milas koyları ve plajları

Milas Koyları Ve Plajları : En Güzel Öneriler

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Milas çok güzel koylara ve plajlara sahip. Bu koylar ve plajlar sizi turkuaz rengi, tertemiz sulara kavuşturuyor. Muğla’da o kadar çok koy var ki bu çokluktan Milas’ta nasibini almış. Bu koylar arasında Muğla’da çok ama çok beğendiğimiz koylar da var. Milas koyları ve plajları noktasında Milas’ın güney tarafı yani Ören, Çökertme Köyü tarafı bize çok daha güzel geliyor.

Muğla Milas koyları ve plajları yazıma geçmeden Milas Nerede, Milas’a Nasıl Gidilir, Milas Nasıl Bir Yer, Milas’a Ne Zaman Gidilir, Milas Kaç Günde Gezilir, Milas’ın Neyi Meşhur sorularının cevabı için bu yazıma; Milas Merkezde ve Çevresinde Gezilecek Yerler için ise bu yazıma göz atabilirsiniz.

Not: Milas koyları ve plajları listemizde bulunan yerlere gidenler görecek ki buralarda çöp yığınları ve ses çığırtkanlığı yapan bir sürü insan var. Lütfen bu konularda dikkatli olalım. Çevremizi ve insanları düşünerek hareket etmemiz medeni olduğumuzu gösterir !

Milas Koyları ve Plajları Listesi

Milas koyları ve plajları listem ile Milas’ta nerede denize girilir sorusunun da cevabını bulabilirsiniz. Bu koy ve plajlarda ister tesis imkanlarından faydalanabilirsiniz isterseniz kendiniz şemsiye, sandalye atıp keyif yapabilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

Milas koyları ve plajları listemi coğrafi konum olarak 2 kısma ayırabiliriz. Bu kısımlar Gökova Körfezindeki plajlar ve Didim – Bodrum arasında kalan plajlar. Ben ilk olarak Milas sınırları içerisinde kalan Didim – Bodrum arasındaki plajları yazacağım. Daha sonra da Gökova Körfezi’nde kalan plajları. Peki hangi taraf bizim favorimiz. Bu oldukça zor bir soru olsa da Gökova Körfezi’ndeki plajlar bizim için daha iyi.:)

Listemizdeki ilk Plajımız Didim Akbük’e oldukça yakın konumda olan fakat Milas sınırları içerisinde yer alana İncekum Plajı.

İncekum Plajı

muğla milas koyları ve plajları

Muğla’da İncekum Plajı denilince akla ilk Sedir Adası tarafında bulunan İncekum Plajı gelir fakat aynı isimle Milas’ta da bir plaj var. İncekum Plajı’nın denizi oldukça güzel ve berrak. Her denizde olduğu gibi bazı bölgelerde kaya ve taşlar var ama geneli kum. Etrafta bir şeyler alabileceğiniz iki üç tane kafe var. Ücretsiz şekilde faydalanabileceğiniz şemsiyeler de mevcut.

Bölgedeki tatil sitelerinin arasından geçerek ulaştığınız İncekum Plajı Milas’ın Bozbük beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Plajın konumu burada.

Haydar Koyu

muğla milas koyları ve plajları
muğla milas koyları ve plajları

Hem tekne ile hem de araç ile ulaşımı olan Haydar Koyu Milas’ta güzel bir deniz ve plaj arıyorsanız sizin için ideal bir seçenek olabilir. Haydar Koyu’na araba ile ulaşım var fakat yolu biraz bozuk. Yol bozuk ama sonrasında sizi turkuaz rengi efsane bir deniz bekliyor. Haydar Koyu’nun denizi oldukça temiz ve sığ. Plaj kumdan oluşuyor. Yani çocuklu aileler için oldukça ideal. Yazın oldukça kalabalık olan Haydar Koyu eski bakirliğini kaybetmek üzere. Koyda Milas Belediyesi’ne ait bir halk plajı da var. Haydar Koyu turkuaz görünümü nedeniyle Salda Gölü’ne benziyor. Buraya Milas koyları ve plajları listesinin Maldivleri desek yanılmış olmayız.

Haydar Koyu kamp ve karavan için oldukça uygun bir koy. Ağaçlık alana sahip koyda herhangi bir tesis yok dolayısıyla buraya gelirken yiyecek ve içecek noktasında tedarikli gelmeniz gerekiyor. Koyda wc ve duş imkanı da bulunmuyor. En yakın market çevre tatil sitelerinin yakınlarında bulunuyor. Hava genelde rüzgarlı oluyor, kamp yapacaksanız rüzgara göre hazırlık yapmanızda fayda var. Haydar Koyu’nun konumu burada.

Zeytinli Kuyu Plajı

milas'ta denize nerede girilir
milas'ta denize nerede girilir

Milaslılar deniz yönünden çok şanslı. Çünkü Milas’ta gerçekten efsane koylar var. Kumlu mu ararsınız taşlı mı Milas’ta koy ve plaj noktasında yok yok. Milas’taki bu güzel plajlardan biri de Zeytinli Kuyu Plajı. Bu plaj da tıpkı Haydar Koyu’nun denizi gibi tertemiz bir denize sahip. Deniz oldukça sığ ve güzel. Plaj kumdan oluşuyor. Çocuklu aileler bu plajı gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Plajda kafe ve restoranlar bulunuyor. Buralardan yeme içme noktasında faydalanabilirsiniz. Bunun dışında ücretsiz olarak belediyenin şemsiyelerini de kullanabilirsiniz. Yazın burası kalabalık olduğundan imkanınız varsa hafta içini tercih etmenizde fayda var. Zeytinli Kuyu Plajı’nın konumu burada.

Gürçamlar Plajı

Fazla kimsenin bilmediği Milas plajlarından biri olan Gürçamlar Plajı kendi halinde sessiz sakin bir plaj. Burası taşlık bir plaj. Yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca buraya gelirken yanınızda yiyecek içecek getirmenizde fayda var çünkü plajda imkanlar kısıtlı. Gürçamlar Plajı’nın konumu burada.

Manastır Halk Plajı (Güllük)

milas'ta denize nerede girilir

Milas Güllük’te yer alan Manastır Halk Plajı küçük bir halk plajı. Deniz burada yüksek sezonda çok temiz değil. Nedeni ise bölgede bulunan gemiler ve kalabalık durumu. Manastır Plajı kumdan oluşuyor. Yazın hafta sonu oldukça kalabalık olan Manastır Halk Plajı imkanlar açısından da çok iç açıcı değil. Plaj’da sadece faydalanabileceğiniz şemsiye var. Yani şezlong yok. Duş, wc imkanları da kısıtlı. Tesis ve market olarak her bütçeye hitap eden yerler var. Milas Güllük’te denize nerede girilir sorusunun zoraki cevabı olan Manastır Halk Plajı’nın konumu burada.

Semiramis Plajı

Milas’ın tatil beldelerinden biri olan Güllük’te yer alan Semiramis Plajı sakin, ferah temiz bir plaj. Yerleşim yerlerine yakın konumda olan Semiramis Plajı bana göre Güllük’te denize girmek için bir yer arıyorsanız ideal olabilir. Bunun dışında araç varsa diğer koyları değerlendirmek daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Semiramis Plajı’nın konumu burada.

Ören Plajı

milas koyları ve plajları

Milas koyları ve plajları listesinin en ünlü yeri neresi deseler kesinlikle Ören Plajı derim. Milas’ın en güzel plajı diyebileceğimiz Ören Plajı olabildiğince uzun. Ören’de deniz tertemiz, sahil tamamen halka açık, sahili beach diye kimse sahiplenememiş. Ören Plajı’nda pek çok ücretsiz duş ve 3-4 yerde wc var. Plajda belediyenin kafeteryasında fiyatlar gayet uygun.

Yazın oldukça kalabalık olan Ören Plajı’nda çadır kurabileceğiniz alanlar mevcut. Plajın sahili taşlık fakat yuvarlak taşlar. Ayağınızı çok rahatsız etmiyor. Deniz 5-6 metreden sonra derinleşiyor. Su çok temiz ve berrak. Gerçekten burayı çok seveceksiniz.

Muğla Akyaka’dan başlayıp Bodrum’a kadar uzanan Gökova sahil şeridinde yer alan plaj ve koylar hep bize güzel gelmiştir. Burada deniz gerçekten tertemiz. Biz genelde taşlık deniz tercih ettiğimizden bu şerit bize çok uygun. Özellikle Turnalı Plajı, Akbük, Ören, Çökertme Koyu ve Arpabükü gerçekten çok güzel yerler. Bu arada aşağıya Akyaka koyları ve plajları yazımı da buraya bırakıyorum. Bu listede de çok efso yerler var.

Çökertme Koyu

çökertme koyu gezi rehberi

Milas koyları listesinde en favori yerimiz olan Çökertme Koyu her şeyi ile tam bir cennet. Bu güzel cennetin denizi tertemiz ve masmavi. Çökertme Koyu ile ilgili ayrı bir gezi rehberim var. Çökertme Koyu’nda nerede kalınır, ne yapılır, ne yenir, ne içilir gibi soruların cevapları bağlantımda. Milas ya da Bodrum taraflarında bolca vaktiniz varsa ve denize girilecek güzel bir yer arıyorsanız Çökertme Koyu’nu %100 tavsiye ederim.

Arpabükü Plajı

mugla milas koylari
Milas Koyları ve Plajları – Arpabükü Koyu

Arpabükü Plajı’na cennetin içinde cennet desem abartmış olmam. Çökertme Koyu’ndan 5 dakikalık küçük bir patika yol ile ulaştığınız Arpabükü Plajı Muğla’daki en güzel koylar arasına kesinlikle girer. Buranın denizi tertemiz ve dalgasız. Tam dalış yapmalık. Herhangi bir tesis yok. Tedarikli gelmenizde fayda var. Çadır kurabileceğiniz ağaçlı bir alan da mevcut. Arpabükü Plajı’nın konumu burada.

Konfilikt Koyu

Milas’ta denize girilecek ıssız bir yer mi arıyorsunuz o zaman size Konfilikt Koyu’nu öneririm. Muğla’da bakirliği bozulmamış nadir koylardan olan Konfilikt Koyu’nun denizi mükemmel. Milas – Bodrum sınırları arasında kalan Konfilikt tam kamp yapmalık. Tabiki hazırlıklı gelinmesi şartıyla. Çünkü burada in cin top oynuyor. Herhangi bir tesis vs. yok. Yolu da oldukça sıkıntılı olan Konfilikt Koyu’nun konumu burada. Yol iyi olsa bu kadar bakir kalmaz bunu da belirtelim.

Milas koyları ve plajları başlıklı yazımın sonuna geldik. Masmavi, insanın içini açan bir yazı oldu. Muğla tam anlamıyla seyahat severleri denize, kuma ve güneşe doyuruyor. Milas ile ilgili detaylı yazılarım için aşağıdaki bağlantılarıma göz atabilirsiniz.


2 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.