akyaka gezilecek yerler

Akyaka Nerede | Akyaka’ya Nasıl Gidilir ?

Bu detaylarda Akyaka’ya Ne Zaman Gitmeli, Akyaka Kaç Günde Gezilir, Akyaka’da Nerede Denize Girilir – Nerede Yüzülür, Akyaka’nın Neyi Meşhur, Akyaka’da Ne Yapılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Umarım bu yazım dahil Akyaka Gezi Rehberimin içindeki tüm yazılar size yol gösterip faydalı olur.

AKYAKA NEREDE & AKYAKA NEREYE BAĞLI ?

İlk olarak yanlış bilinen genel bir durumu belirtmek istiyorum. Akyaka, Muğla’nın ilçelerinden biri değil. Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle. Akyaka’ya en yakın köyler Gökova ve Akçapınar. Akyaka ayrı bir mahalle ama bazen yörede insanlar tarafından Gökova diye de anılıyor.

Bir de Muğlalılar arasında Muğla, sakar altı ve sakar üstü diye ikiye ayrılıyor. Ne bu Sakar dediğinizi duyar gibiyim. Sakar bir geçit. 660 rakımlı Muğla’yı denize bağlayan, Üstün’e göre Türkiye’nin en virajlı ve en tehlikeli yollarından biri olan bir yol. İşte Akyaka da hemen bu geçidin altında bulunuyor. Sakar Geçidi’ndeki manzara izleme noktalarından Akyaka’yı çok rahat görebilirsiniz.

AKYAKA NEREDE ?
akyaka nerede
Akyaka Drone Görüntüsü

Akyaka Nerede? Yukarıda bahsettiğim gibi Akyaka Mahallesi, Sakar Geçidi’nin hemen altında kalıyor. Gökova Körfezi’nin doğu tarafında kalan Akyaka, Muğla merkeze 38 km uzaklıkta yer alıyor. Muğla merkezde deniz yok, genelde insanlar deniz için en yakın Akyaka’yı tercih ediyor. Kendine özgü Muğla mimarisine sahip evleri olan ve meşhur Azmak Nehri’nin bulunduğu Akyaka, Muğla’daki popüler tatil noktalarına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Akyaka’nın haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka’nın bazı önemli yerler ile arasındaki mesafe aşağıdaki gibi:

Akyaka – Marmaris arası 31 km,
Akyaka – Datça arası 101 km,
Akyaka – Fethiye arası 101 km,
Akyaka – Bodrum arası 135 km,
Akyaka – Muğla Merkez arası 38 km,
Akyaka – İzmir arası 240 km,
Akyaka – Aydın arası 145 km,
Akyaka – Antalya arası 294 km,
Akyaka – Ankara arası 622 km ,
Akyaka – İstanbul arası 703 km mesafe bulunuyor.

MUĞLA AKYAKA’YA YAKIN İLÇELER VE YERLER

Akyaka gezilecek yerler listesini tamamladınız ve bu civarda vaktiniz kaldıysa aşağıda Akyaka’ya en yakın yerler arasında olan Muğla ilçelerini detaylıca keşfedebilirsiniz. Akyaka’ya çok daha yakın yer arıyorsanız köy olarak Gökova ve Akçapınar Köylerini tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki yerlerin üzerine tıklarsanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Muğla’nın Akyaka’ya Yakın İlçeleri:

AKYAKA’YA NASIL GİDİLİR ?

Akyaka Nerede | Akyaka’ya Nasıl Gidilir sorusunun 2. kısmındayız. Akyaka’ya Nasıl Gidilir sorusunun cevabı tamamen Akyaka’ya nereden geleceğinize bağlı bir durum. Akyaka’ya uzak bir yerden gelecekseniz en pratik yol tabi ki hava yolu. İzmir, Aydın, Denizli, Antalya gibi yakın illerden gelecekseniz tercih etmeniz gereken yol kara yolu. Akyaka’ya nasıl gidilir sorusunun cevabının detayları aşağıda.

AKYAKA’YA KARA YOLU İLE ULAŞIM:

Akyaka’ya kara yolu ile İstanbul, Ankara, Adana gibi büyük illerimizden otobüs ile ulaşabilirsiniz. Şunu belirteyim, bu otobüsler Akyaka’nın içine girmiyor. Sizi Akyaka yol ayrımında bırakıyorlar siz oradan Akyaka’ya geçiyorsunuz. Akyaka yol ayrımı ile Akyaka arası araç ile yaklaşık 2-3 dk sürüyor. Normalde otobüs biletinizi alırken Akyaka yol ayrımında ineceğinizi belirtmeniz ya da bu ayrımdan geçen Marmaris otobüslerine bilet almanız gerekiyor ama Enuygun.com tüm bunlarla uğraşmadan direkt olarak Akyaka Sapak’ta inebileceğiniz otobüs biletlerini de listeliyor. Varış yeri olarak Akyaka Sapak Otogarı’nı seçip biletinizi kolayca alabilirsiniz. Kendi aracınızla Akyaka’ya ulaşmak için eğer kuzey tarafından (İstanbul, İzmir, Ankara gibi) gelecekseniz Sakar Geçidi’nden geçmeniz gerekiyor. Sakar sonrası 5 dakikada Akyaka’ya ulaşıyorsunuz.

NOT: Kendi aracınızla kuzey taraftan Akyaka’ya gelecekseniz Sakar Geçidi’nin virajlı yollarına ve Akyaka yol ayrımının mühendislik harikası keskin virajına dikkat edin. !

Akyaka Dolmuş Saatleri: Muğla’nın diğer ilçelerinden Akyaka’ya dolmuş seferleri ve saatleri için Muğla Belediyesi’nin bu bağlantısına göz atabilirsiniz.

AKYAKA’YA HAVA YOLU İLE ULAŞIM

Muğla’da Akyaka’ya yakın 2 tane havaalanı bulunuyor. Bunlar, Dalaman Havaalanı ve Milas Bodrum Havaalanı. Bunlardan Akyaka’ya en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup iki yer arasındaki mesafe 69 km. Bu havaalanlarına geldikten sonra Akyaka’ya geçmek için kara yolu ile Akyaka’ya ulaşmanız gerekiyor.

Dalaman Havaalanı’ndan Akyaka’ya Nasıl Gidilir ? Dalaman Havaalanı ile Akyaka arası 69 km. Dalaman Havaalanı’ndan Akyaka’ya ulaşmak için havaalanından Marmaris’e giden Muğla Belediyesi’ne ait Muttaş otobüslerine ya da Havaş’a binmeniz gerekiyor. Muttaş sefer saatleri için bu bağlantıdan bilgi alabilirsiniz. Otobüs ile Marmaris’e gelmeden Marmaris yol ayrımında inip buradan taksi ya da otostop ile Akyaka’ya geçebilirsiniz.

Bodrum Havaalanı’ndan Akyaka’ya Nasıl Gidilir: Bodrum Havaalanı’ndan Akyaka’ya gitmek için havaalanından kalkan Muttaş seferleri ile Muğla merkez otogarına gelip otogardan Akyaka dolmuşları ile Akyaka’ya ulaşabilirsiniz. Muttaş seferleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Bu arada Akyaka’ya ucuz uçak bileti bulmak için Ucuza Uçak Bileti Bulma Yolları başlıklı yazımı okumayı ihmal etmeyin.

AKYAKA’YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Akyaka’ya yılın her ayı gidebilirsiniz. Buraya kar düşmüyor. Kışın bol bol yağmur var. Akyaka koyları ve plajlarının tadını çıkarmak isterseniz bol güneşli aylar olan Haziran-Temmuz-Ağustos ayları en ideali. Yazın Akyaka çok kalabalık oluyor söyleyeyim. Daha tenha bir Akyaka istiyorsanız bahar ayları ve kış ayları size göre. Bize gün, ay fark etmiyor yarım saate zaten Akyaka’dayız.:)

AKYAKA KAÇ GÜNDE GEZİLİR ?
akyaka azmak nehri

Akyaka kaç günde gezilir sorusu sizin nasıl bir tatil planladığınızla yakından ilgili. Dinlenmek, denize girmek için Akyaka’ya gelecekseniz ve vaktiniz de kısıtlıysa minimum 2 gün öneririm. Ama bol gezmeli, aktiviteli bir tatil planlıyorsanız Akyaka’da size en azından bir 6-7 gün lazım.

AKYAKA GEZİLECEK YERLER & AKYAKA’DA NEREYE GİDİLİR

Akyaka gezilecek yerler listem tabiki bambaşka bir yazıyı hak ediyor. Akyaka’da nereye gidilir sorusunu ben Akyaka merkez gezilecek yerler ve Akyaka çevresi gezilecek yerler diye 2 kısma ayırmıştım. Liste aşağıda, detaylar Akyaka Gezilecek Yerler yazımda.

AKYAKA MERKEZDE GEZİLECEK YERLER:

 • AKYAKA AZMAK NEHRİ
 • AKYAKA PLAJI (AKYAKA HALK PLAJI)
 • AKYAKA ORMAN KAMPI
 • AKYAKA ALBAY KOYU
 • AKYAKA MADEN İSKELESİ
 • AKYAKA KAYA MEZARLARI

AKYAKA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER:

 • SAKAR SEYİR TERASI
 • AKÇAPINAR KÖYÜ
 • ÇINAR PLAJI
 • AKYAKA TURNALI KOYU
 • AKYAKA AKBÜK KOYU
AKYAKA KOYLARI VE PLAJLARI
akyaka turnalı koyu

Akyaka koyları ve plajları benden sorulur.:) Akyaka’nın masmavi koyları ve güzel plajları için de detaylı bir yazım var. Yazım burada, Akyaka koyları ve plajları listesi aşağıda.

AKYAKA KOYLARI VE PLAJLARI:

 • AKYAKA HALK PLAJI / AKYAKA PLAJI
 • ALBAY KOYU
 • ÇINAR PLAJI
 • AKYAKA TURNALI PLAJI
 • AKBÜK PLAJI
AKYAKA’DE NEREDE DENİZE GİRİLİR & AKYAKA’DA NEREDE YÜZÜLÜR

Yukarıda saydığım Akyaka koyları ve plajlarının hepsi ayrı ayrı güzel. Ama Akyaka’da nerede denize girilir derseniz bizim favori yerimiz Akbük ve Turnalı Plajı. Bu iki yerin denizi bizce çok daha güzel. Şnorkelle dalmayı seven bir çift olarak plajlarda yüzdüğümüzde kendimizi akvaryumda sanıyoruz.:)

AKYAKA’NIN NEYİ MEŞHUR

Akyaka’nın popülerlik kazanmasında aşağıda saydığım maddeler rol oynuyor diyebiliriz. Bu da bize Akyaka’nın neyi meşhur sorusunun cevabını veriyor.

AKYAKA’NIN NEYİ MEŞHUR ?

 • ÖZGÜN MİMARİSİYLE AKYAKA EVLERİ
 • AZMAK NEHRİ VE BUZ GİBİ SUYU
 • BEGONVİL SARMIŞ SOKAKLARI
 • AKYAKA PLAJI GÜN BATIMI
 • AKYAKA ORMAN KAMPI
 • AKBÜK KOYU VE PLAJI
AKYAKA’DA NE YAPILIR ?
akyaka'da ne yapılır

Akyaka Nerede | Akyaka’ya Nasıl Gidilir başlıklı yazımın son kısmına geldik. Akyaka’ya gelirseniz yapmanız gereken olmazsa olmaz şeyleri sizin için listeledim. Fırsatınız olursa bu saydıklarımı yapmaya çalışın. Liste aşağıda, detaylar Akyaka’da Ne Yapılır başlıklı yazımda.

AKYAKA’DA NE YAPILIR ?

 • AZMAK NEHRİ’NİN SOĞUK SULARINDA YÜZÜN
 • AKYAKA’DA GÜN BATIMINI İZLEYİN
 • AZMAK NEHRİNDE TEKNE TURU YAPIN
 • AKYAKA KOYLARINI TEKNE TURU İLE KEŞFEDİN
 • AKYAKA ORMAN KAMPINDA KAMP YAPIN
 • AKÇAPINAR AŞIKLAR YOLUNDA YÜRÜYÜN VE FOTOĞRAF ÇEKİN
 • AKÇAPINAR TOSTÇUSUNDA TOST YİYİN
 • AMAZON’DA KANO DENEYİMİNİ YAŞAYIN
 • KITESURF SPORUNU DENEYİMLEYİN
 • AKYAKA’DA BİSİKLET KİRALAYIN

Akyaka hakkında ne yazsam az. Dolu dolu bir tatil için tek başına gayet yeterli, ama sizin tercihiniz Muğla’nın başka bir tatil beldesinden yana olacaksa bile Akyaka’yı görülecekler listenize muhakkak ekleyin. Benim yazmayı unuttuğum, merak ettiğiniz bir detay olursa yorum bırakabilirsiniz. Akyaka ile ilgili yazdığım diğer yazılar için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.