doğu ekspresinin manzaraları

9 Maddede Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey

Doğu Ekspresi öyle bir yolculuk ki, yazılan tüm abartı yorumları fazlasıyla hak ediyor. Bir ulaşım aracı olmaktan ziyade başlı başına bir deneyim. Elbette popüler olmasından da kaynaklı bilet bulmanın aşırı zor olduğu yönündeki yorumlar maalesef ki bir şehir efsanesi değil. Zor elbette zor olmasına ama peki bilet bulmanın hiç mi ipucu yok derseniz elbette var. İşte Doğu ekspresi ile ilgili bilgiler ve bilet bulmanın püf noktaları aşağıda sizlerle.

Doğu Ekspresi Turu Nedir ?

En kısa tanımla Doğu Ekspresi, Ankara’dan Kars’a sefer yapan ve Kırıkkale-Sivas-Erzincan-Erzurum illerinden geçerek Kars’a ulaşan TCDD Taşımacılık trenidir. Doğu Ekspres treninin güzergâh uzunluğu 1310 km ve sefer süresi yaklaşık 25 saattir.

Doğu Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçiyor ?

doğu ekspresinin rotası
Doğu Ekspresi Güzergahı

Öncelikle Doğu Ekspresi Ankara Tren Garın’dan her gün 18.00 de kalkıp Kars Tren Garında saat 19.00 da noktalanan 25 saatlik bir yolculuk. Yani Doğu Ekspresi yaklaşık 1 gün sürüyor. Doğu Ekspresi’nin Ankara’dan çıkıp Kars’a ulaşana kadar durduğu istasyonlar sırasıyla:  Kırıkkale, Sivas, Erzincan ve Erzurum Tren İstasyonları. Yani Doğu Ekspresi trenine binmek için sadece Ankara’ya gelmenize gerek yok. Diğer istasyonlardan da binebilirsiniz.

Burada püf nokta şu: En güzel manzaralar Ankara-Kars yönünde gündüz saatlerine denk geldiği için bu yön daha revaçta ve haliyle bu yönde bilet bulmak daha zor. Bir öneri Kars’a uçakla gidip, Ankara’ya dönüşü Doğu Ekspresiyle yapabilirsiniz. Dönüş için daha rahat bilet bulunabildiği bilinen bir gerçek. Aklınızda bulunsun.

Doğu Ekspresi Saatleri

doğu ekspresinin saatleri

Doğu Ekspresi ile seyahat planlıyorsanız trenin kalkış saati oldukça önemli. Treni kaçırmamanız için saatlere dikkat etmelisiniz. Doğu Ekspresi’nin Ankara’dan Kars’a ve Kars’tan Ankara’ya kalkış saatleri aşağıdaki gibi.

– Ankara’dan kalkış: 17.55
– Kayseri’den kalkış: 00.48
– Sivas’tan kalkış: 04.19
– Erzincan’dan kalkış: 10.32
– Erzurum’dan kalkış: 14.32
Kars’a varış: 18.30

Kars’tan Ankara’ya yolculuk yapacak yolcular için istasyonlardan kalkış ve Ankara’ya varış saatleri;

– Kars’tan kalkış: 08.00
– Erzurum’dan kalkış: 12.10
– Erzincan’dan kalkış: 16.06
– Sivas’tan kalkış: 22.18
– Kayseri’den kalkış: 01.48
– Ankara’ya varış: 08.30

Doğu Ekspres Turu Ne Kadar Sürüyor ?

Doğu Ekspresi treninin hızını Japonya’nın hızlı trenlerine benzetmeyin. Bu tren nostaljik bir tren sonuçta ağır gidiyor. Yavaş yavaş sindire sindire gezdiriyor sizi. Doğu Ekspresi’nin ortalama hızı 80 km/saat. Ankara – Kars arası yolculuk tek yön yaklaşık 25 saat sürüyor.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar ?

doğu ekspresi bilet fiyatları ne kadar

İşin en önemli kısmı Doğu Ekspresi için bilet alabilme. Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları oldukça makul. Doğu Ekspresi bilet fiyatları yolcuların tercih ettiği vagon sistemine göre değişiklik gösteriyor. Trende 3 şekilde yolculuk yapabilirsiniz: Örtülü kuşetli denen 4 kişilik kompartımanlarda, 2 yataklılarda ve pulman denilen koltuklu bölümlerde. Yolcular genelde yataklı kompartıman seçtiğinden önceden rezervasyon çok ama çok önemli.

Ankara – Kars Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (2020)

 • Tam bilet (Tek Kişi) : 480.00 TL
 • Tam Bilet (İki Kişi) : 600.00 TL
 • Genç Bilet (Tek Kişi) : 384.00 TL
 • Genç Bilet (İki Kişi) : 489.00 TL
 • 65 Yaş Üstü (Tek Kişi) : 240.00 TL
 • 65 Yaş Üstü (İki Kişi) : 300.00 TL

Ankara – Kars Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Bilet Fiyatları (2020)

 • Tam bilet: 57.50 TL
 • İndirimli bilet: 49.50 TL
 • 65 yaş üstü: 29.00 TL

Ankara – Kars Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları (2020)

 • Tam bilet: 78.00 TL
 • İndirimli bilet: 69.00 TL
 • 65 yaş üstü: 49.00 TL

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Taktikleri

doğu ekspresi bilet bulma

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

 • Tüm detayları göz önünde bulundurup gitmek istediğiniz döneme karar verdikten sonra bilet bulmak için efor sarfetme aşamasına geçebiliriz. Biletler tam 1 ay öncesinden satışa sunuluyor. Örneğin bugün 6 Şubat ve 5 Mart’ın bileti bugün satışa çıkıyor. Sadece 1 aylık kısım satışta oluyor, yani birkaç ay sonrasına bilet alma gibi bir şansınız yok.
 • Biletlerin satışa çıktığı net bir saat yok. Ben gece 02.30 da satışa açıldığını da gördüm sabah 7’de de.
 • Satışa çıktığı an tüm vagonlar dolu görünebilir. Bazen tur acenteleri biletleri satın almış olabiliyor. Tabi burada umudumuzu yitirmiyoruz, bileti iptal edenler olabildiği gibi bazen ek vagon da konulabiliyor. Ben gece yatmadan önce dolu görünen bilete sabah kalktığımda yer buldum ve hemen aldım.
 • Mümkünse tek bir tarihte sabit kalmayın. Belirli bir tarih aralığı belirleyebilirseniz ve size uyan tüm tarihleri sürekli check ederseniz bilet bulma ihtimaliniz daha da artacaktır.
 • Doğu Ekspresi için bilet bulmanın zor olduğunu biliyoruz artık onun için birkaç gece uykusuzluğu göze almalı hatta mümkünse 2 kişi nöbetleşe bilgisayar başında beklemelisiniz. Bu şekilde er ya da geç bilet bulunuyor bence.
 • Diyelim ki tüm bu aşamaları geçtiniz ve size uyan bir tarihte Doğu Ekspres biletini yakaladınız. Bu aşamada hemen yerleri seçmeniz gerek ve bileti almanız için 10 dakikanız olacak. 10 dakika içinde bileti satın alamamış olursanız sistem sizi otomatik olarak atacak ve boşalan yerleri muhtemelen bilgisayar başında pusuda bekleyen başka biri kapacak. O nedenle boş yer buluncaya kadar geçen, sayfayı yenileyip durduğunuz süreçte bilgilerinizi (ad soyad, tc kimlik numaraları) girmiş olmanız faydanıza olacaktır.
doğu ekspresinin manzaraları

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir Doğu Ekspresi sevdalısısınız ve bu unutulmaz deneyimi yaşamayı istiyorsunuz. Dilerim tavsiyelerim işe yarar ve en kısa zamanda bilet bulup yolculuğa çıkarsınız. Bilet bulma aşamasını hallettiyseniz muhtemelen şimdi treni ve kompartımanı düşünüyor ve bazı şeyleri merak ediyorsunuz. Onların da cevabı burada elbette 🙂

Doğu Ekspresi İhtiyaç Listesi & Bizim Deneyimimiz

doğu ekspresinin yolları
 • Ben kız kardeşimle 2 kişilik yataklı kompartımanda seyahat ettim. Nevresimler ve battaniye tertemizdi. Gönül rahatlığı ile yatabilirsiniz.
 • 2 kişilik odada bir adet priz bulunuyor, uzatma kablo çok işinize yarar.
 • Yanınıza küçük su ısıtıcılarından almanızı tavsiye ederim, çay kahve için epey iyi oluyor.
 • 2 adet, otellerde olan tek kullanımlık terliklerden vardı. Rahat olmak isterseniz kendi terliğinizi getirebilirsiniz.
 • 2 kişilik yataklı kompartımanda lavabo bulunuyor. El yüz yıkamak, diş fırçalamak için burayı kullanabilirsiniz ancak tuvaletler ortak kullanım. Her vagonda 2 adet bulunuyor (biri alaturka, biri alafranga). Tuvalet kağıdı yolculuğun sonuna kadar hep vardı ama siz her ihtimale karşı yanınızda bulundurun. Temizlik açısından da biz bir sorun yaşamadık.
 • Yemekli vagon var ama her zaman hizmet vermeyebiliyor. Yanınıza yeteri kadar su ve yiyecek alın.
 • Kompartımanlarda mini buzdolabı da oluyor içinde su, çikolata, bisküvi gibi ikramlar da vardı.
 • Valizinizi kaldırabileceğiniz bir raf ve kıyafetlerinizi asmanız için askılık da bulunuyor. Kapının üzerinde de ışığı kapatıp açacağınız düğme ve ısı kontrol paneli var. Üşür müyüz acaba diye merak edenlere de şöyle söyleyebilirim, terleme ihtimaliniz üşüme ihtimalinizden çok daha yüksek:)
 • Odanın kapısı içeriden kilitleniyor ama dışarıdan açılabiliyor. O nasıl bir şey demeyin valla biz de çözemedik 😀
 • Tren yol üstündeki istasyonlarda yalnızca yolcu indirip bindirmek için duruyor. Yani çok kısa süreli kalıyor. Eğer trenden uzaklaşıp fazla beklerseniz trenin arkasından el sallayabilirsiniz 🙂
 • Kompartımanlarda sigara içilebiliyor, hatta vagonlarda kapıya yakın tarafta içenler de vardı.
 • Erzurum’a yaklaşırken vagon görevlisi koridorda dolaşıp cağ kebap sipariş vermek isteyen var mı diye sesleniyor. Biz Kars’tan sonra Erzurum’a gideceğimiz için hakkımızı oraya saklıyoruz. Yazdığımız Erzurum Gezilecek Yerler yazımda cağ kebap nerede yenir ve ince noktaları nedir yazımdan faydalanabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Ne Zaman Yapılır ?

doğu ekspresinin 2 kişilik vagonu

Kars’a gitmişken Sarıkamış’ta kayak da yapalım, donmuş Çıldır Gölü’nün üstünde yürüyelim fikri pek popüler olduğu için Doğu Ekspresi’nin en revaçta olduğu dönem Ocak Şubat ayları. Haliyle bu aylarda bilet bulma ihtimali çok daha düşük oluyor. Eğer başka bir dönemi tercih ederseniz çok daha rahat bilet bulabileceğinizi belirtmiş olayım.     

doğu ekspresi hakkında bilinmesi gerekenler

Aklınızdaki tüm soruların cevabını bulduysanız, biletinizi de aldıysanız artık yolculuğa hazırlanma vakti. Led ışık ve birkaç süsleme yolculuğunuzu daha da unutulmaz kılacak.  Nereden buluruz diye soranlara instagramda @harf_tasarim sayfasından sipariş verebilirsiniz.

Benim aklıma gelmeyen ve aklınıza takılan başka sorular varsa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

Doğu Ekspresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

TCDD Doğu Ekspresi Tanıtım Filmi

5 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.