Lavanta Tarlaları : Isparta Kuyucak Köyü

    Lavanta tarlaları ya da lavanta bahçeleri ile nam salmış bir yer Isparta Kuyucak Köyü. Salda Gölü sonrası gittiğimiz lavanta kokulu bu güzel köyde arabadan indiğiniz anda burnunuza lavanta kokuları geliyor hemen. Yarım gün ayırdığımız bu güzel köyün atmosferi gerçekten bambaşka. Özellikle sosyal medya bu köyün kaderini tamamen değiştirmiş. Biz de bu kadar popüler olan bir yer için sizlere bir rehber hazırlayalım dedik. Buraya gitmeden önce dikkat edilmesi gereken bir çok şey var. Umarım yazımız sizlere faydalı olur.

KUYUCAK KÖYÜ (LAVANTA TARLALARI) NEREDE ?
lavanta tarlaları kuyucak köyü

     Lavanta kokulu köy olan Kuyucak Köyü Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı bir köy. Köyde susuz, bir şey ekilmemiş tarlalar boş kalmasın diye ekilen lavantalar bugün 3 bin hektar alana yayılmış ve Kuyucak Köyü Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin yüzde 93’ünü sağlar duruma gelmiş. Bu tarlaların köyün ekonomisine ve turizme katkısı ise oldukça büyük. 

     Lavanta kokulu Kuyucak Köyü, Isparta merkeze 49 km, bağlı olduğu Keçiborlu ilçesine ise 15 km uzaklıkta bulunuyor. Lavanta kokulu köy haritada nerede ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Kuyucak Köyü aynı isimle ülkemizde başka yerlerde de var. Diğer yerlerle karıştırmayın. Isparta yerine kendinizi Aydın’da bulmayın.:)

LAVANTA KOKULU KUYUCAK KÖYÜNE NASIL GİDİLİR ?
       Lavanta Kokulu Kuyucak Köyüne Uçak İle Ulaşım:

      Lavanta Kokulu Kuyucak Köyüne nasıl gidilir sorusunun cevabına geldik. Eğer buraya mesafe açısından uzak bir şehirden gelecekseniz Kuyucak Köyü’ne gelmek için en hızlı yol uçak ile ulaşım. Bu lavanta kokulu köye en yakın havalimanı Isparta Süleyman Demirel Havalimanı. Kuyucak Köyü ile Isparta Süleyman Demirel Havalimanı arası mesafe 24 km yani yol yaklaşık 20 dakika sürüyor. Isparta Süleyman Demirel Havalimanın’dan Lavanta kokulu köye ulaşmak için Isparta garajından kalkan Keçiborlu Turizm otobüsleri ile köye ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler hafta sonuna özel,  Isparta Garaj’dan 10:00, 12:00, 14:00’te kalkıyor, Kuyucak’tan ise 13:00, 16:00 ve 19:00 saatlerinde dönüyor. Bunun dışında Isparta Garaj’dan Keçiborlu’ya geçip oradan Kuyucak Köyüne geçebilirsiniz.

     Isparta’ya uçak ile gelmek için önemli olan ucuz uçak bileti bulabilmek.  Bunun için ucuz uçak bileti bulma yöntemleri başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.     

      Lavanta Kokulu Kuyucak Köyüne Otobüs İle Ulaşım:

    Lavanta Kokulu Kuyucak Köyüne nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı otobüs ile ulaşım. Buraya yakın bir ilden gelecekseniz en mantıklı yol tabi ki otobüs. 
     Otobüs ile,

 • İstanbul Isparta arası yaklaşık 573 km ve yol yaklaşık 7 saat 20 dakika sürüyor. (İstanbul – Isparta Otobüs Bileti ortalama 115,00 TL)
 • Antalya Isparta arası yaklaşık 128 km ve yol yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. (Antalya – Isparta Otobüs Bileti ortalama 25,00 TL.)
 • İzmir Isparta arası yaklaşık 396 km ve yol yaklaşık 5 saat 10 dakika sürüyor. (İzmir – Isparta Otobüs Bileti ortalama 60,00 TL)
 • Ankara Isparta arası yaklaşık 385 km ve yol yaklaşık 4 saat 50 dakika sürüyor. (Ankara – Isparta Otobüs Bileti ortalama 65,00 TL)

     Not: Fiyatlar, 2019 yılı için ortalama fiyatlardan oluşturulmuş olup firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. 

     Isparta’ya geldikten sonra Keçiborlu’ya daha sonra da Kuyucak Köyü’ne ulaşmanız gerekiyor.

     Kuyucak Köyü’ne bu ulaşım yollarının dışında kendi aracınızla ya da araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Bu yol bence en ideali çünkü nereye ne kadar zaman ayıracağınızı siz belirliyorsunuz. Unutmayın bu köyde zamanla yarışacaksınız. Dolayısıyla aracınızla gelmeniz en iyi seçenek. Güneşin doğuşunu ya da batışını yakalamak istiyorsanız araç şart.

ISPARTA KUYUCAK KÖYÜ’NE NE ZAMAN GİDİLİR ?
ısparta kuyucak köyü

     Lavanta bahçelerini görmek için belli bir zaman aralığında Kuyucak Köyüne gelmelisiniz. Lavanta bitkisi, Haziran ayında çiçekleniyor, Temmuz’un 2. haftası hasat edilmeye başlanıyor. Hasat zamanına kadar her yer mos mor. Eğer bu renk şölenine denk gelmek istiyorsanız Lavanta kokulu köye 20 Haziran – 15 Temmuz arasında gelmeniz gerekiyor. Lavanta hasat zamanı başlığında daha detaylı anlattım.

KUYUCAK KÖYÜ LAVANTA HASAT MEVSİMİ NE ZAMAN ?

     Uzun ömrüyle, suya fazla ihtiyaç duymayan güçlü yapısıyla ve mis gibi kokusuyla Lavanta bitkisi, Haziran ayında çiçekleniyor, Temmuz’un 2. haftası hasat edilmeye başlanıyor. 

     Eğer lavanta tarlaları için Isparta’nın Kuyucak Köyünü tercih ettiyseniz buraya 20 Haziran – 15 Temmuz arası gelmeniz gerekiyor. Tabi ki bu verdiğim zaman dilimi normal şartlar için geçerli. Küresel ısınma falan derken mevsimlerin yönü şaştığı için siz bu tarihlere ± 10 gün ekleyebilirsiniz. 

     Doğru hasat tarihini tespit edip ona göre program ayarlamanız tabi ki çok çok önemli. Doğru tarihi nasıl hesaplarım derseniz bunun 2 yolu var. İlki Kuyucak Köyü Muhtarlığını ya da Isparta İl Kültür Turizm Müdürlüğünü arayıp yetkililerden detaylı bilgi almak, diğeri de sosyal medyadan #lavantaköyü #kuyucakköyü hashtaglerinden ya da konumlarından fotoğrafları incelemek ve ona göre hareket etmek. Ama ikinci yolda filtreleri ve fotoğrafların renk ayarlarını göz ardı etmeyi unutmayın. 🙂 Lightroom ile kışın bile lavanta hasatı yapılabilir bilginiz olsun 😀  Siz en iyisi ilk yolu deneyin. Kuyucak Köyü Muhtarlığı’nın iletişim bilgilerini bu bağlantıda bulabilirsiniz.

KUYUCAK LAVANTA KOKULU KÖYDE NELER YAPILIR ?
ısparta keçiborlu kuyucak köyü

     Rota tamamlandı ve Kuyucak Köyüne geldiniz. Şimdi Lavanta bahçelerinde yapılması gerekenler listesini aşağıya sıralıyorum. Bunları yapmadan buradan dönmeyin.

 • Lavanta bahçelerinde lavanta kokularını hissederek gezmek.
 • Köy çadırlarında muhteşem bir köy kahvaltısı (Lavanta balı, lavanta çayı, köy peyniri, gözleme eşliğinde) yapmak.
 • Sabah erken gün doğumunda ya da akşam gün batımında lavanta bahçelerinde deklanşörü çürütmek:)
 • Lavanta bahçelerinde ufuk çizgisini yakalayarak fotoğraf çekilmek.
 • Lavanta Köyü’nde vaktiniz varsa bisiklet turu yapmak.
 • Lavanta kokulu köy sokaklarında gezmek ve alışveriş yapmak. Alışveriş seçeneği olarak lavanta tacı (Genelde 10 TL), sabun, hediyelik eşya satın alabilirsiniz.
 • Lavanta hasat zamanına kaldıysanız köylülerle beraber hasat yapmak ve lavanta yağı yapmak.
LAVANTA BAHÇELERİNDE EN İYİ FOTOĞRAF NASIL ÇEKİLİR ?
lavanta bahçesi ısparta

     Lavanta Köyüne gelen insanların çoğunluğunun hedefi Lavanta Bahçeleri arasında en iyi fotoğrafı çekilmek. En iyi fotoğraf için biz de çok uğraştık gerçekten. Kısıtlı zaman içinde en iyi zaman dilimini , en iyi lavanta tarlasını yakalamak gerçekten mesele olabiliyor. Hadi buldun diyelim fotoğraf sırası size gelecek mi gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Neyse şimdi reçetemizi yazalım ve lavanta bahçelerinde en iyi fotoğrafı yakalamak için altın önerileri sıralayalım.

 1. İlk olarak fotoğraf çekilme zaman dilimini en iyi şekilde ayarlamanız gerekiyor. Güneş tepedeyken güneş ışıkları lavantaların rengini bastırıyor ve lavantacıklar soluk çıkıyor. Işık olayının etkisini azaltmak için güneşin doğuşunun öncesini ya da batışını zaman olarak tercih etmeniz gerekiyor. Erken kalkabilirseniz yoğunluk açısından güneşin doğuşu daha ideal. Ayrıca yaz sıcaklarını da göz ardı etmeyin.
 2. Hasat zamanı öncesini 12’den vurmanız gerekiyor. Çünkü hasat öncesine kadar lavantaların rengi sürekli değişiyor. Hasat zamanı ile ilgili detayları yukarıda belirtmiştim.
 3. Olgun lavantaların rengi daha morumsu olduğu için olgun lavanta tarlalarını tercih etmeniz gerekiyor. Olgun lavanta tarlalarının nerede olduğunu öğrenmek için köyün yerlilerinden ön bilgi alabilirsiniz.
 4. En iyi fotoğraf için en iyi lavanta tarlasını bulmanız gerekiyor. Köye gelmeden yol üstündeki yerler çok kalabalık, kadraja 10 kişi girebiliyor ve en iyi foto için çok da uygun değil. En iyi fotoğraf için tavsiyem Kuyucak Köyü’nün ilerisinde bulunan tarlalar. Yani köyün ilerisindeki lavanta bahçelerine gitmeniz gerekiyor. Şimdi size nokta adres veriyorum burada fotoğraflar çok daha başarılı çıkıyor. Konumu buraya bırakıyorum. Burada soyunma odası tarzında bir yer de var.
 5. Yol kenarları tamamen turistik resim için hazırlanmış salıncak, kapı, fayton gibi araçlar var.Bunları fotoğraf çekinmek için kullanabilirsiniz. Ücreti genelde 5 TL.
 6. Fotoğraflarınızı kameraların canlı modunda çekmeyi unutmayın. Bir de güneşe denk geldiyseniz fotoğrafları çekerken güneşi arkanıza almayı unutmayın.
LAVANTA TARLALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
lavanta tarlaları ısparta keçiborlu
 • Lavanta Köyünde fotoğraf çekilirken saolsun bir arı beni ısırdı. Eğer böyle bir durum yaşarsanız toprağı su ile çamur yapın ve arının ısırdığı yere sürün. Baya etkili oluyor. Siz yine de sinek spreyi tarzında bir şey almayı unutmayın.
 • Hasat zamanı öncesi burası inanılmaz yoğun olduğundan imkanınız varsa hafta içi gelmeye çalışın.
 • Çift olarak buraya geliyorsanız imkanınız varsa rüzgara dayanıklı tripod getirmeyi unutmayın. Unutmayın fotoğraf çekerken zamanla yarışıyorsunuz. Başkasının kötü çekimleriyle vakit kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Eğer lavanta kokulu köyde konaklama yapacaksanız sezon yoğunluğunu göz önünde bulundurarak otel/pansiyon rezervasyonunuzu önceden yapın.
EN İYİ LAVANTA TARLASI NEREDE ?

     En iyi lavanta tarlasını bulmanız için Lavanta Köyü’nün ilerisinde bulunan tarlalara gitmeniz gerekiyor. Köye 1-2 km kala gördüğünüz bahçelerden daha iyileri köyü geçtikten sonra başlıyor. En iyi lavanta bahçesinin konumu için bu bağlantıyı size önerebilirim. Ayrıca döneme ve lavanta tarlalarının durumuna göre köyün yerlilerinden de bilgi alabilirsiniz. Sizin de bahçe olarak keşfettiğiniz yerler olursa yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

LAVANTA KOKULU KÖY GİRİŞ ÜCRETİ (2019)
lavanta köyü giriş ücreti

     Kuyucak (lavanta) Köyü’nün herhangi bir giriş ücreti yok. Burada lavanta tarlalarına zarar vermeden rahat bir şekilde fotoğraf çekilebilirsiniz.

LAVANTA TARLALARI BAŞKA NEREDE VAR ?

     Lavanta tarlaları sadece Isparta Kuyucak’da yok tabi ki. Bunun dışında Lavanta tarlaları başka nerelerde var diye soracak olursanız Fransa’nın Provans bölgesinde lavanta bahçeleri var. Eee ben lavanta için kalkıp Fransa’ya mı gideceğim derseniz size daha yakın Edirne’deki lavanta bahçelerinde gidebilirsiniz. Edirne’deki lavanta bahçelerinin konumunu buraya bırakıyorum. Edirne’ye kadar gelmişken ayçiçeği tarlalarını da unutmayın ! Son olarak İzmir Seferihisar’da da lavanta tarlaları bulunuyor. İyi bir araştırma yapıp buraya da gidebilirsiniz.

ISPARTA KUYUCAK (LAVANTA) KÖYÜ’NE YAKIN GEZİLECEK YERLER

     Lavanta köyü bölgesi gerçekten gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Uzak bir yerden geliyorsanız listenizde sadece Lavanta Köyü olmasın. Buraya kadar gelmişken güzel bir plan hazırlayın derim. Biz Muğla’dan gelirken Salda Gölü, Kuyucak Köyü ve Sagalassos Antik Kentini gezmiştik ve gerçekten çok tatmin olmuştuk. Neyse şimdi Isparta Kuyucak (Lavanta) Köyü’ne yakın gezilecek yerleri aşağıya sıralıyorum.

     Yukarıda bahsettiğim yerleri gezecekseniz geleceğiniz rotaya göre gezi planı çıkarmaya çalışın. Ama ne yapıp edin Salda Gölü’nü, Sagalassos Antik Kentini ve Denizli Pamukkale’yi gezi rotanıza eklemeye çalışın.

4 Comments

 • Avatar of Göksel Gök

  Göksel Gök

  Harika bir yazı olmuş. İnceleme/betimleme/öykü de denilebilir. Lavanta tarlaları ile ilgili bilgileri okurken, fotoğraf konusunda adeta yan dal yaptığımı fark ettim. 😀

  Uzun bir yorum olmasın diye kesiyorum ama hakikaten çok iyisin. Hem yazı tarzın hemde gezi anlatın müthiş. En azından benim için. Bu tarz gezi yazılarını çok okurum ama sizi keşfetmek neden bu denli geç oldu diye kendime kızıyorum.

  Sağlıkla kalın, nice yazılarınızı okumak üzere…

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.