KOS ADASI GEZİLECEK YERLER | EN KAPSAMLI LİSTE

Kos adası, neredeyse ikinci evimiz gibi oldu neden diye soracak olursanız burada 3 ay gibi uzun bir süre kaldık. Üstün’ün iş durumu nedeniyle koca bir yılın çeyrek kısmını Kos Adasında geçirmiş, Kos’un kaldırım taşlarını ezberlemiş biri olarak bu yazıyı hazırlıyorum. Kos Adası gezilecek yerler listesi çok kabarık. Dolayısıyla tüm detaylarıyla Kos’a hakim olacağınız bir yazı sizi bekliyor. Size ince ipuçları da vererek Kos’a Nasıl Gidilir, Kos Şehir İçi Ulaşım, Kos’ta nerelere gidilir, Kos’ta yeme içme önerileri, Kos Adası Gece Hayatı Nasıl, Kos Adasında günü birlik ne yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Hadi gelin şimdi bu şirin adayı beraber gezelim.

NOT: Kos Adasındaki gezilecek yerleri sırasıyla konum olarak birbirine yakın şekilde sıralayacağım. Kos’a günübirlik giderseniz hızlı olmak şartıyla Kos merkezdeki gezilecek yerlerin tamamını gezebilirsiniz.

KOS ADASI NEREDE ?

Kos Adası Yunanistan’ın 12 adalar vilayetine bağlı adalardan biri. Adanın bir ucundan bir ucuna uzaklık 45 km. Kos o kadar Bodrum’a yakın ki Bodrum’un Akyarlar beldesi rahatlıkla Kos merkezden görünüyor, hatta insanlar Kos’tan karşı kıyıya bakınca Akyarlar’ı genelde Bodrum merkez sanıyor 🙂 Adanın eskiden Osmanlı Devleti toprağı olmasından dolayı adada 3000’e yakın Yunanistan vatandaşı olmuş Türk yaşıyor. Türkler genelde Kos merkeze yakın Platani köyünde ikamet ediyor. Toplam alanı 287,2 km² olan Kos Adası’nın nüfusu ise 50 bin civarında.

KOS ADASINA NASIL GİDİLİR ?

Kos Adasına gitmenin en pratik yolu Bodrum’dan ya da Turgutreis’ten buraya feribotla geçmek. Bodrum’da yaz sezonu açıldığında (Nisan-Ekim arası) Kos’a her gün düzenli seferler yapılıyor. Bodrum’dan sabah 09:30 da kalkan feribotlar Kos’tan akşam 17:00 ya da 18:00’da Bodrum’a dönüş yapıyor. Yazın Bodrum’dan Kos’a akşam 17 gibi de seferler düzenleniyor. Kos-Bodrum feribot firmaları genel itibariyle Türk firmaları ve firmaların feribotları Bodrum’da iki ayrı limandan kalkış yapıyor. Bu limanlar Bodrum Kalesi’nin hemen yakınında olan Kale Limanı, diğeri de Bodrum’un İçmeler mevkiinde bulunan Yeni Liman. İnternetten bilet aldıysanız feribotun kalkacağı limanı iyi kontrol edin zira feribotu kaçırma durumunuz olabilir. Bilet aldıktan sonra hangi liman konusu için firmayı arayıp teyit etmenizde fayda var.

Bodrum’dan Kos’a sefer düzenleyen firmalar ise şunlar: Bodrum Express Lines, Yeşil Marmaris, Erturk Lines, Turkish Sealines. Bunlardan Yeşil Marmaris firması katamaranlara sahip olmasından dolayı 25 dakikaya Bodrum’dan Kos’a gidebiliyor. Bilet ücreti de ona göre yüksek tabi, diğer firmalar da yaklaşık 1 saate Kos’a ulaşıyor.   

Bilet fiyatları, günübirlik gidip gelmenize, araba ya da motosikletle geçiş yapmanıza ve feribotun hız durumuna bağlı olarak değişebiliyor. Bodrum Kos feribot fiyatları, genel olarak gidiş dönüş tek kişi 25-40 Euro arasında değişmektedir. Limandan yurt dışı çıkış pulu alıp pasaport kontrolü ve free shop gezinizden sonra biniş kartınızla beraber feribotunuza geçiyorsunuz. 

Geçerli Schengen vizeniz yoksa, Kos’a kapı vizesi alarak da gidebilirsiniz. Yunanistan kapı vizesi ile ilgili tüm detaylara bu yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ama bana sorarsanız kapı vizesi yerine normal Schengen vizesi almak çok daha mantıklı.

Kos’a nasıl gidilir sorusunun diğer bir cevabı da tabi ki uçak ile. Türkiye’den direkt sefer olmasa da Atina aktarmalı Kos’a ulaşabilirsiniz. Kos Havalimanı adanın orta taraflarında olduğu için konaklayacağınız yere araba kiralayarak ya da otobüsle geçebilirsiniz. Belediye otobüsleri için bu sitedeki zaman çizelgesinden detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca ucuz uçak bulmak için bu yazıma da göz atabilirsiniz.

KOS ADASI ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kos Adasında şehir içi ulaşım oldukça basit çünkü ada zaten küçücük. Eğer günübirlik gidiyorsanız vaktinizi zaten merkezde geçirirsiniz. Onun dışında aşağıda anlattığım ve Kos merkeze uzak olan yerlere otobüs ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kos adası şehir içi ulaşımda kullanılan otobüslerin kalkış yeri ve zamanı için bu bağlantıdan bilgi alabilirsiniz. Son olarak araç kiralayarak Kos’un her yerini gezebilirsiniz. Buradaki yerel firmalardan veya internet üzerinden araç kiralama işlemini yapabilirsiniz. Biz adada bulunduğumuz süreçte ”Kos Executive Car” isimli yerden araçları kiraladık. Sahibi Gerasimos çok yardım sever ve iyi bir insandı. Tavsiye ederim.

KOS ADASI GEZİLECEK YERLER

Kos, içinde tarih, doğal güzellikler, mis gibi bir deniz birbirinden güzel plajlar ve alışveriş yapabileceğiniz güzel sokakları barındıran bir ada. Kos aynı zamanda tıbbın babası olan Hipokrat’ın da memleketi. Burada vaktinizi dolu dolu geçirip huzur içinde Türkiye’ye dönebilirsiniz. Kos Adası gezilecek yerler listemiz fazla ama ada küçük olduğundan bu yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

NERATZIA KALESİ (NERATZIA CASTLE)
kos neratzia kalesi

Bir diğer adıyla Şövalyeler Kalesi Saint John şövalyeleri tarafından inşa edilmiş daha sonra 1380 yılında Osmanlı saldırılarına karşı 4 kule daha eklenerek bugünkü halini almış. 1523’te Osmanlılar kaleyi ele geçirmiş, 1912’ye kadar himayelerinde tutmuşlar. Neratzia Kalesini  2018 yılı itibariyle kalıcı olarak kapatmışlar. Ancak siz kalenin giriş kapısına giden köprüde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin.

HİPOKRAT AĞACI
kos hipokrat ağacı

Hipokrat Ağacı, konum olarak Neratzia Kalesi’nin girişinin hemen önünde bulunuyor. Bu yaşlı çınar ağacının altında tıbbın öncüsü Hipokrat’ın öğrencilerine ders verdiğine inanılıyor. Gerçeklik payı var mıdır yoksa şehir efsanesi midir bilinmez ama siz yine de Kos’a gelmişken burayı da görün.

GAZİ HASAN PAŞA CAMİ
kos adası gezilecek yerler gazi hasan paşa cami

Hipokrat Ağacı’nın hemen yanında göreceğiniz Gazi Hasan Paşa Cami adını aldığı Cezayirli Gazi Hasan Paşa Cami tarafından 1786’da yaptırılmıştır. Cami 2017 Kos depreminden ciddi zarar görmüş durumda. Caminin hemen yanında bir aslan heykeli göreceksiniz. Bu aslan heykeli, zamanında ABD’yi haraca bağlayan Gazi Hasan Paşa’nın evcilleştirip yanında dolaştırdığı aslana ithafen yaptırılmış. Heytttt beeee.:)

ELEFTERIA MEYDANI
kos adasında günübirlik gezilecek yerler

Kos adası gezilecek yerler listemize Elefteria Meydanı ile devam ediyoruz. Diğer adı Özgürlük Meydanı olan Elefteria Meydanı Kos’un en merkezi noktası. Meydanın bir tarafında belediye pazarı (Agora), bir tarafında Defterdar Cami, bir tarafında Kos Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Burada soluklanıp Kos’ta meşhur olan bir frappe içebilirsiniz.

BELEDİYE PAZARI
istanköy gezi rehberi belediye pazarı

Belediye Pazarı deyince aklınıza bizdeki pazarlar gelmesin. Paket içerisinde satılan, üstüne bal döküp yenilen kadayıf ya da baklava arıyorsanız adres burası! Sonra vay efendim baklava bizim mi Yunanların mı 🙂 Şaka bir yana hediyelik eşya, yöresel ürünler, alkol, meyve sebze ne ararsanız var.

DEFTERDAR CAMİ
kos gezi rehberi defterdar cami

Osmanlı zamanında 1724 yılında İstanköy Maliye Müdürü İbrahim Paşa (Defterdar İbrahim Paşa) tarafından yaptırılan ve günümüze kadar ulaşmış bu güzel Osmanlı Camisi 2017 Kos depremi öncesine kadar ibadete açıkken bu depremden sonra ne yazık ki ibadete kapatılmış. Caminin kendisi ve şadırvanının hali içler acısı. Umarım bir gün restore edilir.

KOS ARKEOLOJİ MÜZESİ
istanköy gezilecek yerler arkeoloji müzesi

Kos Adasında bastığınız her yer tarih, her yer kültür desek abartmış olmayız. Merkezde gezerken karşınıza birçok antik kalıntı çıkacak. İşte bu antik kentlerden çıkarılanlar Eleftheria Meydanında bulunan Arkeoloji Müzesinde sergileniyor. İki katlı olan müzenin ilk katında heykeller (vahşi doğa ve av tanrıçası Artemis, şarap tanrısı Dionisos) ve mozaikler bulunuyor. İkinci katında ise takılar, sikkeler, seramikleri görebilirsiniz. Kos Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 6 Euro. Müze pazartesi günleri kapalı. Diğer günlerde sabah 08.00-20.00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
Konum burada.

KOS TOWN KATEDRAL
kos adası gezi rehberi kos town cathedral

Eleftheria Meydanı’nın hemen arkasında göreceğiniz bu katedral 2017 depreminde ciddi hasar görmüş. Şu an ziyarete kapalı.

Dip not: Yunanistan’da genelde kiliselerin girişinde göreceğiniz sarı bayrak Bizans Bayrağıdır.

ANTİK AGORA
kos adası turları antik agora

Antik Agora maalesef günümüze kadar pek sağlam gelememiş antik kalıntılardan birisi. Antik çağlarda adanın ticaret ve sosyal merkezi olarak kullanılan Antik Agora Kos merkezde bulunuyor. Birden fazla girişi var ve giriş ücretsiz.

CASA ROMANA (ROMA EVLERİ)

Yakın zamanda oldukça ciddi bir restorasyon gören bu yapı Roma döneminde zengin bir aileye ait 36 odalı bir villaymış. Casa Romana Kos merkezin biraz dışında ama yürünebilecek bir mesafede yer alıyor. Pazartesi günleri kapalı, diğer günlerde 08.00-20.00 arası 6 Euro ödeyerek gezebilirsiniz.

ROMAN ODEON ANTİK TİYATRO
kos adasında nereye gidilir roman odeon

Casa Romana’nın bulunduğu cadde üzerinde olan Roman Odeon yaklaşık 750 kişilik mini bir antik tiyatro. Bu tiyatro zaman zaman konserlere ve resim sergilerine ev sahipliği yapıyor. Tiyatroya giriş ücretsiz ve merkezden buraya rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Bir de şansınıza eğer açıksa tiyatronun altındaki odaları da gezebilirsiniz.

LAMBI PLAJI (LAMBI BEACH)
kos adası plajlar lambi beach

Kos merkeze oldukça yakın, yürüyerek ve bisikletle çok rahat gidebileceğiniz bir plaj Lambi. Denizi çakıl ve berrak. Uzun sahil boyunca bir çok işletme yer alıyor, bunlardan dilediğinizde şezlong şemsiye kiralayabilir ya da dilerseniz işletme olmayan alanlarda havlunuzu serip sahilin tadını çıkarabilirsiniz.

THERME PLAJI (THERME BEACH)
kos therma beach

Therme Beach Kos Merkeze 12 km uzaklıkta yer alıyor. Biz bisiklet kiralayarak gidip döndük ancak yolun belli bir kısmından sonra bisiklet yolu bitiyor, ana yolda arabaların yanından ilerliyorsunuz. Hele bir de yokuşlar başladı mı vay halinize. Kendi adımıza buraya otobüsle ya da araba ile gitmenizi öneriyoruz. Doğal havuz gibi taşların çevrelediği alandan termal kaynak çıkıyor ve su kükürtlü. Kokusu ilk etapta rahatsız etse de sonra kısmen alışıyorsunuz. Yazın öğlen sıcağında bu suya girmek ne kadar mümkün olur onu bilemiyorum çünkü benim ayaklarımın bile dayanabileceğinin çok üstünde sıcaktı. Burdan çıkıp denizin serin sularında vücuda şok etkisi yaratmak da mümkün. Therme’ye gelirken yanınıza bol su ve yiyecek almanızı öneririm. Çünkü hemen yukarıdaki işletmede küçük su 1 Euro. Diğer şeylerin fiyatına bakmadık bile.

PLATANI KÖYÜ (TÜRK MAHALLESİ)

Evettt yavaş yavaş Kos merkezinin dışına çıkmaya başlıyoruz. İlk durağımız Eski adı Germe olan Türklerin ikamet ettiği Platani. Platani Köyü Kos merkeze 3 km uzaklıkta bulunuyor. Yürümeyi seviyorsanız buraya yürüyerek ya da bisikletle gidebilirsiniz. Yol üzerinde bizim dikkatimizi çeken 2. Dünya Savaşından kalma Yahudi mezarlığına ve bizim Osmanlı döneminden kalma mezarlığı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca deniz ürünlerini sevmeyen ve Türk mutfağından vazgeçemeyenlerdenseniz Platani köyünde bulunan Türk restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Restoranlarla ilgili detaylı bilgiyi ”Kos adasında yeme içme önerileri” kısmında yazacağım.

ASKLEPION ANTİK KENTİ

Kos Adası gezilecek yerler içinde antik kentler önemli yer kaplıyor. Bulardan en önemlisi de Asklepion. Asklepion antik kenti antik çağlarda tıp merkezi olarak kullanılan bir yermiş. Adını tıp ve sağlık tanrısı Asklepios’tan alıyormuş. Günümüzde eczacılığın simgesi olan asaya sarılmış yılan Asklepios’a aitmiş. Yılandan çok korkarım ama mübarek hayvan şifalı otları içgüdüsel olarak bulabiliyormuş. Tıbbın babası Hipokrat burada eğitim almış. Kos’u panoramik olarak gören Asklepion merdivenlerle ayrılmış 3 kısımdan oluşuyor.

Platani köyünden yaklaşık 2 km uzakta olan Asklepion’a yürüyerek, bisikletle ya da Kos Merkezden kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Giriş ücreti 8 Euro. Burası her gün akşam 19:30’a kadar açık.

INTERNATIONAL HIPOCRATIC FOUNDATION OF KOS

Tıp biliminin babası, filozof, bilim adamı, yazar ve doktor olan Hipokrat ile ilgili birçok şeyi bulabileceğiniz bir yer burası. İçerisinde eski dönem tedavi yöntemleri, alternatif tıp ilaçları, Hipokrat’ın botanik bahçesi, eski tıp kitaplarının olduğu ilginizi çekebilecek güzel bir müze. Müzede tıp fakültelerinden gelen hocaların ve öğrencilerin ders işlediği sınıflar, konferans salonları ve toplantı odaları da bulunuyor. Biz müzeyi çok sevdik, faydalanamadığımız tek alan botanik bahçe oldu. Her bir ağacın, bitkinin yanında küçük tabelalar var. Üstlerinde silinmiş de olsa isimleri yazıyor, bir de telefondan okuttuğunuzda sizi bilgilendirmesi için Qr kodlar var. Ancak yönlendirilen sitelerin çoğu çalışmıyordu.

Hipokrat Vakfı Asklepion’a çok yakın bir yerde bulunuyor. Konum için buraya tıklayabilirsiniz. Haftanın her günü saat 09.00 da açılıp 18.00 de kapanıyor. Giriş ücreti 6 Euro.

Adada birkaç gün kalacaksanız yapmanızı tavsiye edeceğim şey araba kiralayıp adanın güney kısmına gitmeniz olacak. Hadi şimdi birlikte Kos merkezden çıkıp güneye doğru birlikte gezelim.

ŞARAP FABRİKALARI (WINE ROADS)
istanköy gezilecek yerler şarap evleri

Kos merkezden çıkıp güney kısma doğru yol aldığınızda wine roads tabelalarını göreceksiniz. Yol üzerinde birçok şarap evi var. Bu şarap evlerinden herhangi birini seçip ziyaret edebilirsiniz. İçeride size imalathanelerini tanıtıyorlar ve şarap tadımı yapabiliyorsunuz. Dilerseniz bir şişe şarap açtırıp üzüm bağları manzaralı şarabınızı yudumlayabilir ya da şaraplardan satın alabilirsiniz. 

ZIA KÖYÜ (ZIA VILLAGE)
istanköy gezilecek yerler zia köyü

Kos adası gezilecek yerler listemizde en güzel yerlerden birine geldik. Zia Köyü, konum olarak her ne kadar wine roads’tan sonraki ilk rota olsa  da ben burayı güney kısmı gezdikten sonra dönüşte gün batımı için en sona saklamanızı öneriyorum. Adada 3 ay yaşamış, altını üstüne getirmiş bir çift olarak en sevdiğimiz yer Zia Köyü oldu. Alışveriş yapabileceğiniz hediyelik dükkanları, birbirinden şirin kafeleri, nefis panoramik manzarası, şahane gün batımlarıyla masallardan fırlamış gibi bir köy Zia. Köyün devamında trekking yapmak isterseniz çıkabileceğiniz Dikeos Zirvesi bulunuyor. Burayı kesinlikle iyi değerlendirin.

kos adası gezi rehberi zia köyü
MARMARI VE TIGAKI PLAJLARI
kosta gezilecek yerler marmari ve tigaki

Marmari ve Tigaki plajları ikiz kardeş gibiler. Aralarında ise küçücük bir göl var. Plajların ikisi de kumsal, şezlong ve şemsiye kiralama imkanı mevcut. Dilerseniz su sporları da yapabilirsiniz. Alternatif etkinlikler arayanlar için bu iki plaja yakın go-kart ve at binebileceğiniz bir çiftlik bulunuyor. Sahilde atlarla gezmek, fotoğraf çekinmek isterseniz buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

MASTICHARI KÖYÜ

Tigaki ve Marmari benzeri bir plajı, bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeleri olan bir yer Mastichari. Kos merkeze 22 km uzaklıkta bulunan Mastichari’nin plajları kum ve oldukça güzel. Biz burayı sadece görüp geçmeyi tercih ettik çünkü çakıl deniz sevdiğimiz için kendimizi Kefalos’a sakladık.

ANTIMACHIA KALESİ (ANTIMACHIA CASTLE)
kos gezi rehberi

Antimachia Kalesi yol üstünde uğrayabileceğiniz bir kale. Büyük surları ve manzarası oldukça ilgi çekici. Kalenin içerisinde iki tane küçük kilise var. Kale oldukça bakımsız ve kendi haline bırakılmış. Vaktiniz varsa burayı da ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.

KARDEMENA
kos gezi rehberi kardemena

Kardemena, Kos’un kafa dinlemelik kasabalarından biri. Güzel restoranlar, barlar, gece kulüpleri ve yunan sokakları sizi bekliyor. Buranın denizi çok temiz ve oldukça güzel. Burası havaalanına oldukça yakın konumda bulunuyor.

KEFALOS
kosta gezilecek yerler kefalos

Kos Adası gezilecek yerler listesinin en başında olan Kefalos’a geldiğinizde Kefalos size eşsiz güzellikteki plajlarını, berrak denizini ve mükemmel manzarasını sunacak. Burada denize şnorkel ile girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Deniz o kadar berrak ki balıklarla yüzmek mükemmel bir his. Ha bi de Kefalos’un plajı yaz sezonun da bile kalabalık olmuyor, çok sakin bir yer. Burada alternatif olarak Camel Beach, Paradise Beach, Lagada Beach ve Agios Stefanos Beach gibi plajlara gidip şezlong, şemsiye kiralayabilirsiniz. Kefalos’a kuş bakışı bakmak isterseniz Kefalos plajına geldiğiniz istikametten devam edip virajlı yoldan eski kaleye çıkmalısınız. Konum olarak enfes manzarayı yakalamak için buraya tıklayınız.

THE BASILICA OF AGIOS STEFANOS
kos adası kefalos kilise

Kefalos’un bu güzel plajlarının arasında bir de tarihsel kalıntılar sizi bekliyor. Agios Stefanos Beach’e giden yoldan aşağıya indiğinizde hemen bu Basilica’yı da göreceksiniz. Biz gittiğimizde yavaş yavaş arkeolojik kazılar yapılmaya başlanmıştı. Zeminin altında görünen mozaikler ortaya çıkarılırsa çok daha güzel olabilir. Karşıdaki küçük adada mavi kubbeli, küçük bir kilise göreceksiniz. İyi yüzme bilenler buraya yüzerek geçebilir.

Kos Adası Gezilecek Yerler listemiz bu kadar. Biraz fazla oldu ama yüksek performansla gezerseniz konum olarak yakın olduklarından 2 gün içinde listeyi tamamlayabilirsiniz.

KOS ADASINDA GÜNÜBİRLİK NE YAPILIR

kos adasında günü birlik ne yapılır

Kos adası Türkiye’ye çok yakın olmasından dolayı buraya gidenler genelde günübirlik gezi planını tercih ediyor. Yani sabah feribotuyla gidip, akşam saatlerinde dönüş durumu. Peki Kos Adasında günübirlik ne yapılır, buraya gittiğinizde neler yapmalısınız cevabı aşağıda.

  • Elefteria Meydanın’da gezmek ve buradan Kos’un ara sokaklarında gezinmek.
  • Belediye pazarından alışveriş yapmak.
  • Neratzia Kalesi’nde ağaçların gölgesi altında oturup keyif yapmak.
  • Bizim favori kafemiz olan H2O’da güzel bitki çaylarından içmek.
  • Antik Agora’da tarihi hissetmek.
  • Denize girmek isterseniz Lambi Beach’de denize girmek.
  • Hediyelik eşya satan dükkanlardan Kos’a özgü hediyeler almak.
  • Ve tabiki bol bol foto çekinmek.:)

KOS ADASINDA YEME İÇME ÖNERİLERİ

Caravelle Reastaurant: Kos merkezde deniz ürünleri yemek için,uygun fiyatlı denize sıfır  bir mekan arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Bazı günler canlı müzik de yapılıyor. Sahibi adada yaşayan Türklerden İbrahim Bey sıcakkanlı ve güler yüzlü.

Stavlisio Steak House: Ben etçiyim diyenler için Kos Merkezde önerebileceğimiz, müşteri memnuniyeti yüksek, başarılı bir mekan.

H2O Restaurant Cafe-Bar: Hafif bir şeyler yemek, keyifle içeceklerinizi yudumlamak için bizim de tercih ettiğimiz hoş bir mekan. Burada da bazı günler canlı müzik oluyor.

Kaseta: Yaz akşamlarında deniz kenarında yürüyüşe çıktığınızda, önünden geçerken mum ışıkları ve romantik ambiyansıyla sizi cezbedecek olan bu kafe-bar’a bir şans verin. Burada ağır yemekler yok. Yemekten sonra günü tamamlamak için güzel bir seçenek.

Restaurant Arap: Türk mutfağını her yerde ararım diyenlerin adresi Platani Köyü. Arap’ın yerinde lezzetli kebaplarınızı yerken Yunanistan’da olduğunuzu unutabilirsiniz.

Serif Taverna: Platani’deki bir diğer seçenek Şerif Restaurant. Yemekleri lezzetli, fiyatları makul, bazı akşamlar taverna müzikleri, tabak kırma eğlenceleri de oluyor. Burayı da yazın listeye derim.

KOS GECE HAYATI

Kos adasında yazın gece hayatı oldukça canlı. Kos’ta gecelere akabileceğiniz bir çok mekan bulunuyor. Bu mekanlarda ister canlı müzik dinleyebilir ister sabaha kadar eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Aşağıda Kos’ta bulunan en iyi gece mekanlarını sıralıyorum. Tercih sizin.

Sitar Cocktail Bar: Kos’un en merkezi yerinde, açık havada, bar tabureleri üstünde güzel müzikler eşliğinde kokteyllerinizi yudumlayacağınız bir yer.

West Bar: Kos merkezde barlar sokağında yer alan West Bar’da ortam eğlenceli, müzikler güzel, dans edilebilir. Fiyatlar da ortalama.

Avra Lounge Bar: Gündüz denize girebileceğiniz sakin bir yerken, akşam müzik, dans, eğlence için güzel bir seçeneğe dönüşen mekan.

Mattatoio: Fazla turistik olmayan, lokallerin arasına karışıp sosyalleşebileceğiniz bir bar arıyorsanız doğru adrestesiniz. İyi giyinmiş olmak gerekebilir.

Kos’ta aradığınız her şeyi bulmanıza yardımcı bir yazı hazırlamaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Böyle tek tek yazınca çok fazla gezilecek yer, yapılacak şey varmış gibi gelmiş olabilir ancak tüm bu yerlerin hepsine 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Yazımı beğendiyseniz belki yorum bırakıp beni mutlu etmek istersiniz 🙂 Mutlu gezmeler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir