Yenipazar-da Pide Nerede Yenir

Yenipazar’da Pide Nerede Yenir ? En İyi Mekan Önerisi

Yenipazar’da pide nerede yenir yazıma hoş geldiniz ve muhtemelen aç geldiniz.😂 Bu soruya cevap arıyorsanız muhtemelen mideniz size hükmetmeye başlamış ve bu bölgede güzel bir pideci arıyorsunuzdur. Ya da bu bölgeye gezi planlıyorsunuzdur. O zaman doğru yerdesiniz çünkü size Yenipazar’da bizzat deneyimlediğimiz çok güzel bir pideci mekanı tavsiyemiz var. Önerime geçmeden pide konusuna biraz değinmem lazım.

Aydın’ın meşhur yemekleri sorusunun ilk cevabı bir çok kişiye göre pidedir. Normalde Aydın Ege mutfağının tüm detaylarını özümseyen bir yer. Fakat pide, bu mutfağa hakim zeytinyağlıların arasından sıyrılmış ve Aydın’da çok meşhur olmaya başarmış durumda. Hem de ne meşhur. Şöyle söyleyeyim pide, Aydın’da çok farklı bir boyuta girmiş. Aydın’ın bir kaç ilçesi pide noktasında resmen kıran kırana yarışıyor.

Aydın’ın pide konusunda yarışan ilçelerini hemen sıralıyorum: Yenipazar, Bozdoğan, Nazilli, Karacasu ve Söke ilçeleri. Bu ilçelerden Yenipazar, Karacasu ve Nazilli arasında ise çok ciddi bir rekabet var. Her üç ilçe de pide konusunda oldukça iddialı. Peki pide konusunda hangi ilçe daha iyi diye sorarsanız ben direkt Yenipazar’ın pidesinin daha önde olduğunu söylerim. Bunu Aydın’da bir çok yerde pide denemiş biri olarak söylüyorum. Yenipazarlı ustalar pide konusunda gerçekten daha iyi.

Rivayete göre Aydın’da pidenin meşhurluğu Yenipazar ilçesinden çıkmış. Hatta bu ilçede nöbetçi pideci uygulaması var.😂 Yani nöbetçi eczane misali Yenipazar’da geceleri açık nöbetçi pideci var. Bu ilçe pidenin tam merkezi. Peki bu ilçeye gittiniz Yenipazar’da pide nerede yenir sorusunun cevabına arıyorsanız bu yazımda bu soruya nokta bir cevap bulacaksınız.

Hemen şunu belirteyim Yenipazarlılar Aydın merkezde de hizmet veriyor. Ama biz bizzat Yenipazar’a gidip buranın pidesini denemek istedik. Çünkü bir şeyi yerinde yemek o şeyi doğru değerlendirmek için oldukça önemli bir kriter. Bu noktada sizin de Yenipazar pidesini yerinde denemenizi tavsiye ederim. Şöyle ki Denizli, İzmir, Aydın ve Muğla‘dan bir çok insan Yenipazar’a bizzat pide yemeye gidiyor diyeyim siz anlayın.

Yenipazar’da Pide Nerede Yenir ?

Yenipazar doğasıyla, tarihiyle Aydın’ın şirin ilçelerinden biri. Biz hafta sonu bu bölgede düştük yollara ve görülecek yerleri tek tek gezmeye başladık. Bir de tam bahar ayına denk geldik ve resmen papatya cümbüşü yaşadık.🌼🌼🌼 Bölgede Arpaz Kulesi, Nysa Antik Kenti ve Aşağıdip Gölü’nü gördükten sonra akşama doğru midemizde çanlar çalmaya başladı. Hazır Yenipazar’a da yakınken de direksiyonu kırdık ilçe merkezine. Hedefimizde tabiki Yenipazar pidesi yemek vardı.

Yenipazar’a geldik ve Yenipazar’da pide nerede yenir sorusuna çok isabetli bir cevap bulduk. Bu ilçede pide noktasında bir çok alternatif var ama bana göre pidenin hakkını veren çok nezih ve güzel bir mekan var. Yenipazar’da pide için mekan arıyorsanız aşağıda detaylarını verdiğim mekanı tereddütsüz değerlendirebilirsiniz. Şimdi gelelim detaylara.

Yenipazar’da Pide İçin Mekan Önerimiz : Elmas Pide

Yenipazar'da Pide İçin Mekan Önerimiz
Yenipazar’da Pide Nerede Yenir ? Elmas Pide

Aydın’ın en küçük ilçesi olan Yenipazar’ın pidesini en meşhur yapan şey pidede kullanılan malzemelerin tamamen doğal olmasıymış. Bir pidede en önemli şey pidenin ana malzemesi olan hamuru. İşte bu hamur güzel olunca pide resmen hayat bulmaya başlıyor. Tabi bir de pidenin ustası da çok önemli. Bu ilçede yılların deneyimi çok iyi pide ustaları var. Bu lezzetin arkasında da bu ustalar var.

Yenipazar’da yiyebileceğiniz bir çok pide çeşidi var. Pide çeşitleri olarak yuvarlık kıymalı pide, otlu peynirli pide, kıymalı yumurtalı, kıymalı kaşarlı, yuvarlak, kapalı peynirli, peynirli yumurtalı, kuşbaşılı, kuşbaşılı kaşarlı ve tahinli pide gibi bir çok çeşit var. Pide çeşitleri arasında yuvarlak adı verilen pide, ilçeye özgü bir pide. Pideler; tek, bir buçuk ve duble porsiyon olarak servis ediliyor. Sadece yuvarlak pide adet olarak servis ediliyor. Bu pidelerin hepsi lezzet bombası ama kuşbaşılı pide bizi bizden aldı. O kadar hafif o kadar yumuşak geldi ki resmen gerçek bir pide yediğimiz hissine kapıldık.

Gelelim mekan önerimize. Yenipazar’da pide nerede yenir sorusunun cevabı bize göre Elmas Pide Salonu’dur. Elmas Pidenin işletmecisi İhsan Bey ilgi ve alakasıyla pide yemeden içinizi ısıtıyor. Müşterilerle ilgilenen, işini seven, esnaf kültürünü çok iyi benimseyen İhsan Bey sayesinde güzel bir akşam geçirdik. Salonun pide ustası da yılların deneyimi olunca pide şöleni yaşadık. Bir yandan kuşbaşılı diğer yanda peynirli yumurtalı diğer yandan da tahinle derken midemiz bayram etti.

Pide Servisi

Pidelerden önce masaya salata geliyor. Bir de fırınlanmış soğan ve domates de geliyor ki off da off. Bir de bu bölgede salata ya da pide üzerine sıkılması için limon yerine turunç veriliyor.😊 Hafif bu atıştırmalıklardan sonra pide siparişlerimiz masaya geliyor.

Biz kuşbaşılı pide ve kıstırma olarak da bilinen, yöresel otlarla harmanlanan kapalı peynirli pide sipariş vermiştik. Pidelerin hamuru efsane, yumuşacık ve çok lezzetli. Söke Ovası’nın unu ve tereyağı bu hamurda kendini nasıl da belli ediyor. Kuşbaşının etleri ise yumuşacık. Hiç koku yok ve taptaze. Lezzet çok iyiydi. Bu satırları yazarken bile zorlanıyorum diyeyim siz anlayın.😂 En sonda pideci çayıyla beraber tahinli kaymaklı bir pide yedik ki akıllara zarar. Tahinli pide atom şeklinde yapılıyor zaten sonrası malum lezzet koması. Tatlı olarak tahinle aranız iyi ise tahinliyi şiddetle öneririz.

Mekanın Temizliği

Mekanın işletmesinin ve lezzetlerinin yanında iç mekan oldukça temiz ve şık. Arkada bir de ek alan bulunuyor. Hijyene önem veriyorsunuz burası gayet ideal bir pideci. Fırını hemen girişte görebiliyorsunuz. Fiyatlar da bu lezzetlere göre gayet iyi seviyede. Abartılı fiyatlar kesinlikle yok. Su 3 TL’idi ve buna çok şaşırdık. Suya 50 TL alan mekanları gördükten sonra bu şaşkınlık gayet normal değil mi ?

Elmas Pide İletişim Bilgileri

  • Adres: Hükümet, 09350 Yenipazar/Aydın
  • Telefon: (0256) 361 21 12
  • Konum: Elmas Pide

Yenipazar Pidesinin İnce Noktaları

  • Pidelerde kullanılan malzemeler tamamen yöresel.
  • Hamur için kullanılan su bölgesel Madran memba suyu.
  • Yuvarlak kıymalı pide servisinde limon yerine turunç kullanılıyor.
  • Tüm pide çeşitlerinde hamur elle açılıyor.
  • Fırın içerisinde bulunan pidenin çevirme işlemi fırın dışına çıkarılmadan yapılıyor.
  • Pide yapımında zeytin odunu ilk tercih. Nedeni yüksek ısı vermesi. İkinci tercih olarak şeftali odunu.

Yenipazar’da Pide Nerede Yenir sorusunun cevabını tam olarak bulmuş oldunuz sanırım. Mekana giderseniz bujuyollarda’dan selam iletin ve güzel güzel pidelerin keyfini çıkartın. Şimdiden afiyet olsun. Hoşçakalın.

Yenipazar Pidesi Sıkça Sorulan Sorular

Yenipazar’ın neyi meşhur?

Yenipazar’ın neyi meşhur sorusu tabi ki yukarıda da detaylı anlattığım üzere Pide cevabı olacaktır. Bu ilçede kesinlikle pide yemelisiniz. Pide için yazımda bahsettiğim Elmas Pide’yi değerlendirebilirsiniz.

Yenipazar’da gezilecek yerler neresi ?

Aydın Yenipazar’da gezilecek çok fazla yer yok. Aydın’ın diğer ilçelerine göre burası daha küçük. Genellikle pide için geliniyor buraya. Yine de geldiğinizde gezilecek yer için Yörük Ali Efe Müzesi, Aşağıdip Gölü, Yenipazar Merdivenleri ve Alhan Tarihi Hamamı görebilirsiniz.

Yenipazar nereye ait?

Yenipazar, Aydın iline bağlı bir ilçe. Yenipazar ile Aydın merkez arası yaklaşık 40 km.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.