arapapıştı kanyonu

14 Başlıkta Arapapıştı Kanyonu İle İlgili Her Şey

Türkiye öyle bir cennet ki doğasıyla, havasıyla, suyuyla kısacası her şeyi ile sizi büyülüyor. Bunu Arapapıştı Kanyonu’nu görünce bir kez daha anladık. Arapapıştı Kanyonu özellikle nefes kesici manzarası ile size adrenalin salgılattırıyor. Norveç fiyortlarını andıran Arapapıştı Kanyonu’nu biz iki kere ziyaret etme fırsatı bulduk. İlki Aydın Gezilecek Yerleri alt üst ederken gün sonu hadi kanyona da gidelim dediğimiz ve akşama kalmamızdan dolayı yarım saat kalabildiğimiz zamandı. İkincisi ise hafta sonu 1 günümüzü ayırdığımız doya doya vakit geçirdiğimiz seferdi. Bu yazımda Arapapıştı Kanyonu ile ilgili tüm detayları ve ince noktaları yazmaya çalışacağım. Buraya gitmeden yazımı okumanızda fayda var.

NOT: Büyük Menderes Nehri’nin kollarından Akçay’ın derin, dik ve dar bir vadiden akarak Aydın’ın Bozdoğan ilçesindeki Kemer Barajı’na aktığı bölgede oluşan Arapapıştı Kanyonu, yörede “İnceğiz Kanyonu” ismiyle de anılıyor.

Arapapıştı Kanyonu Nerede ?

Arapapıştı Kanyonu, Aydın ilinin Bozdoğan ilçesinde bulunuyor. Fakat kanyonun seyir tepesi kısmı Aydın-Denizli-Muğla illerinin kesişim noktasında yer alıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Nisan 2017’de turizme açılarak tekne turları başlayan ve 60 yıllık Kemer Barajı su toplama havzasında bulunan Arapapıştı Kanyonu her geçen yıl çok daha fazla ilgi çekiyor.

Arapapıştı Kanyonu nerede sorusunun cevabında önemli bir nokta var. Google’a Arapapıştı Kanyonu yazdığınızda çıkan kıvrımlı nehir manzaralı yere gitmek isterseniz farklı bir yol izlemelisiniz. Google’a Arapapıştı Kanyonu yazdığınızda haritada çıkan yer burası. Bu konum tekne turlarının başladığı yer. Buraya geldiğinizde manzarayı bulamazsınız. Eğer siz kanyon manzarasını görmek isterseniz bu konuma gitmelisiniz. Manzara için Aydın ve Muğla tarafından geliyorsanız Sırma Köyün’den manzara yoluna yani Seyir Tepesi tarafına sapmalısınız. Eğer hem tekne turu yapmak hem de kanyon manzarasını görmek isterseniz bu iki yer arasındaki mesafeden dolayı akşam saatlerine kalmamalısınız.

Arapapıştı Kanyonu’na Nasıl Gidilir ?

arapapıştı kanyonu nerede nasıl gidilir

Arapapıştı Kanyonu bir diğer adıyla İnceğiz Kanyonu 3 ilin (Aydın-Denizli-Muğla) sınırlarının kesişim noktasında kalıyor. Arapapıştı Kanyonu’na bireysel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer kanyona Denizli tarafından gelecekseniz Denizli’nin Kale ilçesine bağlı İnceğiz Köyüne ulaşmalısınız. Köyden 2 km sonrasında direkt kanyonun seyir tepesi tarafına ulaşıyorsunuz. Eğer Aydın ya da Muğla tarafından gelecekseniz Aydın’ın Bozdoğan ilçesinden kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Seyir tepesine gitmek için yukarıda belirttiğim noktaya dikkat edin.

Arapapıştı Kanyonu – Aydın Merkez arası 59 km,
Arapapıştı Kanyonu – Muğla Merkez arası 71 km,
Arapapıştı Kanyonu – Denizli Merkez arası 99 km,
Arapapıştı Kanyonu – Denizli Kale ilçesi arası 45 km,
Arapapıştı Kanyonu – İzmir arası 203 km,
Arapapıştı Kanyonu – Ankara arası 594 km,
Arapapıştı Kanyonu – Bodrum arası 140 km uzaklıkta yer alıyor.

Arapapıştı Kanyonu’na Ne Zaman Gidilir ?

arapapıştı kanyonu inceğiz kanyonu nerede

Arapapıştı Kanyonu’na ne zaman gidilir sorusunun cevabı önemli. Çünkü yanlış zamanda giderseniz ve kurak zamana denk gelirseniz kanyonda su bulamayabilirsiniz. Arapapıştı Kanyonu’na gitmek için en ideal zaman bahar ayları. Özellikle Nisan-Mayıs-Haziran ayları ve sonbahar dönemi ziyaret için uygun vakitler.

Yazın aşırı sıcaklarda barajda su çekildiğinden gittiğinizde su bulamayabilirsiniz. Bu haberdeki manzara ile karşılaşmamak için bahar aylarını tercih etmenizde fayda var. Yazın gidecekseniz de sosyal medyadaki son güncel fotoğrafları tarayıp ya da civar yerlerin telefonundan bilgi alıp gitmenizde fayda var.

Arapapıştı Kanyonu İsmi Nereden Geliyor ?

Eminim herkes Arapapıştı kelimesini duyunca buraya başka bir isim bulamamışlar mı diye kendi kendine soruyordur.😂 Arapapıştı kelimesinin nereden geldiğine dair bir kaç rivayet bulunuyor.

İlk olarak M.S 7. yüzyılda, Bizans hükümdarı Heraklius döneminde, Bizans ordusu, Afrodisias‘ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Arap ordularının karşısında kale gibi durduğu ve Arapları şaşkına çevirdiği için Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen “Arapapıştı” adını almıştır.

Bir başka rivayete göre ise Araplar, bu kanyonun doğal güzellikleri karşısında çok şaşırdığı için burası “Arapapıştı” adını almış.

Arapapıştı Kanyonu Giriş Ücreti

Arapapıştı Kanyonu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Manzarayı yakalamak için seyir tepesine giderseniz buranın da herhangi bir giriş ücreti yok.

Arapapıştı Kanyonu’nun Uzunluğu ve Yüksekliği

inceğiz kanyonu

Arapapıştı Kanyonu, 380 metre yüksekliğe ve 6 kilometre uzunluğa sahip benzersiz bir doğa harikası. Özellikle seyir tepesi kısmında bulunan manzara nefes kesici. Doğasıyla, manzarasıyla ve tarihiyle sizi fazlasıyla tatmin eden Arapapıştı Kanyonu kesinlikle görülmeye değer.

Arapapıştı Kanyonu’nun Hikayesi ve Tarihi

Doğal oluşumları bünyesinde barındırmasının yanı sıra antik dönemden kalma insanların saklanmak ve ibadet etmek için kayalara oydukları tapınaklar, kral mezarı olarak bilinen kalıntılar, bir ucu 2500 yıllık Antik kent Afrodisias’a ulaştığı iddia edilen gizli tünel, Kanyonun hemen dışında yer alan Roma Dönemine ait kalıntılar, şehir kalıntıları, Karia döneminden Xyatis Antik kentine ait olduğu tahmin edilen Kale kalıntılarıyla türleri yok olmak üzere olan Gri Balıkçılların Türkiye’deki ender üreme alanları arasında yer alıyor.

Arapapıştı Kanyonu Seyir Tepesi

arapapıştı kanyonu seyir terası

Arapapıştı Kanyonu’nun enfes manzarasını burada yakalayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim konum olayına dikkat edin. Ben yine konumu buraya bırakıyorum. Buraya giden yol biraz dar ve toprak. Dolayısıyla giderken dikkatli olmanızda fayda var. Aracınızı seyir tepesine park ettikten sonra kayalık alana yürüyorsunuz ve karşınızda enfes bir manzara. Burada bulunan çardaklarda piknik yapma imkanınız da mevcut. Burada yiyecek, içecek almanız için belediye tesisi de bulunuyor.

NOT: Kanyonda manzarayı izlerken dikkatli olun çünkü korkuluk gibi herhangi bir güvenlik önlemi yok.

Arapapıştı Kanyonu Gizli Tünel

Arapapıştı Kanyonu sadece doğal güzelliğe değil tarihi bir dokuya da sahip. Antik dönemin izlerini taşıyan ve bir çok kalıntının bulunduğu kanyonda antik dönemden kalma insanların saklanmak ve ibadet etmek için kayalara oydukları tapınaklar, kral mezarı olarak bilinen kalıntılar, bir ucu 2500 yıllık Antik kent Afrodisias’a ulaştığı iddia edilen gizli tünel, Kanyonun hemen dışında yer alan Roma Dönemine ait kalıntılar, şehir kalıntıları, Karia döneminden Xyatis Antik kentine ait olduğu tahmin edilen kale kalıntıları mevcut.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Turu

arapapıştı kanyonu tekne turu

Arapapıştı Kanyonunda tekne turları yaklaşık 2 saat sürüyor. Tur boyunca tekne kaptanları tarafından kanyonun tarihi ile ilgili bilgilendirme yapılıyor. Yoğun dönemler önceden rezervasyon yapmanız faydalı olur. Tekne turuna çıkmadan yanınıza yiyecek içecek alabilirsiniz. Teknede can yelekleri de sizlere veriliyor. Çok fazla tarihi eser göreceğiz diye beklenti içine girmeyin. Sadece bir kaya mezarını açık ve net görebiliyorsunuz. Tekneyle giderken etrafınızda uçuşan balıkçıl kuşları ve karabataklar size eşlik ediyor.

NOT: Yaz aylarında suların çekilmesinden dolayı turlar iptal olabiliyor.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Saatleri: Arapapıştı Kanyonu tekne saatlerini öğrenmek için 0 542 305 9585 numarasını arayabilirsiniz. Yoğun dönemlerde önceden rezervasyon yapmanız faydalı olabilir. Tekne turları genelde 08.00 – 18.00 saatleri arasında oluyor.

Arapapıştı Kanyonu’nda Yüzme

Arapapıştı Kanyonun’da yüzme olayına bence hiç girmeyin çünkü burası baraj gölü nihayetinde. Yani su sizi aşağıya çekebilir. Hiç yüzme olayına girmeden manzaranın tadını çıkartın.

Arapapıştı Kanyonu’nda Kamp

arapapıştı kanyonunda kamp

Arapapıştı Kanyonun’da kamp yapmak isterseniz gölün çevresindeki boş alanlarda ve seyir tepesinin bulunduğu yerde çadır kurabilirsiniz. Bu konuda şimdilik herhangi bir kısıtlama yok. Çadır kuracağınız yerlerde duş, tuvalet, yiyecek ve su satılan yer olmadığından bu konularda önleminizi önceden almalısınız. Geceleri hiçbir aydınlatma olmadığı için mutlaka yanınızda fener de bulundurmalısınız.

Arapapıştı Kanyonu Bungalov Evler

Arapapıştı Kanyonu turizme yeni yeni kazandırılmaya çalışılan bir yer. Denizli Kale Belediyesi’nin kanyon çevresine yaptırdığı bungalovlar var fakat hukuki bir süreçte oldukları için bungalovlarda şu an için konaklama yapılmıyor.

Arapapıştı Kanyonu’nda Yapılması Gerekenler

arapapıştı kanyonu

Arapapıştı Kanyonu’na yolunuz düşerse burada yapmanız gerekenleri aşağıya sıralıyorum.

Arapapıştı Kanyonu’nda Ne Yapılır ?

  • Kanyonun seyir tepesinde enfes manzarayı izlemek ve bol bol fotoğraf çekilmek.
  • Seyir tepesindeki çardaklarda güzel bir kahvaltı yapmak.
  • Kanyonda tekne turu yapmak.
  • Bölgede bulunan restoranlarda Kemer Baraj Gölünün balıklarının lezzetini tatmak.
  • Sular çekildiğinde bölgedeki mağaraları ziyaret edebilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşü rotalarında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
Arapapıştı Kanyonu Videosu

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.