6 Başlıkta Lviv Gezi Rehberi

Seyahat severlerin gözdesi, keşfedilmeyi bekleyen bir hazineler şehriyle tanışmaya hazır mısınız? O halde, Lviv’e hoş geldiniz! “Lviv Gezi Rehberi” yazım, sizi bu Ukrayna şehrine götürecek. Lviv’in sokakları, tarih kokan binaları ve enerjisiyle sizi sarhoş edecek atmosferiyle tanışacaksınız. Bu eşsiz şehri adım adım keşfetmek için gerekli olan her bilgiyi bulacak ve Lviv’in büyüsüne kapılacaksınız. Hazırsanız, Lviv’i birlikte tanıyalım!

Lviv Gezi Rehberi

lviv gezilecek yerler
Lviv Gezi Rehberi – Shevcenkivskyi Hai Park (Yerel Yaşam Müzesi)

Lviv, tarihle harmanlanmış ve kültürle bezenmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Ukrayna’nın batısında yer alan bu büyüleyici şehir, gotik, barok ve rönesans dönemlerine ait mimarisiyle bir açık hava müzesi gibi. Renkli binaları ve meydanlarıyla Lviv, sizi geçmişe götürüyor. Şehir, aynı zamanda canlı kafe kültürü, sanat galerileri ve yerel pazarlarıyla da tanınıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv’in eski şehir merkezi, Rynok Meydanı ve çevresindeki tarihi yapılarla dolu. Rynok Meydanı, 16. yüzyıldan kalma rengarenk binaları, gotik tarzda inşa edilmiş Kilise ve Manastır Azizsiz Giorgi’nin görkemli kulesi ve kafelerle dolu terasları ile ünlü.

Şehir zengin bir mutfak kültürüne de ev sahipliği yapıyor. Lviv’in kafelerinde ve restoranlarında, geleneksel Ukrayna mutfağından lezzetleri tatmanın yanı sıra dünya mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Ayrıca konsept kafeler de oldukça ilginç ve farklı bir eğlence deneyimi sunuyor. Hadi bu Avrupai Ukrayna şehrini daha yakından tanıyalım!

Lviv Nerede & Nasıl Gidilir

ukrayna lviv gezilecek yerler

Lviv, Ukrayna’nın batısında yer alan tarihi bir şehir. Şehir, ülkenin en büyük şehirlerinden biri ve Polonya sınırına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Lviv’e Türkiye’nin büyük şehirlerinden direkt uçuşlar düzenleniyor. Yaklaşık 1.30 saatlik bir uçuşla ulaşıyorsunuz.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

lviv gezilecek yerler
Lviv Gezi Rehberi – Lychakiv Mezarlığı

Lviv oldukça soğuk bir ülke. Eğer üşümeyi sevmiyorsanız kış aylarını tercih etmemenizde fayda var. Biz Ekim ayında gitmemize rağmen ve kalın giyindiğimi düşünmeme rağmen donarak gezdim. 😄 Mayıs ve Eylül ayları arası en ideal dönem diyebilirim.

Lviv Kaç Günde Gezilir?

lviv gezi rehberi
Lviv Gezi Rehberi – Rynok Meydanı

Lviv, 2 ila 4 gün arasında rahatlıkla keşfedilebilecek bir şehir. İşte bu süreyi değerlendirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:


Lviv’i gezme süresi, kişisel tercihlerinize, ilgi alanlarınıza ve ziyaret etmek istediğiniz yerlere bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak Lviv, 2 ila 4 gün arasında rahatlıkla keşfedilebilecek bir şehirdir. İşte bu süreyi değerlendirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Şehir Merkezi:

  • Rynok Meydanı: Şehrin kalbinde yer alan bu meydan, tarihi binaları, kafeleri ve alışveriş olanaklarıyla ünlü.
  • Katedral ve Kiliseler: Lviv Katedrali, Aziz Yura Kilisesi gibi dini yapıları ziyaret edin.
  • Şehir Turu: Yürüyüş turları veya tramvay turları ile şehri genel olarak keşfedin.

2. Kültür ve Sanat:

  • Lviv Operası ve Bale Tiyatrosu gibi kültürel mekanları ziyaret edin.
  • Lviv Ulusal Sanat Galerisi gibi sanat galerilerini keşfedin.

3. Lezzet Durakları:

  • Şehrin kafelerinde ve restoranlarında geleneksel Ukrayna mutfağının tadını çıkarın.
  • Şehirdeki ünlü kahvecileri deneyin.

Lviv Gezilecek Yerler | En İyi 26 Yer (Ayrıntılı)

lvivde gezilecek yerler

Özellikle doğasına ve tarihsel dokusuna hayran kaldığımız Lviv, pasaportsuz ve vizesiz gidilmesi ile ülkemizde oldukça fazla tercih edilen bir şehir. Lviv bana göre yurt dışına ilk defa çıkacakların tercih edebileceği isabetli bir yer. Eğer yurt dışına ilk defa çıkacaksanız ve Lviv’i tercih edecekseniz tavsiyelerim işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Lviv’de Ne Yenir : En Güzel Restaurant Önerileri

lviv ne yenir champagneria

En çok yemeli içmeli, 3 kilo almalı yurtdışı rotamız Lviv oldu desem yanlış olmaz 😊 Maşallah bizden önce giden tüm bloggerların gezmeye değil de yemek yemeye gitmiş gibi dev rehberler hazırladığını görünce bi gaza geldik. Ayy oraya da gidelim, burada da kahve içelim, bu mekanın konsepti çok farklıymış mutlaka görelim diye diye listeyi şişirdik de şişirdik.

Lviv’de Nerede Kalınır : En Güzel Otel Önerisi

lvivde nerede kalınır

Lviv’de nerede kalınır sorusunun bana göre 3 cevabı var. 1. Bölge Lviv şehir merkezinin dışında kalıyor ve daha çok Lviv yerel halkının ikamet ettiği yerler olarak sayılıyor. 2. Bölge Lviv’in merkezi olan Rynok Meydanı, 3 bölge ise Lychakiv Bölgesi olarak Lviv’i 3 kısma ayırabilirsiniz.