Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler

11 Başlıkta Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler

Seyahate çıkarken alınması gerekenler başlıklı bu yazıma denk geldiyseniz ya seyahate çıkacaksınız ya da bir seyahat planlıyorsunuz demektir. Durum böyleyse o zaman doğru adrestesiniz. Çünkü yıllardır yurt içi, yurt dışı seyahat eden biri olarak tüm tecrübelerimi sizinle paylaşmaya çalışacağım. Bir valizde ne olmalı konusunda epey tecrübeliyim diyebilirim. Yazımda seyahate çıkarken alınması gereken her şeyi detaylı şekilde bulabileceğinizi düşünüyorum. Her şeyden kastım bavullarda boş yer işgal eden eşyalar hariç onu önceden belirteyim.😊

Hepimiz bir seyahat planlarken ya da seyahate çıkarken heyecan yapıyoruz. Bu heyecan iyi güzel ama beraberinde biraz da stres getiriyor. Nereye gideceğim, nasıl gideceğim, ne yapacağım, yanıma ne alacağım gibi sorular bu stresin temel nedeni. Özellikle seyahat esnasında yanıma ne alacağım konusu bir çok insan için bol soru işareti demek. Erkekler bu noktada daha rahatken kadınlar da soru işareti sayısı 5 kat daha fazla oluyor.😂

Seyahat ederken yanınıza alacağınız her şey bana göre çok önemli. Sorunsuz seyahatler için yanınıza alacağınız eşyaları iyi seçmelisiniz. Valizinize çok fazla gereksiz eşya yüklemeden doğru bir valiz hazırlamalısınız. Gereksiz doldurulmuş bir valiz hem havaalanlarında hem de gücünüzü boş yere harcama noktasında oldukça sıkıcı bir durum. Hele bagajsız bir lowcost uçuş yapacaksanız iyice dikkatli olmalısınız. Valizinizdeki eşyalar az ama öz olmalı.

Not: Yazımda çocuklu ya da bebekli aileler için bir ayrı liste yok. Tecrübeli olmadığım bir alanda size akıl vermek istemedim. Bu konuda tecrübeleriniz varsa yorum kısmında katkılarınızı bekleriz. Ayrıca seyahate çıkarken bu da yanınızda kesinlikle olmalı dediğiniz bir ürün ya da eşya varsa yine yorumlarda bizimle paylaşın. Yani liste benden ekstra katkı sunmak sizden olsun.😊

Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler

Para ve Kredi Kartı

Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler

Seyahate çıkarken alınması gerekenler listeme para ve kredi kart ile başlıyorum. Bu ikili sadece seyahatlerde değil malum her yerde lazım. Fakat benim asıl vurgulamak istediğim konu daha farklı. Özellikle yurt dışına seyahate gidecekseniz yanınıza Dolar ya da Euro almanızı tavsiye ederim. Bu para birimleri her ülkede kolayca çevrilebildiği için yanınızda olması her zaman iyi olur. Kredi kartı noktasında ise yine yurtdışına gidecekseniz kartınızın yurt dışı kullanıma açık olmasına ve sms’siz işlem yapabilmenize dikkat edin yeter.

Bu ikiliyi seyahatlerde yanınızda taşırken dikkatli olun. Nereye giderseniz gidin ya da ne olursa olsun sağlam bir cüzdanınız muhakkak olsun. Bu cüzdanı da arka cebinizde asla taşımayın. Cüzdanınız güvenliği seyahatinizin güvenliği demektir. Güvenlik konusunda boyundan asmalı mini çantaları kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında tehlikeli bir yere gidecekseniz bu ikili noktasında kendinizi hedef haline getirmeyin. Son olarak seyahatte yanınızda yüklü para taşımayın. Kaldığınız otelin kasasını kıymetli eşyalarınızı korumak için kullanabilirsiniz. Sulak bir alana gidecekseniz de cüzdan konusuna ekstra dikkat edin. Sadece kötü niyetli insanlar değil doğa da cüzdanınızı yutabilir.

Kimlik, Ehliyet ve Pasaport

tatile giderken Alınması Gerekenler

Yurt dışı seyahate gidecekseniz yanınıza pasaportunuzu, kimlik kartınızı ve ehliyetinizi almayı unutmayın. Türkiye’den kimlikle gidilen ülkeler var. Bu ülkeler için pasaport gerekli değil. Fakat diğer ülkeler için pasaport şart. Gitmeyi planladığınız ülke vize istiyorsa tabi seyahatinizden önce o ülkenin elçilik ya da konsolosluğundan vize almanız şart.

Seyahatlerde pasaportunuzu genel olarak yanınızda bulundurmaya çalışın. Pasaport sizin ülkeye yasal yollarla girdiğinizi gösteren kıymetli bir belge. Dolayısıyla yanınızda taşırken de dikkatli olun. Bunun dışında bazı ülkelere girişte pasaportun ön yüzünün kopyası lazım olabilir. Öncesinde bir fotokopi yanınızda bulundurmanızda fayda var. Son olarak pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat edin. Ülkeden ülkeye değişse de en az 6 ay geçerli pasaportunuzun olması çok önemli. Aksi takdirde ülkeye girişinize izin verilmeyebilir.

Uçuş ve Konaklama Belgeleri

Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler

Özellikle Türkiye’den vize isteyen ülkelere seyahat planlıyorsanız pasaport kontrolü sırasında yanınızda dönüş biletiniz ve otel rezervasyon belgenizin olması önemli. Pasaport kontrolünde sınır polisleri bu belgeleri görmek isteyebilir. Nerede kalacaksın, dönüş biletin var mı gibi sorulara bu belgelerle cevap verebilirsiniz. Bu belgeler yurt içinde değil yurt dışına giderken lazım olur. Bunun dışında pasaport kontrolünden kolay geçmeniz için ayrı bir yazı kaleme almıştım. Dilerseniz bu yazıma da göz atabilirsiniz.

Anahtarlar

anahtar
Tatile Giderken Alınması Gerekenler : Anahtarlar

Bu başlığı atmamın nedeni belli. Seyahat sonrasında kapıya çilingir çağırmamak için evinizin anahtarını yanınıza almalısınız.😂 Sadece seyahate giderken değil markete giderken bile bu durum geçerli. Ev ve arabanın anahtarı oldukça önemli. Eğer seyahat sırasında bu anahtarları yanınızda taşımak istemiyorsanız güvendiğiniz bir komşunuza ya da arkadaşınıza anahtarları teslim edebilirsiniz. Anahtar konusunda büyük anahtarlıklardan kaçının. Ne kadar minimal o kadar rahat yaşam demektir.

Kişisel Bakım Ürünleri

Seyahatte Alınması Gerekenler

Bir seyahatin olmazsa olmazı kişisel bakım ürünleridir. Bu ürünleri alırsanız seyahatiniz daha konforlu geçer. Özellikle yaz aylarında kişisel bakım ürünleri çok daha önemli. Bakım ürünlerini alırken gidip her şeyi valizinize koymanın anlamı yok. Bu konuda abartmamanızı tavsiye ederim. Bir de seyahatlerde bu ürünler için için minik bir taşıma çantası almanızı öneririm. Çünkü bu ürünler valizde kolayca kaybolabiliyor. Bir de sıvı olarak kişisel bakım ürünü yanınıza alacaksanız havalimanlarında 100 ml olayına dikkat edin. Parfümünüzün ya da deodarantınızın çöp olmaması için bu durum çok önemli.

Aşağıda seyahate çıkarken yanınıza almanız gereken önemli kişisel bakım ürünlerini bulabiliriniz. Ben aklıma gelen her şeyi yazdım siz hepsini almak zorunda değilsiniz.

Seyahate Çıkarken Alınması Gereken Kişisel Bakım Ürünleri

 1. Diş fırçası ve diş macunu
 2. Tıraş makinesi veya tıraş bıçağı
 3. Şampuan
 4. Duş jeli veya sabun
 5. Duş lifi
 6. Vücut losyonu veya nemlendirici
 7. Güneş kremi
 8. Deodorant (Seyahatlerde rulon tercihiniz olsun)
 9. Cımbız, tırnak makası
 10. Tarak, toka
 11. Saç şekillendirici
 12. Makyaj malzemeleri
 13. Islak mendil veya hijyenik mendil
 14. Nemlendirici krem
 15. Dudak koruyucu

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Seyahat boyu ürünler kullanın veya kendi ürünlerinizi seyahat boyu kaplara aktarın.
 • Fazla ağırlıktan kaçının.
 • Sıvı ürünlerin 100 ml’yi geçmemesine dikkat edin.
 • Hassas bir cildiniz varsa, alışık olduğunuz ürünleri kullanın.
 • El bagajınızda sıvı ürünler için şeffaf bir poşet bulundurun.

Kıyafet

Seyahatte Alınması Gerekenler
Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler : Yazlık ve Kışlık Kıyafetler

Kıyafet bir valizin en önemli unsuru. Çünkü valizde ya da çantada en çok yer kaplayan şey kıyafet. Bu noktada kış seyahatleri yaz seyahatlerine göre daha zorlayıcı. Çünkü kalın kıyafetler valizde daha çok yer kaplıyor. Kıyafet noktasında en önemli uyarım abartmamanız gerektiği. Eğer valizi full kıyafet doldurursanız o zaman boşuna hamallık yapmış olursunuz. Dolayısıyla doğru tercihler her zaman önemli. Ben aşağıya yanınıza almanız gereken kıyafetleri yazıyorum ama dediğim gibi bu konuyu abartmayın.

Seyahate Çıkarken Alınması Gereken Kıyafetler

 1. Tişörtler veya gömlekler
 2. Pantolonlar veya etekler
 3. İç çamaşırı
 4. Çorap
 5. Pijama veya gecelik
 6. Şortlar (sıcak havalarda)
 7. Hırka veya kazak (serin havalarda)
 8. Mont ya da kaban
 9. Havlu
 10. Yağmurluk veya şemsiye (yağmurlu havalarda)
 11. Mayo veya bikini (deniz tatilleri için)
 12. Başörtüsü, bere veya şapka (güneş koruması için)
 13. Kemer

Ayakkabı – Terlik

ayakkabı terlik

Ayakkabı konusuna ayrı bir başlık açmak istedim. Çünkü seyahatler en önemli şeylerden biri ayak sağlığı. Hele bol yürüyüş yapacağınız bir seyahatiniz varsa ayakkabınızın rahat olması şart. Ayakkabı konusunu da abartmamak lazım. 2-3 günlük bir seyahatte tek ayakkabı ile idare edebilirsiniz. Çünkü fazla ayakkabı almanız valizde büyük bir yerin kaybı demek. 3-4 günden fazla tatile gidecekseniz artı 1 yedek ayakkabı almanız önemli. Yani seyahate çıkmadan önce ayakkabı tercihinizi iyi yapmalısınız.

Ayakkabı konusuna ek olarak yazın yanınıza terlik almayı unutmayın. Denize girecekseniz de deniz ayakkabısı alın. Yazın bunlar her anlamda kurtarıcı oluyor.

Aksesuarlar

aksesuar
Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler : Güneş Gözlüğü

Seyahatlerde aksesuar olmazsa olmazlardan. Benim favorim olan güneş gözlüğü seyahatlerimde yanımdan ayırmadığım en favori aksesuarım. Eşim Üstün de bilekliği olmadan dışarı çıkmaz mesela. Herkesin kendine göre bir aksesuarı var. Aşağıda genel olarak seyahate çıkarken yanınızda bulundurmanız gereken aksesuarları sıraladım. Atladığım bir yer varsa yorum kısmına muhakkak yazın.

Seyahatler Yanınıza Almanız Gereken Aksesuarlar

 1. Gözlük veya güneş gözlüğü 😎
 2. Saat ⌚
 3. Seyahat rehberi veya harita
 4. Pasaport kılıfı
 5. Güneş şapkası veya şapka 👒
 6. Yedek güneş gözlüğü (gerektiğinde)
 7. Boyun yastığı
 8. Kulak tıkacı
 9. Not defteri ve kalem
 1. Bel Çantası
 2. Su geçirmez torba
 3. Kirli poşeti
 4. Bagaj kilidi
 5. Portatif sandalye, şezlong
 6. Çok amaçlı bıçak
 7. Şemsiye ☂️
 8. Şnorkel (Denizaltı için) 🤿
 9. Termos

Elektronik Cihazlar

Tatile Giderken Alınması Gerekenler
Tatile Giderken Alınması Gerekenler : Elektronik Cihazlar

Seyahate çıkarken alınması gerekenler listesinde en önemli başlıklardan biri de elektronik cihazlar. Bizim işimiz seyahate etmek ve seyahatlerde ürettiğimiz içerikleri size aktarmak olduğu için elektronik cihazlar bizim için çok önemli. Bu cihazların ucu bucağı yok. Hepsini yanınıza almaya kalksanız ayrı bir valiz yapmanız gerekebilir. Bizim için mesela bu cihazlar arasında olmazsa olmaz powerbank. Bunun dışında da çok alternatif var. Ben genel olarak bu cihazların hepsini aşağıya sıralıyorum. Siz ihtiyacınıza göre hareket edebilirsiniz.

Seyahate çıkarken alınması gereken elektronik cihazlar

 1. Cep telefonu ve şarj cihazı
 2. Powerbank
 3. Araç içi şarj aparatı
 4. Dizüstü bilgisayar veya tablet
 5. Fotoğraf makinesi
 6. Aksiyon kamerası
 7. Su altı kamera
 8. Gimbal veya Selfie çubuğu
 9. Fiş dönüştürücüsü
 10. Kulaklık
 11. Taşınabilir hoparlör
 12. Elektronik kitap okuyucu veya tablet
 13. Drone

Atıştırmalıklar

atıştırmalıklar
Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler : Kuruyemiş

Seyahate çıkarken yanınıza alışmış olduğunuz atıştırmalıklardan almanız çok güzel oluyor. Genelde insanlar abur cubur tercih ediyor ama ben kuruyemiş tarzında gıdalar yanıma alıyorum. Bu gıdalar daha tok tutuyor ve daha sağlıklı tabiki. Seyahat öncesi ya da seyahat sırasında bu atıştırmalıkları alarak açlık durumunuzu biraz daha bastırabilirsiniz. Bunun dışında sıcaklarda yanınızda muhakkak su bulundurun. Aşağıda seyahatlerde alabileceğiniz atıştırmalıklar bulunuyor. En az 2 ya da 3 tanesini yanınıza almayı unutmayın.

Seyahatlerde Yanınıza Almanız Gereken Atıştırmalık Türleri

 1. Kuruyemişler
 2. Kuru meyveler
 3. Granola veya müsli barları
 4. Meyve dilimleri veya meyve salatası
 5. Sandviç veya wrap
 6. Yoğurt
 7. Tam tahıllı kraker veya ekmek
 8. Sallama çay
 9. Bitki çayı
 10. Diğer abur cuburlar

Bu atıştırmalıklar gördüğünüz üzere oldukça sağlıklı. Kan şekerini dengelemek açısından da oldukça önemli. Kan şekeriniz düştüğünde bu atıştırmalıklar hemen kendinizi toparlamanızı sağlayacaktır.

İlaçlar

Tatile Giderken Alınması Gereken ilaçlar
Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler : İlaçlar

Tatile giderken alınması gerekenler listesinde son başlığım seyahatlerin olmazsa olmazlarımızdan biri olan ilaçlar kısmı. Özellikle baş ağrısı ilacı her zaman her yerde bulundurduğum bir ilaç türü. Bunun dışında da yanınıza almanız gereken ve sürekli kullandığınız ilaçları seyahate çıkmadan önce yanınıza almayı unutmayın. İlaçları seyahat sırasında eczaneden de alabilirsiniz ama vakit buna vakit ayırarak zaman kaybetmemeniz daha iyi olur. Aşağıda seyahatler yanınıza almanız gereken genel ilaçları bulabilirsiniz.

Tatile Çıkarken Alınması Gereken İlaçlar

 1. Düzenli kullandığınız reçeteli ilaçlar
 2. Ağrı kesiciler
 3. Ateş düşürücü ilaçlar
 4. Soğuk algınlığı ilaçları
 5. Mide ilaçları (antiasitler, anti-mide ilaçları vb.)
 6. Güneş yanığı kremi
 7. İshal önleyici ilaçlar
 8. Yara bandı ve yara kremi
 9. Kombine bir ilk yardım kiti
 10. C vitamini veya multivitamin
 11. Enerji ilaçları

Tatile Giderken Alınması Gerekenler Sıkça Sorulan Sorular

Bir günlük geziye giderken yanımıza neler almalıyız?

Bir günlük gezi için yanınıza temel eşyaları almak önemli. Su şişesi, atıştırmalık, güneş kremi, şapka/güneş gözlüğü gibi güneş koruyucuları, harita veya navigasyon cihazı, cep telefonu ve yedek bataryası, küçük bir ilk yardım çantası, hava durumuna uygun giysiler ve uygun ayakkabılar, kamera gibi kişisel eşyaları düşünebilirsiniz.

Yurtdışına çıkarken en fazla ne kadar para?

Yurtdışına çıkarken yanınızda ne kadar para taşıyabileceğiniz gideceğiniz ülkenin para ve gümrük kurallarına bağlı. Genellikle uluslararası seyahatlerde 10.000 avroya kadar nakit taşımakla sınırlı olabilirsiniz. Ancak, bu miktar ülkeden ülkeye değişebilir. Yine de yurt dışına giderken fazla nakit para taşımamanızı tavsiye ediyorum.

Seyahate çıkarken alınması gerekenler listemden şimdilik bu kadar. Dediğim gibi sizin de seyahatlerde olmazsa olmazlarınız varsa aşağıda yorum kısmına yazın. Tecrübelerinizi bizim için çok önemli. Hem sizden ilham alıp birilerinin bir sıkıntısına derman olmak oldukça güzel olur. Şimdiden sorunsuz ve bol keyifli seyahatler diliyorum. Hoşça kalın.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.