yalıkavak gezilecek yerler

Yalıkavak Gezilecek Yerler (Güncel ve Detaylı)

Magazin programlarının vazgeçilmezi Bodrum’un ünlü Yalıkavak beldesini hemen herkes duymuştur diye düşünüyorum. Ünlülerin uğrak mekanlarından biri olan Yalıkavak gezilecek yerleri, ünlü plajları, lüks marina ve gözde tatil siteleriyle gerçekten çok cool bir yer. 3 gün Yalıkavak’ı keşfetmek için zaman ayırdık ve Yalıkavak gezilecek yerler listesinde gezmedik yer bırakmadık. O zaman gelsin Yalıkavak’ta gezilecek yerler listesi.

YALIKAVAK GEZİLECEK YERLER

Yalıkavak’a yukarıda dediğim gibi biz 3 gün ayırdık ama bunun 2 günü biraz keyif içindi. Yani Yalıkavak’ta gezilecek yerleri 1 günde rahat gezersiniz. Birbirine oldukça yakın konumda olan Yalıkavak Gezilecek Yerler listesinin Google haritada görünümü için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. İlk durağımız lüks mağazalarıyla Yalıkavak Marina.

YALIKAVAK MARİNA (PALMARİNA)
yalıkavak marina
yalıkavak marina
yalıkavak marina

Bodrum’da lüks hayatın adresi olan Yalıkavak Marina benim gördüğüm en iyi marina diyebilirim. 100’den fazla markaya, gurme restoranlara, barlara, kafelere, kulüplere ve çeşitli eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan Yalıkavak Marina’da 2 tane de otel bulunuyor. Yalıkavak Marina yaklaşık 650 yatı misafir etme kapasitesine sahip. Burada gezdiğinizde gerçekten başka bir dünyaya giriyormuş hissine kapılıyorsunuz. Özellikle old town kısmında bulunan yatları görünce diğer yatların sandal olduğunu anlıyorsunuz.:) Old town’da Nusret, Xuma, Fenix, Rolex, Dior gibi dünyaca ünlü markalar bulunuyor. Marinanın konumu burada.

YALIKAVAK MARİNA KİMİN ?

yalıkavak gezilecek yerler
yalıkavak gezilecek yerler
yalıkavak gezilecek yerler

Yalıkavak Marina’yı 2011 yılında devralan Azeri iş adamı Mübariz Mansimov’un sahibi olduğu Palmali Holding işletiyor. Marinanın önceki sahibi ise Cefi Kamhi ‘imiş ve marinayı 42 milyon dolara satmış. Bence ucuza gitmiş biraz. 🙂

TİLKİCİK PLAJI

Yalıkavak merkezde yer alan Tilkicik Koyu bir çok otelin, sitenin ve restoranların olduğu bir koy. Deniz ve sahil küçük çakıllardan oluşuyor. Bizim konaklama yaptığımız otelin plajı da Tilkicik Koyu’nda yer alıyordu. Deniz gerçekten temiz ve güzel.

YALIKAVAK HALK PLAJI
yalıkavak gezilecek yerler
yalıkavak gezilecek yerler halk plajı

Otellerin plajları arasında kalan Yalıkavak Halk Plajı oldukça küçük bir plaj. Burada sadece şemsiye bulunuyor şezlong yok. Herhalde şemsiye sayısı da 10-15 arasıdır yani oldukça küçük bir halk plajı. WC, soyunma kabini göremedik. Deniz temiz, plaj ise karışık çakıl ve kumdan oluşuyor. Biz gittiğimizde kalabalık değildi. Hemen yakınında arabanızı park edebileceğiniz bir alan bulunuyor. Yalıkavak halk plajının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Konumu burada.

PANORMUS KAYA MEZARLARI (YALIKAVAK KAYA MEZARLARI)
yalıkavak gezilecek yerler kaya mezarları
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Küdür Halk Plajı’na giderken görebileceğiniz Panormus kaya mezarları etkileyici fakat oldukça bakımsız durumda. Üzerine yazılar yazılmış, öpler bırakılmış. Ne yazık ki tarihi ve doğal güzelliklerimize sahip çıkamıyoruz. Bu mezarlar bir gün gün yüzüne tam anlamıyla çıkartılır umarım. Konum burada.

KÜDÜR HALK PLAJI
yalıkavak gezilecek yerler küdür plajı
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Küdür Plajı, Yalıkavak Kaya Mezarlarına 100 metre mesafede bulunan bir halk plajı. Küdür Plajı’nın denizi girişte biraz çakıllı olsa da sonrası kum. Burada ağaçlar bulunduğundan gölgelik yerler mevcut. Tuvalet ve kabin de var. Burası halk plajı olduğundan giriş ücreti yok. Yiyecek içeceklerinizi yanınızda getirmeniz gerekiyor, çevrede herhangi bir işletme yok.

Küdür Plajı hafta sonları kalabalık oluyor. Biz burada çok durmadık çünkü ortam iç açıcı değildi. Çoluk çocuk, kalabalık, mangal dumanı derken buradan fotoğraf çekip ayrıldık. Hemen yanında bulunan ve kapalı olan Dodo Beach’e çaktırmadan giriş yapıp sanki Üstün’le ikimize tahsis edilmiş gibi bir plajda keyif yaptık. 🙂 Yolunuz oralara düşerse bence siz de bi şansınızı deneyin 😀 Küdür Plajı’nın konumu burada.

GERİŞ KÖYÜ
bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Yalıkavak gezilecek yerler listemizde manzara açısından en iyi konum olan Geriş Köyüne geldik. Yalıkavak manzarasını en iyi Geriş Köyü üzerinde bulunan güzergahlarda izleyebilirsiniz. Köyde bulunan restaurantlarda gün batımı keyfi de yapabilirsiniz. Bu köyde o kadar güzel begonville süslenmiş evler var ki hayran kalıyorsunuz.

YALIKAVAK YEL DEĞİRMENLERİ (MMK YEL DEĞİRMENİ)
yalıkavak yel değirmenleri
yalıkavak yel değirmenleri
yalıkavak yel değirmenleri

Yalıkavak’ın püfür püfür esen rüzgarını arıyorsanız adres Yalıkavak Yel Değirmenleri. Bodrum yarımadasında en fazla yel değirmeni Yalıkavak’ta bulunuyor. 1850 yılında yapılan değirmen Muammer Mehmet Kaya’ya ait. Halen işlevini sürdüren dünyadaki tek yel değirmeni. Buradan Yalıkavak manzarası şahane. Bodrum merkez tarafından Yalıkavak’a geliyorsanız yel değirmenlerinin bulunduğu yerden geçiyorsunuz. Vaktiniz varsa uğramalısınız. Yalıkavak Yel Değirmenlerinin olduğu yerde bir işletme de mevcut. Konum burada.

DİBEKLİHAN KÜLTÜR VE SANAT KÖYÜ
bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Bodrum merkezden Yalıkavak yönüne dönüp, Yalıkavak yoluna girdikten 2 km sonra soldan Yakaköy’e giden yol üzerinde bulunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü mimari yapısıyla taştan yapılma dükkanlarıyla gerçekten çok hoşumuza gitti. Burası doğa ile bütünleşmiş çok güzel bir yapı. Otopark girişindeki iki büyük yoğurt dibeği bu yapıya adını vermiş: Dibeklihan…

bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü sergiler, konserler gibi çeşitli sanatsal etkinliklerin yanı sıra nişan, düğün, davet benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Dibeklihan’ın kurucusu ve mimarı Gülay Altay Tezer Hanımefendi ve onun annesi merhum Cumhuriyet Öğretmeni Annesi Nadide Altay’a ithaf edilmiş bir takı dükkanı da var. Dibeklihan’da bir çok dükkan, restaurant ve galeri mevcut. Burada bulunan Sandık Odasında Anadolu halkının günlük yaşamında kullanmış olduğu ve unutulmaya yüz tutmuş çeşitli objeler sergileniyor. Burası gerçekten çok estetik ve sanatsal bir yer. Bol bol fotoğraf çekilebileceğiniz alanlar da mevcut.:)

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Ziyaret saatleri ve konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Yalıkavak gezilecek yerler başlıklı yazımdan bu kadar. Bu yerler birbirine yakın konumda 1 günde bile burayı tamamen gezebilirsiniz. Yalıkavak’la ilgili Yalıkavak’ta Restaurant Tavsiyesi ve Yalıkavak Otel Tavsiyesi başlıklı yazılarıma da göz atmayı unutmayın. Musmutlu gezmeler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.