kışın gezilecek yerler

Kışın Gezilecek Yerler | Türkiye’deki En İyi 13 Yer

Türkiye’de kışın gezilecek yerler listesi ile karşınızdayım. Kış denilince akla kar, şömine, dağ evi, soba, sobada patates ve odunların çıtır çıtır yanması gibi huzur veren bir çok güzellik geliyor. Her ne kadar kış kelimesi içimizi üşütse de listemdeki yerlerin ve kışın güzelliği bu soğukluğu sıcağa çevirebiliyor. Ama soğuğun sıcağa çevrilemediği yer olan Palandöken ve Çıldır Gölü’nü bu durumdan hariç tutuyorum. Bu iki yerde burun delikleriniz bile donabiliyor.😀

Ruhunda seyahat tutkusu olan insan yaz kış yağmur çamur fark etmez gezmesini her daim bilir. Seyahat tutkusuna sahip olmak da bunu gerektirir. Eeee Türkiye’de coğrafi konum açısından kış mevsimini bize yaşattığı için kışın güzelliklerini görebiliyoruz. Gerçekten ülkemizde yazın nasıl güzel gezilecek yerler varsa kışın da gezilecek bir sürü güzel yer var. İşte bu yazımda Türkiye’de kışın nereye gidilir sorusunun cevabını bulacaksınız.

Kışın Gezilecek Yerler : Türkiye’deki En İyi 13 Yer

Kışın gezilecek yerler listem dolu dolu. Listemde Türkiye’nin bir çok noktasından güzel yerler var. Kış denilince akla ilk kar geliyor ama ben Türkiye’de kışın gidilecek sıcak tatil yerlerinden de listeme bir kaç yer ekledim. Neden mi çünkü buralarda yazın kalabalıklığı kışın olmuyor. Her ne kadar bu yerlerde kışın denize girilmese de özellikle kültür turizmi yapmak için en ideal zaman olan kış aylarında buralara gidebilirsiniz.

Şimdiden belirteyim Türkiye’de kışın gezilecek yerler listemde en favori yerlerim karın en çok yakıştığı yer olan Erzurum Palandöken, Abant Tabiat Parkı, Uzungöl ve Çıldır Gölü dörtlüsü. Bu yerlere kışın bir şekilde yolunuzu düşürün ve kış mevsiminin güzelliklerini yaşayın derim. Listeme geçmeden önce “Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri Listesi” başlıklı yazıma da göz atmayı unutmayın.

Kışın Gezilecek Yerler : Türkiye’deki En İyi 13 Yer

 1. Uludağ – Bursa
 2. Abant / Yedigöller- Bolu
 3. Palandöken – Erzurum
 4. Uzungöl – Trabzon
 5. Ayder Yaylası – Rize
 6. Çıldır Gölü – Kars
 7. Sarıkamış – Kars
 8. Erciyes Dağı – Kayseri
 9. Kapadokya – Nevşehir
 10. Termal Tatil – Afyon
 11. Kaz Dağları – Balıkesir
 12. Bodrum / Fethiye – Muğla
 13. Demre / Kemer – Antalya

Uludağ – Bursa

kışın gezilecek yerler

Türkiye’de kışın tatile gidilecek yerler neresi deseler herhâlde bir çok kişinin aklına direkt Bursa Uludağ gelir. Magazin kültürünün de popülaritesini canlı tuttuğu Uludağ özellikle İstanbulluların en favori kış tatil merkezi. Uludağ ile Bursa merkez arası yol yarım saat sürüyorken, İstanbul ile Uludağ arası yol yaklaşık 3 saat sürüyor.

Uludağ, Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı konumunda. Bursa ili sınırları içinde yer alan Uludağ 2.543 m yüksekliğe sahip. Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ’ın uzunluğu 40 km’yi bulur.

Kayak sporunun en canlı merkezi konumunda olan Uludağ’da kayak yapmak isterseniz aşağıda bağlantısını verdiğim siteden ekipman kiralama, konaklama, etkinlikler, pistlerin ve liftlerin durumu, skipass giriş ücretleri ve hava durumu hakkında anlık ve detaylı bilgi alabilirsiniz. https://www.uludaginfo.com/

Özetle özellikle İstanbul’daysanız ve kış tatili için gidilebilecek yer arıyorsanız ilk etapta Uludağ’ı değerlendirebilirsiniz. Uludağ’ın haritadaki konumu burada.

Abant / Yedigöller – Bolu

kışın gezilecek yerler

Kış mevsiminin üç güzeli olan Gölcük – Abant ve Yedigöller sadece kışın değil yılın her ayı ziyaret edilebilecek yerler arasında yer alıyor. Uludağ gibi özellikle İstanbullular için yakınlığıyla çok özel bir kaçış rotası olan Abant & Gölcük & Yedigöller üçlüsünün kışın kartpostallık bir manzarası var.

Abant Gölü, Bolu’nun 34 km. güneybatısında Abant Dağları üzerinde yer alıyor. Göl, Bolu’ya 34 km, Ankara’ya 225 km, İstanbul’a 258 km uzaklıkta. Gölün bulunduğu alana giriş ücreti 24 TL.

Burası tam bir doğa harikası. Tabiatın güzelliklerini bir arada görebileceğiniz bir yer. Ziyaret için kış aylarını tercih ediyorsanız arabanızın ve kıyafetlerin kış şartlarına göre olması şart. Abant Gölü’nün konumu burada.

Türkiye’nin saklı cenneti olan Yedigöller’e gelelim. Onlarca çeşit çam ağacına ve yüzlerce canlıya ev sahipliği yapan Yedigöller ziyaretçilerine kışın görsel şölen sunuyor. Türkiye’de kışın tatile gidilecek yerler arasında yer alan Yedigöller’e kışın gitmek zahmetli. Kışın Bolu–Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa–Mengen–Yazıcık veya Devrek- Yazıcık üzerinden yapılıyor aklınızda bulunsun. Aracınızda kesinlikle kış lastiği ve zincir olması şart.

Şehir yaşamının yorucu ve bunaltıcı etkisinden uzaklaşmak, doğanın içinde yenilenmek istiyorsanız ve de kışın üşümeyi de göze alıyorsanız Yedigöller’i ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.

Palandöken – Erzurum

kışın gezilecek yerler
erzurum'da gezilecek yerler

Dadaşlar diyarı Erzurum bizim için önemli bir yer çünkü Üstün’ün memleketi.😃 Erzurum hem gezilecek yerleri hem yeme içme noktaları açısından mükemmel ötesi bir yer. Bizden 10 puan alan Erzurum cağ kebabı ve kadayıf dolması ile insanın aklını başından alıyor. Gördüğünüz üzere Erzurum diyince direkt akıl mideye gidiyor.😃 Neyse biz konumuza kışın Erzurum’da tatil yapılacak en güzel yere yani Palandöken’e gelelim.

Erzurum denilince akla gelenlerin başında tabiki Palandöken Dağı ve kayak geliyor. Şunu söylemek istiyorum; Erzurum Palandöken Dağı’nın eteklerine kurulmuş bir şehir. Yani Palandöken Erzurum’a uzak bir yer değil. Erzurum merkeze sadece 2-3 km uzaklıkta bulunan Palandöken Dağı Erzurum’un her yerinden görülebilir. Palandöken’de bir çok otel ve kayak merkezi bulunuyor. Palandöken gerçekten kayak için dizayn edilmiş bir yer.

Palandökendeki kayak pistleri dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer alıyor. Palandöken Kayak Merkezinde profesyonel kayakçıların kayabileceği Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) onaylı kayak pistlerinin yanı sıra çok amaçlı pistlerde olmak üzere farklı zorluk derecelerinde toplam 27 adet pist bulunuyor. En uzun pisti 12 km olan kayak pistlerinin toplam uzunluğu 28 km. 

Palandöken Kayak Merkezi’nde 5 adet telesiyej (4500 kişi/saat kapasiteli), 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli), 2 adet baby lift (toplam 1800 kişi kapasiteli), 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli) mevcut. Palandöken’in zirvesine yani Ejder 3200’e çıkmak isterseniz burada bulunan gondolu kullanabilirsiniz. Gondol yerine kendi aracınızla da zirveye çıkabilirsiniz ama gondolun keyfi tabiki daha güzel. Erzurum’a gelirseniz yaz kış fark etmez Palandöken’e çıkmadan kesinlikle geri dönmeyin. Konum burada.

Erzurum’la ilgili diğer yazılarımın bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Erzurum’a gidecekseniz bu yazılarıma muhakkak göz atın derim.

Erzurum’da Gezilecek Yerler | En Güzel 31 Yer | Haritalı
Erzurum’da Ne Yenir | En İyi 7 Restoran Önerisi

Uzungöl – Trabzon

uzungöl'de salıncak keyfi
kışın gezilecek yerler

Sadece kışın değil her mevsim görsel şölen sunan Uzungöl ülkemizin en önemli kış mevsimi tatil noktalarından biri. Buraya hangi mevsim giderseniz gidin manzara açısından tatmin olacaksınız. Biz Uzungöl’e bahar aylarında gitmiştik ama ilk hedeflerimizden biri buraya kışın da gitmek.

Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesinin Uzungöl Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Belki coğrafya dersinden hatırlarsınız heyelan set göllerini. İşte Uzungöl bir heyelan set gölü. Yani dağ yamaçlarından düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş.

Uzungöl’ün en derin yeri 15 metre. Alan olarak ise Uzungöl 1.000m uzunluğa500m genişliğe20 ha alana sahip. Fakat son zamanlardaki yapılaşma nedeniyle ne yazık ki bu ölçülerde küçülme var. Bu hızda inşaatlar devam ederse burayı Uzungöl yerine Küçükgöl olarak anmaya başlayacağız !

Uzungöl’e kışın gidecekseniz arabanızın lastiklerinin kışlık ve zincirli olması önemli. Uzungöl ile hali hazırda hazırladığım çok detaylı bir gezi rehberi var. Bağlantıdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz. (https://bujuyollarda.com/uzungol-gezi-rehberi-uzungol-gezilecek-yerler/)

Ayder Yaylası – Rize

kışın gezilecek yerler

Tıpkı Uzungöl gibi Ayder Yaylası da kış tatilinizi ormanların içinde geçirebileceğiniz yerler arasında sayılıyor. Ayder, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alıyor. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olan Ayder Yaylası 1300’lü yıllarda Hala Vadisi’nde yaşayanlar tarafından kurulmuş.

Kışın burada tatil yapmanın en güzel yanı burada bulunan kaplıcalar. Kışın soğuğundan kaçıp sımsıcak bir su sunan Ayder Kaplıcaları ortalama 50 derece su sıcaklığına sahip. Kaplıcalar romatizma ve kireçlenme başta olmak üzere, bazı hastalıklara şifa niteliğinde. Suyun ortalama 260 metreden çıkarak yüzeye ulaşıyor olması ise adeta niteliğinin bir kanıtı.

Ayder’de konaklama yapabileceğiniz bir çok tesis bulunuyor. Güzel bir tesiste konaklayıp kışın tadını Ayder’de çıkarabilirsiniz. Tesis tercih etmeden yorumları okumayı unutmayın çünkü tatiliniz çileye dönüşmesin. Ayder’in konumu burada.

Çıldır Gölü – Kars

kışın gezilecek yerler

Kış denilince akla ilk gelen aktivitelerden biri de Doğu Ekspresi‘dir. Doğu Ekspresi’nin son durağı olan Kars ise kışın gezip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kars öyle özel bir destinasyon ki dünyada yalnızca Alpler’de görülen kristal karı bir de burada görebilirsiniz. Ani Harabeleri’nde tarihin izini sürebilir, donmuş Çıldır Gölü’nün üzerinde atlı kızak yapabilir, nefis Kars mutfağını deneyimleyebilirsiniz.

Çıldır Gölü bir Kars klasiğidir. Kars’a gelip Çıldır’ı görmeden dönerseniz bir şeyler eksik kalacak demektir. Özellikle kış aylarında gidiyorsanız Çıldır Gölü donduğunda eşsiz bir güzelliğe bürünüyor.

Donmuş göl üzerinde atlı kızaklarla gezintiye çıkabilirsiniz. Başka bir şahane öneri de balıkçılarla birlikte eskimo usulü buzu kırarak balık avlamak olacak. Oldukça keyif veren bir deneyim. Eee tabi tüm bu aktiviteler sizi acıktırınca da göl kenarında bulunan restoranlarda gölden çıkarılan, buraya özgü sarı sazan yemelisiniz. Çıldır Gölü’nün konumu burada.

Sarıkamış – Kars

kışın tatile gidilecek yerler türkiye

Gözlerden uzak bir kış tatili yapmak isterseniz adresiniz Sarıkamış olsun. Sarıkamış’ın kar kalitesi, fiyatların diğer yerlere göre daha normal olması ve kalabalığın diğer kayak merkezlerine göre daha az olması burayı diğer yerlere göre daha cazip hale getiriyor.

Çamlar arasındaki Sarıkamış kayak merkezi; kar kalitesi açısından Alplerde olan kristal kar özelliğine sahip. Toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip Sarıkamış kayakçıların favori yeri arasında. Sarıkamış Kayak Merkezinde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski tesisi hizmet veriyor. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasiteli.

Sarıkamış’a gelmişken sadece kayak değil kültür turizmi de yapabilirsiniz. Tarihi dokusundan dolayı burada gezilecek görülecek yer sayısı oldukça fazla. Sarıkamış’ın konumu burada.

Erciyes – Kayseri

kışın tatile gidilecek yerler türkiye

Kışın tatile gidilecek yerler arasında yer alan Erciyes Dağı kayak severlerin popüler noktaları arasında yer alıyor. Kayseri’nin simgesi haline gelen ve tepesinde her zaman duman ve kar bulunan Erciyes Dağı 3916 m yüksekliğinde dev volkanik bir dağ.

Erciyes’in en önemli özelliği zamanında püskürttüğü lavlar sonucunda Peri bacalarını oluşturmasıymış. Ayrıca Dağın zirvesine çıktığınızda hava açıksa Kapadokya’ dan Toroslar’a kadar uzanan bir bölgenin muhteşem manzarasını görebiliyorsunuz.

Erciyes’te kayak yapmak isterseniz pistlerin durumu, konaklama, hava durumu, teleferik bilgisi ve kayak haritası için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz. https://www.kayserierciyes.com.tr/

Kapadokya – Nevşehir

kışın tatile gidilecek yerler türkiye
Kışın Gezilecek Yerler – Kapadokya

Her mevsimin ruhuna ayrı yakıştığı Kapadokya kışın da ayrı bir güzelliğe bürünüyor. 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya Bölgesi sadece Türkiye için değil dünyanın sayılı turizm noktaları arasında yer alıyor.

Kapadokya’ya gelirseniz Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve Anapınar Köyü gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Tabi Kapadokya’ya gelince bütçe durumunuza göre sıcak balon turunu da katılabilirsiniz. Konaklama olarak da mağara odalarda kalarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kışın biraz soğuk olabilir belirteyim.😊

Termal Tatil – Afyon

kışın tatile gidilecek yerler türkiye

Kışın sizce de termal su iyi gitmez mi ? Sıcacık insanın içini ısıtacak, şifa bulduracak termal tatil kış tatilinin en güzel alternatiflerinden.

Termal tatil diyince de Türkiye’de akla Afyon gelir. Bir çok termal tesise sahip olan Afyon’da bu tesislerde termal keyif yapabilirsiniz. Şunu belirteyim, kışın termal tatil yapacaksanız gideceğiniz tesisi iyi seçmeniz gerekiyor. Su sıcaklığından, hijyene bir çok noktaya dikkat etmeniz ve tesisi iyi seçmeniz gerekiyor.

Afyon’a geldiğinizde ayrıca Frigya Vadisi gibi ülkemizin en önemli tarihi bölgelerinden birini de ziyaret edebilirsiniz. Ben otelden çıkmam derseniz bir şey diyemem. Afyon’da termal otel noktasında herhangi bir deneyimim yok. Eğer ilerde tecrübe edersem ve memnun kalırsam seve seve burada deneyimimi sizinle paylaşırım.

Kaz Dağları – Balıkesir

kışın tatile gidilecek yerler türkiye
Kışın Gezilecek Yerler – Kaz Dağları

Kaz Dağı ya da eski adıyla İda Dağı, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağ. Güzel Egemizin yaşam ve oksijen kaynağı olan Kaz Dağları’na bir kez giden buraya tekrar gitmek istiyor. Kafa dinlemek ve huzur bulmak istiyorsanız buraya gitmelisiniz.

Kaz Dağları’na genelde bahar ve yaz aylarında gidilse de buraya kışın da gidilebiliyor. Çam ağaçlarındaki kar dokusuyla ayrı bir güzelliğe sahip Kaz Dağları özellikle İzmir’de yaşayanlar için kışın kaçış noktası olabiliyor.

Kaz Dağları muhteşem bir doğaya sahip ama ne yazık ki son yıllarda açılan maden sahalarından dolayı ciddi anlamda tahribata uğramış durumda. Bu durum daha ileriye gitmez ve doğanın önemini umarım geç de olsa anlarız !

Bodrum / Fethiye – Muğla

kışın gezilecek yerler
Kışın Gezilecek Yerler : Bodrum Kalesi

Bodrum, Fethiye, Marmaris’in bu listede ne işi var demeyin ! Kışın tatile gidilecek sıcak yer de lazım değil mi ? Tamam deniz turizmi yok ama kültür turizmi var. Dolayısıyla Ege’de kışın gezilecek yer arıyorsanız adres Muğla.

Muğla’da yaşayan biri olarak şunu belirteyim kışın yağmur yoksa Muğla’yı gezmek çok daha güzel oluyor. Neden mi çünkü kalabalık ve aşırı sıcak yok. Yazın sıcağında antik kent gezmek mi güzel kışın gezmek mi ? Serin serin rahatça gezmek emin olun daha güzel. Dolayısıyla kışın gezilecek sıcak yer arıyorsanız adres Muğla.

Gördüğünüz üzere sitemde Muğla için ayrı bir menü var. Muğla gezi rehberlerim kış tatiliniz için size ışık olacaktır. Aşağıya da detaylı bağlantıları bırakıyorum.

Kemer / Demre – Antalya

kışın gezilecek yerler
Kışın Gezilecek Yerler – Antalya Demre

Muğla gibi kışın Akdeniz’de gezilecek sıcak yer arıyorsanız bir diğer adres Antalya. Biz Antalya’nın batı yakasını yani Demre, Finike , Kaş tarafını daha çok seviyoruz. Kışın buralarda denize giremeseniz de kültür turizmini rahatça yapabilirsiniz.

Kışın buraları gezmek ne kadar mantıklı derseniz bence mantıklı. Kalabalık ve aşırı sıcaklara karşı alerjiniz varsa kışın adres bu bölgeler.

Kışın Gezilecek Yerler Haritası

Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler Listesi

 1. Uludağ Milli Parkı
 2. Gölcük Tabiat Parkı
 3. Palandöken
 4. Uzungöl
 5. Ayder Yaylası
 6. Çıldır Gölü
 7. Sarıkamış Kayak Merkezi
 8. Erciyes Dağı
 9. Kapadokya
 10. Afyon Termal Tatil
 11. Kaz Dağları
 12. Muğla
 13. Antalya

Kışın Tatile Çıkmadan Önce Bunları Yanınıza Alın

Kışın tatile çıkacaksanız hazırlıklı olmanız çok önemli. Aksi takdirde tatiliniz işkenceye dönüşebilir. Buju’nuz bunu da düşündü ve kaleme aldı sizin için. 😃 Aşağıda kışın tatile çıkmadan önce yanınıza almanız gerekenleri yazdığım yazıyı bulabilirsiniz.

Kışın Tatile Giderken Alınması Gerekenler Listesi : En Önemli 18 Şey

Kışın gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Listemdeki tüm yerler cennet ülkem Türkiye’den. Bu bahsettiğim yerlere kışın gidecekseniz her konuda hazırlıklı gitmeye çalışın. Kış soğuk bir mevsim ama sobada kestane patates, yanan odunların çıkardığı ses, sıcak bir kahve ya da çay, battaniye altında izlenen bir filmin tadı da başka bir mevsimde yok. Rotanız, tatiliniz huzurlu geçsin hep.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.