bodrum'un neyi meşhur

15 Başlıkta Bodrum’un Neyi Meşhur ?

Bodrum, Türkiye’nin en özel tatil yerlerinden biri. Coğrafi olarak bir yarımada olan Bodrum’un kara yolu ile tek bir giriş yeri ve aynı yerden de çıkışı var. Tam bu yoldan Bodrum’a araç ile giriş yaptığınızda ve Bodrum’un siluetini gördüğünüzde bu güzel ilçenin havası sizi çepeçevre sarıyor. Ege’de bir çok yer görmüş olabilirsiniz ama Bodrum’u ilk defa gördüğünüzde buradaki farklı havayı hissedeceksiniz. Hele ki sokaklarında gezince…

Bodrum’a sürekli giden ve hatta burada 4 ay kalan bir çift olarak Bodrum’un altını üstüne fazlasıyla getirdik. Bodrum oldukça büyük bir ilçe. Hele bazı mahalleleri var ki buralar Türkiye’deki bir çok ilçeden daha büyük. Yani Bodrum’u tamamen gezmek için epeyce bir vakit ayırmalısınız. Bodrum ile ilgili hazırladığım gezi rehberlerimin bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Bodrum planınız varsa bu yazılarıma muhakkak göz atın. Bodrum’un neyi meşhur sorusuna da cevap arıyorsanız bu yazımda tüm detayları bulabileceksiniz.

Bodrum’un Neyi Meşhur ?

Bodrum’un neyi meşhur sorusuna cevap olarak 15 tane başlık belirledim. Bu başlıklarda Bodrum’un meşhur yenilecek yemekleri de var, Bodrum’da görülmesi gereken en önemli yerler de. Hatta Bodrum’da hediyelik eşya satın almak isterseniz bu başlıklardan bir kaç tanesi işinize yarayabilir. Yazımı çok gereksiz şeylerle doldurmadan sade ve kapsamlı bir şekilde yazdım. Hadi gelin başlayalım.

Bodrum’un Neyi Meşhur ?

 1. Bodrum Sokakları
 2. Bodrum Gece Hayatı
 3. Bodrum’un Beyaz Evleri
 4. Bodrum Kalesi
 5. Bodrum Antik Tiyatro
 6. Halikarnas Mozolesi
 7. Bodrum Koyları
 8. Orak Adası
 9. Bodrum Sandaleti
 10. Bodrum Süngerleri
 11. Bodrum Mandalinası
 12. Sebzeli Döner
 13. Bitez Dondurması
 14. Çökertme Kebabı
 15. Kabak Çiçeği Dolması

Bodrum Sokakları

Bodrum'un Neyi Meşhur

Bodrum sokakları, bu ilçenin ruhunu yansıtan en güzel yerler arasında. Hele ki yaz aylarında Bodrum sokakları begonvillerle beraber çok güzel bir görünüme kavuşuyor. Bu güzel tabloya bir de Bodrum’un beyaz evleri eklenince ben Bodrum’dayım hissine hızlıca kavuşuyorsunuz. Peki Bodrum sokaklarının ruhunu en iyi nerede yakalayabilirsiniz ? Bu sorunun cevabı bana göre Bodrum Yat Limanı ile Kumbahçe Plajı arasındaki yoldan geçiyor. Bu yol üzerinde çeşit çeşit dükkanlar ve restoranlar bulunuyor. Bodrum ruhunu yansıtan dar sokaklar, beyaz badanalı evleri görünce iyi ki Bodrum’a geldim diyeceksiniz.

Bodrum Gece Hayatı

Bodrum'un Neyi Meşhur

Bodrum denilince akla ilk gelen şeylerden biri tabi ki gece hayatı. Bana göre eskiden çok daha güzel ve kaliteli olan Bodrum gece hayatı son zamanlarda enerjisini kaybetti. Bu durumda hem pandeminin hem de ekonomik sıkıntıların etkisi elbette var. Yine de bazı mekanlar gece hayatını canlı tutmaya çalışıyor. Bodrum’da sadece gece hayatı değil son zamanlarda plaj partileri de oldukça popüler. Bir çok mekan gündüz plaj partileri yaparak güzel bir atmosfer oluşturuyor. Yani Bodrum eğlence noktasında bir şekilde yolunu bulabiliyor. Bodrum’un neyi meşhur sorusunun ilk cevaplarından biri olan gece hayatı için mekan önerilerimi aşağıya sıralıyorum. Bodrum’da gece hayatına akacaksanız bu yerleri tercih edebilirsiniz.

Bodrum Gece Hayatı Mekanları

 1. Club Catamaran – Bodrum Merkez
 2. Bodrum Marina Yacht Club – Bodrum Merkez
 3. Vittoria Club – Bodrum Merkez
 4. Be One Club – Gümbet
 5. Posh – Gümbet
 6. Maça Kızı – Türkbükü
 7. Xuma Village – Yalıkavak
 8. Mandalin Sound – Bodrum Merkez
 9. Kule Bar – Bodrum Merkez

Bodrum’un Beyaz Evleri

bodrum evleri

Bodrum denilince akla ilk bembeyaz evler geliyor. Bu beyaz badanalı evler Bodrum ile özdeşleşmiş durumda. Gerçekten bu evler ya da binalar Bodrum’a güzel bir hava katıyor. Yaz havasını bu evlere bakınca çok daha iyi hissediyorsunuz. Bir de bu evler begonvillerle süslenince ressamların çizdiği tablolar ortaya çıkıyor.

Bodrum’da beyaz evler bir zorunluluk olmasa da yazın yüksek sıcaklardan dolayı genelde beyaz boya tercih ediliyor. Beyaz rengi ışığı tam yansıttığından binaların içi daha az sıcak oluyor. Tarihsel olarak da bu beyaz evler Bodrum’un tipik mimari türü olmuş. Son zamanlarda bu mimari yapıda bozulmalar olsa da yani farklı renkte evler inşa edilse de beyaz evler Bodrum’un en meşhur mimari yapıları arasında yer alacak.

Not: Bodrum evlerinin ruhunu yaşamak için en iyi konumu buraya bırakıyorum. Bodrum Kalesi’nden Zeki Müren Sanat Müzesi’ne sahilden yürürken bu evi görebilirsiniz.

Bodrum Kalesi

bodrum kalesi

Bodrum’un en önemli simgesi ne deseler sanırım bir çok kişi bu soruya cevap olarak Bodrum Kalesi der. Bodrum Kalesi, Bodrum’da gezilmesi gereken en önemli tarihi yerler arasında yer alıyor. Kale Bodrum’un tam merkezinde bulunuyor. Her köşesi buram buram tarih kokan Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerine inşa edilmiş. Kalenin surlarına çıktığınızda Bodrum ayaklarınızın altında kalıyor. Surlardan Bodrum’un enfes manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Not: Bodrum Kalesi bir kaç yıl önce büyük bir tadilat geçirdi. Bu tadilat yaklaşık 3 yıl sürdü. Sonunda restorasyon tamamlandı ve kale ziyarete açıldı. Kale aynı zamanda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak da kullanılıyor.

Bodrum Antik Tiyatro

bodrum antik tiyatro

Bodrum’un ikonik yapılarından biri de şüphesiz Bodrum Antik Tiyatrosu. Tiyatro, Bodrum merkezde yer alıyor ve çok güzel bir Bodrum manzarasına sahip. Oturma kapasitesi 3000-4000 kişi olan Bodrum Antik Tiyatrosu’nun M.Ö. IV. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Tiyatro üç bölümden oluşuyor. Bunlar sırasıyla; Oturma sıraları bölümü, Orkestra Bölümü ve Sahne Yapısı. Bodrum Antik Tiyatro günümüzde kültürel etkinlikler için aktif bir şekilde kullanılıyor. Bir çok sanatçı burada konser veriyor. Buranın akustiği gerçekten mükemmel. Ses çok güzel yankı yapıyor. Gösteriler için biletleri internetten kolayca bulabilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi

bodrum halikarnas mozolesi

Bodrum’da gezilecek bir çok tarihi yer var. Antik dünyanın insanları bile bu toprakların ne denli güzel ve bereketli olduğunu anlamışlar ki buralarda yerleşik hayat kurmuşlar. Bodrum havasıyla, doğasıyla her şeyi ile eskiden bile insanları cezbetmiş demek. Bodrum’un tarihi yerleri arasında en meşhur yerlerinden biri Halikarnas Mozolesi.

Antik Dünya’nın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi’nden geriye ne yazık ki bazı taşlar ve kolonlar kalmış. Burada ilk kazı çalışmaları 1857’de Sultan Abdülmecid zamanında izin alan İngiliz arkeolog Charles Newton tarafından yapılmış. Zamanında buradan çıkarılan eserler şimdi British Museum de sergileniyor. Halikarnas Mozolesi’nin yıkım nedeni şiddetli bir deprem ve yağmalanma. Yağmalamayı da yapanlar tahmin edeceğiniz üzere İngilizler. Yani buraya gelip Mozoleyi göreceğim diye umutlanmayın. Çünkü mozoleden eser yok. Şu an burası açık hava müzesi olarak kullanılıyor.

Bodrum Koyları

bodrum koyları ve plajları

Muğla yaklaşık 1500 km ile Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip bir il. Muğla’da 300’e yakın koy ve plaj vardır diye düşünüyorum. Eee bu kadar koy ve plaj da Muğla’ya muhteşem bir güzellik katıyor. Bodrum’da bu koy ve plajlardan son derece güzel nasibini almış. Bodrum’un koyları gerçekten çok güzel ve özel. O kadar güzel turkuaz renkli koylar var ki buraları görünce Bodrum’a bir kez daha aşık oluyorsunuz. Bodrum koyları ve plajları yazıma muhakkak göz atın ve Bodrum’a gelirseniz kesinlikle maviliklere açılın.

Bodrum Orak Adası

orak adası

Bodrum’un koy açısından en güzel yeri kesinlikle Orak Adası’dır. Orak Adası o kadar güzel bir denize sahip ki aklınız ruhunuz burada kalıyor. Adaya sadece tekne ile ulaşım var. Bodrum’dan kalkan günübirlik tekne turları ile buraya ulaşabilirsiniz. Bodrum’da en az 1 gününüzü muhakkak bu adayı görmeye ayırın ve bu adayı keşfedin.

Orak Adası’na ulaşım için dediğim gibi tekne turu şart. Ada ile ilgili çok daha detaylı bilgi almak isterseniz yazım aşağıda.

Bodrum Sandaleti

bodrumun neyi meşhur
Bodrum’un Neyi Meşhur ? Bodrum Sandaleti

Bodrum’un nesi meşhur sorusunun bir diğer cevabı da Bodrum Sandaletleri. Bence Bodrum’dan birine hediye alacaksanız bu güzel sandaletleri değerlendirebilirsiniz. Bodrum sandaletleri Bodrum merkezdeki sandalet dükkanlarında satılıyor. Bodrum sandaletleri genellikle sade ve rahat tasarımlara sahip. İnce deri veya benzeri malzemelerden yapılmış olup, genellikle açık renkler tercih ediliyor. Bodrum sandaletleri, özellikle plajlarda, sahil kenarında veya günlük kullanımda rahatlıkla giyilebiliyor. Sadece kadınlar için değil erkekler için de bu sandaletler hediye olarak alınabilir. Yazlık ve hafif giysilerle sandaletler kombinlendiğinde oldukça şık bir görünüm oluyor.

Bodrum Süngerleri

bodrum'un neyi meşhur

Eskiden çok daha popüler olan fakat günümüzde önemini yitiren Bodrum Süngerlerine geldik. Sualtı yaşamındaki en basit canlı gruplardan ve en yaşlılarından olan süngerler, antik çağlardan beri insanlar tarafından kullanılan bir malzemeymiş. Bodrum süngerleri genellikle beyaz veya krem renginde ancak bazen sarımsı, bej veya hafif pembemsi tonlarda da olabiliyor.

Bodrum ise zamanında tanınmış bir süngerci kasabasıymış. 1977 yılında Bodrum’da, Sünger Geliştirme-İşleme İstasyonu ve bir de eğitim merkezi kurulmuş ve on yıl kadar hizmet vermiş. 1980’li yılların ortalarında yayılan bir sünger hastalığı nedeniyle süngerler toplanamaz olmuş. Süngerciler, deniz altında sünger toplarken bir çok batığın da keşfedilmesini sağlamışlar. Önemli batıkların hemen hepsi bir süngerci aracılığıyla bulunmuş. Bu batıkları Bodrum Kalesi’nde görebilirsiniz.

Bodrum Mandalinası

bodrum'un neyi meşhur
Bodrum’un Neyi Meşhur ? Bodrum Mandalinası

Bodrum denilince akla ilk gelen şeylerden biri de Bodrum mandalinasıdır. Buram buram kokusuyla gerçekten çok özel bir tadı olan mandalina Bodrum’da çeşit çeşit hallere bürünüyor. Özellikle lokumda ve gazozda kullanılan mandalinayı tercih etmenizi öneririm. Bodrum’da hediyelik eşya olarak mandalinalı lokum ya da mandalina aromalı kolonya almanızı da tavsiye ederim. Bodrum mandalinası coğrafi tescilli bir ürün. En önemli özelliği kendine has kokusu ve aroması. Bodrum’a geldiğinizde mandalinanın kendisini bulamasanız da mandalina aromalı ürünlerden almayı unutmayın.

Çökertme Kebabı

çökertme koyu
Bodrum’un Neyi Meşhur ? Çökertme Kebabı

Bodrum’un bir çökertme kebabı var ki dillere destan. Çökertme kebabı Muğla iline ait bir yemek ama inanın bu güzel lezzet Muğla’da her restoranda bulunmuyor. Lezzet olarak bu kebaba eminim bayılacaksınız. Yumuşacık etler incecik patates kızartması ve sosla buluşunca ortaya çok güzel bir yemek çıkıyor. Çökertme kebabı normalde bonfile ya da dana kontrfile etten yapılıyor ama et sevmeyenler tavuklu seçeneği de tercih edebiliyor. Bana göre et seçeneği daha güzel. Bodrum’a gelince bu güzel lezzeti muhakkak tatmalısınız.

Kabak Çiçeği Dolması

bodrum'un neyi meşhur

Bodrum’un meşhur yiyeceklerinden biri de Kabak Çiçeği Dolması’dır. Aslında bu dolma sadece Bodrum’a değil neredeyse tüm Ege’de bulabileceğiniz bir lezzet. Kabak çiçeği dolması özellikle mekanlarda kahvaltıda servis ediliyor. Yani aperatif ürün gibi. Zeytinyağı dolması misali. Bodrum’da kahvaltı mekanı arıyorsanız 7 tane sapasağlam önerim var. Bu kahvaltı yerlerinde kabak çiçeği dolmasını tadabilirsiniz. Bir de bazı restoranlarda meze olarak sunuluyor. Denk gelirse buralarda da bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Sebzeli Döner

Bodrum’un meşhur yemeklerinden biri de sebzeli döner. Dönerin sebzelisi mi olur demeyin, Bodrum’da gayet de güzel oluyor. Mevsim sebzeleri ile yapılan döner normal klasik usulde kesilerek servis ediliyor. Bodrum’da sebzeli döneri öyle afilli mekanlarda aramayın. Standart mekanlarda bu lezzeti bulabilirsiniz. Bodrum’a gelince tatmanınız öneririm. Bodrum’da sebzeli döneri nerede yiyebilirim derseniz işte size bir kaç mekan tavsiyesi. Mesut Sebzeli Döner, Aslan Şirin Döner, Nokta Sebzeli Döner, Şirin Sebzeli Döner.

Bitez Dondurması

Bodrum’un bir Bitez’i var Bitez’in de güzel mi güzel dondurması. Bodrum’da Bitez son zamanlarda çok popüler bir yer oldu. Özellikle yeni açılan mekanları ile Bitez herkesin gözde yeri oldu. Bodrum’da Bitez dondurması yemek için illa Bitez’e gitmenize gerek yok. Bodrum merkezde de Bitez dondurması yiyebilirsiniz. Mekanın adı da Bitez Dondurmacısı. Yukarıda bahsettiğim mandalina aromalı dondurmayı bu mekanda tatmanızı öneririm. Bunun dışında dondurmaya ek olarak waffle da bu mekanda servis ediliyor. Eğer tatlı kriziniz tutarsa waffle da deneyebilirsiniz.

Bodrum’un Nesi Meşhur Sıkça Sorulan Sorular

Bodrum neyi meşhur meyve?

Bodrum’un meyve olarak en meşhur şeyi mandalinadır. Mandalinanın kolonyasından lokumuna kadar bir çok ürününü Bodrum’da bulabilirsiniz.

Bodrum evleri neden beyaz olur?

Bodrum evlerinin beyaz olmasının nedeni genel olarak mimari yapının bu şekilde olmasından kaynaklı. Bir de beyaz ışığı yansıtıp sıcaklığı azalttığından genelde evler beyaza boyanıyor.

Bodrum’un neyi meşhur sorusuna cevaplarım bunlar. Atladığım bir şey umarım olmamıştır. Eksik bir şey varsa yorumlarda buluşalım. Hoşça kalın.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.