söke gezilecek yerler

Söke Gezilecek Yerler : Görülmesi Gereken 11 Yer

Herkese Aydın’dan kocaman selamlar.😊 Biz işimiz nedeniyle 6 ay gibi bir süre Aydın’da ikamet edeceğiz. Hazır bu kadar uzun süre Aydın’da kalma fırsatı bulmuşken bu güzel şehri ve çevresini detaylı keşfetme imkanını elde etmiş olduk. Aydın gibi güzel bir şehir de fazlasıyla keşfedilmeyi hak ediyor. Öncesinde Muğla’ya yakın olmasından dolayı çokça geldiğimiz Aydın, tarihi ve doğal güzellikleri ile bizim için her zaman ön planda bir yer oldu. Aydın merkezden öte ilçeleri çok daha güzel yerlere sahip.

Aydın’daki hafta sonlarımızı iyi değerlendirelim ve bir yerleri görelim diye düştük yollara. İstikametimiz Aydın’ın Söke ilçesi. Burada bulunan bazı yerleri çok çok önceden görmüştük ama bu sefer daha detaylı gezelim istedik. Sonuçta da güzel olduğunu düşündüğüm Söke gezilecek yerler başlıklı yazım ortaya çıktı. Hadi gelin Söke dosyasını açalım.

Söke’de Gezilecek Yerler

Söke, bana göre tam hafta sonu kaçamağı yapılacak bir yer. Gezilecek yerleri çok fazla olmasa da kesinlikle görülmeyi hak eden yerleri var. Özellikle Söke’nin tarihi yerleri bu ilçede ön plana çıkıyor. İlçenin toprağından resmen tarih fışkırıyor. Söke çevresi ile oldukça güzel bir yer. Merkezi yani içine gelirsek ne yazık ki Söke’nin şehirleşme yapısından hiç memnun kalmadık. İlçenin içi resmen keşmekeş ve 1900’lü yıllardan kalma gibi. Bu güzel Ege ilçesine çukurlu, engebeli yollar ve çarpık yapılar hiç yakışmamış. O kadar köhne yapılar var ki ilçe adına gerçekten üzüldük. Söke’nin gelişen modern yerleri var ama genel itibariyle şehirleşme anlamında merkezin çok daha fazla yolu var.

aydın söke
Söke Gezilecek Yerler : Priene Ören Yeri

Tarafsız olmak gerekirse biz Söke’nin merkezini beğenmedik. Yani bu noktada çok fazla kaybedecek bir şeyiniz bulunmuyor. Çünkü Söke merkezde gezilecek bir yer neredeyse yok. Yani Söke’nin merkezine bir ihtiyacınız yoksa girmemeniz zaman kaybı açısından güzel olur. Eğer merkeze girecekseniz sadece tarihi bir cami olan İlyas Bey Cami’yi (Koca Cami) ziyaret edebilirsiniz. Bu cami ilçenin simgelerinden biri sayılıyor. Eğer merkezden geçecekseniz bu camiyi ziyaret edebilirsiniz. Konumu burada.

Söke gezilecek yerler listem dediğim gibi oldukça kısa ve öz. Sıralamayı aşağıda görebilirsiniz. Söke’yi günübirlik gezmek isterseniz haritamdaki 8,9,10,11 numaralı yerleri pas geçmenizi öneririm. Bu dört yerden Kurşunlu Manastırı, Dilek Yarımadası tarafında kaldığı için burayı Kuşadası’nı gezerken görmenizi tavsiye ederim. Söke’de muhakkak görmeniz gereken yerlerin yanına kalp koydum. İşte Söke’de görmeniz gereken yerler.

Söke Gezilecek Yerler

 1. Aziz Nikolaos Kilisesi ❤️
 2. Güllübahçe Köyü
 3. Priene Antik Kenti ❤️
 4. Atburgazı Kalesi
 5. Eski Doğanbey Köyü ❤️
 6. Karina Bölgesi
 7. Novada Outlet
 8. Kurşunlu Manastırı
 9. Myus Antik Kenti
 10. Bafa Gölü Tabiat Parkı ❤️
 11. Milet Ören Yeri ❤️

Söke Gezilecek Yerler Haritası

Söke Gezilecek Yerler Haritası (Harita üzerinde sayılara tıklayabilir zoom da yapabilirsiniz. Sıralama aşağıda)

Söke Gezilecek Yerler Haritası

 1. Aziz Nikolaos Kilisesi
 2. Güllübahçe Köyü
 3. Priene Antik Kenti
 4. Atburgazı Kalesi
 5. Eski Doğanbey Köyü
 6. Karina Bölgesi
 7. Novada Outlet
 8. Kurşunlu Manastırı
 9. Myus Antik Kenti
 10. Bafa Gölü Tabiat Parkı
 11. Milet Ören Yeri

Yukarıda dediğim gibi 8,9,10,11 numaralı yerleri 1 gün içinde gezmek isterseniz ya sabah çok erkenden kalkmanız ve yola çıkmanız lazım ya da Söke’ye 2 gün ayırmanız lazım. Bu yerlerden Kurşunlu Manastırı’nı pas geçebilirsiniz. Bafa Gölü için ise epey bir vakit ayırmanız lazım. Bu göl ve çevresinde çok güzel yerler var fakat ciddi zaman lazım. Detaylar aşağıda olacak. Hadi şimdi listemize geçelim.

Aziz Nikolaos Kilisesi

söke gezilecek yerler

söke gezilecek yerler

Bizim Söke’de ilk durağımız Aziz Nikolas Kilisesi oldu. Bu kilise aşağıda anlatacağım Güllübahçe Köyü sınırlarında yer alıyor. Bu yapı bizim gönlümüzü kazanan bir yer oldu ama ne yazık ki kaderine terk edilmesinden dolayı bizi üzdü. Kilisenin çevresindeki evlerde genel bir restorasyon çalışması olmuş ama kilise çok bakımsız kalmış. Hatta yıkım tehlikesi var diye içeri girmeyin uyarısı bile vardı. Kilise umarım bir gün tadilata girer ve ülkemize bu güzel yapı tekrar kazandırılır. Şimdi gelelim kilisenin tarihine.

Aziz Nikolaos Kilisesi, 1821 yılında burada bulunan bir başka kilisenin üzerine, Hristiyan aleminin önemli azizlerinden Aziz Nikolaos (Noel Baba) adına Gelebeç’te oturan Rumlar tarafından yaptırılmış. Anadolu’da Noel Baba adına inşa edilmiş ikinci kilise olması bakımından büyük önem taşıyor. Birinci kilise ise Antalya’nın Demre ilçesinde yer alıyor. Kilise, 1922 yılında nüfus mübadelesi nedeniyle Rumların gitmesinden sonra, mübadele ile gelen Türkler tarafından 25-30 yıl kadar hiç bozulmadan cami olarak kullanılmış. Sonraki dönemlerde ise defineci ve kaçak kazıcıların yaptıkları tahripler sonucu yapının genel durumu tamamen bozulmuş.

Kilisenin güneyinde bizim ilk defa gördüğümüz Kemiklik (Osteofilak) denilen bir yapı vardı. Bu yapı Hristiyan mezarlarında yeni gelen ölülere yer açılması için var olan mezarlıklardan kemikler çıkartılıyormuş ve oradan çıkan kemikler kiliselerdeki bu bölümlere konuluyormuş. Çok enteresan ve ürpertici bir yer. Burayı muhakkak görmelisiniz.

Kilisenin konumu burada. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Güllübahçe Köyü

güllübahçe köyü

güllübahçe köyü

Güllübahçe Köyü, Söke’nin en güzel köylerinden biri. Yukarıda anlattığım kiliseye de ev sahipliği yapıyor. Köy, Söke Ovası’nı tam karşıdan gören güzel bir konuma sahip. Güllübahçe, eski bir Rum köyü. Priene Antik Kenti’ne yalnızca 2-3 km’lik mesafede yer alan bu köyün önceki ismi ise Gelebeç Köyü.

Köy merkezinde gezip görebileceğiniz bir yer yok. Köyün en güzel tarafı Aziz Nikolaos Kilisesi’ne giden yol üzerinde bulunuyor. Buradaki evler restore edilmiş ve güzel bir görünüme kavuşmuş. Yani Güllübahçe Köyü’ne gidecekseniz bu yolu görmenizi tavsiye ederim. Bu yolun sonunda yer alan kilisenin bulunduğu alanda 1-2 tane restoran-kafe bulunuyor. Söke Ovası manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içmek isterseniz bu mekanları değerlendirebilirsiniz.

Güllübahçe Köyü’nde gezilecek yer olarak sadece Aziz Nikolaos Kilisesi’ni bulabilirsiniz. Bir de köye 3 km uzaklıkta yer alan ve aşağıda anlatacağım Priene Antik Kenti gezebilirsiniz. Buralar dışında köyün herhangi bir gezilecek yeri yok. Bu köy aşağıda anlatacağım Doğanbey Köy kadar değer görmemiş. Ama iyi bir şekilde elden geçerse ciddi turizm potansiyelinin olduğunu düşünüyorum.

Priene Antik Kenti

söke gezilecek yerler

Söke gezilecek yerler listeme listemin en güzel tarihi yerlerinden biri olan Priene Antik Kenti ile devam ediyorum. Burası manzarası en güzel olan antik kentlerden biri. Hele bir heybetli Athena Tapınağı var ki burayı gerçekten seveceksiniz. Biz 5 yıl önce buraya uğramıştık ama bu sefer gittiğimizde de aynı heyecanı yaşadık. Söke’de görülmesi gereken en önemli tarihi yer neresi deseler kesinlikle burayı işaret ederim.

Priene tarihine şimdi kısaca göz atalım. Kentin kuruluşunun anlatımlara göre İonia’ya göç eden kolonistler olduğu düşünülüyor. Helenistik dönem boyunca şehir Ptolemaic ve Seleucid Krallıklarının ve Pergamum Krallığı’nın yönetimi altına girmiş. M.Ö. 133’de Pergamum Kralı II. Attalus’un ölümünden sonra kent Roma egemenliği altına girmiş.

Antik kentte hepsi görülmeye değer bir çok önemli yapı var. Kentin tiyatrosu ve bazı tapınakları günümüze kadar varlığını iyi bir şekilde koruyarak gelmiş. Kenttin önemli yapıları aşağıda.

Priene Antik Kenti’nin Önemli Yapıları

 • Athena Tapınağı (M.Ö. 4. yüzyıl),
 • Tiyatro,
 • Agora,
 • Zeus Olympos Tapınağı,
 • Bouleuterion (M.Ö. 150),
 • Gymnasion ve Demeter
 • Mısır Tanrıları Bölümü

Priene Antik Kenti’nin girişi ücretli. Müze kart burada geçerli. Kente ulaşmak için araba şart. Konumu burada. Söke’yi gezecekseniz burayı muhakkak gezin.

Atburgazı Kalesi

söke aydın
Kaynak: Wikipedia

Priene Antik Kenti’nden Doğanbey Köyü’ne doğru giderken Atburgazı beldesinden geçiyorsunuz. Bu beldenin de en yüksek noktasında Atburgazı Kalesi var. Kalenin bir diğer adı Asartepe Kalesi. Vaktiniz varsa burayı gezebilirsiniz. Yoksa da pas geçebilirsiniz. Kalenin Bizans dönemine ait moloz – taş kullanılarak yapıldığı düşünülüyor. Priene – Milet – Didim güzergâhındaki yolu kontrol etmek amacı ile kurulduğu sanılıyor. Kalenin konumu burada.

Eski Doğanbey Köyü

söke gezilecek yerler tarihi

Aydın’ın en güzel, Söke’nin de en ikonik köylerinden biri olan Doğanbey Köyü’ne geldik. Burayı daha önce duymuştuk ama gitme fırsatımız olmamıştı. Söke’yi gezerken burayı kaçırmamalıydık ve tam da öyle yaptık. Priene Antik Kenti sonrası direksiyonu buraya kırdık ve bu güzel köye ulaştık. Köyde ayrı şekilde konumlandırılmış 2 yer var. Biri eski ve restore edilmiş evlerin olduğu yer diğeri de halen ikamet eden insanların olduğu ve kıyıya yakın olan Doğanbey Köyü. Bizi ilgilendiren kısım ilk kısım.

Doğanbey Köyü eski bir Rum Köyü. Sırtını Dilek Dağları’na yaslamış olan bu güzel köy, Kurtuluş Savaşı sırasında mübadele sonucunda Yunanistan’a göç eden Rumlardan kalma. Köyde bulunan yapılar geç Osmanlı dönemi mimari özelliklerini yansıtıyor. Mübadele sonrası köyde bulunan evler satın alınmış ve aslına uygun restore edilmiş. Köy sokaklarında gezerken bolca satılık ilanı görebilirsiniz.

Restore edilen evler gerçekten köye güzel bir hava katmış. Bu yapılar otel, restoran olarak kullanılıyor. Hala yıkık dökük evler de yok değil. Köyün iki giriş noktası var. Köyü U harfi şekilnde düşünebilirsiniz. U’nun iki uç noktasında birbiriyle bağlantısı olmayan 2 giriş noktası var. Biz burayı çok sevdik. Detayları için aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Karina Bölgesi

aydın doğanbey köyü karina

Eski Doğanbey Köyü sonrası rotamız Karina tarafı oldu. Söke’de deniz manzaralı gün batımı yapılacak bir yer arıyorsanız Karina güzel bir nokta olabilir. Karina’da 4-5 tane balıkçı mekanı bulunuyor. Dilerseniz akşam yemeğini denize karşı bu restoranlardan birinde yiyebilirsiniz. Karina’dan sonra yol Dilek Yarımadasına gidiyor ama burada yol son buluyor. Jandarma karakolu sonrası yol devam etmiyor.

Karina’da bizim hoşumuza gitmeyen durum her dükkanın önünden geçerken esnafın içeri buyurun diye ısrarcı tavırları oldu. Restoranlar komşu olduğu için resmen herkes önünüzü kesiyor. Bu durumda ne yazık ki güzel bir tablo oluşturmuyor. Biz herhangi bir restorana girmediğimiz için tavsiyede bulunamıyorum. Siz yorumlara bakıp tercihte bulunabilirsiniz. Karina’nın haritadaki konumu burada.

Novada Outlet

novada outlet

Normalde gezilecek yerler listeme alışveriş merkezi tarzı bir yer yazmayı tercih etmiyorum. Fakat bölgeyi bilmeyenler ve ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için Novada Outlet’i yazmak istedim. Söke’nin dış tarafında yer alan Novada Outlet kendi halinde güzel bir alışveriş merkezi. Çeşit olarak bir çok markaya ev sahipliği yapıyor. Yol üstünde bir şeyler yemek ya da alışveriş yapmak isterseniz bu avm’yi tercih edebilirsiniz. Açık havada güzel bir alışveriş merkezi olan Novada Outlet’in konumu burada.

Kurşunlu Manastırı

aydın söke
Kaynak: Tripadvisor

Kurşunlu Manastırı, Söke ile Kuşadası arasında kalan bir bölgede yer alıyor. Manastır’a Söke’den gidecekseniz 20-25 km’lik virajlı bir yolu takip etmeniz lazım. Bu noktada vaktiniz dair ise ya da Kuşadası’na da gezi planı yaptıysanız manastırı o bölüme dahil edebilirsiniz. Vaktiniz yoksa burayı direkt pas geçebilirsiniz.

Kurşunlu Manastırı’nın 11. yüzyıl Bizans yapısı olduğu tahmin ediliyor. Manastırda yemekhane, kiler, mutfak, keşiş odaları, revir, şapel (küçük kilise), mezarlık, manastır surları, sur mahzeni ve savunma odaları gibi bölümler mevcut. Anadolu’da bir çok ücra noktada bu tarz manastırları görebilirsiniz. Manastırlarda olmazsa olmaz freskleri, simgesel ve geometrik motifleri burada da görebilirsiniz.

Manastıra giden yol toprak ve oldukça yokuşlu. Arabanızın altının yüksek olması bu noktada oldukça önemli. Dediğim gibi vaktiniz yoksa, çocuklu bir aile iseniz ya da arabanıza güvenmiyorsanız burayı pas geçin. Konum burada.

Myus Antik Kenti

myus antik kenti

Söke gezilecek yerler listemdeki bir diğer tarihi yapı Myus Antik Kenti. Bu kent Bafa Gölü’nün kıyısında yer alıyor ve Söke merkeze 35 km mesafede bulunuyor. Antik kent Avşar Köyü sınırlarında yer alıyor. Ünlü coğrafyacı Strabon’un verilerine göre kenti Atina Kralı Kodros’un oğlunun kurduğu biliniyor. Kentteki kazı çalışmaları ilk kez 1908 yılında başlamış fakat günümüze uzanan yeterli kalıntı ve bilgi yok.

Myus oldukça verimli topraklar üzerine kurulu bir şehirmiş. Menderes Nehri’nin kıyısında bulunması ve verimliliği sağlamış. Şehir, özellikle kereste ve zeytinyağı ticareti ile oldukça ünlenmiş. Kentin en önemli yapıları arasında tiyatro, agora, stoa (sütunlu cadde), gymnasium, hamamlar ve tapınaklar yer alıyor.

Myus Antik Kenti’nin yolu oldukça sıkıntılı. Gidecekseniz arabanızın altının yüksek olması şart. Kent oldukça bakımsız kaldığı için ne yazık ki görülecek kayda değer bir yeri yok. Konumu burada. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

milas çevresinde gezilecek yerler

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Söke’de görmeniz gereken en güzel yerler arasında. Göl, Muğla ile Aydın illeri arasında bulunan doğa harikası bir yer. Bafa Gölü, arkeolojik ve geleneksel değerlerin buluştuğu bir coğrafyaya sahip. Tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanan Bafa Yöresi, antik felsefenin öncülerinden ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak biliniyor.

Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğusunda yer alan Bafa Gölü, tarih olarak 1989’da Bafa Gölü Tabiat Park Alanı olarak ilan edilmiş. Bafa Gölü’nün kıyısına inmek isterseniz anayol üzerinden Kapıkırı Köyü’ne sapmanız gerekli.

Bafa Gölü’nün uzunluğu 16 km, derinliği ise ortalama 25 metre. 260’ın üzerinde kuşa ev sahipliği yapan Bafa Gölü’nde bazı dönemlerde kötü kokular yayılabiliyor. Milas – Söke yolunda bulunan Bafa Gölü’nün manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız yol üzerinde bulunan çardaklarda oturabilirsiniz.

Bafa Gölü Civarında Görmeniz Gereken Yerler:

 1. Herakleia Antik Kenti
 2. Herakleia Kaya Mezarları
 3. Kapıkırı Köyü
 4. Latmos Dağları
 5. Bafa Gölü Tekne Turu
 6. Yediler Manastırı

Bafa Gölü nerede ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Milet Ören Yeri

aydın gezilecek yerler

Söke gezilecek yerler listemde son durağımıza geldik. En başta dedim ya Söke’nin toprağından tarih fışkırıyor. İşte bunun güzel bir örneği de Milet Ören Yeri. Milet aslında Aydın’ın Didim ilçesi sınırlarında yer alıyor fakat Söke’ye yakın diye burayı da listeme eklemek istedim.

Milet, antik çağda önemli bir Yunan şehri ve Akdeniz ticaretinin merkezlerinden biriymiş. Milet, MÖ 7. yüzyılda İyonya kolonisi olarak kurulmuş ve zamanla büyük bir deniz ticaret limanı haline gelmiş. Şehir, tarih boyunca önemli bir entelektüel ve kültürel merkeziymiş. Burası, ünlü filozof Thales gibi önemli düşünürlerin ve matematikçilerin de aralarında bulunduğu birçok önemli kişiye ev sahipliği yapmış.

Milet, Pers İmparatorluğu’nun kontrolü altına girmiş sonrasında da Makedonya İmparatorluğu burada hüküm sürmüş. Helenistik dönem boyunca da önemini korumuş fakat Roma İmparatorluğu’nun yükselişiyle birlikte önemi azalmış. Milet Ören Yeri’nde bir çok önemli yapı bulunuyor. Bunlar aşağıdaki gibi.

 • Antik tiyatro,
 • Agora (pazar yeri),
 • Tapınaklar,
 • Faustina Hamamı,
 • Humei Tepe Hamamı,
 • Liman anıtı ve kapısı,
 • Capito Hamamı,
 • Gymnasium,
 • Depo yapıları.

Milet Ören Yeri’nde bir de Milet Müzesi bulunuyor. Buraya gelmişken müzeyi de muhakkak ziyaret edin. Önce müzeyi sonra kenti gezmek çok daha etkili olacaktır.

 • Milet Ören Yeri girişi ücretli. (Aynı bilet ile Milet Müzesi ni de gezebilirsiniz) Müze kart burada geçerli.
 • Milet Ören Yeri’nin haritadaki konumu burada.

Söke gezilecek yerler bu kadar. Aşağıda Söke ile ilgili plan yapmanızı kolaylaştıracak başlıkları bulabilirsiniz. Bu kısmı da dikkatli okumanızda fayda var.

Söke Vlog

Söke Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Söke Kaç Günde Gezilir ?

Söke Kaç Günde Gezilir ? Söke gezilecek yerleri ile oldukça butik bir yer. Yani gezilecek yer sayısı oldukça az. Söke merkezde neredeyse hiç gezilecek yer yok. Bu noktada Söke’nin çevresi çok daha önemli. Bana göre Söke gezilecek yerler için maksimum 2 gün ayırmanız fazlasıyla yeterli olur. Bu 2 günde yukarıda bahsettiğim yerleri kolayca gezebilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa Söke için 1 gün bile yeter diye düşünüyorum. Yukarıdaki Söke gezilecek yerler listemde yanına kalp koyduğum yerleri bilhassa ziyaret etmenizi öneririm. Eğer bu bölgede vaktiniz geniş ise Didim, Kuşadası, Milas ve Bodrum’u da gezi planı listenize alabilirsiniz.

Söke Çevresinde Gezilecek Yerler

Söke oldukça küçük bir yer fakat çevresinde çok önemli yapılar bulunuyor. Söke’yi gezmek zamanınızı fazla almayacaktır. Bu bölge için tatil planlıyorsanız ve zamanınız geniş ise Söke çevresindeki gezilecek yerlere muhakkak göz atmalısınız. Söke yakınlarında keşfedilmesi gereken bir çok yer var. Bu yerleri keşfetmek için 10 gün vaktiniz olsa yeridir. Söke yakınlarında gezilecek yerleri aşağıya sıralıyorum. Bu yerleri gezeceksiniz iyi bir gezi planı çıkarmanız şart.

Söke Yakınlarında Gezilecek Yerler:

Söke Sıkça Sorulan Sorular

Söke merkezde gezilecek yerler neresi ?

Söke merkezde gezilecek yer arıyorsanız çok fazla bir şey bulamazsınız. Merkezde çarşı ve pazar alanı dışında bir şey yok. Sadece merkezde yer alan tarihi İlyas Bey Cami’yi ve Kemalpaşa Mahallesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Söke’de gezilecek yerlerin neredeyse hepsi Söke çevresinde kümelenmiş durumda.

Söke’nin eski adı nedir ?

Söke’nin eski adı Sokia ve Aneon‘dur.
Sokia: Bu isim Yunanca kökenlidir ve “Söğüt” anlamına gelir. Bölgede bolca bulunan söğüt ağaçlarından dolayı bu ismin verildiği düşünülmekte.
Aneon: Bu isim ise Lidya dilinde “Kutsal Alan” anlamına gelir. Söke’nin tarihi boyunca önemli bir dini merkez olması nedeniyle bu ismin de kullanıldığı bilinmekte.

Söke’de deniz var mı ?

Söke merkezde deniz bulunmuyor. Söke’nin bazı köylerinin denize kıyısı var. Söke merkezin denize en yakın yerleri Doğanbey Köyü ve Kuşadası tarafı oluyor.

Söke’de denize girilecek yerler neresi ?

Söke’de denize girmek isteyen kişiler en yakın Didim, Akköy, Doğanbey Köyü Karina Bölgesi ve Kuşadası’nı tercih edebilir.

Söke’nin yemek olarak neyi meşhur ?

Söke’nin meşhur yemekleri arasında şunlar yer alıyor: Söke çöp şiş, Söke pidesi, Söke tahinli kabak tatlısı, zeytinyağlı yemekler ve kabak çiçeği dolması, neşen gazozu, nohut mayası ile yapılan tatlı maya ekmeği.

Söke Doğanbey’de denize girilir mi?

Eski Doğanbey Köyü’nün denize kıyısı yok. Doğanbey Köyü’nün yeni yerleşim yerinin denize kıyısı var. Kıyısı var ama denize girilecek bir yer yok. Denize girmek için Karina tarafı daha çok tercih ediliyor. Ama ne kadar güzel derseniz bence çok iç açıcı değil.

Söke gezilecek yerler dosyamdan şimdilik bu kadar. Umarım rotanıza ve gezi planınıza faydalı bir yazı olmuştur. Eklemek istediğiniz bir şey varsa hemen altta yorumlara beklerim. Hoşça kalın.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.