2 Başlıkta Amasya Gezi Rehberi

Amasya, tarih kokan sokakları, yeşilliklerle süslenmiş vadileri ve mis gibi havasıyla benzersiz bir şehir. Bu masal diyarı, Türkiye’nin gizli kalmış güzelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer tarihle iç içe bir gezi planlıyorsanız ve “Amasya gezi rehberi” arayışındaysanız, doğru yerdesiniz! Amasya, birbirinden etkileyici tarihi yapıları, lezzetli mutfağı ve sıcacık insanlarıyla sizi büyülemeye hazır. Şimdi, hep birlikte bu eşsiz şehrin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkalım.

Amasya Gezi Rehberi

amasya gezi rehberi

Amasya’nın büyüsüne kapıldınız mı bilmiyorum, ama bir adım attığınız anda bu şehre yeniden gelmek isteyeceksiniz. İşte Amasya’da geçirdiğiniz anların daha da değerli olması için birkaç tüyo! Şehrin tarihle iç içe geçmiş sokaklarında dolaşırken, Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini sürmek adeta bir zaman yolculuğu gibi olacak.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya‘nın büyüsünü keşfetmeye karar verdiniz ve şimdi tek bir soru kaldı: “Amasya’ya nasıl gidilir? Eğer Amasya’ya hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, Amasya’nın en yakın havalimanı olan Merzifon Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Karayolu ile ulaşmayı planlıyorsanız bazı şehirlerle Amasya arasındaki mesafeler aşağıda.

İstanbul-Amasya arası 831 km
Ankara-Amasya arası 361 km
Samsun-Amasya arası 127 km

Amasya Kaç Günde Gezilir?

Genel olarak Amasya’nın önemli noktalarını keşfetmek ve atmosferini doyasıya yaşamak için 2 ila 3 gün yeterli olacaktır. 3 gün içinde şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedip yöresel mutfağını deneyimlemek için yeterli zamanınız olacaktır.

Amasya’ya Ne Zaman Gidilir?

Amasya, farklı mevsimlerde farklı güzelliklere sahip bir şehir olduğundan, ziyaret zamanını seçerken kişisel tercihlerinizi ve ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar ayları Amasya’yı gezmek için en ideal dönem. Ama ben kış aylarında gitmiştim ve kar yağarken de bir başka güzel olduğunu fark etmiştim. Biraz üşümeyi göze alırsanız kışın da sizi bambaşka bir güzellik beklediğini söyleyebilirim.

Amasya’da Ne Yenir?

Amasya gezinizde sadece tarihle değil, aynı zamanda mükemmel bir lezzet yolculuğuyla da karşılaşacaksınız. Amasya’nın yöresel lezzetleri, damaklarınıza bayram ettirecek ve midenizi bir şenlik alanına çevirecek. Ben pandemi döneminde ziyaret ettiğim için mekanlar kapalıydı. O nedenle gastronomi yönünden eksik kalan bir seyahatti. E tekrar gitmek için bahane olsun. 😊 Ancak siz gittiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler şöyle;

  1. Amasya Elması
  2. Amasya Çöreği
  3. Şıngır Kebabı
  4. Topuz Kebabı
  5. Keşkek
  6. Toyka Çorbası
  7. Yufka Tatlısı
  8. Patlıcan Pehli
  9. Bakla Dolması

Amasya’da gezilecek yerler tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve benzersiz atmosferiyle dikkat çekiyor. Şehrin tarihini yansıtan Amasya Kalesi ve Sultan II. Beyazıt Külliyesi gibi önemli yapılarıyla adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Şehri ikiye bölen Yeşilırmak Nehri’nin kıyısında yer alan tarihi evler, yemyeşil vadilerle çevrili muazzam bir manzara sunuyor.

Aynı zamanda şehrin çeşitli noktalarında yer alan müzeler, Amasya’nın zengin kültür mirasını detaylı bir şekilde sergiliyor. Tarihi zenginliklerinin yanı sıra, şehirdeki doğal güzellikleri keşfetmek için Yedikırlar Manastırı ve Gök Medrese gibi mekanlar da adeta birer doğa harikası. Amasya, her köşesinde farklı bir hikaye ve büyü barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir şehir. Gezilecek yerler yazımın bağlantısı aşağıda. Okumadan yola çıkmayın. Amasya gezi haritası da yazı içinde yer alıyor ve seyahatinizi planlamada size oldukça yardımcı olacak.

Konaklama benim için seyahatimin önemli bir detayı. Bölgeye has tarihi bir doku, farklı bir konaklama seçeneği varsa değerlendirmeyi çok seviyorum. Amasya’da da çok şirin bir tarihi konakta kaldım ve oldukça memnun ayrıldım. Burada uzun uzun anlatmayacağım ama Amasya otel tavsiyesi için aşağıdaki yazımda tüm detayları bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Amasya Gezi Yazılarım

Amasya Gezilecek Yerler | Şehr-i Şirin Amasya

amasyada gezilecek yerler

Şirin mi şirin Amasya, meğer ben bunca zaman ziyaret etmeyerek neler kaçırmışım. Nasıl bir tarih, ne güzel bir doğa saklıyormuş bağrında da haberim yokmuş. Öyle derli toplu, öyle sakin, öyle güzel bir şehir ki bence cittaslow olmaya da aday,

Amasya’da Nerede Kalınır ?

amasya'da nerede kalınır

Amasya hızlıca karar verip tekeri döndürdüğümüz bir seyahatimizdi. Bazen çok da plan program yapmadan aklına esip çıktığın yollar daha bir keyifli olur ya Amasya da bizim için öyle oldu. 

Umarım Amasya gezi rehberi içeriğim sizin için yol gösterici olmuştur. Lütfen eksik olduğunu düşündüğünüz detayları yorum olarak yazın ki diğer okuyucular tavsiyenizden faydalanabilsin. Yepyeni rotalarda görüşmek üzere. 😊✈️💙