muğla milas gezilecek yerler

Milas Nerede – Milas’a Nasıl Gidilir – Milas Gezi Rehberi

İçimizdeki keşif ruhu ile sürekli bir yerler keşfetmeye çalışıyoruz. Hatta bazen gittiğimiz yerlere tekrar gidiyoruz ve bu yerlerde farklı şeyler yakalamaya çalışıyoruz. Milas da birden fazla gittiğimiz yerler arasında yer alıyor. Hal böyleyken detaylı bir Milas rehberi hazırlamak bizim için şart oldu. Bu yazımda Milas Nerede – Milas’a Nasıl Gidilir, Milas Nasıl Bir Yer, Milas’a Ne Zaman Gidilir, Milas Kaç Günde Gezilir, Milas’ın Neyi Meşhur sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Toprağından tarih fışkıran Milas, Muğla’nın en güzel ilçeleri arasında yer alıyor. Milas hakkında detaylı bilgileri verdikten sonra ayrıntılı şekilde hazırladığım Milas Gezilecek Yerler başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

MİLAS NEREDE & MİLAS NEREYE BAĞLI ?

Milas Nerede – Milas’a Nasıl Gidilir ? Karya Uygarlığı’na ve Menteşe Beyliği’ne başkentlik yapan, tarihi derin ve köklü bir geçmişe uzanan Milas, Muğla iline bağlı ve Muğla’nın 13 ilçesinden biri.

Milas, Muğla Merkeze 65 km (1 saat), Aydın’a 95 km (1,5 saat), İstanbul’a 740 km (10 saat) ve İzmir’e 190 km (2,5 saat) uzaklıkta bulunuyor. Milas’ın haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

MİLAS’A NASIL GİDİLİR & MİLAS’A ULAŞIM ?

milas nerede milas'a nasıl gidilir

Milas Nerede – Milas’a Nasıl Gidilir ? Eğer uzak bir şehirden gelecekseniz en kolay yol Milas’a uçak ile ulaşım sağlamak. Milas Bodrum havaalanı tam Milas ile Bodrum arasında bulunuyor. Milas – Bodrum Havaalanı Bodrum merkeze 32 km, Milas ilçe merkezine ise 15 km uzaklıkta yer alıyor. Havaalanına İstanbul ve Ankara gibi pek çok büyük şehirden düzenli uçuş seferleri düzenleniyor.

Milas Bodrum Havaalanı’ndan Muğla Belediyesi toplu taşıma otobüsleri olan Muttaş ile Bodrum’a ve Muğla il merkezine gidebilirsiniz. Muttaş’ın güncel seferleri için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, Milas ilçe merkezine İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ve 150 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’ndan da ulaşım mümkün. Bu arada ucuz uçak bileti arıyorsanız ucuz uçak bileti bulma yolları başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Eğer kendi aracınızla Ege Bölgesi’nden Milas’a gelecekseniz İzmir-Aydın (Söke) yolunu kullanabilirsiniz. Doğu tarafından Milas’a gelecekseniz Muğla Merkez- Yatağan yolunu kullanmalısınız.

MİLAS’A NE ZAMAN GİDİLİR ?

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Milas’a yılın her ayı gidilebilir. Milas’a kışın kar düşmüyor. Yazın ise Milas yanıyor, sıcaklık 40-45 dereceyi buluyor. Yazın sıcağında Milas Gezilecek Yerler listesindeki yerleri gezerseniz buharlaşma olasılığınız var.:) Dolayısıyla Milas’ı gezmenin en ideal zamanı kesinlikle bahar ve kış ayları. Deniz için geliyorsanız tabi ki yaz aylarını tercih etmelisiniz.

MİLAS KAÇ GÜN GÜNDE GEZİLİR ?

Muğla Milas kaç günde gezilir sorusu tamamen sizin vaktinize ve tatil amacınıza bağlı. Milas gezilecek yerler listesinde yazdığım her yeri sindire sindire gezmek için 2-3 gün yeterli olacaktır. Ha ben deniz tatili yapacağım derseniz zaten çoğu yere gitmenize gerek yok. Milas için vaktiniz darsa ve 1 gün gibi kısa zamanınız varsa Milas merkezdeki yerleri ve Bafa Gölü tarafındaki yerleri gezmenizi öneririm.

MUĞLA MİLAS NASIL BİR YER ? & MİLAS’TA YAŞANILIR MI ?

milas nerede milasa nasıl gidilir

Gelelim kritik soruya; Milas nasıl bir yer ? Bu sorunun cevabı gayet açık. Milas 10 üzerinden 10 yıldızı hak eden bir yer. Milas doğasıyla, tarihi yerleriyle, plajları ve koylarıyla yeryüzündeki cennet yerlerden biri. Şunu belirteyim ki Milas’ın denize kıyısı olan bir çok yeri var fakat Milas merkezde deniz yok.

Milas ilçe merkezi oldukça gelişmiş ve ihtiyacınız olabilecek bir çok şeyi ilçe merkezinde bulabilirsiniz. Şöyle ki Milas ilçe merkezinin imkanları Muğla il merkezinden çok daha iyi. Özetle Milas ülkemizde yaşanılabilecek güzel ilçelerden biri.

MİLAS’IN NEYİ MEŞHUR ?

Milas deyince akla ilk gelen zeytin ağaçları ve bahçeleridir. Dolayısıyla Milas’ın neyi meşhur sorusunun cevabı zeytin ve zeytinyağı oluyor. Bunun dışında Milas’ın köftesi, et ve ciğer kavurması da meşhurdur. Milas’a gelirseniz natürel soğuk sıkım zeytinyağı almayı unutmayın. Aşağıya genel olarak Milas’ın Neyi Meşhur sorusunun cevabını listeliyorum.

  • Zeytin
  • Zeytinyağı
  • Milas Köftesi
  • Et ve ciğer kavurması
  • Milas Halısı
  • Hekatomnos Mezar Anıtı

Milas Nerede – Milas’a Nasıl Gidilir başlıklı yazımızın sonuna geldik. Milas tam bir cennet. Tarihi yerleri, plajları, koyları ve doğal güzellikleri ile Milas keşfedilmeye değer bir yer. Bodrum’dan sıkılırsanız Milas’a bir şekilde yolunuzu düşürün derim. Milas Gezi Rehberim (https://bujuyollarda.com/milas-gezi-rehberi/) gezi planı çıkarmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Şimdiden musmutlu gezmeleriniz olsun.:)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.