drone suya düştü ne yapmalıyım

Drone Suya Düştü Ne Yapmalıyım ? 6 Etkili Taktik

Drone düşüren kişinin halinden drone düşüren anlar. Gerçekten acı bir durum. Bunu Dji Mavic 2 Pro düşüren biri olarak söylüyorum. Hele ki şu pahalılıkta bu acı kat ve kat artıyor. Tedbirli olmakta fayda var ama kaza işte her zaman olma ihtimali var. Sadece drone uçururken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri çok iyi bilmeniz gerekir. Bunları bildikten sonra emin olun güvenli uçuş deneyiminiz fazlasıyla artacaktır.

Drone kazalarının bir çok çeşidi var. Bu düşüşlerde suyla temas ya da sıvı teması dediğimiz kaza durumu risk grubu yüksek kazalardan. Özellikle drone denize düştüğünde yapmanız gerekenler oldukça önemli. Bu yazımda drone suya düştü ne yapmalıyım sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur ve suya düşen dronunuzu kurtarabilirsiniz.

Drone Suya Düştü Ne Yapmalıyım ?

Drone suya düştü ama hangi suya tatlı su mu tuzlu su mu ? Bunun ne önemi var demeyin çünkü suyun türü ciddi anlamda sıvı teması kazasında önemli bir faktör. Tuzlu su yani deniz suyu aşındırıcı bir özelliğe sahip ve tuzlu su, tatlı suya göre cihaz üzerinde daha ölümcül etki bırakabiliyor. Tuzlu su metale uzun süre temas ettiğinde sonuç oksitlenme sonrası ise çöp. Yani tuzlu suya drone düşürdüğünüzde risk faktörünüz biraz daha artıyor.

Her sıvı teması cihaza ölümcül etki bırakmaz. Bu noktada aşağıdaki basamakları dikkatli yapınca dronu kurtarma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu tedbirlerden önce özellikle deniz üzerinde drone uçuracaksanız dronu düşürmemek için size verebileceğim en büyük tavsiye hava durumu, rüzgar ve batarya seviyesine çok dikkat etmeniz olacaktır. Yine de olan oldu drone suya düştüyse okumaya devam.

Asla Panik Yapmayın !

Drone suyu düştüyse en başta yapmamanız gereken bir şey varsa o da paniktir. Drone ister toprağa ister denize düşsün asla panik yapmayın. Özellikle batarya seviyesi azaldığında insanda otomatik panik havası başlıyor. Bu da yanlış hamlelere neden oluyor. Şunu unutmayın illa drone yanınıza inecek diye bir şey yok. Eğer batarya seviyeniz düşükse ve drone size gelecek güçte değilse dronu güvenli bir yere indirmeyi deneyin. Daha sonra gidip kendiniz dronu alın. Tabi açık denizde bu çok da mümkün değil. Karada daha geçerli bir durum.

Peki yine de olan oldu ve denize drone düştü. Yine panik yapmamalısınız. Olayın etkisinden çıkın, kendinize gelin ve drone’un yerini tespit etmeye çalışın. Telefonunuzdaki drone uygulamasından drone’umu bul kısmından drone’nun yerini tespit edin ve hızlıca atağa geçin. Drone çok derine düşmüşse gerekirse profesyonel bir yardım alın ve dronu bulmaya çalışın.

Bu noktada önemli olan panik yapmamak ve hızlıca harekete geçmek. Drone suya düştü her şey bitti diye düşünmeyin.

Dronu Hemen Sudan Çıkarmaya Çalışın

drone suya düştü

Suya düşen drone için en önemli durum drone’nun ne kadar süre suya maruz kaldığıdır. Sıvı zaman geçtikçe cihaza daha çok nüfuz edeceğinden kurtarma hızı bu noktada oldukça önemli. Eğer drone belirli bir sürenin üstünde su ile temas ederse kurtarılma ihtimali oldukça azalacaktır. Dolayısıyla hızlı ve seri olmanız gerekir.

Drone suya düştüğünde su derinliği oldukça önemli. Eğer sığ bir yerde drone düştüyse ve yüzme biliyorsanız ilk hamleyi hızlıca yapın ve suya atlayın. Yüzme bilmiyorsanız drone sizden önemli değil, dikkat edin. Diğer ihtimalde drone derin bir suya düştüyse çevrenizdeki teknecilerden destek alın. Varsa dalgıç ekibi onlardan da faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak sakin kalarak hızlı hareket etmek çok önemli. Sakin ve soğukkanlı olun, drone yerini tespit edin ve dronu hemen bulmak için kolları sıvayın.

Bataryayı Çıkartın

Her şey yolunda gitti ve bingo dronu buldunuz. Şimdi bu aşamadan sonra yapmanız gerekenler oldukça önemli. Çünkü dronu hayata döndürmemiz lazım.

Drone’u bulduktan ve güvenli bir yere gittikten sonra hemen cihazın bataryasını çıkarmanız gerekiyor. Burada bataryanın şişkinlik durumuna bakın. Eğer batarya suya çok fazla maruz kalmışsa şişerek patlamaya neden olabilir. Dolayısıyla bataryayı dikkatlice çıkartın.

Bataryayı çıkardıktan sonra eğer cihaz tuzlu suya temas etmişse cihazı hemen saf su (distile su) ile yıkamanız gerekmekte. Çünkü tuzlu suyun, drone’un elektriksel devrelerine hasar vermesi kuvvetle muhtemel. Bu işlemi dikkatli şekilde yapmalısınız. Saf su ile drone ve parçalar üzerindeki tuzları dikkatlice almalısınız. Drone’a sudan çok tuz daha çok zarar verir aklınızda bulunsun.

Not: Saf suyu eczanelerden kolayca temin edebilirsiniz.

Kurulama İşlemi

Drone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Temizleme işlemi tamamsa sırada önemli aşamalardan biri olan kurulama işlemi var. Suya düşen dronu çok iyi kurulamanız lazım. Bunu yapmanın bir çok yolu var.

Bu yolların başında efsane pirinç veya silis ile kurulama yöntemi var. Bir çok insan suya düşen elektronik aletini kurulamak için pirinç kullanıyor. Fakat bu yöntem bazen çok sağlıklı olmayabiliyor. Dolayısıyla daha pratik ve hızlı yöntemler kullanmak daha mantıklı olabilir.

Kurulama için ilk olarak dronu hafifçe sağa sola sallamanız mantıklı olacaktır. Çıkarabildiğiniz kadar sıvı çıkartmanız işe yarayacaktır. Sonrasında da saç kurutma makinesinin orta sıcaklık ayarı ile dronu kurutmaya çalışabilirsiniz.

Bu aşamalardan sonra drone için en iyi şey bekleme olacaktır. Mümkünse güneşli bir ortamda dronu bekletmek dronun daha iyi kurumasını sağlayacaktır. Kurutma evresinde 3-4 güne kadar sabırlı olmalı ve mümkün olduğu kadar tüm parçaların kurumasını sağlamalısınız.

Detaylı Kontrol ve Test

Artık kritik basamaklara geliyoruz. Tüm bu aşamalardan sonra dronun tüm parçalarını kontrol ve test etmeniz lazım. Özellikle pervane girişleri, havalandırma delikleri, batarya ve kamera kısmı oldukça önemli. Batarya şişmiş ise bu bataryayı kullanmayın.

Detaylı kontrolden sonra dua ederek dronu çalıştırmalısınız.😂 Eğer cihazda teknik bir sorun olacağını düşünüyorsanız direkt servisle görüşmenizde fayda var. Bu noktada en önemli faktör şans. Umarım şansınız yaver gider ve dronunuz havalanır.

Drone çalıştığında sesler ve ışıklar normalse büyük ihtimalle sorun yok demektir. Havalanıyorsa ve gimbal çalışıyorsa şanslısınız demektir. Burada gps, gimbal ve kamera en önemli kontrol edilmesi gereken parçalar arasında yer alıyor.

Peki drone da sorun varsa ne yapmalısınız. Bir an önce teknik servisle görüşmeniz ve teknik destek almanız lazım. Bu noktada drone için otopsi lazım ve drone’nun tedavi edilmesi gerekli. Parçalar tek tek açılıp zarar tespit çalışması yapılacak ve dronu hayata geri döndürülmeye çalışılacak.

Teknik Servis Yardımı Alın

Drone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Yukarıdaki tüm adımları yaptınız ve çözüm bulamadınız. O zaman dronu teknik servise göndermelisiniz. Serviste dronu içi açılarak tüm parçaların kontrol edilmesi gerekiyor. Daha sonra da bu parçaları test edilerek dronu hayata geri döndürülmeye çalışılacak.

Drone servisleri noktasında piyasada bir çok servis var. Bu noktada doğru servisi seçmeniz ve iyi bir hizmet almanız önemli. Yıllardır drone uçuruyoruz ve bu sektörde öyle şeyler duyduk ki Allah göstermesin. İster drone bakımı olsun ister kaza ya da kırım servis konusuna çok dikkat etmelisiniz.

Herhangi bir suya düşme durumunda teknik servis için DJI Elektronik Teknik Servis firmasından gönül rahatlığıyla destek alabilirsiniz. Bizim dronumuz düştüğünde bize her noktada çok yardımcı oldular. Firmanın sahibi Rahman çok iyi teknik destek sunuyor ve eli oldukça hünerli. Aşağıda firmanın iletişim bilgileri mevcut.

DJI Elektronik Teknik Servis İletişim Bilgileri:

  • Firma Adı: Dji Elektronik Teknik Servis
  • Adres: Hoca Paşa, Ankara Cd. Dede Han/NO-40, K-4, 34110 Fatih/İstanbul
  • Website: https://www.djiservisi.com/

Drone Suya Düştü Ne Yapmalıyım Sıkça Sorulan Sorular

DJI mavic Air 2 su geçirir mi?

Dji modelleri genel olarak suya dayanıklı değil. Bu ürünler su geçirebiliyor ve uzun süre suya maruz kaldımı zarar görebiliyor.

Suya düşen drone tamir edilir mi?

Yukarıda detaylı anlattığım gibi suya düşen dronelar tamir edilebiliyor. Fakat tuzlu su ya da tatlı su durumu oldukça önemli. Yazımdaki başlıklara göre hareket ederseniz dronunuzu kurtarabilirsiniz.

Drone yağmurda uçar mı?

Dronelar genellikle yağmurlu havalarda uçmaya uygun değil. Yağmur suyu, drone’un elektronik bileşenlerine zarar verebilir ve cihazın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca, yağmur damlacıkları lensinizi kapatabilir ve görüşünüzü engelleyebilir.

Drone Suya Düştü Ne Yapmalıyım sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarım kazasız drone kullanırsınız ve güzel görüntüler yakalarsınız. Sorunsuz uçuşlar diliyorum. Hoşçakalın.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.