Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme Yolları : 9 Etkili Tüyo

Blog sayfamda gezilecek yerler, konaklama ve restaurant tavsiyeleri, aktivite önerileri yazmanın dışında en çok sevdiğim şeylerden biri de seyahatlerde edindiğim tecrübeleri yazıya dökmek oluyor. Yani size seyahat ipuçları vermek. Tecrübelerimizi paylaştığımızda ve dönüş aldığımızda ekstra mutlu ve motive oluyoruz. Bu motive de bizi daha fazla yazı yazmaya itiyor. Yani daha fazla yazı için bizi motive edin.😂 Şaka bir yana dostlar bugünkü seyahat ipuçları konumuz Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme Yolları. Şimdi dosyamızı detaylı bir şekilde açalım.

Yurt dışına her çıktığımızda sınırdan geçerken hep düşünüyoruz pasaport kontrolünü nasıl geçeceğiz ya da ne yapmamız gerekiyor diye. İster vizeli ister vizesiz seyahat olsun bu heyecan insanı her zaman sarar. Pasaport polisi ne soru soracak, ben ne diyeceğim gibi kafanızda sorulara cevap verip durursunuz. Yani kontrolde heyecan olmazsa olmaz. Bu heyecanı yenmek ve kontrolden kolay bir şekilde geçmek aslında oldukça kolay. Aşağıda vereceğim ipuçları işinize fazlasıyla yarayacak. Bunları uygularsanız sorun yaşamadan pasaport kontrolünü geçersiniz. Çok fazla yurt dışı seyahati yapıyorsanız tavsiyeye çok fazla ihtiyacınız olmaz diye düşünüyorum. Bir saatten sonra kontrolden geçmek sizin için standart bir durumdur zaten.

Yazıma geçmeden önce seyahat ipuçları konusunda bazı yazılarımın bağlantısını aşağıya vermek istiyorum. Bu kategoride yazdığım yazı sayısı oldukça fazla. Ama bu başlıkla alakalı olan yazılarımın bağlantısı aşağıda. Bu yazılarıma göz atarak bir yere gitmeden önce büyük tecrübe kazanmış olursunuz. Hele ki hedefiniz yurt dışı seyahati ise sizin için çok daha iyi olur. Bu yazıların hepsi tecrübelerimize istinaden yazıldı ve inanıyorum ki faydalı olacak.

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme Yolları

Ön Araştırma Yapın

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme

Pasaport kontrolünden kolay geçme konusunda ilk başlığımız ön araştırma. Bir yere gitmeden önce muhakkak ön araştırma yapın. Hele ki seyahatiniz yurt dışına olacaksa bu ön araştırma daha da önemli. Ön araştırma konusunda bizim gibi blog sayfalarının faydasını çok fazla görebilirsiniz. Çünkü genel olarak tecrübelere istinaden yazılar yazıyoruz ve sizin de bu tecrübeleri yaşama olasılığınız oldukça yüksek.

Pasaport kontrolünden kolay geçme konusunda ön araştırma yapmanızın ne gibi faydası olabilir ? Araştırma yaptığınızda gideceğiniz ülke makamlarının pasaport kontrolünde ne istediğini ya da size ne sorduğunu öğrenirsiniz ve hazırlıklarınızı buna göre yaparsınız. Sizi zorluyorlar mı ya da ne istiyorlar gibi durumlara vakıf olursanız işiniz daha kolay olur. Bazı ülkelerde sınırı geçmek kolay oluyorken bazıları sizi zorlayabilir. Bu durum da tamamen pasaport gücünüze bakıyor.

Pasaport gücü konusunda Türkiye olarak ne yazık ki çok iyi değiliz. Son yıllarda bu durum daha da kötüleşti diyebilirim. Bu da sınır geçişlerinde negatif bir durum. Bu konunun derinlerine inersem yazıyı bitiremem. Umarım ilerleyen dönemlerde pasaport indeksimiz daha da yükselir. Dünyadaki tüm ülkelerin pasaport gücüne bu bağlantıdan kontrol edebilirsiniz.

Pasaport Geçerlilik Süresi ve Vizeye Dikkat

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme

Pasaport kontrolünde pasaport süresinin önemi büyük. Çünkü birçok ülke, seyahat eden kişilerin pasaportunun belirli bir süre daha geçerli olmasını ister. İstisnalar vardır fakat genel olarak çoğu ülke seyahat eden kişilerin pasaportlarının en az 6 ay daha geçerli olmasını talep ediyor. Bu nedenle, seyahat etmeden önce pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz ve ülkenin gereksinimlerine uygun olduğundan emin olmanız önemli.

Pasaportunuzun süresinin kısa olması, ülkeye girişinizin reddedilmesine neden olabilir. Ayrıca, geçerlilik süresi kısa olan pasaportlar, havaalanlarında veya diğer sınır noktalarında uzun süreli gecikmelere veya aksaklıklara neden oluyor. Bu konuda sorun yaşamamak adına geçerlilik tarihi az olan pasaportla seyahat etmeyin.

Pasaportunuzun geçerlilik süresi kısıtlıysa yapmanız gereken seyahatiniz öncesi yeni pasaport almanız ve seyahatinizi yeni pasaportla gerçekleştirmeniz olacak. Son olarak yukarıda bahsettiğim 6 ay geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişebilir. Önden araştırma yaparak hangi ülkenin en az ne kadar süre talep ettiğini öğrenebilirsiniz.

Rezervasyon Belgeleriniz Yanınızda Olsun

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme

Pasaport kontrolünde, seyahat ettiğiniz ülkeye giriş yapmak için genellikle seyahat belgelerinizi (bilet, rezervasyon, konaklama belgesi vb.) sunmanız gerekebilir. Bu nedenle, seyahat belgelerinizi yanınızda taşıyın ve pasaport kontrolünde sorun yaşama olasılığınızı minimuma indirin.

Özellikle turistik amaçlı seyahatlerde, uçak bileti veya rezervasyon belgeleri gibi seyahat belgelerini yanınızda bulundurmanız güzel olur. Gelişmiş bir ülkeye gidecekseniz bu belgeler muhakkak yanınızda olsun. Ayrıca, seyahat ettiğiniz ülkeye giriş yapmak için gereken belgeler hakkında önceden araştırma yapın ve ona göre hazırlanın.

Pasaport kontrolünde belgelerinizi sunmanız gerektiğinde, bu belgelerin orijinallerini veya elektronik kopyalarını kullanabilirsiniz. Bazı ülkelerde, seyahat belgelerinin orijinal kopyalarını sunmanız gerekebilir, bu nedenle seyahat ettiğiniz ülkenin gereksinimlerini önceden kontrol edin.

Selam Verin

selam verin

Pasaport polisleri de sonuçta bir insan ve günde yüzlerce insanla muhatap oluyorlar. Bu insanların çoğu da emin olun bir selamı bu kişilerden esirgiyor. Siz pasaport kontrolünden kolay geçmek için değil, samimiyet için, insan olduğunuz için selam verin.

Bir merhaba ya da Hello emin olun daha güzel bir izlenim yaratıyor. Emin olun bu durum hoşlarına gidiyordur. İşlem bittikten sonra da kolay gelsin ya da iyi günler demek de güzel. Yani bunu saygı gereği yapmanız her zaman daha iyi olacaktır.

Gülümseyin ve Rahat Olun

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme

Pasaport kontrolünde gülümseme, kontrol memurları üzerinde olumlu bir etki bırakır ve kontrolden geçişiniz daha rahat olur. Gülümsemeden kastım kahkaha atmak ya da komik bir şey varmış gibi gülmek değil. Sadece küçük bir tebessüm yeter.

Gülümsemenin yanı sıra, rahat olmak da önemli. Panik yaparsanız sanki sizde bir durum varmış gibi algılanabilir. Dolayısıyla rahat olun ve bu durumu karşı tarafa hissettirin. Aksi durumda yani gerginseniz bu dikkat çekecektir ve size kuşku ile davranılacaktır. Bu durumda işlemleriniz daha uzun sürebilir.

Sonuç olarak, pasaport kontrolünde iyi bir izlenim için gülümseyin ve rahat olun. Bunların da ayarını iyi tutturun.😊

Sorulara Net Cevap Verin

sorulara net cevap

Pasaport kontrolünde görevliler karşısındaki insanlara bir takım sorular sorar. Sormayanlar da olabiliyor ama gelişmiş bir ülkeye gidiyorsanız bu sorularla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Bu sorulara cevap verirken kendinizden emin olun. Eee ben İngilizce bilmiyorum demeyin ve soruları anlamaya çalışın. Pasaport polisi kalkıp size İzafiyet Teorisini sormaz. Soracağı sorular standart sorulardır. Bu sorulara net cevap verin ve panik yapmayın. Yanınızda evrak varsa bunları da destekleyici olarak gerekirse gösterin. Peki pasaport kontrolünde genelde hangi sorular soruluyor ?

Pasaport Kontrolünde Sorulan Soru Kalıpları

  1. What is the purpose of your visit? (Ziyaretinizin amacı nedir?)
  2. How long will you be staying? (Ne kadar süre kalacaksınız?)
  3. Where will you be staying? (Nerede kalacaksınız?)
  4. What is your occupation? (Mesleğiniz nedir?)
  5. Have you visited this country before? (Daha önce bu ülkeyi ziyaret ettiniz mi?)
  6. Do you have a return ticket? (Dönüş biletiniz var mı?)
  7. How much money are you bringing with you? (Beraberinizde ne kadar para getiriyorsunuz?)
  8. Have you ever been refused entry into any country? (Daha önce herhangi bir ülkeye girişiniz reddedildi mi?)
  9. Are you carrying any prohibited items? (Yasaklı herhangi bir madde taşıyor musunuz?)
  10. Are you traveling alone or with others? (Yalnız mı seyahat ediyorsunuz yoksa başkalarıyla mı?)

İngilizce bilmiyorsanız bu sorulara vereceğiniz cevapları Google Translate kullanarak çevirin ve iyi kötü memura bu cevapları İngilizce olarak vermeye çalışın.

Saygılı Olun ve Alaycı Konuşmayın

saygılı olun

Pasaport kontrolünde saygılı olmak son derece önemli çünkü pasaport kontrol memurları, ülkelerinin sınırlarını korumak ve yasadışı faaliyetleri önlemek için bu işi yapıyor. Kontrol esnasında saygısız davranmak veya uygun olmayan davranışlar sergilemek kontrol memurlarının tepkisini çekebilir.

Sonuçta yabancı bir ülkeye giriyorsunuz ve o ülkenin kurallarına tabisiniz. Dolayısıyla girişte yapacağınız saygısız ya da alaycı bir tavır hiç de güzel bir izlenim olmaz.

Sonuç olarak, pasaport kontrolünde saygılı olmak, sadece kontrol memurlarına karşı gösterilecek bir saygı değil, aynı zamanda bir ülkeye karşı gösterilecek bir saygı. Bu nedenle, kontrol esnasında saygılı olun ve alaycı tavır sergilemeyin.

Kıyafetlerinize Dikkat Edin

kıyafetlere dikkat
Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme : Kıyafetlerinize Özen Gösterin

Bu zamana kadar kıyafetten dolayı pasaport kontrolünde sıkıntı yaşayan duymadım. Fakat yine de bence bazı konularda dikkat etmek lazım. Çünkü karşı tarafa bir izlenim veriyorsunuz ve doğru izlenimi vermeniz önemli.

Pasaport kontrolünde mümkünse rahat kıyafetleri tercih edin. Bu aslında seyahatler için geçerli bir durum. Rahat kıyafet her zaman daha rahat yolculuk demek. Bunun dışında kontrol esnasında marjinal kıyafetler giymemeye çalışın. Örneğin Arap bir ülkeye gidiyorsanız çok açık giyinmeyin. Son olarak gelişmiş bir ülkeye gidiyorsanız çok salaş giyinmeyin.

Güneş Gözlüğü ve Şapka Varsa Çıkartın

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme gülümse
Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme : Şapka ve Gözlüğe Dikkat

Pasaport kontrolünden kolay geçme konusundaki son maddemiz gözlük ve şapka meselesi. Güneş gözlüğü ve şapka yüzü kapattığı için kontrol esnasında iyi bir izlenim olmuyor. Kontrole gelmeden bu ikisini çıkarmanız daha güzel olur.

Kontrol esnasında fotoğraf çekme ya da ilk izlenimin iyi olması için bu iki aksesuarın olmaması gerekli. Dolayısıyla kontrole gelmeden önce bunları çıkartın. Gözlüğünüzü pratik olsun diye başınızın üstüne çıkarmayın. Çantanıza ya da kıyafetinizin uygun bir yerine koyun. Bu ikisini önceden çıkardığınızda pasaport polisine güzel de bir izlenim vermiş olursunuz. Karşı tarafa ben de sıkıntı yok mesajı veriyorsunuz. İnce mesajlar yani.😊

Pasaport Kontrolünden Kolay Geçme Yolları Sıkça Sorulan Sorular

Pasaport kontrolünde polis neye bakar?

Pasaport kontrolünde polis ilk olarak pasaportunuzun ya da vizenizin sahte olup olmadığına bakar. Daha sonra sistemlerden kimlik bilgilerinizin sorgulamasını yapar. Gerek gördüğünde size direkt sorular sorar ya da otel, uçak bileti gibi rezervasyon evraklarınızı isteyebilir. Bunlarda hiç bir sorun yoksa ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Pasaport kontrolü ne kadar sürer?

Pasaport kontrolü eğer hiç bir sorun yoksa genelde 45 saniye ile 1 dakika arası sürer. İlk soruda bahsettiğim konularda sorun varsa sizi bekletebilirler.

Pasaport kontrolünden sonra ne yapılır?

Pasaport kontrolünden sonra ülke sınırlarına girmiş oluyorsunuz. Daha sonra genel olarak Gümrük kontrolü olur ve eşyalarınız X-raydan geçirilir ya da geçirilmez. Gümrük kontrolü sonrasında da ülke topraklarına adım atmış olursunuz.

Havaalanında pasaport kontrolünü kim yapar?

Bu durum tamamen ülkenin iç işlerine bağlı. Kimi ülkede polis kimi ülkede gümrük memurları kimi ülkede de sivil ekipler pasaport kontrol işlerini yapar. Örneğin Türkiye’de pasaport kontrol işlerini polis memurları yapıyor.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.