yalıkavak gezilecek yerler

8 Maddede Yalıkavak Gezilecek Yerler (Haritalı)

Magazin programlarının vazgeçilmezi Bodrum’un ünlü Yalıkavak beldesini hemen herkes duymuştur diye düşünüyorum. Ünlülerin uğrak mekanlarından biri olan Yalıkavak gezilecek yerleri, ünlü plajları, lüks marina ve gözde tatil siteleriyle gerçekten çok cool bir yer. Bana göre Bodrum’un en lüks mahallesi olan Yalıkavak her noktası ile keşfedilmesi gereken bir yer.

Zaman zaman günübirlik gittiğimiz Yalıkavak’a en son 3 günlük mini bir tatil için zaman ayırdık ve Yalıkavak gezilecek yerler listesinde gezmedik yer bırakmadık. Listemizde halk plajı da var Türkiye’nin en lüks marinası da. Herkese hitap eden Yalıkavak’ta gezilecek yerler listemiz aşağıda huzurlarınızda. Ama öncesinde tabiki haritamız.

Not: Yalıkavak’la ilgili Yalıkavak’ta Restaurant Tavsiyesi ve Yalıkavak Otel Tavsiyesi arayanlar bu yazılarıma göz atabilir. Özellikle kahvaltı noktasında Yalıkavak’taki mekanlar efsane. Yazımı okuduğunuzda direkt iştahınız açılıyor.😃

Yalıkavak Gezilecek Yerler Haritası

Yalıkavak’ta Gezilecek Yerler

  1. Yalıkavak Marina
  2. Tilkicik Koyu
  3. Yalıkavak Halk Plajı
  4. Panormus Kaya Mezarları
  5. Küdür Halk Plajı
  6. Geriş Mahallesi
  7. Yel Değirmenleri
  8. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Yalıkavak Gezilecek Yerler

Yalıkavak’a yukarıda dediğim gibi biz 3 gün ayırdık ama bunun 2 günü biraz keyif içindi. Yani Yalıkavak’ta gezilecek yerleri siz 1 günde rahat gezebilirsiniz. Eğer Yalıkavak’a Bodrum merkez üzerinden gidecekseniz yol üzerinde olan haritadaki 7 ve 8 numaralı yerleri ilk etapta görmenizi tavsiye ederim.

Listemde bulunan Geriş Mahallesi’nde güneş oldukça güzel batıyor. Burayı gün batımında Yalıkavak manzarasını izlemek için değerlendirebilirsiniz.

Yalıkavak’ta gezilecek yerler genel olarak birbirine yakın konumda yer alıyor. Gezmesi kolay fakat araç şart. Biz Yalıkavak’a direkt Torba Kavşağı üzerinden gittiğimizden listemizdeki ilk durağımız Yalıkavak Marina oldu.

Yalıkavak Marina (Palmarina)

yalıkavak marina
yalıkavak marina

Bodrum’da lüks hayatın adresi olan Yalıkavak Marina benim gördüğüm en iyi marina diyebilirim. 100’den fazla markaya, gurme restoranlara, barlara, kafelere, kulüplere ve çeşitli eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan Yalıkavak Marina’da 2 tane de otel bulunuyor.

Yalıkavak Marina yaklaşık 650 yatı misafir etme kapasitesine sahip. Burada gezdiğinizde gerçekten başka bir dünyaya giriyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Özellikle marinanın Old Town kısmında bulunan yatları görünce diğer yatların sandal olduğunu anlıyorsunuz.😃 Old Town’da Nusret, Xuma, Fenix, Rolex, Dior gibi dünyaca ünlü markalar bulunuyor.

yalıkavak gezilecek yerler
yalıkavak gezilecek yerler

YALIKAVAK MARİNA KİMİN ?

Yalıkavak Marina’yı 2011 yılında devralan Azeri iş adamı Mübariz Mansimov’un sahibi olduğu Palmali Holding işletiyor. Marinanın önceki sahibi ise Cefi Kamhi ‘imiş ve marinayı 42 milyon dolara satmış. Bence Bodrum gibi bir yerde bu güzel marina biraz ucuza gitmiş.😊

Yalıkavak Marina’da yazın inanılmaz bir trafik oluyor. Araç parkı da sorun. Aracınızı ara sokaklara ya da ücretli otoparklara park edebilirsiniz. Marinanın konumu burada.

Tilkicik Plajı

tilkicik koyu

Yalıkavak merkezde yer alan Tilkicik Koyu bir çok otelin, sitenin ve restoranların olduğu bir koy. Tilkicik Koyu’nun denizi yerleşim yerlerinin olmasına rağmen oldukça temiz.

Koyda deniz ve sahil küçük çakıllardan oluşuyor. Bizim konaklama yaptığımız otelin plajı da Tilkicik Koyu’nda yer alıyordu. Deniz gerçekten çok güzel. Buraya gelirken yanınıza şnorkel almayı unutmayın. Denizde kısmen yosunlar var ama çok da sorun değil.

Bu koyda ister işletmelerin olanaklarından faydalanabilirsiniz isterseniz de kendiniz şemsiye sandalye atıp keyif yapabilirsiniz. Plajın haritadaki konumu burada.

Yalıkavak Halk Plajı

yalıkavak gezilecek yerler
yalıkavak gezilecek yerler halk plajı

Otellerin plajları arasında kalan Yalıkavak Halk Plajı oldukça küçük bir plaj. Burada sadece şemsiye bulunuyor şezlong yok. Herhalde şemsiye sayısı da 10-15 arasıdır yani oldukça küçük bir halk plajı. WC, soyunma kabini göremedik.

Deniz temiz, plaj ise çakıl ve kum karışımından oluşuyor. Biz gittiğimizde halk plajı kalabalık değildi. Hemen yakınında arabanızı park edebileceğiniz bir alan bulunuyor. Yalıkavak halk plajının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Konumu burada.

Ponormus Kaya Mezarları

yalıkavak gezilecek yerler kaya mezarları
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Küdür Halk Plajı’na giderken görebileceğiniz Panormus kaya mezarları etkileyici fakat oldukça bakımsız durumda. Üzerine yazılar yazılmış, çöpler bırakılmış.

Ne yazık ki bir çok yerde olduğu gibi burada da tarihi ve doğal güzelliklerimize sahip çıkamamışız. Bu mezarlar bir gün gün yüzüne tam anlamıyla çıkartılır umarım.

Mezar hırsızlarının verdiği tahribat sebebiyle, tarihlendirmesi tam olarak bilinmemekle birlikte Likya, Karya ve Lidya dönemlerinde gömülerin yapıldığı düşünülüyor.

Kaya mezarlarının konumu burada.

Küdür Halk Plajı

yalıkavak gezilecek yerler küdür plajı
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Küdür Plajı, Yalıkavak Kaya Mezarlarına 100 metre mesafede bulunan bir halk plajı. Küdür Plajı’nın denizi girişte biraz çakıllı olsa da sonrası kum. Burada ağaçlar bulunduğundan gölgelik yerler mevcut. Tuvalet ve kabin de var.

Küdür Plajı halk plajı olduğundan giriş ücreti yok. Yiyecek içeceklerinizi yanınızda getirmeniz gerekiyor, çevrede herhangi bir işletme yok.

Küdür Plajı hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Biz burada çok durmadık çünkü ortam iç açıcı değildi. Çoluk çocuk, kalabalık, mangal dumanı derken buradan fotoğraf çekip ayrıldık.

Hemen yanında bulunan ve kapalı olan Dodo Beach’e çaktırmadan giriş yapıp sanki Üstün’le ikimize tahsis edilmiş gibi bu plajda keyif yaptık.🙂 Yolunuz oralara düşerse bence siz de bi şansınızı deneyin. Küdür Plajı’nın konumu burada.

Geriş Köyü

bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Yalıkavak gezilecek yerler listemizde manzara açısından en iyi konum olan Geriş Köyüne geldik. Yalıkavak manzarasını en iyi Geriş Köyü üzerinde bulunan güzergahlarda izleyebilirsiniz.

Köyde bulunan restaurantlarda gün batımı keyfi de yapabilirsiniz. Bu köyde o kadar güzel begonville süslenmiş evler var ki buraya hayran kalıyorsunuz. Geriş Köyü’nün haritadaki konumu burada.

Yalıkavak Yel Değirmenleri

yalıkavak yel değirmenleri
yalıkavak yel değirmenleri
yalıkavak yel değirmenleri
Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yel Değirmenleri

Yalıkavak’ın püfür püfür esen rüzgarını arıyorsanız adres Yalıkavak Yel Değirmenleri. Bodrum yarımadasında en fazla yel değirmeni Yalıkavak’ta bulunuyor.

1850 yılında yapılan değirmenler Muammer Mehmet Kaya’ya ait. Burası halen işlevini sürdüren dünyadaki tek yel değirmeniymiş. Değirmenlerin bulunduğu yerden Yalıkavak manzarası şahane.

Bodrum merkez tarafından Yalıkavak’a geliyorsanız yel değirmenlerinin bulunduğu yerden geçiyorsunuz. Vaktiniz varsa uğramalısınız. Yalıkavak Yel Değirmenlerinin olduğu yerde bir işletme de mevcut. Konum burada.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler
Yalıkavak Gezilecek Yerler : Dibeklihan Evleri

Bodrum merkezden Yalıkavak yönüne dönüp, Yalıkavak yoluna girdikten 2 km sonra soldan Yakaköy’e giden yol üzerinde bulunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü mimari yapısıyla taştan yapılma dükkanlarıyla gerçekten çok hoşumuza gitti. Burası doğa ile bütünleşmiş çok güzel bir yapı. Otopark girişindeki iki büyük yoğurt dibeği bu yapıya adını vermiş Dibeklihan.

bodrum yalıkavak gezilecek yerler
bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü sergiler, konserler gibi çeşitli sanatsal etkinliklerin yanı sıra nişan, düğün, davet benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Dibeklihan’ın kurucusu ve mimarı Gülay Altay Tezer Hanımefendi ve onun annesi merhum Cumhuriyet Öğretmeni Annesi Nadide Altay’a ithaf edilmiş bir takı dükkanı da var.

Dibeklihan’da bir çok dükkan, restaurant ve galeri mevcut. Burada bulunan Sandık Odasında Anadolu halkının günlük yaşamında kullanmış olduğu ve unutulmaya yüz tutmuş çeşitli objeler sergileniyor. Burası gerçekten çok estetik ve sanatsal bir yer. Bol bol fotoğraf çekilebileceğiniz alanlar da mevcut.🙂

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Ziyaret saatleri ve konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Yalıkavak gezilecek yerler başlıklı yazımdan bu kadar. Bu yerler birbirine yakın konumda ve 1 günde bile buraları tamamen gezebilirsiniz. Yalıkavak’la ilgili Yalıkavak’ta Restaurant Tavsiyesi ve Yalıkavak Otel Tavsiyesi başlıklı yazılarıma da göz atmayı unutmayın. Musmutlu gezmeler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.