Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli

7 Maddede Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bungalov kiralamayı düşünüyorsunuz ve internette bungalov kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap arıyorsanız çok doğru yerdesiniz. 7 başlıkta yazdığım bu yazı bungalov kiralamada tabiri caiz ise sizin emniyet kemeriniz olacak. Bu sektör ne yazık ki kötü niyetli insanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir sektör. Ama rahat olun bu yazıyı okuduktan sonra daha güvenli hareket edeceğinizden eminim. Yazımda çok kritik hap bilgiler var. Bungalov kiralayacaksanız algılarınızı tamamen açın ve yazımı dikkatli okuyun !

Bungalov evler son zamanların en popüler konaklama şekillerinden biri oldu. Bungalov evlerin minimal olması, daha özel alana sahip olmaları ve fiyat performansının diğer konaklama şekillerine göre daha uygun olması bu konaklama şeklinin daha çok tercih edilmesinin nedenleri arasında. Biz de bir çok kez bungalovda konaklayan bir çift olarak bu konaklama şeklini çok seviyoruz. Hele orman gibi doğanın tam kalbinde olan bungalovlar sessizlik ve sakinlik arayanlar için gerçekten çok güzel.

Bungalov konaklamanın artıları var ama bir o kadar da bu piyasanın çok rağbet görmesinden dolayı ne yazık ki bungalov dolandırıcıları da var. Eminim çoğumuzun bir bungalov mağduru tanıdığı olmuştur. İşte biz de bungalovda konaklamak isteyenler için “Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli” başlıklı bu yazıyı yazmak istedik. Bizim de sık sık duyduğumuz bungalov dolandırıcılığı ne yazık ki hem üzücü hem de sinir bozucu bir durum. Okuyucularımızı korumak ise bizim için oldukça önemli. Yazımızda çok ince detaylara yer vereceğiz ve eminim kiralama yaparken kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Yazımın her başlığını en ince ayrıntısına kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

göcekte nerede kalınır
Göcek’te Kiraladığımız Bungalov

Yukarıda bahsettiğim gibi son zamanların popüler konaklama şekli olan bungalovlar Türkiye’de patlama yapmış seviyede. Gerek yapım maliyetleri gerekse de imar durumunun daha kolay olmasından dolayı bir çok kişi ya da firma bungalov işine yöneldi. Bu işi bilen de bilmeyen de bungalov işine soyununca yeni gelişen bu sektörde sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Sorunlardan kastım dolandırıcılar, bu işi acemice yapan ve müşteriye önem vermeyen işletmeleri kastediyorum. Özellikle art niyetli olan bu kişiler fiyat noktasında ciddi indirimler yaparak resmen müşteri adayına olta atıyor ve iyi niyetli insanları dolandırıyor. Bunun dışında da bungalovlar ile ilgili farklı sorunlar var ama aşağıdaki başlıkları okuyarak bu sorunları eminim minimize edeceksiniz. Çok fazla uzatmadan detaylara geçiyorum.

Not: Tatil dolandırıcılığı ve kazıklanma konusunda yazdığım başka bir yazı daha var. Bu yazıyı da okuyarak güvenlik önlemlerinizi üst düzeye çıkartabilirsiniz.😊 Yazımın bağlantısı burada. Ayrıca daha fazla seyahat tüyoları için bu yazıma da bakabilirsiniz.

Bungalov Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kurumsal Yerden Rezervasyon
 2. Sosyal Medyaya Dikkat
 3. Konum ve Ulaşım
 4. Bungalovun Özellikleri
 5. Fiyat ve Ek Ücretler
 6. Güvenlik ve Gizlilik
 7. Rezervasyon İptal Politikası

Kurumsal Yerden Rezervasyon

bungalov kiralarken nelere dikkat etmeli

Bungalov kiralamayı düşünüyorsanız ilk olarak kurumsal yerlerden rezervasyon yapmalısınız. Kurumsal olmayan yerlerden rezervasyon yaparsanız herhangi bir sorun yaşadığınızda karşınızda bir muhatap bulamayabilirsiniz. Bir yerin müşteri hizmetlerinin olması o yerin tercih nedeni olmasından sadece biri. Bunun dışında firmanın web sitesinin olması, adresinin ve iletişim bilgilerinin net olması, TÜRSAB kaydının bulunması, sosyal medya hesaplarını aktif kullanması kurumsallık açısından en önemli göstergeler arasında.

Bu kriterler arasında en önemli husus firmanın TÜRSAB kaydının olması. TÜRSAB bir firmanın acenteler birliğine kayıtlı olup olmadığını gösteren bir referans sistemi. Fakat dolandırıcılar bu kaydın da sahtesini web sitelerine koyabiliyor. İşletmelerin TÜRSAB numarasını sorgulamak için “(0212) 259 84 04” üzerinden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile iletişime geçerek numaranın doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Webden sorgulama için ise bu siteden (https://www.tursab.org.tr/acenta-arama) sorgulama yapabilirsiniz. Firmaların TÜRSAB numaraları genelde web sitelerinin en alt kısmında oluyor aklınızda bulunsun.

Özellikle Sapanca bölgesinde bungalov dolandırıcılığı hat safhada. Bu bölgede bungalov kiralarken kurumsallık konusuna ekstra dikkat etmelisiniz. Firmayı iyi inceleyip ona göre karar vermelisiniz. İnternet elinizin altında her şeyi sorgulayabilirsiniz. Sapanca’da bungalov kiralamak isterseniz güvendiğimiz bungalovla firmasının ilanlarına göz atabilirsiniz. Bu firma özellikle bu bölgede aktif olduğu için sorun yaşama olasılığınız neredeyse sıfır.

Kurumsallık konusunu toparlarsam sonuç olarak kurumsal yerlerden ister villa isterseniz de bungalov kiralamak güvenilirlik, profesyonellik, ek hizmetler gibi bir çok avantajı yaşamanızı sağlar. Bu tarz yerlerden ev kiraladığınızda hem güvenli hem de konforlu bir deneyim yaşarsınız.

Not: Bungalov kiralarken anlaşacağınız firmayı Google’dan aratın. Firmanın şikayetvar.com ve Google yorumlarına muhakkak bakın. Bazen gerçeği yansıtmayan ve art niyetli yorumlar olabiliyor ama çok fazla negatif yorum varsa tercih edeceğiniz firma konusunda dikkatli olun.

Sosyal Medyaya Dikkat

Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli
Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ? Instagram’a Dikkat

Sosyal medyaya ayrı bir başlık açtım çünkü bungalov dolandırıcılığı sosyal medya üzerinden çok fazla yapılıyor. Özellikle Instagram dolandırıcıların en fazla kullandığı platform. Bu noktada sahte bir hesap, sahte fotoğraflar ve bot hesaplarla şişirme bir hesap oluşturuluyor sonra reklamla kullanıcılara ulaşılıyor. Reklamda “aaa ne kadar ucuz bungalov” diyenler oltaya takılıyor ve firmanın tuzağına düşüyor. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Peki Instagram’da dolandırılmamak için ne yapmalısınız ?

Instagram Dolandırıcılığına Dikkat !

 • Firmanın profil hesabına ve gönderilerinin yayınlanma tarihlerine bakın. Aynı tarih aralığında peş peşe gönderiler varsa dikkatli olun.
 • Firmanın web sitesi var mı yok mu onu kontrol edin.
 • Firmadan kiralayacağınız evin farklı açılarından görüntü ya da videolarını talep edin.
 • Firmanın TÜRSAB kaydına bakın ve yukarıda dediğim gibi sorgulama yapın.
 • Google yorumlarını kontrol edin.
 • Sizden kaparo isteyenlere ödeme yapmayın.
 • Instagram hesabının varsa geçmiş adlarını kontrol edin. Bir hesap çok isim değiştirmişse bu firmadan uzak durun.

Konum ve Ulaşım

Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli

Bazı firmalar öyle yerlere bungalov koyuyorlar ki bungalov nerede onlar bile zor buluyor.😂 Dediğim gibi bungalov betonarme binalara göre her açıdan kolay olduğu için ormanın içinde bile gerekli izinler alındığı takdirde bir bungalov görebilirsiniz. Bazı bungalovların konumu bu açıdan önemli. Çok izbe yerlerdeki bungalovlardan uzak durmanızda fayda olabilir. Hele bir de ben tenha yerlerden korkarım diyorsanız bu bungalovları kiralamayın.

Bir de sadece bungalovda takılmayacaksanız yani çevre yerlere açılacaksanız bungalovun bulunduğu yerin çevresindeki gezilecek yerlere, plajlara veya doğa alanlarına yakın olması daha iyi olur. Eğer sessizlik ve doğanın içinde huzurlu bir tatil arıyorsanız bungalovun konumu çok da önemli değil. Burada sadece şunu belirteyim uzak bir yerde bungalov kiralayacaksanız yanınıza alacağınız eşyalar noktasında iyi tedbirli olun. Yani eksik bir şey olması km’lerce yol gitmenize neden olabilir. Tecrübeyle sabit olduğu için söylüyorum.😂

Bungalov kiralarken ulaşım olanakları da göz önünde bulundurulmalı. Bungalovun havalimanlarına veya ana ulaşım yollarına yakın bir konumda olması ulaşım açısından daha rahat olur. Kiraladığınız bungalova araç ile gitmeyecekseniz bu dediğim faktör daha önemli. Ben sessiz sakin, insanlardan uzak tatil yapmak istiyorum derseniz bu faktör çok da önemli değil.

Not: Bazı bungalovların ilandaki konumu farklı olabiliyor. Sürprizle karşılaşmamak için bu konumu firmadan teyit etmenizde fayda var. Ayrıca Google Maps ve uydu görüntüleri ile konumu detaylı inceleyebilirsiniz.

Bungalovun Özellikleri

bungalov ev kiralama rehberi

Bir bungalov kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri bungalovun kendisine ait özellikleridir. Bu başlık önemli çünkü istediğiniz özelliklerin olmaması tatiliniz kötü geçmesine neden olabilir. Sakin ve huzurlu bir tatil için bungalovun iç mekanının ve dış alanının beklentilerinize uygun olması şart. Bana göre bir bungalovda olması gereken en önemli özellikler aşağıdaki gibi. Gerisi sizin tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Ama aşağıdaki özellikleri bir bungalov kiralarken bulmaya çalışın.

Bungalovda olması gereken önemli özellikler:

 1. Konforlu Yatak ve Mobilyalar
 2. Tam Donanımlı Mutfak
 3. Temizlik ve Hijyen
 4. İnternet Bağlantısı
 5. Temiz Havlu ve Nevresimler
 6. Rahat Oturma Alanları
 7. Özel veya Ortak Havuz (tercihe bağlı)
 8. Teras veya Bahçe
 9. Klima veya Isıtma Sistemi
 10. Acil Yardım Kiti
 11. Güvenlik

Eğer bungalovda barbekü keyfi yapmak isterseniz barbekü alanı ve malzemeleri, hamak gibi imkanlar var mı kontrol edin. Açık havada barbekü güzel oluyor belirteyim.😊 Tabi tavuk ve etlerinizi yanınızda getirmeyi unutmayın.

Fiyat ve Ek Ücretler

bungalov kiralama rehberi

Bungalov kiralarken fiyat ve ek ücretler en önemli konulardan biri. Bu noktada bungalovun özelliklerine ve fiyatına ilanda detaylı bakmanızı öneririm. Özellikle ilanın açıklama kısmını okumanız oldukça önemli. İlanlarda belirtilen günlük veya haftalık kira bedelinin yanı sıra ekstra ücretler de olabilir. Bu ek ücretler arasında temizlik ücreti, elektrik ve su kullanımı ücretleri, rezervasyon ücreti, depozito gibi unsurlar var. Kiralama yaparken varsa bu ek ücretleri dikkate alın ve herhangi bir sürprizle karşılaşmayın.

Bunun dışında bungalov kiralarken erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmak için en ez 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapmanız güzel olur. Bir de bazı siteler dönem dönem özel indirim uygulayabiliyor. Bu noktada favori firmalarınızı sosyal medyadan yakın takip etmeniz indirimleri yakalamanız açısından iyi olur.

Özetle bungalov kiralamada bütçe önemliyse fiyat, ek ücretler, erken rezervasyon ve kampanyaları takip etmeniz şart. Fakat şunu belirteyim; anormal indirimlerde muhakkak dikkatli olun ve yukarıda anlattığım gibi firmayı iyi araştırın. Bir şey anormal derecede ucuz ise sorun çıkma ihtimali oldukça fazla.

Güvenlik ve Gizlilik

güvenlik ve gizlilik
Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ? Güvenlik ve Gizlilik

Sadece bungalov değil ev, villa kiralarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri de güvenlik meselesi. Tatilinizi huzurlu ve güvenli bir şekilde geçirmek için bungalovun güvenlik sistemlerinin olması önemli. Öncelikle, bungalovun bulunduğu alanın genel güvenlik durumunu araştırmak ve güvenli bir bölgede olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güvenlik kameraları, alarm sistemleri veya güvenlik personeli gibi önlemlerin bungalovda bulunması daha rahat bir tatil geçirmenizi sağlar.

Bu noktada bungalovun iyi çalışan kapı ve pencerelerin yanı sıra güvenli kilitleme sistemlerine sahip olması gerekiyor. Özellikle tek başına ya da aileniz ile seyahat ediyorsanız bu hususlara bilhassa dikkat edin. Bungalovda her zaman olmasa da kasa olması güvenlik açısından güzel olur. Bunun yanı sıra acil durumlar için yangın söndürme ekipmanlarının bulunması ve acil iletişim numaralarının kolayca erişilebilir olması, acil yardım seyahat kitinin bulunması da önemli.

Son olarak etrafı kapalı yani muhafazakar bungalov ayarlamak isterseniz kiralayacağınız evin ilanının fotoğraflarına dikkat edin. Gerekirse firmadan bilgi alın. Gittiğinizde açık cephe ile karşılaşmanız güzel olmaz.

Not: Bungalov tatiline çıkarken yanınıza mümkünse kıymetli eşyalarınızı almayın. Almak zorunda kalırsanız ise bu eşyaları bungalovdan çıkarken güvenli bir yerde ya da yanınızda tutun.

Rezervasyon İptal Politikası

rezervasyon iptal
Bungalov Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ? Rezervasyon İptal Politikası

İşte önemli bir nokta daha. Bungalov kiralarken rezervasyon iptal politikası oldukça önemli. Herhangi bir nedenle planlarınızın değişebileceğini göz önünde bulundurarak, bungalovun rezervasyon iptal politikasını dikkatlice incelemeniz lazım. Farklı bungalov kiralama platformları veya sahipleri farklı iptal politikaları sunabilir. Bazıları esnek iptal seçenekleri sunarken, diğerleri daha katı kurallara sahip.

Bakın burası çok önemli. Sorunların büyük bir kısmı bu iptal politikalarından çıkıyor. Bu konuda öncelikle, rezervasyonu yapmadan önce bungalovun iptal politikasını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum. İptal politikası genellikle rezervasyonun ne kadar önce iptal edilmesi gerektiği, iptal durumunda alınacak ceza ücretleri ve iade politikası gibi detayları içerir. Bu bilgileri doğru bir şekilde değerlendirin ve olası bir iptal durumunda ne gibi maliyetlerle karşılaşabileceğinizi önceden öngörün.

Bir bungalovun esnek iptal politikasına sahip olması tercih nedeni olabilir. Eğer seyahat planınız kesinse bu politikayı göz ardı edebilirsiniz. Ama benim sağım solum belli olmaz derseniz bu politikanın olup olmadığını dikkat edin ve şartları iyi okuyun.

Bungalov Kiralama Sıkça Sorulan Sorular

Bungalov evlerde kimlik sorulur mu?

Bungalov evlerde kimlik sorulup sorulmayacağı, kiralama işlemlerini yürüten yerel yasalara ve bungalovun işletme politikalarına bağlı olarak değişebilir. Birçok ülkede, konaklama tesislerinde misafirlerin kimlik bilgilerinin alınması yasal bir gereklilik. Türkiye’de de bungalov kiralarken kimlik soruluyor.

Bungalov evler nasıl kiralanır?

Bungalov evlerini kiralamak için birkaç seçenek var. Kiralama için internet üzerinden birçok tatil kiralama platformunu kullanıp ve bu platformlar aracılığıyla bungalov evleri kiralayabilirsiniz. Bu platformlarda genellikle bungalovların fotoğrafları, açıklamaları, fiyatları ve müsaitlik durumları bulunmakta. Ayrıca, bungalov evlerini yerel emlakçılar aracılığıyla da kiralayabilirsiniz. Emlakçılar genellikle bölgedeki kiralık bungalovlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve size yardımcı olabilirler

Bungalov evlerin kirası ne kadar?

Bungalov evlerinin kirası genellikle birçok faktöre bağlı. Bu nedenle kesin bir fiyat belirtmek zor. Fiyatlar coğrafi konum, evin büyüklüğü, iç mekan özellikleri, sağlanan olanaklar ve kiralama süresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiyor. Fakat fiyatlar ortalama günlük 1500 TL – 4000 TL arasında değişiyor.

Evet bungalov kiralarken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım bu hususlar size bungalov kiralarken yardımcı olmuştur. Bu sektör yeni bir sektör ve şu anda dolandırıcılar cirit atıyor. Kiralama yaparken çok dikkatli olmanızda fayda var.

Sizden bir ricam olacak. Bungalov konusunda acı tecrübeleriniz varsa muhakkak yorum kısmında bizimle paylaşın. Okuyucularımız en azından sizin de tecrübelerinizi dikkate alacaktır. Eklemek istediğiniz bir husus ya da soru olursa yine yorum yazın 24 saat içinde dönüş yaparım. Keyifli ve sorunsuz tatiller diliyorum. Hoşça kalın.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.