kazakistanda ne yenir

Kazakistan’da Ne Yenir ? En Güzel 10 Öneri

Kazakistan şimdiye kadar yaptığım seyahatler içinde en ilginç destinasyonlardan biriydi benim için. Genelde Avrupa, Asya ya da Arap ülkelerine alışkın olduğumdan ve bu bölgeye ilk kez gittiğimden dolayı kültürü ve yemekleri bir hayli farklıydı benim için. Farklı tatlar denemeye çok açık biri olmadığım için ne kadar zorlandığımı tahmin edersiniz.😄 Ama gerçek bir keşfin yolu bence biraz da buradan geçiyor.

Visit Shymkent ekibinin davetiyle gittiğimiz Çimkent‘te 3 gün boyunca harika mekanlarda ağırlandık ve Kazakistan’ın yöresel lezzetlerinin çoğunu deneme fırsatı bulduk. At sütü içip, at etinden yapılan yemeklerin tadına baktığımız, hamura doyduğumuz bir gastronomi deneyimi yaşadık.😮 Bizde bir söz vardır, yediğin içtiğin senin olsun, gezip gördüğünü anlat diye ama ben size Kazakistan’da ne yenir ne içilir bunu anlatacağım. Hadi başlayalım!

Kazakistan’da Ne Yenir ?

Kazakistan'da Ne Yenir

Kazak mutfağının temelini et oluşturuyor diyebilirim. Et burada sadece bir yemek malzemesi değil, aynı zamanda bir gelenek, bir birliktelik nedeni. Kazakların ataları, uzun göçebe yaşamlarında eti hem besin kaynağı olarak kullanmış, hem de paylaşılan bir ziyafetin sembolü yapmışlar. İşte bu yüzden Kazak sofralarında etin yeri bambaşka.

Kazakistan mutfağını deneyimlerken, sadece yemekleri değil aynı zamanda bu lezzetlerin ardındaki hikayeyi de yutkunacaksınız.

Kazakistan’da Ne Yenir & Kazakistan Geleneksel Yemekleri

 1. Beshbarmak
 2. Baursak
 3. Mantı
 4. Plov
 5. Kımız
 6. Samsa
 7. Kazy
 8. Kaptama
 9. Kımıran
 10. Sirne
 11. Kurt Peyniri

Kazakistan’da gittiğimiz 2 şehir olan Çimkent (Shymkent) ile Türkistan ile iligili detayları yazılarımın bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz. Eğer bu şehirlere gidecekseniz yazımı muhakkak okumalısınız.😊

Beshbarmak

beshbarmak
Kazakistan’da Ne Yenir – Beshbarmak

Kazakistan geleneksel yemeği olan Beshbarmak, bu topraklara özgü sıcaklığı ve birlikteliği en iyi ifade eden lezzet. Bu yemeğin asıl anlamı sadece et ve hamur değil; aynı sofrayı paylaşmak, sevdiğin insanlarla bir araya gelmek ve birlikte tadına varmak anlamına geliyor Kazaklar için.

Beshbarmak’ın adı, “beş parmak” anlamına geliyor ve aslında yemeğin yenme şekline göndermede bulunuyor. Bir grup insanın etrafında toplanıp elleriyle yemeği paylaşmak, Kazakların aile, dostluk ve dayanışma kültürünün bir yansıması. Genellikle at eti kullanılarak yapılan bu yemek mutlaka denenmesi gerekenlerin başında geliyor.

Baursak

baursak

Baursak, Kazakistan’ın kültürel lezzet bombası adeta. Bu altın renginde kızarmış lezzet, Kazak mutfağının ve halkının sıcaklığını taşıyor. Düşünün; kabarık, altın renginde, çıtır çıtır… İlk ısırıkla başlıyor yolculuk, damakta hafif tatlı bir dokunuşla.

Aile toplantılarından bayram günlerine, Baursak her daim masanın yıldızı. Hamur yoğruluyor, şekil veriliyor ve ardından kızgın yağda altın rengi alana kadar kızartılıyor. Sonuç? İçi yumuşacık, dışı çıtır çıtır bir denge. Baursaklar, her bir ısırıkla Kazakların birlikte paylaştığı anıların, gülümsemelerin ve yaşamın tadını yansıtıyor. Bir nevi bizim pişi olduğunu söylemeden de geçmeyeyim.😍

Mantı

mantı Kazakistanda Ne Yenir
Kazakistan’da Ne Yenir – Mantı

Manti, Türk mantısından ilham alınmış, ancak kendi özgün tatlarıyla dans eden bir lezzet olarak yer edinmiş Kazakistan mutfağında. Kazak mantısı bizimkinin renkli ve eğlenceli kuzeni gibi. 😊 Bu minik yastık şeklindeki hamur parçaları, içlerinde gizlenen lezzetlerle farklı bir boyut kazanmış. At eti her ne kadar çok sık tüketilse de merak etmeyin mantı dana etinden yapılıyor. Şekli bizim hıngel gibi olsa da tadı bizimkilere benzemiyor. Yani benim için hiç bir şey ev mantısının yerini tutmasa da bu yöresel lezzeti beğendiğimi söyleyebilirim. Tatmadan dönmeyin derim.

Plov

plov

Kazakistan’da ne yenir sorusunun bir diğer yanıtı vazgeçilmez lezzet pilav yani “plov“. Her bir tane pirincin ardında yüzlerce yıllık bir kültür, binlerce gülümseme saklı adeta. Havuç, soğan ve et ile buluşan pirinç, kokusuyla sizi cezbedebilir.

Kazakistan’ın Özbekistan’la bu kadar yakın olması elbette birbirlerinin kültürünü ve mutfağını etkilemiş. Özbek pilavına oldukça benzeyen plov bol baharatlı ve kuzu etli yapılıyor genelde. Birçok restoranın menüsünde bulunuyor ve çok sevilen ana yemeklerin başında geliyor.

Kımız

Kımız, Kazak mutfağında en değerli sofralarda yer alan bir baş kahraman. Nedir bu kımız diyecek olursanız, bilmeyenler hayretlerini gizlesin: At sütü! Kazakistanlılar için sadece bir içecek değil, aynı zamanda bir gelenek, bir miras, hatta bir sağlık iksiri kımız. Kımız içmenin sağlığa birçok faydası olduğuna inanılıyor. Ben denemeye cesaret edemedim a dostlar. Daha doğrusu Üstün’ü kobay olarak kullandım her yeni tatta olduğu gibi. 😂 Ve onun mimikleri sonrası asla tadamayacağıma kanaat getirdim. Oldukça sert ve acı olduğunu söyledi. Denemek isteyenlere bir minik bilgi olsun.

Samsa

samsa

“Ne yapsak da karnımız doysa?” demişler samsa’yı bulmuşlar. Bu lezzetli hamur işi, adeta Kazakların midesine giden hızlı ve lezzetli bir otoyol. İsterseniz samsayı yolda yürürken, isterseniz bir restoranda yiyebilirsiniz.

Samsa, hamurun içine konan kıyma, patates, soğan gibi malzemelerle yapılıyor ve ardından yağda kızartılıyor. Çıtır çıtır hamurun içindeki lezzet patlamasıyla Kazakistan’ın enerjisi ve tatları damağınızda bir dansa başlıyor. E bir benzetme de samsa için gelsin. Bu da bir nevi ‘çibörek‘.😊

Kazy

kazakistan'da ne yenir

Kazakistan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan “kazy“, geleneksel bir et ürünü. Kazy, genellikle at eti veya koyun eti kullanılarak hazırlanan ve özel bir işlemle fermente edilen bir tür sosis. Özellikle göçebe yaşam tarzının etkisi altında gelişen bu yemek, yiyeceklerin uzun süre dayanması ve depolanması gerektiği durumlarda ortaya çıkmış.

Köce

köce

Yolda yürürken bir satıcının önünde sıra görürseniz, çorba gibi ne yiyorlar bunlar acaba diye düşünürseniz bilin ki onun adı köce. Siz de sıraya girin ve bu soğuk çorba ile yaz sıcağını serinletin. Yoğurt, buğday, mısır ve tuz ile hazırlanan bu lezzeti biz beğendik. Kazaklar buna aşurenin tuzlu hali diyorlar. Deneyin derim.

Kımıran

kazakistan yeme içme
Fotoğraftaki içecek Kımıran değil, yöresel bir meyve suyu 🙂

Kımıran, deve sütünün fermente edilmesiyle elde edilen geleneksel bir içecek. Özellikle Türkistan’da yaşayan Türkler arasında oldukça önemli. Ben elbette tadına bakmaya cesaret edemedim. Şaşırdık mı? Hayır. 😁 Ama Üstün tadına baktı ve ekşi ayrana benzediğini söyledi. Farklı tatlara merakınız varsa deneyebilirsiniz.

Sirne

sirne
Kazakistan’da Ne Yenir – Sirne

Yine bir ana yemek yine at eti.🤦‍♀️At etinin tadına baktığım tek yemekti. Yanında patateslerle kocaman bir parça halinde muhtemelen fırında pişirilmişti. Bence yemeğin spesifik bir özelliği yok. Etin tadından bahsedecek olursam da korktuğum gibi değildi açıkçası. Dana etine benziyordu. Çok kendine has bir aroması vardı diyemem. Hatta instagram’da çoğu kişi at etinin mayhoş olduğunu yazdı ama bana öyle gelmedi. Tabi yine de oturup bir tabak yiyemedim. Tadına bakıp bıraktım. Bu bile benim için mucize. 😄

Kurt Peyniri

Kazakistanda ne yenir

Adı kurt peyniri olsa da korkmayın kurt sütünden yapılmıyor.😀 Koyun, keçi ya da inek sütünden yapılabiliyor. Fermente edilmiş süt, yoğurda benzer bir kıvama ulaştığında, sıkılarak suyunun ayrılması sağlanıyor. Ardından elde edilen bu yoğurt benzeri madde, özel bir şekilde kurutularak kurt peyniri haline getiriliyor. Kurt peynirinin dokusu oldukça yoğun ve tuzlu. Genellikle sabah kahvaltılarında, çayın yanında tüketiliyor.

Kurt peyniri, Kazakistan kültürünün ve geleneksel yemeklerinin ayrılmaz bir parçası. Eğer bu benzersiz lezzeti denemek isterseniz, Qyrgy Pazarı hem ziyaret edebileceğiniz, yerli halkın yaşantısından bir parçaya tanıklık edebileceğiniz hem de kurt peyniri gibi yöresel ürünleri satın alabileceğiniz bir pazar yeri. Mutlaka uğrayın.

Kazakistan’da Ne Yenir Sıkça Sorulan Sorular

Kazakistan’da ne eti yenir?

Kazakistan’da at eti, koyun eti ve dana eti tüketiliyor genellikle. At eti onlar için en kıymetli et. O nedenle de diğer etlerden daha pahalı.

Kazakistan’ın ünlü yemeği nedir?

Kazakistan’ın en ünlü yemeği beshbarmak. Beş parmakla yenilen bu geleneksel yemek at etinden yapılıyor.

İşte Kazakistan’da ne yenir sorusunun cevapları böyleydi. Tatları sevmem ya da sevmemem bir yana dünyanın herhangi bir yerinde olmayı, farklı kültürleri, yeni tatları tanımayı çok seviyorum. O zaman yenileri ve niceleri için Buju yollarda. ✈️

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.