erzurum'da çağ kebap nerede yenir

Erzurum’da Cağ Kebap Nerede Yenir & En İyi Mekan Önerisi

Erzurum’un en meşhur yemeği cağ kebap denilince benim için akan sular durur. Yeme içme konusunda en çok ne seversin diye sorsalar cağ kebabı ilk 3’e kesinlikle koyarım. Gerçekten tam anlamıyla müthiş bir lezzet, müthiş bir tat. Tabiki bu lezzeti Erzurum’da en doğru yerde yemeniz şartıyla. Cağ kebap noktasında Erzurum’a her gittiğimizde farklı mekanlar deneyimleyen biri olarak “Erzurum’da cağ kebap nerede yenir” sorusuna en doğru cevabı bulduk ve şimdi bu cevabı yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Cağ kebap Erzurum’da nerede yenir diye araştırıyorsanız önereceğim mekan sizin için hem nokta atışı olacak hem de bu mekanla bir taşla iki kuş vuracaksınız. Neden iki kuş derseniz bu mekanda sadece cağ kebap değil Erzurum’un meşhur tatlısı kadayıf dolmasının da en iyisini tadabilirsiniz.

Erzurum’da Cağ Kebap Nerede Yenir ?

erzurum'da cağ kebap nerede yenir

Bir Erzurum gelini olarak Erzurum’a defalarca kez gitmemden dolayı Erzurum yeme içme rehberi benden sorulur desem abartmış olmam sanırım. Okurken acıkma garantili Erzurum’da Ne Yenir & En İyi Restaurant Önerileri başlıklı yazımın bağlantısı burada. Ayrıca Erzurum’da Gezilecek Yerler yazıma bu bağlantıdan göz atabilirsiniz. Şimdi asıl konuma geri dönüyorum ve cağ kebap ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla anlatmaya başlıyorum.

Erzurum’da Oltu cağ kebabı en güzel nerede yenir sorusunun cevabına geçmeden cağ kebap kültürünü iyi anlamamız ve tanımamız gerekiyor. Gerçekten cağ kebap başlı başına bir kültür. Cağın yapılması, yenmesi, servis edilmesi tabiri caizse bir racon gerektiriyor. Yazımda Cağ kebap için Erzurum’daki en iyi mekan önerimi verdikten sonra Cağ Kebap Nasıl Yapılır, Cağ Kebap Nasıl Servis Edilir, Cağ Kebap Nasıl Yenir, Cağ Kebap Güncel Porsiyon Fiyatları sorularına cevap vereceğim.

Erzurum’da Cağ Kebap Nerede Yenir : Muammer Usta

erzurum'da cağ kebap nerede yenir

Erzurum’da cağ kebap en güzel nerede yenir sorusunun bizim için cevabı nettir. O da kesinlikle Muammer Usta’dır. Bunu bir çok mekan deneyimlemiş biri olarak söylüyorum. Neden mi ? Cağ kebabın lezzeti konusunda dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi etin tazeliği, ikincisi etin nasıl marine edildiği. Bu iki husus Muammer Usta’nın elinden müthiş bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Burada yediğimiz cağ çok lezzetliydi. Cağın yanında gelen ikramlar da cabası. Muammer Usta’da cağın yanında ikram olarak soğan söğüş, salata, ezme ve közlenmiş biber sunuluyor. İçecek olarak şalgamlı ayranlarını tatmanızı %100 tavsiye ederim.

Kadayıf dolması ile Erzurum’da çıkış yapan Muammer Usta cağ kebap konusunda da Erzurum’un en ünlü mekanı olmuş durumda. Restoranlarının içi oldukça ferah ve temiz. Hatta Muammer Usta şu an hizmet verdiği caddeye ilk dükkanı açan kişi. Sonrasında bu cadde Erzurum’un en popüler caddesi (Terminal Caddesi) olmuş. Restorana gittiğinizde işletmenin duvarlarının bir çok ünlünün fotoğraflarıyla donatıldığını göreceksiniz. Bakanından sporcusuna, sanatçısından bürokratına herkes burada.

erzurumda cağ kebap nerede yenir

Yukarıda anlattıklarımın ötesinde bizim bir işletmede en çok dikkat ettiğimiz husus müşteri ilişkileri. Gerçekten Muammer Usta’da çalışan herkes çok ilgili. Müşteri ilişkileri konusunda burası bir çok işletmeye ders verecek özelliğe sahip.

Erzurum’da cağ kebap yemek için güzel, temiz ve nezih bir mekan arıyorsanız Muammer Usta’yı bujuyollarda farkıyla kesinlikle tavsiye ederim. Yani Erzurum’da Oltu cağ kebabı nerede yenir sorusunun cevabı Muammer Usta’dır.

Muammer Usta İletişim Bilgileri

erzurum cağ kebap fiyatları

Adres: Lalapaşa Mah, Terminal Cad. Akgün Sitesi No:39 Yakutiye / Erzurum
Konum: Muammer Usta
Telefon: +90 (442) 233 62 82

Not: Biliyorsunuz Doğu Ekspresi treninin duraklarından biri de Erzurum. Tren Erzurum’a gelmeden cağ kebap sipariş vermek isterseniz Muammer Usta’dan tren garına sipariş verebilirsiniz. Muammer Usta’nın web sitesinden günlük üretilen kadayıf dolmasından da Türkiye’nin her yerine sipariş verme imkanı mevcut.

Cağ Kebap Nasıl Yapılır & Cağ Kebap Tarifi

Erzurumda cağ kebap nerede yenir

Cağ kebabı nasıl yapılır, cağ kebap tarifi nasıl sorularının arkasında ince cevaplar yatıyor. Cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanıyor. Cağ kebap, adını cağ adı verilen şişler kullanılarak servis edilmesinden alıyor. Cağ etinin hazırlanması ve pişirilmesi ile ilgili detaylar aşağıda.

Cağ Etinin Hazırlanışı

Çağ kebap ile ilgili en merak edilen sorulardan biri “Cağ kebap hangi hayvanın etinden yapılıyor ?” Cağ kebap yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki koyunların etinden yapılıyor. Peki koyunun hangi bölgesinden et kullanıyor derseniz burada herhangi bir özel bölge yok. Koyunun tüm eti cağda kullanabiliyor.

Erzurum’un yeşil otlaklarından yetiştirilmiş koyunlardan elde edilen cağ eti ilk olarak sinir, damar ve zarlardan ayıklanıyor. Cağ etinin yağ oranının %25-%30 arasında olması gerekiyor. Etin yağ oranı fazla ise fazla yağ alınır. Ayıklanan et, şişe takılmaya uygun şekilde hazırlanıyor. Et tuzlanarak bir gün dinlendiriliyor. Dinlendirilen et, çok ince kıyılmış kuru soğanın karabiber ile yoğrulup macun haline getirilmesi ile elde edilen özel harç ile iyice yoğrulup hazır hale getirilir ve daha sonra hazırlanan et şişlere takılır.

Etin Pişirilmesi

Hazırlanan şiş, meyve veya meşe ağacı odunu kullanılarak yakılan ocakta güzelce pişirilir. Ocağın taş ya da tuğladan yapılması Erzurum Cağ Kebabının kendine has lezzeti için önemli. Şiş ateşe konulmadan yarım saat önce ateş yakılmalı ve ocağın tamamen kızması sağlanmalıdır. Şiş durgun ateşe tabladan 15cm yükseklikte ve ateşin durumuna göre uygun bir mesafede özel düzeneğe yatay olarak konulur ve piştikçe şiş çevrilir. Etin renginin kırmızıdan kahverengine dönme seviyesi uygun pişme durumudur.

Cağ Kebap Nasıl Servis Edilir ?

Erzurum’da cağ kebabı geleneksel olarak Cağ adı verilen ahşap saplı küçük şişle ya da talebe göre tabakta servis ediliyor. Cağ servisi, yine Erzurum’a özgü lavaş ekmeği ile beraber yapılıyor.

Cağ Kebap Nasıl Yenir & Püf Noktaları Nelerdir ?

Erzurum'da cağ kebap nerede yenir

Cağ kebap yemenin tabiri caizse bazı raconları var. Cağ kebabı tabakta döner gibi yemek işin raconuna pek uymuyor. Şöyle lavaşı alacaksın şişi arasına yerleştirip cağları lavaşların arasına doğru çekeceksin ya da doğruca şişten dişe 😀 Önünüze ilk şiş geldikten sonra servis personeli siz durana kadar cağ kebabı tabağınıza şiş halinde getirir. Dur demezseniz bir bakmışsınız tabağınıza bir şiş daha koyulmuştur.:) Doyma noktasına geldiğinizde stop demeniz lazım.:) Cağ konusunda rekor denemeleri var biliyor musunuz? Siz diyin 30 şiş cağ ben diyim 40 şiş cağ. Rekor üstüne rekor kıranlar var.:)

Son püf nokta olarak et konusunda yağlı ya da yağsız ayrımı yapıyorsanız bu durumu sipariş öncesinde belirtmenizde fayda var.

Cağ Kebap Porsiyon Fiyatları Ne Kadar ?

erzurum cağ kebap fiyatları

Cağ kebap hakkında en merak edilen konulardan biri de cağ kebabın porsiyon fiyatı. Erzurum’da cağ kebap genel olarak tabakta döner gibi porsiyon şeklinde değil de cağ adı verilen şiş ile servis ediliyor. Ücretlendirme de şiş başına oluyor. 2023 yılı için cağ kebabın porsiyon (tek şiş) fiyatı ortalama 20-25 TL arası değişiyor.

Peki bir şiş cağ kebabı kaç gram ?

Bir şiş cağ kebabı ortalama 80 gram iken, tabak serviste gramaj 100 gram oluyor. Tabak mı, şiş mi bence kesinlikle şiş !

1 adet cağ kebabı kaç kalori ?

100 gram çağ kebapta ortalama 240 kalori bulunmakta. Kalori gelsin de cağ kebaptan gelsin.:)

Cağ Kebabı Nereye, Hangi Yöreye Ait Tartışmaları

Cağ kebabı ile ilgili son bir konuya daha değinmek istiyorum. Son zamanlarda cağ kebap kimin, cağ kebap hangi yöreye ait savaşı var. Bu savaş iki il arasında. İllerden biri Erzurum diğeri de Artvin. Özellikle Artvin’in Yusufeli ilçesi (Yusufeli bir zamanlar Erzurum’un ilçesiydi) sakinleri cağ kebabının asıl yerinin Artvin’in Yusufeli ilçesi olduğunu iddia ediyor. Erzurum tarafı da cağ kebabın asıl yerinin Tortum, Uzundere ve Oltu ilçeleri olduğunu söylüyor.

Son mertebede cağ kebap kimin ? Cağ kebap denilince akla ilk Erzurum geliyor. Erzurum da cağ kebap noktasında 2009 yılında, coğrafi işaret tescil belgesi alarak cağ kebabının Erzurum yöresine ait olduğunu ıspatlamış.

Erzurumda cağ kebap nerede yenir başlıklı yazımın sonuna geldik. İştahınız açıldı mı bilmiyorum ama ben yazıyı yazarken oldukça zorlandım. Dadaşlar diyarına gittiğinizde bu lezzeti tatmadan dönmeyin. Erzurum’da yaşadığımız tüm deneyimleri canlı canlı görmek için Instagram’a sabitlediğim Erzurum hikayelerine bakabilirsiniz. Erzurum ile ilgili diğer yazılarımın bağlantısı aşağıda. Sizlere musmutlu gezmeler diliyorum.:)

ERZURUM GEZİ REHBERİ
ERZURUM’DA GEZİLECEK YERLER (GÜNCEL-DETAYLI)
ERZURUM’DA NE YENİR | EN İYİ RESTORAN ÖNERİLERİ
ERZURUM’UN NEYİ MEŞHUR & ERZURUM’DAN HEDİYELİK NE ALINIR ?

2 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.