marmaris gezilecek yerler

MARMARİS GEZİLECEK YERLER : EN İYİ ÖNERİLER

     Marmaris güzel Muğla’nın en büyük ilçelerinden biri. Muğla merkezde yaşayan biri olarak her fırsatta gitmeye çalıştığımız bir yer Marmaris. Marmaris gezilecek yerler listesinin maşallah ucu bucağı yok:) Benim de doğum yerim olan Marmaris adını, eskiden burada mermer ticareti yapıldığı için mermer şehri olarak anılmasından dolayı alıyor. Marmaris, yazları oldukça sıcak ve nemli, kışları ise oldukça yağışlı bir iklime sahip. Burada kışın yağmur bir başladımı durmak bilmiyor. Marmaris doğa güzelliğiyle, antik kentleriyle, gece hayatıyla, plajları ve koylarıyla bir tatilde her türlü beklentiye cevap verebilecek bir yer. Hadi şimdi Marmaris ile ilgili biraz detaylara girelim.

MARMARİS NEREDE & MARMARİS HARİTASI

     Marmaris, Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip (1420 km) Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Marmaris’in batısında Datça (Datça Gezi Rehberimiz), kuzeyinde Akyaka (Akyaka Gezi Rehberimiz), doğusunda Günlük Tepeleri, güneyinde ise Akdeniz’in eşsiz güzelliği bulunmaktadır. Marmaris bizim de ikamet ettiğimiz Muğla merkeze yaklaşık 57 km mesafededir. Akdeniz’e kıyısı olan Marmaris’in kıyı şeridi oldukça girintili bu durum da eşsiz güzellikteki koyların burada olmasını sağlıyor.
     Marmaris’in haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

MARMARİS’E NASIL GİDİLİR ?

     Marmaris’e nasıl gidilir sorusunun en ideal cevabı eğer uzak bir şehirden gelecekseniz tabi ki uçak ile. Marmaris Dalaman havalimanına yaklaşık 95 km mesafede. Dalaman Havaalanın’dan Marmaris’e Muttaş ile rahatlıkla geçebilirsiniz. Muttaş’ın güncel seferlerine bu bağlantıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Muttaş’ı Marmaris’ten Dalaman havaalanına geçerken de kullanabilirsiniz. Marmaris – Dalaman Havaalanı arası Muttaş bileti tek yön 25 TL. Muttaş ile Marmaris otogarına geldikten sonra dolmuş ya da taksi ile otelinize geçebilirsiniz.

     Havaalanı olarak 2. bir alternatif de vermek istiyorum. O da Milas-Bodrum Havaalanı. Dalaman Havaalanına göre Marmaris’e biraz da uzak olsa da bilet fiyatını Milas-Bodrum Havalimanın’dan ucuza kapatacaksanız bu yol da iyi bir seçenek olabilir. Eğer Milas-Bodrum Havalimanın’dan gelecekseniz ilk olarak Muğla Merkez Otogar’a Muttaş ile gelip buradan da Marmaris’e geçmeniz gerekecek. Muğla merkeze gelirseniz haber edin bi çay-kahve içeriz 🙂 Bu arada ucuz uçak bileti bulma yolları için bu bağlantıma da tıklayabilirsiniz.

     Muğla’ya yakın illerden Marmaris’e gelecekseniz en ideali kendi arabanız ya da araç kiralama. Marmaris’i ciddi anlamda keşfetmek istiyorsanız, Marmaris gezilecek yerler listesindeki maddelere tek tek tik atmak istiyorsanız kesinlikle araç şart. Yollar gayet güzel sadece her zaman söylüyorum Sakar Geçidin’den gelecekseniz dikkatli ve yavaş gelin !

MARMARİS’E KAÇ GÜN AYIRMALI?

     Marmaris’e kaç gün ayırmalı sorusu tamamen size bağlı ama derseniz ”her noktasını hissede hissede gezmem lazım” bence 10 gün oldukça ideal. Eğer daha az vaktiniz varsa 5 gün yeterli olur tadı da damağınızda kalır.

MARMARİS GEZİLECEK YERLER

     Gelelim en önemli kısma Marmaris gezilecek yerler listesine. Bana göre Marmaris tam bir cennet. Yemyeşil doğası, pırıl pırıl denizi, mavi bayraklı plajları ve tertemiz kumsalları Marmaris’i vazgeçilmez kılıyor. Marmaris emekli olduğunuzda yerleşmek istediğiniz yerler arasına girecek. Burada o kadar çok gezilecek yer var ki ülkemizdeki bir çok şehirdeki gezilecek yerlerden daha çok alternatife sahip. Ne ararsanız var. Doğa, deniz, tarih, kültür, eğlence…

GÜNNÜCEK (MARMARİS) MİLLİ PARKI

     Günnücek Milli Parkı Akdeniz’le Ege’nin kesiştiği, iklimlerin birleştiği, havanın bol oksijenli olduğu, güneşin en güzel battığı ve en canlı doğduğu yer. Mavi ile yeşilin buluşma noktası Günnücek Milli Parkında piknik yapabilirsiniz ama mangal yakmak kesinlikle yasak. Dünyanın en özel ağaç türlerinden ve endemik bir tür olan Sığla Ağacı bu bölgede bulunmakta. Halk arasında sığla ağacına günnük ağacı denildiğinden bu parka günnücek deniliyor. Günnücek Parkı sincap sesleriyle, hafif esen rüzgâr sesiyle tam kafa dinlemelik bir yer.

MARMARİS BURUNUCU MACERA PARKI

     Günnücek milli parkına oldukça yakın bir konumda olan macera parkında her yaş için macera parkurları mevcut. Parkta,  tırmanma duvarı, macera parkuru, tranbolin, zipline, serbest atlayış, denge, koşu ve dağ bisikleti parkuru, dev salıncak, denize girmeye olanak sağlayan plaj, yoga alanı, seyir terası, daha küçük yaş gruplarındaki çocuklara yönelik elektronik ve ahşap oyun grupları var. Çocuğunuz varsa eğlence ve macera için oldukça güzel bir yer. Marmaris Macera Parkı giriş ücreti ve daha fazla bilgi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

CENNET ADASI
Marmaris Gezilecek Yerler cennet adası
Cennet Adası

     Marmaris merkezden bakınca görülen yer Cennet Adası. Sanki dalga kıran misali Marmaris’i sarmış dalgalardan koruyor. İsminin hakkını veren Cennet Adasına Günnücek Parkına gidilen yoldan gidiliyor. Yalancıboğaz tarafından Cennet Adasına ulaşıyorsunuz. Yol üzerinde Sarı Ana Türbesine de rastlıyorsunuz. Marmaris Cennet Adası ünlü sanatçı Ferdi Tayfur’un vazgeçilmez yeri. Adam haklı gerçekten burası cennet gibi bir yer. Cennet Adasında konaklamak için oteller de var. İnsan buraya geldiğinde keşke bir ev alsam da buraya yerleşsem diyor. Doğa yürüyüşü, yüzmek ve dalmak için oldukça ideal olan Cennet Adasında yeme-içme için ihtiyacınız için restoranlar da bulunmakta. Marmaris merkeze yaklaşık 9 km uzak olan Cennet Adasına gitmeyi ihmal etmeyin.

NİMARA MAĞARASI
Marmaris Gezilecek Yerler Nimara Mağarası
Nimara Mağarası

     Cennet Adasına geldiğinizde Nimara Mağarasına uğramadan dönmeyin. Arabanızı park edip yürüyerek gidebileceğiniz Nimara Mağazası doğa harikası bir yer. Nimara Mağarası aynı zamanda arkeolojik ve doğal sit alanı. Nimara Mağarasında yapılan kazı çalışmalarında çıkan sikke ve 50 adet insan figürüne istinaden mağarada 12bin yıl öncesinde insanların burada yaşadığı düşünülmektedir. Gerçekten mağaraya merdivenlerden inip girdiğinizde sarkıt ve dikitleri insan yüzlerine benzetiyorsunuz. İçinizi bir ürperti kaplıyor. Mağara içi nemli olduğundan inerken çıkarken dikkat etmekte fayda var. Yazın da oldukça serin oluyor. Ürpertici bir mağara olan Nimara Mağarası’nın atmosferini hissetmelisiniz.

MARMARİS KALESİ VE ARKEOLOJİ MÜZESİ
Marmaris Gezilecek Yerler marmaris kalesi
Marmaris Kalesi

     Artık Marmaris Merkeze gelelim. Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Marmaris’i tepeden gören bir noktada. Marmaris Kalesine araba ile vs gidemiyorsunuz. Arabanızı Marmaris merkezde en uygun yere park edip yürüyerek gidiyorsunuz. Kaleye çıkarken Marmaris’in o eşsiz güzellikteki dar sokaklardan geçiyorsunuz. İnanılmaz güzellikte olan bu sokaklarda fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin.

     Marmaris Kalesi’nin tarihi M.Ö. 2 yy’a kadar gidiyor. Akdeniz ve Ege arasında tam stratejik noktaya yapılmış bu kale. Marmaris Kalesi’nin yapımından söz eden tek yazılı kaynak, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’dir. Bu kaynakta Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi öncesinde burayı yaptırdığı söylenmektedir. Kale ne yazık ki 1. Dünya Savaşında Fransız gemilerinin top atışlarıyla oldukça fazla zarar görmüş. 1980-1990 yılları arasında kale restore edilmiş ve 1991 yılında ise Marmaris Müzesi olarak hizmete açılmış.

     Arkeoloji Müzesi Marmaris Kalesi’nin içinde hizmet veriyor. Toplam 7 kapalı bölümden oluşuyor. Marmaris etrafında bulunan antik kentlerdeki (Knidos, Burgaz, Hisarönü) kazılarda ortaya çıkan heykeller, sikkeler, süs eşyaları vs burada sergileniyor.

Marmaris Kalesi ve müzesinin yaz ve kış dönemi açılış saatleri 
Nisan-Ekim – Yaz Açılış – Kapanış Saati: 08:30-19.00

Kasım-Mart – Kış Açılış – Kapanış Saati: 08:00-17.00

Tatil Günü: Kışın Pazartesi kapalıdır.

Marmaris Kalesinin giriş ücreti 2019 yılı için 12 TL. Müze kartınız varsa giriş ücretsiz.

HAFSA SULTAN KERVANSARAYI

     Hafsa Sultan Kervansarayı Marmaris Kalesine çıkılan dar ve basamaklı sokağın girişinde yer almaktadır. Dikdörtgen planlı kervansarayın, yedi küçük ve bir büyük odası var ve üzeri kemerle örtülmüş. Kanuni Sultan Süleyman, annesi Ayşe Hafsa Sultan adına bu kervansarayı yaptırmış. Kervansaray’ın yapım amacı Rodos seferine çıkarken burada konaklama. Kervansarayın bazı kısımları bar olarak kullanılmakta ve bu durumu değiştirmek ve burayı müzeye dönüştürmek için Muğla Valiliği tarafından kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir.

MARMARİS KAPALI ÇARŞI

     Marmaris Kapalı Çarşı alışveriş yapacaksanız ve biraz da serinlemek isterseniz (üstü kapalı olduğu için) güzel yerlerden biri. Marmaris merkezde yer alıyor. Konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Burada genellikle taklit marka ürünler, spor kıyafetler ve çantacılar var.

NETSEL MARİNA

     Marmaris sahil yolu kafeler ve restoranlar kısmından yürüdüğünüzde Netsel Marina’ya ulaşıyorsunuz. Netsel Marina Avm tarzında olup burada bir çok marka ve kafe var. Biz gerçekten burayı seviyoruz çünkü kendine özgü cool bir yapısı var. Hem alışveriş yapabilirsiniz hem de sahile bakan kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Netsel Marina’nın konum ve iletişim bilgilerini buradan bulabilirsiniz.

İÇMELER
Marmaris Gezilecek Yerler içmeler
İçmeler

     Marmaris’e 8 km uzaklıkta bulunan İçmeler, Marmaris merkezde denize girmek istemeyenlerin ilk tercihi oluyor. İçmeler eskiden balıkçı köyü iken şu an turizm köyü konumuna ulaşmış. Marmaris merkezden İçmeler’e turuncu renkteki minibüslere binerek 10-15 dk içinde gelebilirsiniz. İçmeler ’de bir çok apart, otel ve kafe var. İsterseniz buralardan şezlong kiralayıp denizin tadını çıkarabilirsiniz. İçmeler Plajı çevresinde su sporları da oldukça popüler. Deniz paraşütü, kano, muz gibi su sporlarından herhangi birini yapabilirsiniz. Denizi temiz, plajları güzel, imkanları gelişmiş, Marmaris merkeze yakın İçmeler günübirlik plaj kullanımı ve yakınlık noktasında aklınızda bulunsun.

İÇMELER SAHİL YOLU
Marmaris Gezil rehberi İçmeler Sahil Yolu
İçmeler Sahil Yolu

     Burayı yazmamın temel nedeni Üstün ile burada yürümekten büyük keyif almamız. Gerçekten uzun ve yürümesi keyifli bir yol, Marmaris merkeze kadar gidiyor. Bazen sanki Miami’de yürüyormuş hissine kapılıyorsunuz. Bir yanda deniz bir yanda orman ve güzel mimariye sahip evler, oteller. Huzur yolu gibi gerçekten. Bisiklet yolu da olduğu için bisiklet ile de gezebilirsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler İçmeler sahi yolu
TURUNÇ

     Marmaris’e 21 km mesafede olan Turunç, İçmeler’den sonra gelmektedir. Turunç huzur dolu bir yer. Doğası henüz bozulmamış. Sakin bir ortamda kafa dinlemek istiyorum diyenlere ilaç gibi gelecek bir yer bana göre. Biz çok sevdik. Marmaris’te tatil yapmayı düşünenlere burayı gözüm kapalı tavsiye edebilirim. Turunç’ta günü birlik tekne turlarına katılıp Marmaris’in eşsiz koylarının tadını çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda dalış da yapıp denizin berraklığını hissedebilirsiniz. Turunç’un halk plajı oldukça temiz ve çakıllardan oluşuyor. Turunç’ta bir çok otel ve restoran bulunmakta burada huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

BAYIRKÖY

     Marmaris’e bağlı Bayırköy, köyün merkezinde bulunan ve yaşı 1880, boyu 35m olan asırlık çınar ağacıyla ünlü. Bu ağaç Bayırköy’ünün sembolü ve uğuruymuş. Bu köyde mola verip çay-kahve içebilirsiniz.

MARMARİS AMOS ANTİK KENTİ
marmaris Amos Antik Kenti
Amos Antik Kenti

     İşte buranın manzarası efsaneeeee. Bu antik kentten geriye ne yazık ki fazla bir şey kalmamış ve kent oldukça bakımsız bir durumda:( Amos antik kentine giriş ücreti yok, zaman sınırlaması da yok. Yazın çok sıcaklarda merdivenlerini çıkmak eziyet olsa da manzarası gerçekten çok güzel. Adamlar gerçekten nereye kent kuracaklarını iyi biliyor diyor insan. Amos antik kentine Kumlubük’e varmadan uğramanızı tavsiye ederim. Amos antik kenti nerede derseniz buraya tıklamanız yeterli. Eşsiz manzarayı yakalamak ve tiyatrosunu görmek için üşenmeden merdivenleri çıkın 🙂

KUMLUBÜK

     Marmaris gezilecek yerler listesindeki en sevdiğimizzzzz yer. Buraya bayılıyoruz. Berraklığı, sakinliği bizi bizden alıyor. Huzur verici. Kumlubük plajında insan sanki akvaryumda yüzüyor. Buraya gelirseniz kesinlikle şnorkeliniz olsun derim. Biz burada şnorkel ile dalmaktan dolayı yüzmeyi unutuyoruz.:) Kumlubük yazın özellikle hafta sonları kalabalık oluyor. Ama bir çok yere göre daha az bi kalabalık. Bir çok koya göre daha bakir olan Kumlubük çakıl taşlardan oluşuyor. Kumlubük plajı Marmaris’e 25 km mesafede. Turunç’tan sonraki durak Kumlubük koyunun konumu burada. Kumlubük’te kalmak isterseniz birkaç otel de mevcut. Burada kafe, restoranla işim olmaz derseniz Turunç’tan alışveriş yapıp gelin zira market, bakkal vs. yok.

HİSARÖNÜ

     Marmaris-Datça yolundan gittiğinizde Datça’ya devam etmeden Hisarönü-Orhaniye-Selimiye-Bozburun tarafına döndüğünüzde sizi başka cennetler bekliyor. Bu kısmı bir grup olarak gezebilirsiniz. Hisarönü’nün denizi sığ, kumu kiremit renginde. Hisarönün’de ayrıca kalıntı halinde Kastabos isimli tapınak şehri de bulunuyor.

EFSANE BİR AŞK HİKAYESİ: KIZKUMU (ORHANİYE)
marmaris Kızkumu (Orhaniye)
Kızkumu (Orhaniye)

     Siz hiç denizin ortasında yürüdünüz mü? Cevabınız hayır ise Kızkumu’na gelmelisiniz. Marmaris’in Orhaniye Mahallesinde bulunan Kızkumu Plajı deniz üzerinde 600 metreye kadar uzanan bir plaj. Kışın bu plaj deniz seviyesinin yükselmesinden dolayı ortadan kayboluyor. Yazın da deniz suları çekildiğinden plaj ortaya çıkıyor. Kızkumu Plajı’nın giriş ücreti yoktur.
     Evett şimdi Kızkumu efsanesine gelelim şimdi: Efsaneye göre Bybassos Kralı’nın kızı güzel Prenses, korsanlardan kaçmak üzere burada denize doğru gider. Yüzme bilmediğinden dolayı da eteğine kum doldurarak ve karşı kıyıya ulaşmak için denize serperek ilerler. Ancak karanlıkta yolunu kaybettiğinden ve kumları da bittiğinden dolayı, kaldığı yerde boğularak ölür. Bu hikâyeye dayanarak bölgeye Kızkumu ismi verilmiştir.
     Kızkumu Marmaris’e 30 km uzaklıkta olup buraya Marmaris’ten minübüs ile gelebilirsiniz. Sefer saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Marmaris gezilecek yerler listesine devam…

TURGUT ŞELALESİ
marmaris bujuyollarda

     Marmaris’te en çok sevdiğimiz yerlerden biri Turgut Şelalesi. Gerçekten cennetten bir köşe. Marmaris’e gelirseniz bence buraya kesinlikle uğramalısınız. Şelalelerin oluşturduğu doğal havuzlar nice olimpik havuzdan kat ve kat güzel. Merdivenlerden çıkıyorsunuz karşınıza başka bir şelale ve havuz çıkıyor. Su da oldukça soğuk. Turgut Şelalesinde suyun sıcaklığı yazın 15-20 dereceye kadar düşebiliyor. Yazın Marmaris’in 45 derecelik sıcağını düşündüğümüzde serinlemek için oldukça ideal bir yer oluyor. Turgut Şelalesi’nin girişinde bazı işletmeler var buralarda çay-kahve molası verebilirsiniz.

     Turgut Şelalesi’nin giriş ücreti yoktur. Girişler ücretsiz.

     Turgut Şelalesi, Bayır ile Turgut arasında kalıyor. Bayır’dan Turgut istikametine doğru giderken 5’inci kilometrede Şelale tabelasını görebilirsiniz. Konumu için buraya tıklamanız yeterli.

SELİMİYE
marmaris selimiye
Selimiye

     Marmaris’e yaklaşık 45 km mesafede bulunan Selimiye tam bir huzur yuvası. Uzun yıllar buraya ulaşım sıkıntısı olduğundan dış dünyaya çok açılmayan bir yer Selimiye. Selimiye’ye giderken öyle güzel yollardan geçiyorsunuz ki hem yeşile hem de maviye doyuyorsunuz. Muğla’nın incisi Selimiye’ye geldiğinizde Selimiye koyunu göreceksiniz burası öyle bir korunaklı koy ki fırtınalarda tekneler ve yatlar buraya sığınırmış. Selimiye sahilinde birbirinden güzel konseptlerde kafeler ve restoranlar var. Ayrıca Selimiye’den günü birlik tekne turları ile çevre koyları da keşfedebilirsiniz. Selimiye’de ne yapılır sorusunun en güzel cevabı kesinlikle kafa dinlenir…
     Marmaris’ten Selimiye dolmuş saatlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SÖĞÜT

     Marmaris gezilecek yerler bitmek bilmiyor. Bunlardan biri de Söğüt Köyü. Kendi halinde tüm doğallığını koruyan Söğüt Köyü’nde güzel restoranlar var. Balık restoranları ile ün salmış Söğüt Köyü’nde sakinliği ve huzuru hissedip huzur bulabilirsiniz. Söğüt Köy’ü dolmuş saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

BOZBURUN

     Ve son durak. Hisarönü-Orhaniye-Selimiye hattının son durağı Bozburun’a geldik. Burası ahşap yat tekne atölyeleriyle anılıyor. Mavi turların simgesi motorlu ahşap guletler Bozburun’da inşa ediliyor.
     Bozburun Larymna antik kenti sınırları içerisinde bulunuyor. Larymna antik kentine ait az sayıda kalıntı Asar tepesinde 45 dakikalık yürüme mesafesinde. Güzel bir doğa yürüyüşü için ideal. Kent surları ve bazı mezar taşları çevreye dağılmış durumda. Asar tepesinde manzara muhteşem. Marmaris Bozburun arası 63 km. Ege aşıkları olarak gezdiğimiz her yerde beklentilerimizin karşılığının fazlasını alıyoruz. Biz Ege’yi çok seviyoruz…

KLEOPATRA ADASI VE PLAJI (SEDİR ADASI)

     Kleopatra adası diğer adıyla Sedir adası aslında coğrafi olarak Muğla’nın Ula ilçesine bağlı iken genelde Marmaris ile anılıyor. Sedir Adası (Kleopatra Adası (Cedrea)), Marmaris gezilecek yerler listesinin en başında geliyor. Sedir Adası, Kedrai Antik Kenti ve ünlü Kleopatra Plajı ile tanınıyor.

                         BİR AŞK HİKAYESİ: KLEOPATRA ADASI EFSANESİ
     Sedir Adası altın sarısı kumları ile meşhur. Bu altın kumlar nereden geliyor işte efsane burada başlıyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra sevgilisi Roma’lı Komutan Antonius’un adada buluşmaları için geldiğinde burada hiç kum görmez ve Antonius’a bu durumu söyler. Antonius boş durur mu hiç. Hemen kölelerine emir verir ve Mısır’dan gemilerle Sedir Adasına kum getirir ve Sedir Adasına bu kumları döker. Aşk nelere kadir neler yaptırıyor insana değil mi:) Bu altın sarısı kumlar koruma altında, buradan hiçbir şekilde kum alınamaz götürülemez hatta plaj sonrası vücudunuzda kum kalmaması için duş almak zorundasınız 🙂 Gece yetkililerce kum tanelerinin stok sayımı yapılıyor 😀

     Sedir adasına gelip piknik yapmak isterseniz hazırlıklı gelmenizde fayda var. Adada şartlar pahalı olabilir. Adanın para birimi sanki dolar 🙂 Ha bi de yanınızda yüzme noktasında şnorkeliniz kesinlikle olsun.
     Sedir Adası’na nasıl gidilir sorusunun cevabına gelince ilk olarak Sedir Adası, Muğla’ya 62 km, Marmaris’e 23 km mesafede konumlanıyor. Adaya Marmaris’in Çamlı Köyü’nden düzenli olarak yapılan tekne seferleriyle 45 dakikaya ulaşabiliyorsunuz. Sedir adasına gidiş geliş ulaşım bedeli 25 TL. Son olarak buraya kadar gelmişken İncekum plajını da uğrayabilirsiniz.  

     Sedir Adası, Kleopatra Plajı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
     Sedir Adası, Kleopatra Plajı’na giriş ücreti kişi başı 30 TL (2019 yılı), ancak Müze Kart sahibi iseniz giriş ücretsiz. Müze kart candırrrr:) Kleopatra plajında şezlonglar ücretsiz.          

Ziyaret Saatleri:  Yaz Dönemi  08:30 – 19:00, Kış Dönemi     08:30 – 17:30

RODOS

     Rodos adasını buraya yazmamın nedeni Marmaris’ten Rodos’a feribot seferlerinin düzenlenmesi. Ben Marmarisi full gezdim hala vaktim var diyorsanız Rodos’a gidebilirsiniz. Rodos Gezi Rehberimize tıklayıp Rodos ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

MARMARİSTEKİ ANTİK KENTLER

     Muğla antik kent açısından oldukça zengin bir konumda. Marmaris ilçesindeki antik kentlerden genel itibariyle günümüze çok az kalıntı ulaşmış. Hepsi Karya şehirleri olan ve Marmaris ilçe sınırları içinde yer alan antik kentleri aşağıda sıralıyorum.

 • Physkos (Beldibi, Asartepe),
 • Amos (Hisarönü, Turunç),
 • Bybassos (Hisarönü),
 • Kastabos (Hisarönü),
 • Syrna (Bayırköy),
 • Larymna (Bozburun),
 • Thyssanos (Söğütköy),
 • Phoenix (Taşlıca),
 • Loryma (Bozukkale)
 • Kasara (Serçe Limanı),
 • Kedrai (Sedir Adası),
 • Euthena ve Amnistos (Karacasöğüt).
 • Physkos

MARMARİS PLAJLARI VE KOYLARI

     Güzel Marmaris’in eşsiz güzellikte olan, bizleri maviye doyuran, berrak, tertemiz koyları aşağıdaki sizlere sunulmuştur. Marmaris gezilecek yerler listesinin en mavi kısmı burada 🙂

 • Abdi Reis Koyu
 • Amos Koyu
 • Bencik Koyu
 • Boncuk Koyu  
 • Cennet Adası
 • Çiftlik Koyu
 • Kumlubük Koyu
 • Saranda Koyu
 • Turunç Koyu

MARMARİS MARİNALAR

     Mavi Yolculuk güzergahı üzerinde bulunan Marmaris yatçılar açısından oldukça iyi bir noktada bulunuyor. Marmaris’te yat turizmini geliştirmek amacıyla 5 yılda bir Uluslararası Yat Festivali ve Uluslararası Marmaris Yat Yarışları düzenleniyor. Aşağıda Marmaris’teki marinaları sıraladım.

Netsel Marina İletişim Bilgileri
Adres: Netsel Turizm Yatırımları A.ş. Posta Kutusu 231/232 Marmaris / Muğla Telefon: 0252 412 27 08

Belediye Rıhtımı İletişim Bilgileri
Adres: Belediye Yat İskelesi
Telefon : 0 252 412 28 68

Albatros Marina
Adres: Adaköy Marmaris / Muğla

Akdeniz Martı Marina
Adres: Orhaniye Köyü Marmaris / Muğla

Karacasöğüt Martı Marina
Telefon : 0 252 465 33 46

Marmaris Yacht Marina
Adres: Yalancıboğaz Mevkii Marmaris / Muğla
Telefon: 0252 422 00 22

MARMARİS GECE HAYATI

     Marmaris’te gece hayatının kalbi tabi ki barlar sokağında atıyor. Cluplar genelde Mayıs ayında sezon açıp, Ekim ayı gibi sezonu kapatıyorlar. Ünlü DJ ler ve sanatçılar sık sık bu cluplarda boy gösteriyor. Aşağıda kaliteli diyebileceğim, sorun çıkmayacak birkaç clubı sıraladım. Buralara gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var. Cluplar genelde gece 04’e kadar açık. Bu arada cluplarda hesabı öderken de dikkatli olun. 🙂

Clup Arena
Adres: Tepe Mahallesi Barlar Sokağı No:125, 48700 Marmaris, Muğla.
İletişim/Tel: +90 (543) 737 35 86

Marmaris Andromeda The Club
Adres: Tepe Mahallesi Barlar Sokağı No:119
İletişim/Tel: 0532 336 10 34

Marmaris Joy Club
Adres: Tepe Mahallesi 48700
İletişim/Tel: 0252 412 29 06

Crazy Daisy
Adres: Tepe Mahallesi 32 Sk. No:21, 48700 Marmaris, Muğla.
İletişim/Tel: +90 (544) 772 45 45

Marmaris Budha Bar
Adres: Tepe Mah.39 Sk. 48700, Çamdibi, Marmaris, Muğla. 
İletişim/Tel: +90 (252) 412 82 02

Back Street Bar
Adres: Tepe Mah.39 Sk. 48700, Çamdibi, Marmaris, Muğla.
İletişim/Tel: +90 (252) 412 82 02

     Marmaris gezilecek yerler listesi ve Marmaris hakkındaki diğer bilgileri verdikten sonra geriye gezmek kalıyor. Eğer bu bloğumu okuyup Marmaris’i gezecekseniz yorum yaparak gördüklerinizi, hissettiklerinizi paylaşabilirsiniz.

2 Comments

 • Erdinç Ekin

  Merhaba,

  Çok başarılı ve detaylı bir blog yazısı olmuş. Bir çırpıda okudum. Bölgemizi bu kadar güzel tanıttığınız için sizlere çok teşekkür ederiz. Siz blog yazarları sayesinde turizm destinasyonları daha iyi şekilde tanıtılıyor. Ellerinize emeklerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.