milas gezilecek yerler

MİLAS GEZİLECEK YERLER LİSTESİ (EN DETAYLI)

Bu sefer iddialı bir giriş yapacağım. Milas gezilecek yerler listesi başlıklı yazımı okuduğunuzda Milas’ta gezmedik yer bırakmayacaksınız. Noktası noktasına Milas’ın her yerini haritadaki yakınlık durumlarına göre sıralı bir şekilde yazmaya çalıştım. Yani anlayacağınız gelecek nesillere sağlam miras bıraktım.:)

Milas plajları, koyları, antik kentleri ve doğal güzellikleriyle size gezilecek yerler şöleni sunuyor. Muğla’nın cennet ilçelerinden biri olan Milas ün olarak biraz Bodrum’un gölgesinde kalmış diyebiliriz. Zamanında 27 antik kente ev sahipliği yapmış Milas Muğla’da zamanınız varsa ya da Bodrum’dan biraz sıkıldıysanız gezebileceğiniz ilk yer diyebiliriz. Milas gezilecek yerler listesini yazmadan önce Milas Nerede, Milas Nereye Bağlı, Milas’a Nasıl Gidilir, Milas’a Ulaşım Nasıl, Muğla Milas Nasıl Bir Yer, Milas’a Ne Zaman Gidilir, Milas Kaç Günde Gezilir sorularının cevabını vermeye çalışayım.

MİLAS NEREDE & MİLAS HARİTASI &
MİLAS NEREYE BAĞLI ?

Karya Uygarlığına ve Menteşe Beyliği’ne başkentlik yapan, tarihi derin ve köklü bir geçmişe uzanan Milas, Muğla ilinin 13 ilçesinden biri. Milas Muğla Merkeze 65 km (1 saat), Aydın’a 95 km (1,5 saat), İstanbul’a 740 km (10 saat) ve İzmir’e ise 190 km (2,5 saat) uzaklıkta bulunuyor. Milas’ın haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

MİLAS’A NASIL GİDİLİR & MİLAS’A ULAŞIM ?

Eğer uzak bir şehirden gelecekseniz Milas’a gelmenin en kolay yolu Milas’a uçak ile gelmek. Milas Bodrum havalimanı tam Milas ile Bodrum arasında bulunuyor. Milas – Bodrum Havaalanı Bodrum merkeze 32 km, Milas ilçe merkezine ise 15 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanına İstanbul ve Ankara gibi pek çok büyük şehirden düzenli uçuş seferleri düzenleniyor. Havalimanı’ndan Muğla Belediyesi toplu taşıma otobüsleri olan Muttaş ile Bodrum’a ve Muğla il merkezine gidebilirsiniz. Muttaş’ın güncel seferleri için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, Milas ilçe merkezine İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ve 150 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’ndan da ulaşım mümkün. Bu arada ucuz uçak bileti arıyorsanız ucuz uçak bileti bulma yolları başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Eğer kendi aracınızla Ege Bölgesinden gelecekseniz Milas’a ulaşmak için İzmir-Aydın (Söke) yolunu kullanabilirsiniz. Doğu tarafından gelecekseniz Muğla Merkez- Yatağan yolunu kullanabilirsiniz.

MİLAS’A NE ZAMAN GİDİLİR ?

Milas’a yılın her ayı gidilebilir. Buraya kar düşmüyor yazın ise Milas yanıyor, sıcaklık 40-45 dereceyi buluyor. Yazın sıcağında Milas Gezilecek Yerler listesindeki yerleri gezerseniz buharlaşma olasılığınız var.:) Milas’ı gezmenin en ideal zamanı kesinlikle bahar ayları. Deniz için geliyorsanız tabi ki yaz aylarını tercih etmelisiniz.

MİLAS KAÇ GÜN GÜNDE GEZİLİR ?

Milas’a kaç gün ayrılır sorusu tamamen sizin vaktinize ve tatil amacınıza bağlı. Milas gezilecek yerler listesine yazdığım her yeri sindire sindire gezmek için 5-6 gün yeterli olacaktır. Ha ben deniz tatili yapacağım derseniz zaten çoğu yere gitmenize gerek yok. Milas için vaktiniz dar ise aşağıdaki yerleri hızlıca 2-3 gün içerisinde gezebilirsiniz. Eğer 1 gün vaktiniz varsa Milas merkezdeki yerleri ve Bafa Gölü tarafındaki yerleri gezmenizi öneririm.

MUĞLA MİLAS NASIL BİR YER ?

Muğla iline bağlı Milas nasıl bir yer diye soruyorsanız cevap gayet açık. Milas doğasıyla, tarihi yerleriyle, plajları ve koylarıyla yeryüzündeki cennet yerlerden biri. Şunu belirteyim ki Milas’ın denize kıyısı olan bir çok yeri var fakat Milas merkezde deniz yok. Milas ilçe merkezi oldukça gelişmiş ve ihtiyacınız olabilecek bir çok şeyi ilçe merkezinde bulabilirsiniz. Şöyle ki Milas ilçe merkezinin imkanları Muğla il merkezinden çok daha iyi. Özetle Milas ülkemizde yaşanılabilecek güzel ilçelerden biri.

MİLAS GEZİLECEK YERLER & MİLAS’TA NEREYE GİDİLİR

Milas gezilecek yerler listemiz dolu dolu. Gezmelere doymayacaksınız. Listemize Milas merkez ile başlayıp Milas’ın çevresi ile devam edeceğim. Rotanızı belirlerken gezilecek yerlerin haritadaki konumuna bakıp zaman planlamanızı iyi yapın derim.

MİLAS MÜZESİ

Biz gittiğimizde yeni müze yapıldığı söylendi. Eski binada Milas’ta bulunan antik kentlerde kazı çalışmalarında çıkan eserler sergileniyor. Yeni yerindeki Milas Müzesinde halı ve kilimler, Hekatomnus’un anıt mezarının videosu ve tarihi eserler sergileniyormuş. Tekrar gidersek yeni binayı da ziyaret edeceğiz. Milas Müzesi’nin konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

MİLAS MÜZESİ’NİN GİRİŞ ÜCRETİ

Milas Müzesi girişi şu an için ücretsiz. Müze yeni yerine geçtikten sonra yeni ücret belirlenir sanırım.

GÜMÜŞKESEN ANITI

Gümüşkesen Anıtı mimari olarak dünyanın antik çağlardaki dünyanın yedi harikasından birisi sayılan Halikarnas Mausoleumu’nun küçük bir örneği olması açısından oldukça önemli. Mezar anıtı; muhteşem taş işçiliği ve plan şeması ile Roma’nın Antoninler Sülalesi’nin hükümdarlık dönemi olan MS 2. yüzyılda yapılmış. Gömü odası olan alt kat, peristilli ikinci kat ve piramidal çatı olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Alt katın duvarları düzgün yontulmuş büyük mermer bloklarla inşa edilmiş. 

Gümüşkesen Anıtı Milas Müzesi’nin gölgesinde kalıyor ve tüm güzelliğini ne yazık ki sergileyemiyor. Bunun için yetkililer başka bir çözüm bulsaymış çok daha iyi olurmuş. Gümüşkesen Anıtı hakkında detaylı bilgi için buraya alalım sizi.

GÜMÜŞKESEN ANITI NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Gümüşkesen Anıtı’nın haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

FİRUZ BEY (KURŞUNLU) CAMİ

Milas gezilecek yerler listemizde bulunan ve mimarisiyle göz kamaştıran Firuzbey Camiye geldik şimdi. Milas kent merkezinde bulunan Firuzbey Camii (Kurşunlu), Menteşoğulları döneminden kalan en önemli eserlerden biri. Caminin güneyi medrese odalarıyla çevrili. Kubbenin üst kısmı kurşunla kaplı olduğu için halk arasında Kurşunlu Camii olarak da biliniyor. Dışı Sodra Dağının mavi damarlı mermerleriyle kaplı olduğu için Gök Camii olarak da adlandırılıyor. Ters T planlı camilerin en güzel örneklerinden biri olan Firuz Bey Cami Orhan Bey zamanında 1330 yılında inşa edilmiş.

Firuzbey Caminin konumu ve yol tarifi için buraya göz atabilirsiniz. Mavi işlemeleriyle göz alan bu güzel camiyi ziyaret etmeden Milas’tan dönmeyin.

BALTALI KAPI VE SU KEMERLERİ

Milas merkezde yer alan bu yerler şehirleşmeyle yok olmaya mahkum olmuş ne yazık ki. Baltalı Kapı Antik Karia döneminde kral yolunun şehre giriş kapısıymış. Kemerinin kilit taşı üzerindeki çift yüzlü balta motifinden dolayı yörede “Baltalı Kapı” olarak biliniyor. Keşke değeri çok daha fazla bilinse. Baltalı Kapı’nın konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

MİLAS AĞA CAMİ

Baltalı Kapı ve su kemerlerine oldukça yakın konumda olan Milas Ağa Cami Milas’daki en eski camilerden biri. Burası taştan yapılma sade, mütevazi ve oldukça güzel bir cami. Buraya gelmişken atmosferini tadın derim.

ÇÖLLÜOĞLU HANI

1719-20 yıllarında Abdullah Efendi oğlu Hacı Abdülaziz Ağa tarafından yaptırılan Çöllüoğlu Hanı adını, bu mekanı satın alan Tavaslı Hacı Mehmet Çöllüoğlu’ndan alıyormuş. Çöllüoğlu Hanı, tarihi boyunca Milas ilçesinin dini, ticari ve idari merkezi olarak kullanılmış. Milas’ın ticari ve idari merkezi olarak kullanılan Çöllüoğlu Hanı, ortası taş döşeli avlu ile avlunun etrafında yer alan çift katlı odalardan oluşuyor. Burada bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir restaurant da bulunuyor.

BEÇİN KALESİ

Milas-Ören Karayolu’nun 5 km’sinde yer alan Beçin Şehri, Menteşe Oğulları tarafından yapılmış bir şehir. Beçin Kalesi 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almış. Beçin Kalesi tarihi kalıntılar üzerine kurulmuş bir yer. Bizanslılar tarafından yapılmış olan kale konum olarak stratejik bir yere sahip. Beçin Kalesi’nin size sunduğu en güzel şey Milas manzarası. Günümüzde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kale içinde bolca yabani ot olduğundan yürürken dikkatli olmanızda fayda var.

BEÇİN KALESİ’NİN GİRİŞ ÜCRETİ

Beçin Kalesi’nin giriş ücreti 5 TL. Burada müze kart geçerli. Beçin Kalesi nerede ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

LABRANDA ANTİK KENTİ

Milas Gezilecek Yerler listesinde bol bol antik kent bulunuyor. Bu antik kentlerden biri de Labranda Antik Kenti. Buraya ulaşmak yol açısından sıkıntılı olsa da burası görülmeye değer bir yer. Milas’ın kuzeyindeki Kocayayla’da (14 km) bulunan Labranda Antik Kenti, Karialıların haç yeri olup, dağların üstünde kutsal bir alan olarak kurulmuş bir antik kent.

Labraunda (Labranda) antik kentinin tarihi ile ilgili bilgiler, Antik Çağ’ın ünlü tarihçisi Heredot’dan öğrenilmekte. Anadolu’nun güneybatısında yaşamış olan Karialılar için Labraunda oldukça önemli bir kült merkezi. “Çift Baltalı Tanrı” Zeus Labraundos kültünün kökeninin, su kaynağı ve tapınak terasının hemen üzerindeki büyük kayaya dayandığı düşünülüyor. Mylasa’dan (Milas) başlayan ve “Kutsal Yol” olarak adlandırılan 14 km uzunluğunda ve 8 m genişliğindeki taş kaplamalı bir yol ile ulaşılan Zeus Labraundos’un kutsal alanındaki en eski buluntular MÖ 5. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor.

LABRANDA ANTİK KENTİ NEREDE VE YOL TARİFİ

Milas’ta bulunan Labranda Antik Kenti’nin konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Labranda Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

EUROMOS ANTİK KENTİ

Milas gezilecek yerler listesindeki favori antik kentimize geldik. Euromos Antik Kenti bizim en sevdiğimiz antik kentlerden biri. Neden diyecek olursanız burası manzarası efsane ve zeytinliklerin arasında kalmış güzel mi güzel bir yer. Burada zeytin hasat mevsiminde güzel de zeytin topluyoruz.:)

Euromos Antik Kenti Milas’a 12 km uzaklıkta bulunuyor. Buradaki tapınak Anadolu’daki en korunmuş tapınaklardan biri. Bol bol fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin. Buranın tiyatrosu için yukarılara çıkmanız gerekiyor. Efsane fotoğrafları yuları çıkarken yakalayacaksınız.

EUROMOS ANTİK KENTİ NEREDE VE YOL TARİFİ

Euromos Antik Kenti’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Euromos Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

BAFA GÖLÜ

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Muğla ile Aydın illeri arasında bulunan doğa harikası bir yer. Bafa Gölü, arkeolojik ve geleneksel değerlerin buluştuğu bir coğrafyaya sahip. Tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanan Bafa Yöresi, antik felsefenin öncülerinden ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak biliniyor. Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğusunda yer alan Bafa Gölü, tarih olarak 1989’da Bafa Gölü Tabiat Park alanı olarak ilan edilmiş. Bafa Gölü’nün kıyısına inmek isterseniz anayol üzerinden Kapıkırı Köyüne sapmanız gerekli. Bafa Gölü’nün uzunluğu 16 km, derinliği ise 25 metre. 260’ın üzerinde kuşa ev sahipliği yapan Bafa Gölü’nde bazı dönemlerde kötü koyular yayılabiliyor.:( Milas – Söke yolunda bulunan Bafa Gölü’nün manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız yol üzerinde bulunan çardaklarda oturabilirsiniz. Göl ile ilgili çok daha detaylı bilgi için sizi buraya alalım.

BAFA GÖLÜ NEREDE VE YOL TARİFİ

Bafa Gölü nerede ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Göle gitmek için en ideal yol şahsi ya da kiralık araç.

HERAKLEİA (LATMOS) ANTİK KENTİ & MİLAS ATHENA TAPINAĞI

Heraklia Antik Kenti yukarıda bahsettiğim Kapıkırı Köyünde yer alıyor. Milas’a uzaklığı 39 km. Antik kent, alan olarak oldukça büyük ama burada keşfedilmesi gereken çok şey var. Kent adını ünlü mitolojik kahraman Herakles’ten alıyor. Çok kayalık ve engebeli bir arazi üzerinde kurulan antik kentin etrafı 65 kule ve takviye edilen, 6.5 km. uzunluğunda bir sur ile çevrili. Kayalık arazi üzerinde yer alan Milas Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapılarından biri ve yine Hellenistik Dönem’e ait. Kentteki diğer yapılar arasında, Agora, Bouleuterion, Tiyatro ve Endymion Kutsal Alanı yer alıyor. Köy ile antik kent iç içe. Köydeki teyzelerin size bir şeyler satmaya çalışmasını normal karşılayın.

HERAKLEİA ANTİK KENTİ’NİN GİRİŞ ÜCRETİ:

Herakleia Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti yok. Herakleia Antik Kenti nerede ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YEDİLER MANASTIRI

Milas’a bağlı Gölyaka köyüne hakim Beşparmak Dağları’nda bulunan ve her geçen gün daha da harap olan Hz. İsa ve 12 havarisinin fresklerinin de bulunduğu Yediler Manastırı, iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşuyor.

Yediler Manastırı’ndaki mağara duvarında yer alan paha biçilmez fresklerde Hristiyanlık için önemli olayların anlatıldığı ‘Lazarus’un dirilişi’, ‘İsa Peygamber’in çarmıha gerilişi’, ‘mezar konusu ve anastasis (diriliş) sahnesi’, ‘İsa Peygamber’in yaşamına, yaptıklarına ve ölümü’ne ilişkin sahneler yer alıyor. Ne yazık ki bu freskler koruma altına alınmadığı için hızlı bir şekilde tahrip edilmiş. Özellikle kendini bilmez kişiler fresklerde bulunan kişilerin yüzünü kötü şekilde tahrip etmiş.

YEDİLER MANASTIRI GİRİŞ ÜCRETİ:

Yediler Manastırı’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

YEDİLER MANASTIRI NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Yediler Manastırı’nın konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Buraya araba ile ulaşım oldukça zahmetli. Diğer bir yol ise 2 saatlik yürüyüş ile buraya ulaşım. Ağaçlarda ve kaya üzerlerinde kırmızı beyaz boyalarla işaretlenmiş yolu takip ederek manastıra ulaşabilirsiniz.

UYKU VADİSİ

Uyku Vadisi (Değirmendere Kanyonu), Bodrum Milas Havalimanı’nın batısında (11 km), en yakın yerleşim bölgesi olan Gökçeler Köyü’ne 800 metre mesafede, Hamza Bey Çayı’nın kıyısında, zeytin, çam, çınar, ceviz ve narenciye ağaçlarının içinde bulunuyor. Dört mevsimin bütün özelliklerini yaşayabileceğiniz doğal çevrede şırıl şırıl akan suyun ve şelalenin sesini, kuşların cıvıltılarını, rüzgarın serinleten ıslığını duyabilirsiniz.

UYKU VADİSİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR ?

Uyku Vadisine giriş ücreti kişi başı 15 TL. Bu ücreti neden veriyorsunuz anlamıyorsunuz zaten. Uyku vadisine sapmadan önce yolu takip ettiğinizde Kanyon’un güzel manzarasına bakan Teras Cafe’ ye gitmeniz çok daha mantıklı. Uyku Vadisi’nin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

GÖKÇELER KANYONU VE İNCİRLİİN MAĞARASI

İncirli Mağarası (Gökçeler Mağarası) uzun tarihi geçmişi olan, sarkıt ve dikitleri, doğal kaynak suyu ve birikintileri ile keyifli bir gezi alanı. Mağaraya tepeden 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var biraz yorucu olabiliyor fakat mağaranın yaz-kış 17 derecelik havası bütün yorgunluğunuzu unutturuyor. Mağaranın yolu dar, çocukla gitmeye uygun değil. İncirli Mağarası giriş ücreti kişi başı 10 TL. Buraya giderken yanınıza su almayı unutmayın iniş değil ama çıkış insanı yoruyor.

IASOS ANTİK KENTİ

Iasos Antik Kenti’nin mitolojiye göre Argos’tan gelenler tarafından kurulduğu ve ismini kolonistlerin başı İasos’tan aldığı söyleniyor. Kentin kurulduğu alan önceleri bir ada iken daha sonra adanın denizle birleştiği berzah dolmuş ve ada, yarımada haline dönüşmüş. Antik kente ait önemli yapılar bu yarımada üzerinde yer alıyor. Büyük sur, su kemerleri, mezarlar ile balık pazarı olarak adlandırılan yapı ise sur dışında yer alıyor.

Burası Milas – Bodrum havalimanı yolu üzerinde Bodrum’a giderken havalimanından önce sağa İasos’a sapılıyor. Burası Kıyıkışlacık Köyüne çok yakın olduğundan burayı da gezebilirsiniz.

İASOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR ?

İasos Antik Kentine giriş ücretsiz. Konum için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Son olarak burası Milas Gezilecek Yerler listesinde Milas’a en uzak yerlerden biri. Milas’a kısa vakit ayırdıysanız burayı pas geçebilirsiniz.

BOĞAZİÇİ TUZLA GÖLÜ

Milas’a bağlı Boğaziçi Köyü’nde bulunan Tuzla Gölü bir çok canlıya ev sahipliği yapan bir ekosisteme sahip. Tuzla Gölü’nün suyu hafif tuzlu ve acımsı. Burada bir çok balık ve kuş türü (250’ye yakın) yaşıyor. Kuş türleri arasında başta Pelikanlar olmak üzere Boz Ördek, Yeşilbaş, Sakarca, Macar Ördeği, Sakarmeke, Balıkçıl, Kaz, ve Su tavuğu yer alıyor. Boğaziçi Tuzla Gölü’nü meşhur yapan şey ise burada bulunan flamingolar. Burası her yıl 3000 flamingoya ev sahipliği yapıyor. Burada ekosistem o kadar canlı ki kuş, balık dışında bir çok canlı var.

Milas’a ya da Bodrum’a gelirseniz yolunuzu Boğaziçi Tuzla Gölü’ne düşürün. Eğer şanslıysanız burada pembiş pembiş flamingoları görebilirsiniz.:)

BOĞAZİÇİ KÖYÜ TUZLA GÖLÜ NEREDE ?

Boğaziçi Tuzla Gölü, Milas – Bodrum yolu üzerinde bulunuyor. Konum için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

MİLAS ŞEYTAN YALISI

Milas Şeytan Yalısı tamamen doğayla iç içe yeşil ve mavinin buluştuğu bir yer. Şeytan Yalısı’nda sessizlik, sakinlik ve huzur var. Buraya gelirseniz bu huzuru yakalayacaksınız. Şeytan Yalısını denize girmek için burayı tercih edebilirsiniz. Her şeyden bağımsız burada konaklamak isterseniz Mazı taraflarını değerlendirebilirsiniz.

Milas Şeytan Yalısı yaklaşık 50 km. Şeytan Yalısı’nın yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

MİLAS ÖREN

Ören, Milas’a 40 km uzaklıkta yer alıyor. Abartmıyorum Ören’in bulunduğu bölge Ege’nin en güzel koylarına sahip. Deniz cam gibi ve tertemiz. Ören Plajı halk plajı lakin ücretli. 2 şezlong 1 şemsiye 20 TL (2020). Soyunma kabini ve duş var ama bakımsız. Buraya yüksek sezonda gelirseniz hata yaparsınız. Mümkünse düşük sezonda gelin ve çok kalabalığa kalmayın. Ören’de konaklama yapabileceğiniz bir çok pansiyon bulunuyor. Konaklama için bunlardan birini değerlendirebilirsiniz.

MİLAS PLAJ VE KOYLARI

Milas’ta denize girebileceğiniz bir çok plaj ve koy var. Milas merkeze en yakın plajlar yaklaşık 30 dakika uzaklıkta Güllük körfezi yakınlarında yer alıyor. Aşağıya Milas’ın bölgelerine göre plaj ve koyları yazıyorum.

      Milas Koy ve Plajları aşağıdaki gibi:

 • Milas-Güllük Plajları: Yeni Güllük limanı altındaki Semiramis Koyu plajı,
 • İasos sitesi yakınındaki Etibank Halk plajı,
 • Manastır caddesi dolaylarındaki Güllük Belediye Halk plajı,
 • Güllük limanı yanıbaşında Günbatımı Özkan Sunset Beach Club plajı,
 • Milas’taki mavi bayraklı tek plaj olan Kuyucak mevkii dolaylarındaki Crystal Hotel Green Bay Resort tesisine ait olan plaj,
 • Milas’a bağlı Karaburun’a doğru yer alan Zeytinlikuyu plajı,
 • Didim’e doğru bulunan İncekum Plajı ve Çamlık Koyu plajı,
 • Milas’ın Gökova körfezinde bulunan efsane Ören plajı,
 • Çökertme Plajı ve Türkevleri dolaylarındaki tatil sitelerinin plajları.

MİLAS PİKNİK VE MESİRE YERLERİ

Cennet Milas’ta piknik yapmak istiyorsanız ve bunun için mesire alanı arıyorsanız aşağıdaki yerleri tercih edebilirsiniz. Gerçi bana kalsa Milas yemyeşil olduğu için burada her yer piknik alanı.:)

      Muğla Milas Piknik ve Mesire Yerleri:

 • Milas Çınarlı Piknik Alanı
 • Beypınarı Piknik Alanı
 • Yunus Emre Parkı
 • Bafa Gölü Civarları
 • Arap Yutan
 • Göktepe Piknik Alanı

MİLAS’IN NEYİ MEŞHUR & MİLAS’TAN NE ALINIR

Milas deyince akla ilk gelen zeytin ağaçları ve bahçeleri. Dolayısıyla Milas’ın neyi meşhur sorusunun cevabı Zeytin ve Zeytinyağı oluyor. Bunun dışında Milas’ın Köftesi de meşhurdur. Yemek olarak da zeytinyağlıların dışında Milas’ın et ve ciğer kavurması da meşhurdur. Milas’a gelirseniz natürel soğuk sıkım zeytinyağı almayı unutmayın.

Milas Gezilecek Yerler listemizi ve diğer başlıklarımızı tamamladık. Muğla’nın diğer ilçeleriyle ilgili hazırladığım gezi yazılarını aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz. Milas ile ilgili yorumlarınızı, düşüncelerinizi bekliyorum. Musmutlu gezmeler. 🙂

6 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir