ULA GEZİLECEK YERLER : EN İYİ ÖNERİLER

     Evimize yakın olması nedeniyle Üstün’e hadi bir soluklanalım, doğayla kucaklaşalım dediğim bir yer Ula. Bizim için yeri ayrı. Yemyeşil doğasıyla, sessiz, sakin gezilecek yerleriyle Ula gerçekten size huzuru vadediyor. Ula küçük bir yer olsa da gezilecek yerleri gerçekten görülmeye değer. Eğer Fethiye, Marmaris, Bodrum’dan fırsat bulursanız Ula gezilecek yerler listemize göz atmayı unutmayın, pişman olmazsınız.:)          

ula gezi notları

     Ula gezilecek yerler listemiz kısa ve öz. Genel itibariyle bu yerler Ula ilçe merkezinin dışında kalıyor fakat birbirine yakın konumda sayılırlar. Ula gezilecek yerler listesini anlatırken konum olarak birbirine yakın yerleri yazmaya çalışacağım, siz navigasyondan kendinize göre yol haritası çıkartabilirsiniz. Fakat Ula gezilecek yerler listesinden önce Ula Nerede, Ula’ya Nasıl Gidilir, Ula’ya Ne Zaman Gidilir, Ula’ya kaç Gün Ayırmalı gibi soruları kısaca cevaplamaya çalışacağım.

ULA NEREDE & ULA HARİTASI &
ULA NEREYE BAĞLI ?
     Ula Muğla iline bağlı ve Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Muğla Merkeze 18 km, Akyaka’ ya 28 km, Marmaris’e 45 km, Fethiye’ye 103 km uzaklıkta bulunuyor. Ula merkezde deniz yok. Deniz için en yakın Akyaka tarafına gidebilirsiniz. 7’den 70’e herkesin bisiklete bindiği Ula’ya en yakın havalimanı ise Dalaman Havalimanı’dır.

     Ula’nın haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ULA’YA NASIL GİDİLİR & ULA’YA ULAŞIM

      Ula’ya Uçak İle Ulaşım:

      Ula’ya nasıl gidilir sorusunun cevabına geldik. Eğer Ula’ya mesafe açısından uzak bir şehirden gelecekseniz Ula’ya gelmek için en hızlı yol uçak ile ulaşım. Ula’ya en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Ula ile Dalaman Havalimanı arası mesafe 73 km yani yol yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Ula’ya uçak ile gelmek için bir başka seçenek ise Milas Bodrum Havalimanı. Milas-Bodrum Havalimanın’dan Bodrum’a gelmek için ilk olarak Muğla Merkeze gelmeniz buradan da Ula otobüslerine binmeniz gerekiyor. Muttaş’ın güncel seferlerine bu bağlantıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

     Ula’ya uçak ile gelmek için önemli olan ucuz uçak bileti bulabilmek.  Bunun yolu da önceden bilet almak ve ucuz uçak bileti bulma yöntemleri başlıklı yazımı okumak.:)     

      Ula’ya Otobüs İle Ulaşım:

     Ula’ya nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı otobüs ile ulaşım. Ula’ya yakın bir ilden gelecekseniz en mantıklı yol tabi ki otobüs. 
     Otobüs ile,

 • İstanbul Ula arası yaklaşık 695 km ve yol yaklaşık 7 saat 55 dakika sürüyor. (İstanbul – Ula Otobüs Bileti ortalama 120,00 TL)
 • Antalya Ula arası yaklaşık 310 km ve yol yaklaşık 4 saat 10 dakika sürüyor. (Antalya – Ula Otobüs Bileti ortalama 70,00 TL.)
 • İzmir Ula arası yaklaşık 225 km ve yol yaklaşık 2 saat 40 dakika sürüyor. (İzmir – Ula Otobüs Bileti ortalama 35,00 TL)
 • Ankara Ula arası yaklaşık 587 km ve yol yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor. (Ankara – Ula Otobüs Bileti ortalama 120,00 TL)
 • Muğla Ula arası yaklaşık 18 km ve yol yaklaşık 20 dakika sürüyor. (Muğla – Ula Otobüs Bileti ortalama 7,50 TL)
 • Akyaka Ula arası yaklaşık 28 km ve yol yaklaşık 25 dakika sürüyor. (Akyaka – Ula Otobüs Bileti ortalama 15,00 TL)
 • Yatağan Ula arası yaklaşık 42 km ve yol yaklaşık 35 dakika sürüyor. (Yatağan – Ula Otobüs Bileti ortalama 15,00 TL)

     Not: Fiyatlar, 2019 yılı için ortalama fiyatlardan oluşturulmuş olup firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Ula’dan Muğla’nın diğer ilçelerine dolmuş ücreti için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

     Ula’ya bu ulaşım yollarının dışında kendi aracınızla ya da araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Bu yol bence en ideali çünkü nereye ne kadar zaman ayıracağınızı siz belirliyorsunuz. Ula’ya 1 gün ayırmanız yeterli olup, 1 günlüğüne araç kiralayabilirsiniz.

ULA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

     Ula iklimsel olarak sıcak bir konumda bulunduğundan Ula’ya 12 ay boyunca istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Ula Gezilecek Yerler listesindeki yerler hava koşullarından çok fazla etkilenmeyecek yerler. Kış yağışlarından dolayı isterseniz bahar ve yaz aylarında Ula’yı gezebilirsiniz. Bizim için ise en ideal zaman sıcaktan dolayı Mayıs ve Ekim ayları. Yoğunluk açısından Ula gezilecek yerler listesi yüksek sezonda kalabalık olmayacağı için rahat bir şekilde Ula’yı keşfedebilirsiniz.

ULA’YA KAÇ GÜN AYIRMALI
     Ula kaç günde gezilir sorusunun cevabı bu listede bulunan Akyaka’yı (Akyaka Ula’ya bağlı bir mahalle) gezip gezmeyeceğinize göre değişir. Eğer Akyaka’ya tamamen ayrı bir vakit ayıracaksanız bu sorunun cevabını Ula Gezilecek Yerler listesinde Akyaka yokmuş gibi cevap vermeye çalışacağım. Listeye Akyaka’yı dahil etmediğimizde Ula’yı 1 günde rahatça gezip akşamında başka bir yerde keyif bile yapabilirsiniz.

ULA GEZİLECEK YERLER

     Ula gezilecek yerler listemiz oldukça mütevazi. Bu listeye Kerimoğlu Türküsü Evi ve Damla Deresini de ekledik. Bu yerler Menteşe ilçesi sınırları içinde olsa da Ula’ya yakın konumda olduğu için buralara da gitmenizi öneriyorum. Ula gezilecek yerler listesinde doğa harikası yerler var. 1 gün içinde buralarda tozu dumana katıp listedeki noktalara tik atabilirsiniz.:)

ULA GÖLETİ
ula gezilecek yerler ula göleti

     Üstün’le bizim favori yerlerimizden Ula Göletindeyiz. Evde canımız sıkılırsa en yakın buraya atarız kendimizi. Doğası, sakinliği gerçekten insana huzur veren bir yer burası. Ula Göleti piknik ve mangal için favori yerlerimizden birisi. Hafta sonları kalabalık oluyor. Hafta sonları için biraz erken davranmak gerek. Buraya erken gelip güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Araba ile giriş yaptıktan sonra piknik alanları için gölün etrafını gezip sonlarına doğru piknik yerlerine gelmelisiniz. Burada mangal serbest ama ateşe ve çöplere lütfen dikkat edin. WC imkanı mevcut.

     Ula Göleti Muğla Büyükşehir Belediye’nin çalışmaları sayesinde hizmete açılmış ve burası yapay bir göl. Ula Göleti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

      Ula Göletine Geldiğinizde Yapabileceğiniz Şeyler:
 • Piknik yapabilir mangal yakabilirsiniz.
 • Burada bulunan işletmelerde kahvaltı yapabilir, yemek yiyebilirsiniz.
 • Deniz bisikletleriyle Göl’de güzel bir tur atabilirsiniz.
 • Gölün etrafını yürüyerek ya da bisikletle turlayabilirsiniz.
 • Göl’de zipline yapabilirsiniz.
 • Plaj voleybolu oynayabilirsiniz.
 • Olta ekipmanınız varsa balık tutabilirsiniz.

     Yapmamanız gereken ise gölde yüzmek. Bu konuda kesinlikle göle girmemenizi tavsiye ediyorum. Bir de Ula Göletinde kamp için uygun bir yer yok. Kamp yapmak istiyorsanız en yakın adresi Akyaka.

     Ula Göleti Nerede ve Yol Tarifi

     Ula’dan Muğla’ya giderken Ula kavşağını geçtikten sonra sağa dönüp 2-3 km gittikten sonra Ula Göletine ulaşabilirsiniz. Ula Göleti’nin konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

THERA ANTİK KENTİ
ula gezilecek yerler thera antik kenti

     Buraya gittiğinizde ne hissediyorsunuz biliyor musunuz ? Sanki burayı ilk siz keşfetmişsiniz hissine kapılıyorsunuz. Bunun nedeni ise buranın bilinirliğinin çok çok az olması. Gerçekten biz buraya en az 4-5 kere gitmişizdir genelde burada hiç kimseye rastlamadık. Kendi halinde keşfedilmeyi bekleyen gizemli bir antik şehir Thera Antik Kenti. Karyalıların önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu antik kentte 2 tane görkemli kaya mezarı, tiyatro ve agora yer alıyor. Buradaki kaya mezarlarına yürüyerek kolaylıkla çıkabiliyorsunuz. Thera’da güvenlik olmadığından burası ne yazık ki definecelerin kazdığı çukurlarla dolu. Thera Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti ya da ziyaret saati yok. Gündüz istediğiniz vakit gidebilirsiniz.    

     Thera Antik Kenti nerede, konumu ve yol haritası için yapmanız gereken Muğla’dan Ula’ya giderken Ula’ya gelmeden 500 metre önce küçük bir Thera tabelasından sağa dönmek ve yolu takip etmek. Toprak yoldan 3 km gittikten sonra Thera’ya ulaşacaksınız.
NASİP DONDURMALARI : DONDURMAM GAYMAK

     Ula merkezde gezebileceğiniz ve de güzel dondurma yiyebileceğiniz yer burası. Nasip Dondurma, izleyenler bilir Dondurmam Gaymak filminde yer alan mütevazi bir dondurma dükkanıydı. Dondurmaları doğal ve çok lezzetli. Çeşit çeşit dondurma arıyorsanız adres burası. Güllüsünden tutun, türk kahveli, mandalinalı, bal bademli, damla sakızlı, üzümlü ne ararsanız var burada. Fiyatlarda oldukça uygun.

     Nasip Dondurmaları nerede ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KERİMOĞLU TÜRKÜSÜ EVİ
ulada gezilecek yerler

     Allah sevdiği kulunun eşyasını kaybettirip sonrada buldururmuş ya işte burasının bizde öyle bir anısı var. Üstün burada alyansını düşürdü ve tam 2 gün sonra Jandarmayı da işin içine katarak derin bir istihbarat çalışması yapıp yüzüğü burada buldu. Nasıl ağlamıştım sonra da buldu diye nasıl sevindim 🙂

     Kerimoğlu Zeybeği ve Kerimoğlu Türküsü Evi, 1901 yılında geçen ve Muğla  mahallesinde Kerimoğlu Eyüp’ün kahramanı olduğu bir olayı konu edinen ünlü bir türkü. Türkünün konu ettiği olay Kerimoğlu Eyüp’ün ölümü ile sonuçlanmış ve öldürüldüğü ev türkünün anısına müzeye dönüştürülmüş. Muğla’nın eski evlerini görüyorsunuz burada. Banyo olarak kullanılan alanı bizi etkilemişti.

     Kerimoğlu Türkü evinin herhangi bir giriş ücreti yok. Burada bulunan işletmede manzara eşliğinde ayran + gözleme yapabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Damla Deresini gezmeyi unutmayın.

     Kerimoğlu Türküsü’nün hikayesi için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Kerimoğlu Türküsü (Türküyü dinlemek için bu bağlantıya tıklayın)

Öf aman da aman da
Karadağların sandalı da sandalı
Öf aman da aman da
Karadağların sandalı da sandal
Vurulmuş da kanıyor
Kerimoğlunun her yanı da her yanı
Vurulmuş da kanıyor
Kerimoğlunun her yanı da her yanı

Hadi ülen de hadi ülen de
Şu dağlarda geyik kalmadı
Hadi ülen de hadi ülen de
Şu dağlarda geyik kalmadı
Oynülen de kör arabım sen oyna
Şu dağlarda geyik kalmadı
Oynülen de kör arabım sen oyna
Şu dağlarda geyik kalmadı

      Kerimoğlu Türkü Evi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Kerimoğlu Türküsü Evi Muğla’nın Yerkesik Beldesine 4.5 km mesafede bulunuyor. Buraya Akyaka’dan ayrı Ula’dan ayrı yol ile gelebilirsiniz. Kerimoğlu Türküsü Evi’nin yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

DAMLA DERESİ
ula gezilecek yerler damla deresi

     Alın size Muğla’ya aşık olmak için bir neden daha. Damla Deresi gibi bir yer ben hiç bir yerde görmedim. Burası gerçekten kendine özgü bir yer. Kanyon misali arada akan bir dere ve dereyi çevreleyen tepelerden akan damlalar. Bu derede balıklar ve ördekler de bulunuyor. Burası sıcaklık açısından oldukça serin bir yer. Telefon genel itibariyle çekmiyor. Çekmesin de zaten kafayı dinleyin biraz. Damla Deresindeki işletmede güzel bir kahvaltı yapabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz. Gerçekten Muğla’ya gelirseniz görmeniz gereken bir yer burası. 

     Damla Deresi Ziyaret Saatleri

    Damla Deresi’nin açılış saati 08:30, kapanış saati ise 22:00. Tabi ki siz bu doğa harikası yeri görmek için çok geçe kalmayın.

     Damla Deresi Giriş Ücreti

     Damla Deresi’nin giriş ücreti 4 TL. Bu ücretle içeride çay içebilirsiniz.     

ula damla deresi
      Damla Deresi Nerede ve Yol Tarifi

     Damla Deresi Yerkesik’e 7 km, Akyaka’ya 21 km, Ula’ya 22 km uzaklıkta. Damla Deresi’ne Kerimoğlu Türküsü evini ziyaret ettikten hemen sonra gidebilirsiniz. Arada çok az bir mesafe var. Buraya nereden gelecekseniz bilmiyorum ama toprak yollara girmeden gelmelisiniz. Buraya Akyaka üzerinden ayrı, Ula tarafından ayrı bir yoldan gelebilirsiniz. Damla Deresi’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Damla Deresi iletişim için:  Highlights info row image 0850 304 0048  Highlights info row image www.damladeresi.com.tr
GEYİK KANYONU

     Biz geyik kanyonuna gitmeye niyetlendik fakat saat öğleden sonra 6 gibi gidince hiç bir şey yapamadan döndük. Eğer +1 gününüz daha varsa burada uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bunun için de buraya erken gelmeniz gerekiyor. Ama bence buradaki imkanların daha geliştirilmesi lazım zaman sınırınız varsa burayı es geçin.

     Geyik Kanyonu, Muğla-Denizli sınırında başlayıp, Ula’nın Karabörtlen (Karaböğürtlen) Mevkii’ne kadar uzanıyor. Kanyona girişler, Arıcılar, Gölcük ve Çakmak köyleri ile Namnam Mevkii olmak üzere dört noktadan sağlanıyor. Arıcılar veya Gölcük çıkışlı turlarla genellikle 4-5 saatlik yürüyüşle mağaralara kadar ulaşılıp dönülebiliyor. Kanyonda keşfedilmiş 10’a yakın mağara, mağara içlerinde sarkıt, dikit ve bunlardan oluşmuş sütunlar bulunuyor. Her bir yanı yüksek dağlar ve ağaçlarla çevrili Geyik Kanyonu’nda, kızılçam, sığla (güllük), kızılağaç (boya), çınar (kavak), sandal, kekik türleri, mantar ve kuzu göbekleri sizi bekliyor. Kanyonu bir rehber eşliğinde yürümeniz daha güzel olur.

     Geyik Kanyonu’na giriş ücretsiz. Kanyonu’nun haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA

     Ula’nın en can alıcı tarafı Akyaka. Akyaka mahalle olarak Ula ilçesine bağlı olduğu için Akyaka’yı Ula gezilecek yerler listesine yazdık. Akyaka başlı başına bir rehberi hak ettiği için biz Akyaka Gezi Rehberini sizin için yazmıştık bile. Akyaka gezi rehberi ve Muğla’nın diğer ilçelerini keşfetmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.