ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz Tekne Turu Tavsiyesi ve Deneyimi

Ölüdeniz’e gelirseniz yapmanız gereken aktivitelerin en başında tekne turu geliyor. Ülkemizin her yeri cennet ama Ölüdeniz bambaşka bir yer. Mavinin her tonunu burada görüyorsunuz.

Ölüdeniz ile ilgili yazdığım Ölüdeniz Koyları ve Plajları yazıma baktığınızda Ölüdeniz’in tüm güzelliklerini görecekseniz. Bu güzelliklerin tamamını görmeniz için arabayla gidilemeyen koyları da görmeniz gerekiyor. Bunun içinde tabi ki tekne turu şart.

Bizim bizzat katıldığımız Ölüdeniz Tekne Turu ile ilgili tüm detayları bu yazımda bulabilirsiniz. Yelkenler fora.⛵⛵⛵

Ölüdeniz Tekne Turu

ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz’de katıldığımız tekne turu ile ilgili tüm detayların yanı sıra Ölüdeniz Tekne Turu Rotaları, Ölüdeniz Tekne Turu Fiyatları 2020, Ölüdeniz Tekne Turu Saatleri, Ölüdeniz Tekne Turu Tavsiyesi gibi bir çok konuya açıklık getirmeye çalışacağım. Eğer sizde Ölüdeniz’de tekne turuna katıldıysanız değerli yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ölüdeniz Tekne Turu Güzergahı

ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz tekne turu rotaları tekneden tekneye değişiyor. Bazı tekneler koyların kalabalık durumuna göre ters rota izleyebiliyor. Ölüdeniz’de koy olarak o kadar çok seçenek var ki hepsini 1 günde tekne ile gezmek neredeyse imkansız.

Ölüdeniz’de günübirlik tekne turları güzergah olarak aşağıdaki koyları tercih ediyor.

  1. Akvaryum Koyu
  2. St. Nicholas Adası (Gemiler Adası)
  3. Soğuk Su Koyu
  4. Deve Plajı (Camel Beach)
  5. Mavi Mağara
  6. Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz Koyları Haritasından da gördüğünüz üzere Ölüdeniz’de hepsi birbirinden güzel bir çok koy ve plaj var. Allah Ölüdeniz’e doğa ve güzellik açısından verdikçe vermiş. Doğal güzelliği, bakir koyları, turkuaz rengi deniziyle Ölüdeniz tekne turu yapılacak en güzel rotalar arasında yer alıyor. Neyse lafı daha fazla uzatmadan ve Ölüdeniz Tekne Turumuzla ilgili detaylara geçelim.

Ölüdeniz Tekne Turu Deneyimimiz

Ölüdeniz’in olmazsa olmazlarında tekne turu sizi resmen maviye doyuruyor. Deep Blue Travel firmasına ait tekne ile açıldığımız Ölüdeniz sularında enfes bir deneyim yaşadık. Gittiğimiz koylar ve tüm detaylar aşağıda sizi bekliyor. İlk durağımız 2500 yıllık bir tarihe sahin St. Nicholas Adası.

St. Nicholas (Gemiler) Adası

ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu

Gemile Koyu’nun hemen karşısında bulunan St Nicholas Adası 2500 yıllık bir tarihe sahip. Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan bu adada 7 tane eski kilise bulunuyor. Kiliselerin yanında ev, depo gibi günlük yaşam için gerekli yapılar da mevcut. Burada bulunan tünel büyük kilise ile küçük kiliseyi birbirine bağlıyormuş.

Adanın çevresi neredeyse tamamen tarihi kalıntılardan oluşuyor. Tur esnasında gezebilirsiniz diyeceğim ama denize girecek vaktiniz kalmayabilir. En iyisi siz denize cumburlop. Daldığınızda efsane güzellikteki tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Şnorkel yada gözlük şart.

ölüdeniz tekne turu

St. Nicholas (Gemiler) Adası Giriş Ücreti

St. Nicholas Adası’nda bulunan ören yerine giriş ücreti kişi başı 15 TL. Müze kart burada geçerli.

Soğuk Su Koyu

ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz Tekne Turu rotamızdaki en sevdiğimiz yer kesinlikle Soğuk Su Koyu oldu. Yazın sıcağında burası buz gibi suyu ile gerçekten şok etkisi yaratıyor. Çok fazla soğuk su sevmeyen ben bile buradan çıkmak istemedim. Biz buraya Ölüdeniz tekne turu ile ulaştık. Normalde araba ile Soğuk Su Koyuna ulaşım yok.

ölüdeniz koyları ve plajları

Soğuk Su Koyunda deniz tertemiz. Soğuk su kaynağına yüzdükçe sıcaklık azalıyor ve üşümeye başlıyorsunuz. Yazın sıcağında gerçekten çok iyi oluyor. Burayı çok ama çok sevdik.

Deve Plajı (Yemek Molası)

ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz tekne turumuzda yemek molasını Deve Plajında vermiştik. Burası Soğuk Su Koyu’nun hemen karşısında bulunuyor. Buraya Deve Plajı denmesinin nedeni buradaki kayaların yukarıdan deveyi andırmasından dolayıymış. Açık söyleyeyim soğuk sudan sonra burası sarmadı bizi.😊

Mavi Mağara

ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu

Mavi Mağara bizim aklımıza ruhumuza kazındı resmen. Ölüdeniz tekne turumuzda buraya uğramamız bizim için şanstı çünkü tekne turları her zaman burada durmuyor. Mavi mağara enfes bir güzelliğe sahip sadece tekne ile ulaşılabilen bir yer. Deniz tertemiz.

Mağaranın içine yüzerek giriyorsunuz ve sizi mini bir plaj bekliyor. Gerçekten burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Dalış için çok uygun bir yer olan Mavi Mağara bizden 10 üzerinden 10 aldı.

Kelebekler Vadisi

ölüdeniz koyları
Kelebekler Vadisi’nin hemen girişinde bulunan bu evin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Ölüdeniz Tekne turumuzdaki en özel noktalardan biri olan Kelebekler Vadisi güzergahımızın en özel yeri diyebilirim. Burası Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerleri arasında ilk 3’e girer. Kelebekler Vadisi’nin yukarıdan manzarası efsane. Burası 1. derece doğal sit alanı yani yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Buranın ismi Kelebekler Vadisi ama burada her daim kelebek olmuyor.

Deniz tertemiz ve turkuaz renginde. Kelebekler Vadisi’nin taşlık bir plajı var. Kalabalık olunca deniz biraz bulanıklaşıyor.Buraya tek kelime ile bayıldıkkkk.

ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz tekne turu

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Deniz yolu ile Kelebekler Vadisine gelip vadi içerisini keşfetmek isterseniz Kelebekler Vadisi giriş ücreti olan 17,5 TL’yi ödemelisiniz. Yukarı manzara için Kelebekler Vadisi seyir noktasının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Ölüdeniz Tekne Turu Tavsiyesi

ölüdeniz tekne turu tavsiyesi

Ölüdeniz’e gelirseniz ve vaktiniz varsa burada tekne turuna katılmazsanız büyük eksiklik olur. Ölüdeniz’in eşsiz güzellikteki koylarını görmeden dönmek olmaz. Biz 2 günlük mini tatilimizin son gününde günübirlik tekne turuna katıldık ve tekne olarak Deep Blue Travel firmasının teknesini tercih ettik.

Deep Blue Travel firması Ölüdeniz’de paraşütten dalışa, raftingden quad bike’a, jeep safariden tekne turuna bir çok alanda hizmet veren oldukça kurumsal bir firma. Bunu acentalarına girdiğinizde çok iyi anlıyorsunuz. Teknemizin kaptanı oldukça deneyimli biriydi. Kaptan bölgeyi gayet iyi biliyor ve yoğunluk durumuna göre koyların durumunu gayet iyi analiz ediyor.

ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
Orta kısımdaki masalar hiç bir şekilde güneş almıyor. Güneşle arası iyi olmayanlar için ideal.

Deep Blue Travel firmasının teknesi iki katlıydı. Teknenin alt güvertesinde bebek bakım odası, wc, soyunma odası ve mescit bulunuyor. Teknenin üst katında güneşlenebilir ya da manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tekne turumuzda yediğimiz yemekten, gittiğimiz koylara, çalışanların tutumundan teknenin temizliğine kadar her şey çok güzeldi. Teknede deniz sonrası kısa duş alma imkanı olsaydı daha güzel olurdu. Aileler gönül rahatlığıyla Deep Blue Travel firmasının teknesini tercih edebilir. Pandemi dönemi nedeniyle alınan önlemler de gayet yerindeydi. Genel olarak Ölüdeniz Tekne Turu Tavsiyesi noktasında Deep Blue Travel firmasını gönül rahatlığıyla bujuyollarda deneyimiyle önerebiliriz.

Ölüdeniz Tekne Turu Fiyatları

ölüdeniz tekne turu fiyatları 2020
ölüdeniz tekne turu fiyatları

Ölüdeniz günübirlik tekne turlarının fiyatları tur şirketinden şirketine ve verilen hizmete göre değişiklik gösteriyor. Fakat genel olarak 2020 yılı için Ölüdeniz Tekne Turu Fiyatları kişi başı 120-150 TL arasında değişiyor. Bebekler için ücret alınmıyor. Pandemi dönemini yaşadığımızı ve teknelerin yarı kapasiteli çalıştığını unutmayalım. Bu fiyatın içinde öğlen verilen yemek ücreti de dahil. İçecekler bu fiyata dahil değil. Bizim Ölüdeniz’de katıldığımız Deep Blue Travel firması yemek olarak tavuk veya balık (alabalık) seçeneğini sunuyor. Yemeklerden gayet memnun kaldık.

Ölüdeniz Günübirlik Tekne Turu Saatleri

Ölüdeniz’de sezonda günübirlik tekne turları her gün düzenleniyor. Ölüdeniz tekne turlarının saatleri genel olarak sabah 10:30‘da başlayıp akşam 17:30‘a kadar sonlanıyor.

Not: Bu noktada şunu belirtelim. Tatil bölgelerinde genelde sahil şeridine araç parkı sorun oluyor. Hele ki bu tatil yeri Ölüdeniz olunca bu sorun daha çok artıyor. Sabah tekne turu saatini kaçırmamak için park olayına dikkat edin. Özel otoparkları tercih edebilirsiniz.

Ölüdeniz tekne turu tavsiyesi yazımın sonuna geldik. Katıldığımız tekne turundan oldukça memnun ayrıldık. Ölüdeniz’de tekne turu yapabileceğiniz güvenli bir firma arıyorsanız Deep Blue Travel firmasını gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Tüm detaylar için instagram sayfamda sabitlediğim Fethiye Ölüdeniz hikayelerine bakabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.:)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.