kos adası gezilecek yerler

Kos Adası Gezilecek Yerler | En Güzel 26 Yer (Haritalı)

Yazıma çok iddialı biri giriş yapmak istiyorum. Kos Adası bizden sorulur diyorum neden mi ? Kos adası, neredeyse ikinci evimiz gibi oldu çünkü burada tam tamına 3 ay gibi uzun bir süre kaldık. Üstün’ün iş durumu nedeniyle koca bir yılın çeyrek kısmını Kos Adası’nda geçirmiş, Kos’un kaldırım taşlarını ezberlemiş biri olarak bu yazıyı hazırlıyorum. Kos Adası gezilecek yerler listem dolu dolu. Dolayısıyla tüm detaylarıyla Kos’a hakim olacağınız bir yazı sizi bekliyor.

Kos gezilecek yerler listesine geçmeden önce gezi planlarınız için size kolaylık olması açısından Kos Adası nerede, Kos Adası’na nasıl gidilir, Kos Adası için vize gerekli mi, Kos Adası nasıl bir yer, Kos’ta araç kiralamaya gerek var mı, Kos şehir içi ulaşım nasıl gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Kos Adası Nerede ?

Kos Adası Yunanistan’ın 12 adalar vilayetine bağlı adalardan biri. Adanın bir ucundan diğer ucuna uzaklık 45 km. Ada o kadar Bodrum’a yakın ki Bodrum’un Akyarlar Mahallesi rahatlıkla Kos merkezden görünüyor, hatta insanlar Kos’tan karşı kıyıya bakınca Akyarlar’ı genelde Bodrum merkez sanıyor. Bodrum merkez ile Kos Liman arası uzaklık yaklaşık 20 km. Bodrum demişken detaylı hazırladığım Bodrum Gezilecek Yerler listemin bağlantısı da burada. (https://bujuyollarda.com/bodrum-gezilecek-yerler/)

Kos Adası’nın asıl adı aslında İstanköy. Bu adalar bir zamanlar bizimken hepsinin Türkçe adı vardı.😥 Kos ismi ada Yunanlılara geçtikten sonra kullanılmaya başlanılmış. Adanın eskiden Osmanlı Devleti toprağı olmasından dolayı adada 3000’e yakın Yunanistan vatandaşı olmuş Türk yaşıyor. Türkler genelde Kos merkeze yakın Platani Köyü’nde ikamet ediyor. Toplam alanı 287,2 km² olan Kos Adası’nın nüfusu ise 50 bin civarında. Tabi bu rakam yazın turizmden dolayı oldukça artıyor.

Kos Adası’na Nasıl Gidilir ?

Kos Adası’na deniz yolu ile ulaşım:

Kos Adası’na gitmenin en pratik yolu Bodrum’dan ya da Turgutreis’ten kalkan feribotlarla adaya geçmek olacaktır. Bodrum’da yaz kış her ay Kos’a her gün düzenli seferler yapılıyor. Kışın ise belli aralıklarla daha seyrek şekilde seferler var. Bodrum merkezden sabah 09:15’da kalkan feribotlar Kos’tan akşam 17:15’te Bodrum’a dönüş yapıyor. Adaya ister günübirlik gidebilirsiniz isterseniz adada daha fazla kalacak şekilde gidip gelme imkanınız var.

Gelelim Bodrum-Kos feribot ulaşımının detaylarına. Bodrum – Kos arası deniz yolu ulaşımını sağlayan firmalar genel itibariyle Türk firmaları ve firmaların feribotları Bodrum’da iki ayrı limandan kalkış yapıyor. Bu limanlar Bodrum Kalesi’nin hemen yakınında olan Kale Limanı, diğeri de Bodrum’un İçmeler mevkiinde bulunan Yeni Liman. İnternetten online feribot bileti aldıysanız feribotun kalkacağı limanı iyi kontrol edin zira feribotu kaçırma durumunuz olabilir. Bodrum’un dar sokaklarında liman aramakla uğraşmayın !

Yukarıda dediğim gibi Bodrum’dan Kos’a sefer düzenleyen bir çok feribot firması var. Bunların arasından en temiz çalışanı Dentur Avrasya firması. Bu firma sadece Kos için değil bir çok Yunan adasına sefer düzenliyor. Firmanın feribotları oldukça hızlı şekilde adaya ulaşıyor. Feribotlar açık güverteye sahip ve manzarayı izleye izleye Kos’a ulaşıyorsunuz. Feribotta bir şeyler yemek için bir de büfe bulunuyor. Bodrum- Kos, Kos-Bodrum feribot seferleri için gönül rahatlığıyla bu firmayı tercih edebilirsiniz. İletişim bilgilerini aşağıya bırakıyorum.

Bodrum – Kos bilet fiyatları, günübirlik gidip gelmenize ve feribotun hız durumuna bağlı olarak değişebiliyor. Bodrum Kos feribot fiyatları, genel olarak gidiş dönüş tek kişi, tek yön 22-25 Euro iken aynı gün gidiş dönüş bileti 26-30 Euro arasında değişiyor. Günübirlik git gel yaparsanız aynı firmayla biletiniz oldukça ucuza geliyor. Kos’ta yine 1 günden fazla kalacaksanız ve aynı firmadan gidiş dönüş bileti alırsanız yine daha uygun maliyetle bilet alma imkanınız mevcut. Bu arada yetişkinler dışında 6-12 yaş çocuklar için %50 indirimli, 0-6 yaş bebekler için 5 €, sadece farklı gün dönüşlerinde 10 € ücretle seyahat edebiliyor.

Dentur Avrasya İletişim Bilgileri:

 • Bodrum Ofis Tel: 0252 313 00 21
 • Whatsapp: 0534 896 21 21
 • Konum: Dentur Avrasya Bodrum (Dentur Avrasya firmasının feribotları eski limandan kalkıyor, Bodrum Turgutreis’ten de sefer var)
 • Online Bilet Alımı: https://www.denturege.com/tr-TR/default.aspx

Kos Adası’na hava yolu ile ulaşım:

Kos’a nasıl gidilir sorusunun diğer bir cevabı da tabi ki uçak ile ulaşım. Türkiye’den direkt sefer olmasa da Atina aktarmalı Kos’a ulaşabilirsiniz. Kos Havalimanı adanın orta taraflarında olduğu için konaklayacağınız yere araba kiralayarak ya da otobüsle geçebilirsiniz. Belediye otobüsleri için bu sitedeki zaman çizelgesinden detaylı bilgi elde edebilirsiniz. (https://ktel-kos.gr/)
Ayrıca ucuz uçak bulmak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Kos Adası İçin Vize Gerekli mi ?

Kos Adası Yunanistan’a bağlı bir ada olduğundan buraya vize gerekiyor. Vize için burada 2 alternatifiniz var. Ya Schengen Vizesi ya da Kapı Vizesi alarak Kos’a giriş yapabilirsiniz. Kapı vizesi ilgili detayları bu https://bujuyollarda.com/yunanistan-kapi-vizesi/ bağlantımda bulabilirsiniz. Bana göre kapı vizesindense Schengen vizesi almak çok daha iyi. Bu arada hemen belirteyim pandemi döneminde Yunanistan’a giriş-çıkış konusunu iyi araştırmalısınız !

Kos Adası Nasıl Bir Yer ?

3 ay kaldığımız ve evimiz olarak benimsediğimiz Kos Adası her yeri ile gerçekten çok güzel bir yer. Plajları, restauranları, köyleri ve enfes havası ile Kos Adası bizi çok memnun etti. Adada genel itibariyle hiç bir sorunla karşılaşmadık. Kos’ta her şey olması gerektiği gibi. Sakinlik, huzur arıyorsanız ve üstüne güzel bir tatil yapmak istiyorsanız Kos Adası sizi mutlu edecektir.

Kos Adası’nda Araç Kiralamaya Gerek Var mı ?

Kos Adasına günü birlik gelecekseniz bence araç kiralamaya gerek yok. Aşağıdaki haritada göreceğiniz üzere ada merkezinde gezilecek yerler birbirine çok yakın konumda. Sadece Asklepion Antik Kenti ve Platani Köyü biraz şehir merkezi dışında kalıyor. Buralara da gitmek isterseniz otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ada merkezinin dışına çıkmak isterseniz ve adaya günü birlik gelmediyseniz araç kiralayabilirsiniz. Hatta araç kiralamanız zaman tasarrufu açısından mantıklı olacaktır. Kos merkezde araç kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Biz adada bulunduğumuz süreçte ”Kos Executive Car” isimli yerden araçları kiraladık. Sahibi Gerasimos çok yardım sever ve iyi bir insandı. Araç kiralama noktasında burayı tavsiye edebilirim.

Kos Adası Şehir İçi Ulaşım

Kos Adasında şehir içi ulaşım oldukça basit çünkü ada zaten küçücük. Adaya günübirlik gelecekseniz muhtemelen vaktinizi merkezde geçirirsiniz. Bunun dışında aşağıda anlattığım ve Kos merkeze uzak olan yerlere otobüs ya da kiralık araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kos adası şehir içi ulaşımda kullanılan otobüslerin kalkış yeri ve zaman çizelgesi için bu bağlantıdan bilgi alabilirsiniz.

Kos Adası Gezilecek Yerler Haritası

Kos Adası Gezilecek Yerler Haritası (Harita üzerinde zoom yapabilirsiniz, numaraların üstüne tıklayabilirsiniz.)

Kos Adası Gezilecek Yerler Harita Sıralaması:

 1. Neratzia Kalesi
 2. Hipokrat Çınar Ağacı
 3. Cezayirli Hasan Paşa Camii
 4. Eleftherias Meydanı
 5. Kos Belediye Pazarı
 6. Defterdar İbrahim Paşa Camii
 7. İstanköy Arkeoloji Müzesi
 8. Agia Paraskevi Kilisesi
 9. İstanköy Antik Agora
 10. Casa Romana Evleri
 11. Roman Odeon of Kos
 12. Lambi Beach
 13. Therma Beach
 14. Platani Köyü
 15. Asklepion Kos
 16. International Hippocratic Foundation
 17. Wine Roads
 18. Zia Köyü
 19. Marmari ve Tigaki Plajları
 20. Mastihari
 21. Antimachia Castle
 22. Kardamaina
 23. Kefalos
 24. Agios Stefanos Beach
 25. Camel Beach
 26. Paradise Beach

Kos Adası Gezilecek Yerler

Bodrum’a çok yakın konumda olan Kos Adasında Gezilecek Yerler Listesi aşağıdaki gibi. Genel olarak sizler için tüm yerleri yazmaya çalıştım. Bu yerleri yazarken haritadaki yakınlık konumlarına göre sıra yapılmıştır. Yani her şey sizin kolayca gezi planını çıkarmanız için dizayn edilmiştir.:)

Kos, içinde tarih, doğal güzellikler, mis gibi bir deniz, birbirinden güzel plajlar ve alışveriş yapabileceğiniz güzel sokakları barındıran bir ada. Kos aynı zamanda tıbbın babası olan Hipokrat’ın da memleketi. Burada vaktinizi dolu dolu geçirip huzur içinde Türkiye’ye dönebilirsiniz. Kos Adası gezilecek yerler listemize Neratzia Kalesi ile başlıyoruz.

Neratzia Kalesi (Neratzia Castle)

kos adası neratzia kalesi

Bir diğer adı Şövalyeler Kalesi olan Neratzia Kalesi, Saint John şövalyeleri tarafından inşa edilmiş daha sonra 1380 yılında Osmanlı saldırılarına karşı 4 kule daha eklenerek bugünkü halini almış. 1523’te Osmanlılar kaleyi ele geçirmiş ve 1912’ye kadar himayelerinde tutmuşlar. Neratzia Kalesi 2017 yılında yaşanan depremden dolayı kalıcı olarak kapalı. Çünkü Yunan hükümetinin burayı yapacak bütçesi yok. Kale kapalı olsa da siz kalenin giriş kapısına giden köprüde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin.:) Konum burada.

Hipokrat Ağacı

kos hipokrat ağacı

Hipokrat Ağacı, konum olarak Neratzia Kalesi’nin girişinin hemen önünde bulunuyor. Bu yaşlı çınar ağacının altında tıbbın öncüsü Hipokrat’ın öğrencilerine ders verdiğine inanılıyor. Ağacın etrafı demir parmaklıklarla çevrili ve burada küçük de bir çeşme var. Buradaki ağaçların gölgesinde serinlemek bizim için büyük keyifti. Hipokrat Ağacı’nın konumu burada.

Cezayirli Hasan Paşa Camii

kos adası gezilecek yerler gazi hasan paşa cami

Hipokrat Ağacı’nın hemen yanında göreceğiniz Gazi Hasan Paşa Cami adını aldığı Cezayirli Gazi Hasan Paşa Cami tarafından 1786’da yaptırılmış. Cami kesme taştan yapıldığı için mimarisi oldukça güzel duruyor. Fakat ne yazık ki Cami 2017 Kos depreminden cami ciddi zarar görmüş. Caminin hemen yanında bir aslan heykeli göreceksiniz. Bu aslan heykeli, zamanında ABD’yi haraca bağlayan Gazi Hasan Paşa’nın evcilleştirip yanında dolaştırdığı aslana ithafen yaptırılmış. Heytttt beeee.:) Konum burada.

Eleftherias Meydanı (Eleftherias Square)

kos adasında günübirlik gezilecek yerler

Kos adası gezilecek yerler listemize Eleftherias Meydanı ile devam ediyoruz. Diğer adı Özgürlük Meydanı olan Eleftherias Meydanı Kos’un en merkezi noktası. Meydanın bir tarafında Belediye Pazarı (Agora), bir tarafında Defterdar Cami, bir tarafında Kos Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Oldukça geniş bir alana sahip olan bu meydanda biraz soluklanıp Kos’un meşhur içeceği olan frappenin tadına bakabilirsiniz. Meydanın konumu burada.

Kos Belediye Pazarı

istanköy gezilecek yerler belediye pazarı

Belediye Pazarı deyince aklınıza bizdeki pazarlar gelmesin. Bizim kültürümüze ait çakma şeyleri burada bulabilirsiniz. Baklava, kadayıf falan… Bu ürünler paket içerisinde satılıyor, üzerine bal döküp yiyorsunuz. Yiyebilirseniz tabiki. Bu durum Antep baklavasına hakarettir. Sonra vay efendim baklava bizim mi Yunanlıların mı 🙂 Şaka bir yana Kos Belediye Pazarından hediyelik eşya, yöresel ürünler, alkol, meyve sebze gibi çeşit çeşit ürünler alabilirsiniz.

Defterdar İbrahim Paşa Camii

kos gezi rehberi defterdar cami

Eleftherias Meydanında bulunan Defterdar İbrahim Paşa Cami, Osmanlı zamanında 1724 yılında İstanköy Maliye Müdürü İbrahim Paşa (Defterdar İbrahim Paşa) tarafından yaptırılmış. Ne yazık ki 2017 yılında Kos’ta yaşanan depremde burası da çok fazla zarar görmüş. Bu güzel Osmanlı Camisi 2017 Kos depremi öncesine kadar ibadete açıkken bu depremden sonra ne yazık ki ibadete kapatılmış. Caminin kendisi ve şadırvanının hali içler acısı. Umarım bir gün restore edilir. Konum burada.

İstanköy Arkeoloji Müzesi

istanköy gezilecek yerler arkeoloji müzesi

Kos Adasında bastığınız her yer tarih, her yer kültür desek abartmış olmayız. Merkezde gezerken karşınıza birçok antik kalıntı çıkacak. İşte bu antik kentlerden çıkarılanlar Eleftheria Meydanında bulunan Kos Arkeoloji Müzesinde sergileniyor. İki katlı olan müzenin ilk katında heykeller (vahşi doğa ve av tanrıçası Artemis, şarap tanrısı Dionisos) ve mozaikler bulunuyor. İkinci katında ise takılar, sikkeler, seramikleri görebilirsiniz. Kos Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 6 Euro. Müze pazartesi günleri kapalı. Diğer günlerde sabah 08.00-20.00 saatleri arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
Konum burada.

Agia Paraskevi Kilisesi

kos adası gezi rehberi kos town cathedral

Eleftheria Meydanı’nın hemen arkasında göreceğiniz Agia Paraskevi Kilisesi’si 2017 yılı Kos depreminde ciddi hasar görmüş. Öyle zarar görmüş ki kilisenin kolanları yerlere düşmüş, sıvaları etrafa saçılmış. Kilise şu an ziyarete kapalı. Ne zamana açılır bilinmiyor. Konum burada.

Dip Not: Yunanistan’da genelde kiliselerin girişinde göreceğiniz sarı bayrak Bizans Bayrağı’dır bilginiz olsun.

İstanköy Antik Agora

kos adası turları antik agora

Kos Adası antik dünyada önemli bir yere sahipmiş. Bunu adayı gezerken anlıyorsunuz. Her yerden tarih fışkırıyor. Bu antik kalıntılardan biri de Antik Agora. Agora maalesef günümüze kadar pek sağlam gelememiş. Antik çağlarda adanın ticaret ve sosyal merkezi olarak kullanılan Antik Agora Kos merkezde bulunuyor. Agoranın birden fazla girişi var ve giriş ücretsiz. Konum burada.

Casa Romana (Roma Evleri)

Yakın zamanda oldukça ciddi bir restorasyon geçiren Casa Romana Evleri Roma döneminde yaşayan zengin bir aileye ait 36 odalı bir villaymış. Burası Roma uygarlığının gündelik yaşamı ve mimari anlayışı hakkında bilgi edinmenizi sağlayan bir mekan.

Casa Romana, Kos merkezin biraz dışında ama yürünebilecek mesafede yer alıyor. Pazartesi günleri kapalı, diğer günlerde 08.00-20.00 arası açık. Roma evlerinin giriş ücreti kişi başı 6 Euro. Konum burada.

Roman Odeon of Kos

kos adasında nereye gidilir roman odeon

Casa Romana’nın bulunduğu cadde üzerinde olan Roman Odeon yaklaşık 750 kişilik mini bir antik tiyatro. Bu tiyatro zaman zaman konserlere ve resim sergilerine ev sahipliği yapıyormuş. Tiyatroya giriş ücretsiz ve merkezden buraya rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Bir de şansınıza eğer açıksa tiyatronun altındaki odaları da gezebilirsiniz. Biz gezmiştik ve oldukça gizemli gelmişti. Konum burada.

Lambi Plajı (Lambi Beach)

kos adası plajlar lambi beach

Kos merkezde denize girmek isterseniz aklınıza ilk Lambi Plajı gelsin. Lambi’de ister buradaki işletmelerden faydalanabilirsiniz isterseniz de kendi imkanlarınızla denize girebilirsiniz. Dediğim gibi Lambi Plajı merkeze oldukça yakın, yürüyerek ve bisikletle çok rahat gidebileceğiniz bir yer. Denizi çakıl ve berrak. Misler gibi balıklarla yüzebilirsiniz. Biz Kos’ta kaldığımızda her fırsatta buraya gidiyorduk. Bir gün denize girdiğimizde yağmura yakalandık ama çok efsane bir durum olmuştu. Yağmur çiselerken denize girmek çok ama çok keyifli.:) Lambi Plajı’nın konumu burada.

Therma Plajı (Therma Beach)

kos adası gezilecek yerler therma beach

Evettt yavaş yavaş Kos merkezin dışına çıkmaya başlıyoruz. Therme Plajı, Kos Merkeze 12 km uzaklıkta yer alıyor. Biz bisiklet kiralayarak gidip döndük ancak yolun belli bir kısmından sonra bisiklet yolu bitiyor ve ana yolda arabaların yanından ilerliyorsunuz. Hele bir de yokuşlar başladı mı vay halinize. Yani buraya otobüsle ya da araba ile gitmenizi öneriyoruz. Doğal havuz gibi taşların çevrelediği alandan termal kaynak çıkıyor ve su kükürtlü. Kokusu ilk etapta rahatsız etse de sonra kısmen alışıyorsunuz.

Yazın öğlen sıcağında bu suya girmek ne kadar mümkün olur onu bilemiyorum. Çünkü su ayaklarımın bile dayanabileceğinin çok üstünde sıcaktı. Buradan çıkıp denizin serin sularında vücuda şok etkisi yaratmak da mümkün. Therme’ye gelirken yanınıza bol su ve yiyecek almanızı öneririm. Burada işletme bulunmuyor. Therme Plajı’nın konumu burada.

Platani Köyü (Türk Mahallesi)

Yukarıda bahsettiğim gibi Kos’ta yaşayan yaklaşık 3000 civarında yerleşik Türk var. Türkler eski adı Germe olan Platani Köyü’nde ikamet ediyor. Platani Köyü, Kos merkeze 3 km uzaklıkta bulunuyor. Yürümeyi seviyorsanız buraya yürüyerek ya da bisikletle gidebilirsiniz. Yol üzerinde bizim dikkatimizi çeken 2. Dünya Savaşından kalma Yahudi mezarlığına ve Osmanlı döneminden kalma mezarlığı ziyaret edebilirsiniz.

Gezginler Platani Köyünü burada bulunan Türk restoranlarından dolayı ziyaret ediyor. Kos’ta genel olarak restoranlar deniz ürünü servis ediyor. Deniz ürünlerini sevmeyen ve Türk mutfağından vazgeçemeyenlerdenseniz Platani Köyünde bulunan Türk restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Restoranlarla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda ”Kos Adası’nda Ne Yenir” kısmında yazacağım.

Asklepion Antik Kenti

Kos Adası gezilecek yerler içinde antik yapılar önemli yer kaplıyor. Bunlardan en önemlisi de Asklepion Antik Kenti. Asklepion antik kenti antik çağlarda tıp merkezi olarak kullanılan bir yermiş. Adını tıp ve sağlık tanrısı Asklepios’tan alıyormuş. Günümüzde eczacılığın simgesi olan asaya sarılmış yılan Asklepios’a aitmiş. Yılandan çok korkarım ama mübarek hayvan şifalı otları içgüdüsel olarak bulabiliyormuş. Tıbbın babası Hipokrat burada eğitim almış. Kos’u panoramik olarak gören Asklepion, merdivenlerle ayrılmış 3 kısımdan oluşuyor.

Platani köyünden yaklaşık 2 km uzakta olan Asklepion’a yürüyerek, bisikletle ya da Kos Merkezden kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Giriş ücreti 8 Euro. Burası haftanın her günü akşam 19:30’a kadar açık. Konum burada.

International Hippocratic Foundation

International Hippocratic Foundation tıp biliminin babası, filozof, bilim adamı, yazar ve doktor olan Hipokrat ile ilgili birçok şeyi bulabileceğiniz bir yer. Burası içerisinde eski dönem tedavi yöntemleri, alternatif tıp ilaçları, Hipokrat’ın botanik bahçesi, eski tıp kitaplarının olduğu ilginizi çekebilecek güzel bir müze. Müzede tıp fakültelerinden gelen hocaların ve öğrencilerin ders işlediği sınıflar, konferans salonları ve toplantı odaları da bulunuyor.

Biz müzeyi çok sevdik, faydalanamadığımız tek alan botanik bahçe oldu. Her bir ağacın, bitkinin yanında küçük tabelalar var. Üstlerinde silinmiş de olsa isimleri yazıyor, bir de telefondan okuttuğunuzda sizi bilgilendirmesi için Qr kodlar var. Ancak yönlendirilen sitelerin çoğu çalışmıyordu.

Hipokrat Vakfı, Asklepion’a çok yakın bir yerde bulunuyor. Konum için buraya tıklayabilirsiniz. Müze haftanın her günü saat 09.00 da açılıp 18.00 de kapanıyor. Giriş ücreti 6 Euro.

Şarap Fabrikaları (Wine Roads)

istanköy gezilecek yerler şarap evleri

Kos merkezden çıkıp adanın güney tarafına doğru yol aldığınızda Wine Roads tabelalarını göreceksiniz. Yol üzerinde birçok şarap evi var. Bu şarap evlerinden herhangi birini seçip ziyaret edebilirsiniz. İşletmeciler içeride size imalathanelerini tanıtıyorlar ve şarap tadımı yapabiliyorsunuz. Dilerseniz bir şişe şarap açtırıp üzüm bağları manzaralı şarabınızı yudumlayabilir ya da buradaki şaraplardan satın alabilirsiniz. 

Zia Köyü

istanköy gezilecek yerler zia köyü

Kos adası gezilecek yerler listemizde en güzel yerlerden birine geldik. Zia Köyü, konum olarak her ne kadar wine roads’tan sonraki ilk rota olsa da ben burayı adanın güney kısmını gezdikten sonra dönüşte gün batımı için en sona saklamanızı öneriyorum. Adada 3 ay yaşamış, altını üstüne getirmiş bir çift olarak en sevdiğimiz yer Zia Köyü oldu. Alışveriş yapabileceğiniz hediyelik dükkanları, birbirinden şirin kafeleri, nefis panoramik manzarası, şahane gün batımıyla Zia Köy size istediğiniz bir çok şeyi veriyor. Köyün devamında trekking yapmak isterseniz çıkabileceğiniz Dikeos Zirvesi bulunuyor. Burayı kesinlikle iyi değerlendirin.

kos adası gezilecek yerler zia köyü

Marmari ve Tigaki Plajları

kosta gezilecek yerler marmari ve tigaki

Marmari ve Tigaki plajları ikiz kardeş gibiler. Aralarında ise küçücük bir göl var. Plajların ikisinde de sahil kumlu. Burada şezlong ve şemsiye kiralama imkanı mevcut. Dilerseniz su sporları da yapabilirsiniz. Alternatif etkinlikler arayanlar için bu iki plaja yakın go-kart ve at binebileceğiniz bir çiftlik bulunuyor. Sahilde atlarla gezmek, fotoğraf çekinmek isterseniz buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. (https://horseridingkos.wixsite.com/horseridingkos)

Mastihari Köyü

Tigaki ve Marmari benzeri bir plajı, bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeleri olan bir yer Mastihari Köyü. Kos merkeze 22 km uzaklıkta bulunan Mastihari’nin plajları kum ve oldukça güzel. Biz burayı sadece görüp geçmeyi tercih ettik çünkü çakıl deniz sevdiğimiz için kendimizi Kefalos’a sakladık.:) Konum burada.

Antimachia Kalesi (Antimachia Castle)

kos gezi rehberi

Antimachia Kalesi yol üstünde uğrayabileceğiniz bir kale. Büyük surları ve manzarası oldukça ilgi çekici. Kalenin içerisinde iki tane küçük kilise var. Kale oldukça bakımsız ve kendi haline bırakılmış. Vaktiniz varsa burayı da ziyaret edebilirsiniz. Buraya ulaşım için araba şart belirteyim. Konum burada.

Kardamaina

kos gezi rehberi kardemena

Kardamaina Köyü, Kos’un kafa dinlemelik kasabalarından biri. Kos şehir merkezine 28 km uzaklıkta yer alıyor. 1800 kişilik nüfusa sahip olan kasaba bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü iken bugün İstanköy’ün en turistik yerleşimlerinden biri. Daha çok gençlerin tercih ettiği Kardamaina gece hayatı ve beyaz kumlu plajları ile ünlü. Kardamaina’da güzel restoranlar, barlar, gece kulüpleri ve yunan sokakları sizi bekliyor. Buranın denizi çok temiz ve oldukça güzel. Kardemena Kos Havaalanına oldukça yakın konumda bulunuyor. Konum burada.

Camel Plajı (Camel Beach)

Kos’taki en güzel plajlar bana göre Kefalos tarafında bulunuyor. Bu plajlarda tertemiz, cam gibi bir deniz sizi bekliyor. Burada yüzerken kendinizi akvaryumda sanıyorsunuz. Kefalos’taki en güzel plajlardan biri Camel Plajı. Camel Plajına ulaşmak için patika bir yol inmeniz gerekiyor. Burada kendi halinde küçük bir işletme var. İsterseniz kendi imkanlarınızla da plajda takılabilirsiniz. Şemsiye ve 2 şezlong ücreti 10 Euro. Plaj kumlu, deniz ise sığ. Camel Plajı’nın konumu burada.

Agios Stefanos Plajı (Agios Stefanos Beach)

kos adası kefalos kilise

Kefalos’un bu güzel plajlarının arasında bir de tarihsel kalıntılar sizi bekliyor. Agios Stefanos Beach’e giden yoldan aşağıya indiğinizde hemen bu Basilica’yı da göreceksiniz. Biz gittiğimizde yavaş yavaş arkeolojik kazılar yapılmaya başlanmıştı. Zeminin altında görünen mozaikler ortaya çıkarılırsa çok daha güzel olabilir. Karşıdaki küçük adada mavi kubbeli, küçük bir kilise göreceksiniz. İyi yüzme bilenler buraya yüzerek geçebilir.

Kefalos Köyü

kosta gezilecek yerler kefalos

Kos Adası gezilecek yerler listesinin bana göre en güzel yeri olan Kefalos’a geldiğinizde Kefalos size eşsiz güzellikteki plajını, berrak denizini ve mükemmel manzarasını sunacak. Burada denize şnorkel ile girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Deniz o kadar berrak ki balıklarla yüzmek mükemmel bir his. Ha bir de Kefalos’un plajı yaz sezonun da bile kalabalık olmuyor, çok sakin bir yer. Kefalos’a kuş bakışı bakmak isterseniz Kefalos Plajına geldiğiniz istikametten devam edip virajlı yoldan Eski Kaleye çıkmalısınız. Konum olarak enfes manzarayı yakalamak için buraya tıklayınız.

Paradise Plajı (Paradise Beach)

Kefalos’a alternatif plajlardan biri olan Paradise Plajı gerçek bir saklı cennet. Adanın en uç noktasında yer alıyor. Paradise Plajı güzel bir kumsala ve manzaraya sahip. Burada bulunan işletmeden şezlong ve şemsiye konusunda faydalanabilirsiniz. İki şezlong ve bir şemsiye ücreti 10 Euro. Paradise plajına giden yol biraz tehlikeli dikkatli olmanızda fayda var. Kefalos Plajı varken buraya çok da gerek yok. Paradise Plajı’nın konumu burada.

Paradise Plajı ile birlikte Kos Adası Gezilecek Yerler listesinin sonuna geldik. Kos size enfes güzellikte plajlar, tarihi güzellikler ve enfes lezzetler sunuyor. Bodrum’a çok yakın konumda olan Kos Adasına bir günde olsa vize alarak yolunuzu düşürün derim.

Kos Adası’nda Günübirlik Ne Yapılır ?

kos adasında günübirlik ne yapılır

Kos adası Türkiye’ye çok yakın olmasından dolayı buraya gidenler genelde günübirlik gezi planını tercih ediyor. Yani sabah feribotuyla gidip, akşam saatlerinde dönüş durumu. Peki Kos Adası’nda günübirlik ne yapılır, buraya gittiğinizde neler yapmalısınız cevabı aşağıda.

Kos Adası’nda günübirlik ne yapılır ?

 • Elefteria Meydanı’nda gezmek ve buradan Kos’un ara sokaklarında kaybolmak.
 • Belediye pazarından alışveriş yapmak.
 • Neratzia Kalesi’nde ağaçların gölgesi altında oturup keyif yapmak.
 • Bizim favori kafemiz olan H2O kafede güzel bitki çaylarından içmek.
 • Antik Agora’da tarihi hissetmek.
 • Denize girmek isterseniz Lambi Beach’de denize girmek.
 • Hediyelik eşya satan dükkanlardan Kos’a özgü hediyeler almak.
 • Ve tabiki bol bol foto çekinmek.:)

Kos Adası’nda Ne Yenir ?

Kos Adasında 3 ay kaldığımızda buradaki mekanları deneyimle fırsatımız bol bol oldu. Tabi her gün olmasa da bütçemiz doğrultusunda mekanları gezebildik. Aşağıda Kos’ta bulunan popüler mekanları bulabilirsiniz. Kos’ta Ne, Nerede Yenir diyorsanız cevaplar aşağıda.

 • Caravelle Reastaurant: Kos merkezde deniz ürünleri yemek için, uygun fiyatlı denize sıfır bir mekan arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Mekanda bazı günler canlı müzik de yapılıyor. Sahibi adada yaşayan Türklerden İbrahim Bey sıcakkanlı ve güler yüzlü.
 • Stavlisio Steak House: Ben etçiyim diyenler için Kos Merkezde önerebileceğimiz, müşteri memnuniyeti yüksek, başarılı bir mekan.
 • H2O Restaurant Cafe-Bar: Hafif bir şeyler yemek, keyifle içeceklerinizi yudumlamak için bizim de tercih ettiğimiz hoş bir mekan. Burada da bazı günler canlı müzik oluyor.
 • Kaseta: Yaz akşamlarında deniz kenarında yürüyüşe çıktığınızda, önünden geçerken mum ışıkları ve romantik ambiyansıyla sizi cezbedecek olan bu kafe-bar’a bir şans verin. Burada ağır yemekler yok. Yemekten sonra günü tamamlamak için güzel bir seçenek.
 • Restaurant Arap: Türk mutfağını her yerde ararım diyenlerin adresi Platani Köyü. Arap’ın yerinde lezzetli kebaplarınızı yerken Yunanistan’da olduğunuzu unutabilirsiniz.
 • Serif Taverna: Platani’deki bir diğer seçenek Şerif Restaurant. Yemekleri lezzetli, fiyatları makul, bazı akşamlar taverna müzikleri, tabak kırma eğlenceleri de oluyor. Burayı da yazın listeye derim.

Kos Adası Gece Hayatı

Kos adasında yazın gece hayatı oldukça canlı. Kos’ta gecelere akabileceğiniz bir çok mekan bulunuyor. Bu mekanlarda ister canlı müzik dinleyebilir ister sabaha kadar eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Aşağıda Kos’ta bulunan en iyi gece mekanlarını sıralıyorum. Tercih sizin.

 • Sitar Cocktail Bar: Kos’un en merkezi yerinde, açık havada, bar tabureleri üstünde güzel müzikler eşliğinde kokteyllerinizi yudumlayacağınız bir yer.
 • West Bar: Kos merkezde barlar sokağında yer alan West Bar’da ortam eğlenceli, müzikler güzel, dans edilebilir. Fiyatlar da ortalama.
 • Avra Lounge Bar: Gündüz denize girebileceğiniz sakin bir yerken, akşam müzik, dans, eğlence için güzel bir seçeneğe dönüşen mekan.
 • Mattatoio: Fazla turistik olmayan, lokallerin arasına karışıp sosyalleşebileceğiniz bir bar arıyorsanız doğru adrestesiniz. İyi giyinmiş olmak gerekebilir.

Kos’ta aradığınız her şeyi bulmanıza yardımcı bir yazı hazırlamaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Böyle tek tek yazınca çok fazla gezilecek yer, yapılacak şey varmış gibi gelmiş olabilir ancak tüm bu yerlerin hepsine 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Kos Adası Gezilecek Yerler başlıklı yazımı beğendiyseniz belki yorum bırakıp beni mutlu etmek istersiniz.:) Musmutlu gezmeler.

73 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.