dalyanda ne yapılır

Dalyan’da Neler Yapılır ? En Güzel 8 Önerim

Güzelim Dalyan her noktası ile büyüleyici bir yer. Doğası, tarihi, koyları, plajları bunu fazlasıyla ispatlıyor. Şundan çok çok eminim ki; Muğla’ya gelirseniz bir kez olsun Dalyan’a kesinlikle şans vermelisiniz. Eee peki şans verdiniz ve Dalyan’a geldiniz o zaman burada ne yapacaksınız ? Hemen Dalyan’da neler yapılır yazım imdadınıza koşuyor. Sizin için enfes önerilerim var.

Dalyan’da neler yapılır sorusunun cevaplarında sizi fazlasıyla tatmin edecek cinsten aktiviteler var. Bu güzel aktiviteleri yapmadan Dalyan’dan dönmemenizi tavsiye ederim. Hele bir aktivite var ki full adrenalin, full action. Eminim bu heyecanı bir çoğunuz denemediniz. Müthiş bir duygu. Detaylar aşağıda. Heyecan sevenler muhakkak denesin derim.😊

Listemdeki aktiviteleri yapmak için Dalyan’da 3 güne ihtiyacınız var. Bu aktivitelerle beraber Dalyan’da gezmedik yer bırakmazsınız. Dalyan gezilecek yerler listemi bu yazımda bulabilirsiniz. Dalyan’a çok kez gittiğim için Dalyan uzmanıyım diyebilirim. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazın hemen dönüş yaparım.

Dalyan’da Neler Yapılır ?

Microlight Deneyimi

Dalyan’da neler yapılır sorusunun ilk cevabına enfes bir aktivite ile olan Microlight ile başlıyorum. Full adrenalin istiyorsanız bu aktivite tam size göre. Microlight nedir bilmeyenler için hemen açıklama yapıyorum. Microlight, ultralight veya motorlu yelken kanat olarak da biliniyor. Hobi amaçlı kullanılan bu motorlu hafif hava aracı tek veya iki kişilik oluyor.

Dalyan, microlight yapmak için yeryüzündeki en iyi nokta olabilir. Pilotunuz önde siz arkada Dalyan deltası üzerinde uçuyorsunuz. Muhteşem bir deneyim. Bir yanda Kaunos Antik Kenti diğer yanda İztuzu Plajı ve Dalyan Boğazı. Düşme korkusu olan ben bile bu aktiviteyi yaptıysam bence herkes bu uçuşu yapar. Dalyan’da böyle bir aktivite imkanı varken gelmişken kesin ve kesin yapın derim.

Dalyan Microlight için Mustafa Bey’in firmasının ismi Blue Sky Microlight. Telefon numarası 05370309430. Dalyan Microlight uçuşu fiyatı 2022 yılı için 1700 TL (85 Pound). Pilot Mustafa Bey’e benim adımı verip Bujuyollarda aracılığı ile geliyorum derseniz 1500 TL ödeyerek bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu fiyata değer mi derseniz, fazlasıyla değecek bir deneyim. Mutlaka yaşayın ve deneyiminizi benimle paylaşın.

 • Blue Sky Microlight Dalyan konumu burada.

Dalyan Tekne Turu

dalyan gezilecek yerler

Dalyan’a gelirseniz yapılacak en önemli şeylerden biri de Dalyan Boğazı’nda tekne turu yapmak. Boğazın labirent gibi sazlıklarından geçmek insana huzur veriyor. Bir yanda doğa diğer yanda tarih size eşlik ediyor.

Dalyan’da sanırım arabadan çok tekne var. Bu teknelerde Dalyan Tekne Kooperatifine bağlı. Yani tekne turu için adres kooperatif.

Dalyan’da bulunan tekneler dolmuş tekne ve günübirlik tekne turu olarak hizmet veriyor. Dolmuş tekneler İztuzu Plajı’na gidip geliyor. Aynı minibüsler gibi düşünebilirsiniz. Gidiş dönüş ücreti en son 60 TL idi. Günübirlik tekne turları da 2 alternatif yol ile çalışıyor. Her iki rotada da günübirlik yemekli tekne turu şeklinde oluyor. İlk alternatif olarak çevre koylara gidip buralarda yüzme molası veriyor. Diğer rotada ise Kaunos, İztuzu, Sultaniye Kaplıcası gibi yerlere götürüyor. Her iki tur için de kişi başı fiyat 200 TL idi.

Dalyan Boğazı kıyısında gezerken bir çok tekneci var. Size fazlasıyla bilgi veriyorlar! Pazarlık yapmayı unutmayın. Dalyan tekne turları ile ilgili daha fazla bilgi için kooperatifin sitesine bakabilirsiniz.

Not: Dalyan plajları ve koyları için bu yazıma göz atabilirsiniz. (https://bujuyollarda.com/dalyan-plajlari-ve-koylari/)

Çandır Seyir Tepesi Olmazsa Olmaz

Dalyan'da neler yapılır
Dalyan’da Neler Yapılır ? Çandır Seyir Tepesine Çıkın

Dalyan’da neler yapısının en önemli cevaplarından biri de Çandır Seyir Tepesi’nden Dalyan deltasının manzarasını izlemektir. Çandır Seyir Tepesi gerçekten yeryüzündeki cennet olabilir. Burada öyle bir efsane manzara var ki buraya kimi götürsek ağzı açık kalıyor. Dalyan’a gelirseniz muhakkak ama muhakkak buraya uğrayın derim.

Çandır Seyir Tepesi yol durumundan dolayı gitmesi zor fakat bu zorluğa değecek bir yer. Özellikle buraya nasıl gidilir sorusunun cevabı önemli. Çünkü yol durumu biraz karışık. Gidenler genelde yanlış noktaya gidiyor.

Tepe ile ilgili çok daha fazla detay için bu yazıma https://bujuyollarda.com/candir-seyir-tepesi/ göz atabilirsiniz. Yazımda özellikle nasıl gidilir kısmını dikkatli okuyun. Aksi takdirde kendinizi yanlış yerde bulabilirsiniz.

Boğazda Kano

Dalyanda Neler Yapılır

Dalyan Boğazı’nda kano yapmak oldukça zevkli bir aktivite. Bu durum için ya kano kiralamanız lazım ya da kendi kanonunuzu kullanmanız gerek. Yalnız şunu belirteyim Dalyan Boğazı’nda tekne trafiği çok fazla. Dolayısıyla kano keyfini sabah 10’a kadar ya da akşam 19’dan sonra yapabilirsiniz.

Biz kaldığımız Yalıçapkını Göl Evleri’nde kano yapma imkanı bulduk. Bu güzel ev Dalyan Boğazı’nın hemen yanı başında olan enfes güzellikte bir evdi. Evin balkonu direkt boğaza açılıyor ve eve ait kanolar bulunuyordu. Yani kanolar sizin hizmetinizde. Hal böyle olunca ve kano yapmayı çok seven çift olarak Dalyan Boğazı’nı hemen kano ile turladık. Çok zevkli ve güzel bir deneyim. Gün batımında bu aktivite çarpı 2 güzel oluyor. Bizim kaldığımız yer ana kanal üzerinde yer alan bir yer değildi. Dolayısıyla istediğimiz saatte kafamıza göre de takılabildik.😊

Dalyan’da kano eminim oldukça güzel bir deneyim olacaktır. Islanma ihtimaline karşı yanınıza şort ve terlik almayı unutmayın.

Çamur Banyosu

Dalyanda Neler Yapılır

Dalyan’da çamur banyosu özellikle yabancıların favori aktivitesi. Dertlere derman olduğundan 65 yaş üstü yabancılar bu çamur banyosunu baya tercih ediyor.😀 Hatta 1990’lı yıllarda Dustin Hoffman ve Sting Dalyan’a gelip çamur banyosu yapmış. Yani bu aktivite eğlenceli olması açısından turistler arasında oldukça popüler. Lakin hijyen konusuna takılıyorsanız çamura falan bulaşmayın.

Dalyan’da çamur banyosu yapabileceğiniz iki yer var. Bunlar Aqua Mia isimli özel işletme ve belediyenin işlettiği Sultaniye Kaplıcaları. Aqua Mia giriş ücretli. İçeride restoran bölümü var. Sultaniye’de ise hem çamur banyosu alanı var hem de termal havuz var. Sultaniye Kaplıcaları’nda iki adet jeodezik kubbe içinde kapalı şifalı su havuzu bulunuyor. Bu havuzlardan biri sadece kadınlara aitken diğer havuz kadın-erkek karışık kullanılıyor. Su oldukça kükürtlü. Burada çamur havuzundan sonra kapalı havuzlarda keyif yapabilirsiniz.

Dalyan’da çamur banyosu yapmak güzelliğinize güzellik katar.😀 Koku biraz ağır ama sonrasında burnunuz alışıyor. Aklınızda bulunsun Dalyan tekne turlarına katılırsanız rotanızda çamur banyosu alanları mutlaka olacaktır.

 • Sultaniye Kaplıcaları Giriş Ücreti 2022: Sultaniye Kaplıcalarına (çamur banyolarına) güncel giriş ücreti kişi başı 10 TL. Çocuklardan giriş ücreti alınmıyor.
 • Sultaniye Kaplıcaları Nerede ve Nasıl Gidilir ? Sultaniye Kaplıcaları, Ortaca Merkeze 46 km uzaklıkta ve Sultaniye Köyü’nde bulunuyor. Buraya Köyceğiz’den karayolu ile ya da Dalyan’dan ve Köyceğiz Gölü’nden hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz. Sultaniye Kaplıcaları’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İztuzu Plajı’na Gidin

iztuzu plajı

Dalyan’a gelirseniz İztuzu Plajı’na gitmezseniz olmaz tabiki. Dalyan’ın simgesi caretta carettaların evi olan İztuzu Plajı oldukça uzun bir plaj.

İztuzu Plajı’nın sahilinin bir tarafı tuzlu su iken diğer tarafı tatlı su gölü. İztuzu Plajı’nın uzunluğu 5400 metre. The Time Gazetesi’ne göre Avrupa’nın en iyi açık alanı olarak kabul edilen İztuzu Plajı caretta carettaların da yumurtalarını bıraktığı yer.

Plajda yaralı kaplumbağaların tedavisi için bir caretta caretta tedavi merkezi bulunuyor. Ayrıca Mayıs ve Eylül ayları arasında kaplumbağalar yumurtalarını bıraktığı için akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanılamıyor. Ortaca Dalyan’a geldiğinizde bu güzel ve özel plajı muhakkak ziyaret etmelisiniz.

 • İztuzu Plajı Giriş Ücreti 2022: İztuzu Plajına araç ile giriş ücreti 15 TL. Tekneyle ve kara yoluyla ulaşılan İztuzu Plajını belediye işletiyor. Fiyatlar makul seviyede. İşletmede soyunma kabini, WC, duş imkanı mevcut ve ücretsiz. Şezlong ve şemsiye kiralama imkanı bulunuyor.
 • İztuzu Plajına Nerede ? İztuzu Plajına kara yolu ile ulaşım da var. Kara yolu ile geldiğinizde araç park yeri mevcut. İztuzu otopark ücreti 15 TL. İztuzu Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 • Detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz. (https://bujuyollarda.com/dalyan-iztuzu-plaji/)

Kral Mezarları Manzaralı Akşam Yemeği

dalyanda ne yenir
Dalyan’da Neler Yapılır ? Arkada mezarları görüyorsunuz.

Dalyan’ın güzellikleri saymakla bitmez. Burada bulunan Kaunos Kaya Mezarları başlı başlı muazzam bir yer. Dalyan merkezden görünen bu güzel mezarlar Dalyan’a apayrı bir güzellik katmış.

Dalyan merkezde bu kaya mezarlarına bakan bir çok restaurant ve kafe bulunuyor. Akşam vakti öyle güzel bir hava oluyor ki güneş burada çok güzel batıyor. Fotoğraf çek çek doymuyorsunuz. Akşam Dalyan Boğazı kenarında bulunan mekanları kesinlikle değerlendirmenizi öneririm. Özel gün kutlamak için çok ideal olan bu mekanlar genel olarak kaliteli seviyede hizmet veriyor. Ucuz yemek için de seçenekler var. Şu an tadilatta olan Kaunos Çay Bahçesi bu seçeneklerden biri.

Mekan seçimi için Dalyan’da ne yenir | En Güzel Restaurant Önerilerim başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Siz yine de mekana gitmeden önce yorumlara bakıp tercihinizi ona göre yapın.

Dalyan Merkezde Ne Yapılır

dalyan merkez sevgi yolu

Dalyan küçük ve mütevazi bir mahalle. Merkezi de alan olarak oldukça küçük. Ama yine de tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede. Burası küçük bir İngiliz kasabasını andırsa da bu durumun işletmelerin hizmet kalitesine olumlu yansıdığını düşünüyorum.

Dalyan merkeze gelirseniz yapmanız gereken bol bol yürümek olacaktır. Geceleri merkezde bulunan sevgi yolunda yürümek oldukça keyifli. Bir yanda Kaunos Kaya Mezarları diğer yanda Dalyan Boğazı akşam çok güzel bir atmosfer oluyor.

Dalyan merkeze geldiğinizde aşağıda saydığım maddeleri deneyimleyebilirsiniz. Bunun dışında açıkçası çok da yapacak bir şey yok.

Dalyan Merkezde Neler Yapılır ?

 1. Dalyan merkez sokakları arşınlanır.
 2. Yine bu sokaklarda gece yürüyüşü yapılır.
 3. Caretta carettanın bin bir halinden hediyelik eşya satın alınır.
 4. Sevgi yolunda yürüyüş yapılır.
 5. Kaunos Kaya Mezarları eşliğinde bir şeyler yenilir, içilir.
 6. Dalyan Boğazı tekne turlarına katılınır.
 7. Ya da sandallarla minik bir boğaz turu yapılır.

Dalyan Gezilecek Yerler Vlog

Dalyan’da Neler Yapılır Sıkça Sorulan Sorular

Dalyan kaç günde gezilir?

Dalyan Kaç Günde Gezilir ? Yukarıda saydığım Dalyan gezilecek yerler listesini 3 gün içinde gezebilirsiniz. Hızlı olursanız 2 gün bile yeter sadece erken kalkmanız gerekir. Dalyan’a gelirseniz Çandır Seyir Terası, Kaunos Antik Kenti ve İztuzu Plajı’nı görmeden buradan dönmeyin. Yani 1 gün vaktiniz varsa bu 3 yer kesin listenizde olsun. Vaktiniz geniş ise istediğiniz gibi takılın derim.

Dalyan’dan sonra nereye gidilir?

Dalyan’ı gezdikten sonra bu bölgede oldukça güzel yerlere gidebilirsiniz. En yakın durağınız Köyceğiz ve Dalaman olur. Sonrasında da Göcek ve Fethiye taraflarını değerlendirebilirsiniz. Seçenek çok fazla yani. Akyaka ve Marmaris’i de söylemeden geçmeyelim. Tüm rehberleri sitemde bulabilirsiniz.

Dalyan’da neler yapılır yazımın sonuna geldim. Umarım ilham verici bir yazı olmuştur. Bu aktiviteleri muhakkak deneyin derim. Aklınıza takılan bir şey olursa hemen aşağıda yorum kısmına yazın 24 saat içinde dönerim. Ya da Instagram’dan da yazabilirsiniz. Keyifli ve musmutlu gezmeleriniz olsun.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.