akyakada yapılacak şeyler

AKYAKA’DA NE YAPILIR | YAPILACAK EN İYİ 11 AKTİVİTE

Akyaka bizden sorulur. Her fırsatta gittiğimiz ve evimize çok yakın olan Akyaka cennetin yeryüzündeki şubesi gibi. Akyaka’ya geldiğinizde kesinlikle yapmanız gereken aktiviteler var. Bunları yapmadan Akyaka’dan dönmeyin. Bomba bir Akyaka’da Ne Yapılır yazısı sizi bekliyor.

Baştan söyleyeyim Akyaka ile ilgili tatil planınız varsa ilaç niteliğindeki diğer Akyaka yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

AKYAKA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ | EN GÜZEL 10 YER

AKYAKA’DA NE YENİR | AKYAKA RESTAURANT ÖNERİLERİ

AKYAKA KONAKLAMA ÖNERİLERİ : EN GÜZEL OTELLER

AKYAKA’DA NE YAPILIR : EN GÜZEL AKTİVİTELER

Akyaka’da yapabileceğiniz bir çok aktivite bulunuyor. Su sporlarından soğuk sularda yüzmeye, kanodan tekne turuna, çadır kurup kamp yapmaktan balık tutmaya yapılması gereken bir çok şey sizi bekliyor. Hadi şimdi tek tek Akyaka’da Neler Yapılır sorusuna cevap verelim.

AZMAK NEHRİ’NİN SOĞUK SULARINDA YÜZMEK
akyaka'da ne yapılır azmak nehri

Akyaka’da yapılacak şeyler listesine tabi ki Azmak Nehri’nin soğuk sularında yüzme ile başlıyoruz. Akyaka’ya yazın gidecekseniz Muğla’nın sıcaklarına denk geleceksiniz demektir. Akyaka’da Muğla’nın sıcaklarından kurtulup, vücudunuzda buz etkisi oluşturmak için doğanın bize verdiği bir hediye olan Azmak Nehri (Kadın Azmağı) var. Azmak nehri 2 km boyunca uzanan, su sıcaklığı 8-10 derece olan enfes bir nehir. Azmak nehri namı diğer Kadın Azmağı nehrinde yüzmek Akyaka’da yapılacak en güzel aktivite diyebilirim.

akyaka'da yapılacak şeyler kadın azmağı

ÖNEMLİ NOT: Azmak Nehrine girdiğinizde çok dikkatli olun ! Çünkü nehirde sürekli tekne turu yapılıyor yani tekne trafiği oldukça yoğun. Kıyıya yakın yüzmeye çalışın. Ayrıca nehrin akış hızı yüksek olduğundan akıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Azmak Nehri’ne restaurantların olmadığı kıyıya yakın yerlerden girebilirsiniz. Son olarak yanınıza şort, mayo, havlu ve deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

AKYAKA’DA GÜN BATIMINI İZLEYİN
akyaka'da ne yapılır gün batımını izleme

Gün batımı renk ve efekt olarak bir çok yerde güzeldir. Fakat söz konusu Akyaka olunca gün batımı gerçekten Akyaka’da bir başka oluyor. Güneş öyle bir turuncu efekt veriyor ki tam kartpostallık görüntüler yakalayabiliyorsunuz.

Akyaka’da gün batımını yakalamak için size 2 stratejik nokta veriyorum. Bu noktalardan ilki tabi ki Akyaka Plajı. Akyaka Plajı’nda güneş batarken etrafı huzur kaplıyor. Akyaka Plajındaki palmiyeler arasından güzel fotolar yakalayabilirsiniz. İkinci noktam ise Akyaka Plajın’dan Orman Kampına yürüyerek giderken çıkacağınız merdivenlerdeki dinlenme noktalarından enfes gün batımı fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Merdivenlerin başlangıç noktasının konumu ise burada.

AZMAK NEHRİNDE TEKNE TURU YAPIN
akyaka'da ne yapılır tekne turu

Akyaka’ya geldiğinizde yapabileceğiniz diğer bir güzel aktivite Azmak’ta tekne turu yapmak. Azmak Nehri’ni keşfetmenin en iyi yolu Azmak Nehri tekne turlarına katılmak. Tur teknelerinin kapasitesi 10-15 kişilik. Bu tekneler dolmuş misali sıra sıra bekliyor ve doldukça tura başlıyor. Özellikle istediğiniz bir tekne varsa onu da bekleyebilirsiniz. Azmak tekne turu, yaklaşık 30 dakika sürüyor ve bu turlar akşam 7-8’e kadar devam ediyor. Azmak Nehri’nin tertemiz sularında, balıklarla beraber suyun dibini görerek ilerliyorsunuz. İnanılmaz güzel bir duygu. Akyaka’ya gelecekseniz en az 1 kez bu tura katılın derim.

AZMAK TEKNE TURU FİYATLARI 2020

Azmak Tekne Turu’nun fiyatı (2020 yılı) kişi başı 12,5 TL. Azmak tekne turunu yapan teknelerin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA’DA GÜNÜBİRLİK TEKNE TURLARINA KATILMAK

Azmak tekne turu tamamsa Akyaka’nın diğer koylarına açılma vakti gelmiştir. Akyaka’da günü birlik tekne turlarına katılmak, tek tek gitmeye kalksanız birkaç gününüzü ayırmanız gerekecek koyları bir günde dolaştırması, karayoluyla ulaşılamayacak koylarda yüzebilmenizi sağlaması açısından oldukça mantıklı bir yol. Gerçekten efsane koylar ve plajlar görüyorsunuz. Bu turlar genelde sabahtan akşama kadar olduğu için tura 1 gün ayırmanız gerekiyor. Şimdi biraz detaya inelim.

AKYAKA TEKNE TURU ROTALARI

Akyaka Tekne Turlarının rotaları genel olarak birbirine benziyor. Tüm tekneler aynı rotayı takip ediyorken bazıları da koylardaki kalabalığa denk gelmemek için gidilen rotaların tersinden başlıyor. Akyaka tekne turu rotalarını 4 seçenekli olarak aşağıya sıralıyorum. Hepsi birbirinden güzel olduğu için tercih sizin.

KLASİK GÜNLÜK TUR: Kandilli, İncekum, Sedir Adası, Zeytinli Koyu, Lacivert Koy, Sualti Mağarası

AKBÜK TURU: Asarcık, Akbük, Akbük Akvaryum, İncekum, Sedir Adası, Zeytinli Koyu, Lacivert Koy, Gelibolu Adası Sualtı Mağaraları

İNGİLİZ LİMANI TURU: İncekum, İngiliz limanı, Deniz Kızı, Çamur Banyoları, Sedir Adası, Zeytinli Koyu, Lacivert Koy, Sualtı Mağarası.

DİĞER SEÇENEK -1: Defne Koyu, İncekum Plajı, Zeytinlik Koyu, Sedir Adası Kleopatra Plajı, Lacivert Koy, Gelibolu Adası Sualtı Mağaraları

ÖNEMLİ NOT: Eğer Kleopatra (Sedir) adasına gidecek bir tura katılıyorsanız sizi bir noktada uyarayım. Adaya giriş ücretli, eğer müze kartınız varsa adaya ücretsiz girebiliyorsunuz. Tur ücretine Kleopatra Adasına giriş ücreti dahil değil. Aklınızda bulunsun.

AKYAKA TEKNE TURU SAATLERİ

Akyaka Tekne Turları genel olarak 10:00 – 10:30 gibi başlıyor akşama doğru 18:00-18:30 gibi kalktığı yerlere dönüyor. Tur saatleri firmadan firmaya değişebiliyor ama genel olarak saatler bunlar.

AKYAKA TEKNE TURU FİYATLARI 2020

Akyaka tekne turu fiyatları 2020 yılı için kişi başı 80 – 120 TL arası değişiyor. Bu fiyata öğle yemeği de dahil.

AKYAKA’DA ÇADIR KURUP KAMP YAPMAK

Akyaka‘da en bilindik kamp alanı Akyaka Orman Kampı’dır. Eğer ilk defa kamp deneyimini yaşayacaksanız oldukça uygun koşullara sahip orman kampları sizin için ideal olur. Orman kamplarında sıcak su, tuvalet, elektrik, mutfak gibi temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerler mevcut. Çadırınız yoksa endişelenmeyin, orman kampında çadırı olmayanlar için çadır da temin edilebiliyor.

ÖNEMLİ NOT: Akyaka’da çadırda kalma düşünceniz varsa en yakın dostunuzu yani sinek kovucu spreyinizi yanınızdan ayırmayın.

AKYAKA KAMP ALANLARI

Akyaka’daki kamp alanları mavi ile yeşilin buluştuğu eşsiz güzellikteki yerlerde bulunuyor. Aşağıda Akyaka’da bulunan kam alanlarını araştırıp buralarda çadırda kalabilirsiniz.

Akyaka’daki Kamp Alanları

1-Akyaka Orman Kampı
2-Akyaka Camprail Station
3-Akbük Karya Beach Camping
4-Turnalı Boncuk Camping
5-Kozalakbük Çadır & Karavan Kampı & Günübirlik Kamp
6-Alpina Beach Camping
7-Akbük Diem Camping
8-Akbük Eses Camping

AKÇAPINAR AŞIKLAR YOLUNDA YÜRÜYÜN VE FOTOĞRAF ÇEKİLİN
akyaka akçapınar aşıklar yolu

Akyaka’ya çok yakın konumda olan ve Akçapınar Köyü’nde bulunan Aşıklar Yolu 80 küsür yıllık 200’den fazla okaliptüs ağacı ile çevrili bir yol. Aşıklar Yolu’nun bulunduğu yer eskiden bataklıkmış ve buradan sıtma hastalığı türemiş. Dönemin valisi tarafından her aileye 3 adet okaliptüs fidanı verilerek buralara dikilmesi sağlanmış ve bataklık kurutulmuş. Aşıklar yolu yazın klimalı gibi püfür püfür esiyor. Burada çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Aşıklar Yolu’nun konumu burada.

AKÇAPINAR TOSTÇUSUNDA TOST YİYİN

Akyaka’da ne yapılır sorusunun bir diğer cevabı Akçapınar Tostçusunda tost yemek. Akçapınar Tostçusu kimine göre ünü fazla abartılmış kimine göre de oldukça lezzetli tost yapan bir mekan. Ben tostundan daha çok ayranının sevildiğini duydum. En meşhur tostu domatesli kaşarlı ve sucuklu olanı. Tostun dışında alternatif arıyorsanız pide veya gözleme de deneyebilirsiniz. Akçapınar Tostçusu’nun en büyük avantajı 24 saat açık olması. Gece ya da sabahın erken saatlerinde acıkırsanız buraya gelebilirsiniz. Belki tostu sıradan gelebilir size ama mekan tarihselliği ve nostaljisi açısından burayı deneyebilirsiniz.

AMAZON’DA KANO DENEYİMİNİ YAŞAYIN
akyaka'da neler yapılır kano

Akyaka’da yapılacak şeyler noktasında yok yok. Akyaka’da yapılması gereken en güzel aktivitelerden birine Akçapınar Azmak’ta Kano Turuna geldik. Akyaka’da farklı aktiviteler arayanlar için, Akçapınar tostçusunun ilerisinde kano kiralanabilecek bir yer bulunuyor. Sazlıkların arasında, Amazon diye bilinen yerde doğanın sesine kulak verebilirsiniz… Üstelik bu aktiviteyi yapmak için kanoyu biliyor olmanız ya da daha önce yapmış olmanız gerekmiyor. Kano için bizim deneyimlediğimiz ve oldukça memnun kaldığımız Amazan Kano’yu size gönül rahatlığıyla önerebilirim. Akçapınar Azmaktaki kano deneyimi yaklaşık 1-2 saat arası sürüyor. Siz kanoda kürek çekerken sizinle beraber bir tekne de ilerliyor. Eğer yorulursanız kanoyu tekneye bağlayıp çekiyorlar. ‘Akyaka’da yapmadan dönmeyinlere yeni bir madde daha eklediğimize göre sıradaki aktiviteye geçebiliriz 🙂

akyaka'da yapılacak şeyler kano

Not: Kano yaparken ıslanma olasılığınız yüksek olduğu için kıyafet ve ayakkabılarınızı ona göre ayarlayın. Kanonun dönüş noktası olan ve Amazon ismiyle bilinen yerde yüzmek de çok keyifli. Mayo ya da şortla giderseniz bu fırsatı kaçırmazsınız.

AKÇAPINAR AMAZON KANO FİYATLARI

Akçapınar Amazon’da kano yapmak inanılmaz eğlenceli. Akyaka’da ne yapılır sorusunun güzel bir cevabı olan Amazon’da kano fiyatı kişi başı 40 TL. Akçapınar Azmağında kano için en ideal saatler sabahın erken saatleri ya da gün batımına denk gelen 17.00-18.00 saatleri arası. Öğlen vakti hava sıcaklığından dolayı çok uygun değil. Hadi kollara kuvvet kürek çekmeye devam. 🙂

KITESURF DENEYİMİ

Bir ülkenin olimpiyat takımı Akyaka’ya gelse Akyaka’da neredeyse tüm spor dalları için doğal antrenman alanları bulabilir.:) Mübarek Akyaka adeta bir spor cenneti. Akyaka’da yapabileceğiniz bir diğer aktivite Kitesurf. Bir diğer adı uçurtma sörfü olan kitesurf için Akyaka biçilmiş kaftan. Akyaka’nın kitesurf için ideal rüzgarları ve Kitezone adı verilen sahilin uzun olması, Akyaka’yı popüler kitesurf noktalarından biri haline getiriyor. Akyaka’daki kite okullarından kurs alabilir ya da kitesurf’ü zaten biliyorsanız bu okullardan ekipman kiralayabilirsiniz. Akyaka’da kitesurf için detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Kitesurf ilgi alanınıza girmediyse size paddleboard verelim 🙂 Üstelik bunu yapmanız için de deneyim sahibi olmanız gerekmiyor. Paddleboard kiralamak için Akyaka kitezone sahilindeki bir kite okuluna uğramanız yeterli. Kitezone sahilinin haritadaki yerine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AKYAKA’DA BİSİKLET KİRALAYIN

Akyaka’nın miss gibi doğasında bisiklet kiralamak çok güzel bir aktivite olabilir. Akyaka’nın bisiklet rotaları oldukça ünlü. Bisiklet rotalarının bazıları Eski Datça ve Akyaka arasındaki 800 km’lik trekking rotası Karia Yolu’nun üzerinde yer alıyor. Akyaka’da bisiklet kiralayabileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Bisikleti konaklayacağınız otelden de imkan varsa kiralayabilirsiniz.

AKYAKA BİSİKLET ROTALARI

Akyaka bisiklet rotaları genel itibariyle çevre ilçelere ya da köylere gidilen rotalardan oluşuyor. Zorluk derecesine göre her seviyeye göre bisiklet yolu bulunuyor. Akyaka – Akbük – Ören (50 km) arası oldukça favori bir bisiklet yolu. Bu yol dışında diğer öneli bisiklet rotaları aşağıdaki gibi.

  • Akyaka – Dalyan – Gökçek 95,78 kilometre – Orta zorlukta
  • Akyaka – Marmaris Etabı (Okluk koyu, Yeşilbelde yolundan) 39,3 kilometre – Orta zorlukta 
  • Akyaka – Aşağıbörtlen 53,16 kilometre – Orta zorlukta
  • Akyaka – Turnalı 29,42 kilometre – Orta zorlukta
AKYAKA BİSİKLET KİRALAMA ÜCRETLERİ

Akyaka’da bisiklet kiralama fiyatları günlük bisikleti türüne göre 10 – 15 TL arası değişiyor. Bisikleti nerede kullanacaksanız ona göre bir bisiklet kiralamanızda fayda var.

AKYAKA’DA BALIK TUTMA

Akyaka’da ne yapılır sorusunun son cevabına geldik. Bu soru özellikle balık tutma tutkunlarına gelsin.:) Akyaka merkezde kıyıdan olta balıkçılığı yapabileceğiniz herhangi bir yer yok. Azmak Nehri’nde ve Akyaka Plajı’nda her türlü avcılık yasak. Bölge koruma altında. Azmak kenarlarında ve plajlardaki levhalarda avcılığın yasak olduğu açıkca belirtiliyor. Yani buralarda amatör de olsanız balık tutamazsınız. Eğer balık tutma tutkunuz varsa Akyaka’da kayık kiralayıp denize açılırsanız balık tutabilirsiniz. Son olarak Maden iskelesinden Akbük tarafına doğru bulunan güzergahta balık tutmak serbest olduğu için buralarda balık tutabilirsiniz.

Akyaka’da Ne Yapılır başlıklı yazımın sonuna geldik. Bu saydığım aktiviteleri ister yapın ister yapmayın ama muhakkak Akyaka’ya gelin. Bizim keşfedemediğimiz sizin keşfettiğiniz aktiviteler varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Mutlu gezmeler.:)

Akyaka hakkında yazdığım diğer tüm yazılar için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz. Mutlu Gezmeler.:)

AKYAKA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ | EN GÜZEL 10 YER

AKYAKA KOYLARI VE PLAJLARI : EN GÜZEL ÖNERİLER

AKYAKA’DA NE YENİR | AKYAKA RESTAURANT ÖNERİLERİ

AKYAKA KONAKLAMA ÖNERİLERİ : EN GÜZEL OTELLER

AKYAKA GECE HAYATI | AKYAKA’DA GECE NE YAPILIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.