ula'da ne yenir

Ula’da Ne Yenir & Yeme İçme Önerileri

Muğla gez gez bitmiyor. O kadar çok gezilecek yeri var ki Türkiye’de gezilecek yerler konusunda il olarak eminim zirvededir. Bir de biz gezdiğimiz yerlere tekrar gittiğimizde her defasında çok daha farklı şeyler keşfediyoruz. Ula da tekrar tekrar gezdiğimiz yerlerden biri. Ula Gezilecek Yerler yazımızı daha önceden yazmıştık. Şimdi de Ula’da Ne Yenir & Yeme İçme Önerileri başlıklı yazımla sizlerleyim. O kadar enfes önerilerimiz var ki hem mideniz hem de gözünüz doyacak.:)

DAMLA RESTAURANT (DAMLA DERESİ)
ula'da ne yenir damla deresi restaurant
Damla Deresi

Ülkemizde başka örneği var mı bilmiyorum ama isminin hakkını en iyi şekilde veren Damla Deresi, dağlardan yere doğru damlayan su tanecikleri ve yemyeşil bir ağa benzer örtü ile sarılmış müthiş bir atmosfere sahip. Damla Deresi Cafe Restaurant Muğla’nın Menteşe ili sınırları içinde yer alsa da biz burayı Ula’ya yakın olmasından dolayı Ula Yeme İçme yazısı içine aldık.

Buraya kolay ulaşım için özel bir araç ile gelmeniz şart. Aracınızla giriş yapıyorsunuz. Kişi başı 4 TL giriş ücreti var ve size ücret tutarı karşılığı kupon veriyorlar. Restoranda bir şeyler yer içerseniz bu tutarı hesaptan düşüyorlar.

ulada ne yenir damla deresi kahvaltı
Damla Deresi Cafe&Restaurant

Bizce Damla Deresi Cafe& Restaurant’da uzun uzun bir hafta sonu kahvaltısı acayip iyi gidiyor. Önce doğası, havası iştahınızı kabartıyor sonra sofradakiler. Dilerseniz öğle ve akşam yemeği de yiyebilir yalnızca bir şeyler de içebilirsiniz. Burada yazın yaz bahçesi kışın kış bahçesinde oturuluyor. Damla deresine gelecekseniz yaz aylarına denk getirin benden söylemesi 🙂

ula yeme içme damla deresi
ula yemek damla deresi cafe
Damla Deresi Restaurant Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Damla Deresi Restaurant Muğla’nın Menteşe ilçesinin Yerkesik Köyünde bulunuyor. Konum ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Damla Deresi Restaurant Açılış Kapanış Saatleri:

Damla Deresi Restaurant’ın açılış saati 09:00, mutfağının kapanış saati: 22:00

Damla Deresi Restaurant İletişim Bilgileri:

Telefon No: 0850 304 0048
Website: www.facebook.com/damladeresi

RADYOCU KEMAL’İN YERİ (KIRAÇ RESTAURANT)
Ula yeme içme radyocu kemalin yeri
Radyocu Kemal’in Yeri

Öyle bir yol üstü lezzet durağı düşünün ki, artık sadece yoldan geçenlerin uğrak noktası olmaktan çıkıp bir çok kişinin bilhassa yolunu düşürdüğü bir yer haline gelmiş. Radyocu Kemal’in Yeri ve meşhur ekşili köy tavuğunun namı Muğla sınırlarını aşmış Türkiye’ye yayılmış 🙂 Bir çok ünlünün de ziyaret ettiği Kıraç Restaurant bizce de muhakkak uğranması gereken yerlerden.

Ula’da ne yenir sorusunun cevaplarından biri ise muhakkak ekşili köy tavuğu olmalı. Ha bir de Muğla’ya özgü yoğurtlama ve kayakoru denilen ottan yapılan mezeden istemeyi unutmayın. En güzel yeme-içme deneyimlerinizden biri olacağına, ‘tadı damağımda kaldı’ deyiminin hakkını vereceğine emin olabilirsiniz.

Ula yemek ekşili köy tavuğu
Radyocu Kemal Ekşili Köy Tavuğu

Konum olarak Ula’nın Çiçekli Köyü’nde bulunuyor Radyocu Kemal’in Yeri. Eskiden radyo tamircisi olan Kemal amcanın kurduğu bu işletmeyle şimdilerde damadı ilgileniyor. Restaurantın kapalı kısmında Kemal amcanın zamanından antika radyoları ve kuşçulukla ilgilenen damadının güzel Saka kuşlarını görebilirsiniz. Bir de Kemal amca oralardaysa oturup sohbet edebilir, hikayesini kendi ağzından dinleyebilirseniz değmeyin keyfinize 🙂 

ula yeme içme rehberi kıraç restaurant
ula ne yenir radyocu kemal
Radyocu Kemal Amca
Radyocu Kemal’in Yeri (Kıraç Restaurant) Nerede ve İletişim:

Radyocu Kemal’in Yeri Ula’nın Çiçekli Köyü sınırları dahilinde. Eğer buraya Ula içinde geliyorsanız ve yolu takip ederseniz Köyceğiz’e çıkarsınız. Radyocu Kemal’in Yerinin konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. İletişim için 0532 661 45 69 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

NASİP DONDURMALARI (DONDURMAM GAYMAK)
ulada ne yenir dondurmam gaymak

Meşhur Dondurmam Gaymak filmi olmasaydı kendi çapında bir dondurmacı olarak işletme hayatına devam edecekti belki de. Filmle beraber adeta kaderi değişen Nasip dondurmaları yaz aylarında turist akınına uğruyor, gezi programlarının ziyaret noktası oluyor 🙂 Dondurmam Gaymak filminin yönetmeni Yüksel Aksu yıllarca Ula’da bulunan Nasip dondurmalarında çırak olarak çalışmış. Yani film gerçek bir hayat hikayesinden geliyor.

ula nasip dondurmaları

Peki gerçekten dondurması gaymak mı Buju diye soracak olursanız gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki biz sevdik. Dondurmayı inek sütünden yapıyorlar. Kıvamı ve lezzeti bence güzel. Ama burayı farklı kılan her yerde bulamayacağınız farklı aromada dondurmalar da yapmaları. Klasik lezzetler dışında muhakkak tatmanızı tavsiye edeceğim lezzetler kahveli, tahinli, güllü… Ben dondurma severim ancak her dondurmayı keyifle yemem. Damak tadı göreceli elbet ama sizin de seveceğinizi düşünüyorum 🙂 

ulada ne yenir nasip dondurmaları

Ula’da yeme içme önerilerimiz şimdilik bu kadar. Muğla’yı keşfettikçe önerilerimizi yazılarımızı güncelleyerek sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Muğla’nın diğer ilçeleri ile ilgili yazdığım gezi yazılarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Mutlu gezmeler. 🙂

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.