ortaca Dalyan gezilecek yerler

Çandır Seyir Tepesi : Muğla’nın En Güzel Manzara Noktası

Muğla’nın en güzel manzara noktası olan Çandır Seyir Tepesi ve tüm detaylarıyla huzurlarınızdayım. Beni yakından takip edenler Muğla’ya ne kadar aşık olduğumu bilir. Yaşadığım bu güzel coğrafyada o kadar güzel yerler var ki say say akşama kadar bitmez. Eee bu coğrafya bana bu kadar güzellik sunar da ben bunları kaçırır mıyım ? Tabi ki asla ! Bu yazımda da bu güzelliklerden biri olan ve çok fazla kişinin bilmediği Çandır Seyir Tepesi ile sizi buluşturacağım.😊

Güzelim Muğla’da doğa, tarih, kültür, koy, plaj ne ararsanız var. Bu güzellikler arasında yer alan Çandır Seyir Terası iddia ediyorum Muğla’nın en iyi manzara yerleri arasında. Buraya eminim aşık olacaksınız. Gözünüz, gönlünüz, ruhunuz açılacak. En son misafirlerimizi buraya götürdüğümüzde buradan dönmek istemediler.😊

Çandır Seyir Tepesi : Muğla’nın En Güzel Manzara Noktası

Çandır Seyir Tepesi gitmesi zor ama manzarası ile mest eden bir yer. Özellikle buraya nasıl gidilir sorusunun cevabı önemli. Çünkü yol durumu biraz karışık. Buraya geldiğinizde de yapmanız gerekenleri tek tek sıraladım. Instagram’daki hikayelerime göz atıp buranın ne denli güzel olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Bu yazımın içeriğinde Çandır Seyir Terası Nerede, Çandır Seyir Terasına Nasıl Gidilir, Çandır Seyir Terası Giriş Ücreti, Çandır Seyir Terasına Yakın Gezilecek Yerler gibi tüm soruların cevabını bulacaksınız.

Çandır Seyir Tepesi Nerede ?

Çandır Seyir Terası, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’nde bulunuyor. Bu seyir tepesi dünyaca ünlü plajımız İztuzu Plajı’nı ve Dalyan Boğazı’nı tepeden gören bir nokta. Dalyan Boğazı’nın kıvrımlı sazlıkları ve İztuzu Plajı’nın uzunluğu tam anlamıyla büyüleyici. Dalyan Boğazı arasında geçen tekneler ise güzelliğe güzellik katıyor.

Çandır Seyir Terasının tam karşısında (İztuzu Plajı’nın sol tarafı) Radar Gökbel Seyir Noktası bulunuyor. Her iki noktaya da giden biri olarak şunu açıkça söylüyorum; Çandır Seyir Terası’nın manzarası ve yolu çok daha güzel. Manzaranın Çandır’dan daha güzel görünmesinin nedeni Dalyan Deltası’nı daha yakından görmesi. Yani iki nokta arasında kalırsanız Çandır’ı tavsiye ederim.

Çandır Seyir Tepesi’nin haritadaki konumu burada. Ama buraya ulaşmak için aşağıda saydığım adımları tek tek takip edin.

Çandır Seyir Tepesi’ne Nasıl Gidilir ?

Gelelim en önemli konuya yani Çandır Seyir Tepesi’ne nasıl gidilir sorusunun cevabına. Seyir tepesine gitmenin tek yolu ya kiraladığınız araç ya da şahsi aracınızla buraya ulaşmak. Bunun dışında başka bir ulaşım yolu yok. Aracınız var peki sonrası. İşte burası çok önemli.

Şimdi Çandır Seyir Tepesi’ne nasıl gidilir sorusunun cevabını adım adım anlatıyorum. İlk olarak aracınızla Çandır Köyü’nün girişine kadar geliyorsunuz. Köyü dönmeden diğer yola dönüyorsunuz. Haritada bu konuma kadar gelin. Bu konuma gelmeden yol ikiye ayrılıyor. Siz aşağıya giden yola değil yukarıya giden yola döneceksiniz. Daha sonra yapmanız gereken plaj tabelalarını takip etmek. Bu yol toprak yol fakat çok bozuk değil. Hele ki Radar Tepesi’ne göre şükürlük. Yine de dikkatli gitmenizde fayda var. Yol üzerinde 4 kez plaj tabelası göreceksiniz. Son tabelada plaj yönüne değil yukarıya doğru çıkacaksınız ve yaklaşık 100 metre sonra tel örgüler göreceksiniz.

Parmaklıklar genelde açık oluyor fakat burası özel mülk alanı. Lütfen burada dikkatli olun insanları rahatsız etmeyin. Özellikle çöp noktasında baya bir hassasiyet var dikkatli olun. Parmaklıkları geçtikten sonra seyir terasına kadar araç ile gidebilirsiniz. Ya da aracınızı uygun bir yere park edip seyir noktasına yürüyerek gidebilirsiniz. Parmaklıklar kapalı ise tellerin solundan özel mülk alanına girmeden tepeye ulaşabilirsiniz.

Araç ile ulaşım noktasında bir noktayı daha belirteyim. Eğer Dalyan merkez tarafından seyir tepesine gelmek isterseniz 32 TL ödeyerek arabalı feribotla Dalyan Boğazı’ndan Kaunos Antik Kenti tarafına geçmeniz gerekiyor. Feribot 3 ya da 4 araç kapasitesine sahip. Feribot ile geçtikten sonra yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Muğla merkez, Köyceğiz ya da Akyaka tarafından gelecekseniz Sultaniye Kaplıcaları yönüne dönmeniz ve sonra Çandır’a ulaşmanız yeterli olacaktır. Dalyan merkezden gelecekseniz feribot mantıklı belirteyim. Çünkü bu geçiş sizi yaklaşık 100 km’lik bir yoldan kurtarıyor. Geçiş çok kısa sürüyor, geçtikten sonra neden buraya bir köprü yapılmamış soru işareti ???

Çandır Seyir Tepesi Giriş Ücreti

çandır seyir terası giriş ücreti

Çandır Seyir Tepesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Ücretsiz şekilde burayı ziyaret edebilirsiniz. Fakat burası özel mülk olduğu için lütfen hassas davranın ve çevreye çöp bırakmayın.

Çandır Seyir Tepesi’ne Yakın Gezilecek Yerler

Çandır Seyir Terası’nı keşfettikten sonra bu cennet bölgede diğer gezilecek yerleri de keşfetmelisiniz. Bu bölge doğasıyla, tarihiyle başka bir dünya. Aşağıda seyir noktasına yakın gezilecek yerleri bulabilirsiniz.

Çandır Seyir Tepesi’ne Yakın Gezilecek Yerler

  1. Kaunos Antik Kenti
  2. Kaunos Kral Mezarları
  3. Dalyan Merkez
  4. İztuzu Plajı
  5. Radar Tepesi
  6. Sülüngür Gölü
  7. Köyceğiz Gölü
  8. Sultaniye Kaplıcaları
  9. Ekincik Koyu ve Plajı

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.