datça badem çiçeği festivali datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

DATÇA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ : EN GÜZEL 13 YER

Bal badem balık… Üçünü yan yana gördüğünüzde aklınıza Datça gelsin. Datça hayatın yavaş aktığı yer… Burası gerçekten apayrı bir dünya. Yarımada olmasındandır ki kendine özgü bir havası var Datça’nın. Datça Ege ile Akdeniz’in buluşma noktası. Burası havasıyla, plajlarıyla, koylarıyla, tarihiyle cennetten bir köşe. Datça’ya bir kere gelen, Datça’nın havasını bir kere alan buraya kesinlikle bir kez daha gelecektir. Datça Gezilecek Yerler listesini gördükçe ve buraları gezdikçe ruhunuz tazelenecek.

Muğla’ya bağlı Datça taş evleri, begonvilleri, şirin sokakları, badem çiçekleri ve mutlu insanları ile sizi karşılıyor. Strabon’un, “Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olsun diye Datça Yarımadası’na gönderir” sözü gerçekten burada kendini doğruluyor. Masmavi denizi, bol bol güneşli günleri, güzel havası ve bükleriyle Datça insanın ömrüne ömür katıyor. Biliyor musunuz yabancılar hastalıklarından arınmak için Datça’ya yerleşiyor. Datça’ya say say methiyeler yetmez.

Biz Üstün’le Datça ve çevresine her fırsatta gitmeye çalışırız. Bu seferde tam yazı özlemeye başladığımız zamanlarda imdadımıza yetişiyor Datça. Bembeyaz badem çiçeği açmış ağaçlarla kaplı haliyle baharı müjdeliyor bize. Bir de Badem Çiçeği Festivaliyle bir hafta sonu kaçamağı için göz kırpıyor. Datça Gezilecek Yerler listesine geçmeden önce Datça Nerede ve Nasıl Gidilir , Datça’ya Ne Zaman Gidilir ve Datça’ya Kaç Gün Ayırmalı gibi sorularının cevaplarını vermeye çalışayım.

DATÇA NEREDE VE DATÇA’YA NASIL GİDİLİR ?

Datça ilçesi Muğla’ya bağlı ve Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri. Ege ile Akdeniz’in buluştuğu Datça’nın sadece Marmaris ile kara bağlantısı var. Datça’ya giderken sağınız solunuz deniz şeklinde ilçeye doğru gidiyorsunuz. Datça’nın yolları oldukça virajlı. Havası püfür püfür esen Datça’ya en yakın havalimanları Milas Bodrum veya Dalaman Havalimanları. Datça’ya havayolu ile gelecekseniz ilk olarak havaalanından Marmaris’e gelmeniz gerekiyor. Bu konuyu detaylı Marmaris Gezilecek Yerler yazımda anlatmıştım. Marmaris’e geldikten sonra Datça’ya minübüslerle geçebilirsiniz.

Mesafe olarak Datça Marmaris arası 70 km, Datça Fethiye arası 192 km, Datça Muğla arası 122 km. Datça İzmir 330 km, Ankara 708 km, İstanbul 882 km mesafede. Datça Ankara 11 saat, İstanbul’dan ise 14 saat sürüyor. Datça İzmir 6-7 saat, Datça Muğla 2 saat sürüyor. 

DATÇA’YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Bu sorunun cevabı net: Yaz kış, ilkbahar, sonbahar fark etmez yılın 365 gününde de Datça’ya gelebilirsiniz. Deniz, kum, güneş için gelecekseniz yaz ayları en ideali. Kalabalıktan çok hoşlanmıyorsanız bahar ve kış ayları size göre.

DATÇA’YA KAÇ GÜN AYIRMALI ?

Datça’ya kaç günde gezilir diye sorarsanız bence Datça 2 günde rahat rahat gezilir. Ama ben Datça’nın plajlarının, koylarının tadını çıkara çıkara gezmek istiyorum derseniz o zaman 4-5 günde Datça’yı tamamen gezebilirsiniz.

DATÇA GEZİLECEK YERLER

Datça Gezilecek Yerler listesini 2 kısma ayırıyorum. İlk olarak Datça Merkez Gezilecek Yerler, ikinci olarak Datça Çevresinde Gezilecek Yerler. Datça yarımada olmasından dolayı Datça gezilecek yerler birbirine yakın konumda. Buraları şahsi aracınızla ya da kiraladığınız araç ile gezerseniz çok daha pratik ve rahat olur.

DATÇA MERKEZ GEZİLECEK YERLER & DATÇA MERKEZDE NE YAPILIR ?

ESKİ DATÇA
datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları eski datça

Datça gezilecek yerler listesine Eski Datça ile başlıyoruz. Begonvillerle süslü taş evleri, hediyelik eşya satan dükkanları ve Can Yücel’in evini Eski Datça’da görebilirsiniz. Eski Datça’nın sokakları sanat ve huzur kokuyor. Burada ikamet edenler bahçelerinde o kadar güzel süs eşyaları yapmışlar ki yaratıcılık tavan yapmış burada. Eski Datça’da badem gazozunu tatmayı unutmayın. Badem gazozunun dadını dadan biliyor. 🙂

Eski Datça’daki butik oteller ve pansiyonlar konaklama için güzel bir seçenek olabilir. Aklınızda bulunsun.

Eski Datça’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları
CAN YÜCEL’İN EVİ
datça badem çiçeği festivali datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

Can Yücel’in evi hemen Eski Datça’da bulunuyor. Burası Eski Datça’nın popüler olmasına büyük katkı sağlamış. Can Yücel’in Evi’nin, merkeze uzaklığı yaklaşık 3,5 kilometre. Can Yücel’in evinin içerisine özel mülk olmasından dolayı giremiyorsunuz, kapı kilitli. Burası müze değil karıştırmayın. Eve giremeseniz de o havayı almanız yetiyor.

KIZLAN YEL DEĞİRMENLERİ (KIZLAN KÖYÜ)

Kızlan Yel Değirmenleri, şu an için restore edilmeyi bekliyor. Oldukça kötü durumda. Yenilenmeye ve eski görkemli günlerine dönmeyi bekliyor.
1900’lü yılların başlarında inşa edildiği düşünülen, taş değirmenlerinin içerisi içler acısı. Burası Datça merkeze 12 km uzaklıkta. Konum ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DATÇA MERKEZ
datça gezi rehberi datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları

Datça merkeze geldiğinizde berrak sularıyla limanı görebilir, sevgi yolunda yürüyebilir, sahil boyunca sıralanan kafe ve restoranlarda bir şeyler yiyebilirsiniz. Eğer denize girmek ve Datça merkezden uzaklaşmak istemiyorsanız Taşlık ve Kumluk plajlarını yüzmek için tercih edebilirsiniz. Buranın gecesi ve akşamı oldukça güzel ve canlı oluyor. Akşam vakti Datça sokaklarında gezmek oldukça keyif verici.

Datça merkezde ne yapılır ? Cumartesi gününe ya da bizim gibi Badem Çiçeği Festivaline denk geldiyseniz kurulan halk pazarında bol bol alışveriş yapabilirsiniz. Datça çarşısında Datça bademi, Datça çam balı, domates kurusu, el emeği hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Adalardan gelen Yunanlılar bile burayı tercih ediyor bilginiz olsun.:)

KARGI KOYU

Kargı Koyu Datça Merkeze en yakın koy konumunda. Burası Datça merkeze 3 km uzaklıkta bulunuyor. Kargı Koyu, etrafındaki tepelerden dolayı korunaklı ve sakin bir koy. Kargı Koyu’nun çevresi okaliptüs ağaçlarıyla kaplı. Buranın denizi tertemiz, plajı çakıl. Burada hem halk plajı var hem de tesislerin kendi alanı. Yazın kalabalık oluyor bilginiz olsun. Kargı Koyu 2019 otopark ücreti en son 5 TL’idi. Merkezde minübüsle buraya ulaşabilirsiniz.

DATÇA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Datça Merkez gezilecek yerler tamamlandıktan sonra artık Datça’nın çevresindeki güzelliklere geçebiliriz. Datça yarımada olmasından dolayı Datça çevresinde bol bol güzel koylar ve plajlar var. Datça çevresinde gezilecek yerleri yazarken haritada yarım adanın ucuna doğru düzenli şekilde yazıyorum bilginiz olsun. Son durak Knidos Antik Kenti.

DOMUZ ÇUKURU – DOMUZBÜKÜ KOYU

Datça’nın Mesudiye sınırları içerisinde yer alan ve Palamutbükün’den günlük tekne turları ile gidilen bir yer. Kara ulaşımı olmayan, sadece denizden ulaşılan bir koy burası. Deniz ve manzara mükemmel. Datça yarım adasında mutlaka görülmesi gereken bir koy. Tesis imkanı yok. Tekne veya yat ile uğranabilecek güzel bir koy. Karadan ulaşımının mümkün olmadığı Domuzbükü Koyu’nun mavi bayraklı denizi ve muhteşem manzarası ziyaretçilerini büyülüyor. Datça’dan ya da Hayıtbükü’nden de tekneler kalkıyor.

HAYITBÜKÜ PLAJI / KOYU
datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

Datça Gezilecek Yerler listesi “büklerden” oluşuyor desek abartmamış oluruz.:) O güzel büklerden biri de Hayıtbükü. Datça’nın Mesudiye köyüne bağlı bu bük konaklamak için ya da günü birlik yüzmek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri.  Denizi çabuk derinleşmediği için çocuklu ailelerin tercih edebileceğini de söylemiş olayım 🙂 Burada şezlong ve yeme içme için tesisler bulunuyor. Hayıtbükü plajı ile buraya giden yol çok yakın olduğundan burada işletme fazla yok. Diğer plajlara göre burası biraz daha sakin.

Hayıtbükü Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

OVABÜKÜ PLAJI / KOYU
datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

Ovabükü Plajı hem açık deniz, hem koy havasını veren nadir plajlardan biri. Akvaryum gibi olduğu anlar genellikle sabahları. Öğlen saatleri nispeten dalgalı olabiliyor. Doğasına denizine hayran kalacağınız koylardan bir yer burası. Tatilinizi geçirmek için adeta cennet. Gürültüden uzak, huzura doyacağınız bu koyda konaklama ve yeme içme seçenekleri de var. Datça’da nerede kalalım derseniz Datça Otel Tavsiyeleri yazımda sizi çok güzel bir yer bekliyor.

Ovabükü Plajı Hayıtbükü Koyuna oldukça yakın konumda. Yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KURUBÜK

İşte buranın manzarası efsane. Kurubük’ün muhteşem bir manzarası var, suyun berraklığı, maviliği insanı içine çekiyor adeta. Yüzmek ve kendi imkanlarınızla konaklamak için harika bir yer Kurubük. Burada herhangi bir tesis yok burada yüzme planınız varsa tedarikli gelmenizde fayda var.

Kurubük, Ovabük ve Palamutbük arasında kalıyor. Buraya gelmek için sahil şeridinden ilerlemeniz gerekiyor. Araç şart. Kurubük’ün konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kurubük İle İlgili Bilinmesi Gerekenler:
– Datça’da bulabileceğiniz en güzel denizi olan koylardan bir tanesi. ulaşımı rahat, giriş yolu kötü durumda.
– Kurubük konumu nedeniyle genellikle rüzgar alıyor.
– Koyda belli dönemlerde çok fazla arı oluyor, arılar agresif ve saldırgan, dikkatli olmanızda fayda var.
– Kurubük yaz döneminde yoğun oluyor , çok fazla günübirlik ve çadır kurmaya gelen var.
– Kurubük’de cadır kurup, kamp yapabilirsiniz. Fakat özellikle yaz döneminde bunun için erken gelmelisiniz.

PALAMUTBÜKÜ PLAJI / KOYU
datça gezilecek yerler palamutbükü datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

Datça Gezilecek Yerler listesindeki en favori yerimize geldik. Palamutbükü Datça’nın merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Oldukça uzun bir plaja sahip olduğu için kalabalık çok sorun olmuyor. Burada tüm gününüze geçirebilirsiniz. Buraya gelirseniz yanınızda kesinlikle şnorkel olsun. Şnorkel varken yüzmeyi unutuyorsunuz. Deniz gözlüğünü takıp, berrak suların altında çeşit çeşit balıklarla yüzerken parmaklarınız buruşma garantili 😀

datça gezi rehberi can yücel

Datça Palamutbükü ‘nde konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon seçeneği de mevcut. Gündüz denizin tadını bolca çıkarıp, akşamları Palamutbükü’nün en güzel restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz.

KNİDOS ANTİK KENTİ

Knidos Antik Kenti Datça merkeze 35 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Datça Yarımadası’nın en uç noktası. Knidos Antik Kenti, Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada önemli bir liman ticaret kentiymiş. Burada kazı çalışmaları hala devam ediyor. Antik kentte Tiyatro, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Güneş Saati, Agora ve Odeon kalıntılarını görmek mümkün. Gün batımı burada oldukça güzel aklınızda bulunsun. Knidos’un yolu biraz zahmetli olsa da burayı muhakkak ziyaret edin. Yol bazen çok darlaşıyor ve tek şeritli oluyor. Dikkatli olmanızda fayda var.

Knidos Antik Kenti’nin giriş ücreti 2020 : Giriş ücreti kişi başı 14 TL. 18 yaş altı ücretsiz, müze kart burada geçerli.

Knidos Antik Kenti’nin açılış ve kapanış saatleri: Açılış saati 09:00 – Kapanış Saati 19:00

Datça’nın en uç noktasında bulunan Knidos Antik Kenti’nin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KNİDOS DEVEBOYNU DENİZ FENERİ

Knidos Antik Kentin’den yaklaşık 30-35 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulaşılan Deveboynu Deniz Feneri, zorlu bir yolu olmasına rağmen mutlaka çıkılması gereken bir yer. Fenere çıktığınızda tüm yorgunluğa değecek bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Bir taraf Ege, bir taraf Akdeniz. Ayrıca Knidos Antik Kentini de çok güzel bir açıdan görmüş oluyorsunuz. Çıkarken tabelaları ve kenarındaki boruyu takip etmeniz yeterli. Buraya çıkarken özellikle eşofman ya da pantalon girerseniz, bacaklarınızın çizilmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca yanınıza su almayı unutmayın.

DATÇA AKTUR

Datça ile Marmaris arasında gezilecek yerlerden biri olan Datça Aktur, bünyesinde yer alan 3 adet koy ile Datça’da tatilcilerin uğrak adresi. Aktur Datça’ya 30 km mesafede yer alıyor. Merkezden minibüs seferleri mevcut. Datça Aktur’da kamp kurma ve karavanla konaklama imkanları mevcut.

Datça Aktur Sitesinden bahsetmek istiyorum. Burası ormanlık alan içinde iki tarafında da plajları olan çok güzel bir site. Sahil kenarında uzunca bir yürüyüş alanı ve kafeleri var. Ağaçların altında gölgede oturup saniyeler içinde sahile inebilirsiniz. Marketinden tutun atm’sine kadar her şey var. Keşke burada bir evim olsun diyecekseniz.

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

datça badem çiçeği festivali datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

2019’da ikincisi düzenlenen Badem Çiçeği Festivali Şubat’ta Türkiye’de nereye gidilir sorusunun cevabı oluyor adeta 🙂 Datça merkez kurulan stantlar, yapılan aktiviteler ve gösterilerle Datça’dan ve şehir dışından gelen ziyaretçileriyle panayır alanı gibi oluyor. 3 gün süren badem çiçeği festivalinde birbirinden farklı atölyelere de kayıt yaptırabilirsiniz. Kahkaha terapisinden tutun da sabun yapma atölyesine kadar birçok seçenek bulunuyor. Kurulan stantlarda hediyelik eşyalar, yöresel tatlar, karnınızı doyurabileceğiniz atıştırmalıklar var. Gün boyu süren halk oyunları, modern dans gösterileri, konserler de hoş vakit geçirmeniz için düşünülmüş. Peki festivale adını veren badem çiçeklerini soracak olursanız şehir merkezinde bembeyaz ağaçları göreceksiniz ama güzel fotoğraflar çekmek mis gibi kokularını içinize çekmek isterseniz Datça köylerini ziyaret edebilirsiniz. Biz Hayıtbükü’nden Ovabükü’ne giderken yol üzerinde kalan badem ağacı tarlalarında doyduk badem çiçeklerine 🙂 Festival alanı Datça merkez dışında Palamutbükü’nde de bulunuyor. Ancak buradaki stantlar da gösteriler de Datça merkeze göre daha sınırlı.

datça badem çiçeği festivali datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

DATÇA’NIN NEYİ MEŞHUR & DATÇA’DAN NE ALINIR

Güzelim Datça’nın Nesi Meşhur sorusuna geldik. Datça’ya gelirseniz bunları almadan dönmeyin derim. Ama döndüğünüzde işin kötü yanı aldıklarınıza bakıp Datça’yı hatırlayacaksınız bu iyi mi kötü mü bilemedim 😀

Datça’nın Neyi Meşhur ?
1-) Listenin en başına koyarım Datça’nın püfür püfür esen güzel havası,
2-) Datça Bademi,
3-) Datça Balı,
4-) Datça’nın enfes lezzetteki balıkları,
5-) Datça Taş Evler

İster badem ağaçları çiçek açtığında ister meyve verdiğinde, herhangi bir mevsimde yolunuzu muhakkak Datça’ya düşürün. Datça gezilecek yerler için benden bu kadar, yazımı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakıp beni mutlu edin 🙂 Az kalsın unutuyordum beni bir de instagramdan takip edin.

8 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.