toparlar şelalesi

Köyceğiz Toparlar Şelalesi : Muğla’nın Saklı Cenneti

Muğla’nın saklı cenneti Köyceğiz Toparlar Şelalesi son yıllarda popüler olmaya başlayan enfes güzellikte bir yer. Muğla’ya temelli olarak taşındığımızda şelaleye ilk o zaman gitmiştik ve buraya tam anlamıyla bayılmıştık. Daha sonra da defalarca bu şelaleyi ziyaret etme fırsatı bulduk. Gerçekten her gittiğimizde de aynı güzel duyguları yaşattı bize Toparlar Şelalesi.

Toparlar Şelalesi doğa harikası bir yer. Buraya giderken kısmi bir doğa yürüyüşü yapmak zorundasın. Minik minik dereleri taşlara basarak geçip bu güzelliğe ulaşıyorsunuz. Biz en son 2022 Şubat ayında hadi bi Toparlar Şelalesi hasretimizi giderelim dedik ve burayı tekrar ziyaret ettik.

Bu yazımda Toparlar Şelalesi ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle buraya nasıl gidilir sorusu oldukça önemli. Ayrıca yazımın sonunda buraya geldiğinizde görmeniz gereken bonus bir yeri daha size anlatacağım.

Yazıma geçmeden önce Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan ve Topalar Şelalesini de sınırlarında barından Köyceğiz’de, gezilecek yerler ile ilgili tüm detayları aşağıdaki bağlantıda görebilirsiniz.
https://bujuyollarda.com/koycegiz-gezilecek-yerler/

Köyceğiz Toparlar Şelalesi : Muğla’nın Saklı Cenneti

Tamamen yeryüzünün bize armağanı yani doğal bir oluşum olan Toparlar Şelalesi yaklaşık 3-4 metre yükseklikten dökülen oldukça mütevazi bir şelale. Ormanların içinde kalmış bu güzel şelale döküldüğü yerde çok da güzel bir havuz oluşturmuş. Bu havuz da yaklaşık 2-3 metre derinliğine sahip.

Yazın Muğla sıcaklarının ilacı olan Toparlar Şelalesi’nde bir de suya atlamak için ağaçtan sarkan bir ip bulunuyor. Kendinize güveniyorsanız ipten cumburlop denize atlayabilirsiniz. Doğa severlerin aşık olacağı Muğla’nın gizli cennetlerinden Toparlar Şelalesi tüm güzelliği ile sizi bekliyor.

Toparlar Şelalesi Nerede ?

köyceğiz toparlar şelalesi gezi blog
Köyceğiz Toparlar Şelalesi

Köyceğiz Toparlar Şelalesi Nerede ? Toparlar Şelalesi, Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Köyceğiz’in Toparlar Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Toparlar Mahallesi, Köyceğiz – Muğla yolu üzerinde bulunan bir mahalle. Mahalle ile şelalenin arasında yaklaşık 3-4 km var. Toparlar Şelalesi’nin Google haritada belirtilen konumu yanlış. Buraya şelalenin doğru konumunu bırakıyorum.

Toparlar Şelalesi İle Diğer Önemli Yerler Arasındaki Mesafe:

Köyceğiz – Toparlar Şelalesi arası 7 km,
Yuvarlakçay – Toparlar Şelalesi arası 19 km,
Marmaris – Toparlar Şelalesi arası 62 km,
Muğla Merkez – Toparlar Şelalesi arası 61 km,
Fethiye – Toparlar Şelalesi arası 71 km,
Akyaka – Toparlar Şelalesi arası 38 km,
Dalyan – Toparlar Şelalesi arası 35 km.

Toparlar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ?

toparlar şelalesi gezi yorumları
Toparlar Şelalesi Drone Görüntüsü

Köyceğiz Toparlar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ? Toparlar Şelalesi, Muğla’nın saklı cenneti derken ciddiydim. Şelale gerçekten doğanın içine gizlenmiş bir noktada yer alıyor. Dolayısıyla şelaleye ulaşmak biraz zorlu. Bir de şelaleye gidenler doğal olarak Google Maps kullanıyor, haritadaki konumda yanlış olunca şelaleyi bulmak daha zor oluyor.

Toparlar Şelalesi’ne ulaşım için 2 yol var. İlki şahsi ya da kiraladığınız araç ile ulaşım. İkincisi de dolmuş ile ulaşım. Dolmuş ile ulaşım için Toparlar Şelalesi’nin Muğla – Köyceğiz yolu üzerinde olan dönüş sapağında inmelisiniz. Sapak Muğla’dan Köyceğiz’e giderken sol tarafta kalıyor. Sapağı pas geçmemek için şöföre dönemeçte ineceğinizi önceden söyleyin. İndikten sonra da iş yürümeye kalıyor. Yürüyerek ilk arabaların park ettiği yere sonra da içe doğru yani şelaleye ilerliyorsunuz. Dönüş yolundan sonra yaklaşık 2-3 km yürüme mesafesi bulunuyor.

Gelelim Toparlar Şelalesi’nin araç ile yol tarifine. Toparlar Şelalesi’nin dönüş yolu Köyceğiz – Muğla anayolu üzerinde bulunuyor. Dönüş yolu Köyceğiz’den Muğla’ya giderken sağda, Muğla’dan Köyceğiz’e giderken de solda kalıyor. Muğla’dan Köyceğiz’e giderken şelalenin dönüş yoluna ulaşmak için U çekmelisiniz. Şelalenin dönüş yolunun doğru konumu burada. Zaten dönüş yolunun girişinde şelalenin tabelasını göreceksiniz.

Döndükten sonra araba ile toprak yoldan 1 km ilerleyip aracınızı park ediyorsunuz. Aracınızı park ettikten sonra yürüyerek patika yoldan ilerlemeye başlıyorsunuz. Yaklaşık 300 metre ilerledikten sonra kurumuş bir derenin karşısına geçiyorsunuz. Burada küçük bir yokuş sonrası mini bir dereyi de taşlar üzerinden geçiyorsunuz. Sonra ormana paralel ilerliyorsunuz ve yaklaşık 600-700 metre yürüyerek şelaleye ulaşıyorsunuz.

Not: Patika yolda ilerlerken kılavuzunuz kayaların üzerindeki kırmızı beyaz işaretler olsun. Bu işaretleri takip ederek şelaleye ulaşabilirsiniz.

Toparlar Şelalesi’nde Ne Yapılır ?

Köyceğiz gezilecek yerler listesinin en güzel yerlerinden biri olan Toparlar Şelalesi henüz çok keşfedilmemiş bir yer. Bu yazımızdan sonra buna çok da garanti veremiyorum.:) Bu güzel şelaleye gelince yapmanız gerekenler aşağıda. Öneriler bizden deneyimlemesi sizden.

Köyceğiz Toparlar Şelalesi’nde Ne Yapılır ?

  1. Tabiki Muğla’nın yaz sıcağında Toparlar Şelalesi’nin serin sularında yüzülür. Bunun için yanınıza şort, mayo ve havlu almayı unutmayın. (Şelaleden akan su tatlı su olduğundan yüzme bilmeyenler dikkatli olsun !)
  2. Şelalede bulunan ip ile şelaleye cumburlop atlayın.
  3. Toparlar Şelalesi manzaralı bol bol fotoğraf çekilin.
  4. Yemyeşil ormanların içinde bol oksijenli doğa yürüyüşü yapın.
  5. Şelaleye giderken anayol üzerinde köylülerin sattığı organik nar suyu ya da portakal suyundan için.
  6. Yine anayol üzerinden Köyceğiz’in ünlü balından satın alın.
  7. Aşağıda yazdığım bonus noktayı keşfedin. (Burayı bilen çok az)

Toparlar Şelalesi’nde Kamp

köyceğiz toparlar şelalesi

Kamp severler Toparlar Şelalesi’ni görünce ben buraya kesin çadır atarım der. Çünkü Toparlar Şelalesi ve bulunduğu alan çadır aşkını depreştiriyor. Yalnız burada herhangi bir özel kamp alanı bulunmuyor belirteyim.

Şelale ve çevresinde kamp yapmak isteyenler buraya çadırından matına tüm malzemeleriyle hazırlıklı bir şekilde gelmesi lazım. Şelalenin bulunduğu yerde herhangi bir işletme, tesis yok. Yiyecek içecek noktasında da heybeniz dolu olsun.

Bu alanda kamp yapmak isteyenlere çok önemli bir uyarıda bulunayım. Toparlar Şelalesi’nin bulunduğu yer tamamen orman olduğu için burada kamp yaparken kesinlikle ateş yakmayın ve çevreyi kirletmeyin.

Toparlar Şelalesi Giriş Ücreti

Köyceğiz Toparlar Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar ? Doğanın içinde gizlenmiş güzeller güzeli Toparlar Şelalesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Şelaleyi ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Aracınızı park ettiğiniz yerde de herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Toparlar Şelalesi’nde Bonus (2. Şelale)

muğla köyceğiz'de gezilecek yerler
Köyceğiz Toparlar Şelalesi 2. Şelale

Toparlar Şelalesi’nde genel olarak herkes ilk şelaleyi bilir. Fakat bu ilk şelaleye inen patika yolu pas geçip devam ettiğinizde başka bir mini şelaleye ulaşıyorsunuz. Patika yolun sonunda bulunan küçük bir yokuştan indiğinizde bahsettiğim küçük şelale tam karşınızda. Burası özel havuz gibi, kimsecikler yok. Doğanın içinde sanki size özel havuz tahsis etmişler. Bonus bizden keşfetmesi sizden.😊

Muğla’nın saklı cenneti Köyceğiz Toparlar Şelalesi başlıklı yazımın sonuna geldik. Muğla’ya veya Köyceğiz’e gelirseniz bu eşsiz güzellikteki şelaleyi kesinlikle keşfetmelisiniz. Şelale ile ilgili bizim deneyimlerimiz için Instagrama sabitlediğim Köyceğiz hikayelerime bakabilirsiniz. Bakmışken takip etmeyi de unutmayın. Bu cennetle ilgili değerli yorumlarınızı da aşağıya bekliyorum. Musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.