kille koyu ve plajı

Kille Koyu Rehberi : Dalaman’ın Saklı Cenneti

Kille Koyu rehberi yazıma hoş geldiniz. Hedefinizde bu koy varsa doğru yerdesiniz. 7 yıldır Muğla’da yaşıyoruz ve bu şehri adım adım gezmeye çalışıyoruz fakat gitmediğimiz hala bir çok yer var. Bu cümleyi yazılarımda sık sık kullanıyorum çünkü gerçekten Muğla’da gezilecek çok yer var. Gitmediğimiz bu yerlerden biri de hep aklımızda olan ama bir türlü fırsat bulamadığımız Kille Koyu ve Plajı’ydı.

Üstün’le içinde deniz olan hafta sonu rotası yapalım dedik ve yarım günümüzü bu güzel koya ayırdık. İmkanları oldukça gelişmiş Kille Koyu’na dair ilk tespitimiz buranın tam ailelere ve grup arkadaşlara yönelik olması oldu. Eğer ailenizle beraber Muğla’da denize girebileceğiniz ya da piknik yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız Kille bence listenizin başında olsun.

Bu koyla ilgili tüm tecrübelerimizi ve size lazım olabilecek her şeyi bu yazımda bulabilirsiniz. Kille Koyu nerede, buraya nasıl gidilir, imkanları ve denizi nasıl, giriş ücreti ne kadar gibi soruların cevabı bu yazımda olacak. Aklınıza takılan bir soru olursa ya da Kille Koyu’na dair her türlü olumlu olumsuz yorumlarınız varsa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Sadece benim değil sizin de tecrübeleriniz önemli. Bir yeri ne kadar doğru tanıtırsak o kadar güzel olur.😊

Kille Koyu Rehberi

Kille Koyu Nerede ?

kille koyu nerede

Kille Koyu, Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırlarında yer alan bir koy. Kille’nin bulunduğu çevrede bir çok güzel koy da mevcut. Kille Koyu, Bedri Rahmi Koyu ile Boynuzbükü Koyu arasında kalıyor. Kille’den bu iki koya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Hatta Boynuzbükü Koyu’na araba ile de gidebilirsiniz. Fakat Kille aralarında imkanlar açısından en güzel koy.

Kille Koyu oldukça uzun bir plaja sahip. Göcek günübirlik tekne turları buraya değil de hemen yanı başındaki Bedri Rahmi Koyuna uğruyor. Dolayısıyla tekne yoğunluğu bu koyda çok fazla yok. Dalaman’ın en güzel koylarından biri olan Kille Koyu’nun haritadaki konumu burada.

Kille Koyu nerede sorusundan ziyade Kille Koyu’na nasıl gidilir sorusu daha önemli. Eğer buraya gidecekseniz aşağı başlıktaki detayları dikkatli okumanızda fayda var.

Not: Muğla’nın Dalaman ilçesi ile ilgili çok detaylı gezi yazılarım var. Aşağıya bu yazılarımın bağlantısını bırakıyorum. Hedefinizde Dalaman varsa yazılarım size yol gösterecektir.

Kille Koyu’na Nasıl Gidilir ?

kille koyuna nasıl gidilir

Kille Koyu’na nasıl gidilir sorusu önemli. Çünkü buraya gitmek biraz meşakkatli. Meşakkatli deyince gözünüz korkmasın sadece biraz arabanız toz yutuyor.

Kille Koyu’na ulaşım için ilk olarak aracınızın olması şart. Kiralık ya da şahsi aracınızla Kille Koyu’na kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kille Koyu’na araç ile ulaşımda Fethiye tarafından Kille’ye gidenler Göcek Tüneli’ni geçtikten sonra Kille yoluna dönmeli. Köyceğiz yolundan gidenler ise Göcek Tüneli’ne girmeden tünelin girişine yakın sağ sapaktan koya doğru dönmeli. Önceden bu ayrımı belirteyim yolda kafanız karışmasın.

Kille Koyu’na döndükten sonra yaklaşık 6-7 km’lık bir asfalt yol var. Bu yolda sorun yok. Fakat bu yol sonrasında sizi 6 km’lik toprak bir yol bekliyor. Bu yol toprak ama çukur falan yok. Yani biz çok daha kötülerini gördüğümüz için korkutucu değil. Sadece arabanız toz yutuyor. Yavaş ve dikkatli gitmenizde fayda var. Koydan dönüşte aracınızı yıkatmanız güzel olur.😊

Kille Koyu’nun imkanları işletme açısından oldukça gelişmiş. Dalaman Belediyesi tesisi çok verimli işletiyor. İnanıyorum yakın zamanda bu koya giden toprak yol da asfalt olmuş olur.😊

Kille Koyu ile diğer yerler arasındaki mesafe aşağıda.

 • Kille Koyu ile Dalaman arası 20 km,
 • Kille Koyu ile Fethiye arası 46 km,
 • Kille Koyu ile Göcek arası 19 km,
 • Kille Koyu ile Köyceğiz arası 44 km,

Araçla Kille Koyu’na geldikten sonra koya 500 metre kala giriş ücreti ödüyorsunuz ve biraz daha ilerledikten sonra araç park alanına ulaşıyorsunuz. Aracınızı park edip koya yürüyerek denize varıyorsunuz. Araç park yeri oldukça güzel ve geniş. Park yeri noktasında hiç bir sorun yok. Bu mesele gayet iyi çözülmüş.

Kille Koyu’nun Denizi Nasıl ?

Kille Koyu Gezi Rehberi

Evet Kille Koyu’na gedik. Şimdi buranın denizi hakkında bilgi vereyim. İlk olarak Kille’nin denizi oldukça sakin. Dalgalı değil. Plaj taşlık. Küçük çakıldan biraz daha büyük taşlar var. Denize girdiğinizde de bu taşlar 1-2 metre devam ediyor. Sonrasında da deniz dibi kum oluyor. Bu kum kısım da boy veriyor. Yani deniz hemen derinleşmiyor. Yaklaşık 9-10 metre sonra deniz derinleşiyor. Zaten derinleşen yere kadar ip hattı çekmişler.

Denizin soğukluğuna gelince Kille’nin denizi gayet ılık. Soğuk su sevmeyenler için çok ideal. Hatta çocuğunuz varsa bence Kille tam size göre. Biz gittiğimizde genel olarak hep çocuklu aileler vardı.

Not: Kille Plajı taşlık olduğundan deniz ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca deniz altı için yanınıza şnorkel de alabilirsiniz.

Kille Koyu’nun İmkanları

Kille Koyu Gezi Rehberi

Kille Koyu’nda Dalaman Belediyesi’nin çok güzel bir tesisi var. Fiyatlar da gayet makul. Tesisin hem kafe gibi oturacak yerleri var hem de şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz alanları. Temizlik ve çalışanlar açısından bence gayet güzel işletiliyor. Tesiste hamburgerden, tosta, köfteden balığa bir çok seçenek mevcut. Biz cheeseburger denedik ve lezzetinden gayet memnun kaldık.

Tesiste ayrıca soyunma odaları, duş ve wc gibi imkanlar da mevcut. Bu alanların da gayet temiz tutulduğunu gördük. Yani belediyeyi takdir ettik. Çünkü uygun fiyatlarla insanlara gayet güzel hizmet vermeye çalışıyorlar. Dediğim gibi şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Fiyatları aşağıya bırakıyorum.

kille koyunda ne yapılır

İşletmedeki fiyatları aşağıya bırakıyorum. Biz 2023 Ağustos ayında gittik. Malum ülkemizde her şey değişebiliyor. Fiyatlar değişirse güncel halini yorum kısmına yazabilirsiniz.

 • Şezlong takım ücreti 80 TL
 • Masa artı 4 sandalye 50 TL
 • Karışık tost 60 TL
 • Ekmek arası köfte 80 TL
 • Cheeseburger artı cips 90 TL
 • Su 8 TL
 • Çay 5 TL
 • Kutu meşrubat 25 TL
 • Efes Malt 70 TL
 • Miller 70 TL

Kille Koyu’nda tesisten faydalanmak istemezseniz de alternatifler var. Özellikle koyun en sağ ve en sol tarafında kendi kendinize takılabileceğiniz alanlar mevcut. Ağaçlı alanlar da var buralarda. Erken gelirseniz gölgelik yer bulabilirsiniz. Bu kısmı tercih edecekseniz tedarikli gelmenizde fayda var. Gelmeseniz de belediyenin tesisinin uygun fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

Kille Koyu’nda Kamp

Biz gittiğimizde bu koyda karavan da gördük çadır kuran da. Yani Kille Koyu’nda kamp da yapabilirsiniz, karavanla da burada kalabilirsiniz. Alan çadır kurup kamp yapmak için oldukça uygun. Fakat şunu belirteyim koyda herhangi bir özel kamp alanı ya da işletmesi yok. Bunları bilerek buraya gelin. Bir de mangal yakmak kesinlikle yasak.

Kille Koyu’nun Girişi Ücreti

kille koyu giriş ücreti

Kille Koyu’nun giriş ücreti Muğla’da bir çok yere göre çok daha uygun. 2023 yılı için kişi başı giriş ücreti sadece 10 TL. Burada belediyenin imkanları da oldukça uygun. Gerçekten bu zamanda bu tarz işletmelerin olması insanlara nefes aldırıyor. Dalaman Belediyesi’ni takdir ettik.😊

Kille Koyu giriş ücreti değişirse yorum kısmında bizi aydınlatmayı unutmayın.😊

Kille Koyu Sıkça Sorulan Sorular

Kille Koyu nereye bağlı ?

Kille Koyu, Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı bir koy. Koy nerede ve Kille’ye nasıl gidilir sorusunun cevabını yazımda bulabilirsiniz.

Dalaman ile Kille Koyu arası kaç km ?

Kille Koyu ile Dalaman arası 20 km. Koya ulaşım için araç şart.

Kille Koyu giriş ücreti 2023

Kille Koyu’nun giriş ücreti kişi başı 10 TL. Giriş ücretini koya 500 metre kala yol üzerinde gişe gibi bir yere ödüyorsunuz. Fiyat bir çok yere göre çok uygun.

2 Yorum

 • Avatar of Tolga Taşkın

  Tolga Taşkın

  Teşekkürler bilgi için .
  Eşim ve oğlum ile karavanla geziyoruz, fethiyede kalınca sabah hangi koya gitsek diye düşünürken Kille koyu ile ilgili bilgi için google dan baktık. Yazınız kararımızı netleştirdi. Karavan bilgisi de vermişsiniz , bu da bizi sevindirdi.
  Yeni bilgi olursa ekleme yaparız .
  İyi Günler

  • Avatar of Bujuyollarda

   Bujuyollarda

   Merhaba Tolga Bey çok teşekkürler yorumunuz için. Kille Koyu’nda karavan deneyiminizin detaylarını yine yoruma bekleriz. Kille’nin yolu sıkıntılı ama güzel bir plaj. Umarım güzel bir tatil geçirirsiniz.:)

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.