Dalaman Nerede - Dalaman'a Nasıl Gidilir

Dalaman Nerede – Dalaman’a Nasıl Gidilir – Dalaman Gezi Rehberi

Muğla‘nın birbirinden güzel 13 ilçesi var. Bu güzel ilçelerden biri de Dalaman. Dalaman Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri arasında kalıyor. Köyceğiz ve Ortaca ilçelerine oldukça yakın konumda olan Dalaman oldukça popüler bir turistik bölge. Çok güzel koylara ve plajlara sahip Dalaman ile ilgili bu yazımda Dalaman Nerede ve Dalaman’a Nasıl Gidilir sorularının cevabını vermeye çalışacağım.

Doğasıyla, tarihiyle, koyları ve plajlarıyla oldukça turistik bir yer olan Dalaman imkanlar açısından bir çok tatil bölgesinin önüne geçiyor. Muğla ilinde bulunan 2 havalimanından biri Dalaman’da bulunuyor.

Dalaman Havalimanı uluslararası bir havalimanı. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimizden her gün buraya düzenli uçak seferleri var. Özellikle Göcek, Fethiye, Marmaris bölgesinde tatil yapmak isteyenler ulaşım için Dalaman Havalimanı’nı tercih ediyor. Şimdi gelelim Dalaman Nerede – Dalaman’a Nasıl Gidilir sorularının detaylarına.

Not: Yazıma geçmeden önce Dalaman Gezilecek Yerler listesinin detaylarını bu yazımda görebilirsiniz.
https://bujuyollarda.com/dalaman-gezilecek-yerler/

Dalaman Nerede & Dalaman Nereye Bağlı ?

Dalaman, Muğla ili sınırları içinde bulunuyor. Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçelerine çok yakın konumda. Dalaman ayrıca mavi yolculukların popüler noktası olan Göcek’e de çok yakın. Dalaman’ın google haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yıllardır Muğla’da yaşayan biri olarak sitemden de göreceğiniz üzere Muğla için ayrı bir kategorim var. Eğer Muğla için geniş vaktiniz varsa ve sadece Dalaman ile yetinmeyi düşünmüyorsanız Dalaman’a yakın Fethiye, Göcek, Ortaca, Dalyan ve Köyceğiz’i de keşfetmelisiniz. Aşağıda Dalaman ile önemli yerler arasındaki mesafeyi görebilirsiniz.

 • Dalaman – Fethiye’ye 46 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Göcek’e 16 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Ortaca’ya 12 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Dalyan’a 24 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Köyceğiz’e 30 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Muğla Merkeze 90 km uzaklıkta,
 • Dalaman – İzmir’e 298 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Ankara’ya 673 km uzaklıkta,
 • Dalaman – İstanbul’a 760 km uzaklıkta,
 • Dalaman – Adana’ya 860 km uzaklıkta yer alıyor.

Dalaman’a Nasıl Gidilir ?

Dalaman Nerede Dalamana Nasıl Gidilir

Dalaman NeredeDalaman’a Nasıl Gidilir ? başlığımızın 2. kısmına geldik. Dalaman’a ulaşım için en kolay ve pratik yol tabiki uçak ile ulaşım. Yukarıda dediğim gibi ilçe sınırlarında havalimanı olması burayı tercih edenler için çok büyük avantaj.

Dalaman’a Kara Yolu İle Ulaşım:

Dalaman’a kara yolu ile İstanbul, İzmir, Ankara, Adana gibi büyük illerimizden otobüs ile düzenli seferlerle ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla Muğla merkez tarafından Dalaman’a giderseniz sırasıyla Ula Kavşağı, Sakar Geçidi, Köyceğiz, Ortaca istikametini takip etmelisiniz.

Dalaman’a kara yolu ile ulaşım noktasında şunu belirteyim Dalaman’a giderken ya da buradan dönerken Türkiye’nin en tehlikeli yollarından biri olan Sakar Geçidi’ni kullanacaksınız. Bu yolda kesinlikle hız yapmayın ve dikkatli olun.

Dalaman Dolmuş Saatleri:

Dalaman’a Muğla içi dolmuş ya da otobüslerle ulaşmak isterseniz Muğla Belediyesine ait bu bağlantıya göz atabilirsiniz. Bu bağlantıda lokasyon seçip Dalaman’a ulaşım için dolmuş saatlerini ve ücretlerini görebilirsiniz.

Dalaman’a Hava Yolu İle Ulaşım:

Dalaman’a en kolay hava yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Uçak ile ulaşım ilçede havalimanının olmasından dolayı en tercih edilesi yol. Dalaman Havalimanı ile Dalaman merkez arası yaklaşık 5 km. Havalimanından Dalaman merkeze geçmek için taksi kullanabilirsiniz.

Dalaman Havalimanın’dan Muğla’nın Fethiye ve Marmaris ilçelerine Muttaş ile ulaşım mevcut. Muttaş otobüslerinin saatleri ve sefer ücretleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz. Yani Marmaris’ten, Fethiye’den ve Datça’dan Dalaman Havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz. Havalimanından transfer konusu için de bu yazıma göz atabilirsiniz.

Burada Muğla merkezde yaşayan biri olarak şunu söylemek istiyorum. Muğla merkez ya da Menteşe’den Dalaman Havalimanına servis yok. Neden yok bilmiyorum ama bu durum gerçekten sinir bozucu. Muğla merkezden Milas-Bodrum Havalimanına kolayca gidilebilirken Dalaman Havalimanı’na gidilememesi çok garip !

Bu başlıkta o kadar hava yolu demişken ucuz bilet yakalamak için Ucuza Uçak Bileti Bulma Yolları yazımı okumanızı tavsiye ederim. İstanbul’dan ve Ankara’dan Dalaman Havalimanı’na bir aksilik olmazsa her gün düzenli olarak seferler yapılıyor.

Dalaman Nasıl Bir Yer & Dalaman Yorumları

dalaman nasıl bir yer yorumlar

Dalaman nasıl bir yer ? Dalaman Yorumları: Dalaman, tarih boyunca Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar, Bizanslılar, Menteşe Beyliği ve Osmanlılar gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Anadolu’nun en büyük uygarlıklarından Likyalılar 1600 yıl boyunca Dalaman’ın bulunduğu topraklarda hüküm sürmüş.

Her noktasından tarih ve kültür fışkıran Dalaman cennet gibi bir yer. Gezilecek yerleri, koyları, plajları ve tarihi yerleri görülmeye değer. Dalaman’a özellikle deniz turizmi için gelecekseniz masmavi sulara doyacaksınız.

Dalaman, 1983’te yapılan yasal düzenlemeyle ilçeye dönüştürülmüş. 16 köyü olan ve Muğla’nın en verimli ovası Dalaman Ovası üzerinde konumlanan Dalaman’ın rafting yapılan çok da güzel bir çayı var. Özetle Dalaman nasıl bir derseniz gerçekten çok güzel bir yer derim.

Dalaman nasıl bir yer sorusu ile ilgili olarak son bir şey daha eklemek istiyorum. Dalaman, gayrimenkul değeri olarak Muğla’nın diğer ilçelerine göre daha uygun bir yer. Yani Muğla’ya yerleşmek istiyorsanız Dalaman’ı değerlendirebilirsiniz. Tabi ki ilerleyen zamanlarda burada da fiyatlar uçuşa geçmezse !

Dalaman Koyları ve Plajları

Dalaman Nerede - Dalaman'a Nasıl Gidilir

Birbirinden güzel koylara sahip Dalaman sizi hem maviye hem de yeşile doyuruyor. Dalaman Koyları ve Plajlarını çok daha detaylı yazdığım Dalaman Koyları ve Plajları : En Güzel 16 Yer (Haritalı) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Buraya Dalaman’da denize girilecek yerler listesini bırakıyorum. Koy ve plajların detayları için belirttiğim yazıma göz atabilirsiniz. Dalaman’daki tüm koyları keşfetmek için tekne turu şart !

Dalaman’da Denize Girilecek Yerler (Plaj ve Koylar)

 1. Aşı Koyu
 2. Sarıgerme Sarçed Plajı
 3. Sarıgerme Halk Plajı
 4. Kayacık Plajı
 5. Sarsala Koyu
 6. Gökgemile Koyu
 7. Kleopatra Hamam Koyu
 8. Martı Koyu
 9. Göbün Koyu
 10. Merdivenli Koyu
 11. Akvaryum Koyu
 12. Tersane Koyu
 13. Yassıca Adaları
 14. Sıralıbük Koyu
 15. Bedri Rahmi Koyu
 16. Kille Koyu

Dalaman Gezilecek Yerler

Her yeri ile keşfedilmeyi hak eden Dalaman’ın bir çok gezilecek yeri var. Tarih, doğa, masmavi denizler, koylar ve plajlar burada sizi bekler.

Dalaman gezilecek yerleri tabiki buraya yazmadım. Dalaman’da gezilecek yerler için sizi bu bağlantıma alayım.

Sadece Dalaman ile yetinmeyecekseniz Dalaman’a yakın Dalyan, Köyceğiz, Göcek ve Fethiye’yi de listenize eklemenizi tavsiye ederim. Bu yerler ile ilgili bilgi almak isterseniz Muğla başlığı altında gezi rehberlerim mevcut.

Dalaman’da Ne Yapılır ?

Dalaman Nerede - Dalaman'a Nasıl Gidilir
Dalaman Nerede – Dalaman’a Nasıl Gidilir

Dalaman NeredeDalaman’a Nasıl Gidilir başlıklı yazımın son kısmına geldik. Son olarak Dalaman’a gelirseniz yapmanız gereken olmazsa olmaz şeyleri sizin için listeledim. Fırsatınız olursa bu saydıklarımızı yapmaya çalışın. Şimdiden musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

Dalaman’da Ne Yapılır ?

 • Sarsala Koyu’nun eşsiz manzarasının tadı çıkartılır.
 • Vaktiniz genişse Aşı Koyu’nu keşfedin.
 • Dalaman’a yakın Göcek Koyları keşfedilir.
 • Sarıgerme Plajı’nın kum sahilinde güneş ve deniz keyfi yapılır.
 • Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun çizdiği balık resmini görmeden dönmeyin.
 • Hamam Koyundaki eski hamam batığında şnorkelle yüzün.
 • Akvaryum Koyundaki eski fener kalıntıları arasında balıklarla yüzün.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.