Urfa Sıra Geceleri : En İyi Mekan Önerisi

Kadim şehir Şanlıurfa derin bir geçmişe sahip. Bu köklü geçmiş Urfa’ya kültürel anlamda bir çok şey kazandırmış. Urfa’nın gelenek ve görenekleri, yöre insanının misafirperverliği, Urfa’nın tarihi dokusu burayı ziyaret edenleri çepeçevre sarıyor. Urfa gelenek ve göreneklerinden en bilineni ve son zamanların en popüler etkinliği ise tabi ki Urfa Sıra Geceleri. Hazır Urfa’ya gitmişken sıra gecesine katılmadan dönmek olmazdı. Biz de bu güzel etkinliğe katılıp sıra gecesi ile ilgili tüm deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Urfa sıra geceleri ile ilgili tüm ayrıntılar aşağıda.

Şanlıurfa gezimiz sırasında Urfa’da Ne Yapılır sorusunun ilk cevabı olan Urfa sıra gecesine katılmak bizim için olmazsa olmazdı. Urfa’nın kültürünü hissetmek, türkülere kulak vermek için güzel bir mekan bulduk ve bu güzel gecenin tadını çıkardık. Böyle bir deneyim yaşamak bizim için çok özeldi. Urfa’ya yolu düşen herkesin bana göre sıra gecesine katılması gerekiyor. Bir şehrin kültürünü hissetmek için bu tarz etkinlikler çok büyük fırsat. Biz de böyle bir etkinliğe katılmışken Urfa Sıra Gecesi için size güzel bir mekan önerisi vermek istedik.

Not: Sıra gecesi yazımız uzun olacağından bulmanız kolay olsun diye sıra gecesine katıldığımız mekan için rezervasyon numarasını en üste bırakıyorum. Whatsapp’tan iletişime geçip kolayca rezervasyon yapabilirsiniz.
Telefon/WhatsApp: 05304353627

Sıra Gecesi Nedir ?

İlk olarak sıra gecesi nedir sorusunun cevabını verelim. Sıra gecesi özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bazı şehirlerimize ait bir eğlence kültürü. Sıra gecesi denilince akla ilk gelen yer Urfa olsa da Mardin, Diyarbakır gibi bazı şehirlerimizde de sıra gecesi kültürü bulunuyor. Urfa sıra gecelerinin çok daha fazla meşhur olmasını sağlayan kişi ise Urfalılara göre İbrahim Tatlıses‘miş. Bu konuda Urfalılar İbo’ya oldukça minnettarlar. Çünkü sıra geceleri turizm açısından şehre büyük katkı sağlıyor ve sağlamaya devam ediyor.

Sıra geceleri eskiden insanların buluştuğu, birlik ve beraberliğin olduğu, dertlerin ve sevinçlerin paylaşıldığı yermiş. Günümüzde de bu anlamı taşımaya devam ediyor. Bizim için sıra gecesi bu anlamını korudu. Çünkü güzel insanlarla tanışmamıza ve muhabbet dolu bir gece yaşamamıza vesile oldu.😊

Urfa Sıra Geceleri Nasıl Yapılır ?

Urfa sıra geceleri seki gibi karşılıklı oturma yerlerinin bulunduğu bir alanda yapılıyor. Bu alanda türkü ekibinin yeri ayrı oluyor. Urfa türküleri ile başlayan gece davul gösterisi, çiğ köfte yoğurma, yeme içme keyfi ve tabi ki halay ile devam ediyor. En son türküleri söyleyen sanatçımız kapanışı yapıyor ve gece sonlanıyor.

Urfa geceleri ile ilgili Sıra gecesinde alkol oluyor mu, Sıra gecesinde ne içilir, Sıra gecesinde ne giyilir gibi soruların cevabı da merak ediliyor. Mekanlarda alkol durumu genel olarak opsiyonel sunuluyor. Bizim katıldığımız sıra gecesinde alkol yoktu. Sıra gecesinde ne giyilir noktasında ise özel bir kıyafet giymenize gerek yok. Normal akşam gece dışarı çıkarken giydiğiniz kıyafetlerle geceye katılım sağlayabilirsiniz. Takım elbise ya da şort tarzı bir şey giymeyin yeter.😊

Urfa Sıra Gecesi Adetleri Nelerdir ?

Urfa sıra gecelerinin bazı adetleri var. Bunlar sıra gecesinin olmazsa olmazlarından. Zaten bu adetler sıra gecelerini özel kılıyor. Benim bildiğim ve katıldığım sıra gecesinde gördüğüm adetler aşağıdaki gibi. Bunun dışında da adet varsa yorum kısmında bizi aydınlatabilirsiniz.

Urfa Sıra Gecesi Adetleri

 • Urfa sıra gecelerinin olmazsa olmazı çiğ köftedir. Et ile yapılan hakiki çiğ köfteyi sıra gecesinde tadabilirsiniz.
 • Yapılan çiğ köfteyi tavana ya da üstte tutulan tabağa yapıştırmak sıra gecesi adetlerinden. Eğer çiğ köfte tavana yapışırsa kıvama geldiği anlaşılıyor. Şu an bunu yazarken bile canım çiğköfte çekti.😊
 • Davul gösterisi. Bizim katıldığımız sıra gecesinde yapılan davul gösterisi ateşle yapılıyordu ve oldukça güzeldi. İşi bilen birinin bunu yapması önemli aksi takdirde durum sıkıntılı olabilir.😂
 • Sıra gecelerinin olmazsa olmazı birbirinden güzel Urfa türküleri ve şarkılarıdır. Urfa türkülerine aşağıda ayrı bir başlık açtım.
 • Urfa’nın birbirinden lezzetli kebapları sıra gecesinde olmazsa olmazlardan.
 • Çiğ köfte yapan kişiye gönlünüzden ne koparsa verebilirsiniz. Bu arada davulcuyu da unutmayalım. Bu durum zorunlu değil ama gönlünüzden ne koparsa artık.😊

Urfa Sıra Gecesi : En İyi Mekan Önerisi

İşte işin en önemli kısmına geldik. Urfa’da sıra gecesi için güzel bir mekan arıyorsanız öneriniz benden gelsin. Urfa’da katıldığımız sıra gecesi her anlamıyla güzeldi. Çok özenli ve güzel bir sıra gecesi organize eden bu güzel mekanı gönülden tavsiye ediyorum.

Hem sıra gecesi yeri hem de otel olarak kullanılan mekanın sahibinin bizzat organize ettiği gecede her şey çok düzenliydi. Konakladığımız oda ve sıra gecesinin ortamı gayet nezih ve temizdi. Sıra gecesinde servis edilen yemeklerden çiğ köfteye, tatlıdan salataya her şey oldukça lezzetliydi. Serviste profesyonelce hazırlanmış güzel bir düzen vardı. Sıra gecesini sıra gecesi yapan türkü ekibi başarılıydı. İşini bilen bir ekip vardı. Türküler tabiri caizse damardan giriyordu.😊 Ortam gayet seviyeli ve güzel insanlardan oluşuyordu. Özetle sıra gecesinde bizim için her şey dört dörtlüktü.

urfa sıra geceleri en iyi mekan

Sıra gecesinde türkü ekibi oldukça önemli. Mekandaki türkü ekibi de dediğim gibi başarılıydı. O kadar güzel türküler seçiliyor ki dünyanın en elit adamı olun o Urfa atmosferine girmeniz garantili.😂Mekanda rezervasyon yapmak için iletişim bilgisi aşağıya bırakıyorum. Whatsapp’tan iletişime geçerseniz direkt rezervasyon yapabilirsiniz. Bir de hafta sonu yoğun oluyor. Erken rezervasyon önemli belirteyim.😊

Urfa Sıra Gecesi Mekan İletişim Numarası

 • Adres: Beykapusu, Divanyolu Cd. 1a 63100 Eyyübiye/Şanlıurfa
 • Telefon/WhatsApp: 05304353627

Urfa Sıra Gecesi Türküleri

Urfa sıra gecesinde genel olarak Urfa yöresine ait türküler söyleniyor. Birbirinde güzel bu türkülerle çok güzel bir gece geçiriyorsunuz. Hatta biz bu türküler yüzünden 2 gün boyunca iç ses olarak Urfa türkülerini dinledik.😂İnsanın resmen içine işliyor. Birbirinden güzel Urfa sıra gecesi türkülerinin listesi ve en popülerleri aşağıda.

Urfa Sıra Gecesi Türküleri

 • Delalım (Akif Çekirge)
 • Nemrudun Kızı (Kazancı Bedih)
 • Mevlam Bir Çok Dert Vermiş (Kazancı Bedih)
 • Urfa’ya Paşa Geldi (Yavuz Bingöl)
 • Urfa Sana Küsmüş (İbrahim Tatlıses)
 • Etek Sarı (İbrahim Tatlıses)
 • Yan Bağlama
 • Böyle Yaz
 • Kolumu Salladım
 • Merdo
 • Dağlar Duman
 • Yaram Sızlar
 • Havar Bu Sene

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları

urfa sıra gecesi fiyatları

Urfa sıra gecelerinin fiyatı yemekli ve yemeksiz olarak opsiyonel şekilde değişiyor. Yemekli sıra gecesi fiyatı kişi başı 550 TL iken yemeksiz sıra gecesi fiyatı kişi başı 400 TL. Fiyatlar mekandan mekana değişiklik gösterebilir. Kaliteli mekanlarda fiyatlar bu civarlarda.

Sıra gecelerinde yemek çeşit çeşit veriliyor. Yemekler çeşit çeşit meze, ana yemek, çiğ köfte, meyve tabağı ve tatlıdan oluşuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi biz hem sıra gecesinden hem de verilen yemeklerden oldukça memnun ayrıldık.

Şanlıurfa yöresine ait yemekli ve yemeksiz paket menüyü aşağıya bırakıyorum.

Yemekli Menü

 • Patlıcanlı Kebap
 • Domatesli Kebap
 • Urfa Kebap (sade)
 • Fındık Lahmacun
 • Bulgur Pilavı
 • Bostana Salatası
 • Lebeni Çorbası
 • Çiğ Köfte
 • Şıllık Tatlısı – Künefe
 • Sınırsız Çay
 • Ayran
 • Su
 • Mırra

Yemeksiz Menü

 • Çiğ Köfte
 • Şıllık Tatlısı – Künefe
 • Sınırsız Çay
 • Ayran
 • Su
 • Acı Mırra

Not: Sıra gecesi başlangıç ve kapanış saatleri: Başlangıç saati 20.00 – Kapanış 23:30. Bu saatler mekandan mekana değişebilir.

Urfa’ya Nasıl Gidilir ?

Şanlıurfa, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep ve kuzeyde Adıyaman ile komşu olan şehre hava yolu ve kara yolu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye Gap turlarına katılarak da gelebilirsiniz. Gap turlarının avantajı bu bölgedeki şehirleri toplu olarak kolayca gezmeniz olacaktır.

Şanlıurfa’ya uzak bir şehirden gelecekseniz en pratik yol tabi ki havayolu. Urfa şehir merkezine 35 km uzaklıkta Şanlıurfa GAP Havalimanı bulunuyor. Bu havalimanına İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon gibi ülkemizin büyük şehirlerinden uçak bileti alabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Havaş otobüslerini kullanmanız mümkün. Havaş ile Tevhide Hatun Lisesi, Karaköprü İsmar, Karaköprü BİM, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı ve Avşaroğlu Petrol duraklarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa’ya kara yolu ile ulaşmak için ülkemizin birçok noktasından düzenlenen otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz. Şanlıurfa Otogarı şehir merkezine oldukça yakın olduğu için şehrin gezilecek noktalarına ulaşım da oldukça kolaylaşıyor.

Urfa Sıra Geceleri Sıkça Sorulan Sorular

Sıra gecesinde ne dinlenir?

Sıra gecesinde genellikle geleneksel Türk müziği türleri söyleniyor ve dinleniliyor. Etkinlikte müzisyenler sahne alıp canlı müzik performansı sergiliyor. Sıra gecesinde dinlenen müzikler, genellikle türküler, halk şarkıları şeklinde oluyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi türküleri adamı alıp uzaklara götürüyor.

Sıra gecesinde ne içilir?

Sıra gecelerinde içecek tercihleri genellikle kişisel tercihlere ve mekanın sunumlarına göre değişiyor. Başta şalgam suyu, ayran gibi kebap yanına giden içeceklere ek olarak dileyen alkol de kullanabiliyor.

Sıra gecesi kaçta biter?

Sıra gecesi, birçok insanın eğlenmek ve sosyalleşmek için tercih ettiği bir etkinlik olduğu için genellikle geç saatlere kadar sürüyor. Etkinliğin bitiş saatini genel olarak mekanlar belirliyor. Saat olarak gece 01.00’a kadar bile sürüyor. Muhabbet iyi ise sabahlar olmasın.

Urfa sıra gecesinde ne yenir?

Sıra gecesinde genellikle Urfa yöresine ait yemekler servis ediliyor. Hepsi birbirinden lezzetli yemekler tam anlamıyla iştah açıcı. Patlıcan kebabı, çiğköfte, Urfa kebabı, içli köfte, lahmacun, meze ve tatlılar verilen yemeklerin başında geliyor.

Urfa sıra gecesi fiyatları ne kadar?

Urfa sıra gecesi fiyatları yemekli ve yemeksiz olarak değişiyor. Yemekli sıra gecesi fiyatı kişi başı 550 TL civarındayken yemeksiz sıra gecesi fiyatı 400 TL.

Urfa sıra gecesi nasıl olur ve ne yapılır?

Urfa sıra gecelerini yemekli güzel bir organizasyon şeklinde düşünebilirsiniz. Sıra gecelerinde türkü ekibi ve halk oyunları gösterisi, çiğ köfte şovu, halay ve birbirinden güzel yemekler sunuluyor. Biz katıldığımız sıra gecesinde çok eğlendik. Urfa’yı ziyaret ederseniz muhakkak sıra gecesine katılın.

Sıra gecesi ne zaman yapılır, hangi günler oluyor?

Urfa sıra geceleri genel olarak yılın her ayı yapılıyor. Mekan seçeneği olarak Urfa’da bir çok yer bu organizasyonu gerçekleştiriyor. Neredeyse haftanın her günü bu organizasyon yapılıyor. Sadece hafta sonları oldukça yoğun olduğundan erken rezervasyon yapmanız önemli.

Urfa sıra gecesi ne giyilir?

Sıra gecesi için özel bir kıyafet giymenize gerek yok. Yani takım elbise, abiye gibi öyle düğünlük bir durum yok. Günübirlik kıyafetlerinizle sıra gecesine katılabilirsiniz. Sadece çok salaş giyinmeyin yeter.

Sıra gecesine kadın gider mi?

Sıra gecelerine kadınlar tabiki katılabiliyor. Kadın almayan bir mekan varsa zaten oraya gitmeyin !

Urfa Sıra Geceleri : En İyi Mekan Önerileri başlıklı yazımın sonuna geldik. Bizim için müthiş bir deneyim olan bu güzel gecenin yeri bizde hep ayrı olacak. Urfa’ya yolunuz düşerse bu deneyimi kesinlikle yaşamalısınız. Söylemesi bizden deneyimlemesi sizden.😊 Şanlıurfa ile ilgili diğer yazılarımın linkini aşağıya bırakıyorum. Hoş çakalın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.