internetten para kazanma yolları

İnternetten Para Kazanma Yolları : En Etkili, Güncel 33 Yol

Hemen en başta belirteyim, bu yazıyı size hayal pazarlamak için yazmadım. Bu yazıyı oluşturmamın temel nedeni, aile bütçenize ya da bireysel bütçenize ikinci bir gelir kapısı oluşturmanızı sağlamaktır. Şunu da belirteyim, armut piş, ağzıma düş durumu bu yazım için geçerli değil. Yani bu yazıyı okuyarak kolay yoldan para kazanamazsınız. Çalışmadan para kazanayım diyorsanız yapmanız gereken şey sayısal loto oynamaktır. Gerçekten kendiniz ya da aileniz için ek bir gelir kapısı oluşturmak istiyorsanız yazımı dikkatlice okuyun !

Yıl olmuş 2023 ve başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde enflasyon uçuşa geçmiş durumda. Ne insanların kazandığı gelir yüksek ne de yaşam kalitesi. Hal böyle olunca internetten para kazanma nasıl olur diye bilgisayar başında araştırma yapıyoruz. Gelir seviyeniz ne kadar yüksekse o kadar huzurlusunuz gerçeği su götürmez bir gerçek. Hele ki Türkiye’de bu durum çok daha fazla geçerli. Dolayısıyla kendi işiniz dışında ekstra bir gelir elde etmek bütçeye ferahlık, ruha huzur veriyor.😊

Şu an için söylüyorum Türkiye’de alt gelir grubu ile azınlık olan üst gelir grubu arasında makas çok açıldı. Dolayısıyla alt gelir grubunun hayatta kalması için çalışması ve ekstra bir şeyler yapıp bu durumu gelire dönüştürmesi şart. Hayatta kalması dedim biraz abartı gelebilir ama gerçekten durum ne yazık ki bu. Peynirin kilosu olmuş 200 küsur lira biz kazandığımız gelir ile geçinmeye çalışıyoruz. Ne kadar acı değil mi? Tam Survivor modundayız. Ekstra bir aktivite ya da bir şeyler yapmak istesek maddi açıdan gerçekten çok zorlanıyoruz. Söylenecek çok şey var ama neyse biz gelir üretme kısmına odaklanalım.👌

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak istiyorsanız size toplamda gerçeklere dayalı 33 yol göstereceğim. Bu yollardan eminim biri ya da daha fazlası size uyacaktır. Bu noktada yapmanız gereken şey en doğru yolu seçmek ve bu yolda ilerlemek olacaktır. İnternet de olsa gerçek de değişmeyen tek bir kural var o da çalışmak. Kolay yoldan para kazanmak olmaz demiyorum olur çünkü bazen bir şekilde gerçekleşebiliyor ama bu durum çok da uzun sürmüyor. Burada amaç sürekli ya da sürdürülebilir bir gelir oluşturmak. Hele bir de bu yollar ile kendinize pasif gelir oluşturursanız değmeyin keyfinize. Mis gibi bir durum, uyurken bile para kazanıyorsunuz.💰

Her işin başında rahmetli Sakıp Sabancı’nın dediği gibi çalışmak çalışmak çalışmak geliyor. Çalışmadan bir hizmet ya da mal üretemiyorsunuz. Dolayısıyla mantıklı bir yolda ilerlemeniz, yeteneğinizi doğru şekilde kullanmanız lazım. Yeteneğiniz yoksa da nereye meyilliyseniz orada kendinizi geliştirmelisiniz. Yeter ki gayretli, azimli ve hırslı olun. Sonrasında para zaten geliyor. Para mutluluk getirmiyor deseler inanmayın çünkü para bazen öyle mutluluk getiriyor ki bu cümleyi bile unutuyorsunuz.😂

Şimdi gelelim internetten para kazanma yollarına. Dediğim gibi listemdeki tüm maddelere göz atın ve size uygun olan birini tespit edip doğru yolda emek göstererek ilerleyin. Gerisi de inanırsanız ve çalışırsanız emin olun gelecektir.

İnternetten Para Kazanma Yolları

 1. Psikolojinizi İyi Yönetin
 2. Kendinize Yatırım Yapın
 3. Girişimci Ruhlu Olun
 4. E-Ticaret Sitesi Kurun
 5. Blog Yazarak Para Kazanın
 6. Freelancer İçerik Yazarı Olun
 7. Affiliate Sitesi Kurun
 8. Freelancer Siteleri Kullanın
 9. Dil Biliyorsanız Çeviri Yapın
 10. Online Ders Verin
 11. Sesinizi Pazarlayın
 12. Sahibinden.com’da Ticaret Yapın
 13. Letgo’yu da Unutmayalım
 14. El Emeği Ürünlerinizi Ebay, Etsy Sitelerinde Satın
 15. Amazon’da Satış Yapın
 16. Airbnb’de Evinizi Otele Çevirin
 17. Sosyal Medya Uzmanı Olun
 1. Instagram’da Influencer Olun
 2. Youtube Kanalı Açın
 3. Fitness ya da Diyetisyen Yeteneğinizi Konuşturun
 4. Fotoğrafçılık Eğitimi Alın & Stok Fotoğrafçılığı Yapın
 5. Kod Yazmayı Öğrenin
 6. Yazılım Programları Satın
 7. Uygulama Geliştirin
 8. Web Sitesi Yapın
 9. Domain veya Web Site Satın
 10. SEO Hizmetleri Verin
 11. Grafik Tasarımı Yeteneğinizi Konuşturun
 12. Twitch Yayını Yapın
 13. Sanal Asistanlık Yapın
 14. Oyun Oynayarak Para Kazanın
 15. Kripto Para İşine Girin
 16. Borsa’da Sağlam Şirketlere Yatırım Yapın

İyi Bir Psikoloji Şart !

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmanın en önemli yanı psikolojinizi yönetmeyi iyi bilmektir. Eğer psikolojinizi doğru yönetmeyi başarırsanız bunun size karşılığı para olarak gelecektir. Düşünsenize çok güzel bir fikriniz var ya da bir işe yatkınlığınız fakat psikolojik etmenlerden dolayı bunları kullanamıyorsunuz. O zaman neye yaradı bu yetenekler!

Psikoloji yönetimini iyi yaptığınızda girdiğiniz işin sizi daha tatmin ettiğini fazlasıyla göreceksiniz. Bizim toplumumuzda ya internetten para mı kazanılır algısı fazlasıyla olsa da internet artık hayatın ve ticaretin en önemli gerçeği konumunda. Eğer yeteneğiniz ya da bir fikriniz varsa toplumsal düşüncelere ya da dar bakış açılarına aldırış etmeyin, psikolojinizi güçlü tutun ve başlangıcı yapın.

Başlangıç en önemli şey. Korkmayın. Ne olabilir ki ? En fazla başarısız olursunuz ama deneyin ve başlayın. Unutmayın denemeden başarısız olacağınızı anlamazsınız. Başlangıcı yaptıktan sonra psikolojinizi güçlü tutun, kendinizi yenileyin ve rakiplerinizi bulun. Sonra da mücadele edin ve bir gelir kapısı açın kendinize.

Online para kazanmak gerçekten çok keyifli bir süreç. İş yeriniz dilediğiniz yer olabilir ya da iş saatlerinizi siz belirleyebilirsiniz. Bunun tadına gerçekten varın sonrasında daha özgür olduğunuzu hissedeceksiniz.

İnternet dünyası derya deniz. İnternetten en çok para kazanılan işler e-ticaret, yazılım, tasarım, web sitesi gibi işleri sıralayabilirim fakat uzmanlığınız arttıkça daha basit işlerden de para kazanabilirsiniz. İnternetten para kazanmanın en önemli anahtarı psikolojinizi güçlü tutmak, kendinizi sürekli geliştirmek ve yeniliklere açık olmanız olacak. Bunları tamamladığınızda fırsatları okumaya başlayabilirsiniz.

Kendinize Yatırım Yapın

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternet dünyasında iyi bir psikoloji sonrası en önemli faktörlerden biri kendinizi güncel tutmak ve kendinize yatırım yapmak olacak. Yüzlerce motivasyon videosu izlemişsinizdir. Her biri kendinize yatırım yapın deyip duruyor. Peki nedir kendine yatırım yapmak ?

Kendine yatırım yapmak çok yönlü olmak ve eğitim almaktan geçer. Birçok kişi deneyim ile birşeyleri çözeceğine inanır fakat eğitim alarak başkalarının deneyimlerinden faydalanmak istemez. Bu ise yapılan işte iyi noktaya gelinememesine sebep olur.

Kendine yatırım yapmak, direkt veya dolaylı olarak işinize yarayacak olan konuların üzerine gitmektir. Udemy gibi platformlarda yaklaşık 10.000 tane ücretsiz kurs var örneğin. Buna ek olarak Youtube, ChatGPT, Twitter, Medium gibi kaynaklar tam bir hazine. Buralardan ücretsiz veya ücretli kurslar alarak yetenek hacminizi geliştirebilirsiniz. İleride veya anlık olarak hepsi yolunuza hizmet edecektir.

Öğrenilen her yetenek, alınan her ders kişide farklı düşünce yapıları kurgular. Bunu dışarıdan görmek imkansızdır ama işe başladığınızda farkında olmadan birçok kişiden yetenek olarak ayrıştığınızı hissedeceksiniz. Bu da internetten para kazanma yolculuğunuzda birçok sorununuzu çözecek.

Girişimci Ruhlu Olun

bali instagram

Girişimci ruhlu olmayı, benim ticarete yeteneğim var mı yok mu gibi düşünmeyin! Girişimci ruhlu olmak fırsatları anlayabilmek, sorun çözebilmek, çok yönlü düşünebilmeyi gerektirir. Fırsatları anlayabilmek ise sürekli öğrenmek ve yukarıda bahsettiğim gibi kendine yatırım yapmaktan geçiyor.

Girişimde bulunabilmek için yakalanan fırsata uygun bir yetenek havuzunuz olmalı. Örneğin ülkede yeni yasa geçti ve telif hakları kanunu sertleşti. Bu neyi tetikler diye düşünmemiz lazım. Örneğin telif hakkı artarsa stok içeriklere talep artacak demek oluyor. Fotoğraf, video, ses, animasyon her şey buna dahil. Bu alandaki kısmı değerlendirerek internetten para kazanabilirsiniz. Bu sadece bir örnek.

Girişimci olmanın hiç bir sınırı yok. Aaa bu benim aklıma gelmişti sözünü söylemek yerine girişimci ruhunuzu konuşturun ve size gelir getirebilecek işlere girin. Özellikle internet dünyasında girişimci olmak size bir çok bakış açısı ve gelir kapısı getirecektir.

E-Ticaret ile Para Kazanmak

e-ticaret ile para kazanma

Anlattığım ilk 3 başlık internetten para kazanma ile direkt alakası olmasa da bu işin en önemli kuralları. Eğer bu saydığım 3 madde olmasa internetten para kazanmayı unutun. Tekrarlıyorum iyi bir psikoloji, kendinize yatırım ve girişimci ruhlu olmalısınız. En önemlisi de istikrarlı, hırslı ve üretken olmalısınız. Sonrası da emin olun gelecektir. Şimdi gelelim internetten para kazanmanın detaylarına.

İnternetten para kazanma denilince akla ilk e-ticaret gelir. Gerçekten de öyle. E-ticaret internetin en büyük pazar alanı. Tabii buradaki para kazanma hacmi yatırımla doğru orantılı. E-ticaret konusunda kendi e-ticaret siteni kurarak para kazanmak oldukça karlı bir iş olsa da bunun yerine e-ticaret pazaryerlerinde satış yapmak artık daha büyük gelirlerin kapılarını açıyor.

E-ticaret internet dünyasının en önemli gerçeği konumunda. Artık insanlar ürünlerini e-ticaret platformlarında satarak hem bazı maliyetlerden kurtuluyor hem de daha yüksek kar elde edebiliyor. Mesela bir sokakta kiraladığınız dükkanda mı satış yapmak daha iyi yoksa internet platformunda mı ? Tabi ikisinin de artı ve eksileri var ama internet ortamında dikiş tutturursanız ülkenin hatta dünyanın her yerinden müşteriniz olabilir.

Şimdi e-ticaret konusunda bazı satış yöntemlerinden bahsedeceğim. Mesela internetten dropshipping yaparak para kazanmak en az masraflı kısımlarından biri. Diğer alternatif ise POD sistemi. En karlı olan ise Private Label ile çalışmak. Şimdi kısaca bunları açıklayayım.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, hali hazırda satıştan olan ürün yelpazesini daha karlı bir satış platformuna taşıyarak para kazanmaktır. Örneğin bir depoda 30 lira olan ürünü bulup bunu yeniden başka bir yerde listeleyip bu ürünü 40 liraya satmaktır. Dropshipping, müşteri ile ilk üreticinin arasına bir mağaza kurup sadece siparişi alıp üreticiye kargolaması için iletmekten oluşur.

Basit anlamı bu olsa da işin içine bu kişileri bulmak, SEO ile müşteri çekmek, mağazayı güvenilir hale getirmek, müşteri ile ilgilenmek ve müşteri memnun bir şekilde ürünü alana kadar takip etmek gerekiyor.

Print on Demand (POD) Nedir ?

“Print on Demand” (POD), Türkçe’de “Talep Üzerine Baskı” olarak da bilinen bir iş modeli anlamına geliyor. POD, genellikle kitaplar, giyim ürünleri, posterler, takılar ve daha birçok ürünün üretilmesi ve satılmasında kullanılan bir yöntem. Bu modelde ürünler, müşteriler tarafından sipariş edildiğinde baskı veya üretim süreci başlatılıyor ve ürünler talebe göre üretiliyor. POD, stok tutma ve büyük miktarlarda üretim maliyetlerini azaltan bir satış yöntemi. Sistem aşağıdaki gibi işliyor.

 • Bir tasarım yaparsınız,
 • Bu tasarımı print on demand sitelerinden birinde seçtiğiniz bir ürünün üzerinde düzenlersiniz,
 • Ardından bir e ticaret platformunda oluşturacağınız bir mağazaya bu ürünleri entegre edersiniz,
 • Satış yapıldığında ise print on demand platformları onları sizin yerinize baskı haline getirir ve müşteriye gönderir,
 • Siz de sattığınız üründen komisyon elde edersiniz.

Private Label E-Ticaret Nedir ?

Private label sistemiyle e-ticaret yapmak kendi markanızı oluşturmak veya halihazırda olan bir markayı e-ticaret dünyasına taşımak demek. Örneğin bir termos markanız var. Bu markayı ve ürünlerini e-ticaret platformlarında satabilirsiniz. Böylelikle tüm satış karı sizin olabilir. Dropshipping ve POD yaparken komisyoncu aracı gibi olursunuz ama Private Label yaparak satışın tüm karı sizin olur.

Kendi markanızı oluşturmak yerine kendinizi e-ticarette geliştirip markalarla birlikte çalışabilirsiniz. Örneğin bir çorap üreticisi ile iletişime geçip daha önce yaptığınız e-ticaret deneyiminizi gösterip onları e-ticarete yönlendirip bu süreci yöneterek para kazanabilirsiniz. İnternetten para kazanmanın en iyi yollarından biri olan e-ticaret yollarını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanma
Blog yazarak internetten para kazanma

İşte benim başlığıma geldik.😊 Bu başlığı bire bir tecrübe eden biri olarak blog yazarak para kazanmayı benden dinlemeniz sanırım daha faydalı olacaktır. Yıllardır parmaklarımla kazıdığım bujuyollarda.com’da yazı yazarak bir blog web sitesinden nasıl para kazanacağınızı anlatacağım.

Blog yazarak para kazanmanın en baştaki ve en önemli koşulu kesinlikle istikrar ya da süreklilik unsurlarıdır. Hangi tür blog açarsanız açın sürekli bu blogda içerik üretmeli ve okuyucunun ilgisini çeken yazılar yazmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız para kazanmayı unutun.

Blog yazarak hangi gelir kalemlerini oluşturup buralardan para kazanabilirsiniz konusunu anlatayım. İlk olarak blog yazarak sponsorlu içerikler oluşturup firmalarla iş birliği yapabilirsiniz. Bunun dışında Google Adsense reklamlarından gelir elde edebilirsiniz. Affiliate sistemlerini kullanabilir buradan komisyon kazanabilirsiniz. Backlink satışı yapıp firmalara özel içerik oluşturabilirsiniz. Yeter ki içerikleriniz noktasında istikrarlı olun ve sağlam içerikler oluşturun.

Blog yazarken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz çok önemli. Yani olay yazı yazdım bitti olayından ibaret değil. Eğer öyle olsaydı herkes blogger olurdu.

 • Her zaman aranacak içerikler yazmak (evergreen yazı yazmak),
 • Yazıları SEO uyumlu olarak yazmak,
 • Site sağlığını her zaman kontrol etmek,
 • Web sitenizde google reklamlar ve affiliate sistemi kurgulamak,
 • Backlink çalışması ile site otoritesini yükseltmek,
 • İç linkleme yapmak,
 • Uzun vadeli bir site haritası kurgusu belirleyip birbirini destekleyen içerikler hazırlamak,
 • Belirli bir niş (konu) seçmek,
 • Görseller kullanmak,
 • Otoriter sitelere link çıkışları vermek,
 • Okuyucuya net bilgiler vermek, lafı dolandırarak yazmaktan kaçınmak,
 • İyi bir organic keyword havuzu oluşturmak.

Bütün bunları öğrenmeniz zaman alabilir ama uzun vadeli bir yatırım olarak bunu düşündüğünüzde her şey değişecek. Ayrıca başarılı bir blog sitesi kurmak yalnızca blog sitenizden para kazanmanızı değil başka blog sitelerine danışmanlık vererek de para kazanmanızı sağlar. Çünkü birçok blog sitesi kurucusu bilgisinin değerli olduğunu düşünüp bir blog sitesi açar. Bildiklerini yazdığı sürece bundan gelir elde edebileceğini düşünür. Ama sistem “sen çok kıymetli bir insansın bu yüzden siteni öne çıkarayım” demez. Sistemin (örneğin google, yandex, opera gibi tarayıcılar) sizi anlaması için onun anladığı dilden konuşmanız gerekiyor.

Ben seyahat alanında blog yazılar yazıyorum. Sitemde genel olarak her şey seyahat üzerine kurulu. Eğer siz de seyahat alanında blog site açmak isterseniz 13 Adımda Seyahat Yazarı Nasıl Olunur yazıma göz atabilirsiniz. Blog açacaksanız seyahat, teknoloji, yemek tarifleri ve sağlık konuları en popüler konular arasında bilginiz olsun. İmkanınız varsa bu alanlarda bir blog web sitesi açın ve bir an önce başlangıcınızı yapın.

Freelancer İçerik Yazarı Olarak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları

Freelancer içerik yazarı olmak son yılların en popüler online işlerinden biri oldu. İnternet demek içerik demek. İnternet dünyasında içerik her zaman kraldır. Bu içerikleri oluşturacak metin yazarları da bu işin olmazsa olmazı.

Kötü haber sistemde binlerce freelancer içerik yazarı var. İyi haber bu yazarların çok küçük bir kısmı gerçek manada yukarıdaki kriterleri müşterisine sağlayabilecek eğitim ve donanıma sahip. Konunun en başında dediğimiz gibi kendinizi geliştirirseniz internetten para kazanmak daha kolay ama sadece internette bir konuyu araştırıp yazmak sizi çok da uzağa götürmeyecektir.

İçerik yazarı olmak kolay bir fikir gibi gelebilir ama aslında ciddi emek isteyen bir meslek bu. İçerik yazarı olarak müşterilerinizin bilgisinin ilerisinde olmalısınız. Çünkü müşteriler birçok konuyu bilmek zorunda değiller. Ama onlara nasıl yazılar yazılsa daha iyi olacağını doğru bir şekilde anlatırsanız bu daha çok iş alabilmenizi ve başkalarına da refere edilebilmenizi sağlayacaktır.

Freelance içerik yazarlığı işlerini nasıl bulabilirsiniz? Bunun için birçok yöntem var. İlk olarak Bionluk, Fiverr, Freelancer, Upwork gibi freelancer sitelerinde profil ve ilanlar oluşturmanız gerekiyor. Ekstra olarak LinkedIn ve sosyal medya kullanmalısınız. Yeteneklerinizi anlattığınız her kanal farklı bir müşteri potansiyeli oluşturacaktır. Son olarak da iş yapmak isteyeceğiniz alanlardaki web sitelerini inceleyip onlara içerikler sağlayabileceğinizi veya içerikleri optimize edebileceğinizi söyleyerek işler alabilirsiniz.

Not: İçerik yazarı olmak istiyorsanız iyi bir Seo eğitiminden geçmelisiniz. Seo konusunu aşağıda detaylı yazacağım. Ayrıca hitap edeceğiniz alanı iyi araştırmalı ve bu noktada donanım kazanmalısınız. Bu işi kaliteli yaparsanız emin olun iyi ücretler kazanabilirsiniz. Eğer seyahat noktasında kaliteli içerik oluşturabilecekseniz bizim de Konuk Yazarlık bölümümüze bekleriz. 😊 Yeter ki kaliteli, özgün ve dolu bir içerik oluşturun biz de sizi destekleriz.

Affiliate Marketing ile Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları

Türkiye’de affiliate sistemi denilince akla hemen Trendyol geliyor. Trendyol aslında Türkiye’ye bu sistemi iyi bir şekilde anlattı. Sosyal medyada bir çok kişi Trendyol ya da başka sitelerin linkini veriyor ve bu linklerden alışveriş yapmanızı istiyor. Linki paylaşan kişi yaptığınız her alışverişten belli bir oranda komisyon kazanıyor. Genel olarak Affiliate mantığını bu şekilde düşünebilirsiniz.

Affiliate mantığını sadece sosyal medyada link verme olarak düşünmeyin. Affiliate ile para kazanmak yalnızca ünlülerin para kazandığı bir konu değil. Bunu siz de yaparak bu yol ile para kazanabilirsiniz.

Affiliate marketing (satış ortaklığı) ile para kazanmanın yolları şunlar:

 • Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, mail listeniz veya birçok kişiye ulaşabildiğiniz kanallarınız varsa bu kanallarda affiliate linkleri kullanarak komisyon gelirleri elde edebilirsiniz.
 • Kitleniz yoktur fakat affiliate linkleri alabileceğiniz belirli bir niş alanda Telegram grubu kurarak indirimli ürünleri affiliate linkleri ile bağlayıp kişilere satış yapabilirsiniz.
 • Affiliate linklerinden oluşan bir web sitesi kurgulayarak kişilere avantaj sağlayıp komisyon geliri elde edebilirsiniz.
 • Şirketler için affiliate sistemleri kurabilirsiniz.
 • Influencerlar için affiliate danışmanlığı yapabilirsiniz.

Tüm bunları öğrendiğinizde internetten para kazanma konusunda farklı bir bakış açısı kazanacaksınız. Yeter ki bir alanda uzmanlaşın sonrasında inanın gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Freelancer Sitelerden Para Kazanmak

Freelancer Sitelerden Para Kazanmak

Freelancer siteleri kullanmak müşteri portföyünüzü geliştirmenize çeşitli gelir kapıları oluşturmanıza olanak sağlar. Bu platformlara üyelik oluşturduğunuzda uzmanlık alanlarınızı portföyünüzü yükleyip kapsayıcı veya spesifik hizmetler sunabilirsiniz. Örneğin grafik tasarımından ya da photoshoptan anlıyorsanız bu sitelerde aktif olmanızı tavsiye ederim. Bu sitelerden gelen müşterilerle ikinci bir gelir kapısı açmanız bütçenize ferahlık verecektir.

En çok kullanılan freelancer platformları ise şunlar:

 • Bionluk (Türk müşterilerle Türkçe işler yapabilmenizi sağlar)
 • Fiverr (İngilizce işler)
 • Upwork (İngilizce işler)
 • Freelancer (İngilizce işler)
 • WeWorkRemotely (İngilizce işler)
 • R10 (Türkçe işler alınabilen bir forum sitesidir)

Bu freelancer platformlarından profillinizi oluşturarak internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yeteneğiniz varsa muhakkak bu sitelerde aktif olmayı tercih edin. Son olarak bu sitelerde değerlendirme puanınız çok önemli. Bol yıldızlı değerlendirme puanları size daha fazla iş olarak geri dönecek, iyi bir portfolyo oluşturmanızı sağlayacaktır.

Çeviri Yaparak Para Kazan

İnternetten Para Kazanma

Bir lisan bir insan demek. Bir dili iyi bilmek hem kültürel anlamda hem de ekonomik anlamda size bir çok kapı açabilir. Bildiğiniz 2. dili gelire çevirmek sizin elinizde.

Çeviri yaparak para kazanmak için bir çeviri bürosunda çalışma zamanı geçeli çok oldu. Artık bu işler online bir şekilde yapılıyor. İster network oluşturarak isterseniz de freelance platformlarında çeviri yapıp internetten para kazanmak oldukça kolaylaştı.

Yukarıda bahsettiğimiz platformlarda profil oluşturup bu profilde de çeviri yetenekleriniz üzerine ilanlar oluşturarak gelir elde edebilirsiniz. İlk olarak kişilerin çeviri kategorisinde hangi çeviri türlerini içine alan ilanlar oluşturduğunu incelemenizi daha sonra da bu ilanlara teklif vermeniz gerekiyor. Çevirmenler için önemli freelancer platformları aşağıda sıralıyorum.

 1. Upwork
 2. Fiverr
 3. Freelancer
 4. ProZ
 5. Gengo
 6. TranslatorsCafe
 7. Lionbridge
 8. One Hour Translation
 9. Bionluk

Online Ders Vererek Para Kazan

online kurs vererek para kazanma

Online ders vererek yada online kurs oluşturarak para kazanmak oldukça verimli bir gelir yöntemi. Yeteneklerinizi süreli veya süresiz bir şekilde kurslara dönüştürebilirsiniz. Bu alanda kurs vereceğiniz konunun belirli bir sınırı yok. Dikiş dikmekten matematiğe, tasarımcılıktan falcılığa kadar her konuda eğitimler oluşturma ve birebir ders verme imkanınız var.

Online kurs vermek için belirli bir web sitesi üzerinden veya kendi kurs platformunuzu oluşturarak işler yapmanız mümkün. Birebir kurslar vermek için ise Superpeer gibi alternatifleri de değerlendirilebilirsiniz. Offline olarak satılan kurslar için ise Udemy en aktif platformlardan biri. Bu platformda dünyanın birçok dilinde eğitimler hazırlayabilirsiniz. Özellikle İngilizce kursların ulaştığı hacim çok fazla. Kurs planını oluşturup bunu içeriğe dönüştürüp bir kez yüklemek yeterli. Sonrasında da gelsin pasif gelir.

Not: Ülkemizde öğretmenlik mesleğinin durumu ortada. Ne yazık ki gelir olarak öğretmenlerimiz hak ettiğini kazanmıyor. Eğer iyi bir öğretmenseniz pasif gelir elde etmek için bu platformlarda var olmalısınız.

Sesinizi Pazarlayarak Para Kazanın

Ses pazarlamak oldukça zor ama imkansız olan bir durum değil. Bunun için belirli bir eğitim altyapınız olması gerekir. Türkiye’de birçok ajans ses sanatçılarına eğitim vererek bu kişilerin projelerde yer almalarını sağlıyor. Günümüzde ise sanal ses olarak yapay zeka seslendirmeleri oldukça ön planda.

Bu sektör pandemi öncesinde tamamen stüdyo özelinde yapılırken şimdi ise gerekli ekipmanlarınız olduğunda uzaktan da yapılabiliyor. Bu işi profesyonel olarak yapmak isterseniz mutlaka bir ajans kaydınız olmalı.

Buna ek olarak freelance platformlarında da seslendirme ve dublaj ilanları açarak da para kazanabilmek mümkün. Portföyünüzü mutlaka özenle hazırlamalısınız. Yukarıda freelance kısmında bahsettiğim platformlara göz atın. Sesiniz ve diksiyonunuz güzelse neden bunu gelire dönüştürmeyesiniz ki.

Sahibinden.com’da Ticaret Yapın

İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma deyince akla ilk gelen uygulamalardan biri sanırım sahibinden.com olur. Türkiye’nin en meşhur e-ticaret pazar yeri olan Sahibinden.com‘da evden arabaya 2. el ürünlerden deniz araçlarına kadar her şeyi satabiliyorsunuz.

Özellikle araba alım satım noktasında Türkiye’nin en önde gelen sitesinde araba al sat yaparak gelir elde edebilirsiniz. Hepimizin çevresinde bu siteden araba al sat yapan bir çok insan var. Eğer sizde bu alanda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız bu sitede kesinlikle var olmalısınız.

Araba dışında 2. el ürünler de bu sitede gayet güzel satılıyor. Evde ihtiyacınız olmayan şeyleri sahibinden’e koyarak gelir elde edebilirsiniz. Özellikle arabalara meraklıysanız bu siteyi iyi kullanmalısınız.

Letgo ile Para Kazanmak

Letgo ile internetten para kazanmak biraz kısmi bir internetten para kazanma yöntemi. İnternetten dijital olarak veya fiziksel olarak bir ürün satarak bunu gelire dönüştüren çok fazla kişi bulunuyor. Letgo gibi uygulamalarda alım satım sirkülasyonu oldukça yüksek.

Burada bireysel eşyalarınızı satmaktan ziyade bir e-ticaret gibi düşünebilirsiniz. Örneğin daha önce tanıştığım birinin letgo ticaretinden bahsedeyim size. İnsanların bir hevesle alıp kullanmadığı ve zararına sattığı ürünleri araştırmış. Tabii diğer kişiler de hevesle satın alıyor. Bu döngü içerisinde koşu bandını keşfetmiş. Şu an Sakarya, Kocaeli, Düzce, İstanbul, Yalova ve Bursa bölgesindeki tüm bu tip ürünleri satın alıp diğer alanlara teslim ederek geçiniyor.

Siz de ucuza mal edebileceğiniz ve talebi olan ürünleri araştırıp letgo’yu ticarete çevirebilirsiniz. Eğer piyasayı ve insanların zevklerini iyi okursanız bunu gelire çevirebilirsiniz.

El Emeği Ürünlerinizi Etsy ile Satış Yapın

etsy satış yapmak

El emeği ürünler oldukça özel bir satış hacmine sahip. Özellikle Etsy.com tamamen bu tip ürünler üzerine kurgulanmış e-ticaret platformu. Etsy ile satış yapmak için mutlaka özel bir ürününüz olmalı. Neleri satabileceğinizin sınırı yok. Fikir edinmek için mutlaka Etsy’yi ziyaret edip nasıl ürünler satılıyor, bunları siz de satabilir misiniz diye bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Etsy mağazanızı açmadan önce mutlaka burada çalışabilmek için gerekli olan yapıları kurgulamanız lazım. Örneğin ödemeleri tüm ödeme yöntemleri ile alabilmek, e-ticaret vergi avantajlarından faydalanmak için Amerika’da şirket kurmak gibi ayrıntılar önemli. Bu sayede uluslararası alanda bir şirket kurarak iş hayatınızı sonraki aşamaya taşıyabilirsiniz.

Etsy mağazası kurma işlemleri oldukça hızlı sürse de ayrıntısı çok fazla. Mağazayı açıp hiç iş yapmadan beklemek veya mağazada bir hata sebebiyle mağaza kapanma cezası yememek için mutlaka Etsy’de satış yapmak üzerine iyi bir araştırma yapmalısın.

Bu sitede son zamanlarda dijital ürün satanlarda ciddi bir artış var. Dijital ürün satmak daha kolay olduğu için siz de bu yolu deneyebilirsiniz. Etsy’de sipariş alırsanız PTT kargoyu kullanıp ürününüzü dünyanın her yerine gönderebilirsiniz. Eğer el emeği ürün üretmeyi seviyorsanız ya da dijital çizimler yapıyorsanız bu siteyi para kazanmak için muhakkak deneyimlemelisiniz.

Amazon’da Satış Yapın

amazon para kazanma

Amazon.com dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri. Amazon’da satış yapmak birçok şekilde mümkün. Hepsini kısaca özetlemek gerekirse şöyle açıklayabiliriz.

Amazon ile internetten para kazanmanın yolları şunlar:

 1. Ürün Satışı (Amazon Satıcı Hesabı): Amazon’da kendi ürünlerinizi satarak gelir elde edebilirsiniz. Ürünlerinizi Amazon’a gönderir, listeler ve satış yaparsınız. Ürünlerinizin depolanması ve gönderimi Amazon tarafından yönetilir. Ancak rekabetin yoğun olduğunu unutmayın.
 2. FBA (Fulfillment by Amazon): Bu seçenekte ürünlerinizi Amazon deposuna gönderirsiniz ve depolama, paketleme ve gönderim gibi süreçlerin tamamını Amazon üstlenir. Bu, iş yükünü hafifletebilir ve Amazon’un müşterilere hızlı teslimat sağlama kabiliyetinden faydalanmanızı sağlar.
 3. Kitap Yayıncılığı (Kindle Direct Publishing): E-kitaplarınızı Kindle platformunda yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Kitap yazma yeteneğine sahipseniz, bu seçenek sizin için uygun olabilir.
 4. Bağlı Pazarlama (Amazon Ortaklık Programı): Amazon’un ürünlerini tanıtarak ve satışlara yönlendirerek komisyon kazanabilirsiniz. Kendi web siteniz, blogunuz veya sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla bu ürünleri tanıtarak gelir elde edebilirsiniz. Amazon’un affiliate programına başvurmanız yeterlidir.
 5. Handmade (El Yapımı Ürünler): Kendi el yapımı ürünlerinizi Amazon Handmade platformunda satışa sunabilirsiniz. Özellikle el sanatları ve el yapımı ürünlerle ilgileniyorsanız bu seçenek size uygun olabilir. Etsy’ye rakip olarak bu alan özelleştirilmiş. Mutlaka denemelisiniz.
 6. Müşteri Hizmetleri İşleri: Amazon, evden çalışarak müşteri hizmetleri temsilcisi olarak çalışmanıza olanak sağlar. Müşterilerin sorularını yanıtlamak, yardımcı olmak ve sorunları çözmek için çeşitli pozisyonlar sunulmaktadır. Bunun için direkt Amazon’un işe alım fırsatlarını kovalayabilirsiniz.
 7. Sesli Kitap Üretimi (ACX): Seslendirme yeteneğiniz varsa, sesli kitapları seslendirerek ve yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz.
 8. Amazon Reklamcılığı: Ürünlerinizi Amazon’un reklam platformu aracılığıyla tanıtarak daha fazla görünürlük elde edebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Bu alanda uzmanlaştıktan sonra başkalarına da bunun danışmanlığını verebilirsiniz.
 9. Toptancı Olarak Ürün Tedarik Etme (Dropshipping) : Üreticilerden veya toptancılardan ürünler satın alarak bunları Amazon’da listeleyip satış yapabilirsiniz. Bu yaklaşım, risk ve sermaye gerektirebilir. Bu yüzden bu alanda eğitim almadan başlamamalısınız.
 10. Amazon Merch: Tasarladığınız tişörtler, posterler gibi ürünleri Amazon Merch platformunda listeleyerek gelir elde edebilirsiniz. Bu alan Amazon’un “Print on Demand” yani talebe göre baskı kısmıdır. Yukarıda bu konuya değinmiştik.

Amazon’da para kazanma stratejisinin başarılı olabilmesi için seçtiğiniz yöntemi iyi araştırmanız, pazarı anlamanız, kaliteli ürün veya hizmet sunmanız ve etkili pazarlama stratejileri geliştirmeniz önemli. Unutmayın ki her seçenek kendi zorlukları ve avantajlarıyla gelir, bu nedenle durumunuza en uygun olanı seçmek önemlidir. Amazon gelirlerinizin vergilerini vergi avantajlarından faydalanarak ödemek ve yurtdışında şirket kurmak önemlidir. Amazon şirket merkezi ABD olan şirketlerin sorunlarını daha hızlı çözmektedir. Bu sebeple Amazon ile para kazanmak için Amerika’da şirket kurmak çok avantajlı olacaktır.

Airbnb’de Evinizi Otele Çevirerek Para Kazanmak

fethiyede nerede kalınır

İlk olarak bu işte kiralık bir evi AirBnb’de pazarlamanın riskli olacağını söyleyelim. Evinizin kendi eviniz yada bir yakınınızın evi olması çok önemli. Daha sonrasında sorun yaşama şansınız var.

AirBnb ile para kazanmanın çok fazla yolu var. Bunlardan en yaygın olanları bir odayı veya tüm daireyi/evi kiralamaktır. Bununla uğraşmak size normal bir kira gelirinden 3-4 kata kadar daha fazla gelir elde edebilme avantajı sağlar. Bunu yapmak ise elbette uzaktan da mümkün. Nasıl mı?

Kiranızı katlayarak pasif gelire dönüştürmek için düzenli olarak sizinle bağlantıda kalabilecek bir temizlik görevlisine/görevlilerinize ihtiyacınız var. Her misafir ayrıldığında evin temizlenmesi ve sonrakine hazır olması gerekmektedir. Bunu uzaktan organize edebilmelisiniz. Bizzat uğraşarak da yapmak tabii ki her zaman en iyisi.

Airbnb’de ev sahibi olmak bazı kuralları da beraberinde getiriyor. Karşılıklı olarak bir yorum bırakma süreci olması sebebiyle misafir ve ev sahibi her zaman dikkatli ve titiz davranmak zorunda. Aksi durumlarda hesabınızın kapatılma riski bulunmakta. Ev sahibi olarak sisteme kayıt olduğunuzda size bir danışman atanır ve tüm sorularınızı cevaplandırarak ve süreçte destek olarak “süper ev sahibi” olabilmeniz için gerekli bilgileri verir. Airbnb nedir, nasıl kullanılır sorusunun detaylı cevabı için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Olarak Para Kazanmak

sosyal medya uzmanı olarak para kazanmak

Sosyal medya uzmanı olarak para kazanmak günümüzün en popüler işlerinden biri oldu. Çünkü sosyal medya hayatın en önemli gerçeği konumunda. Artık her firma sosyal medyaya yatırım yapıyor ve bu alanda var olmak istiyor. Dolayısıyla sosyal medya danışmanlığı son zamanların en gözde mesleği oldu.

Sosyal medya danışmanlığı için mutlaka bir eğitim almalı ve deneyim kazanmalısınız. Belirli sosyal medya platformlarına veya birçoğuna birden hakim olmak çok önemli. Bir sosyal medya uzmanı aynı anda birden fazla hesap yöneterek çoklu gelire sahip olabilir. Sosyal medya mecralarından en önemlisi Instagram ve Tiktok. Bu 2 mecrayı çok iyi bilirseniz güzel gelirler kazanabilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığının en önemli yanlarından biri tamamen uzaktan bu işin yönetilmesidir. İyi bir koordinasyon ve yönetim planı ile bu işi iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Peki bir sosyal medya yöneticisi ne iş yapar?

 • Sosyal medya hesap kurulumları
 • İçerik planlarının oluşturulması
 • İçeriklerin ve metinlerinin hazırlanması
 • İçeriklerin paylaşımı, analizi, takibi ve raporlaması
 • Etkileşimlere dönüşler yapılması
 • Hesaplarla alakalı sorunların çözülmesi
 • İşbirlikleri ve kampanyaların hazırlanması
 • Yeni içerik stratejilerinin oluşturulması

Bu görevler bir sosyal medya uzmanının en temel görevleri. İş yapısına göre bu görevlere yenileri eklenebilir veya bazıları yapılmayabilir. Bir sosyal medya hesap yönetimi kişinin kendini sürekli geliştirmesi ve günceli takip etmesi ile yüksek gelir kapılarını aralayabilir. Sosyal medyaya hakimseniz bu işi iyi değerlendirin.

Instagram’da Influencer Olarak Para Kazanmak

Sosyal medya demek artık insanları etkilemek demek. Bu etkileme yolu da Influencerlardan geçiyor. Instagram’da influencer olarak para kazanmak tek başına oldukça zor. Bunun için baya bir yol kat etmeniz lazım. Makyaj olsun seyahat olsun ya da yemek yapmanız gereken hangi alanda iyi olduğunuzu tespit etmek olmalı. Öncelikle belirli bir niş belirlemeli ve bunun için ayrıntılı bir içerik planı çalışması yapmalısınız. Hedef kitlenin analizi yapılıp nasıl içeriklere hangi tepkileri verdikleri ölçülmeli. Bunları doğru olarak planladığınızda sayfanız hızla büyüyebilir.

Özellikle Instagram’da reelslar son zamanlarda oldukça etkili. Reelslar sayesinde bir anda onbinlerce takipçi kazanan kişilere şahit oluyoruz. Ama takipçi demek Influencer oldum demek değil. Paylaşımlarınızı kaliteli yapmalısınız. Peki sayfanın sadece büyümesi size para kazandırır mı? Cevap, hayır. Peki Instagram’dan nasıl para kazanılabilir?

 • Direkt işbirliği ve reklam anlaşmaları ile
 • Ajanslar sayesinde edinilen işbirlikleri
 • Affiliate marketing ile
 • Üyelik/subscription ile (Henüz Türkiye’de yok)
 • E-ticaret mağazalarınıza yönlendirme yaparak
 • Dijital ürünler satarak
 • Canlı yayın yaparak

Instagram’dan bu yollarla para kazanabilirsiniz. Köyde tarlada çalışan bile bazen influencer olabilir. Yeter ki bildiğiniz alanı insanlara güzel bir şekilde sunabilin.

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma

Youtuber olmak günümüzdeki birçok kişinin hayali olsa da Youtube’da içerik üretmeye başlayanların %95’i pes ediyor. Bunun sebebi ise ödeme almak için koyulan eşikler. Bu eşikler için Youtube’un 2023’teki son duyurusu şu şekildedir: 1.000 aboneye sahip olmanın yanı sıra, herkese açık içeriklerde son 12 aydaki geçerli izlenme süresinin 4.000 saati aşması veya herkese açık Shorts videolarında son 90 gün içindeki görüntüleme sayısının 10 milyonu aşması.

Bu şartlar sağlandıktan sonra Youtube’da para kazanmaya başlayabilir içeriklerinize reklamlar yerleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak affiliate linkleri ile de gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Youtube’dan en çok para kazandıran konular çeşitli olsa da ülkelerin reklam gelirlerinin değişik olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Türkiye’den alınan 100 bin izlenme yerine Avustralya’dan alınan 10 bin izlenme daha çok para kazandırmaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak içeriklerinizi üretmenizi tavsiye ederiz.

Fitness ya da Diyetisyen Yeteneğinizi Konuşturun

fitness eğitmenliği ile para kazan

Fitness veya diyetisyenler uzaktan danışmanlık yaparak güzel gelir elde edebiliyorlar. Bu branşları bireysel koçluk olarak düşünebilirsiniz. Bu alana psikoloji, diğer spor alanları, spiritüel danışmanlık gibi uzaktan yapılabilecek her şey dahil olabilir. İnternetten para kazanma konusunda en az maliyetli olup en çok gelir getiren alanlar bu danışmanlıklardır.

Bu danışmanlıkları Superpeer gibi platformlar aracılığı ile veya bireysel bağlantılarla verebilirsiniz. Eğer birden fazla kişiyle yoğun bir şekilde bu tip uzaktan çalışmak istiyorsanız mutlaka bir takvim ve randevu aracı kullanmanız gerekir. İşinizi profesyonel yapmak için en yaygın kullanılan araç yapısı ise Google Workspace’dir. Bu sayede birçok özelliği kullanarak kişilere birebir danışmanlık yapabilirsiniz.

Bu branşlarda çalışacak olanlara en büyük tavsiyemiz sosyal medyayı iyi kullanmak olacak. Bu şekilde online olarak daha çok müşteri akışı sağlanabilir.

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanın

seyahat hediye

Stok içerik üreticiliği sadece fotoğrafçılıktan para kazanmayı kapsamıyor. Ama en fazla tüketilen stok ürünler ise fotoğraf ve video oluyor. Dünyada telif hakları yasaları sıkılaştıkça stok içerik üreticilerinin gelirleri de artmaya devam edecek.

Stok içerikler adeta ceviz ağacı dikmek gibi. Birçok zaman dilimine hitap edecek kalitede ve içerikte olan ürünler bir kez yüklendikten sonra bir üst sınır olmaksızın satılabilmektedir. Stok içerik üreticiliğinin en önemli kısmı üretim aşaması. Doğru ve vizyoner bir içerik üretimi uzun yıllar gelir getirecek bir ürüne dönüşebilir. Bu noktada önemli olan kadrajınızın ve çözünürlüğünüzün iyi olması.

Peki hangi ürünleri stok içerik olarak kullanabilirsiniz. Aşağıda saydığım bu ürünleri bazı sitelere yükleyerek güzel gelir elde edebilirsiniz.

 • Fotoğraf
 • Video
 • Animasyon
 • Ses
 • Görsel Efekt
 • Şablon
 • 3D ürünler
 • Fontlar
 • Ses Efektleri

Genel olarak en çok satılan stok içerikleri bunlar. Bu ürünleri satmak için mutlaka birçok platformda kendi profilinizi oluşturmalısınız. En popüler stok marketleri ise aşağıda.

 • Shutterstock
 • Istock
 • Pexels
 • Pixabay
 • Alamy
 • Envato
 • Abode Stock

Kodlama ile Para Kazanmak

kodlama ile para kazanmak

Kodlama ile para kazanmak günümüzün en revaçtaki işlerinden biri. Her şeyin dijitale döndüğü dünyamızda mutlaka işin içinde bir kodlama kısmı bulunmakta. Bu büyük pazar ise sürekli olarak işçi talebi doğuruyor.

Yazılım ile para kazanmak için de alanınızı iyi seçmiş olmanız gerekiyor. İnsan hayatının bin bir çeşidi olduğu gibi yazılımcılığın da bin bir dili ve çeşidi var. Her biri profesyonellik alanına göre değişkenlik gösterir. Örneğin günümüzün en popüler konularından biri olan yapay zeka ile para kazanmak için en çok tercih edilen dil Python dilidir. Bu yazılım dili ve teknolojinin genel yapısını öğrenmek size kapı açar.

Kodlama yaparak para kazanmak için öncelikle mutlaka freelance platformlarındaki iş alanlarını bu iş alanlarındaki hacimleri ve neler sunduğunu incelemelisiniz. Size en çok hitap eden bir veya birkaç alan seçerek eğitimler alabilir ve bu alanda freelance kariyerinize başlayabilirsiniz.

Yazılım Programları Satın

İnternetten Para Kazanma 2023

Yazılım programları satmak biraz şans işi. Bireysel bir girişimcilik olarak düşünüldüğünde çok tutacağını düşündüğünüz bir yazılım satmazken çok basit bir şey de satabilmekte. Elbette bu ayrıntılı programlar yapmayın demek değil ihtimalleri açıklamaktır.

Genel yazılımlar SaaS (hizmet olarak yazılım) özelinde çok satılabilmektedir. Bir sektördeki veya bir uygulamadaki eksik kısmı tamamlayan veya geliştiren yapılar oldukça revaçtadır. Örneğin bütün sosyal medya hesaplarından aynı anda paylaşım yaparak zaman kazanmak isteyen kişiler için birçok program yazılmış. Feedbacklere göre yazılımını daha iyi hale getiren yazılımlar satmaya ve büyümeye devam etmektedir.

Yazılım dünyasını şuan bulunduğu yeri anlamak için mutlaka bu alandaki öncü kişileri takip etmeli ve hayal dünyanızı geliştirmelisiniz. Bunun için de seyahat etmek sosyalleşmek çok önemlidir. Asosyallik bu mesleğin her ne kadar genel hali gibi dursada bunun dışına çıkanlar yüksek gelirler elde edebilmektedirler.

Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma 2023

Uygulama geliştirerek para kazanmak, mobil veya masaüstü platformlarda kullanıcılar için avantaj sağlayan yazılımlar oluşturarak gelir elde edebilirsiniz. Uygulama geliştirme, yaratıcı fikirlerinizi teknik becerilerle birleştirerek bir ürün ortaya koymayı içerir.

Dünyanın en büyük şirketlerinin birçoğu uygulama üzerinde. Uygulama geliştirme yoluyla para kazanmanın bazı yolları şunlar:

 1. Ücretli Uygulama Satışı: Uygulamanızı kullanıcılar için ücretli olarak satışa sunabilirsiniz. Bu modelde, kullanıcılar uygulamanızı satın almak için bir ödeme yaparlar. Bu yaklaşım, uygulamanızın kalitesini ve değerini vurguladığınız takdirde karlı olabilir.
 2. Freemium Uygulamalar: Uygulamanızı ücretsiz indirilebilir kılabilir ve temel özellikleri ücretsiz sunarken, daha gelişmiş özelliklere veya içeriğe erişim için kullanıcıları abone olmaya veya iç içe geçmiş satın almalar yapmaya teşvik edebilirsiniz.
 3. Reklam Gelirleri: Uygulamanıza reklamlar ekleyerek gelir elde edebilirsiniz. Reklamlar, uygulamanızı kullanan kullanıcıların görüntüleyeceği ve sizin de reklamverenlerden gelir elde edeceğiniz içerikleri içerebilir. Bugün birçok ücretsiz araç bu reklamlardan gelir elde etmektedir.
 4. Abonelik Modeli: Uygulamanızı aylık veya yıllık abonelik ücreti karşılığında sunarak sürdürülebilir bir gelir modeli oluşturabilirsiniz. Bu model, sürekli olarak güncellenen içerik veya hizmetler sunan uygulamalar için uygundur.
 5. İç İçe Geçmiş Satın Almalar (In-App Purchases): Ücretsiz veya ücretli bir uygulamayı kullanarak, kullanıcılar uygulama içinde özel içerikler, özellikler veya sanal ürünler satın alabilirler. Oyunlarda daha bariz olsa da diğer uygulamalarda da bu satın alma yapıları bulunmaktadır.
 6. Oyun İçi Satın Almalar: Oyun uygulamaları için popüler bir yöntemdir. Kullanıcılar, oyun içindeki sanal öğeleri veya geliştirmeleri satın alarak oyun deneyimini zenginleştirebilirler. Örneğin PubG oynarken oyunun içerisinde özellikleri yükseltmek için oyun parası veya itemi satın almak diyebiliriz.
 7. Sponsorluk ve İşbirlikleri: Uygulamanızın belirli bir niş veya kitleye yönelik olduğu durumlarda, ilgili şirketlerle sponsorluk anlaşmaları yaparak gelir elde edebilirsiniz.
 8. Veri Analitiği ve Satışı: Uygulamanız kullanıcı verilerini topluyorsa, bu verileri “anonimleştirerek” analiz edip trendleri anlayarak veya pazar araştırması yaparak gelir elde edebilirsiniz.
 9. Beyaz Etiket Uygulamaları: Uygulamanızı başkalarına lisanslayarak, onların markaları altında kullanmalarına izin vererek gelir elde edebilirsiniz.

Uygulama geliştirme ve gelir elde etme yöntemleri karmaşık olabilir. Başarılı olabilmek için hedef kitlenizi iyi tanımalı, kullanıcı deneyimine önem vermelisiniz. Ayrıca, pazarlama ve tanıtım stratejileri geliştirerek uygulamanızı geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırmak da önemli.

Web Sitesi Yaparak Para Kazanmak

web sitesi yaparak para kazanmak
İnternetten Para Kazanma Yolları : Web Sitesi Yapma

Her işletmenin hayalidir bir websitesi olması. Websitesi kurmak ise oldukça zor bir konu olarak anlaşıldığı için mutlaka karşılığı ödenir. Örneğin freelance yazarlıkta birçok kişi, yazı yazmakta ne var deyip freelance yazarlara çok fazla ödeme yapmak istemez. Sadece tuşlara basmak olarak görülür ama işin içine internet sitesi kurmak girince her şey çok zor gibi düşünülür. Bu yüzden müşteriler her zaman vardır.

Oysa web sitesi kurmak temel mantığı oturtulduğunda oldukça basit. Hatta sürükle bırak özellikleri kullanılarak dahi profesyonel siteler yapılabilmektedir. Birçok site altyapı sağlayıcının da yüzlerce ücretsiz teması bulunmaktadır. Yazılım gerektiren site kurulumları ise oldukça profesyonel bir altyapı gerektiğinde mevzubahis olur.

Bu alanda en çok kullanılan yazılım dilleri ise HTML, CSS ve JavaScript olmaktadır. Bu dillere hakim olduğunuzda yapamayacağınız site sayısı minimuma inecektir. Sadece bunları öğrenerek birkaç günde hazırlanabilecek sitelerden binlerce lira kazanılabilmektedir.

Not: Web sitesi kurma noktasında WordPress’i iyi bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ediyorum. WordPress çok önemli bir platform ve buradan iyi bir gelir kazanabilirsiniz.

Domain veya Web Site Satarak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma 2023

Domain veya web site satışı yaparak para kazanmak internet dünyasında güzel fırsatlar veriyor. Eğer güzel bir domain ya da web site yakalarsanız bunu gelire çevirebilirsiniz. Domain ya da web site satarak para kazanmanın bazı yolları aşağıda.

 1. Domain Satışı (Domain Flipping): Alan adları (domainler), çevrimiçi varlık oluşturmanın temel taşlarından biridir. İyi, kısa, akılda kalıcı ve popüler anahtar kelimeler içeren alan adları değerli olabilir. Bu tür domainleri düşük fiyata alıp daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Ancak, rekabetin yoğun olduğunu ve doğru alan adlarını seçmenin önemli olduğunu unutmayın.
 2. Web Site Satışı (Website Flipping): Var olan web sitelerini satın alarak, iyileştirip daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Bu, tasarım, içerik ve kullanıcı deneyimi gibi faktörleri geliştirerek bir web sitesinin değerini artırma anlamına gelir.
 3. İş Alanı Oluşturma: İyi bir niş seçerek, o nişi hedefleyen bir web sitesi veya blog oluşturabilirsiniz. Bu web sitesini zaman içinde popüler ve gelir getiren bir kaynağa dönüştürerek daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz.
 4. İçerik ve Trafik Odaklı Web Siteleri: İyi kalitede içerik üretimi ve organik trafik oluşturarak bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu tür siteler, reklam gelirleri veya sponsorluklar yoluyla gelir sağlayabilir ve gelecekte daha yüksek bir fiyata satılabilir.
 5. E-Ticaret Siteleri: Online mağazaları veya e-ticaret sitelerini geliştirerek ürünleri satışa sunabilirsiniz. Bu tür sitelerde ürünlerinizi kendiniz üretebilir veya tedarik edebilirsiniz. Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturarak, marka değerini artırıp satış yapabilir ve daha sonra bu mağazayı satabilirsiniz.

Unutmayın ki domain veya web site satışı yaparken başarılı olabilmek için araştırma yapmalı, iyi bir strateji oluşturmalı ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlamalısınız. Aynı zamanda işin teknik ve pazarlama yönlerine de hakim olmanız önemli.

SEO Hizmeti Vererek Para Kazanmak

seo ile para kazanmak

İnternet dünyasının en önemli gerçeği ne deseler buna Seo derim sanırım. Seo internette her noktada karşınıza çıkabilecek bir mesele. Peki bu Seo nedir ? Seo, yani “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek ve daha fazla organik (ücretsiz) web trafiği çekmek için kullanılan bir dijital pazarlama stratejisidir. SEO, web sitelerinin arama motorlarının (örneğin Google, Bing, Yahoo gibi) algoritmalarına uygun hale getirilmesini ve böylece bu arama motorlarının kullanıcılarına daha iyi ve daha uygun sonuçlar sunmasını sağlıyor.

İşte seo içeriklerinizin Google’da ön plana çıkması için şart. Bir iş yaparken doğru bir strateji ile yapmalısınız. İster blog açın ister metin yazarı olun seo’yu öğrenmelisiniz. İnternetten para kazanmada en önemli şey ne deseler bir dil bilmek diğeri de seo bilmek derim. Yani seo’yu çözdüğünüzde işiniz oldukça kolaylaşır.

Seo konusu derya deniz. O kadar çok şey var ki bu denizde öğrendikçe ufkunuz açılıyor. Seo gerçekten zevkli bir iş. Bu noktada en önemli seo araçlarını da iyi kullanmalısınız. Özellikle Semrush, Aherfs, Neil Patel, Google Search Console ve Google Analytics’i iyi bilmelisiniz.

Dijital pazarlama ve seo konusunda eğitime ihtiyacınız olursa size çalışma ortağımız olan Kürşad Sualp’ten destek almanızı tavsiye ederim. Kürşad bizim tanıdığımız kendini sürekli geliştiren, güncel seo gelişmelerini yakından takip eden iyi bir seocu. Seo ile ilgili aklınıza gelebilecek her konuda ve özellikle eğitim alma noktasında Kürşad ile irtibata geçin yeter. Instagram: kursadsualp

Grafik Tasarım ile Para Kazanın

Pasaport Randevusu nasıl alınır
İnternetten Para Kazanma Yolları : Grafik Tasarım

Grafik tasarım internetten para kazanmanın en yaygın yollarından biri. Dijital olan birçok şeyin bir tasarıma ihtiyacı var. Bu tasarımlar için ise bu alanda kendini geliştirmiş kişilere ihtiyaç var. İnternetten en güzel parayı grafik tasarım ile kazanabilirsiniz.

Grafik tasarım yaparak internetten para kazanmanın yüzlerce yolu var. Bir kartvizit tasarımından, internet sitesi tasarımına, bir NFT üründen instagram hikaye tasarımına kadar sonsuz bir havuz. Belirli birkaç nişiniz olması bu alanda öne çıkmanız için önemli bir anahtar. Ne iş olsa yaparım mantığı grafik tasarımdan para kazananlar arasında verimsiz ve kalitesiz iş demektir.

Grafik tasarımdan nasıl para kazanıldığını görmek için Bionluk gibi bir freelancer sitesindeki grafik tasarım başlığını inceleyip neleri satıyorlar neler talep görüyor görebilir ve hemen o alanlarda araştırmalara ve eğitimler almaya başlayabilirsiniz.

Twitch Yayınclığı ile Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma 2023

Twitch yayıncılığı ile internetten para kazanmak son zamanlarda oldukça popüler bir yöntem. Ülkemizde Elraen, wTCN, Kendine Müzisyen gibi birçok Twitch fenomeni bulunuyor. Bu kesim dışında mikro yayıncılar da birçok gelir elde edebilmekte. Ayrıntılı gelir modelleri ve şartları Twitch resmi sitesinde bulunuyor olsa da şu yollarla ile Twitch üzerinden yayın açarak para kazanabilirsiniz;

 1. Abonelik Gelirleri: Twitch izleyicileri, favori yayıncılarını takip ederek aylık abonelik ücreti ödeyebilirler. Yayıncılar, farklı abonelik seviyeleri sunarak izleyicilere özel içerik, emojiler ve rozetler gibi avantajlar sunabilir.
 2. Reklam Gelirleri: Twitch Affiliate veya Partner programına katıldıysanız, reklam göstererek gelir elde edebilirsiniz. İzleyicilerinize belirli aralıklarla reklam göstererek, reklam gelirleri kazanabilirsiniz.
 3. Bit Bağışları: İzleyiciler, Twitch platformundaki sanal para birimi olan “Bit”leri kullanarak yayıncılara bağış yapabilir. Yayıncılar, aldıkları Bit bağışlarından belirli bir yüzdeyi kazanır.
 4. Donation (Bağışlar): İzleyiciler, yayıncılara doğrudan para bağışlayabilir. Bu, PayPal veya diğer ödeme yöntemleriyle gerçekleştirilir. Bağışlar, izleyicilerin içerik oluşturucuları desteklemesinin yaygın bir yoludur. PayPal Türkiye’de kullanılamıyor olsa da birçok donation websiteleri bulunmaktadır. Yayıncılar kullandıkları siteleri yayınlarında söylemektedir.
 5. Cheerler ve Emotes (Tepkiler ve Emoji): Twitch izleyicileri, yayıncının içeriğine tepki göstermek için cheer adı verilen sanal hediye paketlerini satın alabilirler. Bu cheerler, izleyicilerin yayıncıya maddi destek sağlamalarının yanı sıra canlı yayında renkli ve dikkat çekici mesajlar da bırakmalarını sağlar.
 6. Ürün Satışları ve Ortaklıklar: Yayıncılar, kendi ürünlerini veya ortaklık yaptıkları ürünleri yayınlarında tanıtarak satış yapabilirler. Bu, izleyicilere özel indirimler veya promosyonlar sunarak gelir elde etmelerini sağlar.
 7. Sponsorluklar: Popüler yayıncılar, markalarla sponsorluk anlaşmaları yaparak belirli içerikleri veya ürünleri tanıtabilirler. Bu tür anlaşmalar, yayıncıya ödeme veya ürün sağlayarak gelir elde etme fırsatı sunar.
 8. Eğitim ve Eğitim Programları: Yayıncılar, oyun oynamayı veya belirli becerileri öğretmeyi içeren eğitim içerikleri sunarak izleyicilere ücretli dersler veya atölye çalışmaları sunabilirler.
 9. Turnuvalar ve Yarışmalar: Oyun yayıncıları, izleyicilere özel turnuvalar veya yarışmalar düzenleyerek katılım ücreti alabilirler.

Twitch’te para kazanmanın anahtarı düzenli ve kaliteli içerik üretmek, izleyicileri etkilemek ve topluluğunuzu oluşturmakla ilgili. Başlangıçta gelir elde etmek belki zor olabilir, ancak sürekli çalışma ve içerik geliştirme ile bu platformda başarılı olabilirsiniz. Bu işin sırrı istikrarlı şekilde içerik üretmek bilginiz olsun.

Sanal Asistanlık Yapın

sanal asistanlıktan para kazanmak
İnternetten Para Kazanma Yolları : Sanal Asistanlık

İnternetten para kazanma yollarından bir diğeri de sanal asistanlık yapmak. Bu iş günümüzün en popüler işlerinden biri. Diğer birçok dijital işe göre uzun vadeli iş bulma şansı da oldukça yüksek. Peki sanal asistanlar ne iş yapıyor ?

Sanal asistanlar dokümantasyon, organizasyon, web araştırması, bilgi kaydı, sosyal medya içerik paylaşımı, yönetimsel destek, dosya dönüştürme, fotoğraf düzenleme, dosya yedekleme gibi birçok dijitalden yapılabilen işleri yaparlar. Genel olarak saatlik ücret kazanırlar. En düşük sanal asistanlık ücreti saatlik 5$-10$ arasında. Bu gibi işlerin en çok alındığı platformlar Fiverr, Upwork ve Freelancer gibi yabancı freelance platformlar. Ortalama çalışma saatleri ise haftalık 10 saat ile 20 saat arasında.

Sanal asistanlık yapmaya başlamadan önce bilgisayar programlarına hakim olmalı, İngilizce bilmeli ve araştırmacı bir yapıya sahip olmalısınız. Bu noktada en büyük bariyeriniz dil bariyeri bilginiz olsun.

Oyun Oynayarak Para Kazanın

oyun oynayarak para kazanmak

Oyun oynayarak para kazanmanın 4 yolu var. İlki uygulama içerisinde değerli ürünler elde edip bunları satmak, ikincisi kripto para temelli oyunlardan gelir elde etmek, üçüncüsü ise oyun esnasındaki anları yayıncılık yaparak veya içeriğe dönüştürerek gelir elde etmek, dördüncüsü ise e-spor oyuncusu olmak.

Oyun içerisinde eşyalar satarak para kazanmana izin veren oyunlardan bazıları şunlar:

Battle Royale Oyunları:

 • Fortnite
 • Apex Legends
 • PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds)

Multiplayer Online Battle Arena) Oyunları:

 • League of Legends
 • Dota 2
 • Heroes of the Storm

Kart Oyunları:

 • Hearthstone
 • Gwent: The Witcher Card Game

MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) Oyunları:

 • World of Warcraft
 • Guild Wars 2
 • Final Fantasy XIV

FPS (First-Person Shooter) Oyunları:

 • Counter-Strike: Global Offensive
 • Valorant
 • Rainbow Six Siege

Mobil Oyunlar:

 • Clash Royale
 • Mobile Legends
 • Free Fire

Oyun içi eşyalar genellikle karakter kostümleri, silah kaplamaları, emojiler, rozetler gibi oyun deneyimini geliştirmeyen ancak oyuncuların ilgisini çekebilecek öğeleri içeriyor. Eğer gerçek bir oyun severseniz bu şekilde gelir elde edebilirsiniz.

Kripto para temelli oyunlar NFT ürün alım satımı üzerinden gelir elde etme şansı verir. NFT bugün her ne kadar eski önemini korumasa da oyun içerisinde alım satımlar hala devam etmektedir. En popüler kripto oyunları Axie Infinity, Decentraland, CryptoKitties, The Sandbox ve Gods Unchained.

Bu oyunlara başlamak için ise kripto para ile karakter satın alınması gerekmekte. Yani sıfır maliyetle bu oyunları oynayamazsınız.

Diğer oyun oynayarak para kazanma yöntemi ise oldukça yaygın olan Twitch yayıncılığı ve oyun ekran kayıtlarının Youtube, Instagram, Tiktok gibi mecralarda yayımlayarak takipçi ve bağış kazanmak.

Son yöntem ise e-spor oyuncusu olmaktır. Bir nevi oyun dünyasının futbolcuları gibi oldukça meşhur olabilmekteler. Fakat bu seviyede oyun oynamak keskin bir zeka, takım oyununa uygunluk ve çok çalışmak gerektirir. Bugün birçok e-spor oyuncusu ciddi antrenman ve beslenme düzenine sahiptir. Oyunculukta öne çıkan “el sıcaklığı” yani oyundaki reflekslerin sürekli taze tutulması için yüksek derecede koçluk gözetiminde yaşarlar.

Kripto Borsa ile Para Kazanmak

kripto ile para kazanmak
İnternetten Para Kazanma Yolları : Kripto Borsası

Kripto para birçok aceminin yükseliş zamanında çok para kazanması sebebiyle diğer acemileri de içine alıp kaybetmeleriyle sonuçlanmıştır. Peki onların kaybettiğini kim kazanıyor? Bu işi profesyonel bir şekilde yapan, eğitim alan, ciddi ve sabırlı bir şekilde trade yapan kişiler kazanıyor.

Bitcoin, Ethereum, Avax, Solana gibi on binlerce kripto para ve token üzerinden para kazanmak için mutlaka soğuk kanlı ve eğitimli olmalısınız. Twitterdan veya Telegram kanallarından birkaç kişiyi takip ederek yaşamınızı idare ettirecek geliri düzenli olarak kazanmanız pek mümkün değil.

Kripto para ile para kazanmanın en temel yöntemleri şunlar:

 • Haber takibi yaparak para kazanmak
 • Piyasa trend analizi yaparak kısa/orta vadeli para kazanmak
 • Uzun vadeli teknik analiz ile alım satım noktalarını belirleyerek hedef odaklı alım satımlarla kazanmak
 • Kısa vadeli yükseliş veya düşüşlerden scalping yaparak para kazanmak
 • SWAP işlemleri ile gelir elde etmek
 • Pool Farming ile ürün kitleyerek ödül coin kazanmak
 • Boğa piyasasında piyasaya giriş yapıp ayı piyasasında piyasadan ayrılmak

Bu ve benzeri kriptodan birçok para kazanma yöntemi var. Burada aslolan sabır ve bilgi. Büyük hesap sahipleri kişilerin psikolojilerini tüketerek para kazanmayı severler. Onlar gibi düşünmeyi çözdüğünüzde kripto ile para kazanabilirsiniz.

Not: Kripto piyasası yüksek risk içeriyor. Eğitim almadan, araştırmadan, öğrenmeden bu piyasa girmeyin. Hele ismini duymadığınız, tamamen paranızı almak için türetilmiş coinlerden uzak durun.

Borsa’da Şirketlere Yatırım Yaparak Para Kazanın

Borsaya yatırım yapın. İster normal bir işiniz olsun isterseniz de online. Borsaya yatırım yaptığınızda emin olun bunun dönüşünü alırsınız. Borsanın tek sırrı var o da sabır. Sabırlı olursanız borsada kazanırsınız. Bir de iyi şirketlere yatırım yaparsanız dönüşünü çok daha çabuk alırsınız.

Dünya borsaları kripto piyasasından daha güvenli. Borsada önemli olan gidişatı küresel ve yerel olarak doğru okuyabilmek. Teknik analiz oldukça önemli olsa da piyasanın trendi ve piyasa haberleri birçok şeye yön veriyor. Bunları takip edip sabırlı olursanız borsada kazanırsınız.

Borsa’nın kripto piyasasından en büyük farkı çok büyük değişimlerin çok kısa bir zamanda yaşanmaması. Büyük değişimler çok nadir yaşanır. Yani borsa daha güvenilir bir mekanizma. Gelirleri ve şirket yapılanması iyi olan firmaları bulun ve yatırım yapın. Yatırım yapmak artık cep telefonlarından kolay bir şekilde yapılıyor. Bankaların mobil uygulamasını indirin ve yatırım yapın.

İnternetten Para Kazanma Yolları Sıkça Sorulan Sorular

Freelance para kazanmak nedir?

Freelance para kazanmak, bağımsız olarak çalışarak gelir elde etmek anlamına gelir. Bir freelancer, genellikle serbest çalışan olarak bilinir ve kendi becerileri ve uzmanlığı doğrultusunda çeşitli projelerde veya görevlerde çalışır. Freelancerlar genellikle işverenler veya müşteriler tarafından belirli bir görev veya proje için işe alınır ve bu işi tamamladıklarında ödeme alırlar. Bu çalışanların genel olarak belli bir çalışma alanı ve saati yoktur.

Evde ne iş yapıp para kazanabilirim ?

Evde çalışarak para kazanmak için birçok farklı seçenek var. Özellikle internet dünyası tam da evden çalışmaya göre. Peki evde ne yapabilirsiniz ? Evde özellikle yazı yazma, grafik tasarım, web geliştirme, çeviri, dijital pazarlama ve benzeri alanlarda becerilere sahipseniz freelance olarak çalışabilirsiniz. El yapımı ürünler yapıp bunları satabilirsiniz. Blog veya YouTube kanalı açabilirsiniz.

Oyun oynayarak para kazanmak mümkün mü ?

Evet, oyun oynayarak para kazanmak mümkün. Ancak bunun için birkaç farklı yol var. Yazımda da belirttiğim üzere E-spor Oyuncusu Olmak, Yayın Yapmak, Oyun Geliştirmek, Oyun İçi Eşyaları Satmak, Oyun İncelemeleri Yazmak veya YouTube’a Videolar Çekmek yolu ile oyunlardan para kazanabilirsiniz.

Yazım biraz uzun oldu ama internetten para kazanma yolları genel olarak bu şekilde. Bu yazımı okuyup ilham alırsanız ve bir işe başlarsanız çok mutlu oluruz. Umarım hayat emeklerinizin karşılığını her daim verir. Eğer sizin de internetten para kazandığınız farklı yollarınız varsa muhakkak yorum kısmında bizimle paylaşın. Belki bu yazıyı okuyanların aklında bir ışık yakarsınız.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.