Kıbrıs'ta Ne Yenir

Kıbrıs’ta Ne Yenir | 7 Güzel Mekan Önerim

Kıbrıs seyahati her ne kadar çok detaylı hazırlanamadığımız bir seyahat olsa da yine de burada bir çok lezzet ve mekan deneyimleme fırsatı yakaladık. Kıbrıs’ta ne yenir sorusuna verecek şahane cevaplarım var. Hepsi nokta atışı yerler.😍 Kıbrıs’ta mekan önerisi arıyorsanız bence doğru adrestesiniz. Okurken ağzınızın suyunu akıtacak, karnınıza zil çaldıracak bir yazı sizi bekliyor. Kıbrıs’a giderseniz evellallah aç kalmazsınız.😄

Gastronomi benim seyahatlerimin önemli bir parçası. Zaten beni takip ediyorsanız bilirsiniz gezilecek yerlerle birlikte konaklama ve yeme içme önerilerimi de paylaşmayı seviyorum. Bu hem ortalama bir maliyet analizi yapmanıza yarıyor hem de memnun kaldığım yerlere sizin de gittiğinizi ve memnun kaldığınızı görmek beni çok mutlu ediyor. Bu noktada size ilham olmak gerçekten güzel bir duygu. Paylaştığım yerlerden umarım memnun kalırsınız. O zaman Buju’nuz Kıbrıs’ta ne yenir sorusunun yanıtlarını ve Kıbrıs mekan önerilerini iftiharla sunar.😊

Aşağıda Kıbrıs ile ilgili gezi yazılarımı görebilirsiniz. Biz Kıbrıs’ta Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’ya gitmiştik. Buralar ile ilgili detaylı yazılarıma muhakkak göz atın. Kıbrıs gezi rehberi yazımda da çok güzel püf noktalar var. Eminim işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Kıbrıs İle İlgili Gezi Yazılarım

Kıbrıs’ta Ne Yenir ?

Yavru vatanımız Kıbrıs’ta yeme içme konusunda hiç yabancılık çekmeyeceğinizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Konakladığımız oteldeki açık büfe kahvaltımızdan ve tüm mekan deneyimlerimizden yola çıkarak söylüyorum bunu. Biz Kıbrıs’ta 5 güne yakın zaman geçirdik ve her gün farklı mekanlar deneyimledik. Gönül isterdi ki daha fazla mekana gidelim ama hem zaman sorunu hem de bir sürü gezilecek yerler var. Dolayısıyla şimdilik size 7 mekan önerim var.

Kıbrıs’ta alışkın olduğumuz, sevdiğimiz bir çok lezzeti bulabileceğiniz gibi buraya özgü yöresel lezzetler de var elbette. Aşağıda meşhur lezzetlerin isimlerini yazdım. Bazılarını restoranlarda deneyebileceğiniz gibi bazıları da genelde evlerde hazırlanan yöresel yemekler. Eminim listenin eksikleri vardır çünkü Kıbrıs mutfağı oldukça zengin.

Kıbrıs’ta Ne Yenir & Kıbrıs’ın Neyi Meşhur ?

  1. Şeftali Kebabı
  2. Hellim Peyniri
  3. Kleftiko
  4. Molehiya
  5. Kolakas
  6. Pirohu
  7. Pilavuna
  8. Lalangı
  9. Magarina Bulli
  10. Ceviz Macunu

Kıbrıs Restaurant Önerileri

Kıbrıs mekan önerilerimde gezdiğimiz her yerden seçenekler var. 4 gün geçirdiğimiz Kıbrıs’ta Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’ya birer gün ayırdık. Son gün de yine listemizde eksik kalan yetiştiremediğimiz yerleri tamamladık. 4 güne de sığdırabildiğimiz kadar mekan sığdırdık. Bence listemde şahane öneriler var. Her birini gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Zaten Bujuyollarda takipçisiyseniz, önerilerime gözü kapalı gidersiniz biliyorum.😊 Kıbrıs’ta nerede yemek yenir sorusunun cevaplarını sıralamaya başlıyorum.

Büyük Han

kıbrıs'ta ne yenir

Yöresel bir şeyler yiyeceksek şöyle tarihi bir yerde yiyelim, şehrin dokusunu hissedelim derseniz istikametiniz Büyük Han olmalı. Zaten Lefkoşa’yı gezmeye başladığınızda Büyük Han’a uğradığınız saatler muhtemelen bizimki gibi öğle saatine denk gelecek ve acıkmış olacaksınız. Hanı ziyaret ettiğinizde bir taşla iki kuş vurabilir, buradaki restoranda bir şeyler yiyebilirsiniz.

Mekanın menüsü oldukça zengin. Aperatiflerden ana yemeklere kadar bir çok seçenek var. Şeftali kenanı, hellim böreği gibi yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Biz kıyma börek ve Kıbrıs patatesi söyledik. Patates bildiğin ev yapımı patates kızartmasıydı. Kıyma börek ise yağda kızaran bir börekmiş. Ben biraz çiböreğe benzettim. Biraz fazla yağlı geldi ama lezzetliydi. Ha bu arada Kıbrıs’ta porsiyonların oldukça büyük olduğunu söyleyemem gerek. Sipariş verirken bunu söz önünde bulundurun. Fiyatlar da porsiyonlara göre normal denilecek düzeyde.

Konum burada.

L’kal Cafe Restaurant

Kıbrıs'ta ne nerede yenir
kıbrıs mekan önerisi
Kıbrıs’ta Ne Yenir | Mekan Önerilerim

Ambiyansı ile çok şirin, lezzetleri ile muhteşem bir mekan önereceğim şimdi size. Lefkoşa’da tarihi dokunun içinde ufak bir mekana dev lezzetler sığdıran bir kadınla tanıştıracağım ayrıca. Çiğdem Hanım MSA mezunu ayrıca bir çok önemli mekanda çalışmış özel bir şef. L’kal Cafe Restaurant isimli çok güzel bir mekan yapmış. Memleketi Kıbrıs’ta kendi mekanını açmış ve burada kendi elleriyle hazırladığı eşsiz lezzetleri misafirlerine tattırıyor.

Menüde özel ve farklı seçenekler var. Seçim yapmakta zorlandık. Öncelikle Jasmin adındaki o tadı hala damağımdaki kokteyl ile başladık. Ardından yemeklerimizi seçtik. Trüf yağlı parmesanlı patates, ıspanak ve kremalı taze makarna ve kinoalı tavuk söyledik. Hangisini öveyim bilmiyorum. Makarnanın o anda açılıp, tazecik gelmesini mi, tatların birbiriyle olan dengeli uyumunu mu, damağımıza yaşattığı lezzet şölenini mi? Özetle çok çok beğendim. Yemek sonrası tiramisu denemeyi unutmayın. Bu mekanı mutlaka kaydedin. Kıbrıs’a yolunuz düştüğünde burada yemek yemeden dönmeyin.

L’kal Cafe Restaurant konumu burada.

Pine Bay Çakıstes

kibrista ne yenir

Kıbrıs seyahatimizde kahvaltımızı hep otelimizde yaptık ama Girne’ye gittiğimiz gün kendimize bir ödül verelim ve güzel bir serpme kahvaltıyla güne başlayalım dedik. Pine Bay Çakıstes hem bir otel hem de haftanın her günü serpme kahvaltı hizmeti veren bir kahvaltıcı. Yemyeşil bir bahçeye serpiştirilmiş masalarda palmiye ağaçlarının gölgesinde kahvaltı yaptık burada. Ama ne kahvaltı, neredeyse masaya sığmayacak kadar zengin bir kahvaltı.

Çeşitler oldukça fazla ama porsiyonlar ufak ufak. Böylece israfın da önüne geçilmiş oluyor. Bu yönünü çok sevdik. tabi bitenlerden yeniden isteyebiliyorsunuz. Kıbrıs kahvaltısının olmazsa olmazı hellim, Kıbrıs sucuğu, pişi, sigara böreği, reçeller hepsi harikaydı. Masadaki ürünleri bahçelerinde yetiştiriyor ve kendileri hazırlıyorlarmış. Çakıstes de Kıbrıs’ta yeşil zeytin demekmiş. Tadına baktık tabi.😊 Mekanın sahibi Eliz Hanım tüm misafirleriyle yakından ilgilenen, çok cana yakın biri. Denk gelirseniz mutlaka tanışıp sohbet edin. Girne’ye yolunuz düşerse de burada kahvaltı yapmadan dönmeyin.

Pine Bay Çakıstes konumu burada.

Scala Restaurant

Scala Restaurant, Lefkoşa’da konakladığımız Sky Roof Hotel’in restoranı. Biz bir akşam yemeğimizi burada yiyelim dedik. Restoranın şefi yıllarca Bodrum’da çalışmış. Bizim Muğla’dan geldiğimizi duyunca hemşerilerimi bir güzel ağırlayayım demiş ve masayı donatmış. Ana yemeklerle beraber gelenleri görünce gözlerimize inanamadık. 😍

Hangi birini öveyim bilmiyorum. Hakikaten her şey çok lezzetliydi. Menüden ne seçerseniz seçin lezzetli bir yemek yiyeceğinizi söyleyebilirim. Ama tatlı olarak şiddetle sufle isteyin. Ben çikolatalı tatlıları pek sevmem normalde, ağır gelir bana. Ama bu hayatımda yediğim en güzel sufleydi. Kıbrıs’ta sufle üzerine krema dökülerek yeniyormuş. Bir de yanında Magnum geliyor. Onu da sıcak sufleyle buluşunca bir lezzet patlaması yaşanıyor. Burada konaklamıyor olsanız dahi bir akşam yemek için tercih edin derim.

Scala Restaurant’ın konumu burada.

Gomşu Restaurant

kıbrısta adanacı
Kıbrıs’ta Ne Yenir | Mekan Önerilerim

Lefkoşa’dan bir öneri ile devam ediyorum Kıbrıs restaurant önerileri listeme. Gomşu Restaurant bir Adana kebapçısı. Burası oldukça şık, keyifli bir akşam geçirebileceğiniz ve çok lezzetli yemekler yiyeceğiniz bir mekan. Türkiye’deki mekanları aratmayan bir mekan. Lezzetlerin yanında müşteri ilişkileri gerçekten üst düzeyde.

Mezeler sıcacık pofuduk gelen pideyle açlığınıza ilaç gibi geliyor. Ama dikkat kendinizi durduramazsanız kebaplara yer kalmayabilir.😁 Biz burada karışık kebap yedik. Adanası, beytisi, tavuğu, kuşbaşısı hepsi çok lezzetliydi. Çalan müzikler, ambiyans zaten şahaneydi. Biz burayı çok beğendik. Lefkoşa’da kebap mekanı arıyorsanız burayı şiddetle öneririz.

Gomşu Restaurant konumu burada.

Eziç Restaurant

şeftali kebabı

Neredeyse Kıbrıs’tan şeftali kebabı yemeden dönecektik. Düşünebiliyor musunuz? Buju Kıbrıs’ın en meşhur yemeğini yemeden dönecekti. Olacak iş değil! 😁Neyse ki son günümüzde Girne’de gezerken öğle yemeğine denk getirip tatma fırsatı bulduk. Orada mı yiyelim burada mı derken Eziç Restaurant’da karar kıldık. Eziç Kıbrıs’ta bir çok şubesi olan bir mekan.

Kıbrıs’ta porsiyonların çok büyük olduğunu bildiğimizden ve çok fazla aç olmamamızdan dolayı 1 porsiyon söyledik. Neden şeftali kebabı dendiğini bilmemekle birlikte şeftali ile alakası olmadığını söyleyeyim. Dana ve kuzu kıymasından yapılan oldukça sert kıvamlı bir köfte aslında. Lezzetliydi. Porsiyon gerçekten büyüktü. Mekanı ise çok beğendim. Oldukça şık, çalışanlar profesyonel ve menü gayet zengin.

Eziç Premier Restaurant’ın konumu burada.

Petek Pastanesi

petek kafe
Kıbrıs’ta Ne Yenir | Mekan Önerilerim

Petek Pastanesi Gazimağusa’da bulunan çok meşhur bir pastane. Birisi tavsiye etmişti bize zaten burayı. Magosa’da geziyorken yağmur bastırınca karşımıza çıktı ve buraya sığındık. Mis gibi kokular yayılıyordu pastaneden. Giriş katında da üst katında da oturma yerleri var.

Hellimli, zeytinli poğaça ve çay istedik. Poğaçaların içinde değişik bir ot vardı. Alışkın olduğumuz poğaçalardan çok farklı geldi ve bizim damak tadımıza pek uymadı açıkçası. Ama ürünlerin tazecik olduğunu söyleyebilirim.

Petek Pastanesi konumu burada.

Instagram’da Kıbrıs Gezimiz

Kıbrıs’ta her gittiğimiz yeri Instagram hikayelerde paylaşmaya çalıştım. Bu hikayeler size güzel fikir verip gezilecek yerlerin zihninizde canlanmasını sağlayacaktır. Dediğim gibi profilime sabitlediğim Kıbrıs hikayelerimde Kıbrıs maceramızı görebilirsiniz. Insta’ya bakmışken beni takip etmeyi unutmayın.😊

Kıbrıs Vloglarımız

Kıbrıs’ta ne yenir mekan önerileri yazımın sonuna geldim. Bir daha Kıbrıs’a gidersek listemi emin olun daha da genişleteceğim. Sizin de öneriniz varsa muhakkak aşağıda paylaşın.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.