FETHİYE GEZİLECEK YERLER | FETHİYE GEZİ REHBERİ

fethiye gezilecek yerler

      Muğla merkezde yaşamanın avantajlarını sonuna kadar kullanan ve Fethiye’ye defalarca giden bir çift olarak Fethiye hakkında en önemli düşüncem emekli olunca buraya yerleşmek. Mavi ile yeşilin birbiriyle dans ettiği, sokakları huzur kokan, gezilecek yer ve yapılacak aktivitelerin bitmediği bir yer Fethiye. Fethiye ile ilgili yazdığım 3 yazıyı (Fethiye Gezilecek Yerler – Fethiye’de Ne Yapılır : En İyi 7 Aktivite) okuduktan sonra Fethiye keşif madalyasını alacaksınız.:) 

      Fethiye öyle bir yer ki size doğayı, denizi, tarihi, kültürü hep bir arada sunuyor. Eşsiz güzellikteki koyları ve plajları ile dünya çapında bir yer olan Fethiye size bir tatilden ne bekliyorsanız onu hünerli elleriyle sunuyor. Fethiye’nin güzellikleri tam anlamıyla keşfetmek için Fethiye hakkında yazdığım yazıları noktası virgülüne okumalısınız.     

    Fethiye Gezilecek Yerler başlıklı yazımda Fethiye Nerede, Fethiye Nereye Bağlı, Fethiye’ye Nasıl Gidilir, Fethiye’ye Ne Zaman Gidilir, Fethiye’ye Kaç Gün Ayırmalı, Fethiye Gezilecek Yerler Listesi Nerelerden Oluşuyor gibi sorulara en güncel şekilde cevap verip sizlerin gezi planına katkıda bulunmaya çalışacağım.

İçindekiler:

FETHİYE NEREDE & FETHİYE HARİTASI &
FETHİYE NEREYE BAĞLI ?

     İlk olarak Fethiye Nerede, Fethiye Nereye Bağlı sorularının cevabını verelim. Türkiye’nin güneybatısında yer alan ve turizm cenneti olan Fethiye, Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biri. Fethiye, Muğla’nın en büyük ilçesi ve Muğla Merkezden kat ve kat büyük. Bence çoktan il olmayı hak eden bir yer ama büyükşehir yasası buna izin vermiyor. Fethiye, doğu ve güneydoğusu Antalya, güneyi, güneybatısı ve batısı Akdeniz, kuzeybatısı Dalaman, kuzeyi Denizli ve Burdur ile çevrili. Muğla ili, yaklaşık 1420 km ile Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip ve Fethiye’de bu kıyı şeridinden oldukça nasiplenmiş. Fethiye’nin yüz ölçümü toplamda 3.059 km². Fethiye’nin haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

NOT: Fethiye Gezilecek Yerler kısmında bahsedeceğim bazı yerler Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alıyor. Seydikemer 2012 yılı öncesi Fethiye’nin beldesi iken 2012 sonra Fethiye’den ayrılıp ilçe oldu. Ama benim gözümde hala Fethiye’nin beldesi:) Seydikemer gezilecek yerleri yakınlık açısından da Fethiye Gezilecek Yerler listesine dahil ediyorum.:)

FETHİYE’YE NASIL GİDİLİR & FETHİYE’YE ULAŞIM ?

       Fethiye’ye Uçak İle Ulaşım:

      Fethiye’ye nasıl gidilir sorusunun en pratik ve hızlı cevabı tabi ki uçak seçeneği. Fethiye’nin kendi havaalanı maalesef yok ama Fethiye’ye en yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı Fethiye’ye yaklaşık 46 km uzaklıkta. Bu da yaklaşık 55 dakikalık bir mesafe oluyor. Peki Dalaman Havaalanın’dan Fethiye’ye nasıl gidilir ? Bu da tabi ki Havaş servisleri ile. Havaş servislerinin saatleri için buraya tıklayabilirsiniz. Dalaman Havalimanın’dan Fethiye’ye havaş servis ücreti kişi başı 17,5 TL. Yolculuk havaş ile olunca 1,5 saati bulabiliyor.
     YDA tarafından yenilenen Dalaman Havalimanına Ankara ve İstanbul’dan her gün uçuş düzenleniyor. Burada önemli olan ucuz uçak bileti bulabilmek. Bunun yolu da önceden bilet almak ve ucuz uçak bileti bulma yöntemleri başlıklı yazımı okumak.:)
     Dalaman Havaalanına diğer bir alternatifte Antalya Havalimanı. Antalya Havalimanı Fethiye arası 205 km. Yol yaklaşık 3 saat sürüyor. Antalya Havalimanın’dan Fethiye’ye gelmek için Antalya merkeze geçip oradan Fethiye’ye otobüs ile gelebilirsiniz. 

      Fethiye’ye Otobüs İle Ulaşım:

     Fethiye’ye nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı otobüs ile ulaşım. Fethiye’ye yakın bir ilden gelecekseniz en mantıklı yol tabi ki otobüs. 
     Otobüs ile,

 • İstanbul Fethiye arası yaklaşık 777 km ve yol yaklaşık 9 saat 30 dakika sürüyor. (İstanbul – Fethiye Otobüs Bileti ortalama 145,00 TL)
 • Antalya Fethiye arası yaklaşık 195 km ve yol yaklaşık 2 saat 45 dakika sürüyor. (Antalya – Fethiye Otobüs Bileti ortalama 36,00 TL.)
 • İzmir Fethiye arası yaklaşık 334 km ve yol yaklaşık 4 saat 30 dakika sürüyor. (İzmir – Fethiye Otobüs Bileti ortalama 65,00 TL)
 • Ankara Fethiye arası yaklaşık 616 km ve yol yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor. (Ankara – Fethiye Otobüs Bileti ortalama 100,00 TL)
 • Muğla Fethiye arası yaklaşık 136 km ve yol yaklaşık 2 saat 10 dakika sürüyor. (Muğla – Fethiye Otobüs Bileti ortalama 30,00 TL)

     Not: Fiyatlar firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir.

     Fethiye Otogarı Fethiye merkezde yer alıyor. Eğer Fethiye çevresine gidecekseniz buradan dolmuşlara binebilirsiniz. Fethiye Gezilecek Yerler listesinin yıldızları Ölüdeniz ve Saklıkent’e buradan kalkan dolmuşlarla gidebilirsiniz.     

       Fethiye’ye bu ulaşım yollarının dışında kendi aracınızla ya da araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Bu yol bence en ideali çünkü Fethiye gezilecek yerler listesi oldukça kabarık ve aralarında oldukça mesafe var. Kendi aracınız olursa nereye ne kadar süre ayıralım, dolmuş saatini kaçırmayalım gibi dertleriniz olmayacak. İstediğiniz gibi takılacak, istediğiniz manzarada durabileceksiniz. İmkanınız varsa bireysel aracınızla ya da kiraladığınız araç ile gezin.

FETHİYE’YE NE ZAMAN GİDİLİR ?

     Fethiye yerli yabancı inanılmaz turist potansiyeline sahip bir yer. Bu açıdan sezonda yani 15 Haziran ile 15 Eylül arası inanılmaz kalabalık oluyor.Yerli yabancı turistler akın akın Fethiye’ye geliyor. Mesela bu tarihler arasında Saklıkent Kanyonunda köprüden ilerlerken insanlarla burun buruna gidiyorsunuz. Deniz-kum-güneş üçlüsü için yaz ayları en ideali tabi ki bu sizin kararınız. Fakat Fethiye’ye her dönem giden biri olarak söylüyorum, kalabalığı çok sevmiyorsanız, iş durumu, okul durumu vs müsait olursanız Fethiye’ye ne zaman gidilir sorusunun en ideal cevabı 01-15 Haziran ve 15-30 Eylül tarihleridir.

FETHİYE KAÇ GÜN GÜNDE GEZİLİR ?

     Normalde bu sorunun cevabını verirken hızlı olursanız bu kadar yavaş olursanız bu kadar günde gezersiniz derdim fakat mevzu bahis Fethiye olunca hızlı seçeneğini bence ortadan kaldırın. Çünkü Fethiye hızlı gezmeyi hak eden bir yer değil. Aşağıda belirteceğim Fethiye Gezilecek Yerler listesini yavaş yavaş sindire sindire gezin. Çünkü gerçekten huzuru ve mutluluğu hissedeceksiniz. Liste kabarık ama 5-7 günde buraları tamamen, sindire sindire gezip Fethiye fatihi olabilirsiniz.

FETHİYE GEZİLECEK YERLER

     Dünya çapındaki güzel plajları, vadileri, koyları, adaları, tarihi mirası ve ekstrem sporlarıyla Fethiye yerlisiyle-yabancısıyla, genciyle-yaşlısıyla herkesi kendine aşık eden bir tatil cenneti. Benim de her fırsatta gitmeye çalıştığım ve Fethiye aşığı olarak yazdığım Fethiye gezilecek yerler listesini sizlere gururla sunuyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra Fethiye’ye gitmeyenler Fethiye’ye gitmiş gibi olacak, gidenler ise tekrar gezmiş olacak belki de gezmediği yerleri görecek 🙂 Fethiye gerçekten güzel ülkemin en güzel cennet bahçelerinden biri.
     Fethiye gezilecek yerler listesini haritaya göre kıyı şeridinden kuzeyden güneye doğru daha sonra da Pınara Antik Kentiyle beraber denizden uzaklaşarak iç kesime girip güneyden kuzeye doğru sıralamaya çalıştım. Planlamanızı ona göre ayarlarsınız. Gruplandırarak gezmenizde fayda var. Ben 1. gün burayı, 2.gün orayı gezin demiyorum. Günlük planınız tamamen size bağlı olsun ama şunu söylemeden geçemem, Ölüdeniz ve çevresine en az 1 tam gün ayırın.

GÖCEK
fethiye göcek
       Göcek Nerede ?

      Göcek, Fethiye’ye 2014 yılında bağlanmış bir mahalle. Göcek Fethiye arası yaklaşık 27 km ve yol yarım saat sürüyor. Dalaman Havalimanı Göcek arası mesafede oldukça kısa sadece 18 km. Dalaman ilçe sınırında bulunan Göcek, koyları ve butik yapısı ile gerçekten tam bir huzur yuvası.
Fethiye Göcek’ in haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.            

       Göcek Koyları:

      Göcek son yılların tatil açısından popüler noktası ve bence ileride çok daha popüler olacak. Mavi Yolculuk denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Göcek, mavi yolculuğun çıkış ve bitiş noktası olduğundan yat trafiğinin oldukça yoğun olduğu bir konumda. Özellikle yurtdışından gelen uzun yol gezginleri için Göcek kapalı körfezi ile sakin ve güvenli bir liman oluyor.

     Göcek, tertemiz ve masmavi denizi, yemyeşil çam ormanları ve popüler koyları ile saklı bir cennet. Göcek koylarına Göcek merkezden gidilmiyor. Göcek koyları sanki gizlemiş kendini. İlk giden biri kolay bulamıyor. Ama siz bu bağlantılara (Göcek Koyları-1 , Göcek Koyları-2) tıklarsanız navigasyon sizi bu güzel bilinmedik koylara götürür.          

fethiye gezilecek yerler göcek
      Göcek Tekne Turu:

      Göcek dedim ya yerli yabancı yatçıların mekanı diye. Bundan dolayı Göcek’te dünya standartlarında bir çok marina bulunuyor. Göcek’teki yat marinaları: Skopea Marina, D-Marin, Belediye Marina, Clup Marina, Marinturk Gocek, Göcek Village Port. Göcek Yacht Club tarafından her yıl 19 Mayıs ve 10 Kasım haftasında düzenlenen iki ayrı Regatta (yelken yarışı) yapılıyor. Tatilinizi denk getirebilirseniz izleme ya da katılma imkanı bulabilirsiniz.

Göcek Liman Başkanlığı İletişim Bilgileri:

   

     Yaz tatillerinin vazgeçilmezi Tekne Turları Göcek’te bir başka. Göcek, masmavi deniziyle, eşsiz güzellikteki manzaralarıyla tekne turlarını bir başka güzel kılıyor. Göcek tekne turları Göcek Liman’dan genel itibariyle 10:00 – 10:30 saatlerinde başlıyor. Göcek tekne turlarının rotası: Sırasıyla Büyük Ova Bükü – Domuz Adası – Bedrirahmi Koyu – Sıralıbük – Klopatra Hamam Koyu – Martı Koyu – Merdivenli Koy – İç Göbün Koy Akvaryum Koyu – Yassıca Ada – Tersane Adası – Zeytinli Ada – Şeytanlı Ada.

     Tekneden tekneye bu belirttiğim rota değişebilir. Göcek tekne turlarının ücreti ortalama öğle yemeği dahil 120 TL (2019 Yılı İçin). Tekne turu açısından önerebileceğim Göcek günlük tekneler aşağıdaki gibi:

 • Aviva 2 Günlük Tur Teknesi

 • Vira Göcek Tekne Turu

 • Çınarım Göcek Tekne Turu

 • Serdar Yachting

     Son olarak aklınızda bulunsun Hollanda Amsterdam tarzı kanal evleriyle D-Marine doğru giden yolda fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin.

İNLİCE PLAJI

     İnlice Plajı, Göcek’ten hemen sonra geliyor. Denize girmek isterseniz buraya da uğrayabilirsiniz. Bu plaj halka açık ve belediyenin işlettiği bir plaj. İnlice Plajı’nın giriş ücreti araç başı 10 TL. Şezlong 10 TL, şemsiye ise ücretsiz. Burada belediyenin işletmesi var. Duş, soyunma kabini ve WC ücretsiz. İşletmede fiyatlar oldukça makul. Piknik ve mangal yapacağınız alanlar bulunuyor. İnlice Plajı’nın deniz suyu sıcaklığı ideal, deniz yer yer derinleşebiliyor. Plajda kum ve çakıl karışık. Kuralları olan temiz bir plaj burası. Çocuklu aileler için oldukça ideal.
     İnlice Plajı’nın konumu için buraya tıklayınız.

GÜNLÜKLÜ KOYU

     Günlüklü Koyu Katrancı Koyu’nun ikizi gibi. Günlüklü Koyu Fethiye’ye 16 km uzaklıkta bulunuyor. Yani yaklaşık 20 dk mesafede. Ormanın içinde bulunan Günlüklü Koyu’nun denizi sakin ve kumlu. Ağaçların altından 5-10 metre yürüyorsunuz sonra deniz. Burada bulunan restaurantın fiyatları yanıyor. Ibiza’nın beachleriyle karıştırdılar herhalde.

     Günlüklü Koyunda kamp yapmak isterseniz Camp Caretta’ya göz atabilirsiniz. Denize biraz uzak sadece. Kamp fiyatları (2019) aşağıdaki gibi:
     Çadır + Çadır Alanı (2-3 kişilik): 100 TL
     Çadır + Çadır Alanı (4 kişilik): 120 TL
     Ücretsiz Hizmetleri: Masa Tenisi, Badminton, Dart, Voleybol gibi sosyal alanlar, Elektrik, Duşlar, WC, Sıcak Su, Dinlence Alanları

     Günlüklü Koyu Giriş Ücreti (2019): Giriş kişi başı 8 TL, araç ile girerseniz 24 TL, burada şezlong-şemsiye ücreti biraz abartılı 60 TL, bence hiç para vermeye gerek yok atın havlunuzu boş yere tamamdır.

     Günlüklü Koyu Açılış-Kapanış Saatleri: 08:00 – 19:00

     Günlüklü Koyu’nun yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KATRANCI KOYU TABİAT PARKI / KATRANCI KOYU KAMP

     Gelelim ikizlerden bir diğeri olan Katrancı Koyu’na. Katrancı Koyu Tabiat Parkı Fethiye’ye 15 km uzaklıkta bulunuyor. Burada 2 adet koy var. Biri kumlu diğeri çakıllı. Deniz hemen derinleşmiyor. Bu koylardan biri kamp alanı olarak kullanılıyor, diğeri de günübirlik gelenler için kullanılıyor. Kamp alanı çam ve okaliptüs ağaçları ile iç içe. Katrancı Koyu çocuklu aileler için uygun. Kamp için duş, tuvalet, lavabo, çamaşırhane, buzdolabı, soyunma kabini, restoran, kafeterya gibi imkanlar da mevcut. 
     Katranci Koyu Tabiat Parkı yazın özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Kalabalık olunca da ister istemez deniz kirleniyor ve rahatsız olabiliyorsunuz. Programınız müsaitse hafta içi erken saatleri tercih edebilirsiniz.     

   Katrancı Koyu Giriş Ücreti (2019): Şahıs: 8 TL – Öğrenci: 4 TL – Motorsiklet: 14 TL – Araç: 24 TL – Küçük Minibüs: 72 TL – Büyük Minibüs: 120 TL – Otobüs: 216 TL – Kiralık Çadır: 51 TL (4 kişilik) – Karavan: 61 TL, Şezlong ve şemsiye ücreti 10’ar TL.
Konaklama ücretlerine elektrik, su ve tüm ortak kullanım bedelleri dahil. Evcil hayvan içeri sokmak yasak.

     Katrancı Koyu İletişim Numarası:(0252) 633 63 67  /  +90 535 409 20 69

     Katrancı Koyu Tabiat Parkı’nın yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

YANIKLAR KÖYÜ

     Yanıklar Köyü Fethiye’ye 15 km uzaklıkta oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yanıklar Köyü eko turizm alanı içerisinde yer alıyor. Köyün içinden Kargı Çayı geçiyor. Yol üzerinde bol bol narenciye bahçelerini göreceksiniz. Yanıklar Köyü yürüyüş yolları, plajı, sessiz ve sakin doğası ile huzuru hissedebileceğiniz bir yer.     

     Yanıklar Köyünde yapılabilecek en güzel şeyler: Kahvaltı ve kamp. Doğanın içinde kahvaltı ve kamp gerçekten huzur verici. Yanıklar Köyünde kahvaltı için önerebileceğim mekan Huzur Sofrası Restaurant Köy Kahvaltısı olabilir. Burayı tercih edebilirsiniz. Yanıkları Köyü’nün yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

     Yanıklar Köyünde kamp için Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı bulunuyor. Buranın yolu oldukça kötü. Kamp alanına araç girişi 10 TL. Kalmayı düşünürseniz, işletmeye ait çadırlarda kişi başı 120 TL’ye kahvaltı dahil kalabiliyorsunuz. Eğer kendi çadırınızı kuracaksınız ücreti kişi başı 25 TL. Sabah kahvaltısı isterseniz kişi başı 35 TL. Restaurant kısmında balık, tavuk, köfte ve kebap çeşitleri ızgara ve güveç olarak yapılıyor her birinin porsiyonu 30 TL.

NOT: Kamp alanlarında gece böcek, sivrisinek ısırması ile her zaman karşılaşma durumu var. Sivrilerin sizin üzerinizde akşam ziyafet çekmemesi için yanınıza sprey almayı unutmayın.
     Son olarak Yanıklar Köyü gezilecek yerlerde Karaot Plajı var. Denize girmek için buraya gidebilirsiniz. Buraya giderken hazırlıklı gidin yiyecek alabileceğiniz bir yer yok. Taşlık bir denizi var. Suyu dalgalı ve çok temiz değil.

FETHİYE MERKEZ

     Fethiye Gezilecek Yerler listesinde tatil ve huzurun adresi Fethiye Merkeze geldik sonunda. Gerçekte bir tatilden ne bekliyorsanız Fethiye onu size gayet güzel sunuyor. Bizim Üstün’le Fethiye Merkezde en sevdiğimiz şey akşamları kordon boyunca yürümek ve bir yerlerde çay kahve içmek. Püfür püfür esen rüzgar teninizi okşarken Akdeniz akşamlarının keyfini dibine kadar yaşıyorsunuz. Aşağıya yazmadım ama Alışveriş ihtiyacınız varsa Fethiye Merkezde bulunan Erasta AVM‘ de bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

     Fethiye Merkez Yol Tarifi ve Konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Fethiye’de park olayı biraz sıkıntılı bilginiz olsun.

     Hadi şimdi Fethiye Merkezde Gezilecek Yerleri aşağıya sıralayalım.
Not: Kayaköy’e kadar yazdığım yerler (Kayaköy dahil değil) Fethiye Merkez Gezilecek Yerler listesinde yer alıyor.

FETHİYE KORDON
fethiye gezilecek yerler kordon
fethiye gezi rehberi kordon boyu

     İbo Akdeniz akşamları şarkısını Fethiye Kordon’u gördükten sonra yazmış olabilir.:) Gerçekten ayrı bir güzel ve elit havası var. İsviçreli bilim adamlarına göre Fethiye Kordon’da akşamları yürüyüş yapmak kalp krizi riskini azaltıyormuş.:) Burada bisiklete binebilir, güzel kafelerde oturabilir, spor yapabilir ve gün batımının keyfini çıkartabilirsiniz. Burada bir de Özgecan ‘ımızın Anıtı var .:( Fethiye kordonda akşam yemek yerken ya da nargilenizi çekerken Fethiye akşamlarının tadına varın.
     Fethiye Kordon ‘un Yol Tarifi ve Konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

PASPATUR ÇARŞISI (FETHİYE ESKİ ŞEHİR)
fethiye gezilecek yerler paspatur çarşısı

     Paspatur Ne Demek ? Paspatur Eski Şehir demektir. Paspatur Çarşısı’nın bulunduğu yerler Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden sayılıyor. Paspatur Çarşısı toplam 5 sokaktan oluşuyor ve Fethiye Marina – Çarşı Caddesi arasında kalıyor. Paspatur Çarşısında zamanla aslına uygun restore edilmiş eski cumbalı evler bulunuyor. Otantik mi otantik Paspatur Çarşısında kuyumcular, hediyelik eşya satan dükkanlar, baharatçılar, halıcılar ve eğlence mekanları bulunuyor. Ayrıca 1781 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilmiş Paspatur Camii de bu çarşıda yer alıyor. Yaz döneminde yerli yabancı turistler gece hayatı ve eğlenmek için burayı tercih ediyor.   
    Paspatur Çarşısı nerede ve haritadaki konumu için sizi buraya alalım.

fethiye gezi rehberi paspatur çarşısı
       Fethiye Paspatur Çarşısı Efsanesi:

      Paspatur Çarşısı’nın isminin küçük bir efsanesi var. Bu efsane ismini çarşı içerisindeki Paspatur suyundan almış ve Fethiye’ye gelip de bu sudan bir kez içenler Fethiye’ye en az bir kere daha gelirmiş. Bence bu suyu içmekle kalmayın Fethiye’ye tekrar tekrar gelmek için şişelerle evinize götürün.:)

     Son olarak bu güzel otantik çarşıya gelirseniz Paspatur Tayland Cafe’de Tayland Dondurması yemeyi ve Paspatur Marketi gezmeyi unutmayın.

FETHİYE MÜZESİ

     Fethiye denilince akla her ne kadar tatil, deniz, kum, güneş gelse de tarih ve kültür açısından Fethiye özel bir yerde. Antik Likya bölgesinin en batıdaki kenti Telmessos‘un üzerinde kurulmuş olan ve Teke yarımadasının liman kenti olan Fethiye ve etrafında çıkan antik eserler bu müzede sergileniyor. Alan açısından küçük ama eser açısından zengin bu küçük müzeyi kesinlikle ziyaret edin.

     Fethiye Müzesi Giriş Ücreti: Müzeye giriş ücretsiz.

     Fethiye Müzesi Açılış ve Kapanış Saatleri: Müze her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ve yaz aylarında ise 08.00 – 19.00 saatleri arasında açık. 

     Fethiye Müzesi yol tarifi ve konumu için buraya tıklayın.

     Fethiye Müzesi İletişim: (0252) 614 11 50

ÇALIŞ PLAJI / ÇALIŞ PLAJI KUŞ CENNETİ

     Çalış Plajı, Fethiye’nin en popüler plajlarından biri. Merkezde olması, insanların buraya kolay gidip gelmesi burayı popüler kılıyor. Çalış Plajı oldukça uzun bir kumsala sahip. Plaj kalabalık olsa da bu durum çok fazla göze çarpmıyor. Bana sorarsanız ben şehir merkezlerindeki plajları temizlik açısından olumlu bulmadığımdan buralarda denize girmeyi sevmiyorum. Buranın denizi taşlı ve öğleden sonra oldukça oldukça dalgalı oluyor. Denize girip girmemek tamamen size bağlı.     

     Çalış Plajı’nda yapılacak en iyi şey gün batımını izlemek. Çalış Plajında bir de kuş cenneti var. Toplamda 200’e yakın kuş bulunuyormuş. Burada güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

     Çalış Plajına giriş ücretiz. Çalış Plajında kamp yapabileceğiniz camping alanları bulunuyor. Kamp alanlarını araştırıp gitmenizde fayda var. Çalış Plajında şezlong ve şemsiye ücreti 2019 yılı için 10-15 TL arasında değişiyor.

     Çalış Plajı nerede ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

ŞÖVALYE ADASI

     Fethiye sahilden karşıya baktığınızda gördüğünüz bir ada var. Haa işte o ada Şövalyeler Adası. Resmen Fethiye Limanını koruyan bir konumda bulunuyor. Adanın ilk adı Eski Meğri imiş. Adada geçmişte şövalyeler yaşadığından ismi Şövalye Adası olarak değiştirilmiş. Şövalye Adası yerleşime açık bir ada. Biraz pahalı olsa da restaurant ve kafeler bulunuyor. Tatil için oteller de var. Ama bence keşke yerleşime açık olmasaymış doğal güzelliğini korusaymış.

    Şövalye Adası, Çalış Plajı’nın karşısında bulunuyor, buradan teknelerle adaya geçiliyor ya da iyi yüzücüyseniz adaya yüzerek de geçebilirsiniz.:) Şövalye Adası’nın konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

AMİNTAS KAYA MEZARLARI
fethiye gezilecek yerler amintas

     Diyorum ya Likyalılar nereye mezar yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Bu kaya mezarlarının manzarası muhteşem. Amintas kaya mezarları Fethiye kral mezarları olarak da geçiyor. Bu mezarlar Fethiye’ye cool bir hava katıyor. Şehir merkezinde hop kafanı kaldırıyorsun tarihi bir miras. Enfes bir durum. Kral mezarlarının içine kadar gitmek için merdivenleri çıkmak zorundasınız.
     Kaya Mezarlarına geldikten sonra buradaki tarihi kültüre zarar veren duvarları boyayan, üstüne isimlerini kazıyan yamyamlara, definecilere fazlasıyla kızıyorsunuz. İnsan gerçekten bu tarihi mirasa yapılanlara çok üzülüyor.

fethiye gezilecek yerler telmessos antik kenti

Amintas Kral Mezarlarının (Fethiye Kaya Mezarları) 2020 yılı giriş ücreti 10 TL, müze kartı olanlara ve öğretmenlere giriş ücretsiz. Açılış ve kapanış saatleri ise: 09:00 – 20:00

     Amintas Kral Mezarlarının (Fethiye Kaya Mezarları) konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

TELMESSOS ANTİK KENTİ

     Telmessos Antik Kenti yukarı başlıkta bahsettiğim Amintas Kaya Mezarlarının bulunduğu alanın genel adı. Kaya mezarları hariç gezilecek başka bir yeri yok.

     Telmessos Antik Kenti Nasıl Gidilir sorusunun cevabı ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

     Telmessos Antik Kenti Açılış ve Kapanış Saatleri: 09:00-20:00 

     Telmessos Antik Kenti Giriş Ücreti: 6 TL. Müze kartı olanlara ve öğretmenlere giriş ücretsiz

FETHİYE KALESİ & AŞIKLAR TEPESİ

     Sabahı ayrı güzel akşamı ayrı güzel bir manzara sizi bekliyor. Fethiye’yi yukarıdan izlemek istiyorsanız buraya gelebilirsiniz.Fethiye Kalesi aynı zamanda Fethiye Aşıkları Tepesinin bulunduğu yer. Kaleye doğru çıkarken Amintas Kaya Mezarları tüm ihtişamını görüyorsunuz. Kalenin tarihi çok fazla bilinmiyor ama Rodosluların bu kaleyi onardığı biliniyor.
     Fethiye Kalesine ayrıca Paspatur Marketin bulunduğu sokağı takip ederek yürüyerek de (1-2 saatlik yürüyüş) çıkabilirsiniz.Fethiye Kalesinden günümüze sadece ufak tefek kalıntılar kalmış. Güzel Fethiye manzarasını görmek için burayı da listeye alın.

     Fethiye Kalesi’nin herhangi bir giriş ücreti yok. Fethiye Kalesine (Aşıklar Tepesine) nasıl gidilir ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

     Fethiye gezilecek yerler listesinde Fethiye Merkez kısmını tamamladık. Artık Fethiye çevresinde gezilecek yerlere diğer cennetlere geçiyoruz. Yine rotamıza kuzeyden güneye olacak şekilde devam ediyoruz. İlk durağımız Kayaköy.

KAYAKÖY: HAYALET ŞEHİR
fethiye gezilecek yerler kayaköy

     Hayalet Köye hoşgeldiniz. Kayaköy eski bir Rum yerleşkesi. Köy yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 3500’e yakın evden oluşuyor. Kayaköy’de 1922’ye kadar 25 bin kişi yaşıyormuş. İstiklal Savaşı’ndan sonra Mübadelede köyün sakinleri Yunanistan’a gönderilmiş ve buraya da Batı Trakya’dan gelen Türkler yerleştirilmiş ama gelen Türkler eski evlerde değil de Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurmuş ve bu evlerde yaşamışlar. Durum böyle olunca da köyde yaşayan kimse kalmamış ve burası hayalet köy adını almış. Eski adı Levissi olan Kayaköy’de 2 kilise, 14 şapel ( küçük kilise ) bulunuyor. Kayaköy’ün dar yollarında yürürken insan hayal üstüne hayal kurup geçmişi kafasında canlandırmaya çalışıyor.

     Kayaköy civarında konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon bulunuyor. Bu otellerin çoğu doğa ile iç içe. Kafayı dinleyip sıfırlamak isterseniz Kayaköy otellerini değerlendirebilirsiniz.

      Kayaköy Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Kayaköy’e Ölüdeniz ve Fethiye’den dolmuşlarla kolayca gelebilirsiniz. Dolmuşlar genelde sabah 07’de seferlere başlayıp 18:00’a kadar devam ediyor. Kayaköy yol tarifi ve konum için buraya tıklayabilirsiniz.

      Kayaköy Giriş Ücreti:

       Kayaköy giriş ücreti (2020 yılı) kişi başı 10 TL, müze kart geçerli.

AF KULE MANASTIRI
fethiye gezi rehberi af kule manastırı

     Af Kule Manastırına gitmek biraz zahmetli olsa da buranın enfes bir manzarası var. Ayarlayabilirseniz gün batımı daha bi enfes olur. Af Kule Manastırı’nın hikayesi ise buranın Ayios Elefterios adlı bir keşiş tarafından 10 metrelik bir alanda kayayı oyarak yaptığına ve keşişin burada ömür boyu çile çektiğine inanılıyor.

     Af Kule Manastırına giden yol, yoldan ziyade tarla 🙂 Belli bir yere kadar araba ile gidiyorsunuz daha sonra yürüyerek gidiyorsunuz. İşaretlere dikkat edin ve yolu kaybetmeyin. Yürüyerek gideceğiniz yolu terlikle gitmeyin ve yanınıza su alın. Manastıra ulaşınca yine duvarlara yazılmış kalpleri, isimleri göreceksiniz ve tarihimizi ne kadar tahrip ettiğimizi görüp üzülecekseniz. Ama siz yine de manzaranın tadını çıkarmaya bakın.

     Af Kule Manastırına nasıl gidilir ? Bunun için Fethiye Otogardan Kayaköy dolmuşlarına binip kaptana söylerseniz sizi Manastıra gideceğiniz yolun başına bırakır. Af Kule Manastırı yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

GEMİLE (ST. NICHOLAS) ADASI
fethiye gezilecek yerler gemile koyu ve adası

     Buraya giden yolun eşsiz güzellikte bir manzarası var hele bir de o manzaraya bakan bir bank var oranın keyfi hiç bir beton kulede yok. O manzarada kahvaltı yapmak huzurun nirvanasına ulaşmak gibi. Kıvrımlı yollardan giderken o bankın orada durun ve fotoğraf çekin. O yol aşağıya kadar gidiyor ve sizi Gemile Koyu’na götürüyor. Yukarıdan görülen ve koyun karşısındaki yer de Gemile Adası. Gemile Koyu’nun suyu temiz ve koyda çakıl bulunuyor. Buraya gelirken deniz ayakkabısı ve Snorkel şart ! Koyda zaman zaman arı sayısı artıyor, ilaç almanızda da fayda var. Koyda bulunan işletme vasat ötesi. Türkiye’nin bu güzelliklerine bu tarz işletmeler ve bu kadar pahalı ücretler hiç yakışmıyor.   

     Neyse Gemile koyunda günübirlik kamp imkanı mevcut. Kamp alanı için  çadır başı gecelik 70 TL. İşletme kafasına göre bir düzenleme yapmazsa !

     Gemile Koyu’nun 1 km kadar karşısında yer alan Gemile Adasına (Aya Nikola Adası) ulaşım Ölüdeniz’den ve Gemile Plajından kalkan teknelerle sağlanıyor. Gemile Adası Bizans döneminin önemli dinî merkezleri arasında gösteriliyormuş. Ada üzerinde kilise kalıntıları ve bazı anıt mezarlar bulunuyor. Adaya giriş 10 TL. Müze kart ile adaya giriş ücretsiz.

     Gemile Koyu’na giriş ücreti araç ile 25 TL. Araç yoksa kişi başı 10 TL. 2019 ücretleri bunlar. Koyda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Her biri 20 TL. Aracı olmayanlar Kayaköy’den bisiklet kiralayıp ya da otostopla koya inebilirler.

    Gemile Koyuna nasıl gidilir ve konumu için buraya bir tık lütfen.

HİSARÖNÜ – OVACIK

     Fethiye’nin Ölüdeniz’in gece hayatı burada akıyor. Çam ormanlarının arasında bulunan Hisarönü ve Ovacık Fethiye ve Ölüdeniz’in konum olarak tam ortasında yer alıyor. Ölüdeniz’e uzaklığı ise 5 km, Fethiye’ye ise 6 km. Hisarönü’nde çok sayıda otel ve tati köyü bulunuyor. Fethiye konaklama tercihinizi konumu açısından burada yapabilirsiniz. Buraya ilk defa geldiyseniz sanki yabancı bir memlekette hissediyorsunuz kendinizi. Kafanızı nereye çevirirseniz İngiliz amcalar teyzeler görüyorsunuz. Velhasıl eğlenmek için buradaki eğlence yerlerini tercih edebilirsiniz.

ÖLÜDENİZ
fethiye gezilecek yerler ölüdeniz
Bu fotoğrafı çekilmek için Ölüdeniz’e gelmeden Garcia Otel Sapağından dönüp Likya Yolu Başlangıcına geliyorsunuz buradan sağa dönüp topraklı yoldan devam ettiğinizde karşınızda bu manzara !

     Fethiye Gezilecek Yerler listesinin en iyi yerine geldik. Ölüdeniz, Türkiye değil dünya çapında bir yer. Babadağ’ı ile, Belcekız ve Kumburnu Plajı ile, turkuaz denizi ve kum ve taş karışımı kumsalı ile Ölüdeniz bambaşka bir yer. Buraya gelip de ben burayı sevmedim diyen hiç duymadım.

       Ölüdeniz Efsanesi:

       Ölüdeniz gibi Belcekız adı da bir efsaneye dayanıyor. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel mi güzel Belcekız’ı görür. Görür görmez de vurulur. Kızın yüreğine de ateş düşer. Ama delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollar. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece her defasında görüşürler.

    Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına patlar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kurt ise oğlunun gönül macerasını bilmektedir. Oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanır. Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba oğul arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz deniliyor.

       Ölüdeniz Plajları:

     Ölüdeniz’de bulunan plajları (Belcekız ve Kumburnu Plajı), giriş ücretleri ve tüm bilgileri aşağıda detaylı bir şekilde yazdım. 

       Ölüdeniz Tekne Turu:

     Bana göre Fethiye Ölüdeniz’e geldiyseniz ve buraya 2 gün ayırdıysanız bunun 1 gününü tekne turuna ayırın derim. Ölüdeniz koyları ve turkuaz suları sizi bekliyor. Hele bir de Soğuk Su denilen bir yer var o sıcakta o suya girdiğinizde tir tir titremeye başlıyorsunuz. Enfes bir mavi yolculuk. Ölüdeniz tekne turları sabah 10:00-11:00 gibi başlıyor, akşam 18:00-19:00 gibi bitiyor. 

     Ölüdeniz Tekne Turu Rotaları:
 • Mavi Mağara
 • Kelebekler Vadisi
 • ST. Nicolas Adası
 • Akvaryum Koyu
 • Soğuk Su Koyu (Favorim)
 • Deve Plajı
      Ölüdeniz Tekne Turu Fiyatları (2020): 

     Ölüdeniz tekne turu fiyatları teknenin kapasitesi ve sunduğu imkanlara göre değişiyor fakat 2020 yılı için standart bir tekne turunun fiyatı ortalama 105 – 120 TL arası.     

fethiye ölüdeniz
Fethiye Gezilecek Yerler – Ölüdeniz
      Ölüdeniz Nerede ve Nasıl Gidilir ?

      Ölüdeniz’e gitmek için öncelikle Fethiye’ye ulaşmanız gerekiyor. Fethiye’den minibüs ile Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Dolmuş seferleri için buraya göz atabilirsiniz. Fethiye ile Ölüdeniz arası yaklaşık 12 km. Dalaman Havaalanı Ölüdeniz arası da yaklaşık 57 km. Ölüdeniz’in yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

BELCEKIZ PLAJI – ÖLÜDENİZ PLAJI
fethiye ölüdeniz belcekız plajı

     Ölüdeniz denilince akla ilk gelen plaj Belcekız Plajı ya da diğer ismiyle Ölüdeniz Plajı. Burası yaklaşık 3 km’lik halk plajı ve giriş ücretsiz. Denizi çok güzel ve turkuaz mavisi. İsmi Ölüdeniz ama buranın denizi dalgalı ve hemen derinleşiyor. Yüksek sezonda oldukça kalabalık ve bundan dolayı da deniz bulanık. Çocukların dikkat etmesi gerekiyor. İster şezlong ya da şemsiye kiralayın ister havlu serin güneşlenin. Belcekız Plajında şemsiye ve şezlong 15’er TL. Belcekız Plajı’nda denize en iyi girilecek yer kayalıklara doğru olan kısım bence daha temiz ve biraz daha sakin. Bir de Ölüdeniz’de konaklama yaptıysanız bu plajda sabahın ilk saatlerinde denize girin. İnanılmaz güzel bir keyfi var.

     Ölüdeniz Plajına giriş ücretsiz (2019).

     Belcekız Plajı Nerede ve Yol Tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Buraya araç ile gidemiyorsunuz. Aracınızı Ölüdeniz’de park edip yürümelisiniz. Otopark olayına dikkat !

KUMBURNU PLAJI

     Ölüdeniz plajının en uç notası Kumburnu Plajı. Burası halk plajı değil ve işletme faaliyet gösteriyor. Özel olduğundan giriş ücretli buraya. Kumburnu Plajı giriş ücreti araç için 25 TL, yaya için tam 8 TL öğrenci 7 TL. Şemsiye, şezlong 15 ‘er TL. Plajı kumlu ve küçük taşlardan oluşuyor. Ölüdeniz Plajına göre deniz dalgalı değil. Çocuklu aileler için ideal. Wc, soyunma kabini ve duş imkanları mevcut. Yüksek sezonda çok kalabalık !
    Kumburnu Plajı Fethiye Ölüdeniz’de bulunuyor. Konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KELEBEKLER VADİSİ (BUTTERFLY VALLEY)
fethiye kelebekleri vadisi

      Kelebekler Vadisi, Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerler arasında ilk 3’e girer. Buranın yukarıdan manzarası efsane. Kelebekler Vadisi 1. derece doğal sit alanı yani yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Buranın ismi Kelebekler Vadisi ama burada her daim kelebek olmuyor.

      Kelebekler Vadisi Kamp:

     Kelebekler Vadisinde kamp yapma imkanı var. İster kendi çadırınız isterseniz de burada bulunan bungalov veya çadırları kiralayabilirsiniz. Kelebekler Vadisinde kamp için size George House ‘u önerebilirim. Burada kendi çadırınızla kişi başı 30 TL’ye konaklayabilirsiniz. Bu fiyata duş, WC, otopark, havuz kullanımı ve gün boyu çay kahve hizmeti dahil. Kahvaltı ve akşam yemekli kişi başı 95 TL. Çadırınız yoksa 2 kişi tek çadır 180 TL. Fiyata kahvaltı ve akşam yemeği dahil. Kendi çadırınız varsa dışarıdan Yiyecek, içecek getirebilirsiniz. Buraya araç ile iniş var. (Ücretler 2019 yılı için geçerlidir)

       Kelebekler Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Kelebekler Vadisine ulaşmak için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz lazım. Ölüdeniz’den tekne ile Kelebekler Vadisine ulaşabilirsiniz. Kelebekler Vadisi tekne ile gidiş-dönüş 30 TL (2019 fiyatı). Diğer bir seçenek Ölüdeniz’den buraya her yarım saatte bir kalkan dolmuşla ulaşabilirsiniz. Daha sonra vadiye inmek için yukarı Faralya köyünden patika yollarla ki bu yollar oldukça tehlikeli aşağıya inebilirsiniz. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz azsa çok çok dikkatli olun. Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız en iyi yol tekne ile ulaşım. Yazın tekne trafiği fazla olduğundan sahili oldukça kirletiyorlar. Tekne ile gelirseniz içeri yürümek için 6 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Vadi içerisinde çok fazla bir şey yok !                    

fethiye gezilecek yerler kelebekler vadisi

     Gelelim Kelebekler Vadisinde yukarıdan en iyi fotoğraf çekme kısmına. Ölüdeniz tarafından araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir alan var. Bu alanda bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Drone varsa da müthiş videolar çekebilirsiniz. Bu alanın konumunu buraya bırakıyorum.

ÖNEMLİ NOT: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekileyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Buradan düşenler ve ölenler oldu !

     Kelebekler Vadisi nerede ve ulaşım için ve araç ile gidecekseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Vadiye araç ile iniş yok !

FARALYA KÖYÜ

     Burası Faralya Köyü olarak bilinse de asıl ismi Uzunyurt ‘tur. Faralya Muğla’ya 165 km, Fethiye’ye 25 km Ölüdeniz’e ise 10 km uzaklıkta. Köyün bulunduğu bölgede (40 km’lik bir alan içinde) tarihi Roma ve Likya kalıntıları bulunuyor. Faralya gerçekten doğanın içinde huzur yuvası. Kelebekler Vadisi veya Kabak Koyuna geldiyseniz ve buralarda otel konaklaması yapacaksanız Faralya otellerini tercih edebilirsiniz. Faralya otelleri genelde butik tarzi ve doğa ile iç içe.

       Faralya Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Faralya Köyüne Ölüdeniz’den yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla gidebilirsiniz. Kendi aracınızla da rahatlıkla bu cennet köye ulaşabilirsiniz. Faralya Köyüne ulaşım için buraya tıklayabilirsiniz.

KABAK KOYU / KABAK PLAJI

     Kabak Koyu Fethiye’nin en güzel koylarından biri. Fethiye’ye 33 km, Ölüdeniz’e 20 km uzaklıkta bulunuyor. Kabak Plajı’nın yaklaşık 200 metre çakıllı bir kumsalı var ve deniz oldukça dalgalı, rengi masmavi. Burada bulunan işletmeler buranın Ibiza ya da Miami olduğunu düşünüyor olmalılar ki o uçuk fiyatları koyuyorlar.:)
    Kabak Koyu’nun üst tarafında şelale var, dağa tırmanışla yaklaşık 1 saate ulaşabilirsiniz. Buraya çıkmak biraz zahmetli ve performans istiyor. Bir de orman içinde küçük göletler var, suyu oldukça soğuk ve serinlemek için birebir.

       Kabak Koyu Kamp:

     Kabak Koyunda kamp yapabileceğiniz bir çok işletme bulunuyor. Kendi çadırınızı getirdiğinizde Kabak Koyu rantçıları tekel olduklarını düşünerek sorun çıkartıyorlar. Kamplarda duş ve wc imkanı var. Genelde yarım pansiyon şeklinde çalışıyorlar. Kamp fiyatları için önceden kamp yerleriyle irtibata geçmenizde fayda var.
     Kamp için Shambala Camp, Turan Hill Lounge, Kabak Natural Life, Reflections Camping, Lilith Camping gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

       Kabak Koyu Otelleri ve Konaklama:

      Kabak Koyunda konaklama için kamp alanı, bungalov, çadır alanı, çadır pansiyon çevre köylerde de farklı konseptli yoga oteli bulunuyor. Bu konaklama yerleri doğa ile iç içe ve tam kafa dinlemelik.
     Kabak Koyu’nda otel ve konaklama için Avalon Bungalows, Kabak Armes Hotels gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Gitmeden önce rezervasyon yapmayı unutmayın.

       Kabak Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

      Kabak Koyuna Ölüdeniz’den dolmuşlarla gidebilirsiniz. Eğer şahsi aracınızla gidiyorsanız belli bir yerine kadar araç ile gidiyorsunuz ve aracınızı 15 TL’ye otoparka park ediyorsunuz ki o belli yere kadar gitmek bile yoldan dolayı sıkıntı. Aracınızı park ettikten sonra dolmuşlara biniyorsunuz. Dolmuş ücretleri kişi başı 6 TL, dolmuş ücreti aracın doluluk oranına göre değişiyor ve araçta en az 10 kişi olması gerekiyor. Yolcu sayısı az ise ücret artıyor. Dolmuşla gittiğiniz yol inanılmaz kötü bir yol ama böbrek taşınız varsa bu sizin için iyi olabilir.:)

      Kabak Koyu Ulaşım ve Yol Haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

     Fethiye Gezilecek Yerler listesinde artık kıyı tarafından çıkıp iç kısımlara doğru geçiyoruz. Yönümüz bu sefer güneyden kuzeye olacak. Bu rotada bol bol antik kent, kanyon, şelale bulunuyor. Şimdi ilk durağımız Pınara Antik Kenti.

PINARA ANTİK KENTİ
fethiye gezi rehberi pınara antik kenti
Fethiye Gezilecek Yerler – Pınara Antik Kenti

      Likya kentlerinde Pınara antik kentinde bir çok kaya mezarı bulunuyor. Bölgedeki bir diğer antik kent Xanthos’un nüfusu çok artınca yaşlılardan bir grup Kragos dağının yüksek olan tepesinde bir kent kurup adına da yuvarlak anlamına gelen Pınara ismini veriyorlar ve kentin temellerini atıyorlar.
     Pınara antik kentinin herhangi bir giriş ücreti yok. 

      Pınara Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

     Pınara Antik Kenti Seydikemer’in Eşen bölgesinde yer alıyor. Buraya ulaşmak için Minare Köyüne geliyorsunuz ve buradan orman yolundan devam ediyorsunuz. Bu yol biraz kötü. Ama bu kaya mezarlarını görmek için değer. Pınara antik kentinin yol haritası ve konumu için sizi buraya alalım.

LETOON ANTİK KENTİ

     Letoon antik kenti biraz gezeceğiniz bölgenin dışında kalsa da isterseniz buraya da gidebilirsiniz. Burası neredeyse Antalya il sınırları içerisine giriyor. Likya kentlerinden Letoon antik kenti Letoon ve Artemis tapınaklarıyla din merkezi olarak kullanılıyormuş. Şu anda antik kentin durumu biraz içler acısı. Burada bakımsızlıktan içeride göl oluşmuş.

       Letoon Antik Kenti Efsanesi

     Şair Ovidius’un anlattığı bir efsaneye göre Zeus’dan Hamile kalan Tanrıça Leto, ikiz çocukları Artemis ve Apollon’u Delos’ta doğurur, sonra Xanthosnehrinin denize ulaştığı yere gelip, nehir boyunca Leto tapınağının bugünkü bulunduğu yerdeki kaynağa varıncaya dek yürür. Kaynakta çocuklarını yıkamak isteyen fakat yerli halk tarafından engellenen tanrıça, yöre halkını, izin vermemeleri sonucu kurbağaya çevirir. Mitolojide geçen Letoon efsanesi bu.

     Letoon Antik Kenti Giriş Ücreti (2019) : Kişi başı 10 TL. Müze kartı olanlara ve öğretmenlere giriş ücretsiz.

       Letoon Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Letoon antik kenti Fethiye’nin Kumluova beldesinde bulunuyor. Antalya il sınırına oldukça yakın bir bölgede. Buraya ulaşmak ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

SAKLIKENT KANYONU – SAKLIKENT MİLLİ PARKI
fethiye saklıkent kanyonu

     Fethiye Gezilecek Yerler listemizin en güzel noktalarından birine geldik. Saklıkent Kanyonu buz gibi soğuk sularıyla, muhteşem doğasıyla, killi toprağıyla sizi sizden alıyor. Bu soğuk su da 5 dk sürekli durabilirseniz helal olsun derim size.
     Saklıkent Kanyonu, Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu bir kanyon. Suyun kolayca aşındırdığı kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuş. Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 km, yüksekliği  yaklaşık 200 metreye kadar ulaşıyor.

     Saklıkent Kanyonuna yüksek sezonda vaktiniz müsaitse erken gitmeye çalışın. Çünkü öğleden sonra inanılmaz kalabalık oluyor. Bir de arabanızı girişteki otoparka 5 TL’ye park edebilirsiniz ama siz köprüden sonraki yere park ederseniz ücret ödemezsiniz.;) Bir de Saklıkent Kanyonunda ne yenir derseniz bence gözleme enfes olur 🙂

NOT: Son olarak kanyonda yürüyüş yapacaksanız bazı tedbirleri almanız gerekiyor. Gitmeden önce kanyonun hava durumuna bakın. Daha sonra kanyonda ileriye kadar yürüyüş yapacaksanız sağlam bir ayakkabı şart. Terlikle yürümeyi denemeyin. Sırt çantanız bulunsun. Bastığınız yere dikkat edin, kayma riski çok fazla. Çocukla kanyon fikrinden uzak durun. Telefonunuzu sağlama alın. Mümkünse rehber ve kasket kullanın. Yanınıza içecek ve yiyecek alın.

      Saklıkent Kanyonu İletişim Numarası: (0242) 335 00 09

       Saklıkent Kanyonu Açılış ve Kapanış Saatleri

     Kanyonun açılış ve kapanış saatleri : Her gün 08:00 – 20:00

       Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar (2020):

      Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti kişi başı tam bilet 9 TL, öğrenci 4 TL. Burada müze kart ve kredi kartı geçerli değil. Açık öğretim, yüksek lisans, doktora öğrencileri indirimden yararlanamıyor. (Hava yağmurlu olursa kanyon tedbir için kapatılabiliyor)     

fethiye saklıkent kanyonu
       Saklıkent Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

      Saklıkent Kanyonu Ölüdeniz’e yaklaşık 53 km uzaklıkta ve yol 1 saat sürüyor. Fethiye’ye 40 km uzakta bulunan Saklıkent Kanyonuna toplu taşıma ile Fethiye Otogarın önünden hareket eden Saklıkent Fethiye dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu yol tarifi ve konumu için buraya bir tık lütfen.

GİZLİKENT ŞELALESİ

     Saklıkent Kanyonu bir cennet yanında da başka bir cennet Gizlikent Şelalesi. Burası ormanın içinde doğa harikası bir yer. Saklıkent Kanyonu ile Gizlikent Şelalesi arasında 2-3 km var. Saklıkente gelmişken vaktiniz varsa buraya uğramayı ihmal etmeyin. Gizlikent Şelalesine inmesi kolay çıkması zor. Merdivenler biraz dik. Şelaleye giderken ıslanacağınız için deniz ayakkabısı, şort vs açısından hazırlıklı gidin. Ayakkabı unuttuysanız burada 4 TL’ye kiralayabilirsiniz. Suyun içinde diz mesafesinde yaklaşık 300 metre yürümeye hazır olun. Şelaleye indiğiniz yerde bir kafe var. Burada soğuk bir şeyler içebilirsiniz fiyatlar makul. Kayma riskinden dolayı çocuklarla inmek risk teşkil ediyor.

     Gizlikent Şelalesi Giriş Ücreti (2019): Buraya giriş ücreti yok. Otopark ücreti 5 TL.

     Gizlikent Şelalesi Açılış ve Kapanış Saatleri : Her gün 08:00 – 21:00

       Gizlikent Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Saklıkent Kanyonu’nun çok yakınında olan Gizlikent Şelalesi için Saklıkente gelmeden tabelalardan sağa dönüyorsunuz ve içeriye yaklaşık 1 km gidiyorsunuz ve başlangıç noktasına ulaşıyorsunuz. Daha sonra merdiven süreci başlıyor.
     Gizlikent Kanyonu yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

NOT: Saklıkent ve Gizlikent’ten vakit artırmaya çalışın. Çünkü gün batımını Tlos Antik Kentinde batırın derim. Tlos’un inanılmaz bir havası var.

TLOS ANTİK KENTİ
fethiye gezilecek yerler tlos antik kenti

     Saklıkent ve Gizlikent’ten sonra kendinizi Akdağlara vurun. Eğer Nisan-Mayıs dönemlerinde geldiyseniz bu dağda kar erimemiş oluyor ve kartpostallık görüntü sizi bekliyor. Tlos Antik Kenti’nin manzarası efsane ötesi. Buradaki kaya mezarları yine tasarım ve mimari açıdan süper.

      Tlos Antik Kenti Hikayesi

     UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Tlos Antik Kenti’nin efsanesi Pegasus’tan geliyor. Kanatlı at Pegasus ile kahramanı Bellerophontes’in burada yaşadığına inanılıyor. Bellerophontes ile Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtını yamaçtaki kayalarda yer alan tapınak mezarlarında görebilirsiniz.

       Tlos Antik Kenti Giriş Ücreti

       Tlos Ören Yeri’ne giriş ücreti 7 TL. Müze kart geçerli.

       Tlos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

       Yaz dönemi 08:30 – 19:30, Kış Dönemi 08:30 – 17:30 saatleri arası Tlos’u ziyaret edebilirsiniz.

       Tlos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir ?

      Tlos Antik Kentine Saklıkent Kanyonuna giderken ya da dönerken uğrayabilirsiniz.Kanyona giderken solda dönerken sağda kalıyor. Biraz tabelası küçük dönüşü kaçırmayın. Konum ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

YAKAPARK – YAKA ŞELALESİ

     Tlos Antik Kentine 2 km mesafede bulunan Yakapark doğanın içinde güzel bir yer. Dağdan gelen doğal bir su kaynağı var ancak şelale yapay. Şelaleyi içinde barındıran bir işletme de var burada. Doğanın içinde suyun sesini dinleyerek burada güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Buranın suyu buzzzz. Suya girip 5dk durabilene içecekler, 10 dk durabilene gözleme ücretsiz. 

     Yakapark nerede ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

YEŞİL ÜZÜMLÜ KÖYÜ

      Çoğu zaman tatil beldelerinin yalnızca en turistik yerlerini ziyaret ediyoruz. Hatta sadece deniz kum güneş üçlüsü dışında pek bir yer gezip görmeden dönenler bile oluyor. Oysa saklı kalmış pek bilinmeyen öyle güzel yerler var ki ülkemizde. İşte Yeşil Üzümlü Köyü de onlardan biri. Son zamanlarda adını Kuzugöbeği Festivali ile duyuran bu köye Fethiye ziyaretiniz sırasında muhakkak uğrayın. Hatta ziyaretinizi Eylül ayında düzenlenen festival zamanına denk getirirseniz de mantarın tadına bakma imkanınız da olur.

     Yeşil Üzümlü Köyü Nerede ve konumu için buraya göz atabilirsiniz.

KADYANDA (CADIANDA) ANTİK KENTİ

     Yeşil Üzümlü Köyüne kadar gitmişken Kadyanda Antik Kentini de muhakkak görün derim. Yalnızca antik kent için o yolu tepmek istemeyebilirsiniz ancak Kadyanda, Yeşil Üzümlü ve Yeşil Vadiyi aynı gün gezebilirsiniz. Antik kentin yolu biraz bozuk ve yokuş. Tarih aşkınız bu yolu çıkmanıza yardımcı olacak. Kadyanda Antik Kentine giriş ücretsiz. 

     Kadyanda (Cadianda) Antik Kenti nerede ve konumu için sizi buraya alalım.

Fethiye gezilecek yerler listesinin sonuna geldik. Baya uzun bir liste. Listedeki tüm yerleri detayları ile yazmaya çalıştım. Buraları gezerseniz Fethiye ve Seydikemer’de gezmediğiniz yer kalmaz. Gezmeden önce ya da gezdikten sonra fikirleriniz benim için önemli. Düşüncelerinizi aşağıya yorum yaparak benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Musmutlu gezmeler.

Fethiye Drone Çekimimiz

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.