çökertme koyu gezi rehberi

Çökertme Koyu Gezi Rehberi : Milas’ın Cenneti

Muğla gez gez bitmez. Hele ki Muğla’yı detaylı gezmek isterseniz buraya kafadan bir 3 ay ayırmanız lazım. Düşünün biz yaklaşık 5 yıldır Muğla’dayız hala gitmediğimiz yerler var. Daha önce gitmediğimiz yerlerden biri de Çökertme Koyu’ydu. Çökertme Koyu’nda bir hafta sonumuzu geçirdik ve sizler için güzel öneriler ve püf noktalar yakaladık. O zaman gelsin detaylı Çökertme Koyu Gezi Notları.

Çökertme Koyu Nerede ?

çökertme koyu nerede

Çökertme Koyu, Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında bulunuyor. Haritadan da gördüğünüz üzere Çökertme Koyu AkyakaBodrum kıyı şeridi arasında kalıyor. Bu iki yer arasındaki yerler abartmıyorum Muğla’daki en iyi koylara sahip diyebilirim.

Çökertme Koyu’nun da bulunduğu Akyaka – Bodrum kıyısı hattında sırasıyla Akyaka – Turnalı Plajı – Akbük – Ören Plajı – Çökertme Koyu – Mazı – Kargıcak Koyu – Orak Adası gibi hepsi birbirinden güzel yerler bulunuyor. Çökertme Koyu’nun haritadaki tam konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Çökertme Koyu’na Nasıl Gidilir ?

çökertme koyu nerede

Çökertme Koyu’na nasıl gidilir sorusunun cevabı oldukça önemli çünkü navigasyon buraya ulaşmanız için size alternatifli yol önerisinde bulunuyor. Bu yollardan en temizi ve en virajsızı Milas Beçin Kalesi tarafından geleceğiniz yoldur. Diğer yollarda (Akbük – Akyaka Yolu) oldukça fazla viraj ve dağ tepe var. Bu yolların da manzarası güzel söyliyim.:) Bodrum yönünden geleceklerin ise Çökertme Koyu’na ulaşması için Mumcular yolunu kullanması gerekiyor. Tabi bu anlattıklarım aracı olanlar için.

Çökertme Koyu’na dolmuş ile ulaşmak için Milas’tan Kemerköy’e yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binip Kemerköy’e geldikten sonra taksi vs ile Çökertme Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Çökertme Koyu Gezi Notları

Çökertme Koyu ile ilgili aşağıdaki notlarım oldukça işinize yarayacak. Buraya gelirseniz koy ile ilgili tüm detayları yazmaya çalıştım.

Çökertme Koyu’nda Ne Yapılır ?

Çökertme Koyuna geldiğinizde yapmanız gerekenleri aşağıya sıralıyorum. Eğer sizinde bunu kesinlikle yapmanız lazım dediğiniz şeyler varsa aşağıda yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

 • Çökertme Koyu’nun turkuaz rengi sularında bol bol yüzün ve şnorkelle dalış yapın.
 • Çökertme Koyu’na yürüme mesafesinde olan Arpabükü Koyu’na kesinlikle gitmelisiniz. Buraya ihtiyar balıkçının arkasındaki patika yolu takip ederek 7-8 dakikaya ulaşıyorsunuz.
 • Koylar arasında doğa yürüyüşü yapın.
 • Mandıra filozofu filminin çekildiği yere gidebilirsiniz.
 • Kaptan İbrahim’in yerinde çökertme kebabı yiyin.

Çökertme Koyu Mandıra Filozofu

Mandıra Filozofu filminin bizim için oldukça önemli bir yeri var. Bizim Üstünle sinemada ilk izlediğimiz filmdi.:) Filmde sevgili Müfit Can Saçıntı’nın canlandırdığı Mustafa Ali karakteri günümüz insanının yaşadığı yaşamı sorgulayıp köy hayatını ve doğal yaşamı ön plana çıkartıyordu. Mandıra Filozofu filminin çekildiği yer tam işte Çökertme Koyu’na yakın bir noktada yer alıyor. Filmin çekildiği yerin konumu burada.

Çökertme Koyu’nda Mandıra Filozofu filminin çekildiği yere ulaşmak için Çökertme Koyundan kalkan teknelere küçük bir ücret ödüyorsunuz ve tekne ile filmin çekildiği yere geçiyorsunuz. Buraya araç ile de ulaşım var fakat yolu kötü olduğu için bence araç ile gitmeye gerek yok.

Çökertme Koyu Nasıl Bir Yer ?

çökertme plajı

Çökertme Koyu Muğla’nın Milas ilçesine bağlı saklı bir cennet. Burada gerçek Ege huzurunu bulabilirsiniz. Muğla’da denize nerede girilir sorusun ilk 3 cevabı arasına Çökertme Koyu ve Arpabükü Koyu kesinlikle girer. Bodrum ya da Milas’a gelirseniz yolunuzu buraya kesinlikle düşürün.

Çökertme Koyu Yakınında Görülecek Yerler:

Çökertme Koyuna yakın nereyi gezebilirim diyorsanız 3 adresiniz var. Bunlar Milas, Bodrum ve Akyaka. Bu 3 yer ile ilgili hazırladığım detaylı yazılar size rehber olacaktır.

Çökertme Koyu Seyahati İçin En İyi Dönem Ne Zaman?

Tabi deniz tatili yapmak için Çökertme Koyu’na gelecekseniz yaz ayları en ideal aylar. Yok ben kalabalık sevmem diyorsanız o zaman bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Çökertme Koyu’na Kamp

çökertme koyu'nda kamp

Çökertme Koyu ve çevresindeki yerler çadır kurmak için oldukça elverişli. Kamp için kendi çadırınızı da kurabilir ya da bu bölgedeki kamp tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Çökertme Koyu’nda kamp kurabileceğiniz alanlar: Fesleğenbükü, Arpabükü, Konfilikt Koyu taraflarında çadır kurabilirsiniz. Bu bahsettiğim yerlerde tesis sayısı sınırlı olduğu için ön hazırlık yapmanız oldukça önemli. Saydığım yerlerin hepsi güzel ama en favori noktamız bizimde denize girdiğimiz Arpabükü Koyu. Burası gerçekten yeryüzündeki cennet noktalarından biri.

Çökertme Koyu’nda Ne Yenir ?

Çökertme Koyu’nda bizim deneyimleyip memnun kaldığımız 2 mekan önerimiz var. +1 önerim de Çökertme Köyüne yakın olan Mazı sahilinden geliyor. O zaman gelsin yeme içme önerileri.

Muhtar Çökertme

çökertme koyu kahvaltı

çökertme koyu gezi rehberi

Çökertme Koyu’nda nerede kahvaltı yapalım diyorsanız adres kesinlikle Muhtar Çökertme. Bizim son zamanlarda yaptığımız en iyi kahvaltıydı diyebilirim. Burayı sıcakkanlılığıyla, ilgisiyle, alakasıyla Faruk Bey işletiyor. Gerçekten burada kahvaltı yeni yeni verilmesine rağmen bir çok yere taş çıkartır. Hele ki Faruk’un annesinin ellerinden çıkan yaprak sarma ve kabak çiçeği dolması efsane. Masaya gelen her ürün doğal. Etrafta göreceğiniz ineklerin sütünden yapılan tereyağı misss misss. Bu tereyağı ile yapılan sahanda yumurtanın tadı enfesti. Sigara böreği ve pişi yeme de yanında yat. Buraya hafta sonu için gelecekseniz önceden rezervasyon yapmayı unutmayın.

Muhtar Çökertme İletişim Bilgileri:

 • Adres: Çökertme, 48220 Milas/Muğla
 • Telefon: 0532 013 11 03
 • Konum: Burada

Captain İbrahims Restaurant

çökertme koyu yeme içme

çökertme koyu

Captain İbrahim’s Restaurant Çökertme Plajı’nın tam merkezinde denize sıfır güzel mi güzel bir beach restaurant. Buranın denizi cam gibi ve çok güzel. Mekan yazın sezonda oldukça kalabalık oluyor. Dolayısıyla önceden rezervasyon önemli. Buraya geldiğinizde kesinlikle çökertme kebabının tadına bakın. Biz bir çok yerde çökertme kebabı yedik ama buradaki çökertme açık ara en iyisiydi. Bir de buranın dülger balığı güzelmiş onu deneyimleyemedik. Belki siz tadarsınız. Burada çalışanlar oldukça ilgili ve sıcakkanlı. Sahibi İbrahim Bey de çok misafirperver biri.
Captain İbrahim’s Restauranta biz gündüz gittik ama buranın özelliği asıl akşam sefasıymış. Akşam iskeleye masalar atılıyor ve atmosfer süper oluyormuş. Buraya bir daha ki gelişimiz kesinlikle akşam olacak.

NOT: Captain İbrahim’s Restauranta giden yol dar olduğu için otapark konusu biraz sıkıntılı. Ama aracınızı arka taraflara park ederseniz sorun olmaz.

çökertme koyu

Captain İbrahim’s Restaurant İletişim Bilgileri:

 • Adres: Çökertme, 48220 Milas/Muğla
 • Telefon: 0530 175 02 51
 • Konum: Burada

Raslantı Beach Restaurant (Mazı Köyü)

çökertme koyu yeme içme

Çökertme Koyu’nun dışında bir mekan deneyimleyelim dedik ve kendimizi Mazı Köyünde bulunan Raslantı Restaurantta bulduk. Burada Alihan Şef resmen döktürüyor. Bölgede sadece şef ve babasının tuttuğu kılıç balığını yemek isterseniz adres burası. Biz kılıç balığının kavurmasını ve şişini tattık. Özellikle kılıç şiş enfesti. Balık ziyafetinden sonra masamıza gelen kızarmış dondurma aman tanrım nasıl bir lezzetti. Çıtır çıtır ağızda dağılıyor yazarken bile canım çekti.:)

Raslantı Restaurantın atmosferi ve manzarası size huzuru veriyor. Gaz lambası, dalga sesleri, rüzgarın teninize dokunuşu her şey çok güzeldi. Mazı köyüne gelirseniz Raslantı Restaurantı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Raslantı Restaurant İletişim Bilgileri:

 • Adres: Mazıköy, 48400 Bodrum/Muğla
 • Telefon: 0539 669 90 43
 • Konum: Burada

Çökertme Koyu Otel Önerisi

Muhtar Bungalov Apart

çökertme koyunda nerede kalınır

çökertme koyu otel

Yukarıda bahsettiğim kahvaltı mekanı olan Muhtar Çökertme’nin 2 adet güzel mi güzel Bungalowu var. Biz Çökertme Koyu gezimizde bu bungalowların birinde kaldık. Bungalowlar apart tarzı olup içerisinde bozdolabı,ocak gibi mutfak eşyaları da var. Yani dışarıdan bir şeyler alıp kendiniz yemek yapabilirsiniz. Bungalowlarda toplam 3 kişi rahatlıkla kalabilir. Kliması püfür püfür. Burayı işleten Faruk ve ailesi şimdilik 2 olan bungalow sayısını artırmayı düşünüyor. Çökertme Koyuna gelirseniz konaklama için burayı rahatlıkla önerebiliriz.

Muhtar Çökertme İletişim Bilgileri:

 • Adres: Çökertme, 48220 Milas/Muğla
 • Telefon: 0532 013 11 03
 • Konum: Burada

Çökertme Koyu ile ilgili bizim gezi notlarımız bu kadar. Buraya ileride tekrar gitmeyi düşünüyoruz. Çünkü gerçekten kendine has güzel bir atmosfere sahip. Sizin de Çökertme Koyu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda bizimle paylaşmayı unutmayın. Musmutlu gezmeler.:)

4 Yorum

 • Avatar of EVİSSA

  EVİSSA

  sayenizde daha önce dediğim gibi iş kaçamağı yaparken oralarda olmak görmek çok iyi motive ediyor özgürlüğümüze kavuşup her yeri gezmek istiyorum 🙂

 • Avatar of Alper

  Alper

  Sitede yazılan tavsiyeler doğruluğusunda bahsedilen kaptanın restaurantında çökertme kebabı yedik. Hem lezzet hem servis iyi olmadığı gibi fiyat da fahisdi.

 • Avatar of Orhan

  Orhan

  Anlatilanlarda detay yoksa dikkat edeceksiniz.
  Misal kaldık yedik şu fiati verdik.diye net açıklamalar yoksa biraz daha düşünün.veya Fiat tarifesini isteyin..herzaman heryerde
  Eğer bir yer boşsa iki defa düsünün bir sebebi vardır.
  Turistik tarifeyi gözönüne alinburasi Turkiye.
  Neden ?güzel ve doğru bir yer full olur canlı olur kalabalik olur.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.