yunanistan kapı vizesi

12 Maddede Yunanistan Kapı Vizesi Hakkında Her Şey – 2022

Ahhh bu Ege Adaları. Bir zamanlar bize ait olan bu güzel adalar burnumuzun dibinde ve şuan Yunanistan toprakları içerisinde. Onu da geçtim buraları gezmek isteyen bizler bir de para ödeyip kapı vizesi ya da Schengen vizesi almak zorundayız. Yani çok sorulan Yunan adaları vize istiyor mu sorusunun cevabı üzgünüm ki evet. Bizler için kısa vadede vizesiz Yunan adaları hayal gözüküyor. Neyse hayalleri bırakıp gerçeklere dönelim.

Her ne kadar vize kelimesine alerjim olsa da ne yazık ki bu durum şu an için acı gerçeğimiz. Bir gün umarım pasaport indeximiz oldukça kuvvetlenir ve AB üyesi oluruz ve de vize derdimiz son bulur. Ama bir gün işte ne zaman bilmiyoruz. Şu an için hali hazırda vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesini bu yazımda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Aşağıya da Yunanistan’da gittiğim adaların detaylı rehberini bırakıyorum göz atarsınız. Evet gezgin ruhlu insanlar engel tanımaz deyip Yunanistan Kapı Vizesi ile ilgili detayları vermeye başlayalım.

Kos Adası Gezilecek Yerler | En Güzel 26 Yer
Santorini Gezilecek Yerler : En Güzel 18 Yer
Rodos Gezilecek Yerler : En Güzel 28 Yer

2022 Yunanistan Kapı Vizesi

Bu yazımda Yunanistan Kapı Vizesi Nedir, Kapı Vizesi Nereden ve Nasıl Alınır, Yunanistan Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar, Kapı Vizesi Dönemleri ve Süresi, Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti Ne Kadar (2022) gibi ihtiyacınız olan tüm soruların cevaplarını en güncel şekilde vermeye çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur. Atladığım ya da sonradan değişen bir durum olursa yorum kısmında bu durumu paylaşırsanız sevinirim.

Not: Yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinden dolayı Yunanistan Kapı Vizesi ile ilgili tüm hususlar değişkenlik gösterebilmekte olup yetkili makamların açıklamalarını takip etmekte fayda var. Buna ilaveten kış aylarında kapı vizesi uygulaması yapılmıyor.

Yunan Adaları Vizesiz mi ?

Hemencecik önemli bir konu olan Yunan Adaları vizesiz mi sorusunun cevabını vermem lazım. Bir çok tur firması vizesiz yunan adaları başlığı atıp tur satmaya çalışıyor. Gerçek şu ki vizesiz yunan adaları diye bir durum yok.

Bu tamamen pazarlama stratejisi. Tur paketi içine dahil olmayan maddelere baktığınızda vize ücretini göreceksiniz. Yani yunan adalarına gitmek isterseniz kapı vizesi ya da Schengen vizesi almanız şart. Avrupa Birliğine girip Schengen muafiyeti almadığımız sürece Yunanistan her daim bizden vize isteyecektir.

Yukarıdaki konunun tek bir istisnası var. Eğer yeşil pasaporta sahipseniz Yunan Adalarına vize almadan giriş yapabilirsiniz. Yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz girebileceği diğer ülkeler için bu bağlantıya (https://bujuyollarda.com/yesil-pasaporta-vize-isteyen-istemeyen-ulkeler/) göz atabilirsiniz.

Yunan Adaları Kapı Vizesi Nedir ?

yunanistan kapı vizesi

Kapı vizesi, Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye’den Yunanistan’ın belli adalarına gitmek isteyen Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Yunan Adalarına giriş yapmasını sağlayan vize türüdür. Tanımdan da anlaşılacağı üzere bordo pasaportunuz varsa adalara giriş için kapı vizesi ya da Schengen almak zorundasınız. Yeşil ya da gri pasaport sahipleri Yunanistan’da vize muafiyetine sahip olduğu için kapı vizesi almalarına gerek kalmadan adalara giriş yapabilmektedir.

Yunanistan kapı vizesi, Yunanistan ile Türkiye özelinde olan bir durum. Her iki tarafında faydasına olan bir durum gibi gözükse de bana göre Yunanistan tarafına daha çok yarıyor. Çünkü adamlar zaten ekonomik sıkıntı çekiyor ve biz de ciddi bir potansiyelle ülkenin ekonomisine para akıtarak hayat veriyoruz. Diğer taraftan adalarda yerleşik Yunanlılar da tabi ki bizim Ege Bölgesine gelip rahatlıkla ucuz alışveriş yapıp adaya geri dönüyorlar. Her iki durum da turizme ve ticarete ciddi anlamda katkı sağlıyor.

Yunan Adaları kapı vizesi kısa ve belli bir süre için geçerlidir. Yunanistan kapı vizesi tek girişli ve kısa süreli verildiğinden ilgili adalara giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye geçmeniz mümkün değil. Vizenizin bitiş tarihi itibariyle kapı vizesinin süresi bitmiş oluyor ve gittiğiniz adadan vize süresini uzatamıyorsunuz. Yunan Adalarına 1 günlüğüne gideceğim deseniz bile kapı vizesini almanız gerekiyor. Lakin Schengen vizeniz varsa kapı vizesi almanıza gerek yok.

T.C. Bordo pasaport sahiplerinin yanında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Yunanistan kapı vizesi uygulamasından faydalanıyorlar. Adaların en büyük gelir kaynağı turizm olduğundan bu durum Yunanistan açısından oldukça önemli.     

Yunan Adaları Kapı Vizesi Hangi Adalarda Geçerli ?

Yunan Adaları kapı vizesi sınırlarımıza yakın ve feribotla ulaşılabilen adalar için geçerli. Yani bir Santorini ya da Mikanos için geçerli değil. Yunanistan kapı vizesi ile aşağıda sıraladığım adalara sorunsuz giriş yapabilirsiniz. Sadece vize süresine dikkat etmeniz gerekiyor. Adaların konumlarını üstüne tıklayıp haritada görebilirsiniz.

 1. Rodos (Fethiye‘den veya Marmaris-Bodrum’dan geçebilirsiniz)
 2. Kos (İstanköy) (Bodrum’dan ve Turgutreis’ten geçebilirsiniz)
 3. Sakız (Chios) (Çeşme’den geçebilirsiniz)
 4. Midilli (Lesvos) (Ayvalık‘tan geçebilirsiniz)
 5. Meis (Kastellorizo) (Kaş’tan geçebilirsiniz)
 6. Simi Adası (Sömbeki) (Bodrum – Marmaris ve Datça’dan geçebilirsiniz)
 7. Sisam (Samos) (Kuşadası’ndan geçebilirsiniz)

Yunanistan Kapı Vizesi Nereden Alınır ?

Yunan Adaları kapı vizesi işlemlerini yetkilendirilmiş seyahat acentelerinden yapabilirsiniz. Genelde kapı vizesi ile seyahat edilebilen Yunan Adaları’na feribot bileti satan firmalar yolcularına vize aracılık hizmetini sunuyor. Kapı vizesi almak için yukarıda saydığım adalara feribot bileti satan firmalara istenilen evrakları seyahatten 1 hafta öncesinde kargolamanız yeterli olacaktır.

Vize işlemlerini aracı şirketler sizin adınıza hallediyor. Feribot biletinizi aracı şirketlerden aldıktan sonra adaya geçtiğinizde ada girişinde kapı vizesine ayrılan ayrı bir bankoda pasaportunuza kapı vizesi etiketinin yapıştırılmasını bekliyorsunuz ve adaya giriş yapıyorsunuz.

Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerliliği boyunca sadece kapı vize uygulaması olan adaları ziyaret edebilirsiniz. Kapı vizesi ile diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değil. Yani Yunanistan kapı vizesi Schengen vizesi gibi kullanılan bir vize değil.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır ?

yunan adaları kapı vizesi

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır ?

 1. İlk olarak Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evrakları (aşağıda sıraladım) hazırlamanız gerekiyor.
 2. Evrakları seyahat acentesine 1 hafta öncesinden kargolamanız gerekiyor.
 3. Seyahat acenteleri 24 saat öncesine kadar giriş vizesi veren yukarıda adı geçen adalardaki sınır kontrol noktalarındaki pasaport kontrol yetkililerine evrakları gönderiyor. Bu noktada şunu belirtelim Pasaportunuzun aslını vize yetkililerine göndermiyorsunuz. Bu nedenle pasaportunuza vize etiketi işlenebilmesi için yanınızda olması gerekiyor.
 4. Vizeniz onaylandıktan sonra Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam, Simi ve Rodos adalarına kapı vizesi ile girecek kişiler seyahat ettikleri adaya vardıklarında, işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği ve pasaport etiketlerinin işleneceği özel sıralara giriyor.
 5. Biyometrik veri (parmak izi) ibrazının ardından diğer giriş şartları uygun bulunduğu takdirde vize etiketi pasaportlara işleniyor ve kapı vizesi almış oluyorsunuz.

Bir de Yunanistan kapı vizesi ile başka bir adaya ya da Anakaraya (Atina) gidebilir miyim sorusunun cevabı çok merak ediliyor. Bu sorunun cevabı risk içeriyor. Kapı vizesi adalar için verildiğinden diğer adalara gidebilirsiniz. Ama Atina’da gümrük polisine yakalanırsanız bu durum sizin için sıkıntı olabilir. Bu riskle hiç uğraşmak istemiyorsanız direkt Schengen Vizesi almanız en mantıklı yol olacaktır.

Yunanistan kapı vizesi tek giriş hakkı tanıyan bir vize türü. Eğer Yunan adalarına ve Yunanistan’a sık sık seyahat ediyorsanız Schengen vizesi başvurusu yapmanız daha sağlıklı olur.

Yunan Adaları Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi (Seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan pasaportunuzda giriş çıkış damgaları için boş sayfaların olması gerekmektedir. Pasaportunda K.K.T.C vize damgası olanlara kapı vizesi verilmiyor. Seyahat acentesine başvuru evrakları sunulurken pasaportun aslı yerine fotokopisi veriliyor.)
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf (Biyometrik fotoğraflarınızın beyaz fon üzerinde olması gerekiyor. 3,5×4,5 cm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel olmalıdır.)
 3. Varsa eski schengen vizelerinizin fotokopileri
 4. Son 3 aylık, bakiyesi bulunan banka hesap dökümü (Son 3 aya ait banka hesap özetinde seyahat süresince masraflarının karşılamaya yetecek kadar bakiye bulundurmalısınız. Belge İngilizce olmalı ve hesapta minimum 2.500 TL bulunması tavsiye ediliyor.)
 5. Satın alınmış feribot bileti (Yunanistan kapı vizesi için gidiş-dönüş feribot biletlerinizin satın alınmış olması gerekiyor. Feribot biletleri için rezervasyon kabul edilmiyor.)
 6. Otel rezervasyonu (Otel rezervasyon tarihlerinizin vize tarihinizde hala geçerli olduğundan emin olun. Bu bazen sorun olabiliyor. Günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonu talep edilmiyor.)
 7. Seyahat sağlık sigortası (Acenteler yapabiliyor)
 8. Vize ücreti (55 Euro)
 9. Kimlik fotokopisi
 10. Yunanistan kapı vizesi başvuru formu (Acenteler de doldurabiliyor. Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Schengen vize başvuru formuyla aynı formatta. Formda verdiğiniz bilgiler diğer seyahat evraklarınızla tutarlılık içermeli. Seyahat amacınız, pasaportunuz türünüz, konaklama bilgileriniz ibraz ettiğiniz diğer belgelerdeki ile aynı olmalı.) 

** Başvuru Formu ve örneği için aşağıdaki dosyaları indirebilir, formu online doldurabilirsiniz. **

Başvuru Formunu Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Başvuru formu bilgisayar ortamında ve büyük harflerle doldurulacaktır.
 • Başvuru formunun altına ıslak imza atmak zorunludur.
 • Türkçe karakterler (ç,ğ,ı,ö,ş,ü, Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü) kullanılmayacaktır.
 • Konaklama ve ulaşım masraflarınız önceden ödenmiş ise o kutuları işaretlemeyi unutmayınız.
 • Yunanistan kapı vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulur.
 • Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru formunda yer alması gereken fotoğrafınız güncel olmalıdır ve pasaportunuzdaki önceki vize etiketlerinde yer almış olmamalıdır.
 • Türkiye yerine TURKEY yazılacaktır.
 • Yunanistan yerine GREECE yazılacaktır.
 • Vatandaşlık bölümüne TURKISH yazılacak (TC – TR – Türkiye – Türk v.s. olmayacak)
 • Meslek ve/veya sahibi olduğu iş unvanı İngilizce olarak yazılacaktır.
 • Mesleği ev hanımı olanlar İngilizce olarak (house wife) yazacaklardır.
 • Formun 1. ve 2. sayfalarındaki sağdaki bölüm doldurulmaz.
 • 21.Madde: Seyahat amacı kısmı TURISTIK olarak işaretlenmelidir, diğerleri kabul edilmez.
 • 24.Madde: Talep edilen giriş sayısı TEK GİRİŞ olarak işaretlenmelidir.
 • 25.Madde: Konaklanacak ise seyahat süresi giriş ve çıkış günleri dahil olarak yazılmalıdır. (Örn: 01 Haziran – 5 Haziran için “5” , günübirlik için “1” veya “Same Day Return” yazılmalıdır.)
 • 26.Madde: Geçen son 3 yılda alınan schengen vizelerinin tarihleri yazılmalıdır ve vizelerin fotokopileri evrakların arasına eklenmelidir.
 • 28.Madde: Boş bırakılır.
 • 31.Madde: Kalınacak otelin adı yazılır, otelin adresi ve telefonu devamındaki sayfaya yazılır. Önemli Not: Hotel voucherında ülke adı İngilizce yazmalıdır; YUNANİSTAN kabul edilmez, GREECE yazması gerekmektedir.
 • 32.Madde: Sadece davetiyle başvuruda bulunan misafirler doldurur, 31.Maddeyi dolduran misafirler 32.Maddeyi boş bırakır.
 • Formdaki kutucuklar bilgisayar ortamında doldurulamazsa çıktısı alındıktan sonra siyah kalemle işaretlenir.
 • 37.Madde: Sadece çocuklar için ebeveynleri tarafından imzalanır. Çocuklar imza atmaz. Yetişkin başvurularında ise formun sonundaki son sayfa imzalanır.
 • Kapı vize başvurularında RET alma durumunda ücret iadesi yapılmaz.

Kapı Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürüyor ?

yunan adaları kapı vizesi

Yunan Adaları kapı vizesinin alınması acenteye ve gideceğiniz adaya göre değişse de ortalama 7-8 gün sürüyor. Bu süreyi göz önünde bulundurarak seyahatinizi planlamanızda fayda var. Gideceğiniz adaya feribot seferi düzenleyen firmalar vize işlem süresi hakkında size daha net bilgi verecektir.

Yunanistan Kapı Vizesi Kaç Günlük Verilir ?

Yunan adaları kapı vizesi kısa süreli bir vize çeşidi. Yunanistan yetkili makamlarınca düzenlenecek olan kapı giriş vizesi en fazla 7 gün geçerli. Bu vize adalara tek giriş hakkı sağlıyor. Yani dur Türkiye’ye döneyim, 7 gün içinde tekrar gelirim olayı yok.

Vize sürenize dikkat etmeniz gerekiyor, süreyi geçirirseniz cezası oldukça fazla. Euro kurunun uçuşta olduğu bir dönemde bu cezayı ödemek istemezsiniz.

Yunanistan Kapı Vizesi Dönemleri

Yunan adaları kapı vizesi uygulaması başlangıç ve bitiş dönemleri yaz aylarında genelde Mayıs – Eylül ayları arasında yapılıyor. Kesin tarih için yetkili makamların duyurusunu takip etmek şart.

Yıldan yıla tarihler değişiklik gösterebiliyor. Kış aylarında kapı vizesi başvurusu alınmıyor.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücretleri 2022

Yunanistan Adaları vize ücreti gideceğiniz adaya ve hizmet aldığınız acenteye bağlı olarak değişiyor. Pandemiden önce kapı vizesi uygulaması varken şu an için net bir durum yok. Yani 2022 yılı için durum belli değil. Genel olarak 2022 yılı aşağıdaki fiyatlar geçerli olabilir:

 • Midilli Adası 55 Euro,
 • Samos 55 Euro,
 • Kos (İstanköy) 60 Euro,
 • Rodos 65 Euro,
 • Sakız Adası 55 Euro,
 • Meis Adası 55 Euro vize ücreti alınabilir.

  Acente hizmet bedeline eklerseniz kapı vize ücreti ortalama 75-100 Euro arasında oluyor. 0-12 yaş çocuklar için 20 Euro hizmet bedeli var. Fiyatlar netleşince bu kısmı güncellerim.

Yunan Adaları Kapı Vizesi İle Schengen Vizesinin Farkları

yunan adaları kapı vizesi
Yunan Adaları Kapı Vizesi İle Schengen Vizesinin Farkları

Yunan adaları kapı vizesi Yunanistan’ın Sakız, Samos, Kos, Rodos, Midilli, Meis, Simi adalarında geçerli olup başka ülkelere bu vize ile seyahat edemezsiniz. Schengen vizesi ise vize geçerlilik tarihleri içerisinde tüm Schengen ülkelerinde seyahat etme imkanı sağlar.

Kapı vizesi tek giriş hakkı tanır. Schengen vizesi çok girişli ise vize başlangıç ve bitiş tarihleri arasında dilediğinizce (en fazla 90 gün sınırını aşmadan) Schengen ülkelerini seyahat edebilirsiniz. Burada kural Schengen hangi ülkeden aldıysanız ilk o ülkeyi ziyaret etmeniz gerekiyor.

Peki kapı vizesi mi Schengen vizesi mi almalıyım ? Bu noktada şunu belirtmem lazım. Zaman ve maliyet analizi yapıp durumunuz her açıdan uygunsa Schengen Vizesi almanız çok daha mantıklı olacaktır.

Yunanistan Kapı Vizesi İle İlgili Diğer Önemli Hususlar

Yunan adaları kapı vizesi ile ilgili aşağıda saydığım hususlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Sorunsuz bir seyahat her zaman en önemlisidir.

 • Pasaportunda K.K.T.C. vize etiketi-mührü bulunan vatandaşlarımızın vize başvuruları kabul edilmemekte olup başvuru ret ile sonuçlanmaktadır. Başvuru kabul olsa bile Yunan hudut kapısından geçerken sorun yaşarsınız. Ne mi yapacaksanız yeni pasaport çıkartacaksınız:(
 • Kapı vizesi etiketi hudut kapıda pasaporta işlenmektedir. Bu konuda vize etiketinizi almayı unutmayın.
 • Yunan adalarına günü birlik seyahatlerde dahi vize alınması zorunludur. Prosedürler tamamen aynı.
 • Yunanistan kapı vizesi 7 ada dışındaki Yunanistan adaları için geçerli değildir. Ama bu 7 adaya geçip otel ayarladıysanız diğer adalara geçebilirsiniz. Bu konuda risk size aittir.
 • Kapı vizesinin uzatma işlemi yoktur. Süre dolduktan sonra ancak yeni bir başvuru yaparak ve yeniden vize alarak giriş yapabilirsiniz.
 • Günübirlik ziyaretler için otel rezervasyonu talep edilmemektedir. 
 • Eğer Yunanistan kapı vizesi ile birden fazla ada ziyaret edilmek isteniyorsa, başvuru sahibinin seyahatini detaylı olarak planlaması gerekmektedir. Otel rezervasyonlarının bu doğrultuda yapılmış olması ve rezervasyonların doğrulanmış olması gerekmektedir. Günübirlikçilerin dışında otel rezervasyonu yaparken otel ücretini ödemeniz gerekebilmektedir.
 • Vize başvurusu reddinde ücret iadesi olmuyor yerine bir bardak soğuk su veriyorlar.:)
 • Feribot bileti gidiş-dönüş şeklinde alınmalıdır.

Yunanistan Kapı Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kapı vizesi kaç gün geçerli ?

Yunan adaları kapı vizesi maksimum 7 günlük sürelerle veriliyor. Daha fazla süre ile vize almak isterseniz Schengen vizesi almak zorundasınız.

Yunan Adaları vizesiz kaç gün veriliyor ?

Yunan adalarına vizesiz sadece yeşil pasaport sahipleri gidebiliyor. Onlar da toplamda 90 gün vizesiz kalabiliyor. Yeşil pasaportluların vizesiz gidebildiği diğer ülkeler için bu bağlantıya göz atabilirler. Bordo pasaport sahiplerinin adaya giriş için vize alması şart.

Yunanistan kapı vizesi ne zaman başlıyor?

Yunanistan kapı vizesi uygulaması genelde Mayıs – Eylül arasında başlıyor. Kış aylarında kapı vizesi uygulaması yok. Pandemiden dolayı tarihler farklılık gösterebilir.

Yunan adalarına gitmek için pasaport gerekli mi?

Evet Yunan Adaları için pasaport şart. Pasaportsuz Yunan adalarına gidemezsiniz. Pasaporta ek olarak ya kapı vizesi ya da Schengen vizenizin olması gerekiyor.

Yunan adalarına kimlikle gidilir mi?

Yunan adaları sadece kimlikle gidemezsiniz. Pasaport ve vize şart. Pasaportsuz gidilen ülkeler için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Yunanistan’ın hangi adalarına vize kalktı ?

Şu an için herhangi vize kalkması durumu söz konusu değil. Adalara giriş için vize şart.

10 Yorum

 • Avatar of Umut

  Umut

  Merhaba, 2023 için de uygulama devam ediyor mu ya da başlatıldı mı acaba bilginiz var mı? Son olarak siz bu süreçte memnun kaldıysanız, destek aldığınız firma adını paylaşabilir misiniz lütfen?

 • Avatar of İREM KÜÇÜK

  İREM KÜÇÜK

  Merhaba,
  Yunan adalarıyla ilgili bilgiler ve bilgilendirme için çok teşekkürler..🙏🏻
  Benim size sormak istediğim; Rodos, Kos ve Simi merkezde kalınacak düzgün bir otel/pansiyon öneriniz olabilir mi..? Şehir merkezinde olsa daha iyi olur sanırım..😉
  Bir de akşam yemeği için restaurant öneriniz neresi olur..?

 • Avatar of Duygu

  Duygu

  Merbalar, ayrıntılı bilgilendirmeniz için teşekkürler. 2024 yılı için kapıda vize işlemleri hakkında detaylar belirttiğiniz şekilde geçerli midir, bilginiz var mı. Ayrıca duyumuma istinaden bir yıl içinde sadece bir kez kapıda vize hakkımız bulunuyor şeklinde bir yorum aldım çevremden. Açıkcası bana çok mantıklı gelmedi, sizce bu doğru mudur. Sayfanızda daha güzel anılarınıza yer verebilmeniz dileğiyle. İyi günler 🙂

  • Avatar of Bujuyollarda

   Bujuyollarda

   Merhaba bu konuyla ilgili taşlar yerine tam oturmadı. Resmi açıklamalar gelirse yazımı güncelleyeceğim. Son ki vize gelişmeleri şu an havada. 1 yıl içinde tek kapı vizesi bana da mantıklı gelmedi. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. 😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.