DOĞU EKSPRESİ HAKKINDAKİ HER ŞEY

       Biraz veryansın…
      Günümüzde de herkes gezgin oldu, iki yurt dışına çıkan kendini gezgin ilan ediyo yea diye mahkemece atanmış ‘bilirkişi gezgin’ ler ve aynı kafadakilerin iddiasına göre Doğu Ekspresi’ de bir özenti. Kimse bilmiyorken ilk onlar bindi, hatta Kars’a da ilk onlar gitti 😀 O zamanlar led ışıklar yoktu ama gaz lambasıyla romantik ambiyans yaratma fikri de onlardan çıktı! O nedenle şimdi giden çoğu kişinin yolculuğun keyfini çıkarmak için değil de kompartımanını süsleyip güzel pozlar çekme derdiyle gittiğini iddia ediyorlar. Diyorlar ki kompartımanın önünden geçerek dans videosu çekmekten manzaraları izlemiyorlar. Eee öyleyse bile bu ne kadar güzel bir durum aslında. 

     Birilerini özendirip harekete geçirebiliyorsan, seyahat etmesine vesile olabiliyorsan ne mutlu sana. Günümüzde her şey pratikliğe dönmüşken, her durumu nasıl en kolay en kısa yoldan çözebiliriz düşünüyorken insanlar uçak seçeneğindense 24 saatlik bir tren yolculuğunu tercih ediyor ve değerlerimiz kaybolmuyor. Bence bu muazzam bir olay. Gerekli serzenişleri yaptıktan sonra artık bilgilendirici kısma doğru yavaştan geçebiliriz 🙂   

DOĞU EKSPRESİ

     Doğu Ekspresi öyle bir yolculuk ki, yazılan tüm abartı yorumları fazlasıyla hak ediyor. Bir ulaşım aracı olmaktan ziyade başlı başına bir deneyim. Elbette popüler olmasından da kaynaklı bilet bulmanın aşırı zor olduğu yönündeki yorumlar maalesef ki bir şehir efsanesi değil. Zor elbette zor olmasına ama peki bilet bulmanın hiç mi ipucu yok derseniz elbette var. İşte Doğu ekspresi ile ilgili bilgiler ve bilet bulmanın püf noktaları;
DOĞU EKSPRESİ GÜZERGAHI
doğu ekspresi turu
Doğu Ekspresi

     Öncelikle Doğu Ekspresi Ankara tren garından her gün 18.00 de kalkıp Kars tren garında saat 19.00 da noktalanan 25 saatlik bir yolculuk. Doğu Ekspresi’nin Ankara’dan çıkıp Kars’a ulaşana kadar durduğu istasyonlar:  Kırıkkale, Sivas, Erzincan ve Erzurum. Doğu Ekspresine binmek için bu güzergâhlardan birini de seçebilirsiniz.
     En güzel manzaralar Ankara-Kars yönünde gündüz saatlerine denk geldiği için bu yön daha revaçta ve haliyle bu yönde bilet bulmak daha zor. Bir öneri Kars’a uçakla gidip dönüşü Doğu Ekspresiyle yapmak olabilir. Dönüş için daha rahat bilet bulunabildiği bilinen bir gerçek.

Kars Garı
Kars Garı
DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI

     Trende 3 şekilde yolculuk yapabilirsiniz; örtülü kuşetli denen 4 kişilik kompartımanlarda, 2 yataklılarda ve pulman denilen koltuklu bölümde. Bu seçeneği Tcdd’nin sitesinde vagon tipi bölümünden seçebilirsiniz. Doğu ekspresi bilet fiyatları benim gittiğim dönem itibariyle tek yön yataklı (117 TL), örtülü Kuşetli ( 63.5 TL), pulman (47 TL) şeklinde. 65 yaş üstü, 13-26 yaş arası gençler, basın, öğretmen, TSK çalışanı gibi indirimler de var.

DOĞU EKSPRESİ BİLET BULMA TAKTİKLERİ

***Tüm detayları göz önünde bulundurup gitmek istediğiniz döneme karar verdikten sonra bilet bulmak için efor sarfetme aşamasına geçebiliriz. Biletler tam 1 ay öncesinden satışa sunuluyor. Örneğin bugün 6 Şubat ve 5 Mart’ın bileti bugün satışa çıkıyor. Sadece 1 aylık kısım satışta oluyor, yani birkaç ay sonrasına bilet alma gibi bir şansınız yok.

***Biletlerin satışa çıktığı net bir saat yok. Ben gece 02.30 da satışa açıldığını gördüm. Sabah 7’de de açılabilir gece 5’te de…

***Satışa çıktığı an tüm vagonlar dolu görünebilir. Bazen tur acenteleri satın almış olabiliyor. Tabi burada umudumuzu yitirmiyoruz, iptal edenler olabildiği gibi ek vagon da konulabiliyor. Ben gece yatmadan önce dolu görünen bilete sabah kalktığımda yer buldum ve aldım.

***Mümkünse tek bir tarihte sabit kalmayın. Belirli bir tarih aralığı belirleyebilirseniz ve size uyan tüm tarihleri sürekli check ederseniz bilet bulma ihtimaliniz daha da artacaktır.

***Doğu Ekspresi için bilet bulmanın zor olduğunu biliyoruz artık onun için birkaç gece uykusuzluğu göze almalı hatta mümkünse 2 kişi nöbetleşe bilgisayar başında beklemelisiniz. Bu şekilde er ya da geç bilet bulunuyor bence.

     Diyelim ki tüm bu aşamaları geçtiniz ve size uyan bir tarihte Doğu Ekspres biletini yakaladınız. Bu aşamada hemen yerleri seçmeniz gerek ve bileti almanız için 10 dakikanız olacak. 10 dakika içinde bileti satın alamamış olursanız sistem sizi otomatik olarak atacak ve boşalan yerleri muhtemelen bilgisayar başında pusuda bekleyen başka biri tutacak. O nedenle boş yer buluncaya kadar geçen, sayfayı yenileyip durduğunuz süreçte bilgilerinizi (ad soyad, tc kimlik numaraları) girmiş olmanız faydanıza olacaktır.

      Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir Doğu Ekspresi sevdalısısınız ve bu unutulmaz deneyimi yaşamayı istiyorsunuz. Dilerim tavsiyelerim işe yarar ve en kısa zamanda bilet bulup yolculuğa çıkarsınız. Bilet bulma aşamasını hallettiyseniz muhtemelen şimdi treni ve kompartımanı düşünüyor ve bazı şeyleri merak ediyorsunuz. Onların da cevabı burada elbette 🙂
DOĞU EKSPRESİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VE BİZİM DENEYİMİMİZ
doğu ekspresi yataklı vagon
Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

*Ben kız kardeşimle 2 kişilik yataklı kompartımanda seyahat ettim. Nevresimler ve battaniye tertemizdi. Gönül rahatlığı ile yatabilirsiniz.

*2 kişilik odada bir adet priz bulunuyor, uzatma kablo çok işinize yarar.

*Yanınıza küçük su ısıtıcılarından almanızı tavsiye ederim, çay kahve için epey iyi oluyor.

*2 adet, otellerde olan tek kullanımlık terliklerden vardı. Rahat olmak isterseniz kendi terliğinizi getirebilirsiniz.

*2 kişilik yataklı kompartımanda lavabo bulunuyor. El yüz yıkamak, diş fırçalamak için burayı kullanabilirsiniz ancak tuvaletler ortak kullanım. Her vagonda 2 adet bulunuyor (biri alaturka, biri alafranga). Tuvalet kağıdı yolculuğun sonuna kadar hep vardı ama siz her ihtimale karşı yanınızda bulundurun. Temizlik açısından da biz bir sorun yaşamadık.

*Yemekli vagon var ama her zaman hizmet vermeyebiliyor. Yanınıza yeteri kadar su ve yiyecek alın.

*Kompartımanlarda mini buzdolabı da oluyor içinde su, çikolata, bisküvi gibi ikramlar da vardı.

*Valizinizi kaldırabileceğiniz bir raf ve kıyafetlerinizi asmanız için askılık da bulunuyor. Kapının üzerinde de ışığı kapatıp açacağınız düğme ve ısı kontrol paneli var. Üşür müyüz acaba diye merak edenlere de şöyle söyleyebilirim, terleme ihtimaliniz üşüme ihtimalinizden çok daha yüksek:)

*Odanın kapısı içeriden kilitleniyor ama dışarıdan açılabiliyor. O nasıl bir şey demeyin valla biz de çözemedik 😀

*Tren yol üstündeki istasyonlarda yalnızca yolcu indirip bindirmek için duruyor. Yani çok kısa süreli kalıyor. Eğer trenden uzaklaşıp fazla beklerseniz trenin arkasından el sallayabilirsiniz 🙂

*Kompartımanlarda sigara içilebiliyor, hatta vagonlarda kapıya yakın tarafta içenler de vardı.

*Erzurum’a yaklaşırken vagon görevlisi koridorda dolaşıp cağ kebap sipariş vermek isteyen var mı diye sesleniyor. Biz Kars’tan sonra Erzurum’a gideceğimiz için hakkımızı oraya saklıyoruz. Yazdığımız Erzurum Gezilecek Yerler yazımda cağ kebap nerde yenir ve ince noktaları nedir yazımdan faydalanabilirsiniz.

doğu ekspresi bilet
Doğu Ekspresi
DOĞU EKSPRESİ NE ZAMAN YAPILIR
doğu ekspresi bilet fiyatları
Doğu Ekspresi
     Kars’a gitmişken Sarıkamış’ta kayak da yapalım, donmuş Çıldır gölünün üstünde yürüyelim fikri pek popüler olduğu için en revaçta olduğu dönem Ocak Şubat ayları. Haliyle bu aylarda bilet bulma ihtimali çok daha düşük oluyor. Eğer başka bir dönemi tercih ederseniz çok daha rahat bilet bulabileceğinizi belirtmiş olayım.

     Aklınızdaki tüm soruların cevabını bulduysanız, biletinizi de aldıysanız artık yolculuğa hazırlanma vakti. Led ışık ve birkaç süsleme yolculuğunuzu daha da unutulmaz kılacak.  Nereden buluruz diye soranlara instagramda @harf_tasarim sayfasından sipariş verebilirsiniz.

yataklı vagon
Doğu Ekspresi

   Benim aklıma gelmeyen aklınıza takılan başka sorular varsa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.