Seyahat Sağlık Sigortası Nedir & Nasıl Yapılır

Bu yazıyı okuyorsanız içinizde seyahat tutkusu bulunuyor demektir. Bu tutku öyle bir tutku ki sizi alıp dünyanın bir ucuna götürebilecek bir güçte. Bu tutku ile kendinizi Hawai’de ya da Afrika’nın bir ülkesinde bulabilirsiniz. Seyahat etmek, bir yerleri keşfetmek, basmadığın yerlere adım atmak, yeni insanlar tanımak inanılmaz güzel bir duygu. Siz müthiş bir plan yaparsanız her şeyi en detaylı şekilde hesaplarsınız ve yola çıkarsınız. Buraya kadar her şey mükemmel. Ama bazen sizin hesaplarınız bir yere kadar olur ve seyahatiniz esnasında başınıza hiç beklemediğiniz bir olay gelebilir. Hele bir de bu olay yurt dışında kurallarını bilmediğiniz bir yerde başınıza gelirse seyahatiniz sekteye uğrayabilir. İşte tam bu noktada seyahat sağlık sigortası kurtarıcı güç olarak devreye giriyor.     

seyahat sağlık sigortası

Bu yazımda seyahatlerinizde her zaman ihtiyacınız olabilecek seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi verip Seyahat sağlık sigortası nedir, Seyahat sağlık sigortasının genel şartları, seyahat sağlık sigortası nasıl yapılır, seyahat sağlık sigortası için gerekli evraklar, seyahat sağlık sigortası kaç günde çıkar, seyahat sağlık sigortası fiyatları ve seyahat sağlık sigortalarının neleri kapsadığı sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağım.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI NEDİR ?

Biz ülke olarak aksiyona alıştığımız için aslında sigorta işi bize genelde gereksiz geliyor. Ne kadar böyle bir alışkanlığımız olsa da risk içeren bir seyahata çıkıyorsanız sigorta yaptırmanızda çok büyük fayda var. Özellikle gideceğiniz ülke Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkesi ise. Zaten AB ülkelerinden birine seyahat edecekseniz seyahat sigortası her halükarda yaptırmanız gereken zorunlu bir durum. Bu durum size bağlı değil. Yani No Sigorta No Schengen durumu.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir ?

Seyahat sağlık sigortası, yurt içi ve yurt dışına yapacağınız seyahatlerde karşılaşılabileceğiniz hastalık, kaza, valiz kaybı,uçuş problemleri gibi riskleri güvence altına alan bir sigorta çeşidi olarak tanımlanabilir. Görüldüğü gibi seyahat sigortası yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 2 şekilde yapılıyor. Yurt içinde bana lazım olur mu sigorta derseniz bu tamamen sizin kararınıza bağlı. Ben her daim hayatı garanti yaşamaya çalışırım derseniz o zaman yurt içi seçeneğini de değerlendirirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI NEDİR ?

Seyahat sağlık sigortasının genel şartları için Türkiye Sigortalar Birliği’nin 01.03.2006 tarihinde yayınlamış olduğu Genel Şartlar yazısına göz atabilirsiniz. Bağlantıyı buraya bırakıyorum.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI NASIL YAPILIR ?

seyahat sağlık sigortası nedir

Artık internet çağında yaşadığımızdan dolayı her şeyi internetten çok rahat halledebiliyoruz. Tabi ki bu işlere seyahat sağlık sigortası da dahil. İnternetten herhangi bir sigorta şirketinin web sayfası üzerinden seyahat sigortası kısmına gelip gideceğiniz ülkeyi ardından seyahat gidiş ve dönüş tarihlerinizi, sigorta yaptırılacak kişi sayısını, TC kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu sisteme girmeniz yeterli. Daha sonra ilgili sigorta şirketi size teklifini sunuyor ve sizde size en uygun teklifi seçiyorsunuz. Ödemeyi online yaptıktan sonra sigorta poliçenizi ister mail yoluyla ister firmanın çağrı merkezi üzerinden kargo ile elden teslim alabilirsiniz.

NOT: Poliçenizin ingilizcesini talep etmeyi unutmayın !

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR ?

Seyahat sağlık sigortası yaptırmanız için yurt dışına çıkacaksanız sadece pasaportunuzun olması yeterli. Bunun dışında herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Sigorta yaptırdıktan sonra başınıza bir olay gelmesi durumunda sigorta şirketinden tazminat almanız için hazırlanması gereken evrakları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI SÜRESİ

Seyahat sağlık sigortasının süresi yurt dışına yapılan seyahatler için ülkemiz sınırlarından çıkıldığının pasaportla tespit edildiği an başlıyor, ülkemiz sınırlarına girildiğinin pasaportla tespit edildiği an sona eriyor. 

Yurt içinde yapılan seyahatlerde ise sigortanın süresinin başlangıcı ve bitişi tamamen sizin tercihinize bağlı. Başlangıç ve bitiş sürelerinizi poliçenizde görebilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI KAÇ GÜNDE ÇIKAR ?

Sigortanızı internet üzerinden yaptırıyorsanız poliçenin çıktısını bir kaç dakika içerisinde alabilirsiniz. Bunun için beklemenize gerek yok.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI

Seyahat sigortası fiyatları öncelikle yaş ve poliçenin kapsamına göre belirleniyor. 65 yaş ve altı kişilerin ödemeleri daha az, 65 yaş ve üzeri kişilerin ödemeleri ise biraz daha fazla. Sigorta ücretleri, gidilecek ülkeye, kalınacak süreye, yaşınıza ve sigorta yaptırılacak kişi sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle seyahat planınızı önceden netleştirmeniz gerekiyor. Seyahat sağlık sigortası fiyatlarını aşağıya ortalama bir şekilde yazıyorum.

SÜRESCHENGEN ÜLKELERİDÜNYA ÜLKELERİ
1-8 GÜN4,50 Euro5,50 Euro
9-15 GÜN5,80 Euro8 Euro
16-31 GÜN8 Euro10 Euro
32-62 GÜN12 Euro15 Euro
63-92 GÜN18 Euro25 Euro
93-181 GÜN25 Euro30 Euro
182-365 GÜN30 Euro35 Euro

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI NELERİ KAPSAR ?

Seyahat sigortası nedir sorusunu cevaplarken seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz riskleri belirtmiştim. Bunlar genel itibariyle hastalık, kaza, valiz kaybı, uçuş problemleri gibi riskler. Seyahat sigortası bu risklere karşı poliçede belirtilen limitlere kadar sizi koruma altını alır. Seyahat sağlık sigortasının kapsamı genel olarak aşağıda saydığım maddeler dahilindedir.

 • Seyahatinizi iptal etmek durumunda kalırsanız, bu iptal işleminden dolayı ortaya çıkabilecek zararlarınızı güvence altına alma.
 • Uçak biletiniz hava yolu şirketi tarafından ertelenirse veya uçuşunuz gecikirse, seyahat sigortası ile otel ve buna bağlı diğer giderlerinizin karşılanmasını sağlama.
 • Yurt dışı seyahatiniz sırasında bir kaza geçirirseniz veya hastalanırsanız, sahip olduğunuz sağlık sigortası yurt dışında ortaya çıkabilecek sağlık giderlerinizi karşılamayabilir. Bu durumda seyahat sigortası ile acil tıbbi yardım ve müdahale giderlerinizi güvence altına alabilirsiniz.
 • Bavullarınızın çalınması veya kaybolması risklerini seyahat sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.
 • Yurt dışında meydana gelebilecek sakatlık ve vefat risklerini sigorta kapsamı altına alabilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI TEMİNATLARI

seyahat sağlık sigortası nedir

Seyahat sağlık sigortalarının verdiği teminatlar genel itibariyle aşağıdaki gibidir. Bunların detaylarını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Kaza sonucu vefat
 • Kaza sonucu sürekli sakatlık
 • Yurt dışındaki tatil süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri
 • Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri
 • Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi giderleri
 • Yurt dışı tatili sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderler
 • Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri
 • Seyahatteyken sigortalının evinde meydana gelebilecek bir hasar sebebiyle eve geri dönüş masrafları
 • Seyahat süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları
 • Yolculuk süresinde vefat halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri
 • Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri
 • Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri
 • Tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini

Sigorta Şirketine Göre Farklılık Gösteren Teminatlar

 • Tercüme bürolarının bilgisini verme,
 • Avukat referansı,
 • Ulaşım, tarife ve aktarma bilgileri,
 • Seyahat bilgileri,
 • Büyükelçilik ve konsolosluk bilgileri,
 • Rezervasyon bilgileri,
 • Turistik bilgiler,
 • Yurt dışı tatilleri esnasında hastalık ve kaza gibi durumlarda acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için nakit avans verilmesi,
 • Vefat, doğal afet, mahkeme tanıklığı çağrısı, önemli bir kaza ve tıbbi müşahade gibi nedenlerle seyahatin iptal hallerinde iptal masraflarının karşılanması,
 • Tatil süresince hukuki danışmanlık ihtiyacının organizasyonu,
 • Sigortalının üzerinde bulunan para, çek veya seyahat çekinin üçüncü kişiler tarafından gasp ve hırsızlığının poliçenin teminat limitleri çerçevesinde tazmini,
 • Sigortalının kaza sonucu üçüncü şahıslara verebileceği bedeni veya maddi zararların poliçenin teminat limitleri çerçevesinde karşılanması.

TAZMİNAT TALEPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Ben sigortamı yaptırdım artık güvence altındayım demek sigortadan tazminat alırım demekle aynı şey değil. Eğer başınıza aşağıda başlık halinde yazdığım olaylar gelirse tazminat alabilmek için yine başlıkların altına belirttiğim evrakları asıllarıyla beraber sigorta şirketine ibraz etmeniz gerekiyor. Evraklarda eksiklik olursa tazminatta sorun yaşayabilirsiniz.

NOT: Seyahatiniz esnasında başınıza bir durum gelirse sigorta şirketinin çağrı merkezinden destek almayı unutmayın.

Bagajın Kaybı/Gecikmesi ve Eşya Kaybı Tazminat Talepleri İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Seyahat bilet fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat edilen ülkeye giriş ve çıkış damgasının basılı olduğu ve pasaport sahibi bilgilerini içeren resimli pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Bagaj ile ilgili meydana gelecek kayıp ve gecikmelerde havayolu firmasının düzenlediği bagaj kayıp raporu
 • Bagaj ve kişisel eşya kayıplarında kayıp eşyalara ilişkin fiyat içeren detaylı döküm
 • Bagaj içerisinde bulunan eşyaların satın alım faturaları
 • Bagaj gecikmesi nedeni ile yapılan zaruri / acil ihtiyacınızı belgeleyen fatura asılları
 • Bagaj kaybından dolayı havayolu firmasının tarafınıza ödeme yapıp yapmadığı gösterir belge
 • Bagajın arama süresinin dolması sonrası, havayolu firması tarafınca düzenlenmiş bagajın bulunamadığına dair yazı
 • Tazminat beyan formunun eksiksiz tanzim edilmiş örneği

Seyahatin İptali / Gecikmesi / Rötarı / Kaçırılması / Yarıda Kesilmesi Tazminat Talepleri İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Seyahat bilet fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat edilen ülkeye giriş ve çıkış damgasının basılı olduğu ve pasaport sahibi bilgilerini içeren resimli pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Seyahat edilecek ülke için alınmış vizeyi gösteren pasaport sayfa fotokopisi
 • Tur Sözleşmesi
 • Tur şirketine yapılan ödemeleri belgeleyen dekont ve fatura asılları
 • Tur şirketinin iptal faturası/ geri ödeme makbuzu veya dekontu
 • Seyahatin yarıda kesilmesi/ iptali durumunda, sigortalının /resmi eş/anne/ baba/kardeş/çocuğunun doktor raporu /epikriz/ ölüm raporu ve yakınlıklarını gösteren belge
 • Doğal Afete kaynaklı ise; doğal afetin mahiyeti ve süresi ile ilgili yetkili otoriteden yazılı onay
 • Tazminat beyan formunun eksiksiz tanzim edilmiş örneği

Tedavi Masrafları Tazminat Talepleri İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Seyahat bilet fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat edilen ülkeye giriş ve çıkış damgasının basılı olduğu ve pasaport sahibi bilgilerini içeren resimli pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Şikayeti, anamnezi/hikayeyi, konulan teşhisi ve uygulanan tedaviyi içeren epikriz/doktor raporu, tüm tetkik sonuçları ve reçete
 • Sağlık kurumlarına yapılan ödemelere ait faturaların asılları ve ödeme dekontları
 • Tazminat beyan formunun eksiksiz tanzim edilmiş örneği

Kaza Sonucu Sürekli Sakatlık Tazminat Talebi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Seyahat bilet fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat edilen ülkeye giriş ve çıkış damgasının basılı olduğu ve pasaport sahibi bilgilerini içeren resimli pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Şikayeti, anamnezi/hikayeyi, konulan teşhisi ve uygulanan tedaviyi içeren epikriz/doktor raporu, tüm tetkik sonuçları
 • Kazaya ilişkin rapor
 • Savcılık İddianamesi/Kovuşturma Kararı
 • Tüm vücut fonksiyon kaybını yüzdesel olarak gösteren sürekli sakatlık Özürlü Sağlık Kurulu Raporu
 • Tazminat beyan formunun eksiksiz tanzim edilmiş örneği

Kaza Sonucu Yaşam Kaybı Tazminat Talebi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Seyahat bilet fotokopisi
 • Sigortalının ve varislerin kimlik fotokopileri
 • Sigortalının seyahat ettiği ülkeye giriş ve çıkış damgasının basılı olduğu ve pasaport sahibi bilgilerini içeren resimli pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Veraset ilamı
 • Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği
 • Ölü Muayene Tutanağı / Otopsi raporu
 • Ölü gömme izin kağıdı / Defin ruhsatı
 • Kazaya ilişkin rapor
 • Savcılık İddianamesi/Kovuşturma Kararı
 • Tazminat beyan formunun eksiksiz tanzim edilmiş örneği

Cenaze Nakli Tazminat Talebi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Seyahat bilet fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat edilen ülkeye giriş ve çıkış damgasının basılı olduğu ve pasaport sahibi bilgilerini içeren resimli pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Cenaze masraflarını ödeyen kişinin kimlik fotokopisi ve imzalı banka hesap bilgisi
 • Ölüm raporu
 • Ölü gömme izin kağıdı / Defin ruhsatı
 • Cenazenin ülkeye nakil izin formu
 • Cenaze masraflarına ilişkin (tabut, ulaşım vs.) fatura asılları
 • Tazminat beyan formunun eksiksiz tanzim edilmiş örneği

NOT: Yukarıdaki evraklar standart olup, hasarın miktar ve oluş şekline göre ilave evraklar talep edilebilir. Hasar ihbarının alınması ve hasar dosyasının açılması hiçbir şekilde hasarın sigorta şirketi tarafından kabulü manasına gelmemektedir. Belirtilen hasar evraklarının, özellikle tazminata esas olacak ödeme belgeleri, fatura gibi evrakların ibrazı hiçbir şekilde hasar tazminatının Sigorta Şirketi tarafından ödeneceğine ilişkin delil teşkil etmez. Sigortalı rizikonun gerçekleşme nedenlerini ayrıntılı bir şekilde belirlemeye ve zarar miktarına ilişkin tüm delilleri, sigortacıya en kısa zamanda ibraz etmekle yükümlü olup, sigortacı ancak sözkonusu belgelerin ibrazı ve akabinde yapılacak değerlendirmeye istinaden poliçe şartları doğrultusunda ödemeye ilişkin kararı verecektir.

Seyahat sağlık sigortası hakkında detayları vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Seyahat ipuçları ile ilgili aşağıda yazdığım yazıları da unutmayın. Mutlu gezmeler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.