7 Başlıkta Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut, tarih kokan sokakları, lezzet dolu mutfağı ve renkli kültürüyle adeta bir Orta Doğu masalının içinde kaybolabileceğiniz bir şehir. Beyrut’un sunduğu benzersiz deneyimleri keşfetmek için bu gezi rehberini iyi okumanızı öneririm. Sizleri, eski ve yeni arasında dans eden bu şehrin büyüleyici atmosferine davet ediyorum. Beyrut gezi rehberi ile keşfe çıkmaya hazır mısınız? Öyleyse, başlayalım ve bu büyülü şehri birlikte arşınlayalım!

Beyrut Gezi Rehberi

beyrut gezi rehberi
Beyrut Gezi Rehberi – Baalbek

Beyrut, zengin tarihine ve çeşitliliğe sahip kültürüyle adeta bir açık hava müzesi. Beyrut’un tarihi, antik çağlardan günümüze kadar uzanan bir yolculuk sunuyor. Fenikelilerin eski liman kenti olarak başladığı serüveni, Roma İmparatorluğu’nun etkisi altında büyüyüp gelişmiş. Bugün, şehirde dolaşırken bu tarihi izleri keşfetmek mümkün.

Şehir kültürel bir mozaik sunuyor. Ortadoğu’nun farklı etnik gruplarının ve dinlerinin buluşma noktası olan Beyrut, çeşitli kültürleri bünyesinde barındırıyor. Bu çeşitlilik, şehri gezenleri kendine hayran bırakacak bir atmosferle karşılaştırıyor.

Beyrut’u ziyaret edenleri neler bekliyor sorusuna cevap ararken, lezzetli bir gastronomi deneyimi kaçınılmaz bir hale geliyor. Akdeniz mutfağının en özel tatlarını deneyimleme fırsatı bulabilir, sokak lezzetlerinden lüks restoranlara kadar geniş bir yelpazede gastronomik bir şölenin içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Şehirdeki modern sanat galerileri, tarihi müzeler ve canlı pazarlar da ziyaretçilere unutulmaz anılar yaşatıyor. Beyrut’un enerjisi ve canlılığı, sizi sürükleyici bir keşif yolculuğuna çıkaracak. Bu şehir, tarihle iç içe geçmiş bir gün batımında izleyeceğiniz manzaranın, sokak sanatının ve samimi sohbetlerin adresi olmaya aday. Beyrut’a ayak basan herkes, bu benzersiz şehrin büyüsüne kapılmaya hazır olsun! Hadi başlayalım Beyrut gezi rehberi ile şehri tanımaya.

Beyrut Nerede & Nasıl Gidilir?

lübnan gezilecek yerler

Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri olarak Akdeniz’in kuzeydoğusunda konumlanmış. Beyrut’a gitmek isteyenler için en yaygın seçenek uluslararası Beyrut-Rafik Hariri Uluslararası Havalimanı. İstanbul’dan direkt uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşım ise geniş bir taksi ağı, otobüs hatları ile sağlanıyor. Beyrut trafiği ise düşman başına. Bu kadar agresif şoförler, hiç susmayan kornalar başka bir yerde karşımıza çıkmadı. 😂

Beyrut’a Ne Zaman Gidilir?

lübnan güvercin kayalıkları
Beyrut Gezi Rehberi – Güvercin Kayalıkları

Genel olarak, Beyrut, Akdeniz iklimi etkisi altında olduğu için yıl boyunca ılıman bir hava sunuyor. Beyrut’u ziyaret etmek için en popüler zamanlar ilkbahar (Mart-Mayıs) ve sonbahar (Eylül-Kasım) ayları. Bu dönemlerde sıcaklık genellikle 20-25°C arasında oluyor ve turistik bölgelerde rahat gezinti imkanı sağlıyor.

Beyrut Kaç Günde Gezilir?

beyrut roma hamamı

Beyrut’un önemli turistik yerlerini görmek ve şehrin atmosferini hissetmek için 3 ila 5 gün arasında bir süre ayırmanızı tavsiye ediyorum. Biz 3 tam gün ayırdık ve 1 dakikamız bile boş geçmedi, dolu dolu bir seyahatti.

Beyrut Güvenli mi?

lübnan gezilecek yerler

Lübnan genelindeki siyasi ve güvenlik durumu zaman içinde değişebiliyor, bu nedenle seyahat etmeyi planladığınız dönemde güncel seyahat bilgilerini kontrol etmeli ve seyahat öncesinde yerel yetkililerin uyarılarını takip etmelisiniz. Bunun dışında Beyrut için oldukça güvenli bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Biz gittiğimiz süreçte hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık.

Beyrut Gece Hayatı

beyrut gece hayatı
Beyrut Gezi Rehberi

Bali’ye de gittim Meksika’ya da, dünyada birçok ülke gezdim ben Beyrut’taki kadar eğlenmeyi iyi bilen bir millet görmedim! En lezzetli yemekleriyle masayı donatıyorlar, canlı müzik eşliğinde afiyetle yavaş yavaş yiyorlar. Nargileleri de kollarının altında, bildiğin yemek esnasında tüttürüyorlar. Tam yemeğin ortasında bir halay çekesileri geliyor. 😂 İki mendil sallayıp tekrar masaya dönüyorlar.

İki dirhem bir çekirdek süslenip geliyorlar ki insan kendini bir paçoz hissetmiyor değil yanlarında. Siz de bizim gibi günlük kombinlerle gitmeyin, yanınıza bir iki parça şık bir şeyler alın diye söylüyorum. 😊 Mar Mikhael ve Gemmayzeh bölgeleri, özellikle gençler ve yerli halk arasında popüler mekanlara ev sahipliği yapıyor. Aşağıda Beyrut’ta Ne Yenir yazımda mekan önerilerime göz atabilirsiniz.

Beyrut Gezilecek Yerler| En Güzel 15 Yer

beyrut gezi rehberi

Efsane bir Beyrut Gezilecek Yerler yazısı sizi bekliyor. Lübnan’ın başkenti Beyrut her şeyi ile bizi çok tatmin etti. Açık söyleyeyim biz bu kadar eğleneceğimizi ve buradan bu denli mutlu ayrılacağımızı tahmin etmiyorduk. Hem tarihi yerleri hem doğal güzellikleri hem de gece hayatı ile Beyrut bizi çok etkiledi. Beyrut denilince akla belki klasik Arap ülkesi kavramı gelebilir ama Beyrut’u gördükten sonra bu ön yargınızı yıkacaksınız.

Beyrut’ta Ne Yenir? En İyi Restaurant Önerileri

beyrutta ne yenir

Beyrut mutfağı, Türk mutfağına oldukça yakın. Bu mutfakta bizim damak tadımıza uygun lezzetler var. Beyrut’ta gezdiğimiz yerler kadar tattığımız lezzetler de kalbimizi fethetti. 😍 Ancak belirtmeliyim ki Beyrut yeme içme noktasında ucuz bir şehir değil. Mekanlara gitmeden önce menülere ya da yorumlara bakmanızda fayda var. Beyrut’a gitmişken 1 günde olsa Beyrut’un yöresel lezzetlerini tadın ve Beyrut gece hayatının zevkine varın derim.