dalyan iztuzu caretta caretta

10 Maddede Dalyan İztuzu Plajı Hakkında Her Şey

Dalyan İztuzu Plajı Muğla’nın en güzel, Türkiye’nin en özel plajlarından biri. Hatta ünü ülkemiz sınırlarını aşmış, dünyaya mal olmuş bir güzellik İztuzu. Plajın güzelliği, caretta carettaların yumurtlama bölgesi olması, yüksek noktalarda seyrine doyum olmayan bir manzara sunması yönünden gelen herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Avrupa’nın en temiz plajları arasında gösterilen İztuzu Plajı, yakınlarında bulunan Kaunos Antik Kenti, Dalyan’ın eşsiz doğası ve kültür turizmi ile çok daha cazip bir yer oluyor. Ben tarih, kültür istemem sadece deniz olsun derseniz upuzun plajı ile İztuzu orda da imdadınıza yetişiyor. Plaj öylesine güzel korunmuş ki kilometrelerce uzanan sahil boyunca tek bir otel ya da ev göremezsiniz.

Muğla’da yaşamanın avantajıyla yaz bitip el ayak çekilince hatta kışın bile güzel güneşli hafta sonlarında sahile atıp sandalyeleri yanımıza alıp kahvemizi atıştırmalıklarımızı, biraz kitap, biraz sohbet, alabildiğine mavilikle şahane bir gün geçirmek en sevdiğim şey İztuzu Plajı için. 😊

Bir Muğla fatihi olarak bu yazıda size Dalyan İztuzu Plajı hakkında tüm detayları vermeye çalışacağım. 😃 Umarım aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz güzel bir rehber olur sizin için. Keyifli okumalar.

Dalyan İztuzu Plajı Gezi Rehberi

İztuzu Plajı Nerede ?

iztuzu plajı

İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarında bulunuyor. 4.5 km uzunluğa sahip sahiliyle, incecik kumları, tertemiz denizi ile başlı başına bir Muğla’ya gelme nedeni oluşturuyor. İztuzu Plajı’nın Muğla’nın ilçelerine olan uzaklığına da bir göz atalım.

 • Dalyan-İztuzu Plajı arası 13 km,
 • Fethiye-İztuzu Plajı arası 66 km,
 • Köyceğiz-İztuzu Plajı arası 35 km,
 • Muğla-İztuzu Plajı arası 89 km,
 • Marmaris-İztuzu Plajı arası 95 km,
 • Datça-İztuzu Plajı arası 162 km,
 • Bodrum-İztuzu Plajı arası 199 km

İztuzu Plajı’nın haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir ?

dalyan iztuzu plajı

İztuzu Plajı’na ulaşabilmeniz için öncelikle Dalyan’a nasıl gidilir sorusunu cevaplayalım. Muğla’nın ulaşım anlamında en güzel yanlarından biri 2 farklı bölgede 2 ayrı havalimanına sahip olması. Dalaman Havalimanı’ndan Dalyan’a 30 km’lik bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz.

Karayoluyla gitmek isterseniz Muğla’nın Ortaca ilçesine ulaşıp oradan Dalyan’a giden dolmuşlara binebilirsiniz. Dalyan’dan da İztuzu’na giden dolmuşlarla 20 dakikada plajdasınız. Dolmuş saatleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise Marmaris’ten Dalyan’a düzenlenen tekne turları. Eğer tatilinizi Marmaris tarafında geçirecekseniz günübirlik de Dalyan’ı ve İztuzu Plajı‘nı ziyaret edebilirsiniz.

İztuzu Plajı’nın Denizi Nasıl ?

İztuzu Plajı Muğla’ya tatile gelecek olan hemen herkesin aklında olan, güzelliğiyle temizliğiyle dillere destan olmuş bir yer. Tabii buraya gelecek olanlar İztuzu Plajı’nın denizi nasıl diye de merak ediyor. 2011’de Avrupa’nın en iyi açık alanı seçilen İztuzu Plajı’nın denizi oldukça temiz. Su oldukça sığ, epey gitmenize rağmen derinleşmiyor. Bu da çocuklu ailelerin bu plajı tercih etmesinin en önemli etkenlerinden biri.

İztuzu Plajı’nda deniz taşlık değil kumsal. Altın sarısı incecik kumları var. Su yaz aylarında epey ılık oluyor, üşütmüyor. Yani bu güzel plaja gitmeniz için sebepler bitmiyor. 🙂

İztuzu Plajı’nın Özellikleri

dalyan gezilecek yerler iztuzu plajı

Dalyan İztuzu Plajı yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yaz aylarında akın akın insan bu özel yeri görmeye, masmavi sularında yüzmeye, Dalyan’ın tarihine şahitlik etmeye, doğanın içinde nefes almaya, enfes manzara noktalarından gözünü gönlünü doyurmaya geliyor. Burayla ilgili bilmeniz gerekenleri madde madde sıralayacağım.

İztuzu Plajı’nın Özellikleri:

 • Plaj 4,5 kilometre uzunluğa sahip.
 • Plaja, Caretta Caretta’lar yumurtalarını bıraktığı için “Kaplumbağa Plajı da deniyor.
 • Plajda yaralı kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı bir Caretta Caretta tedavi merkezi bulunuyor.
 • The Times gazetesinin 2008’de 6 aylık yaptığı bir araştırmaya göre ‘Avrupa’nın En İyi Açık Alanı’ seçilmiş.
 • 2011 yılında Hollanda merkezli 2 kurum tarafından yapılan araştırmada ise ‘Avrupa’nın En İyi Plajı’ ödülünü almış.
 • İztuzu Plajı’nı belediye işletiyor. Burada şezlong şemsiye kiralanabiliyor. Ayrıca yeme içme için de yine belediyenin işlettiği bir tesis bulunuyor.
 • Kumsala Caretta Carettalar yumurtalarını bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül’e akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plaja giriş yasak.
 • Köyceğiz Gölü’nün sularının denize doğru aktığı yerde Dalyan kanalı, denizle buluştuğu noktada ise İztuzu Plajı yer alıyor. Bu yüzden plajın bir tarafı tatlı su, bir tarafı deniz suyu.

2024 İztuzu Plajı Giriş Ücreti

İztuzu Plajı Giriş Ücreti Ne Kadar ? 2024 yılı İztuzu Plajı’nın giriş ücreti de merak edilen konulardan biri. Buraya karayolu ile ulaştığınızda şahıslar için kişi başı bir giriş ücreti alınmıyor. Ancak araçlar için otopark ücreti alınıyor. İztuzu Plajı otopark ücreti 2024 yılı için araç başı 100 TL. Motosiklet ücreti 30 TL iken, otobüs giriş ücreti 200 TL. 2 şezlong 1 şemsiye ücreti ise ortalama 200-250 TL civarında.

İztuzu Plajı ve Caretta Carettalar

dalyan iztuzu caretta caretta

Caretta carettalar için ayrı bir başlık açmasam olmazdı. Hepimizin çok sevimli bulduğu, denizde yüzerken ya da tekne turlarında sürpriz yapıp bir anda su yüzüne çıkmasıyla sevinç çığlığı attıran deniz kaplumbağaları için bir ev İztuzu Plajı.

Türkiye’nin Akdeniz sahilleri nesli tehlike altındaki türler arasında bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının dünyadaki en önemli yaşam alanları arasında bulunuyor. Dalyan İztuzu Plajı da bu yaşam alanlarından biri.

Caretta carettalar yumurtalarını bırakmak için yılın belli bir döneminde yuva yapmaya plaja geliyor. Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle her yıl kumsaldaki yuvaları koruyor ve izliyor.

Caretta carettaların yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için çeşitli önlemler alınıyor ve merkezde görev yapan ekip sahilde gece boyu nöbet tutarak caretta carettaların yumurtlama anını takip ediyor. Yavrular, yumurtadan yaklaşık 60 gün sonra çıkarak denize ulaşıyor.

İztuzu Plajı’nda Ne Yapılır ?

İztuzu Plajı bulunduğu konum ve doğal güzellikleri itibariyle çok keyifli anlar vadediyor. Alt tarafı bir plaj, plajda yüzmekten başka ne yapılır diye düşünmeyin. 😃 Şimdi yazacağım maddelerden sonra vay be baya baya burada yapacak ne çok şey varmış diyeceksiniz.

 • İlk akla gelen madde elbette İztuzu’nun altın sarısı kumlarında güneşlenin, tertemiz sularında yüzün.
 • Radar Tepesi’ne çıkın ve Dalyan İztuzu Plajı manzarasına doyun. Hatta burada güneşin batırın.
 • Bir diğer manzara noktası olan ve plajı diğer taraftan gören Çandır Tepesi’ne gidin. (Bence manzara Radar Tepesi’ne göre buradan çok daha güzel.)
 • Plajın hemen yakınında bulunan Sülüngür Gölü’nde piknik yapın.
 • Mevsimine denk getirip caretta carettaların denizle ilk buluşma anına şahit olun.
 • Yakındaki gezilecek yerleri ziyaret edin.
 • Dalyan boğazında tekne turu yapın.

İztuzu Plajı’nda Kamp

dalyan iztuzu plajı kamp

İztuzu Plajı’nda kamp yapılıyor mu sorusu ne çok google’lanmış. Bu plaj yukarıda da bahsettiğim üzere caretta caretta’ların yumurtalarını bırakmasından dolayı koruma altında. Akşam 8 ile sabah 8 arasında plaj halkın kullanımına kapalı. O nedenle plajda çadır kurulması, kamp yapılması gibi bir durum mümkün değil.

Plajın herhangi bir bölümünde hizmet veren bir kamp alanı da bulunmuyor. Ama çevrede bulunan kamp alanlarını tercih edip İztuzu Plajı’nı günü birlik ziyaret edebilirsiniz.

İztuzu Plajı’na Yakın Kamp Alanları

 • Dalyan Camping (Konum burada.)
 • Kamp Lotus (Konum burada.)
 • Dalyan Doğa Camping (Konum burada.)
 • Dalyan Camping Piano Bar (Konum burada.)
 • Jungle Camping Dalyan (Konum burada.)
 • Dalyan Lemon Camping (Konum burada.)

İztuzu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler

dalyan iztuzu plajı radar tepesi

İztuzu Plajı Dalyan’da yer aldığı için çevrede bir çok gezilip görülecek tarihi ve doğal güzellik bulunuyor. Listedeki gezilecek yerler ve plajlar birbirinden güzel. Özellikle Çandır seyir terası, Kaunos Antik Kenti ve Kaunos Kral Kaya Mezarları her defasında beni kendine hayran bırakmayı başarıyor. Sizin de çok beğeneceğinizi umuyorum. 🙂

İztuzu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler

 • Radar Tepesi (Konum burada.)
 • Çandır Seyir Terası (Konum burada.)
 • Kaunos Kral Mezarları (Konum burada.)
 • Kaunos Antik Kenti (Konum burada.)
 • Bonus: Köyceğiz Gezilecek yerler: İztuzu Plajı’na yakın diyebileceğimiz bir konumda bulunan Köyceğiz’i de gezmek isterseniz yazıma şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 😊

İztuzu Plajı’na Yakın Diğer Plajlar

 • Kargıcak Koyu (Konum burada.)
 • Aşı Koyu (Konum burada.)
 • İn Ardı Koyu (Konum burada.)
 • Çandır Seyir Terasının Altındaki Plaj
 • Ekincik Koyu: Detaylı bilgi için şu yazımı mutlaka okuyun. (Konum burada.)
 • Sarıgerme Plajı (Konum burada.)
 • Dalaman Koyları ve Plajları: Dalyan’a oldukça yakın olan Dalaman’da bulunan tüm koy ve plajlar için şu yazım size rehberlik edecek.

İztuzu Plajı Sıkça Sorulan Sorular

İztuzu Plajı ücretli mi?

İztuzu Plajı giriş ücreti 2024 yılı için araç başı 100 TL. Bu otopark ücreti. Şezlong ve şemsiye ücreti ise ortalama 200-250 TL arasında.

İztuzu Plajında tesis var mı?

İztuzu Plajı’nda belediyenin işlettiği bir tesis bulunuyor. Burada tuvalet, duş, şezlong şemsiye kiralama ve yeme içme imkanları var. Fiyatlar da gayet makul.

İztuzu Plajı dalgalı mı?

İztuzu Plajı sabah erken saatlerde durgun olsa da öğle saatleriyle birlikte dalgalanma başlıyor. Ve öğleden sonra dalgalar giderek artabiliyor.

İztuzu Plajı ne zaman kapalı?

İztuzu Plajı akşam saat 20.00 ile sabah saat 08.00 saatleri arasında kapalı.

İztuzu Plajı uzunluğu kaç km?

Dalyan İztuzu Plajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğazına kadar 5 bin 400 metre uzunluğunda.

İztuzu Plajı rüzgarlı mı?

Evet bu güzeller güzeli İztuzu Plajı’nın dalgalı olması gibi bir olumsuz yönü de rüzgarı. Bazen
tatlı tatlı esen rüzgar güzel hissettirse de denizden çıktığınızda üşütebiliyor. Özelikle çocuklu aileler için sorun teşkil edebilir.

İztuzu Plajı nasıl oluşmuştur?

Dalaman Çayı antik çağlarda Ortaca ve Dalyan’dan akıyormuş. Zamanla taşıdığı malzemelerle Kaunos limanının önü kapanmış. MÖ 223 ve 227 yıllarında yaşanan büyük bir deprem sonucu Dalaman Çayı’nın yatağının değişmesi sonucu İztuzu Plajı ortaya çıkmış.

Dalyan İztuzu Plajı hakkında tüm detayları yazmaya çalıştım. Atladığım ve merak ettiğiniz bir detay olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Tüm seyahatlerime dair bolca fotoğraf ve video için beni instagram’dan takip etmeyi unutmayın. 🤗

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.