tiflis nerede tiflis'e nasıl gidilir

Tiflis Nerede ? Tiflis’e Nasıl Gidilir ?

Tiflis Nerede, Tiflis’e Nasıl Gidilir başlıklı Tiflis ulaşım rehberi yazıma hoş geldiniz. 4 günlük Tiflis gezimiz bitti ve hemen bilgisayar başına geçip tüm tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim. Tiflis gezimiz her detayı ile gayet keyifliydi ve bu güzel şehirde çok güzel anılar biriktirdik.

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve birbirinden güzel mekanlarıyla Tiflis keşfedilmesi gereken bir şehir. Burayı gezi planınıza almanız için çok güzel nedenler var. İlk olarak Tiflis vizesiz gidebileceğiniz bir ülke, vizeyi bırakın buraya pasaportsuz sadece kimlikle bile gidebilirsiniz. Türkiye’ye ise uçak ile sadece 2 saat uzaklıkta. Bence yurt içinde tatil yapmak yerine Tiflis’e uçak bileti alıp bu güzel şehri keşfetmeniz oldukça güzel ve mantıklı bir seçenek.

Bu yazımda Tiflis gezi planlarınıza katkı sunmak için Tiflis Nerede, Tiflis’e Nasıl Gidilir gibi sorulara cevap vermek istedim. Ayrıca Tiflis şehir içi ulaşım hakkında da bilgi vereceğim. Tiflis’te ulaşım konusunda işiniz oldukça kolay. Sadece aşağıda anlattığım hususlara dikkat edin ve ucuz uçak bileti alarak Tiflis’e uçun.

Tiflis ulaşım rehberinin detaylarına geçmeden önce Tiflis ile ilgili yazdığım diğer yazılara da muhakkak göz atın. Tiflis gezi rehberi, Tiflis gezilecek yerler, Tiflis’te ne yenir ve Tiflis’te Nerede Kalınır başlıklı yazılarım size ciddi anlamda yol gösterecek ve işinizi kolaylaştıracak.

Tiflis Nerede ? Tiflis’e Nasıl Gidilir ?

Tiflis Nerede ?

tiflis ulaşım rehberi
Tiflis Sokaklarındaki Çiçekçiler

Tiflis Nerede ? Tiflis, komşu ülkemiz olan Gürcistan’ın başkenti. Coğrafi konum olarak Güney Kafkasya bölgesinde yer alıyor. Şehir, Azerbaycan sınırına ortalama 485 kilometre uzaklıkta. Başkent Tiflis’in kuzeyinde Telavi, güney sınırlarında Rustavi, batısında ise tarihi Mtskheta şehirleri bulunuyor. Tiflis, Türkiye’ye de yakın konumda sayılır. Tiflis Türkiye’nin Sarp Sınır Kapısı’na yaklaşık 400 kilometre kadar uzaklıkta. Sarp’tan Tiflis’e araba ile kolayca gidebilirsiniz.

Gelelim Tiflis merkeze. Tiflis merkez, Kura Nehri’nin kıyısında ülkenin güneydoğu tarafında yer alıyor. Kura Nehri şehrin tam ortasından geçerek şehri 2’ye bölmüş. Tiflis gezilecek yerler listesi de bu iki taraf arasında dağılmış durumda. Nehrin iki tarafı arasında ulaşım oldukça kolay. Onlarca köprü var.

Tiflis tarih boyunca stratejik bir konuma sahip olmuş ve kültürel açıdan zengin bir geçmişe sahip. Burası başkent olmanın yanı sıra Gürcistan’ın endüstri, ticaret merkezi. Mimari estetik anlamda çok güzel binalara sahip. Bu binalar dışında da kentleşme çarpık durumda. 1 kere de olsa görülmesi gereken Tiflis’in haritadaki tam konumu burada.

Tiflis’e Nasıl Gidilir ?

tiflis'e nasıl gidilir

Tiflis’e Nasıl Gidilir ? Tiflis ulaşım açısından oldukça kolay bir şehir. Türkiye ile komşu Gürcistan sınırlarında bulunduğu için burası Türkiye’ye hem karadan hem de havadan oldukça yakın bir şehir. Yukarıda belirttiğim gibi kimlikle gidilebilmesinden dolayı burada işiniz her açıdan kolay. Sadece ucuz uçak bileti bulmanız yeterli olur. Özellikle Pegasus’un kampanyasından buraya ucuz bilet bulursanız hemen bileti kapın ve kendinizi Tiflis’e atın. Tiflis’e ulaşım için aşağıda saydığım bir çok yol var. Şimdi gelin detayları anlatayım.

Tiflis’e Uçak İle Ulaşım

Tiflis’e en kolay ulaşım yolu havayolu ile buraya ulaşmak. Türkiye’den İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlerden buraya direkt uçuş var. Biz de Antalya’dan 2 saat yolculuk ile Tiflis’e uçmuştuk. THY ve Pegasus gibi firmaların düzenli seferleri ile Tiflis’e kolayca uçabilirsiniz. Sadece Pegasus’un uçuş saatleri biraz ters o kötü oluyor. Giderken gece Tiflis’e ulaşıyorsunuz, dönerken de sabah Tiflis’ten ayrılıyorsunuz. Yani günler ne yazık ki ölüyor.

Tiflis Havalimanı’nda ücretsiz Wifi var. Aşağıda detaylı anlattığım uygulamadan taksi çağırıp kolayca otelinize ulaşabilirsiniz. Havaalanında pasaport kontrolünde baya sıra oluyor. Biraz hızlı olmanızda fayda var. Pasaport kontrolünden de kolayca ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Biz herhangi bir sorun yaşamadık.

Tiflis’e Araç İle Ulaşım

Tiflis’e bir diğer ulaşım yolu da karayolu. Türkiye’de Artvin Sarp Sınır Kapısı, Posof Türkgözü Sınır Kapısı ve Aktaş Sınır Kapıları’ndan kara yolu ile Gürcistan’a geçiş yapılabiliyor. Trabzon, Rize ve Artvin illeri Sarp Sınır Kapısı’na oldukça yakın. Bu illerden Batum’a geçip yaklaşık 6-7 saatlik yolculuk sonrası kara yolu ile Tiflis’e ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Kars ve Ardahan illerinden ise Türkgözü Sınır Kapısı veya Aktaş Sınır Kapısını kullanarak Tiflis’e yol alabilirsiniz. Karayolunu kullanırken sadece trafiğe çok dikkat etmeniz lazım. Çünkü Gürcistan trafiği ne yazık ki kötü.

 • Rize ile Tiflis arası 527 km ve ortalama 8,5 saat sürüyor.
 • Trabzon ile Tiflis arası 570 km ve yol ortalama 9 saat sürüyor.
 • Kars ile Tiflis arası 380 km ve yol ortalama 6 saat sürüyor.
 • Artvin ile Tiflis arası 430 km ve yol ortalama 7,5 saat sürüyor.
 • Ardahan ile Tiflis arası 317 km ve yol ortalama 5 saat sürüyor.

Araba İle Gürcistan’a (Batum’a) Geçerken Gerekli Evraklar

 • Yeni çipli kimlik kartı
 • Varsa pasaportunuz yoksa önemli değil
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Araç Ruhsatı
 • Yeni Ehliyet
 • Araç size ait değilse noterden vekâletname
 • Gürcistan’da araç sigortası (https://tpl.ge/ – Bu siteden online yapabilirsiniz)

Tiflis’e Otobüs İle Ulaşım

Yukarıda bahsettiğim ulaşım yolu araba ile olandı. Bunun dışında Tiflis’e otobüs ile de gidebilirsiniz. Türkiye’den bir çok firma Tiflis’e sefer düzenliyor. İstanbul, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun, Ankara, İzmir ve Kars illerinden direkt otobüs seferi ile Tiflis’e ulaşabilirsiniz. Otobüsler Tiflis Otogar’a kadar gidiyor. Eğer uçak masrafı fazla gelirse otobüs ile de Tiflis’e gidebilirsiniz.

Tiflis’e Tren İle Ulaşım

Türkiye’den Tiflis’e direkt bir tren seferi bulunmuyor. Tiflis’e tren ile gitmek için Batum’a Batum’dan da Tiflis’e tren ile Tiflis’e gidebilirsiniz. Batum – Tiflis arası tren biletini en az 1 hafta önceden satın alın. Biletinizi https://www.railway.ge/en/ den online satın alabilirsiniz. Batum’dan tren garına Bolt uygulamasıyla gidebilirsiniz. Yanınıza yiyecek ve içecek bir şeyler alın. Batum Tiflis arası tren yolculuğu 5 saat sürüyor.

Tiflis Şehir İçi Ulaşım

tiflis şehir içi ulaşım
Bolt Taksileri

Tiflis şehir içi ulaşım noktasında olukça gelişmiş bir şehir. Ulaşım konusunda bir çok alternatifiniz var. Otobüsten metroya, taksiden dolmuşa kadar her türlü ulaşım aracından faydalanabilirsiniz. Turistlerin Tiflis’te tercih ettiği en önemli ulaşım aracı taksi oluyor. Bu taksileri de kullanıcılar UBER misali Bolt ve Yandex Go uygulamasından çağırıyor. Bu uygulamalar Tiflis şehir içi ulaşım noktasında çok önemli. Şimdi gelelim bu uygulamaların detaylarına.

Bolt ve Yandex Go Uygulaması

Bolt (eski adıyla Taxify), Tiflis’te ve birçok diğer şehirde kullanılabilen popüler bir ulaşım uygulaması. Bizim sürekli kullandığımız bu uygulama Tiflis’te elimiz ayağımız oldu. Bir yere mi gideceğiz hemen anında uygulamadan taksiyi çağırıyoruz ve hedefe ilerliyoruz. 4 günlük tatilimizde 20 kere bu uygulamayı kullandık ve oldukça memnun kaldık. Peki bu uygulama nasıl çalışıyor ?

Bolt, Uber gibi bir mobil uygulama tabanlı taksi ve sürücü hizmeti sağlayıcısı. Kullanıcılar, Bolt uygulamasını telefona indirip ilk olarak gideceği yeri belirliyor. Sonrasında sistem size araç tiplerine göre fiyat sunuyor. Siz aracı seçiyorsunuz ve ödemeyi kredi kartı ile yapıyorsunuz. Sonrasında sistem sizi en yakın taksi ile eşleştiriyor ve ayağınıza taksi gelip sizi belirlediğiniz hedefe götürüyor. Bu uygulamada dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda.

tiflis bolt

Bolt kullanırken en uygun maliyetle tercih ettiğiniz araçlar daha eski ve size hemen ulaşmıyor. Sizi bulması ortalama 4-5 dakikayı bulabiliyor. En ucuzun bir tık üstü olan taksiyi seçtiğinizde sizi gerçek Bolt taksiler alıyor ve ortalama 1-2 dakika bekliyorsunuz. Ayrıca araçlar daha iyi. Eşyanız çoksa ya da 5-6 kişi iseniz Bolt XL seçmenizi tavsiye ederim. Bir de taksinin size gelmesi uzun olacakça işlemi hemen iptal edin. Çünkü 1 dakikadan sonra sistem sizden kesinti yapabiliyor.

Bolt’da ödeme seçeneği olarak hem nakit var hem de kredi kartı. Fiziki paraya bulaşmak istemiyorsanız kredi kartı ile ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz. Daha kolay ve pratik oluyor. Özellikle havalimanından merkeze Bolt ile ulaşmak için kredi kartı ile ödeme çok daha pratik. Son olarak taksiciye puan ya da bahşiş de verebiliyorsunuz.

Not: Tiflis’e gitmeden önce bu uygulamaları indirip ara yüzünde pratik yapmanızı tavsiye ediyorum. Biz hep Bolt kullandık ama Yandex Go’da da fiyatların daha uygun olabildiğini duyduk. Karar sizin. Tiflis’e gidecekseniz bu uygulamalar muhakkak telefonunuzda olsun.

Tiflis’te Scooter Kullanma

Tiflis merkezde bir çok yerde Scooter gördük. Tiflis merkezde gezilecek yerler için aslında Scooter oldukça mantıklı bir seçenek. Bizdeki mantık gibi uygulamadan Scooter kiralıyorsunuz ve yolunuza gidiyorsunuz. Tiflis’te scooter kiralamak için Scroll App uygulamasını kullanabilirsiniz. Biz Tiflis’e 4 kişi gittiğimizden hep ulaşım için taksi tercih ettik. Eğer siz scooter kullanmayı seviyorsanız bu uygulamayı önceden indirin. Sadece scooter kullanırken trafiğe çok ama çok dikkat edin yeter.

Tiflis Metro Hattı

Tiflis’te metro ile de çevre yerlere ulaşım var. Biz hiç deneyimlemedik ama bazı yerlerde metro durakları gördük. Tiflis’te iki metro hattı bulunuyor. 16 istasyondan oluşan Birinci Hat ve 7 istasyondan oluşan Saburtalo Hattı. Metro 06:00 ile 00:00 saatleri arasında çalışıyor ve kart kullanarak giriş yapabiliyorsunuz.

Metroya erişim sağlamak için herhangi bir metro istasyonundan 2 Lari karşılığında kart satın alıyorsunuz. Bu karta dolum yaparak metroyu kullanabiliyorsunuz. Metro kartı alırken yetkili kişilerden almaya dikkat edin. Biz hiç metro kullanmadık. Dediğim gibi Bolt işimizi fazlasıyla gördü.

Tiflis’te Otobüs & Minibüs Kullanımı

Tiflis’te otobüs kullanımı oldukça yaygın. Eğer seyahatlerinizi daha uyguna getirmek isterseniz otobüsleri tercih edebilirsiniz. Tiflis merkezde otobüs çok işinize lazım olmaz ama çevresine gitmek isterseniz otobüs tercih edebilirsiniz. Otobüsler için de metrodaki gibi kart kullanıyorsunuz ve kartı doldurarak işlem yapıyorsunuz. Bolt varken gerek var mı ? Bence çok da gerek yok.

Tiflis’te Araç Kiralamaya Gerek Var mı ?

Şimdi Tiflis ulaşım rehberinde önemli bir noktaya daha geldik. Tiflis’te araç kiralamanın gerekip gerekmediği konusu tartışmalı olabilir ama ben genel olarak Tiflis’te araç kiralamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Evet araç kiralamanın özgürlük, esneklik, ulaşımı zor yerlere erişim, zaman tasarrufu gibi avantajları var ama Tiflis’te bu avantajları kenara iten yukarıda bahsettiğim uygulamalar var. Bolt ve Yandex Go uygulaması yukarıda da detaylı anlattığım üzere işinizi her açıdan kolaylaştırıyor. Yeter ki bunlara hakim olun. Sırf bu uygulamalardan dolayı Tiflis’te araç kiralamaya gerek yok diye düşünüyorum.

Bir de Tiflis’te araç kiralamanın dezavantajları var. Bu dezavantajların başında maliyet, trafik sıkıntısı, park sorunu ve Tiflis yolları geliyor. Tiflis trafiği bizim hiç hoşumuza gitmedi. Bolt kullanırken trafiğe her defasında şahit olduk ve neredeyse herkes fütursuzca araba kullanıyor. Trafikte nereden ne çıkacağı hiç belli değil. Artı bir de park sorunu ve maliyet de eklenince bana göre Tiflis’te araç kiralamaya gerek yok. Tekrar belirtiyorum. Bu taksi uygulamaları olduğu için araç kiralamaya gerek yok diyorum.

Tiflis Ulaşım Rehberi Sıkça Sorulan Sorular

Tiflis’te hangi dil konuşuluyor?

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti olan bir şehir ve resmi olarak Gürcüce konuşulmaktadır. Ancak, çeşitli etnik gruplar da şehirde yaşamakta ve bu gruplar kendi ana dillerini konuşuyor. Özellikle Rusça, Ermenice ve Azerice gibi diller de Tiflis’te yaygın olarak konuşuluyor.

Tiflis vize istiyor mu?

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti ve Gürcistan, Türkiye vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunan ülkelerden biri. Yani Türkiye’den Gürcistan’a seyahat eden Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yok. Bırakın vizeyi Tiflis için pasaporta bile gerek yok. Yeni kimlik kartınızla bile Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz.

Tiflis’e otobüsle gidilir mi?

Türkiye’den bir çok firma Tiflis’e sefer düzenliyor. İstanbul, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun, Ankara, İzmir ve Kars illerinden direkt otobüs seferi ile Tiflis’e ulaşabilirsiniz. Otobüsler Tiflis Otogar’a kadar gidiyor. Eğer uçak masrafı fazla gelirse otobüs ile de Tiflis’e gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Tiflis’e tren var mı?

İstanbul’dan Tiflis’e direkt giden bir tren seferi yok. İstanbul’dan Tiflis’e tren ile gitmek isterseniz ilk olarak Batum’a uçak ya da araba ile ulaşmanız lazım. Sonrasında da Batum’dan Tiflis’e tren ile gidebilirsiniz. Batum ile Tiflis arası tren yolculuğu ortalama 5 saat sürüyor.

İstanbul Tiflis arası otobüsle kaç saat?

İstanbul Tiflis arası otobüs yolculuğu yaklaşık 30 – 32 saat sürüyor. Artvin Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a giriş yaparak otobüs ile Tiflis’e gidebilirsiniz.

Trabzon’dan Tiflis’e nasıl gidilir ?

Trabzon’dan Tiflis’e araba ile ya da otobüs seferleri ile ulaşabilirsiniz. Sırasıyla Trabzon-Rize-Sarp Sınır Kapısı güzergahından Gürcistan’a giriş yapıp Batum – Kutaisi istikametinden Tiflis’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Araba ile ulaşımda arada sınır kapısı olduğu için gerekli evraklara sahip olmanız önemli.

Kars’tan Tiflis’e tren var mı?

Kars’tan Tiflis’e direkt tren seferi henüz bulunmuyor. Normalde Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesi var ama şuanda bu proje durdurulmuş durumda. Kars’tan Tiflis’e araba ya da otobüs ile ulaşım en mantıklı seçenek.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.