Couchsurfing nedir

Couchsurfing Nedir ? Ücretsiz Konaklama

Siz hiç ücretsiz konaklama, yabancı dilinizi geliştirme, gittiğiniz yerin kültürünü oranın yerlisinden öğrenme, yeni insanlarla tanışma, ortak payda bulabileceğiniz kişilerle buluşmaya katılma gibi bir çok sosyal faaliyeti aynı anda yapabileceğiniz bir deneyim yaşadınız mı ? İşte Couchsurfing paket halinde bunları size sunuyor.

Bu yazımda Couchsurfing Nedir, Couchsurfing Nasıl Kullanılır, Couchsurfing Kuralları Nedir, Couchsurfing Güvenli mi sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

Not: Couchsurfing pandemi sonrası ücretli sisteme geçti bilginiz olsun.

Couchsurfing Nedir ?

couchsurfing nedir

Couchsurfing Nedir ? Couchsurfing, dünya genelinde insanların birbirlerinin evinde ücretsiz konaklamasını sağlayan bir website ya da uygulama. Kulağa biraz garip geliyor değil mi ”Tanımadığın birinin evinde konaklama.” Couchsurfing bunu en iyi ve en kolay şekilde yapmanızı sağladığı için bu gariplik hissi normal bir duruma dönüşüyor.

Couchsurfing ‘in en temel fonksiyonu konaklama olsa da Couchsurfing size farklı insanlarla tanışma ve onlarla etkinlik düzenleme imkanı da sağlıyor. Bunun yanında Couchsurfing’in söyle bir güzelliği de olabiliyor. O da evinde kalacağınız kişinin programı müsaitse gittiğiniz yeri onla gezme imkanı. Düşünsenize bir şehri oranın yerlisi ile gezdiğinizi. Sizin 1 ayda kazanacağınız deneyimi sizi misafir eden kişi sayesinde belki 2 günde öğreneceksiniz. Özetle bana Couchsurfing Nedir diye soranlara ben müthiş bir deneyim diyorum.

Couchsurfing App

Günümüzde her şey akıllı telefonlara girdiği için Couchsurfing’in Ios ve Android uygulamaları daha pratik ve kullanışlı olabiliyor. Iphone (ios) uygulaması için buraya, Android uygulaması için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır ?

Couchsurfing kullanması oldukça basit olan bir uygulama. Yapmanız gereken ilk etapta uygulamada bir hesap oluşturmak. Bunun için bir mail adresine sahip olmanız yeterli. Couchsurfing’e üye olabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Üye olduktan sonra mailinize gelen doğrulama mailinin onaylamanız gerekiyor. Maili onaylamazsanız diğer kişilerle bağlantı kuramazsanız.

Onaylama işlemi sonrası yapmanız gereken profilinizi detaylı bir şekilde doldurmak. Bu kısım oldukça önemli. Çünkü profiliniz sizin kimliğiniz. Bir yerde kalmak isterseniz insanların bakacağı ilk yer fotoğrafınız ve profiliniz. Bunun için profiliniz sizi en iyi tanımlayan cümlelerle dolu olmalı. Bunun yanında profil fotoğrafınız da çok önemli. Sizi iyi tanımlayan bir fotoğrafınız olursa çok daha dikkat çekici olur. Profilinizi doldurdukça tamamlanma oranı artıyor ve bu da güzel bir izlenim oluşturuyor. Dolu dolu size özgü bir profiliniz olsun. İngilizce bilmiyorsanız Google Translate kullanarak İngilizce bir profil oluşturmak çok daha iyi olur.

Host (Ev Sahibi) Arama

Couchsurfing nasıl kullanılır

Profil doldurma işi bittiyse Couchsurfing ‘de arama kısmında ”Explore, Hosts, Members, Travelers, Events, Groups, Local Advice” başlıklar bulunuyor. Sizin konaklama ihtiyacınız varsa Hosts kısmını seçiyorsunuz ve gideceğiniz yeri yazıyorsunuz. Daha sonra açılan sayfada ev sahibinin (Host) evine gideceğiniz tarihi, ayrılış tarihini ve kaç kişi konaklayacağınızı belirtiyorsunuz. Bu kısımda more filters kısmından diğer aradığınız kriterleri de girebiliyorsunuz. More Filters kısmında ev sahibinin misafir kabul etme durumu (aşağıda detaylı yazdım), konuştuğu dil, cinsiyeti, yaş aralığı, size vereceği odanın durumu, sigara içmeyi ve evcil hayvanı kabul etme durumuna kadar bir çok filtre seçeneği bulunuyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta insanların son online olma tarihi. 2 yıl önce online olmuş birine mesaj atmayın !    

Bu aramada çıkan kişilere tıklayıp send request kısmından ev sahibine mesaj ile konaklama teklifi gönderiyorsunuz. Ev sahibi konaklama teklifinizi kabul ederse ya da etmezse bu durum size mail ya da bildirim yolu ile bildiriliyor. Olumlu geri dönüş için atacağınız mesajı ev sahibinin profilini inceleyip göndermeniz de fayda var.

NOT: Onaylı (Verified) üye değilseniz haftalık 10 mesaj gönderme hakkınız var ona göre mesajlarınızı tasarruflu kullanın.

Couchsurfing Kişi Durumları

Couchsurfing ‘de insanların misafir kabul edip etmeme durumunu belirten 4 farklı durum var. Bunlar sırasıyla: 

Accepting Guests (Misafir kabul ediyor): Bu durum ev sahibi sizin konaklama teklifinizi kesin kabul edecek anlamı taşımıyor. Ev sahibinin evi belirttiğiniz tarihlerde müsait ve teklif gönderebilirsiniz demektir. Ev sahibi eğer sizin konaklama teklifinizi uygun bulursa, teklifinizi kabul edebilir.

Maybe Accepting Guests (Belki misafir kabul ediyor): Ev sahibinin sizin konaklama teklifinizi kabul edip etmeyeceği belli değildir. Ev sahibi teklifinizi kabul edebilir de etmeyebilir de. Maybe , Maybe Not durumu 🙂

Not Accepting Guests (Misafir kabul etmiyor): Bu durumun anlamı ev sahibi misafir kabul etmiyor.

Wants To Meet Up (Sadece buluşmak istiyor): Ev sahibin evi konaklamaya uygun değil ancak sizinle buluşup, şehri gezdirebilir anlamındadır.

Couchsurfing Verified Üyelik

Couchsurfing Onaylı Hesap (Verified) Faydaları ve Ücreti
Couchsurfing ‘de onaylı üye olmanın faydaları:

1-) Sınırsız mesaj atma hakkınız var.
2-) Verified olduğunuz için ev sahipleri ve gezginler arasında güvenilirliğiniz artıyor.
3-) 2 kat hızlı ev sahibi bulma imkanı
4-) 7/24 Couchsurfing ekibi tarafından destek alabiliyorsunuz.
     Couchsurfing Onaylı Hesap (Verified) Ücreti: 325 TL.

Couchsurfing Kuralları Nedir ?

  • Couchsurfing ücretsiz bir platformdur. Sizden ücret isteyenlere kesinlikle ücret ödemeyin ve isteyenler için referansları kısmında bu durumu yazın. Couchsurfing bütçenize oldukça katkı sağlayacak bir uygulama. Seyahatinizi ekonomik hale getirecek bir uygulama. Ekonomik seyahat yolları yazıma da göz atmayı unutmayın.
  • Evinde kalacağınız kişinin profilini dikkatlice okuyun. İstemediğiniz bir durumla karşılaşmayın.
  • Couchsurfing flört anlamında kullanılan bir site değil. Amacı dışında kullanmayın.
  • Sahte profil oluşturmayın ve her zaman kendiniz olun. Profiliniz size özgün olsun.
  • İnsanların inançlarına ve ev yaşam tarzına saygılı olun. Unutmayın kuralları ev sahibi belirler. Ev sahibine sınırlarınız çerçevesinde uyum sağlayın. 
  • Couchsurfing bir otel konaklama şekli değil. Açık büfe kahvaltı beklemeyin 🙂
  • Ev sahibinin bazı eşyalarını kullanırken örneğin çamaşır makinesi önceden ev sahibinden izin isteyin.
  • Temiz ve titiz olun.
  • Seyahat planınızda ani bir değişiklik olursa ve ayarladığınız bir host varsa iptal durumunu ev sahibine kesinlikle bildirin.

Couchsurfing Güvenli mi ?

ücretsiz konaklama

Couchsurfing güvenilir mi sorusunun cevabı bana göre %90 oranında evet. Bu noktada güvenlik endişelerinizin olması gayet doğal ama bunu minimuma indirmek sizin elinizde. Bunun için yapmanız gereken şey ev sahibinin yani host’un referanslarını ve profilini incelemek. Ev sahibinin evinde kalan kişilerin yorumları oldukça önemli. Bunlar olumlu ise genel itibariyle sorun olmaz. Şunu da unutmayın ev sahibi sizi evine alacak. Onun size güvenmesi çok daha önemli.

Güvenlik için ev sahibinin diğer bakabileceğiniz durumu Vouching durumu. Yani kefillik durumu. Siz birinin evinde kaldıysanız ve ona kefil olduysanız site üzerinden ev sahibine +1 Vouch veriyorsunuz. Yani host ararken güvenlik açısından bu kriteri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Couchsurfing İran Deneyimimiz

couchsurfing iran

Couchsurfing’in varlığından uzun süredir haberdar olsak da daha önce birinin evinde konaklamak adına bir hamle de bulunmamıştık. İran’a gitmeden önce hangi blogu okuduysam herkes İran halkının misafirperverliğinden ve İran’da Couchsurfing’in ne kadar yaygın kullanıldığından bahsetmişti. Ben de ilk deneyim için gayet uygun olacağını düşündüm ve uygulama üzerinden Tebriz’deki bir kaç kişiye mesaj attım. 

İlk irtibat kurduğum kişi benden şehri gezdirme gibi şeyler altında belli bir miktar para istedi. Öğrenciyim yardım edersen iyi olur dedi ama yukarıda bahsettiğim gibi Couchsurfing ücretsiz bir deneyim sunduğu için başka arayışlara girdik ve daha sonra İran Tebriz’den Mahdi ile irtibata geçtik. Mahdi ile biraz sohbet edince ve profilindeki yorumları oldukça pozitif olunca evinde kalmaya karar verdik. Mahdi ailesi ile birlikte tipik bir İran evinde yaşıyor. Biz Mahdi’nin odasında kaldık. Akşam ailecek hep beraber yemek yedik. Ertesi sabah Mahdi’nin annesi bize kahvaltı ikram etti. Aynı dili konuşmasak da aynı sofrayı paylaştık. Bizim ilk deneyimimiz hafızalarımızda gayet güzel yer etti 🙂 Mahdi’nin Couchsurfing profiline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Couchsurfing’e Alternatif Uygulamalar

     Couchsurfing ‘in alternatifi pek fazla yok ama yine de aşağıya bir kaç alternatif sıralıyorum. Bunlar:

Couchsurfing Nedir ve Nasıl kullanılır gibi soruların cevabını vermeye çalıştım. Eğer yurt dışına çıkarsanız bu deneyimi kesinlikle yaşayın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.