kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi : Ölüdeniz’in Cenneti

2500 yıllık bir geçmişe sahip Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz Mahallesinde bulunan eşsiz bir güzelliğe sahip bir cennet. Ölüdeniz’de paraşütçülerin atlayış yaptığı yer olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 1995 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş yani burada yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Birçok endemik türü içinde barından Kelebekler Vadisi, ismini aldığı 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Bu kelebeklerden en bilineni kaplan kelebeği. Vadide bitki türleri arasında kekik, zeytin, defne, zakkum, keçi boyunu gibi bir çok tür bulunuyor. Derinliği 350-400 metreyi bulan Kelebekler Vadisi’nin içinde kaynağı Faralya Köyü olan ve 50 metre yükseklikten dökülen bir şelale bulunuyor. Kelebekler Vadisi Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerler arasında eminim ilk 3’e girer. Vadinin yukarıdan manzarası efsane.

KELEBEKLER VADİSİ KAMP

Kelebekler Vadisinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmese de vadide bungalov ve kamp alanlarında konaklama yapılabiliyor. İsterseniz kendi çadırınız ile de buradaki kamp alanlarında ücreti karşılığında kamp yapabilirsiniz. Burada ücretsiz bir kamp alanı da bulunuyor. Bu kamp alanı Kelebekler Vadisindeki plajın tam arkasındaki dağ tarafında bulunuyor. Konumu burada. Bu kamp alanı manzara açısından iyi konumda. Alana yakın yerde yaşayan aile tuvalet ücreti olarak 2 TL, duş ücreti olarak 5 TL alıyor. Alana yürüme mesafesinde bakkal bulunmakta fakat siz yine yiyecek yönünden tedarikli gelin.

KELEBEKLER VADİSİ’NDE NE YAPILIR ?
kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisinde yapılacak en iyi aktiviteler arasında yüzme, dalış ve trekking var. Doğası ve denizi efsane güzellikte olan Kelebekler Vadisinde kendinizi başka bir dünyada sanıyorsunuz. Yukarıda saydığım aktivitelere ek olarak vadiye ismini veren kelebekleri keşfetme imkanı da yakalayabilirsiniz. Kelebekler her mevsim bulunmuyor. Genelde bahar aylarında ortaya çıkan kelebeklerden kaplan kelebeğini görmeyi unutmayın.

KELEBEKLER VADİSİNE NE ZAMAN GİDİLİR ?

Kelebekler Vadisine nisan ayından başlayıp ekim ayının bitimine kadar olan dönemde gidebilirsiniz. Deniz için vadiye gidecekseniz tabi ki yaz ayları en ideal olanı. Burada şunu belirteyim. Yazın vadinin içindeki şelalelerin debisi düştüğü için buradaki şelalelerden çok fazla bir şey beklemeyin.

KELEBEKLER VADİSİ SEYİR TEPESİ
kelebekler vadisi manzara noktası
Kelebekler Vadisi Seyir Tepesi

Gelelim Kelebekler Vadisini yukarıdan görebileceğiniz en iyi seyir tepesine. Ölüdeniz tarafından Faralya Köyüne doğru araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir nokta var. İşte bu noktada bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Hele bir de Drone varsa da müthiş videolar çekebilirsiniz. Bu seyir tepesinin konumunu buraya bırakıyorum.

ÖNEMLİ NOT: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekileyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Buradan düşenler ve burada ne yazık ki ölenler oldu !

KELEBEKLER VADİSİ PLAJI
kelebekler vadisi plajı ve sahili

Kelebekler Vadisi Plajı’na sadece günübirlik tekne turları, dolmuş tekne ve yukarıdan vadi içerisine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kelebekler Vadisi Plajı taşlık bir plaj. Deniz 5-6 metre sonra derinleşiyor. Yazın oldukça kalabalık ve bir çok günübirlik tekne buraya geliyor. Yeme içme noktasında vadi girişinde bir işletme mevcut. Hayatınızda bir kere de olsa buraya kesinlikle gidin derim.

KELEBEKLER VADİSİ GİRİŞ ÜCRETİ 2020

Deniz yolu ile Kelebekler Vadisine gelip vadi içerisini keşfetmek isterseniz Kelebekler Vadisi giriş ücreti olan 8 TL’ yi ödemelisiniz. Yukarı manzara için Kelebekler Vadisi seyir tepesinin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

KELEBEKLER VADİSİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?
kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisine ulaşmak için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Ölüdeniz’den kalkan dolmuşlarla Faralya Köyü’ne gidip buradan patika yollarla (bu yollar oldukça tehlikeli) aşağıya inebilirsiniz. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz azsa çok çok dikkatli olun. Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız en iyi yol tekne ile ulaşım. Ölüdeniz günübirlik tekne turlarının rotasında mutlaka Kelebekler Vadisi de oluyor ve burada 1 saat mola veriyorlar. Daha uzun vakit geçirmek istiyorsanız en ideal seçenek dolmuş tekneler. Kelebekler Vadisi’ne dolmuş tekne ile gidiş-dönüş 50 TL (2020 fiyatı).

KELEBEKLER VADİSİ DOLMUŞ TEKNE SEFER SAATLERİ:

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz 9:30 – 13:00 – 17:00
Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi 11:00 – 14:00 – 18:00   

Kelebekler Vadisi yazımın sonuna geldik. Eğer Ölüdeniz’e gelirseniz Kelebekler Vadisi’ne uğramadan dönmeyin. Yoksa tatiliniz ya da geziniz hep eksik kalacaktır. Musmutlu gezmeler.:)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.