Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız

Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız ? 5 Altın Tavsiye

Drone kullanımı arttıkça drone kazaları da bir hayli artıyor. Drone kazaları da hem maddi hem de fiziki olarak insana zarar verebiliyor. Maddi olarak zarar veriyor çünkü artık dronelar oldukça pahalı. Fiziki olarak da bazen pervaneler dronu kaldırma ve indirme anlarında dikkat eksikliğinde vücuda zarar verebiliyor. Yani drone uçurmak risk içeren bir aktivite. Kullanım öncesi ön bir eğitim şart.

Biz de Dji Mavic 2 Pro düşürmüş bir çift olarak drone kazasını en alasından yaşadık. Bizim için acı ve pahalı bir tecrübe olsa da geçti gitti ne yapalım deyip kendimizi avutuyoruz. Yani sürekli drone uçuran gezgin bir çift olarak dronelar ile ilgili bir çok tecrübemiz var. Bu yazıda da drone kaybolursa ne yapmalısınız sorusuna en net cevabı vermeye çalışacağız.

Yazıya geçmeden önce dronelar ile ilgili çok detaylı yazdığım diğer yazılarımın bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Drone kazası bu cihazları kullanan herkesin başına gelebilir. Geldiğinde ne yapmalısınız hatta ne yapmamalısınız tüm detayları bu yazılarımda bulabilirsiniz.

Bu yazılarımda drone ile ilgili yaşayabileceğiniz sorunlar hakkında tüm detaylar mevcut. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa sosyal medyadan ya da aşağıda yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Bilgimiz dahilindeyse her zaman yardımcı oluruz. Seyahatteysek yardım durumumuz biraz gecikebilir onu da belirteyim.😊

Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız ?

Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız
Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız ?

Dronelar artık her yerde. Özellikle günümüzde bir çok insan droneları hobi ve fotoğrafçılık amaçlı kullanıyor. Drone sonuçta uçan bir elektronik cihaz. Bir yerde uçma varsa kaybolma ya da düşme riski cihaz için her zaman vardır. Böyle bir risk ile karşılaştığınızda yapmanız gereken çok kritik adımlar var. Dolayısıyla drone kaybolduğunda atacağınız adımları iyi bilmeniz gerekiyor.

Drone kaybolduğunda yapmanız gereken en önemli şey drone’un enkazına ne olursa olsun ulaşmak olmalı. Eğer çok ekstrem bir durum yoksa enkazı bulmak dronu hayata geri döndürmek için çok önemli. Yani ne olursa olsun dronunun enkazına ulaşın. Denize düşse denizden çıkartmaya, uçurumdan düşse uçurumdan çıkarmaya çalışın. Bizim drone kanyondan düştü ve yaklaşık 120 metrelik kanyondan drone enkazına ulaşmayı başardık. Aşağıda bizim başımızdan geçenleri en son kısımda anlatacağım. Neler yaşadık neler.😊

İpucu: Drone üzerine iletişim bilgilerinin olduğu bir şey yapıştırmanız faydalı olacaktır. Bu QR kod da olabilir başka bir yapışkan not da. Belki iyi niyetli birileri dronunuzu bulursa sizle iletişime geçmesi daha kolay olur.

Drone kaybolursa ne yapmalısınız sorusunun cevabına geçelim. Yazımda anlattığım aşamaları yapın ve dronunuza ulaşın. Eğer kullanıcı kaynaklı olmayan bir durum varsa ne yapmalısınız onu da anlatacağım. Kullanıcı kaynaklı bir hata olursa cihazın garantisi de olsa geçmiş olsun. Detaylar aşağıda.

Adım Adım Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız ?

  • Sakin Kalın ve Panik Yapmayın
  • Drone Uygulamasını Kontrol Edin
  • Alan Belirleme ve Tarama
  • Drone Bulma ve Sonrası
  • Teknik Destek Alın

Sakin Kalın ve Panik Yapmayın

Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız

Drone düştüğünde yapmanız gereken en önemli 2 şey var. Bunlardan birincisi sakin kalıp, panik yapmamak diğeri de drone enkazına ne olursa olsun ulaşmaya çalışmak. Haklısınınız drone düştü moraller yerle bir ama bu dünyanın sonu değil. Olan oldu ve artık yapacak bir şey yok. Durumu hemen kabullenip sakin kalmalısınız. Panik yapmanız hata yapmanıza neden olacaktır. Ne olursa olsun sakin kalın ve hemen harekete geçin. Bu cihazlar akıllı gelişmiş cihazlar. Size her türlü veriyi sunabilecek özelliğe sahipler.

Dediğim gibi en önemli şey sakin kalıp panik yapmamak. Panik yapmak yerine kaybolan drone’u bulmak için sistematik bir yaklaşım izlemeniz önemli. Bu süreçte sabırlı olmak ve yönlendirici adımları takip etmek kayıp drone’u bulma şansınızı büyük oranda artıracaktır. Drone düştü ya da kayboldu bulsam ne olur demeyin. Emin olun bu cihazınız için son olmayabilir. Cihazı denize düşürüp dronu sonradan kullananlara bile şahit olduk.

Drone Uygulamasını Kontrol Edin

kayıp drone nasıl bulunur

kayıp drone nasıl bulunur

Bu kısmı Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Dji marka dronelar üzerinden anlatacağım. Muhtemelen diğer dronelar için de aynı durum geçerlidir diye düşünüyorum. Tabi dronun belli bir sınıfta olması şartıyla. Çünkü cihazda GPS olmaz ise aşağıda anlattığım durum söz konusu olamaz.

Drone’nun yerini tam tespit etmek için ilk olarak Dji’ın uçuşu kontrol ettiğiniz uygulamasına girmeniz lazım. Burada profil kısmına daha sonra da dronumu bul sekmesine tıklıyorsunuz. Burada açılan ekran dronun son konumu gösteriyor. Arama yapmanız konum tam olarak bu nokta ve etrafı olmalı.

kayıp drone nasıl bulunur

Bu ekranda harita seçeneği olarak Apple ve Google Haritayı da kullanma seçenekleri var. Hatta dronun son kayıt aldığı görüntü de mevcut. Ayrıca bu ekranda hem drone’nun hem de kendi konumunuzu görebilirsiniz. Haritayı uydu ya da karma yapma seçeneği de mevcut. Uydu bölgeyi net gösterdiği için uyduyu seçmenizde fayda var. Yine bu ekrada sağ altta “Far ve Alarmı başlat – (Start flashing and beeping)” sekmesine tıklayıp dronu hem ışığından hem çıkardığı sesten bulmaya çalışabilirsiniz.

Alan Belirleme ve Tarama

Drone Düşünce Ne Yapmalısınız
Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız ? Alan Belirleme

Artık arayacağınız nokta belli. Yapmanız gereken artık biraz daha basit. Uygulamada dronu gösteren son nokta etrafında 100 metrelik bir çemberle bu nokta çevresini aramalısınız. Ağaç dallarına ve dronunun sürüklenme ihtimaline karşı bu 100 metrelik çember önemli.

İster Google harita ister uygulamadaki haritayı kullanabilirsiniz. Fakat ben uygulama üzerindekini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü Google haritada sapmalar olabiliyor. Uygulama üzerindeki haritada pusula ve yön durumu üzerinden daha net sonuçlar elde edebilirsiniz. Yani Dji’ın kendi haritasını kullanın.

Bu nokta civarında detaylı tarama yaptığınızda büyük bir ihtimalle dronu bulacaksınız. Sadece harita üzerinde yönünüze iyi bakın ve etrafı iyi analiz edin. Ayrıca çevreyi iyi bilen birinden yardım alırsanız çok daha güzel olur. Neden diyecek olursanız bizim dronumuzu bir çoban buldu da ondan. Eğer düşürdüğünüz yerde çevreyi bilen biri varsa muhakkak yardım alın.

Drone Bulma ve Sonrası

Yazımın başında da dediğim gibi ana hedefiniz dronu kesin bulmak olsun. Enkazı ne olursa olsun elinize alın derim. Drone’nun düştüğü zemin oldukça önemli. Ağaç dalları üzerine düştüyse şanslısınız. Çünkü bu durum drone’nun hasar almasını minimuma indirecektir.

Drone suya düştüyse yine bir şekilde dronu bulmalısınız. Bulduktan sonrada (https://bujuyollarda.com/drone-suya-dustu-ne-yapmaliyim/) bu yazımdaki maddeleri uygulamaya çalışın.

Drone düştükten sonra önemli olan aşama garanti durumu ve teknik destek alma kısmı. Eğer drone kullanıcı hatası olarak düştüyse geçmiş olsun bu noktada yapacak bir şey yok. Drone cihazdan kaynaklı bir nedenden dolayı düştüyse o zaman umutlar tekrar yeşermeye başlayabilir. Dronunun düşmesinin nedenini öğrenmek için Dji ile yazışmanız lazım. [email protected]’a detaylı durumu anlatır şekilde mail atın. Sizden bazı bilgiler isteyecekler. Bu noktada bu bilgileri eksiksiz gönderin. Cihazın log kayıtlarını sizden isteyecekler. Bu aşamaları tek tek yaptıktan sonra sonuç kısmını bekleyeceksiniz. Eğer düşme cihaz kaynaklı ise o zaman Dji size yeni bir drone gönderecektir. Okumaya devam.

Teknik Destek Alın

Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız
Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız ? Teknik Destek

Düşen droneların en çok darbe aldıkları yerler drone ayakları, kamera ve gimbalı oluyor. Bu noktada kamera ve gimbal darbe almadıysa, Drone düşüşünü pervane ve ayak hasarı ile atlattıysanız şanslısınız demektir. Bu noktada bu kısımların tamiri hem daha basit hem de daha ucuz.

Drone kullanıcı hatası ile düştüyse hasar tespiti için aşağıda bilgilerini yazdığım ve güvendiğim firma ile iletişime geçin. Detaylı videolarını ve hatta gerekirse dronun kendisini firmaya gönderin. Firma hasar tespit çalışmasını en doğru şekilde yaptıktan sonra onayınızı alarak işe başlayacaktır. Tamir sonrası drone test edilip tekrar size gönderilecektir. Firma bilgiler aşağıda.

DJI Elektronik Teknik Servis İletişim Bilgileri:

  • Firma Adı: Dji Elektronik Teknik Servis
  • Adres: Hoca Paşa, Ankara Cd. Dede Han/NO-40, K-4, 34110 Fatih/İstanbul
  • Website: https://www.djiservisi.com/
  • Whatsapp: 0546 120 07 05

Drone Düşürme Maceramız (Acı İçerir)

Evet acı bir hikâye ile karşınızdayım. Dji Mavic Pro 2 dronumuzu düşürmemizi ve sonra da bulma hikayemizi anlatacağım. Hikayeden çıkaracağınız hisseler oldukça önemli. Bizim yaşadığımız büyük bir tecrübeydi. Umarım siz bu tarz tecrübeler yaşamazsınız.

Günlerden bir gün Aydın – Denizli – Muğla illerinin kesişim noktasında bulunan Arapapıştı Kanyonu’na gidelim dedik. Burası çok güzel bir kanyon ve müthiş bir coğrafyaya sahip. Adı üstünde burası bir kanyon. Derinlik fazla ve uçurumdan aşağısı yaklaşık 100 metre civarı.

Üstün dronu çok güzel bir şekilde uçururken şarjının azaldığını gördük. Ben her ne kadar indirmesini istesem de Üstün güzel bir şeyler yakalamak için dronu tekrar kanyona doğru gönderdi. Drone gitti ama ne yazık ki getiremedi. Şarjı azalınca drone otomatik modda inmeye başlamış. Dronu çağırmaya çalıştı ama drone sürekli acil iniş istedi. Bunu ne yazık ki belli bir batarya seviyesinden sonra iptal edemiyorsunuz. Uçurduğumuz yer kanyon olunca yani drone aşağıda biz yukarıda olunca ciddi panikledik. Daha sonra Üstün dronu yukarıya kaldırmaya çalışsa da ne yazık ki drone yukarıya çıkmadı. Bu sırada sürekli öten ses ve panik olunca drone bize 10 metre mesafedeyken kayaya çarptı ve 100 metre uçurumdan direkt aşağıya çakıldı.

Bizim için çok zor bir andı. İlk dronumuz ve yaşadığımız kaza ne yazık ki çok üzücüydü. Kanyondan aşağı inip enkazı almak bizim için imkansızdı. İnanın hiç bir şey yapamadık. Jandarmayı aradık çözüm yok. Sağı aradık solu aradık yardım eden de olmadı. Uçurum çok sarptı ve enkazı almamız çok zordu. Vakit öğleden sonraydı ve akşama az vakit kalmıştı. Eve dönmek zorundaydık, eve döndük ve sabah hemen olay yerine tekrar gittik.

Olay yerine gittiğimizde oradaki güvenlik yakın konumda yer alan köyden birinin aşağıya gidebileceğini söyledi. Bu kişi bir çoban arkadaştı. Onunla temasa geçtik ve ücret karşılığında tam uçurumun en dibine yürüyerek yavaş yavaş farklı bir yoldan gitti. Daha sonra dronu tam da haritanın bize gösterdiği konumda bulup getirdi. Getirdi ama pervane, gimbal, kamera hep hasarlıydı. Sonunda enkaza ulaştık. Daha sonra servise gönderip dronu parçalatmak zorunda kaldık. Çünkü yapım maliyeti çok yüksek çıkmıştı. Parçaları tek tek satıp iyi kötü dronun maliyetini çıkardık.

Bu arada Dji ile temasa geçtiğimizde kullanıcı hatası denilip garanti kapsamına almadılar. Kullanıcı hatası ise düşük batarya ile drone uçurmak. Şu da aklınızda bulunsun sanırım %10 batarya seviyesinin altında drone sensörleri pasife geçiyor. Yani bizim kayaya çarpma nedenimiz tam da buymuş !

Kıssadan Hisse: Drone bataryası %25’in altında ne olursa olsun uçurmayın. Her zaman drone güvenliğini ön planda tutun. Bizim gibi derin bir yerde uçurup böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız dronu güvenli bir yere indirmeye çalışın.

Drone Kaybolursa Ne Yapmalısınız Sıkça Sorulan Sorular

Drone kaybolduğunda Ne Yapmalısınız

Drone bulma uygulaması var mı ?

Şu an için halihazırda drone bulma uygulaması yok. Drone bulmak için yukarıda anlattığım aşamaları uygulayabilirsiniz. Dji’ın kendi uygulamasında drone konum bulmak için gerekli adımlar var. Bu adımları takip ederek dronu kolayca bulabilirsiniz.

Drone buldum ne yapmalıyım?

Ormanda yürüyorsunuz drone buldunuz ne yapmalısınız ? Enteresan bir durum ama olmayacak bir şey değil. Sahipsiz ve üzerinde herhangi bir QR kod olmayan drone bulduğunuzda öncelikle insansız hava aracının seri numarası bilgisi [email protected] adresine bildirmelisiniz. Bir de jandarma ya da emniyete bilgi verebilirsiniz. Sahibi bulmak için bu mercilere başvurmuş olabilir.

Corby Drone kayboldu nasıl bulunur ?

Bu drone dji markasına göre çok daha basit bir drone. Kaybolmaması için uzağa göndermeyin. Kaybolursa bu dronelarda gps kaydı olduğundan yukarıda anlattığım yol ile dronu bulabilirsiniz.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.