türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri : En Güzel 14 Yer

Kış geldi, kayak sezonu açıldı. Peki kayak yapmak için hangi kayak merkezlerine gidebilirim diye araştırıyorsanız bu yazım tam size göre. Bu yazıyı yazdığım gün itibariyle hala bir çok merkezimizde kar olmasa da Ocak-Şubat aylarında kayak merkezlerimizde illa kar oluyor diye düşünüyorum. Bu durum ne yazık ki küresel ısınmanın bir sonucu.

Bu yazımda Türkiye’nin neredeyse tüm kayak merkezlerini bulabilirsiniz. Bulunduğunuz yere en yakın kayak merkezine gidip güzelce karın tadını çıkarabilirsiniz. O zaman gelsin Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri listesi.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye öyle bir cennet ki her mevsimiz güzelliğini görebiliyoruz. Ülkemin yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel. Mesela Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri listemde öyle bir yer var ki burada sabah kar yapıp öğleden sonra denize girebilirsiniz. Neresi cevap aşağıda.:)

Listemde Avrupa’daki kayak merkezlerine ciddi anlamda kafa tutacak yerlerde var. Evet Türkiye’nin en güzel kayak pistlerine giriş yapmaya başlıyoruz. Kayak takımlarınız hazırlayın uçuşa geçiyoruz.:) İlk durağımız kayak denilince akla gelen ilk yer olan Uludağ.

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

türkiyenin en iyi kayak merkezleri
Türkiye’nin en ünlü kayak merkezi – Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’de kayak merkezi denilince akla ilk gelen yer olan Bursa Uludağ Kayak Merkezi yıllardır kış turizminin en önde gelen yerleri arasında sayılıyor. İstanbul’a yakın konumda olması kayak severler için ciddi avantaj oluşturuyor. Uludağ, Bursa merkeze 1 saat, İstanbul’a ise 220 km uzaklıkta.

Türkiye’nin en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Uludağ ününün hakkını vererek bir çok tesis imkanına sahip. Uludağ’da toplamda 24 adet kayak pisti bulunuyor. Bu pistler acemisinden profesyoneline herkese hitap ediyor. Uludağ’da kayak dışında snowboard, buzpateni ve kar motosikleti aktiviteleri de yapılıyor. Uludağ İstanbul’a yakın olmasından dolayı kışın yüksek sezonda kalabalık oluyor. Uludağ’ın haritadaki konumu burada.

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

türkiyenin en iyi kayak merkezleri
Türkiye’nin en eski kayak merkezi – Palandöken Kayak Merkezi

Gerçek kayak severlerin en sevdiği kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezi çok güzel pistlere sahip. Rakımın 3200m olduğu Palandöken Kayak Merkezi Erzurum merkeze çok yakın konumda bulunuyor. Palandöken ile Erzurum merkez arası yaklaşık 5 km. Palandöken her anlamda gelişmiş bir kayak merkezi. Yüksek irtifa, kaliteli kar, uzun pistler Palandöken’i kış turizmi noktasında vazgeçilmez kılıyor.

Palandöken Kayak Merkezi’nde toplam 22 adet kayak pisti mevcut. Bu pistler gerçekten oldukça uzun. Burada kayak sporunun tadına sonuna kadar varabiliyorsunuz. Bu arada Erzurum Palandöken 2011 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış bir yer. Konum burada.

türkiye'nin en güzel kayak merkezleri

NOT: Türkiye’nin en eski kayak merkezi Palandöken Kayak Merkezi’dir. Palandöken’in eteklerinde kurulu olan Erzurum’a giderseniz şehir merkezinde bulunan Tarihi Erzurum Evlerinde tahtadan yapılmış kayak takımlarını görebilirsiniz. Tüm detaylar Erzurum Gezi Rehberimde.

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

türkiyenin en iyi kayak merkezleri

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri listemize Erciyes Kayak Merkezi ile devam ediyoruz. Erciyes, Kayseri merkeze 25 km uzaklıkta yer alıyor. Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulu olan Erciyes kayak merkezi farklı zorluk derecelerine sahip 32 adet kayak pistine sahip. Erciyes kayak merkezi konum olarak Kapadokya’ya da oldukça yakın. Erciyes’e gelmişken kışın Kapadokya’yı da görebilirsiniz. Erciyes kayak merkezinin konumu burada.

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

türkiye'nin en güzel kayak merkezleri

Çam ve kar ikilisinin en güzel görüntü oluşturduğu yer olan Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu’nun doğusunda, Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alıyor. Kartalkaya kayak merkezinde, farklı zorluk seviyelerinde 21 adet pist kayak severleri bekliyor. Konum burada.

Ilgaz (Yıldıztepe) Kayak Merkezi – Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi , Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850 metre olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer alıyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak mevsimi Aralık ayında başlayıp Nisan ayına kadar sürüyor. Kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerinde 3 adet kayak pisti bulunuyor. Ilgaz Kayak Merkezi’nin konumu burada.

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

İstanbul’a en yakın kayak merkezi olan Kartepe Kayak Merkezi özellikle hafta sonları bir sürü kayak severi ağırlıyor. Bu kayak merkezinin İstanbul’a uzaklığı 130 km. Kartepe kayak merkezinde Farklı zorluk seviyesinden 4 adet kayak pisti var. Konum burada.

Davraz Kayak Merkezi – Isparta

Türkiye’de kar denilince akla ilk doğu tarafı gelir fakat Akdeniz Bölgesi’nde de çok güzel kayak merkezleri var. Bunlardan biri de Isparta’da bulunan Davraz Kayak Merkezi. 2635 metre zirveye sahip Davraz Dağı, Isparta’nın 26 km güneyinde yer alıyor. Burası Antalya’ya yakın konumda. Akdeniz’in en popüler kayak merkezlerinden biri olan Davraz Kayak Merkezi’nde Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde kayak yapabilirsiniz. Konum burada.

Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya

2550 metre yükseklikteki Saklıkent Kayak Merkezi Akdeniz’deki önemli kayak merkezlerinden biri. Burada farklı zorluk seviyelerinde 5 adet kayak pisti bulunuyor. Saklıkent Kayak Merkezinde özellikle mart ayında kayak yapıp sonrasında Antalya’nın sahillerine kendinizi atabilirsiniz. Bir yandan kayak bir yandan deniz güzelliğe bakar mısınız 🙂 Konum burada.

Denizli Kayak Merkezi – Denizli

Denizlilerin uğrak noktası olan Denizli Kayak Merkezi 2420 metre yükseklikte bulunuyor. Burada toplamda 6 tane kayak pisti mevcut. Muğla’da ve Denizli’de yaşayanlar hafta sonu kayak yapmak isterse burayı değerlendirebilir. Konum burada.

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

türkiye'nin en güzel kayak merkezleri

Kars şehir merkezinden arabayla 45 dakikada ulaşılabilen Sarıkamış Kayak Merkezi çamların arasında çok güzel bir kayak alanı. Burada kış oldukça uzun olduğundan karın yerden kalkma süresi uzun sürüyor. Kar kalitelisi oldukça yüksek. Sarıkamış diğer kayak merkezlerine göre de sakin bir yer kayak merkezi. Konum burada.

Ergan Kayak Merkezi – Erzincan

Erzincan sınırlarında bulunan Ergan Kayak Merkezi 2970 metre yüksekliğinde ve toplam 12 km uzunluğundaki 4 adet pisti sahip. Ergan kayak merkezi, havaalanı ve şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Konum burada.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi – Sivas

Sivas’ın merkeze 58 km mesafede, 2552 metre yükseklikte Yıldız Dağı Kayak Merkezi kış aylarında Sivaslıların uğrak noktası. Yıldız Dağı Kayak merkezinde farklı zorluklarda 7 adet kayak pisti bulunuyor. Konum burada.

Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi Gümüşhane’ye 40, Trabzon’a 60 km uzaklıkta yer alıyor. Aralık-Nisan döneminde bolca kar bulabileceğiniz Zigana kayak merkezinde, 843 kişi kapasiteli tesis bulunuyor. Konum burada.

Yalnızçam Kayak Merkezi – Ardahan

Ardahan şehir merkezine 15 km uzaklıkta, rakım olarak 2.715 metrede bulunan Yalnızçam Kayak Merkezi son zamanlarda kayak severlerin tercih ettiği bir nokta. Yalnızçam kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerinde 4 adet kayak pisti bulunuyor. Konum burada.

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri başlıklı yazımın sonuna geldik. Bu kayak merkezlerinden hangisi favorim derseniz imkanlar açısından Uludağ, pist açısından Palandöken derim. Son olarak şunu da belirteyim kayak güzel bir spor fakat sakatlanma riski yüksek. Her zaman dikkatli olmanızda fayda var.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.