urfa sıra geceleri en iyi mekan

Urfa Sıra Geceleri : En İyi Mekan Önerisi

Kadim şehir Şanlıurfa derin bir geçmişe sahip. Bu köklü geçmiş Urfa’ya kültürel anlamda bir çok şey kazandırmış. Urfa’nın gelenek ve görenekleri, yöre insanının misafirperverliği, Urfa’nın tarihi dokusu burayı ziyaret edenleri çepeçevre sarıyor. Urfa gelenek ve göreneklerinden en bilineni ve son zamanların en popüler etkinliği ise tabiki Urfa Sıra Geceleri. Hazır Urfa’ya gitmişken sıra gecesine katılmadan dönmek olmazdı. Biz de bu güzel etkinliğe katılıp sıra gecesi ile ilgili tüm deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Urfa sıra geceleri ile ilgili tüm detaylar aşağıda.

Şanlıurfa gezimiz sırasında Urfa’da Ne Yapılır sorusunun ilk cevabı olan Urfa sıra gecesine katılmak bizim için olmazsa olmazdı. Urfa’da kaldığımız otel olan Âlâ Han Butik Otel’de düzenlenen sıra gecesi bizi her şeyi ile çok memnun etti. Böyle bir deneyim yaşamak bizim için çok özeldi. Urfa’ya yolu düşen herkesin bana göre sıra gecesine katılması gerekiyor. Bir şehrin kültürünü hissetmek için bu tarz etkinlikler çok büyük fırsat. Biz de böyle bir etkinliğe katılmışken Urfa Sıra Geceleri ile ilgili tüm detayları yazmak ve size de güzel bir mekan önerisi vermek istedik.

SIRA GECESİ NEDİR ?
urfa sıra geceleri

İlk olarak sıra gecesi nedir sorusunun cevabını vermeliyiz. Sıra gecesi özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bazı şehirlerimize ait bir eğlence kültürüdür. Sıra gecesi denilince akla ilk gelen yer Urfa olsa da Mardin, Diyarbakır gibi bazı şehirlerimizde de sıra gecesi kültürü bulunuyor. Urfa sıra gecelerinin çok daha fazla meşhur olmasını sağlayan kişi ise Urfalılara göre İbrahim Tatlıses’miş. Bu konuda Urfalılar İbo’ya oldukça minnetkarlar. Çünkü sıra geceleri turizm açısından şehre büyük katkı sağlıyor.

Sıra geceleri eskiden insanların buluştuğu, birlik ve beraberliğin olduğu, dertlerin ve sevinçlerin paylaşıldığı yermiş. Günümüzde de bu anlamı taşımaya çalışıyor. Bizim için sıra gecesi bu anlamını korudu. Çünkü güzel insanlarla tanışmamıza vesile oldu.:)

URFA SIRA GECELERİ NASIL YAPILIR ?
urfa sıra gecesi mekanları

Urfa sıra geceleri seki gibi karşılıklı oturma yerlerinin bulunduğu bir alanda yapılıyor. Bu alanda müzik ekibinin yeri ayrı oluyor. Urfa türküleri ile başlayan gece davul gösterisi, çiğ köfte yoğurma , yeme içme keyfi ve tabiki halay ile devam ediyor. En son türküleri söyleyen sanatçımız kapanışı yapıyor ve gece sonlanıyor.

Urfa geceleri ile ilgili Sıra gecesinde alkol oluyor mu, Sıra gecesinde Ne İçilir, Sıra gecesinde ne giyilir gibi soruların cevabı da merak ediliyor. Alkol durumu genel olarak opsiyonel sunuluyor. Bizim katıldığımız sıra gecesinde alkol vardı. Bu durum tamamen sizin tercihinize bağlı. Sıra gecesinde ne giyilir noktasında ise özel bir kıyafet giymenize gerek yok. Normal akşam gece dışarı çıkarken giydiğiniz kıyafetlerle geceye katılım sağlayabilirsiniz. Takım elbise, şort hariç.:)

URFA SIRA GECESİ ADETLERİ NELERDİR ?
urfa sıra geceleri

Urfa sıra gecelerinin bazı adetleri var. Bunlar sıra gecesinde olmazsa olmaz. Zaten bu durumlar sıra gecelerini özel kılıyor. Benim bildiğim ve katıldığım sıra gecesinde gördüğüm adetler aşağıdaki gibi.

 • Urfa sıra gecelerinin olmazsa olmazı çiğ köftedir. Et ile yapılan hakiki çiğ köfteyi sıra gecesinde tadabilirsiniz.
 • Yapılan çiğ köfteyi tavana ya da üstte tutulan tabağa yapıştırmak sıra gecesi adetlerindendir. Eğer çiğ köfte yapışırsa kıvama geldiği anlaşılıyor. Yazarken bile can çekiyor.:)
 • Davul gösterisi. Bizim katıldığımız sıra gecesinde yapılan davul gösterisi ateşle yapılıyordu ve oldukça güzeldi. İşi bilen birinin bunu yapması önemli aksi takdirde durum sıkıntılı olabilir.:)
 • Sıra gecelerinin olmazsa olmazı birbirinden güzel Urfa türküleri ve şarkılarıdır. Urfa türkülerine aşağıda ayrı bir başlık açtım.:)
 • Urfa’nın birbirinden lezzetli kebapları midenize bayram ettiriyor.
 • Çiğ köfte yapan kişiye gönlünüzden ne koparsa verebilirsiniz. Bu arada davulcuyu da unutmayalım. Bu durum zorunlu değil ama gönlünüzden ne koparsa artık 🙂
URFA SIRA GECELERİ : EN İYİ MEKAN ÖNERİSİ
urfa otel tavsiye

İşte işin en önemli kısmına geldik. Urfa’da sıra gecesi için güzel bir mekan arıyorsanız öneriniz benden gelsin. Urfa’da Âlâ Han Butik Otel’de katıldığımız sıra gecesi her anlamıyla çok iyiydi. Çok özenli ve güzel bir sıra gecesi organize eden bu güzel oteli canı gönülden tavsiye ederim. Neden mi ?

Otel sahibi Mehmet Bey’in bizzat organize ettiği sıra gecesinde her şey çok düzenliydi. Otel zaten konakladığımız yer olması nedeniyle temizlik çok iyiydi. Sıra gecesinde servis edilen yemeklerden çiğ köfteye, tatlıdan salataya her şey oldukça lezzetliydi. Serviste profesyonelce hazırlanmış güzel bir düzen vardı. Sıra gecesini sıra gecesi yapan türkü ekibi çok iyiydi. İşini bilen bir ekip vardı. Türküler tabiri caizse damardan giriyordu.:) Ortam gayet seviyeli ve güzel insanlardan oluşuyordu. İsteğe göre alkol de servis edilen sıra gecesinde bizim için her şey dört dörtlüktü.

urfa sıra gecesi mekanları

Âlâ Han Butik Otelin sıra gecesinin en önemli farkı türkü ekibi demiştim ya bu ekip rahmetli Kazancı Bedih’in ekibiymiş ve ekibin içinde de Kazancı Bedih’in oğlu Kazancı Naci de bulunuyor. Özetle ekip tam bir Urfa sıra gecesi ekibi. Bu ekip için bile mekana gidilir.

Bu yazıyı okuyup sıra gecesi için Âlâ Han Butik Oteli tercih ederseniz bana dua edersiniz. Gerçekten abartmıyorum. Bizi çok iyi ağırlayan Mehmet Bey’e de selamlarımızı iletirsiniz.:) Bizim için Urfa Otel Tavsiyesi ve sıra gecesi mekanı noktasında 1 numaralı tercih olan Âlâ Han Butik Otel’in iletişim bilgileri aşağıda.

Âlâ Han Butik Otel İletişim Bilgileri
Adres:
Balıklıgöl Mevkii No:3 – Şanlıurfa
Telefon: 444 30 10
Web adresi: https://www.alahanotel.com/
E-Posta: info@alahanotel.com
Konum: Âlâ Han Butik Otel

URFA SIRA GECESİ TÜRKÜLERİ
URFA SIRA GECESİ TÜRKÜLERİ VE ŞARKILARI

Urfa sıra gecesinde genel olarak Urfa yöresine ait türküler söyleniyor. Birbirinde güzel bu türkülerle çok güzel bir gece geçiriyorsunuz. Hatta biz bu türküler yüzünden 2 gün boyunca iç ses olarak Urfa türkülerini dinledik.:) Birbirinden güzel Urfa sıra gecesi türkülerinin listesi ve en popülerleri aşağıda:

URFA SIRA GECESİ TÜRKÜLERİ

 • Delalım (Akif Çekirge)
 • Nemrudun Kızı (Kazancı Bedih)
 • Mevlam Bir Çok Dert Vermiş (Kazancı Bedih)
 • Urfa’ya Paşa Geldi (Yavuz Bingöl)
 • Urfa Sana Küsmüş (İbrahim Tatlıses)
 • Etek Sarı (İbrahim Tatlıses)
 • Yan Bağlama
 • Böyle Yaz
 • Kolumu Salladım
 • Merdo
 • Dağlar Duman
 • Yaram Sızlar
 • Havar Bu Sene
URFA SIRA GECESİ FİYATLARI
sıra gecesi mekanları

Urfa sıra gecelerinin fiyatı kişi başı ortalama 120 TL civarında. Fiyat mekandan mekana değişiklik gösteriyor. Kaliteli mekanlarda fiyat bu civarlarda. Bizim tercih ettiğimiz Âlâ Han Butik otelde fiyatın içinde yemek de dahildi. Yemekten kastım bir çok çeşit meze, ana yemek, çiğ köfte ve tatlıdan oluşuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi biz sıra gecesinden çok memnun ayrıldık. Verdiğiniz parayı sonuna kadar hak edecek bir mekan arıyorsanız Âlâ Hanı tercih edebilirsiniz.

Urfa Sıra Geceleri : En İyi Mekan Önerileri başlıklı yazımın sonuna geldik. Bizim için müthiş bir deneyim olan bu güzel gecenin yeri bizde hep ayrı olacak. Urfa’ya yolunuz düşerse bu deneyimi kesinlikle yaşamalısınız. Söylemesi bizden deneyimlemesi sizden.:) Şanlıurfa ile ilgili diğer yazılarımın linkini aşağıya bırakıyorum. Musmutlu gezmeler.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler | Mezopotamya’nın Mistik Şehri
Urfa Otel Tavsiyesi | Şanlıurfa’da Nerede Kalınır ?
Halfeti Gezi Rehberi : Şanlıurfa’nın Karagülü
Harran Gezilecek Yerler (Güncel Liste)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.