini, WC, duş imkanı mevcut ve ücretsiz. Şezlong ve şemsiye kiralama imkanı bulunuyor. İşletmede en son 2 şezlong ve şemsiye ücreti 15 TL ‘idi.

RADAR TEPESİ
ortaca gezilecek yerler gökbel radar tepesi
dalyan gezi rehberi

Ortaca gezilecek yerler listesinin en efsane yerine geldik. Bu efsane yer Radar Tepesi. Enfes fotoğraflar yakalayabileceğiniz bir yer burası. İztuzu plajından yüzünüz denize, başınız sol yukarıya baktığında dağın tepesinde bulunan küçük beyaz bir yapı ve kule görünür. İşte orası Radar Tepesi. Burada her şey çok ama çok güzel. Tek bir şey hariç o da buranın yolu. Radar Tepesi’nin yolu gerçekten berbat ötesi. Biz buraya kendi aracımızla çıktık ama bizden çok gariban arabamız öldü öldü dirildi. Buraya 4×4 jeep şart. Yine de illa buraya araba ile çıkarım diyorsanız yavaş yavaş çıkın. Yolun zorluğuna değdi mi değdi kesinlikle ama çok dikkatli olun. Aracınıza güvenmiyorsanız çıkmayın !

RADAR TEPESİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?
dalyan gezilecek yerler radar tepesi

İztuzu plajına giderken Kargıcak koyu tabelasından giriyorsunuz. Birkaç viraj geçtikten sonra yol çatala ayrılacak. Sol taraf Kargıcak Koyuna gider, sağda ki taşlık ve uzun yol radar tepesine. Arabanıza güvenmeniz lazım güvenmiyorsanız burayı denemeyin. Radar Tepesi yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

DALYAN SÜLÜNGÜR GÖLÜ

Dalyan Sülüngür Gölü Dalyanın en önemli sulak alanlarından biri. Ortaca Belediyesi gölün kenarındaki yol boyunca oturmak için banklar koymuş dinlenmek ve manzarayı izlemek için gayet güzel. Öğlen saatlerine kalırsanız burada oturacak yer bulamazsınız. Sülüngür Gölü’nde ister kendiniz isterseniz de burada bulunan bir kaç mekanda kahvaltı yapabilirsiniz.

DALYAN SÜLÜNGÜR GÖLÜ NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Dalyan Sülüngür Gölü’nün konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KARGICAK KOYU & KARA SAHİL KOYU

Kargıcak Koyu doğa harikası bir yer. İztuzu Plajı’na giderken Kargıcak Koyu ayrımı var. Buradan 5 km kadar asfalt üzerinden devam ediyorsunuz. Sonrasında köyden itibaren toprak yol başlıyor. Yaklaşık 3,5 km toprak yoldan giderek Kargıcak Koyu’na ulaşıyorsunuz. Ancak son 1,5 km zemin oldukça bozuk ve taşlı. Burada çok çok dikkat etmeniz gerekiyor. Arabanıza güvenmiyorsanız bence burayı da denemeyin. Buranın plajı kum ve hemen derinleşiyor. Kargıcak koyunda 2 Şezlong ve şemsiye ücreti 50 TL. Burada halk plajı da bulunuyor.

KARGICAK KOYU NEREDE ?

Kargıcak Koyu’nun haritadaki konumu ve yol tarifi için sizi buraya alalım.

AŞI KOYU

Ortaca gezilecek yerler listesinin en sessiz yerlerinden biri olan Aşı Koyu’na geldik. Aşı Koyu, Sarıgerme ve İztuzu arasında kalan sessiz sakin, kalabalıktan uzak, doğayla iç içe olan muhteşem bir koy. Burası tam kafa dinlemelik bir yer. Aşı Koyu’nun yolu ne yazık ki stabilize bir yol. Yol yaklaşık merkezden 25-30 dk sürüyor. Yol durumu dezavantaj gibi gözükse de kalabalıklığı azaltan bir faktör de oluyor. Aşı Koyu’nda yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler alabileceğiniz bir tesis de bulunuyor. Aşı Koyu otopark giriş ücreti 20 TL. 2 şezlong, 1 şemsiye ücreti ise 30 TL. Şunu belirteyim giriş ücretini ödersiniz kenarda bir yerde takılıp tesisten faydalanmak zorunda değilsiniz. Bunun için tedarikli gelmenizde fayda var. Burada eğlence olarak zipline ve bot imkanı mevcut. Aşı Koyu’nda konaklama için otel seçenekleri de mevcut.

AŞI KOYU NEREDE ?

Aşı Koyu’nun haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DALYAN GEZİLECEK YERLER

Dalyan Gezilecek Yerler listemize geçtik ve burada ilk durağımız Muğla’nın simgelerinden ve en güzel yerlerinden biri olan Kaunos Kral Mezarları.

KAUNOS KRAL MEZARLARI & LİKYA KAYA MEZARLARI
dalyan gezilecek yerler kaunos kaya mezarları

Dalyan gezilecek yerler listesinin en etkileyici yeri kesinlikle Kaunos Kral Mezarları. Burası o kadar görkemli ki insanı baştan aşağı etkiliyor. Dalaman’a, Köyceğiz’e, Ortaca’ya geldiyseniz burayı görmeden gitmeyin yoksa çok şey kaybedersiniz. Kaunos Kaya Mezarlarını sadece uzaktan izleyebiliyorsunuz. Yakınına çıkma durumunuz yok. Kaunos Kral Mezarlarının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

KAUNOS KRAL MEZARLARININ TARİHİ

Yaklaşık 2400 yıllık Kaunos Kral Mezaları, Kaunoslular tarafından inşa edilmiş. Eski inanışa göre insanın mezarı ne kadar yüksekte olursa o kadar tanrıya yakın olurmuş ve o yüzden kralların ve önemli insanların mezarı kayalara oyularak yapılırmış.

Perslerin veya Büyük İskender’in bu bölgeyi istilası üzerine yarım kaldığı tahmin edilmekte olan en büyük mezarla birlikte izleyenleri büyüleyen altılı grup Kaya Mezarları, Kaunos’taki mezar tipleri içindeki en önemlisi. Bu bölgede bir çok irili ufaklı kaya mezarı bulunuyor. Kaya mezarları, güvercin yuvası ismiyle tanınan dikdörtgen derin Oyuk Mezarlar, Nişler ve Lahitler, yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar ve daha çok şehir surunun dışında kalan yamaçlar üzerine açılmış Sandık Mezarlardan oluşuyor. Bu kaya mezarlarının nasıl yapıldığı hala bilinmiyor ve bu durum hala gizemini koruyor.

KAUNOS KRAL MEZARLARI NEREDE ?

Kaunos Kral Mezarları Dalyan Mahallesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Burayı daha yakından görmek için Dalyan Boğazından tekne ile karşıya geçebilirsiniz. En mantıklı yol Dalyan’ı gezdikten sonra tekne ile karşıya geçmek. Ya da Kaunos Antik Kentine Köyceğiz tarafından araç ile geldikten sonra buraya da araç ile geçmek olabilir. Kaunos Kral Mezarlarının haritadaki konumu ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

KAUNOS ANTİK KENTİ
köyceğiz gezilecek yerler

Antik kent aşığı bir çift olarak nerede bir antik kent tabelası görsek kendimizi hemen oraya atıyoruz. Kaunos Antik Kenti de gezdiğimiz en güzel antik kentlerden biri. Oldukça geniş ve engebeli bir alana kurulmuş olan Kaunos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bir antik kent. Aynı zamanda burası Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini de taşıyor.

Kaunos Antik Kentin’de görebileceğiniz başlıca yapılar şunlar: Akropol (kale ve surlar), şehir surları, tiyatro (5000 kişilik), kilise, hamam, depo, çeşme, agora, stoa ve kent içi yolları, tapınaklar ve kutsal alan, liman ve mezarlık. Bunun yanı sıra günümüze ulaşamayan askeri liman, tersaneler, spor merkezi, konutlar gibi yapılar da bulunuyor. 

KAUNOS ANTİK KENTİ EFSANESİ

Efsaneye göre Apollo’nun oğlu olan Karya Kralı Miletos’un ikizleri olur. Erkeğe Kaunos, kıza ise Byblis adı verilir. ikizler, büyüdüklerinde Byblis, erkek ikizine aşık olur. Bu aşk, kardeş sevgisinin çok ötesindedir. Ancak ikizinden karşılık bulamaz. Bu yasak aşkı öğrenen kral, oğlunu ülkesinden kovar. O da kendisini sevenlerle birlikte gider ve Lidya sınırındaki, şimdiki Dalyan’ın karşısında kendi adını taşıyan Kaunos antik kentini kurar. Byblis ise gördüğü hakaretlere ve sevdiği kardeşinden ayrı kalmaya çok üzülüp, pınarları kuruyuncaya kadar gözyaşı döker ve sonunda bir kayadan atlayarak canına kıyar. Efsaneye göre, Dalyan’da bir labirenti andıran kanallar, Byblis’in gözyaşlarından oluşmuştur. 

Romalı Tarihçi ve Şair Ovidius’a göre, Kaunos’un kuruluşuyla ilgili efsane şöyledir: Byblis Kaunos’a aşık olur. Byblis, Kaunos’a bir mektup yazarak duygularını dile getirir. Kaunos ise Byblis’in duygularını öfke ve tiksinti ile karşılar. İkizini bir daha görmek istemeyen Kaunos, kendisini sevenlerle birlikte babasının ülkesini terk eder. Kaunos’a gelerek, kendi adıyla anılan kenti kurar. Byblis ise karşılıksız kalan sevgisi yüzünden hayatına son vermek isteyerek, yüksek bir kayanın üzerinden kendisini atar. Ama Nympheler (su perileri) Byblis’e acır ve onu bir pınara dönüştürür. Byblis’in gözyaşları nehir olur çağlar durur. 

KAUNOS ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ

Kaunos Antik Kenti’nin açılış saati 08:30 , kapanış saati 18:30 . Yazın öğle sıcağına kalmamaya çalışın.

KAUNOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ 2020

Kaunos Antik Kenti’nin giriş ücreti kişi başı 14 TL. Müze kartınız varsa giriş ücretsiz. 10 yaşına kadar çocuklar için de ücretsiz. 

KAUNOS ANTİK KENTİ NEREDE ?

Çandır Köyü sınırları içinde bulunan Kaunos Antik Kentine iki şekilde ulaşabilirsiniz. İlk yol eğer Dalyan’a geldiyseniz buradan karşı kıyıya sandalla geçmek. Sandal ücreti en son kişi başı 7,5 TL’ idi. Sandalla karşıya geçtiğiniz yerde kral mezarlarını görerek yoldan devam ediyorsunuz. 10-15 dk yürüyüş ile Kaunos Antik Kentine ulaşıyorsunuz. İkinci yol ise kara yolu ile eşsiz güzellikteki Köyceğiz manzaraları eşliğinde antik kente ulaşmak. Kaunos Antik Kenti’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Kaunos Antik Kentine Dalyan’dan sandal ile geçtikten sonra yürüme yolunda yanınızda su bulundurun.

DALYAN OTEL TAVSİYESİ

dalyan otel tavsiyesi
dalyan otel önerileri

Dalyan’a gitmişken size müthiş bir otel önerim var. Dalyan Live Otel tertemiz, yepyeni oldukça ferah ve güzel bir otel. Buraya sadece yaz tatili için değil kışın spa içinde gelebilirsiniz. Hamamı, saunası, havuzu gayet güzel. Bizim gittiğimiz dönemde otel kalabalık değildi. Otel sanki bize ait gibiydi. Dalyan Live Otel yepyeni ve buralarda bu temizlikte otel bulmak gerçekten zor.

dalyan live otel

Otelin kahvaltısı açık büfe ve oldukça lezzetli ürünler kullanılıyor. Otel ne kadar güzel olursa olsun bizim en başta önem verdiğimiz misafir karşılama, ilgi alaka gerçekten çok güzeldi. Özellikle Sıla Hanım ve Adnan Bey oldukça sıcakkanlı ve muhabbet insanlar. Bizi çok iyi karşıladılar. Dalyan’a yolunuz düşerse Dalyan Live Oteli kesinlikle öneririm.

ortaca gezilecek yerler dalyan
dalyan gezilecek yerler

Dalyan Live Otel İletişim Bilgileri :

Web Adresi: dalyanlivehotel.com
Otelin konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ortaca Gezilecek Yerler ve Dalyan Gezilecek Yerler ve Dalyan’da otel önerimiz tamamdır. Muğla’nın diğer güzel ilçeleri için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.