13-maddede-sayahat-yazari-nasil-olunur

13 Adımda Seyahat Yazarı Nasıl Olunur ?

Seyahat Yazarı Nasıl Olunur başlıklı bu yazıma Google’dan ulaştıysanız muhtemelen ya seyahat yazarı olmayı düşünüyor ya da seyahat yazarlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsunuzdur. Bunu ben değil Google aramalar söylüyor.😀 Eğer seyahat yazarı olmak istiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Bir çok kişiye ilham veren ve mesleğe başlamasına vesile olan biri olarak aşağıda yazdığım maddeler seyahat yazarı olma düşünceniz varsa size oldukça yardımcı olacaktır.

Seyahat yazarı olmak kolay mı diye merak edenlere hemen yanıt vereyim; asla kolay değil. Her işte olduğu gibi ciddi fedakarlık gerektiren seyahat yazarlığı oldukça teferruatlı bir iş. Ciddi anlamda zaman gerektiren bu iş ön planda güzel görünse de arka planda ciddi emek isteyen bir iş.

Yaklaşık 4 yıldır iyisiyle kötüsüyle yapmaya çalıştığım bu işte en önemli gayem takipçilerime ya da okurlara doğru bilgiyi en detaylı şekilde verebilmek. Bu işe başlarken de çıkış amacımız buydu. 2018 yılında Üstün’ün görevi nedeniyle 3 ay kaldığımız Yunanistan’ın Kos Adası’nda bu işe başlama kararı aldık ve o tarihten bu yana da bu işe devam ediyoruz. Bu noktada Üstün benim en büyük destekçim ve yol arkadaşım. Aşağıda maddelerde saymasam da herkese Üstün gibi bir destekçi lazım.😃

Travel Blogger – Seyahat Yazarı Nasıl Olunur ?

Üstün ile bir yere gittiğimizde herkes gibi internette bir şeyler araştırmaya başlıyorduk ve istediğimizi tam anlamıyla bulamıyorduk. Ya insan şunu da yazmaz mı deyip hayıflanıyorduk. Hal böyle olunca bu bilgileri bizim gibi araştırmacı ruhlu insanlara biz verelim dedik ve yola öyle çıktık.

Çıktığımız bu yolda çok mücadele ettik ve çok yol kat ettik. Bazen yorulduk bazen sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldık ama pes etmedik. Çünkü ruhumuzda var olan seyahat tutkusu bizim pes etmememizi sağladı. Ha bir de yaşadığımız deneyimleri sizinle paylaşmak, sizden olumlu geri dönüşler almak bizim en büyük motivasyon kaynağımız oldu. Arada bir garip yorumlarla, olumsuz eleştirilerle karşılaşsak da bu işin cilvesi deyip geçtik naapalım.

Seyahat yazarı nasıl olunur sorusunu ben 13 maddede açıkladım. Bu maddeler benim bu yolda karşılaştığım, deneyimlediğim ve gördüğüm tecrübelere istinaden oluşturuldu. Dahası var mı, elbet vardır ama bu maddeler benim tespit ettiğim maddeler. Bu mesleğe devam edip seyahat yazarı olmak için önemli hususlar tespit ettiğimde yazımı elbette güncellerim.😊 Gelelim 13 maddeye. İlk maddemiz her meslekte olduğu gibi çalışmak ve azimli olmak.

Çalışmak ve Azimli Olmak

seyahat yazarı olmak

Çalışmak ve azimli olmak seyahat yazarlığının en can alıcı noktalarından biri. Bu meslekte bilgisayarınızla bütünleşmelisiniz. Gördüğünüz, hissettiğiniz, duyduğunuz, araştırdığınız her şeyi iyi bir şekilde kaleme almalısınız. Yani kaleminiz çok güçlü olmalı.

Sizi takip eden kitleyi ya da sitenizi ziyaret edecek olan kişilere yol göstermeniz gerekli. Bunun için çalışmalısınız. Yeri geldiğinde fedakar olup gece gündüz yazı yazmalısınız. Biz mesela bir çok mekanda sıcak yemek yediğimizi bilmeyiz ya da bir yere gittiğimizde fotoğraf için ekstra yarım saat bir saat daha fazla kalırız. Yani iyi malzeme toplayalım diye dakikalarca didiniyoruz.

Sitemizde taslakta bizi bekleyen bir sürü yazı var. Yani sürekli üretken olmak zorundasınız. İçerik üretmeli, kullanıcılarınızı beslemelisiniz. Eğer bu işi hobi amaçlı yapmıyorsanız bir marka oluşturmak için çalışmalısınız. Bu marka büyüyünce emin olun çok mutlu olacaksınız. Bu süreçte motivasyonunuz yeri geldiğinde düşecek ama azimli olup tekrar yola devam etmelisiniz. Unutmayın yolunuz doğruysa, hedefiniz net ise her düştüğünüzde yerden kalkacak gücü bulacaksınız.

Boş Zamanlarınızı İyi Değerlendirin

seyahat yazarı olmak

İnanın bu iş kolay değil. Boş durmak asla yok. Bu meslekte bilgisayarınız ya da tabletiniz vücudunuzun bir uzvu oluyor. Her noktada içerik için çalışıyorsunuz ve planlarınızı ona göre ayarlıyorsunuz.

Bu meslekte boş zamanlarınızı iyi değerlendirmeniz lazım. Boş vakitlerinizde ya bir seyahat planlamalısınız ya da içerik oluşturmalısınız. Algılar sürekli açık olmalı ve araştırma modunda olmalısınız. Mesela pandemiden dolayı bizim boş zamanımız oldukça fazlaydı. Her ne kadar seyahat edemesek de içerik oluşturma ile bu zamanları dolu dolu geçirdik.

Zaman bu işin en kıymetli yanı. Bu zamanı dolu dolu değerlendirmek sizin elinizde. Bir uçak seyahatinde bile boş durmamanız gerekiyor. Seyahat yazarı olacağım derseniz araştırmalısınız, okumalısınız ve zamanı iyi kullanmalısınız.

Yazım Tarzınız Olsun

seyahat yazarı olmak

Yazım tarzınız yani üslubunuz sizi takip eden kitle için oldukça önemlidir. Burada aslında siz neye yatkınsınız bunu bilmeniz yani kendinizi tanımanız lazım. Bir şeyi anlatırken ya da yazarken hedefiniz ne bu önemli.

Seyahat yazarlığı noktasında bana göre 2 çeşit yazım tarzı bulunuyor. Bunlar bilgilendirici yazılar ve hikaye anlatım tarzıyla yazılmış yazılar. Bilgilendirici yazılar genel olarak ansiklopedik bilgiler şeklinde oluyorken hikaye anlatım tarzıyla yazılmış yazılar tamamen doğal gördüğünü, düşündüğünü, hissettiğini yazmak şeklinde düşünebilirsiniz.

Bunun seçimi tamamen size bağlı. Hangisini tercih etmeliyim derseniz bence orta yolu bulun derim.😊 Son olarak bu noktada Türkçe’ye iyi hakim olmanız, yazım kuralları gibi bir çok konuya dikkat etmeniz gerektiğini de belirteyim.

Kaliteli İçerik Üretin

Seyahat Yazarı Nasıl Olunur

Seyahat yazarlığının olmazsa olmazı içeriktir. İçerik bu işin her şeyidir. Ne kadar iyi gezerseniz gezin içerik oluşturamıyorsanız o zaman seyahat yazarı olamazsınız.

İçerik oluştururken en önemli dikkat edeceğiniz nokta özgünlük konusudur. Özgün içerikleri her zaman ön plana çıkabilecek potansiyele sahiptir. Gittiğiniz yerin detaylarını öğrenip kendi düşüncelerinizle bu yerleri harmanlayıp insanlara sunmanız lazım. Bunu yaparken her zaman özgün olmaya çalışın.

Artık internet çağındayız ve bilgiye çok kolay ulaşılabiliyor. Dolayısıyla rakibiniz çok fazla. Rakiplerinizin arasından sıyrılmak için kaliteli ve özgün içerikler üretmelisiniz. Bu sadece yazacağınız bloglarda değil youtube’da oluşturacağınız videolar için bile geçerli. Her noktada özgünlük şart. Bu yazım tarzınız olur, sitenizin teması olur, videolarınızın içeriği olur her noktada özgün olmaya çalışın.

Burada şunu da belirteyim bulunduğunuz sektöre yön verenleri, yabancı bloggerları iyi takip etmelisiniz. Onlara bakarak ve kendinizi bilerek kendi tarzınızı yaratmalısınız.

Bütçe Oluşturun

Seyahat Yazarı Nasıl Olunur

Seyahat etmek demek eşittir masraf demek. Hele ki bu yazıyı yazdığım zamanki döviz kurlarını düşündüğümüzde bu masraflar katlandıkça katlanıyor. Gerçekten şunu tüm samimiyetimle söylüyorum Türkiye’de seyahat yazarı ya da travel blogger olmak gerçekten zor. Çünkü maliyetler özellikle yurt dışı ayağında oldukça fazla.

Unutmayın bir seyahat planlıyorsanız bütçe ayırmanız şart. Bu bütçenin kalemleri genel olarak araç yakıtı, ulaşım ücretleri, konaklama, giriş ücretleri ve yeme içme kalemlerinden oluşuyor.

Seyahat masraflarıyla ilgili çok detaylı hazırladığım bir yazı var. Bu yazı işinize çok yarayacaktır. Unutmayın seyahat masraflarını ne kadar minimize ederseniz bir sonraki seyahatinizin bütçesini oluşturmak daha kolay olacaktır. https://bujuyollarda.com/ucuza-gezme-yontemleri/

Sponsor Bulun

Seyahat Yazarı Nasıl Olunur

Seyahat etmek demek bütçe demek. Bu konuda belirli bir bütçeye sahip olmadan yola çıkmanız oldukça zor olacak. Parasız dünyayı gezen yok mu var tabiki ama bu beceri ve donanım gerektiren bir durum. Son zamanlarda Youtube video gelirleri ile dünyayı gezen bir çok kişiyi görmüşsünüzdür. Bu tamamen yeteneğinize kalmış.

Sponsorluk kısmına gelince önemli bir yerde önemli bir tanıdığınız yoksa başlangıçta sponsor bulmanız çok zor olacak. Sponsor bulmak zamanla olabilecek bir durum. Bu noktada şunu belirteyim ki yaptığınız işi kaliteli yaptığınız sürece sponsorlar sizi bulacaktır. Sadece bu işte değil her işte geçerli olan bir durum değil mi bu ?

Sponsor bulmak sizi ilerleyen safhalarda oldukça rahatlatacaktır. Otel, restaurant ve aktivite gibi konularda sponsorlu işbirlikleriniz bütçenizden bir sonraki geziniz için size para kalmasını sağlayacak. Hele ki sosyal medyanın hayatımıza bu denli girdiği bu zaman diliminde sosyal medyayı çok iyi kullanmanız oldukça önemli.

Web Siteniz Olmalı

seyahat yazarı nasıl olunuyor
Seyahat Yazarı Nasıl Olunur – WordPress Siteniz Olmalı

Dedik ya bu işin en temeli içerik. O nedenle içeriklerinizi yayınlayacağınız bir web sitenizin olması oldukça önemli. Genellikle seyahat yazarları ya da travel bloggerlar WordPress tabanlı siteler kullanıyor. WordPress’ten ne anlarım demeyin çünkü bu iş gerçekten basit.

İlk etapta web siteniz için bir isim düşünmelisiniz. Bu ad kesinlikle özgün ve alanınızla ilgili olmalı. Adı tespit ettikten sonra bir hosting şirketinden domain ve hosting almalısınız. Bu aşamalardan sonra da bir wordpress teması almalısınız. İnternette yüzbinlerce tema var. Bu temaların hem ücretsiz hem de pro versiyonları var. Tavsiyem bu temaların her türlü özelliğini kullanmak için pro sürümünü almanız.

Tüm bu işlemlerden sona geriye wordpress’de sitenizin ayarlarını yapmak ve içerik oluşturmak kalıyor. Bu işlemler size zor gelmesin çünkü Youtube denen bir gerçek var. Ben uğraşamam derseniz ajanslardan destek alabilirsiniz.

SEO Eğitimi Almalısınız

travel bloger nasıl olunur

Web sitenizde içerik oluşturuyorsunuz ama okuyan eden yok. İnsanlar size geri dönüş yapmıyor ve sizin tecrübelerinizi deneyimlemiyor. Bu durum bir seyahat yazarı için oldukça motivasyon kırıcı. Hani derler ya mutluluk paylaşılınca artar bu durum benim web sitem için de geçerli. Yani insanlar yazımı okuyunca, güzel yorum yapınca çok mutlu oluyorum ve motivasyonum ciddi anlamda artıyor.

Peki yazılarımız nasıl ön plana çıkacak. Bu iş SEO’dan geçiyor. SEO’yu ben Google’da ön plana çıkma sanatı olarak adlandırıyorum. Yazılarınız ne kadar SEO’ya uyumlu olursa Google sizi ödüllendiriyor ve sizi 1. sayfada çıkartıyor.

SEO ile ilgili yazı yazmaya kalksam bu yazı sayfalarca olur. Fakat şunu belirteyim her içerik üreticisinin SEO’ya iyi kötü hakim olması gerekiyor.

SEO konusunda Türkiye’nin en iyi eğitimcilerinden biri olan Ayhan KARAMAN bu alanda oldukça başarılı. Açıkça belirteyim Ayhan Hoca’dan eğitim alıp bu işe başlarsanız çok çabuk yol kat edersiniz. Ayhan Hoca’nın ömür boyu desteğiyle bu işe başlamanız sizin için ciddi bir artı olacaktır. Ayhan Hoca’nın her soruya cevap vermesi, dürüstlüğü, samimiyeti, alçakgönüllülüğü bu yolda size güç verecek.

SEO ile ilgili Ayhan Hoca’dan eğitim alan biri olarak aklınıza takılan her soruya cevap verebilirim. Unutmayın seyahat yazarı olmak istiyorum diyorsanız SEO şart.

Ekipman Olmazsa Olmaz

Dalyan Kral Mezarları Drone Çekimi

Ekipman konusunun ucu bucağı yok. Fotoğraf makinesi, tripod, lens, mikrofon, aksiyon kamerası, drone, bilgisayar, tablet, hard disk, powerbank gibi bir sürü ekipman çeşidi var. Fakat şunu belirteyim; çok ekipmana sahip olup bunları kullanamayacaksanız bu ekipmanlara para verip masraf etmenize de gerek yok. Dolayısıyla doğru ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor.

Fotoğraf makinesi ve güzel bir lens başlangıç için ideal olacaktır. Zamanla yukarıda saydığım parçalarla ekipmanlarınızı artırmanız daha mantıklı olacaktır. Şunu da belirteyim; ekipmanlarınız sağlam, ocağınız çok iyi ama iyi bir yemek ortaya çıkaramıyorsunuz. O zaman ekipmanın da önemi kalmıyor.

Çok ekipmanın en büyük handikapları cihazları şarj etmek, yanında sürekli taşımak ve kayboldu mu diye sürekli kontrol etmek.😀 Yani nerede ne kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Fotoğraf Çekmeyi Öğrenin

seyahat yazari olma
Seyahat Yazarı Nasıl Olunur – Fotoğraf Çekmeyi Bilmek Şart

Fotoğraf çekmek bu işte olmazsa olmaz. Bunun için profesyonel bir eğitim almanıza çok da gerek olmasa da bazı fotoğrafçılık terimlerinizi bilmeniz gerekiyor. Bu noktada kadraj ve ışık en önemlisi. Bu iki maddeye dikkat edip fotoğraf çekerseniz genel olarak başarılı olursunuz.

Fotoğraf çekmenin yanında bir kaç fotoğraf düzenleme programı bilmeniz iyi olur. Adobe Photoshop, Lightroom gibi programlar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Websitenize fotoğraf yüklerken dikkatli olmalısınız. Sitenize çok büyük boyutta fotoğraf yüklemeyin ve yüklediğiniz fotoğraflar genel olarak aynı boyutlarda olsun. Bizim yüklediğimiz fotoğraflar 1200*675 boyutunda belirteyim.

Fotoğraf çekme konusunda genelde manzara ağırlıklı çekimler yapacağınızdan buna göre bir makine almanızı tavsiye ederim. Telefonlar iş görüyor mu görüyor ama yine de makinenin yerini tutmuyor. Makine konusunda kocaman bir şey almayın. Bu noktada Sony’nin aynasız A serisini tavsiye edebilirim.

Teknolojiyi Yakından Takip Edin

gezi yazarı olmak

Baştan söyleyeyim teknolojiyle aranız yoksa bu işe girmeyin ! Çünkü artık her şey teknoloji. Telefonundan fotoğraf makinesine, bilgisayardan dronuna kadar içimiz dışımız teknoloji. Bir seyahat yazarının da teknolojiyi iyi kullanması şart.

Özellikle bir web site yönetiyorsanız web sitenin kullanımı için detaylara vakıf olmalısınız. Bu noktada büyük bir şehirde yaşıyorsanız avantajınız daha fazla olacaktır çünkü bu konuda destek alma imkanınız oldukça fazla. Bizim gibi küçük bir şehirde yaşıyorsanız en büyük destekçiniz Youtube oluyor.😊

Özetle teknolojiye, trendlere hakim olmalısınız. Bu noktada bazı bloggerları ve sosyal medyayı takip etmeniz faydalı olacaktır.

Sosyal Medyayı İyi Kullanın

travel bloger nasıl olunur
Seyahat Yazarı Nasıl Olunur – Sosyal Medya

Sosyal medya hayatımız oldu. Saatlerimizi harcıyoruz ve her şeyi artık orada aramaya başladık. Seyahat yazarı olacaksanız sosyal medyayı iyi kullanmanız lazım. Bu hem marka bilinirliğiniz için hem de seyahatlerinizi takipçi kitlenizle paylaşmak için oldukça önemli.

Sosyal medyadan kastım da şu an en önemlisi malumunuz Instagram. Instagramda güzel içerikler üretmeniz takipçi kitlenizin büyümesini sağlayacaktır. Instagramın yanında Youtube, Twitter ve modası geçse de Facebook oldukça önemli. Bu noktalarda da var olmanız gerekecek.

İş açısından Instagram çok önemli oldu. Instagram için ayrı bir özen göstermelisiniz. Yeri geldiğinde Instagram’ın da yıldızı sönecek ama şu an moda bu. Moda demişken Instagram reels trendlerini takip etmeniz faydanıza olacaktır. Instagram için ayrı bir uzmanlaşma göstermeniz size bir çok artı sağlayacaktır.

Bir de bizim çok aktif olamadığımız daha doğrusu yoğunluktan sıra gelmeyen Youtube var ki burası da başka derya. Youtube’da video üretmeniz sitenize gelen kullanıcıların ve reklam gelirlerinizin artmasını sağlayacaktır.

Özetle sosyal medya bu işin olmazsa olmazı. Sosyal medya demişken Instagram’dan beni takip etmeyi unutmayın.😀

Keşfetmeyi Asla Bırakmayın

seyahat yazarı olmak
Seyahat Yazarı Nasıl Olunur – Çandır Seyir Terası

Seyahat Yazarı Nasıl Olunur sorusunun cevaplarında son maddeye geldik. Buraya kadar saydığım her madde birbirinden önemli. Bana göre bunlardan biri bile olmasa bu iş çok eksik kalır. Dolayısıyla bu 13 maddeyi dengeli ve güzel bir şekilde götürmelisiniz.

Gelelim son maddemize. Bu işin temelinde keşfetme arzusu vardır. Keşfetmeyi bu işte iki basamaklı bir durum olarak düşünebilirsiniz. İlk basamak bir yere gitme isteği, ikinci basamak ise gittiğiniz yeri en detaylı şekilde keşfetme isteği. Açıkça belirteyim bu iki basamak sizde yoksa bu işe hiç girmeyin. Birinci basamak olmazsa olmazken ikinci basamak farkınızı ortaya koyan bir durum.

Bu sektörde çok fazla “çakma blogger” var. Tek amacı çok takipçi kazanmak olan, gittiği yerler hakkında en ufak bir fikri olmayıp yalnızca fotoğraf çekinmek için gidenler mi ararsınız neler neler var bu mecrada😃 Dolayısıyla eğer bu yola çıkacaksanız bu kişilerden asla olmayın. Gittiğiniz yeri en detaylı şekilde gezin ve sizi takip eden kişilere en faydalı bilgileri sunun. Unutmayın farkınızı ikinci basamak belirleyecektir.

Her zaman kaleminizin ve keşif ruhunuzun güçlü olması lazım. Keşfetmek, merak etmek ve araştırmak bu işin olmazsa olmazı. Bizim de mottolarımızdan biri olan “NeverStopExploring” yani asla keşfetmeyi bırakma mottosu her zaman zihninizin derinliklerinde olsun.

Seyahat Yazarı Ne Kadar Kazanır ?

Ülkemizde en merak edilen konuların başında yaptığınız mesleğin maaşı ne kadar sorusudur. Erkeğe maaşı, kadına yaşı sorulmaz deseler de muhatap olduğum en önemli soru ne kadar kazanıyorsunuz sorusu oluyor. Seyahat yazarı ne kadar kazanır sorusunun cevabını iki şekilde cevaplayayım. Bu seyahat yazarı bir yere (gazete, internet sayfası) bağlı çalışıyorsa ortalama 4000-6000 TL civarında maaş alıyordur. Freelancer çalışıyorsa tabiki böyle bir maaş söz konusu olmuyor.

Benim gibi freelance çalışan bloggerların gelirlerini sponsorluk anlaşmaları, Google ve Youtube reklam gelirleri ve website içerikleri oluşturuyor. Tabi bunların dışında da gelir kalemleri mevcut fakat bu işin daha profesyonel yapılan zaman dilimlerinde oluyor. Yani profesyonel olmak için en az bir 5 yıl geçmesi lazım diye düşünüyorum. Özetle freelance çalışan seyahat yazarlarının sabit bir maaşı yok.

Instagramdan sürekli maruz kaldığım bu değirmenin suyu nereden geliyor, parayı nereden buluyorsunuz sorularının cevabını vermiş olsam da yine de bu sorular sorulacak biliyorum.😐

Seyahat yazarı nasıl olunur başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı, ufuk açıcı bir yazı olmuştur. Hayallerinize bir adım atmanıza vesile oluyorsam ne mutlu bana. Bu yolda takıldığınız her noktada aşağıya yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz. Şimdiden ufkunuz, bahtınız açık olsun.😊

8 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.