Urfa Sıra Geceleri : En İyi Mekan Önerisi – Fiyatlar (2024)

Kadim şehir Şanlıurfa derin bir geçmişe sahip. Bu köklü geçmiş Urfa’ya kültürel anlamda bir çok şey kazandırmış. Urfa’nın gelenek ve görenekleri, yöre insanının misafirperverliği, Urfa’nın tarihi dokusu burayı ziyaret edenleri çepeçevre sarıyor. Urfa gelenek ve göreneklerinden en bilineni ve son zamanların en popüler etkinliği ise tabi ki Urfa Sıra Geceleri. Hazır Urfa’ya gitmişken sıra gecesine katılmadan dönmek olmazdı. Biz de bu güzel etkinliğe katılıp sıra gecesi ile ilgili tüm deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak ve güzel bir mekan önerisi vermek istedik. Urfa sıra gecesi ile ilgili mekan önerisi ve fiyatlar dahil tüm ayrıntılar aşağıda.

Şanlıurfa gezimiz sırasında Urfa’da Ne Yapılır sorusunun ilk cevabı olan Urfa sıra gecesine katılmak bizim için olmazsa olmazdı. Urfa’nın kültürünü hissetmek, türkülere kulak vermek için güzel bir mekan bulduk ve bu güzel gecenin tadını çıkardık. Böyle bir deneyim yaşamak bizim için çok özeldi. Urfa’ya yolu düşen herkesin bana göre sıra gecesine katılması gerekiyor. Bir şehrin kültürünü hissetmek için bu tarz etkinlikler çok büyük fırsat. Biz de bu etkinliğe katılmışken Urfa Sıra Gecesi için size güzel bir mekan önerisi ile geldik.

HIZLI REZERVASYON: Sıra gecesi yazım oldukça uzun. Size kolaylık olsun diye sıra gecesi rezervasyon numarasını aşağıya bırakıyorum. Whatsapp’tan iletişime geçip kişi sayısını ve tarihi söyleyerek kolayca rezervasyon yapabilirsiniz. Yemekli ve yemeksiz menü tercihleri bulunuyor. Alkollü ve alkolsüz mekan seçenekleri de var. İkisi için de bu numarayı arayabilir ya da WP’den yazabilirsiniz. Rezervasyon için küçük bir kapora alınıyor. İletişime geçtiğinizde alkollü ya da alkolsüz tercihinizi belirtirseniz ona göre müsaitlik ve mekan bilgisi paylaşılacaktır.

📞📞📞 REZERVASYON TELEFON-WHATSAPP: 0505 198 48 63

Not: Tatil günlerinde özellikle dini bayramlarda sıra geceleri çok önceden dolmuş oluyor. Eğer bu günlerde sıra gecesine katılmak isterseniz yukarıdaki numaradan sıra gecesi rezervasyonu yapmanızda fayda varç

Sıra Gecesi Nedir ?

İlk olarak sıra gecesi nedir sorusunun cevabını verelim. Sıra gecesi özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bazı şehirlerimize ait bir eğlence kültürü. Sıra gecesi denilince akla ilk gelen yer Urfa olsa da Mardin, Diyarbakır gibi bazı şehirlerimizde de sıra gecesi kültürü bulunuyor. Urfa sıra gecelerinin çok daha fazla meşhur olmasını sağlayan kişi ise Urfalılara göre İbrahim Tatlıses‘miş. Bu konuda Urfalılar İbo’ya oldukça minnettarlar. Çünkü sıra geceleri turizm açısından şehre büyük katkı sağlamış ve sağlamaya da devam ediyor.

Sıra Gecesi Nedir ? Sıra geceleri eskiden insanların buluştuğu, birlik ve beraberliğin olduğu, dertlerin ve sevinçlerin paylaşıldığı yer anlamına geliyor. Günümüzde de bu anlamı taşımaya devam ediyor. Bizim için sıra gecesi bu anlamını korudu. Çünkü güzel insanlarla tanışmamıza ve muhabbet dolu bir gece yaşamamıza vesile oldu.😊

Urfa Sıra Geceleri Nasıl Yapılır ?

Urfa sıra geceleri seki gibi karşılıklı oturma yerlerinin bulunduğu bir alanda yapılıyor. Bu alanda türkü ekibinin yeri ayrı oluyor. Urfa türküleri ile başlayan gece davul gösterisi, çiğ köfte yoğurma, yeme içme keyfi ve tabi ki halay ile devam ediyor. En son türküleri söyleyen sanatçı kapanışı yapıyor ve gece sonlanıyor. Sıra geceleri genelde 19.00-20.00 arası başlayıp, 23.00-00.00 saatleri arasında sonlanıyor.

Urfa geceleri ile ilgili Sıra gecesinde alkol oluyor mu, Sıra gecesinde ne içilir, Sıra gecesinde ne giyilir gibi soruların cevabı da merak ediliyor. Mekanlarda alkol durumu genel olarak opsiyonel sunuluyor. Yani alkollü sıra gecesi de var alkolsüz de. Alkollü sıra gecelerinde kişi başı ödenen ücrete alkol dahil değil.

Sıra gecesinde ne giyilir noktasında ise özel bir kıyafet giymenize gerek yok. Normal akşam gece dışarı çıkarken giydiğiniz kıyafetlerle geceye katılım sağlayabilirsiniz. Takım elbise ya da şort tarzı bir şey giymeyin yeter.😊

Urfa Sıra Gecelerinde Ne Yapılır ?

Urfa sıra gecelerinin bazı adetleri var. Bunlar sıra gecesinin olmazsa olmazlarından. Zaten bu adetler sıra gecelerini özel kılıyor. Urfa sıra gecesi demek çiğ köfte partisi demek. 😂 Ama hakiki çiğ köfte. Öyle piyasada satılan çakma çiğ köftelerden değil. Bu çiğ köftenin tadına bayılacaksınız. Neyse benim bildiğim ve katıldığım sıra gecesinde gördüğüm adetler aşağıdaki gibi. Bunun dışında da adet varsa yorum kısmında bizi aydınlatabilirsiniz.😊

Urfa sıra gecelerinde ne yapılır?

 • Çiğ Köfte: Urfa sıra gecelerinin olmazsa olmazı çiğ köftedir. Et ile yapılan hakiki çiğ köfteyi sıra gecesinde tadabilirsiniz.
 • Tavan Testi: Yapılan çiğ köfteyi tavana ya da üstte tutulan tabağa yapıştırmak sıra gecesi adetlerinden. Eğer çiğ köfte tavana yapışırsa kıvama geldiği anlaşılıyor. Şu an bunu yazarken bile canım çiğ köfte çekti.😊
 • Davul gösterisi: Bizim katıldığımız sıra gecesinde yapılan davul gösterisi ateşle yapılıyordu ve oldukça güzeldi. İşi bilen birinin bunu yapması önemli aksi takdirde durum sıkıntılı olabilir.😂
 • Urfa Türküleri ve Şarkıları: Sıra gecelerinin olmazsa olmazı birbirinden güzel Urfa türküleri ve şarkılarıdır. Urfa türkülerine aşağıda ayrı bir başlık açtım.
 • Urfa Kebapları: Urfa’nın birbirinden lezzetli kebapları sıra gecesinde olmazsa olmazlardan.
 • Acı Mırra: Yemek sonrası mırra da olmazsa olmazlardan.
 • Bahşiş: Çiğ köfte yapan kişiye gönlünüzden ne koparsa verebilirsiniz. Bu arada davulcuyu da unutmayalım. Bu durum zorunlu değil ama gönlünüzden ne koparsa artık.😊

Urfa Sıra Gecesi Mekan Önerisi (Alkolsüz ve Alkollü)

urfa sıra geceleri en iyi mekan

İşte işin en önemli kısmına geldik. Urfa’da sıra gecesi için güzel bir mekan arıyorsanız öneriniz benden gelsin. Urfa’da katıldığımız sıra gecesi her anlamıyla güzeldi. Çok özenli ve güzel bir sıra gecesi organize eden bu güzel mekanı gönülden tavsiye ediyorum.

Sıra gecesi olarak kullanılan mekanın sahibinin bizzat organize ettiği gecede her şey çok düzenliydi. Sıra gecesinde servis edilen yemeklerden çiğ köfteye, tatlıdan salataya her şey oldukça lezzetliydi. Serviste profesyonelce hazırlanmış güzel bir düzen vardı. Sıra gecesini sıra gecesi yapan türkü ekibi başarılıydı. İşini bilen bir ekip vardı. Türküler tabiri caizse damardan giriyordu.😊 Ortam gayet seviyeli ve güzel insanlardan oluşuyordu. Mekan aile mekanı ve yalnız erkek grubu kabul edilmiyordu. Özetle sıra gecesinde bizim için her şey dört dörtlüktü.

Sıra gecesinde türkü ekibi oldukça önemli. Mekandaki türkü ekibi de dediğim gibi başarılıydı. O kadar güzel türküler seçiliyor ki dünyanın en elit adamı olun o Urfa atmosferine girmeniz garanti.😂Mekanda rezervasyon yapmak için iletişim bilgisi aşağıya bırakıyorum. Whatsapp’tan iletişime geçerseniz direkt rezervasyon yapabilirsiniz. Bir de hafta sonu yoğun oluyor. Erken rezervasyon önemli belirteyim.😊

Urfa Sıra Gecesi Rezervasyon Numarası

 • Telefon/WhatsApp: 0505 198 48 63
 • Adres: Camikebir, 1344. Sok. No 6/1, 63200 Eyyübiye/Şanlıurfa (Balıklıgöl’e çok yakın)
 • Sıra Gecesi Saatleri: Başlangıç saati: 19.00 – Kapanış saati: 23:00

NOT: Bu numaraya mesaj attığınızda ya da numarayı aradığınızda alkollü ya da alkolsüz mekan tercihinizi belirtin. Çünkü alkollü mekan ve alkolsüz mekan ayrı ayrı yerlerde. İkisi için de bu numarayı arayabilir ya da yazabilirsiniz. Rezervasyonu Whatsapp üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Kişi sayısı fazla ise ya da ileri tarihli rezervasyonlar için iptal durumuna karşı küçük bir miktar ön ödeme alınabiliyor.

Urfa Sıra Gecesi Türküleri ve Şarkıları

Sıra gecesinde hangi şarkılar çalınır? Urfa Sıra Gecesi kavramının özünde Şanlıurfa şehrine özgü geleneksel türküler yatıyor. Sıra geceleri genellikle arkadaşlar arasında, komşular arasında veya belirli bir topluluk içinde düzenlenen geceler. Bu gecelerde genellikle türküler söylenir, hikayeler anlatılır, geleneksel oyunlar oynanır ve bir araya gelen insanlar keyifli vakit geçirir.

Urfa sıra gecelerinde söylenen türküler genellikle bölgenin kültürünü, tarihini, aşkı, doğayı ve günlük yaşamını konu alıyor. Bu türküler genellikle saz eşliğinde söyleniyor. Urfa yöresine ait bu güzel türküler resmen sizi otomatik oynama moduna sokuyor. Birbirinde güzel bu türkülerle çok güzel bir gece geçiriyorsunuz. Hatta biz bu türküler yüzünden 2 gün boyunca iç ses olarak Urfa türkülerini dinledik.😂İnsanın resmen içine işliyor. Birbirinden güzel Urfa sıra gecesi türkülerinin listesi ve en popülerleri aşağıda.

Urfa Sıra Gecesi Türküleri ve Şarkıları

 • Delalım (Akif Çekirge)
 • Nemrudun Kızı (Kazancı Bedih)
 • Mevlam Bir Çok Dert Vermiş (Kazancı Bedih)
 • Urfa’ya Paşa Geldi (Yavuz Bingöl)
 • Urfa Sana Küsmüş (İbrahim Tatlıses)
 • Etek Sarı (İbrahim Tatlıses)
 • Urfa Sıra Gecesi (Zekeriya Ünlü)
 • Kara Köprü Narlıktır
 • Yan Bağlama
 • Böyle Yaz
 • Kolumu Salladım
 • Merdo
 • Dağlar Duman
 • Yaram Sızlar
 • Havar Bu Sene

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları 2024

urfa sıra gecesi fiyatları
Şanlıurfa Balıklıgöl

Urfa sıra gecelerinin fiyatı yemekli ve yemeksiz olarak opsiyonel şekilde değişiyor. Yemekli sıra gecesi fiyatı kişi başı 850 – 950 TL arasında iken yemeksiz sıra gecesi fiyatı kişi başı 700 -800 TL arasında. Fiyatlar mekandan mekana değişiklik gösterebilir. Kaliteli mekanlarda fiyatlar bu civarlarda. 0-12 yaş çocuklar menü almayacaklarsa ücretsiz, menü alacaklarsa %50 indirimli. Bu noktada kaliteli mekanları tercih etmeye çalışın aksi takdirde vasat bir tablo ile karşılaşabilirsiniz.

Sıra gecelerinde yemek çeşit çeşit veriliyor. Yemekler çeşit çeşit mezelerden, ana yemek, çiğ köfte, meyve tabağı ve tatlıdan oluşuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi biz hem sıra gecesinden hem de verilen yemeklerden oldukça memnun ayrıldık.

Şanlıurfa yöresine ait yemekli ve yemeksiz paket menüyü aşağıya bırakıyorum. Eğer alkollü mekanı tercih edecekseniz alkol ücreti bu ödediğiniz ücretin dışında oluyor. Yani yukarıda verdiğim fiyata alkol ücretleri dahil değil. Alkollü mekana dışarıdan alkol getiremiyorsunuz. Alkol fiyatlarını rezervasyon sırasında sorabilirsiniz.

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları ve Menü Seçenekleri

Yemekli Menü İçeriği

 • Mercimek Çorba
 • Patlıcanlı Kebap
 • Domatesli Kebap
 • Urfa Kebap (sade)
 • Bulgur Pilavı
 • Bostana Salatası
 • Lebeni Çorbası
 • Çiğ Köfte
 • Şıllık Tatlısı – Künefe
 • Çay
 • Ayran
 • Su
 • Mırra
 • İsot Şerbeti

Yemeksiz Menü İçeriği

 • Çiğ Köfte
 • Şıllık Tatlısı
 • Sınırsız Çay
 • Ayran
 • Su
 • Mırra
 • İsot Şerbeti

Not: Alkollü mekanda bu fiyatlara alkol ücreti dahil değil. Yani ne içerseniz ekstra onu ödüyorsunuz. Alkol fiyatları genel olarak tekel fiyatlarının 2 katı şeklinde oluyor.

Sıra Gecesi Ne Zaman Yapılır & Hangi Günler Oluyor ?

Sıra Gecesi Ne Zaman Yapılır ? Urfa sıra geceleri genel olarak her gün yapılıyor. Bu durum mekandan mekana değişse de bizim gittiğimiz yer her gün bu organizasyonu düzenliyor. Tabi çok özel bir durum olmadığı sürece bu organizasyon her gün var. Tatil günleri sıra gecesine çok rağbet olduğundan erken rezervasyon yapmanızda fayda var. Ayrıca sayınız fazla ise de erken rezervasyon yapın. Urfa’da sıra geceleri genel olarak saat 19.00 – 19.30 gibi başlıyor, kapanış ise 23.00 – 23.30 saatleri arasında oluyor. Bu saatler mekandan mekana değişebilir.

Urfa’ya Nasıl Gidilir ?

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler balıklıgöl
Şanlıurfa Balıklıgöl

Şanlıurfa, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep ve kuzeyde Adıyaman ile komşu olan şehre hava yolu ve kara yolu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye Gap turlarına katılarak da gelebilirsiniz. Gap turlarının avantajı bu bölgedeki şehirleri toplu olarak kolayca gezmeniz olacaktır.

Şanlıurfa’ya uzak bir şehirden gelecekseniz en pratik yol tabi ki havayolu. Urfa şehir merkezine 35 km uzaklıkta Şanlıurfa GAP Havalimanı bulunuyor. Bu havalimanına İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon gibi ülkemizin büyük şehirlerinden uçak bileti alabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Havaş otobüslerini kullanmanız mümkün. Havaş ile Tevhide Hatun Lisesi, Karaköprü İsmar, Karaköprü BİM, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı ve Avşaroğlu Petrol duraklarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa’ya kara yolu ile ulaşmak için ülkemizin birçok noktasından düzenlenen otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz. Şanlıurfa Otogarı şehir merkezine oldukça yakın olduğu için şehrin gezilecek noktalarına ulaşım da oldukça kolaylaşıyor.

Urfa Sıra Geceleri Sıkça Sorulan Sorular

Sıra gecesinde ne dinlenir?

Sıra gecesinde genellikle geleneksel Türk müziği türleri söyleniyor ve dinleniliyor. Etkinlikte müzisyenler sahne alıp canlı müzik performansı sergiliyor. Sıra gecesinde dinlenen müzikler, genellikle türküler, halk şarkıları şeklinde oluyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi türküleri adamı alıp uzaklara götürüyor.

Sıra gecesinde ne içilir?

Sıra gecelerinde içecek tercihleri genellikle kişisel tercihlere ve mekanın sunumlarına göre değişiyor. Başta şalgam suyu, ayran gibi kebap yanına giden içeceklere ek olarak dileyen alkol de kullanabiliyor.

Sıra gecesi kaçta biter?

Sıra gecesi, birçok insanın eğlenmek ve sosyalleşmek için tercih ettiği bir etkinlik olduğu için genellikle geç saatlere kadar sürüyor. Etkinliğin bitiş saatini genel olarak mekanlar belirliyor. Saat olarak gece 01.00’a kadar bile sürüyor. Muhabbet iyi ise sabahlar olmasın.

Urfa sıra gecesinde ne yenir?

Sıra gecesinde genellikle Urfa yöresine ait yemekler servis ediliyor. Hepsi birbirinden lezzetli yemekler tam anlamıyla iştah açıcı. Patlıcan kebabı, çiğköfte, Urfa kebabı, içli köfte, lahmacun, meze ve tatlılar verilen yemeklerin başında geliyor.

Sıra gecesi fiyatı ne kadar?

Urfa sıra gecesi fiyatları yemekli ve yemeksiz olarak değişiyor. Yemekli sıra gecesi fiyatı kişi başı 850 – 950 TL arasında iken yemeksiz sıra gecesi fiyatı kişi başı 700 -800 TL arasında. Fiyatlar mekandan mekana değişiklik gösterebilir. Kaliteli mekanlarda fiyatlar bu civarlarda. 0-12 yaş çocuklar menü almayacaklarsa ücretsiz, menü alacaklarsa %50 indirimli. Eğer alkollü mekan tercih edecekseniz bu fiyatlara alkol ücreti dahil değil. Alkolü ekstra ödüyorsunuz.

Urfa sıra gecesi nasıl olur ve ne yapılır?

Urfa sıra gecelerini yemekli güzel bir organizasyon şeklinde düşünebilirsiniz. Sıra gecelerinde türkü ekibi ve halk oyunları gösterisi, çiğ köfte şovu, halay ve birbirinden güzel yemekler sunuluyor. Biz katıldığımız sıra gecesinde çok eğlendik. Urfa’yı ziyaret ederseniz muhakkak sıra gecesine katılın.

Sıra gecesi ne zaman yapılır, hangi günler oluyor?

Urfa sıra geceleri genel olarak yılın her ayı yapılıyor. Mekan seçeneği olarak Urfa’da bir çok yer bu organizasyonu gerçekleştiriyor. Neredeyse haftanın her günü bu organizasyon yapılıyor. Sadece hafta sonları oldukça yoğun olduğundan erken rezervasyon yapmanız önemli.

Urfa sıra gecesi ne giyilir?

Sıra gecesi için özel bir kıyafet giymenize gerek yok. Yani takım elbise, abiye gibi öyle düğünlük bir durum yok. Günübirlik kıyafetlerinizle sıra gecesine katılabilirsiniz. Sadece çok salaş giyinmeyin yeter.

Sıra gecesine kadın gider mi?

Sıra gecelerine kadınlar tabiki katılabiliyor. Kadın almayan bir mekan varsa zaten oraya gitmeyin !

Sıra gecesi Antep mi Urfa mı?

Sıra geceleri genel olarak Günüydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir çok şehirde yapılıyor. Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin sıra gecesinin yapıldığı şehirler arasında. Fakat sıra gecesi denildiğinde akla direkt Şanlıurfa geliyor. Yani sıra gecesi urfa şehri ile özdeşleşmiş bir kültür.

Sıra gecesinde dansöz olur mu?

Urfa sıra gecelerinde dansöz olmuyor.

Sıra gecesinde oynanır mı?

Sıra gecesinde tabi ki oynanır. Belli bir saatten sonra otomatik oynamaya başlıyorsunuz. Sıra gecesinde halay olmazsa olmaz. Tabi istemezseniz oynamazsınız. Yani zorunlu bir durum yok.

Urfa Sıra Geceleri : Mekan Önerisi – Fiyatlar başlıklı yazımın sonuna geldik. Bizim için müthiş bir deneyim olan bu güzel gecenin yeri bizde hep ayrı olacak. Urfa’ya yolunuz düşerse bu deneyimi kesinlikle yaşamalısınız. Söylemesi bizden deneyimlemesi sizden.😊 Şanlıurfa ile ilgili diğer yazılarımın linkini aşağıya bırakıyorum. Hoş çakalın.

20 Yorum

  • Avatar of Şüheda TEKİN

   Şüheda TEKİN

   Çok güzel bir sıra gecesiydi, gerek sanatçısı gerek sunumlarıyla tam olarak harikaydı. Çalışanlarının, folklor ekibinin ve saz ekibin güler yüzüde bizleri daha çok keyiflendirdi. Teşekkür ederiz.

 • Avatar of RAMAZAN SALİK

  RAMAZAN SALİK

  Solist harikaydı anlatılmaz yaşanır diyorum tam aile işe gidilecek güzel bir mekan davulcusunda geçmeyelim oda davul ve ateş şowu ile harikalar yarattı yemekler gayet iyiydi

 • Avatar of Berrin

  Berrin

  Güzel eğlendik, sanatçının sesi çok güzeldi. Çalışanlarda çok güler yüzle hizmetlerini ettiler. Sadece ikramlarda bahşiş beklenmesi hoş değildi. Şarkılar istekler parayı veren düdüğü çalar gibi birşey olmuş.

 • Avatar of Sedanur İleri

  Sedanur İleri

  Güzel bir konakta ağırlandık mekan ortam şarkılar ekip muhteşemdi insanın gerçekten eğlenebileceği bir mekandı.27 kişilik bir ekiple katıldık her şekilde eğledindik eğlendirdik.Ekibe teşekkür ederiz.

 • Avatar of Sezin Çetin

  Sezin Çetin

  Daha önce de sizin tavsiyenizle tekne turuna katılmıştım. Araştırırken mekan öneriniz olduğunu görünce çok sevindik 😊 Oturma düzeni, eğlencesi, yemekleri ile eğlendiğimiz bir akşam geçirdik. Teşekkür etmek istedim

 • Avatar of Buse kaçmaz

  Buse kaçmaz

  Sıkı takipcinizim. Önerilerinize sonsuz güveniyorum. Tavsiyeniz üzerine gittik ve yine yanıltmadı. Gerçekten her şeyiyle mükemmel bir deneyimdi cok teşekkürler

 • Avatar of Ebrar arslan

  Ebrar arslan

  Sıra gecesi ekibine çok teşekkür ederim . çorludan katıldım araların böylesine güzel bir sıra gecesi daha önce hiç yaşamadım. İlgi alaka yemekler çok güzel eğlenmekten yemek yemeğe fırsat bile kalmıyor standarta göre biraz pahalı gibi duruyor ama verdikleri yemekler hizmete bakarsak bence gayet ideal, müzisyenler bir harikaydı herşey için teşekkür ediyoruz .

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.