sarsala koyu ve plajı

8 Başlıkta Sarsala Koyu ve Plajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Muğla’da gezilecek görülecek yer sayısı o kadar fazla ki bu yerlerin tamamını gezmek için sanırım bir 3 ay gerekli. Muğla’da yaşayan bir çift olarak biz hala gez gez bitiremiyoruz. Bazen gittiğimiz yerlere ikinci defa gidiyoruz ve kendimize “hadi ya burada bu da mı varmış” sorusunu soruyoruz.

Muğla ilçeleriyle gerçekten büyüleyici bir yer. Bu güzel ilçelerden biri de Dalaman. Dalaman özellikle doğa açısından muhteşem yerlere sahip. Hele ki burada bir Sarsala Koyu ve Plajı var ki of da offf.

Sarsala Koyu’nu biraz geç keşfetsek de bu güzel koy bizim Muğla’da en sevdiğimiz koylar arasına girdi. Muhteşem bir doğaya sahip Sarsala Koyu sakinliğiyle insana huzur veriyor. Muğla’nın çok fazla bilinmeyen koylarından biri olan ve huzur yuvası sıfatını taşıyan Sarsala Koyu ve Plajı ile ilgili tüm detayları bu yazımda bulabilirsiniz.

Sarsala Koyu ve Plajı Hakkında Her Şey

sarsala koyu ve plajı

Coğrafi olarak Göcek 12 Adaların koruması altında olan Sarsala Koyu çok sakin bir denize sahip. Burada kocaman kocaman dalgalar göremezsiniz. Tabiri caizse deniz sanki derin bir uykuya dalmış. Koyun doğası tam bir cennet. Yeşil ile mavi burada o kadar uyumlu ki insanın buradan çıkası gelmiyor.

Sarsala Koyu, Dalaman Havalimanı’na en yakın koylardan biri. Hop diye havalimanına gelip sonrasında araba kiralayarak kendinizi Sarsala’ya atabilirsiniz. Gitmesi biraz zahmetli olsa da Muğla Dalaman civarına geliyorsanız Sarsala’yı muhakkak keşfedin derim !

Yukarıda dediğim gibi Sarsala Koyu konum olarak Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırlarında bulunuyor. Dalaman ile ilgili detaylar için aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz.

Sarsala Koyu ve Plajı Nerede ?

Sarsala Koyu ve Plajı Nerede ? Sarsala Koyu, Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı Kapukargın Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Dalaman merkeze sadece 17 km uzaklıkta bulunan Sarsala tam bir saklı cennet.

Dalaman’dan Sarsala’ya giderken Kocagöl ve bu göl üzerinde minicik bir ada üzerinde kalıntıları olan Lissai Antik Kenti’nden geçiyorsunuz. Bu iki yeri geçtikten sonra oldukça virajlı yollardan inerek Sarsala’ya ulaşıyorsunuz. Bu virajlı yollarda durup manzara eşliğinde fotoğraf çekmeyi unutmayın. Buraya gitmesi biraz zor ama kesinlikle buna değecek bir koy.

Sarsala Koyu ve Plajı’nın Google haritadaki konumu burada.

Sarsala Koyu ve Plajı’na Nasıl Gidilir ?

sarsala koyuna nasıl gidilir

Evet gelelim Sarsala Koyu ve Plajı’na Nasıl Gidilir sorusunun cevabına. Buraya kara yoluyla şahsi ya da kiraladığınız araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Sarsala Koyu’na yazın duruma göre dolmuş seferleri de düzenlenebiliyor. Dolmuşlar genelde sabah 10:00’da başlayıp akşam 18:00’da dönüşe geçiyor. Eğer yapılırsa dolmuş sefer saatleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Tabi koya araç ile ulaşım en rahatı. Sarsala Koyu’na araç ile giderken dikkatli olun. Çünkü yaklaşık 2 km’lik tehlikeli ve virajlı bir yoldan geçerek koya ulaşıyorsunuz. Yol asfaltlı ama siz yine de dikkatli olun ! Virajlı yoldan önce de Kocagöl’ü göreceksiniz buranın da manzarasının tadını çıkarmayı unutmayın.😊

Sarsala Koyu’nun en büyük avantajı Dalaman Havalimanı’na oldukça yakın konumda olması. Dalaman Havalimanı ile Sarsala Koyu arasındaki mesafe sadece 16 km. Dalaman’a ucuz uçak bileti buldunuzmu (ki yolları burada) hoopp kendinizi Sarsala’ya atabilirsiniz.

Aşağıda Sarsala Koyu ve Plajı ile diğer önemli merkezler arası mesafeleri bulabilirsiniz.

 • Sarsala Koyu ve Plajı – Dalaman arası yaklaşık 17 km,
 • Sarsala Koyu ve Plajı – Dalaman Havalimanı arası yaklaşık 16 km,
 • Sarsala Koyu ve Plajı – Fethiye arası yaklaşık 55 km,
 • Sarsala Koyu ve Plajı – Göcek arası yaklaşık 28 km,
 • Sarsala Koyu ve Plajı – Marmaris arası yaklaşık 105 km,
 • Sarsala Koyu ve Plajı – Bodrum arası yaklaşık 213 km,
 • Sarsala Koyu ve Plajı – Muğla Merkez arası yaklaşık 105 km,

Sarsala Koyu Nasıl & Sarsala Yorumları

sarsala koyu ve plajı

Sarsala Koyu Nasıl Bir Yer ? Sarsala Koyu eşittir huzur desem hiç yanılmış olmam. Sarsala yorumlarına bakın zaten bunu anlarsınız. Burada doğa ile denizin verdiği huzur başlı başlına yeter size.

Teknelerin ve yatların sığındığı koy olan Sarsala bana göre sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin en iyi koyları arasında yer alıyor. Fakat bu teknelerin sayısı arttıkça Sarsala güzelliğini kaybedebilir. Çünkü plaj alan olarak çok geniş değil. Yine de bu bölgeye gelirseniz Sarsala’ya kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Sarsala Koyu ve Plajı’nın Denizi Nasıl ?

Sakin ve korunaklı limanı ile teknelerin ve yatların sığınma noktası olan Sarsala Koyu’nun plajı kumlu. Plajda çok çok küçük taşlar var. Fakat bu taşlar canınızı acıtmıyor. Sarsala’da deniz sıcaklığı gayet ılık. Deniz derinlik açısından hemen derinleşmiyor. Ayrıca deniz dalgasız olduğu için burada yüzmenin tadına çok iyi varabiliyorsunuz.

Çocuklu aileler için uygun bir plaj olan Sarsala’da kendi çapında küçük bir işletme var. İsterseniz buradan alışveriş yapabilir isterseniz de kendiniz dışarıdan bir şeyler alıp keyif yapabilirsiniz. İşletmede soyunma kabini, duş ve wc imkanı mevcut.

ÖNEMLİ UYARI: Sarsala çok bakir bir yer. Gittiğinizde bunu net bir şekilde fark edeceksiniz. Fark edeceğiniz diğer bir şey de buradaki çöpler. Bilinçsiz ve cahil insanların artıkları ! Bu güzel koya hiç çöp bırakmayın ve mümkünse bulunduğunuz alanı temizleyin. Doğa bizim, korumamız lazım.

2024 Yılı Sarsala Koyu Giriş Ücreti Ne Kadar ?

sarsala koyu ve plajı giriş ücreti 2021

Sarsala Koyu ve Plajı Giriş Ücreti Ne Kadar ? Sarsala Koyu’nun giriş ücreti oldukça uygun. 2024 yılı için kişi başı 15 TL ödeyerek Sarsala Koyu’na giriş yapabilirsiniz. Şezlong + şemsiye kiralama ücreti de diğer bir çok plaja göre uygun. Yani Sarsala Koyu’nun 2024 yılında giriş ücreti kişi başı 15 TL. Fiyat değişmiş olursa yorum kısmında güncel fiyatı paylaşın, ben de bu kısmı güncelleyeyim.😊

Sarsala Koyu’nda araç park yeri genel itibariyle sorun olmuyor. Fakat bu park alanında bir düzensizlik söz konusu. Herkes kafasına göre aracını park ediyor bu da karışıklık oluşturuyor. Bir de yazın kalabalık olma durumu var ki bu durumda park yeri sıkıntılı oluyor. Siz bir şekilde aracınızı güvenli bir yere park edin ve telefon numaranızı arabanın camına yapıştırın. Çözüm bu.😊

Yukarıda bahsettiğim gibi koyda küçük bir işletme mevcut. İşletmeyi belediye işletiyor ve fiyatlar gayet makul. Ama her zaman derim siz yine de hazırlıklı gelin ve yanınıza yiyecek, içecek bir şeyler alın.

Sarsala Koyu ve Plajı’nda Ne Yapılır ?

sarsala koyu ve plajı

Sarsala’nın temiz ve masmavi sularında yüzmek Sarsala Koyu’nda Ne Yapılır sorusunun ilk cevabıdır. Burada yeşil ile mavi iç içe. Dolayısıyla denizden sıkılırsan doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Ben aşağıya liste halinde Sarsala Koyu ve Plajı’nda Ne Yapılır ? sorusunun cevaplarını bırakıyorum.

Sarsala Koyu ve Plajı’nda Ne Yapılır?

 • Parmaklar buruşana dek Sarsala’nın tertemiz sularında yüzebilirsiniz.
 • Koy çevresindeki alanlarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Sarsala’dan Hamam Koyu’na (Kleopatra koyu) kadar 11 km’lik bir yürüyüş yolu var. Eğer bu rotayı yürüyecekseniz yanınıza bol su almayı unutmayın.
 • Koya iniş yolunda bol bol Sarsala manzaralı fotoğraf çekmelisiniz.
 • Yaz aylarında plaj voleybolu, muz gibi çeşitli eğlence aktiviteleri yapabilirsiniz.
 • Vaktiniz olursa Göcek Gezilecek Yerleri keşfedebilir ya da Göcek’te Tekne Turuna katılabilirsiniz.
 • Bölgeye yakın Dalaman Kükürt Kaplıcalarına gidebilirsiniz.
 • Dalaman’da gezilecek diğer yerleri keşfedebilirsiniz.

Sarsala Koyu ve Plajı’nda Kamp ve Çadır Kurma

Kamp severler Sarsala’yı gördüğünde ‘off burada ne güzel kamp yapılır’ diyecektir. Ama ne yazık ki Sarsala Koyu’nda kamp yapmak, çadır kurmak ve karavan yasak. Burası bakir bir alan olduğu için de herhangi bir kamping alanı mevcut değil.

Diyeceksiniz ki hiç mi çadır kuran yok burada. Evet kıyıda köşede saklı yerlerde çadır kuranlar var. Bu konuda risk almak tamamen size kalmış bir durum. Benim size uyarım her ne olursa olsun bu bölgede asla ateş ya da mangal yakma olayına girmeyin.

Sarsala Koyu ve Plajı’nda Dikkat Etmeniz Gerekenler

sarsala koyu ve sahili

Sarsala Koyu ve Plajı’nda deneyimlediğimiz bir çok husus oldu. Bu tecrübelerimizi size aktarıp tatilinizin güzel geçmesini sağlamak bizim için oldukça önemli. Basit de olsa bazı şeyler tatilinizin kötü geçmesine neden olabilir. Dolayısıyla tedbirli olmak genel olarak iyidir deyip dikkat etmeniz gerekenleri aşağıya sıralıyorum.

Sarsala Koyu ve Plajı’nda Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Sarsala Koyu yazın oldukça kalabalık. Yer sorunu yaşamamak için sabah erken saatler koya gelmenizde fayda var. Ağaç altı gölgelik yer bulursanız değmeyin keyfinize.
 • Doğa yürüyüşü yapacaksanız yürüyüş ayakkabısı şart.
 • Koyda sivrisinek sayısı fazla. Yanınıza sprey ya da koruyucu almayı unutmayın.
 • Koyda işletme imkanı kısıtlı olduğundan yiyecek ve içecek noktasında hazırlıklı gelin.
 • Sarsala’ya inen virajlı yol bazen tek aracın girebileceği kadar daralıyor. Bu yolda dikkatli olun.
 • Sarsala’ya geldiğinizde tesis imkanından faydalanmayacaksanız soyunma kabini durumu sıkıntılı olduğu için kıyafetlerinizi ona göre giyin.

Sarsala Koyu ve Plajı yazımın sonuna geldik. Elimden geldiği kadar her şeyi detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım aydınlatıcı bir yazı olmuştur. Sarsala’yı bu yazım sayesinde keşfederseniz Instagram hikayelerinize Bujuyollarda‘yı etiketlemeyi unutmayın. Şimdiden Sarsala’nın tadını dibine kadar çıkarırcasına musmutlu bir gezi diliyorum.😊

2 Yorum

 • Avatar of Abdullah

  Abdullah

  Dalaman belediyesinin işlettiği kıyı plaj girişleri 15 TL den 150TL gibi fahis bir fiyata çıkarıldı kıyılar halkın ucretsiz kullanımına acilmalidir.

 • Avatar of Osman

  Osman

  Bugün 22 haziran 2024 iki kişi 150 TL ödeyerek girdik resmen soygunculuk akparti dönemini aratıyor chp 15 TL den 150 TL ye çıkartılırmı

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.